goed. ikje stijl ance. aen. Vrijetijdscentrum Middelburg krijgt krediet van kwart ton Wise toeristenklas(se) Lentefestival Goes werd groot succes \n archief |jtö SCHORSINGEN EN STEMMINGEN VOORWAARDEN VOOR OPENSTELLING Muzikaal hoogtepunt van Residentieorkest JlÈtiS ouUecpreqt Klankvolle uitvoering jubilerend Excelsior BEGIN VAN EEN TRADITIE? jasunie iste Foute inhaal- maneuver: bestuurder zwaar gewond m IGeen rechtse steun „Afronden!" Boldoot Statuten Tweede verbouwing Stemming Ook jeugdkorps deed het hest in Goes Goes 's-Heerenhoek NCVB-avond in Kapelle Nieuwlandse buurtenbond houdt ledenvergadering Zeeuwse koorschool Kwaliteit Geluid en podium papier oor uw pen Geharrewar Harder aanpakken Leven vol plichten DE STEM VAN DINSDAG 24 MAART 1970 7 (OOP VAN AARDGAS lemen Distriktskantoor te Eindhoven den met alle voorko- irchiefwerkzaamheden. ge ervaring In boven- mheden genieten de den met het bedienen trale (12 lijnen) en het rekers. Ervaring als te- tunktie een vereiste. iet verncnten van alt» irk tevens zullen kunnen het bedienen van de I- typedtploma. Diplome beveling autfeur, tevens zal fcun- :et als bode, assistent r eenvoudig administra- nen Is gevestigd, dienen urende de werkweek in van hen wordt verwacht geving woonachtig zijn. die, advertentlenummeiv van mogelijke Indienst- oneelszaken onder no. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Opnieuw is jliet Vrijetijdscentrum voor Jonge nen in Middelburg onderwerp ge neest van een felle raadsdiscussie. Ijieeds bij de behandeling van de 1 begroting van dit jaar bleken bij I jiverse raadsfracties overwegen- je bezwaren te bestaan met be trekking tot de functie van het ijongerencentrum en zijn werk je. Ook tijdens de jongste oadsvergadering bleken de be- litvaren tegen dit centrum een Istriiikelblok. twee stemmingen en drie Isrhorsingen verleende de raad een Krediet van f 25.000,voor de Iverbouwing van het centrum, Ichter met de voorwaarde dat het ■bestuur van het Vrijetijdscentrum laanvaardt, dat het centrum slechts |B] worden geopend indien over Ije voorwaarden daartoe overeen- stemming verkregen is. „Het voorstel ligt zwaar op de .echtse maag" zo vertolkte de heer 1)1.1,. Almekinders de mening van de ■rechtse raadsfracties. Hij drong er ij het college van b. en w. op aan liet voorstel tot kredietverlening te- Irug te nemen en voor te leggen aan I i« commissie van advies inzake het (ADVERTENTIE) jeugdbeleid. Hij wees er voorts op dat het centrum bi] een groot deel van de bevolking niet „lekker ligt". Daarbij verwees hij naar de discussie tijdens de begrotingsbehandeling, waarbij door zijn fractie naar voren was gebracht dat de leiding van het centrum zich zou hebben geconfor meerd met kleine destructieve groe pen, „Functioneert het centrum eigenlijk wel voor een brede laag van de be volking" zo vroeg hij zich af? De heer W. F. Rentier (S.G.P.) wees erop dat de totale investering voor het cen trum van 180.000,in geen verhou ding staat tot het bedrag dat wordt besteed aan methodisch jeugdwerk. Ook zei hij dat het werk in het centrum niet gedragen wordt door een brede laag der bevolking. De heer G. M. Kerkhof (A.R.P.) meende dat er eerst waarborgen moeten worden geschapen voordat het centrum dat momenteel we gens verbouwing is gesloten weer opengaat. K'| elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 35 cm) uil de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) I uw naam en adres op een I briefkaart aan Boldoot, Postbus >8, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. De P.v.d.A.-woordvoerder ir. J. Mol hield een pleidooi om het kre diet te verlenen teneinde het moge lijk te maken het gestarte project af te ronden. Hij vond steun bij de he ren W. Don (P.v.d.A.) en C. A. Kam- meraad (V.V.D.). De heer Don meende dat het lang gesloten blijven van het centrum funest is. „Dit voorstel is gewoon de uit voering van hetgeen waartoe we des tijds hebben besloten: het gebouw te kopen, het in orde maken en te ver huren aan de Stichting Vrijetijdscen trum voor Jongeren Het gebouw vol doet niet aan de behoeften van de jeugd die van het centrum gebruik maakt" aldus wethouder M. A. L. Hu- bregtse, die eraan toevoegde, dat de commandant van de brandweer meende dat de voorzieningen onvol doende waren voor een dergelijk groot publiek. Hij zei voorts dat er de vorige week een bespreking heeft plaatsgevon den tussen het college, het bestuur van de stichting en een vertegen woordiger van het ministerie van C.R.M., waarbij is besloten een com missie te vormen die de nieuwe sta tuten voor de stichting zal opstellen. Daarbij zal worden uitgegaan, al dus wethouder Hubregtse, van de verantwoordelijkheid van het bestuur voor de gang in het centrum, terwijl de bezoekers door middel van werk groepen bij het beleid zullen worden betrokken. „Wij wensen dat dit centrum een centrum wordt voor de gehele Mid delburgse jeugd en dat dit niet in handen komt van een extreme groep" zo zei de heer Almekinders nogmaals. De heer Don stelde daarop voor een krediet te verlenen onder voorwaar de, dat, wanneer er niet voldoende waarborgen komen van de zijde van het bestuur van het centrum, het kre diet niet zal worden verleend. Wethouder Hubregtse verklaarde zich tegen dit voorstel. Zijns inziens was het onmogelijk het pand aan de huurders te onthouden. Hij meende dat dan misbruik gemaakt zou wor den van de positie als verhuurder. Hij stelde voor het krediet te ver lenen waarbij hij erop wees dat nog een tweede verbouwing noodzakelijk is. Voordat deze zou worden uitge voerd, zou men, aldus de heer Hu bregtse de eis kunnen stellen dat de statuten de gevraagde waarborgen bieden. „Het bestuur ligt half uiteen. De helft van het bestuur wordt niet meer uitgenodigd voor vergaderin gen!" aldus drs. Kerkhof, die de eis gesteld wilde zien, dat het centrum niet opengaat voor de statuten er zijn. „Hoe kun je verhuren aan een stich ting die niet functioneert?" merkte hij geëmotioneerd op. stemverklaring met een amendement om aan de kredietverlening de uit spraak van de raad te verbinden, dat met het stichtingsbestuur nader over leg zal plaatsvinden over de waar borgen. Hierop werd van verdere stemming afgezien. Burgemeester drs. P. A. Wolters schorste hierop de vergadering, waarna hij het voorstel van de wethouder in stemming bracht Met twaalf stemmen tegen en vijf voor, werd het voorstel om geen voorwaarden te steller met betrek king tot de opening maar wel te gaan oraten, verworpen. Hierop vroeg de heer Mol schor sing om met een ander voorstel te komen. Dit voorstel, ondertekend door de heren Kammeraad, drs. Hietkamp (C.H.U.) en drs. Kerkhof, luidde aldus „De raad van Middelburg spreekt zich uit, dat hij het gevraagde kre diet van 25.000,— voor verbouwing van het vrijetijdscentrum verleent, op voorwaarde dat het bestuur van het centrum aanvaardt dat het een trum slechts zal worden opengesteld wanneer over de voorwaarden daar toe overeenstemming zou zijn ver kregen met alle subsidiënten". Hierna schorste burgemeester drs. Wolters voor de derde maal de ver gadering om het college in de gele genheid te stellen een standpunt te bepalen. Wethouder Hubregtse vond het plezierig dat door dit voorstel de verbouwing voort kon gaan. Min der plezierig vond hij het stellen van de voorwaarden, waarin hij juri dische moeilijkheden zag. Met vijf tien stemmen voor en die van de heren W. P. Rentier en dr E. Voor hoeve (B.P.) tegen werd dit voorstel van de heer Mol aanvaard. Hierna werd de kredietverlening in stemming gebracht. Wethouder mr. J. van der Leeuw verklaarde zich voor het voorstel, maar kwam in een T7" 1 1 11 tens* (Van onze correspondent) GOES Dat het dit jaar veer tig jaar bestaande Goese Tam boer- en Trompetterkorps terecht bekend is in binnen- en buiten land, bleek tijdens de zaaluitvoe ring van dit korps in de Prins van Oranje te Goes. Onder leiding van Joop Groesbeek brachten het gro te korps en het pas opgerichte jeugdkorps de handen van het zeer talrijke publiek herhaaldelijk op elkaar. ïn zijn eerste optreden maakte het korps een muzikale reis naar enkele landen in en buiten Europa. Zo werd het publiek vergast op een verblijf in Frankrijk, met een liedje van Gil bert Bécaud, Spanje, Engeland, Duitsland en Nederland en een uit stapje naar de Verenigde Staten. Hoogtepunt in deze medley van me lodieën was de uitvoering van de bekende gospel „O Heer, hoor mijn stem". Alle nummers waren speci aal voor Excelsior gearrangeerd door Joop Groesbeek, die ook enkele malen zelf de solotrompet hanteerde. Het vijf maanden geleden opgerichte jeugdkorps kwam ook voor het voet licht met enkele eenvoudige nummer tjes. Hieruit bleek al, dat in dit korps zeer veel toekomstige leden voor het grote korps zitten. Onder de titel „40-PLUS" trad een groot aantal Excelsior-leden op als medewerkers van een televisiepro gramma, dat gebracht werd in de vorm van „Voor de vuist weg". Jan Rijn trad daarbij op als inter viewer van tamboer maitre Lieven Beeke en muzikaal leider Joop Groes beek. Secretaris Piet Rijn trad voor het voetlicht als boer Pieper uit Kattendijke en mr. Mcintosh uit Kenya. Na het tweede optreden van t het duo Charles en Kees uit Goes, die enkele liedjes van de Everly Brothers en eigen composities brach ten, sloten het grote orkest en het jeugdkorps de avond met een dave rende finale in Spaanse en Zuid- Amerikaanse sfeer. 1111 een onzer verslaggevers) De 0ebe!e zesde klas 8iwe '-"k- meisjesschool aan de Zij y,aIQat te Sluis heeft gevlogen. met nog tien andere klas sen uit even zoveel provincies de ge lukkige winnaars van een door de KNVvL in samenwerking met de KLM uitgeschreven jeugd-luchtvaart- wedstrijd. Afgelopen zaterdag mochten zij als beloning met de gehele klas een ge deelte van hun eigen land vanuit de lucht gaan bekijken. En uiteraard werd, voordat men in het vliegtuig stapte, een groepsfoto als herinnering aan deze dag gemaakt. MAC. De Bevelanden Zaterdag is door de Motor en Autoclub een blind-kaartleesrit gehouden. Aan de rit namen een zeer groot aantal rij ders deel Uitslag- 1. dhr. A. Hollestelle mevr. Hollestelle, 6 strafpunten; 2. M.J. Groenleer - dhr. L. Breedveld, 6 strafpunten; 3. J.M. Wirtz - mevr. Wirtz, 13 strafpunten; 4. C. Kriek- aard - d-hi. M.H. v.d. Linde, 13 straf punten; 5 I. op 't Hof - dhr. De Blay> 17 strafpunten. Kaartverschuiving De kaart avond van het NKV, afdeling 's-Hee renhoek, die op 27 maart zou plaats vinden, wordt verschoven naar don derdag 2 april in de Jeugdhoeve. (Van onze medewerker) VLISSINGEN George van Re- nesse, een van Nederlands grootste meesterpianisten- heeft tijdens het concert van het Residentieorkest, dat donderdagavond ondei leiding van Willem van Otterloo in de Jacobs- kerk te Vlissingen werd gegeven, voor 'n muzikaal hoogtepunt gezorgd, zoals dat maar zelden valt te bele ven Voor een bijzonder talrijk pu bliek, waaronder verrassend veel jeugd gaf hij een grandioze vertol king van Mozarts Concert voor piano en orkest in d kl. t., K.V. 466: een concert dat door de bekende Belgi sche musicoloog Jules van Ackere in zijn werk „Eeuwige muziek" naar vorm en muzikale inhoud wordt ge kenschetst als een duidelijke voorlo per van het romantische pianocon cert. Het andante in dit concert noemt Van Ackere een romanza, waarvan Schubert bet thema had kunnen schrijven. Nu wil het geval, dat George van Renesse o.a. vermaard is om zijn Sehuoertvertolkingen. Wellicht, dat dit iets te maken had met de grote affiniteit, welke hij- blijkens de in terpretatie van Mozarts werk, hier voor kennelijk bezat. Maar afge zien daarvan bleef het feit, dat hier sprake was van een doorzichtig ly risch spel van grote intieme schoon heid, welke ook in de dramatisch ge laden episodes volledig bleef behou den. Willem van Otterloo zorgde met zijn musici voor een hecht sluitend en ondanks de wat grote bezetting gelijkgestemd orchestraal aandeel in dit aangrijpende hoogtepunt, dat terecht aanleiding gaf tot langdurige ovaties voor George van Renesse, die Willem van Otterloo en het Residen tieorkest volledig in de grootse hulde liet delen (Van onze correspondent) VLISSINGEN Om 8 uur gister ochtend is op de Zuidsloeweg een personenauto, bestuurd door A.O.K. uit Souburg, enkele malen over de kop geslagen. De bestuurder, die uit de auto werd geslingerd, moest met diverse verwondingen overgebracht worden naar het St.-Jozefziekenhuis te Vlissingen. De personenauto werd geheel vernield. Het ongeluk ontstond doordat A. O.K. een truck met oplegger ging inhalen, juist op het moment dat uit tegenovergestelde richting een per sonenauto naderde. Om een frontale botsing te voorkomen is de bestuur der toen naar de bermkant uitgewe ken. Aan deze muzikale gebeurtenis was een uitvoering voorafgegaan, waarin het componeertalent van Wil lem van Otterloo ondubbelzinnig schitterde, mede dank zij de hoge kwaliteit van de uitvoering zelf. Het ging hier om de joyeuse vertol king van Van Otterloo's Serenade voor 12 koperblazers, harp, celesta en slagwerk: een werk met in z'n ritmiek bijzonder dansante elemen ten, waarin maar weinig deed ver moeden dat het in het donkere oor logsjaar 1944 tot stand kwam, of het moest zijn in de nocturne. Tot besluit van dit concert kwam een magistrale verklanking tot stand van de 5e Symfonie in c. kl. t., opus 67 van Ludwig van Beethoven, waarvan de aanvangsmaten werden tot het bekende vrijheidssignaal in de laatste wereldoorlog Uit dien hoofde dus al een uitvoering, welke past in het jaar van de 25e viering van de bevrijding in 1945, maar ook passend in het jaar, waarin wordt herdacht dat 200 jaar geleden, de componist Van Beethoven werd geboren. Ook deze indrukwekkende afsluiting van het jaarlijkse „Zeeuwse" con cert van 'net Residentieorkest, dat weer werd gegeven onder auspiciën van de in Vlissingen samenwerkende culturele organisaties, gaf aanleiding tot langdurige ovaties George van Renesse en Willem van Otterloo mochten daarnaast een welverdien de bloemenhulde in ontvangst nemen. dR. (Van onze correspondent) KAPELLE In het CJV-gebouw hield de afdeling Kapelie-Biezelinge van de NCVB haar maandelijke ver gadering onder leiding van mevrouw Balkenende-Sandee. Het programma wend deze avond gevuld door de eigen leden met spel, zang en quiz. Uit het jaarverslag bleek dat het le dental 106 bedraagt en stabiel bleef. Mevrouw v. d. Kuyl-Adriaanse sloot de bijeenkomst. De volgende verga- deering is op 16 april. Dan zal me vrouw dr. A. Voorhoeve spreken over Biafra. (Van onze correspondent) Het nieuwe bestuur van de Buur tenbond „Oranje Boven AI" te Nieuw en Sint Joosland heeft een ledenver gadering uitgeschreven, die wordt ge houden op dinsdag 24 maart in cafe taria „Sportland" van A. Overweel in de Veerstraat. De vergadering begint om half acht. De agenda vermeldt de volgen de punten het reorganiseren van de buurtverenigingswerk in deze wijk van de gemeente Middelburg en be sprekingen over het vieren van het bevrijdingsfeest van 5 mei. (Van onze correspondent) GOES Dat het zaterdag in de Magdalena Kerk te Goes ge houden „Lentefestival" het begin van een lange traditie kan wor den, zal niemand van de honder den aanwezigen willen ontkennen. Dit, op initiatief van de pas her benoemde burgemeester F. Hu- ber, door de Culturele Raad Goes georganiseerde festival bood de muziekliefhebbers een scala van licht klassieke orgel-, trompet-, fanfare- en koormuziek. Het festival werd geopend door de organist Stoffel Gunst met Alia Bre ve van Johann Sebastian Bach. Dit lichte orgelwerk werd door de solist met veel verve en virtuositeit op het pas gerestaureerde orgel ten gehore gebracht. Het fanfarekorps Hosanna bracht vervolgens onder leiding van dirigent Foort Smit een drietal Britse volks wijsjes namelijk Into thy hands van Neuman Wolsey, AU in the April evening van Hugh Roberton en John Peel in een bewerking van Harry Mortimer. Door de wat geringe be zetting van het korps kwamen de ten gehore gebrachte werken wat zwak Het jongenskoor van de Zeeuwse koorschool was het enige gezelschap dat tweemaal optrad. Eerst brachten de jongens twee Nederlandse volks liedjes ten gehore namelijk De win ter is vergangen en Toen den Hertog Jan. Daarbij werden ze op de trom pet begeleid door Paul van Belzen. Hun eerste optreden besloten ze met het Pueri Hebraeorum van da Pa- lestrina met orgelbegeleiding door Stoffel Gunst. Het tweede optreden van het jon genskoor onder leiding van Evert Heyblok geschiedde in samenwer king met het koor van de katholieke parochie. Als eerste nummer zongen ze het Lauda Jerusalem van Michèl Delalande. Door het ontbreken van microfoons kon het nummer niet geheel tot zijn recht komen. Het gezamenlijke op treden van jongens- en mannenkoor werd besloten met het prachtige Magnificat dat Hendrik Andriessen tijdens zijn gevangenschap in de Tweede Wereldoorlog componeerde. Bij het uitvoeren van dit werk kwam de kwaliteit van belde koren duidelijk naar voren, wat door het publiek met een warm applaus werd beloond. Het blokfluitkwartet dat was ge vormd uit leerlingen van de Zeeuw se Muziekschool onder leiding van Dick Boon bracht een Quartet van M. Praetorius. Ook hier wreekte zich het ontbreken van microfoons, zodat hun gave uitvoering in de grote ruimte van de kerk grotendeels ver loren ging. De Christelijke Oratoriumvereni ging Willem 't Hooft zong onder lei ding van Adxiaan Kousemaker de koralen The Lord gave the Word en Behold the Lamb of God uit de Mes siah van Georg Friedrich Handel. De ongunstige opstelling van het koor was er de oorzaak van dat deze prachtige koralen niet geheel uit de verf kwamen. Paul van Belzen, adjunct-directeur van de Zeeuwse Muziekschool in Goes, speelde vervolgens op de pico- lo-trompet het Concert in f kleine terts van Georg Philip Telemann, een tijdgenoot van Johann Sebastian Bach. Met behulp van organist Stof fel Gunst overwon hij de handicap dat dit uit drie delen bestaande werk geschreven is voor hobo en or gel. Met grote kundigheid overwon Paul van Belzen deze handicap, wat hem terecht een ovationeel applaus opleverde. Het Fanfarekorps Euphonia bracht onder leiding van dirigent Daaf Bur ger, de suite van de Four Moods van Jack Harvey. Door de grotere bezetting van dit korps en de speels heid van de muziek kwam de kwa liteit van het korps duidelijk naar voren. Een kwaliteit die nog eens onderstreept werd door het feit dat twee leden van dit korps 's middags op het solistenconcours in Middel burg een eerste prijs hadden be haald. Door ziekte van de cellist Marinus Hillebrand kwam zijn optreden he laas te vervallen. In plaats hiervan speelde Stoffel Gunst een extra solo nummer, namelijk een Orgelconcert van Handel. Evenals bij het slot nummer de Fugue sur ie nom d'Alain van Maurice Duruflé bleek duidelijk de grote begaafdheid van deze nog jonge organist Het prach tige orgel in deze kerk stelde hem in staat zijn grote begaafdheid duide lijk te accentueren. Al met al kan de Culturele Raad Goes terugzien op een zeer geslaagd festival, al moeten enkele details wel sterk verbeterd worden. Door het ontbreken van een podium was van de beide fanfarekorpsen niets te zien. De opstelling van het blokfluit kwartet en de beide koren in de zij gangen van het middenschip deden afbreuk aan het ten uitvoergebrach- te. Ook aan de geluidsinstallatie zal nog veel verbeterd moeten worden. De deskundige en prettige presen tatie van Gerard C. van Loo kwam slechts in vlagen goed door, waar door voor de toeschouwers veel van de deskundige toelichting op de uit te voeren werken verloren ging Dit eerste festival heeft echter duidelijk bewezen, dat het peil van de ama- teurmuzikanten in Goes op een be hoorlijk peil staat. Jammer was het dat het Tamboer- en Trompetter korps Excelsior op dit festival ont brak. Hun uitvoering van de gospel O Heer, hoor mijn stem en het Glo ry, Glory Halleluha, die zij de avond te voren op hun zaaluitvoering ten gehore brachten, zouden het in dezt prachtige ruimte zeer zeker goed gedaan hebben. Hopelijk zal dit ook internationaal bekende amateurge zeischap bij een volgend festival we aanwezig zijn. De politieke partijen hebben op elkaar afgegeven tot en met. Dat mag en moet voor een gezonde rege ring, maar als nu binnen een partij nog geen orde op zaken kan worden gesteld, als een scheuring, zoals bij enkele politieke partijen het geval is geweest heeft plaats gehad, dan heb ik er een zwaar hoofd in. Dit brengt volgens mij onverschilligheid bij de kiezers te weeg. Enkele honderddui zenden kiezers denken dan wat is het toch een bedenkelijk spelletje; daar geef ik mijn stem niet aan, wat volgens mij een totaal verkeer de opvatting is, maar het is van de andere kant ook weer zoals Tijl Ui lenspiegel eens gezegd heeft: „Ze ha ten mij maar ik heb er naar ge maakt. Maar met dit al zou ik de stemgerechtigde toch sterk willen aanraden, gaat stemmen en spaart onze democratie en maakt er geen „diktatuur" van, want dan zul je an ders piepen. De minder ontwikkelde mensen hebben met al dat geharre war tenslotte geen grond meer onder de voeten, zoals het ook gesteld is met het geloofsleven, het huwelijks leven, het seksgedoe en nu nog de dolle Mina's die nog meer de baas willen gaan spelen als ze nu al doen. De directies mogen wei uitkijken op kantoren en fabrieken anders banen zij die ook het kantoor af. Dit is de mening van een 65+ die de wereld nuchter inkijkt en zijn tijd „God zij dank", onderhand ge had heeft. Het is wel een prettig af scheid hè voor het hiernaarmaals. BREDA A. J. DIEPSTRATEN Het komt de laatste tijd herhaalde lijk voor dat er wordt ingebroken, vooral op de weekends. Is daar nu niets aan te doen? Volgens mij krij gen de dieven, groot of klein, zo'n ge ringe straf dat het hun niet belet de volgende inbraak te arrangeren. De wet behoeft echter niet zo zacht te zijn voor mensen die niet weten wat mijn en dijn is. Ik heb uiteraard met verschillende mensen gesproken. Men is het met mij eens dat har der moet worden aangeplakt. Zet ze allen op een eiland; dat hebben wij hier nog wel. Laat ze werken tot hun naden kraken. En hetgeen ze verdienen terug betalen aan de men sen die geupeerd zijn. Voor de re cherche zou het een uitkomst zijn want. die kreeg handen vrij, waar zij op het ogenblik niet eens aan toe komt. BREDA MEVR. F. DE W. De KVP had in Brabant een ver lies van maar liefst 205.589 stemmen in vergelijking met de vorige Staten verkiezingen in 1966 en de VVD won 6253 stemmen. Door het wegblijven van vele kiezers werd de kiesdeler zo laag, dat 205589 stemmen minder toch maar 3 zetels verlies beteken de voor de KVP terwijl voor de VVD een winst van 6253 stemmen, 3 zetels en daar mee dubbele sterkte van de fractie betekende. Op 18 maart 's- avonds werden de meeste partijvoor zitters, een onderzoek te willen naar de motieven der thuisblijvers. Hier hoeft men beslist geen academici bij te halen, de motieven zijn noga] sim pel. Het ligt zeer zeker niet aan de onduidelijkheid van de programma's van de partijen, omdat de meeste mensen geen drie verschillende pro gramma's gezien hebben, maar op een heel ander vlak, namelijk: Het stembureau gaat open om 7.30 uur en sluit om 19 uur. Vroeger gin gen de stembureau's vroeger dicht, maar om economische redenen heeft men de openstelling verlaat tot 19 uur, wat tegelijk inhield, dat men geen twee uren vrij meer kreeg om te gaan stemmen. Vele werknemers pendelen en vrij wel de meesten moeten om 7.30 met hun arbeid beginnen tot plm. 17 uur. Daar de meesten een half tot een uur moeten reizen om thuis te ko men, schiet er weinig tijd meer over om met de hele arbeidende bevolking naar het stembureau te gaan. Wan neer men dan een zware of vervelen de dagtaak achter de rug heeft en voor het laatst om 12.30 uur gegeten dan ging men in het verleden des noods in de werkplunje stemmen, want het was verplicht om te komen. Nu is het niet meer verplicht, een reden voor vele werknemers om het dan ook niet meer te doen. want zij mogen vrijwel niets, maar moeten al les, in vele werkplaatsen 's-Morgens om 5.30 tot 7 uur uit bed, om 7.30 uur op het werk zijn. Is men er dan niet' boete en (of) minder loon, men moet om 9 uur gaan eten om 11 uur naar de wc, indien 't verstrekt wordt koffie drinken en een sigaretje ro ken, om 12 30 uur weer eten, 15 00 uur drinken. WC en een sigaretje ro ken. 17 uur einde werktijd, terwij] ve len nog over moeten werken omdat hun basisloon te laag is om een au to te rijden, wat in deze tijd gewoon is. Is men ziek, dan moet men voor 8.30 uur de baas verwittigen voor de uitkering ziektewet, is men werkloos dan moet men binnen 24 uur naar het GAB de betreffende Vakbond of het GAK om zich te laten inschrijven etc. De werknemer kent niets anders dan geboden, plichten en verplichtin gen, daar is zijn leven vol van tot kotsens toe. en nu hoeven zij ineens niet meer verplicht te stemmen, moet men dan echt wel zo geleerd zijn om de reacties van de werkne mers te onderzoeken. RAAMSDONKSVEER JAN M. OOME STATENLID PPR

de Stem | 1970 | | pagina 7