NEDERLAND BIJ EXPO'S TOP-5 Sihanoek vormt regering in ballingschap AN lelburg van di ank: teuren Recherche onderzoekt klacht priesterstudent Is lekker maar twee dagen lang? Dat hebt u zelf in de hand! m Negatieve KLM-reclame lokt kamervragen „OPZETTELIJKE VERMINKING house ot enqland „Niet fietsen onder de acht7 Cambodjaanse regering wil internationale {controlecommissie terug uit In 't kort Stones stellen tournee uit Bisschoppen feodaal en onbeleefd JKANT00R Vluchtelingen )ok winkelier? Frankrijk puiten wegen Kievit vloog jtiaar Marokko Commentaar iNo' geen Praag ga|g Vietnam gen - Aan- en ver- boekfes - Nixon laat post rondbrengen door militairen Door Italiaanse crisis Uitstel dreigt voor gesprek Londen-EEG Duitse theoloog Karl Rahner: 133 Dominicanen protesteren bij ambassadeur Brazilië Van 8 tot 18 mei Sexpositie in Den Haag Amsterdam /Rotterdam Den Haag Hilversum Bussum /Arnhem Groningen Eindhoven Breda /Alkmaar Maastricht DE STEM VAN DINSDAG 24 MAART 1970 13 NK OSAKA (ANP) Sedert de Expo ,,n «p 15 maart werd geopend, heeft Nederlandse paviljoen meer dan R(W bezoekers getrokken. Dit aan- LVis bijzonder hoog, temeer daar hef nïïiljoen de vorige week een dag was I «loten in verband met technische i Werkzaamheden. Vooral het afgelo- 1 weekeinde was de drukte in het Nederlandse paviljoen bijzonder noot. Staf en hostesses werkten op topcapaciteit. Steeds meer blijkt het succes van Nederlandse filmpresentatie. Vol rats het Japanse televisiestation FTV met ongeveer 20 plaatselijke zenders J, gehele land, behoort het Ne- derlandse paviljoen tot de vijf inzen dingen op de Expo die het meeste succes hebben. Voorop staan de paviljoens van de Verenigde Staten en Rusland. Voor jeze paviljoens staan dagelijks tien duizenden nieuwsgierigen te wachten op hun beurt om binnen te komen. Vooral technisch wordt de Neder landse presentatie op de Expo door de internationale pers geroemd. De projectoren verzetten per etmaal evenveel werk als die in 30 Neder- 'andse bioscopen. Enkele paviljoens, waar film een belangrijk onderdeel van de presen tatie vormt, kampen nog steeds met moeilijkheden, waardoor sommigen geheel of gedeeltelijk zijn gesloten. Nederlandse technichi moesten eraan te pas komen om de projectie in de paviljoens van Washington State en Japanese Electrical Power weer op gang te brengen. Het Nederlands paviljoen heeft op nieuw hoog bezoek gehad, namelijk van prins Mikasa met gemalin en dochter prinses Masako. De prins is een broer van de Japanse keizer en evenals laatstgenoemde, historicus. Prins K. Mikasa is beschermheer van de Japans-Nederlandse vereniging. Mr. J. M. L. Th. Cals, commissaris- generaal van de Nederlandse inzen ding, verwelkomde het gezelschap dat na het uitvoerige bezoek aan het pa viljoen de lunch gebruikte met mr. Cals en andere Nederlandse stafmede werkers. OSAKA Zelfs een zo typisch Nederlands verschijnsel als het fietsen ontbrak niet op het te Osaka ter gelegenheid van de EXPO '70 ge houden verkeerscongres. Voor enige honderden deskundigen uit de ge hele wereld beloogde de Arnhemse hoofdcommissaris van politie, mr. J. Hopman, dat het fietsen en autopedden door kinderen beneden de acht jaar in het grote verkeer verboden behoord te worden. Wetenschappelijke onderzoekingen hebben uitgewezen, dat een kind oeneden de 8 jaar niet in staat is zich onder alle omstandigheden veilig door het verkeer te begeven Moet het kind grote verkeersaders over steken, dan dient het te worden begeleid tot het tiende jaar. In Zwitser land is het alleen fietsen beneden 10 jaar zonder toezicht reeds ver boden. (Van onze redactie buitenland) PEKING Prins Norodom Sihanoek, het afgezette Cambodjaanse Iregeringshoofd, heeft in Peking de vorming van een regering in bal- ingschap bekendgemaakt. Verder zei hij de huidige regering onder taneraal Lon Nol, de nationale vergadering onder voorzitterschap Ivan Tsjeng Heng en de koninklijke raad van Ong Sim te ontbinden Wens „hoogverraad". De prins zal een bevrijdingsleger vormen en tevens zal hij in een alterna- Soe raadgevende vergadering alle patriottische, progressieve en anti-impe- rialistische groeperingen opnemen. De regering van nationale eenheid, de utionale vergadering en het bevrijdingsleger zullen zich verenigen onder t naam Verenigde Nationaal Front van Kampoetsji dat tot taak zal krijgen |ct land te bevrijden en te herbouwen na de overwinning op de „imperialis me vijand en de lakeien daarvan". Do nieuwe regering van Cambodja heeft maandag een lijst gepubliceerd met namen van personen, diie niet moer naar het land mogen terugke ren. Bovenaan de lijst staat de naam van prins Sihanoek. De nieuwe mi nister van buitenlandse zaken wil deze week met de ambassadeurs van Groot Brittannië en de Sovjet-Unie gaan beraadslagen over de terugkeer van de internationale controlecom missie. Die commissie moest vorig jaar het land verlaten, omdat Cam bodja de kosten niet meer kon dra gen. De regering wil dat de commissie terugkeert om te helpen controleren dat het land, volgens de wensen van de regering, neutraal blijft. De rege ring wil een eind maken aan de aan wezigheid en de invloed van de Noord Vietnamese troepen in Cam bodja. Het leger telt 30.000 man en kan, naar iedereen vermoedt, niet op tegen de 40.000 Noordvietmamezen, die op het ogenblik in Cambodja ziin. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rogers, heeft ge zegd dat zijn regering achter het Cambodjaanse streven naar neutrali teit staat. Hij ontkende dat de V.S. de hand in de afzetting van Siha noek hadden gehad. De Noordvietnamese Inval in de Vlakte der Kruiken heeft betekend dat er sinds verleden jaar 100.000 Laotiaanse vluchtelingen zijn bijge komen, van wie vermoedelijk 5 pro cent door ziekte zal omkomen. Dit heeft een functionaris van het Ame rikaans bureau voor internationale ontwikkeling meegedeeld. De Verenigde Staten hebben inmid dels weer twee vliegtuigen boven Laos verloren. Sinds 10 maart zijn nu 10 Amerikaanse vliegtuigen ver loren gegaan boven Laos. In een eer ste verklaring sinds d'e aankomst van de boodschapper van de Pathet Lao in Vientiane zei prins Soevanna Phoema, premier van de koninklijke regering, dat Noord-Vietnazn een uiterst gevaarlijke toestand in Laos heeft veroorzaakt, maar dat de Lao tiaanse regering het vredesvoorstel van de Pathet Lao met de grootste aandacht bestudeert. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Op tal van plaatsen in :ankrijk hebben kleine zakenlieden winkeliers het voorbeeld van de ichtwagenchauffeurs gevolgd en |ijn wegen en bruggen gaan blokke- De politie heeft enige arrestaties «demonstreert, en dit gebeurt met kelmatige tussenpozen tegen het [sit dat de belastingen en de sociale i „oneerlijk" zouden worden De actie „sluit de weg" de vrachtwagenmensen, die ver tien week werd gevoerd, heeft suc- Die van maandag, van de Reine zakenmensen en de winkeliers feel voornamelijk gevoeld in de feinere gemeenschappen, omdat het landbouwdistricten marktdag >1!. pr en daar gooiden de demonstran- uand, spijkers en hooibalen op de 1% kelten liABAT Twee vogels die res pectievelijk in Nederland en De- Ismarken waren geringd, zijn Iteer dagen in Marokko aange- I koffen. De eerste was een kievit 1 eet op de ring „Vogeltrekstation Itahem Holland 105.927, gevan- l!en door een jager in de buurt jfffl Tanger. De vogel uit Dene- parken is neergeschoten door ltffl jager ten zuiden van Casa- 4 s*ander Dubcek, die terwille van de vooruitgang het bestuur van «nd uit de handen van onerva- bureaucraten wrong, is zondag ;"L"r dezelfde bureaucraten ge- s!?,id van de communisti- 6 Partij. Dezelfde (pro-Russische) lie'tu3!611' die ter9end langzaam tas 'n ^Mioslowakije terug- hebben hem tevoren afge- a,s Partijleider en geroyeerd als van het presidium en het centra- «mité, s'J^hische politieke jargon heet J1 „avonturier" en een „verra- ,™9 geen twintig jaar geleden I™8 heri lnneren aan de zaak-Slansky) |i!fs Zu'he avonturiers en verra- lin pr°P^,f^ar,9en. „Geen galg meer ihalf^.ZB' ^>u'->ce'< no9 geen an te! geleden in een toe- tot studenten. Wederom een van een „misleide idea- zoais de bureaucraten ons "•hdoen geloven.? Het Amerikaanse opperbevel m Zuid-Vietnam heeft bekendgemaakt dat zondag als gevolg van vijandelijk vuur vier helikopters zijn neerge schoten en vernietigd. Hierbij kwa men drie militairen om het leven en werden er twee gewond. WASHINGTON (AP) President Nixon heeft gisteren verklaard, de militaire organisatie in de staat New Vork opdracht te hebben gegeven om een begin te maken met het herstel van de postbestellingen In New York City. De wilde staking is reeds enige dagen aan de gang. Militairen zulke zo lang post blijven bezorgen, totdat de stakende postbe ambten het werk hervatten. Eerder zal het congres de eisen tot loons verhoging weigeren te behandelen. Volgens de Amerikaanse president is de post van vitaal belang voor het bedrijfsleven en kunnen ook de ou dere mensen het niet zonder de be stellingen van postcheques stellen. In New York vormt de staking van het postverkeer het grootste pro bleem. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerleden H. Meijer (KVP) en C. Egas (P.v.d.A.) hebben minister Nelissen van Economische Zaken de volgende vragen gesteld. Acht de minister het wenselijk dat het doorbrengen van vakanties in ei gen land uit economische overwegingen dient te worden bevorderd Zo ja, acht de minister het dan juist dat de KLM-tours thans bij het per advertentie reclame maken voor vakantie in het buitenland zich negatief uitlaat over o.a. het houden van vakanties in enkele Noordhollandse bad plaatsen T Is de minister niet van mening dat dit in strijd is met de doelstelling, welke het door de overheid gesubsidieerde Nationaal Bureau voor Toe risme nastreeft o Indien de minister deze opvatting deelt, is hij dan bereid maatregelen te treffen om herhaling te voorkomen DE LONDENSE kunsthandelaar Partridge heeft 170.000 gulden be taald voor een met juwelen bezet ra pier uit de Saksische koninklijke wapencollectie in Dresden. Dit is het hoogste bedrag, dat ooit voor een zwaard is betaald. ZEVEN LEGEROFFICIEREN van wie drie generaals, zijn in Djakarta gearresteerd op beschuldiging van wapen- en munitiesmokkel naar Biafra. Het Indonesische ministerie van defensie wilde dit bericht noch ontkennen noch bevestigen. DR. ALTER, een pionier op het ge bied van de kankerbestrijding, is za terdag op 76-jarige leeftijd over leden. Het lukte hem als eerste kan ker in een weefselcultuur te kweken. SINDS VORIGE week vrijdag wor den in Nederland met overheidsgel den appelen uit de markt genomen zonder dat er sprake is van een crisis, dus zonder dat de veilingprij- zen beneden de zogenaamde crisis- prijs gezakt zijn. Het gaat hier om een speciaal aan Nederland toege stane vervroegde toepassing van de interventieregeling, die in het ko mende fruitseizoen voor de hele EEG gaat gelden. VOOR TENMINSTE 125.000 aan ta bakswaren is tussen vrijdag en zon dag buitgemaakt bij een inbraak in een tabaksgroothandel in Den Haag. JAPANS BURGERPERSONEEL van de Amerikaanse militaire bases to Japan is maandagmorgen voor 24 uur in staking gegaan uit protest tegen de massale ontslagen. Van de 46.000 arbeiders zijn er zeker 2000 ont slagen, OP DE westergronden bij Terschel ling is maandagmorgen het ms. Westerbeek gestrand. Het schip Is geladen met 2000 ton rijst. De be' manning is aan boord gebleven. De sleepboot Holland heeft assistentie verleend. AMSTERDAM (ANP) De 17- jarige priesterstudent Jan Bresser heeft zich telegrafisch bij de officier van justitie in Amsterdam beklaagd over „openbare geweldpleging en mishandeling met onmiskenbare op zet tot verminking van zijn geslachts delen door politiefunctionarissen." Dit zou zaterdagmiddag zijn gebeurd in het Weteringplantsoen. De student werd opgesloten in het hoofdbureau van politie. Bij de bewijsvoering zullen televi sie-opnamen en getuigenverklaringen ter beschikking van de rechter wor den gesteld, meldde het telegram. De student was een van de vijf jongelui, die zaterdagmiddag werden gearres teerd tijdens een kleine demonstratie van de „Black-Pantherheweging" en een actie van de Oranje Vrijstaat. Bresser heeft gelijkluidende tele grammen gezonden aan de minister van Justitie, de voorzitter van de vaste kamercommissie van Justitie, de fractievoorzitters der politieke partijen in de Tweede Kamer en bur gemeester Samkalden. De Amsterdamse officier van justi tie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker heeft de procureur-ge neraal verzocht de rijksrecherche een onderzoek te laten instellen naar de klacht van de priesterstudent. Een afgevaardigde van de communistische Pathet Lao, luitenant-kolonel Thiengtham (midden) op weg naar de residentie van de Laotiaanse pre mier Soevanna Phoema om brieven van de Pathet Lao-leider Soevanoe- vong te overhandigen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Een functionaris van het secretariaat van de EEG-minis- terraad heeft verklaard dat, als de Italiaanse regeringscrisis nog lang voortduurt, het formele begin van de opening van de onderhandelingen over de toetreding van Groot-Brit- tannië wel eens tot het najaar uit gesteld zou kunnen worden. 20 april zal een kritieke datum worden voor het begin van de onder handelingen met Londen. Op die da tum moeten de zes ministers van bui tenlandse zaken het akkoord onderte kenen, waardoor financiering van de landbouwoverschotten gekoppeld wordt aan nieuwe budgettaire be voegdheden voor het Europese parle ment. De Fransen eisen dat het ak koord ondertekend wordt, voordat onderhandelingen met aspirantleden wordt geopend. De Italianen daaren tegen stellen zich op het standpunt dat ook eerst een gemeenschappelijk wjjnbeleid moet worden vastgelegd, iets waar West-Duitsland tegen is. LONDEN (AP) De Rolling Sto nes hebben hun voorgenomen tour nee door Europa, die in mei en juni zou worden gehouden, tot het najaar uitgesteld. De tournee zou op 3 mei beginnen met concerten in Den Haag en Rot terdam, waarna Wenen, München, Zürich, Berlijn, Hamburg, Essen, Ko penhagen, Goteniburg, Stockholm en Helsinki zouden worden aangedaan. Volgens een woordvoerder voor de popgroep, Leslie Perrin, loopt bin nenkort het platencontract van de Stones af, en moeten de leden van het gezelschap in Londen zijn voor besprekingen over hun zakelijke en opname-activiteiten. Leider Mick Jagger zei: „Wij vin den het bijzonder jammer om ieder' een op het vasteland te moeten te leurstellen, maar in de herfst zullen wij alle steden bezoeken die wij oor spronkelijk zouden aandoen". MÜNCHEN (KNP) De bekende Duitse theoloog Karl Rahner S. J. heeft de 50 bisschoppen van West- Duitsiand verweten, dat nog niet één van hen gereageerd heeft op het ce- libaatsmemorandum, dat negen the ologen van de door de bisschoppen zelf'ingestelde geloofscommissie heb ben opgesteld,. Hij noemde dit een voorbeeld van de „feodale, onbeleef de en paternalistische mentaliteit der bisschoppen". Prof dr. Karl Rahner spuide zijn scherpe kritiek in een rede voor de Katholische Akademie van Beieren, waar hij de hem verleende Romano- Guardini-prijs in ontvangst nam. In deze rede bepleitte hij herinterpreta tie van het gezag to de kerk. Het memorandum waarover Rah ner sprak verzoekt om een vrije dis cussie over de celibaatskwestie. Hij waarschuwde tegen een vaderbeeld to het ambt, omdat dit in de huidige „vaderloze" samenleving ook in de kerk niet meer werkelijk normatief en efficiënt kan zijn. Ook tegen het kerkelijk gezag behoeven de katho lieken van nu geen „kinderlijke" ge voelens op te brengen. „Wij zouden huichelen, wanneer wij zeiden dat wij ons „geliefde zonen en dochters" vain de paus of van de bisschoppen voelen", aldus Rahner. ZWOLLE (ANP) Een groep van 133 dominicanen in Nederland heeft een schrijven gericht aan de ambas sadeur van Brazilië in Nederland. Zij spreken daarin hun ernstige bezorgd heid uit over de behandeling van po litieke gevangenen in Brazilië. Zij verzoeken de ambassadeur van Bra zilië dringend stappen te ondernemen die kunnen leiden tot beëindiging van deze situatie. Aanleiding tot dit schrijven was het gval van de Braziliaanse domi nicaan Tito de Alencar, die tijdens een gevangenschap van enkele maan den kort geleden een poging tot zelf moord heeft gedaan, nadat hij elf uur lang was verhoord. (Van onze correspondent) DEN HAAG In de Haagse Hout- rusthallen wordt van vrijdag 8 tot en met zondag 17 mei een sex-tentoon- stelling gehouden, naar het voorbeeld van de enige maanden geleden in Ko penhagen gehouden tentoonstelling. Alles wat er in Nederland op sex-ge- bied verkocht wordt, zal op de expo sitie te zien zijn, alsmede geheel nieu we artikelen. De tentoonstelling is toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Een goede morgen beste mensen ter zee, ter land of in de lucht. Dit lijkt Radio Deze Tijd op 1594 meter maar is het niet. Laten we de daardoor niet drukken. Hoewel de sonore stem van de nieuwslezer op de radio gisteren bewolking (voor vandaag) aankondigde, was het hu meur na een fraaie lente (zon) dag zelfs op maandag nog stralend. Maar dat had ook andere redenen, zoals de ontdekking dat ik nog een gulden op zak had, een verjaardag, de overwinning van mej. Dana Brown enz. U merkt het wel, het kan met op deze dag. Vooral de zege van mej. Dana, die ik gisteren uit de kranten vernam aangezien ik het festival niet heb ge volgd, heeft me in ernstige mate ver heugd mag ik wel zeggen. Maar ja, welke jury zou zich niet laten verte- deren door een jong meisjedat haar huiswerk zelfs mee had genomen naar de Lage Landen. Een Eurovisie-song festivaljury (wat een naar woord) doet dat zeker. Nou ja, en waarom ook niet? Happel: de rechter of de linker? Dana komt uit Londonderry. Zou ze katholiek of protestant zijn Dat doet me denken aan iemand die al weken niets meer heeft gehoord van een paar mensen die to normale tijden vrij regelmatig contact zochten. Maar die iemand is ook niet helemaal kritiekloos geweest. U begrijpt dat wel. Nu zegt hij: Het zijn net twee bollen die een tik op hun kop hebben gekregen en niet meer boven de grond komen! Hallo, bent u daar nog? U ziet het, ik plaats nogal wat vraagtekens vandaag. Maar is de hele maatschappij niet één groot vraag teken? Vraagtekens stonden er deze week ook te lezen op het gezicht van de 50-jarige Helge Lindgren uit het Zuidzweedse plaatsje Blekinge. Helge beging op 16-jarige leeftijd een ver keersovertreding door een vriendin netje achter op zijn bagagedrager mee te voeren. Hij werd toen ver oordeeld tot een boete van 10 kronen. Toen de jonge Helge deze boete niet betaalde werd hem een aanmaning gestuurd, die echter bij de posterijen (de Zweedse, troost u) zoek raakte. Deze week kreeg Helge zijn aan maning thuisgestuurd. De datum was 20 november 1937. Zou hij daar nu ook rente over moeten betalen? Ik wou dat er hier ook eens wat meer aanmaningen zoek' raakten. Prins, Siha-zoek je land! En toch is het bijna Pasen, de tijd vliegt MERIJN. ZWEMMEN Tijdens internationale zwemwedstrijden to Los Angeles heeft zich een nieuw Amerikaans ta lent aangediend in de persoon van Mike Stamm. De 17-jarige middel bare scholier won tijdens de drie daagse wedstrijden niet minder dan vijf onderdelen. (ADVERTENTIE) Is lekker gemakkelijk kleden voor u maar twee dagen in de week weggelegd? Natuurlijk, House of England heeft voor die dagen geweldige dingen, zoals slanke pantalons,vrolijke pullovers, stoere truien en noncha lante shirts. Speciaal voor vakantie en weekend en toch voor zeer door-de-weekse prijzen. Maar zet toch niet alleen in 't weekend de kleding-conventies overboord! Wij hebben Om u, ook op dagen dat de plicht roept, lekker losjes en toch uiterst verzorgd te kleden.Voor een heel ontspannen prijs nog wel.Umoet maar eens komen kijken.

de Stem | 1970 | | pagina 13