WAT HIER IN BELGIË MAG, WORDT DAAR IN BESLAG GENOMEN" Willekeur bij politie-censuur op boeken lambodja na 15 jaar onafhankelijkheid in zorgen Vanavond komt de'Océ'HOO op TV. Wat gaat u zien? oc< r1 55 T BON voor informatie over de 'Océ' 1100. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1100. VAN DER GRINTEN N.V. DE STEM VAN ZATERDAG 21 MAABT 1970 19 (Van onze correspondent BRUSSEL Drukwerk dat overal in West-Europa frank en vrij l oop is, zonder dat grote groepen van de bevolking er aanstoot aan enien, vindt men in een enkele Belgische kiosk, tenzij misschien ver- !akt in bruin PaPier> of ernstig beschadigd. Hoewel de Belgische wet elke vorm van voorcensuur verbiedt, int de Belgische justitie gemiddeld éénmaal per week rechtstreeks [niet helemaal als censor in. Boeken worden „voor onderzoek" mee gnomen, tijdschriften worden beschadigd, of niet gedistribueerd over e verkooppunten, bioscoopdirecteuren worden bedreigd met sluiting van hun zaak, enz. Hoewel tot nog toe praktisch geen keie rechtbank een veroordeling I eft uilgesproken tegen personen L, scherpe zaken" onder de ogen r. ']iet publiek brachten toch heelt L Belgische gerechtelijk apparaat tic het ware ondergronds een sfeer Lt leven geroepen, waarin alleen riiwillige zelfcensuur (vaak tot in t J absurde doorgedreven) aan ver- Lers van drukwerken en films een Lker gevoel van (financiële) veilig- Ld kan bezorgen. F In heel de Belgische wet zit slechts L erg vaag, artikel waarmee ten [Jijde kan worden getrokken tegen L men noemt „ontuchtige geschrif- L of afbeeldingen". Wat men pre- L bedoelt met die uitdrukking Eordt het artikel niet gespeeifi- Ud (het artikel is trouwens zo <ïsg, dat men het ook zal kunnen februiken tegen voyeurs, exhibitio- liitcn, homofielen, en nog veel meer in'principe kan de justitie pas in- fcijpen nadat iemand een klacht heeft ingediend bij de procureur des konings. Om de gegrondheid van de klacht te onderzoeken laat die dooi de politie het betwiste materiaal voor onderzoek meenemen. Pas na het be ëindigen van het onderzoek nf na een vrijspraak als het tot een recht zaak komt wordt dat materiaal opnieuw vrijgegeven. De financiële gevolgen van deze procedure kunnen catastrofaal zijn: het onderzoek duurt vele maanden, en daarna zijn de vrijgegeven tijd schriften natuurlijk onverkoopbaar geworden. Om dergelijk verlies te voorkomen past de Brussels firma AMP, die een monopolie-positie heeft in de tijd schriften- en krain'tiendistributie in België, voorcensuur toe. De firma werd verleden jaar gedagvaard, om dat zij exemplaren had verspreid van „Playboy", waarin foto's uit de film „The fox" voorkwamen. Iemand had die foto's „stuitend" gevonden en een klacht gedeponeerd. De film zelf liep intussen ongehin derd in de Brusselse bioscopen. De reclhtank sprak de firma vrij, maar de duizenden exemplaren van „Play boy" die „voor onderzoek" waren meegenomen, waren onverkoopbaar; het verlies bedroeg vele honderddui zenden frank. Sindsdien verspreidt AMP alleen „Playboys" waarvan men zeker is dat niemand er aanstoot aan kan nemen. Uit andere bladen, zoals „Stern", „Quick", „Neue Re vue", scheurt men vóór de versprei ding bladzijden waarop iets staat dat „last" kan bezorgen. Abonnees of ko pers worden van die verminking niet op de hoogte gebracht. De uitgevers wel, maar zij hebben zich bij die pro cedure neer te leggen. Dat de wispelturigheid van een dergelijk systeem tot absurde toe standen moet leiden is onvermijde lijk: het boek „Gangreen I", dat van het ministerie voor kuituur de be geerde staatsprijs voor letterkunde kreeg, werd in één boekwinkel in be slag genomen, in andere zaken vrij verkocht. Het voorlichtingsboek „va riaties", dat nog maar pas door een rechtbank onschuldig werd bevon den, werd in Brussel (in Franse ver sie) in beslag genomen. „Fanny Hill" werd in Brussel in beslag genomen acht maanden nadat een Brusselse rechtbank het voor verkoop had vrij gegeven en het maandblad Hara-Kiri, sinds jaren overal te koop in België, werd in één Antwerpse winkel als zedenkwetsend in beslaig genomen. Ben ander gevolg is dat bepaalde winkels zo ongeveer alles kunnen verkopen wat geen harde pornografie is omdat zij er uiterlijk bijzonder deftig uitzien terwijl andere zaken waarvan de eigenaar een minder goe de smaak (of minder geld) heeft, om de haverklap met de politie overhoop ligt. Alle pogingen om een zuivere toe stand te scheppen moesten tot nog toe mislukken: bij het ministerie van justitie worden klachten gewoon op zij gelegd, bij de politie haalt men de ot-houders op. Tot een jaar of twee geleden be stond er tussen de distributiefirma AMP en de politie een gentleman's agreement: wat verdacht leek werd eerst getoond en beoordeeld. Dat ge beurt nu niet meer, omdat.de wet deze voorcensuur verbiedt. in de filmwereld heerst dezelfde anarchie: alleen de burgemeester van een gemeente kan bepalen of een film in zijn gemeente mag worden vertoond of niet. De norm die hij han teert bij zijn beslissing: „De openbare zedelijkheid" Gewapend met zulke precieze ge gevens verbood de burgemeester 1 Oostende films die in heel België werden vertoond, belette de burge meester van Brussel een Kolle-film die in Antwerpen vrij en met veel succes liep, joeg men in Luik bio scoopverhuurders de stuipen op het lijf, omdat zij films wilden vertonen die in Brussel zander moeilijkheden in de grootste zalen draaiden. Een voorstel van de minister van justitie om een commissie op te rich ten die films een nationaal „fiat" zon geven (wie zijn films niet aan de commissie toonde werkte op eigen ri sico) werd afgewezen omdat dit te i - MIV -"«$&*■ OSWALD KOLLE In beslag genomen in Luik; „vrij" in Brussel en Antwerpen, of omgekeerd. Het kan allemaal in België. veel op censuur ging lijken. In plaats van nationale censuur behoudt men nu lokale censuur. (Ook bij films is het zo dat een bepaalde prent straffeloos kan lopen in een grote bioscoop, terwijl hij on herroepelijk herrie veroorzaakt wan neer hij in een gespecialiseerde sex- bioscoop wordt vertoornd. 'In Brussel b.v. mocht een film in première gaan in een grote zaal, maar werd een half jaar later verboden in een kleinere voorstadbioscoop Hoe de kluwen uiteindelijk ont ward zal worden, blijft uiterst on duidelijk. Geen van Belgiës twee gro te partijen, de katholieke CVP en de socialistische BSP, heeft het punt „persvrijheid" groot in het program ma geschreven. Beiden grijpen graag iedere mogelijkheid aan om recht streeks of onrechtstreeks controle uit te oefenen op de communicatiemedia. De Belgische justitie volgens de grondwet onafhankelijk van elke po litieke macht hecht vooral in de hogere regionen veel belang aan goe de relaties met de politici. En het lager kader? Hun positie in het probleem wordt duidelijk ge maakt door een voorval van drie jaar geleden. In Brussel werden enkele honderden „onzedige" boeken in be slag genomen. Toen de rechtbank ein delijk de zaak wilde openen, bleek dat er geen enkel boek meer te vin den was. Bij gebrek aan bewijsmate riaal werd de boekhandelaar vrijge sproken. En een lid van de gerechte lijke politie verklaarde officieus dat sommigen van zijn collega's bijzonder rijke bibliotheken hadden.... ANG EEN WANKELE NEUTRALITEIT (Van onze redactie buitenland) PHNOM PENH In de vijftien V dat Cambodja onafhankelijk is, left het land in de personificatie i het staatshoofd prins Norodom inoek voortdurend getracht die afhankelijkheid in het woelige lidoost-Azië te bewaren door op het 'appe koord van de neutraliteit tus- ftt het oosten en het westen te ba rnieren. De prins heeft dat even- lielit nu verloren door de staats- reep van de generaals, die zeggen ft land neutraal te zullen houden, aar die - volgens waarnemers - khts zouden zijn ingesteld. De jongste crisis, die geruime tijd ftigde, kwam op 8 maart tot een ste uitbarsting toen in de provin- Svay Rieng 1500 Cambodjanen illustreerden tegen de daar aan- Inige kampen van de Vietcongstrijd- nchten. De Vietcong opende het fm op de betogers en de Cambod- inse strijdkrachten schoten terug, t vielen slachtoffers, hoeveel is (et bekend. f ie dagen later bestormden en plun- demonstranten in de Cam- ise hoofdstad Phnom Penh de wdvietnamese ambassade en de Wegenwoordiging van de voorlopi- J revolutionaire regering van Zuid- ptnam (waarvan de Vietcong de ^ijtoachten vormden). Prins Noro- I;- Sihanoek, die in Frankrijk is f® een medische behandeling, tele- Weerde diezelfde dag zijn moeder, [koningin, om haar mee te delen i zo spoedig mogelijk via Mos- p en Peking naar Phnom Penh te ll zou keren. Hij veroordeelde de T™5 van de rechtervleugel van fMnkoem, de door hem in het ie- mint ven geroepen „socialistische volksge meenschap", waarvan de meeste par tijen deel uitmaken. Op 12 maart protesteerden Noord- Vietnam en de Vietcong tegen de de monstraties en op 13 maart eiste de regering van generaal Lon Nol in Phnom Penh het vertrek van Noord- vietnamese en Vietcong-troepen vóór zondag 15 maart, die in Cambodja kampementen hebben opgeslagen. De troepen vertrokken niet en bij be sprekingen tussen de drie partijen in de Cambodjaanse hoofdstad bleek maandag, naar van betrouwbare zij de verluidde, dat de Noordvietname- zen en de voorlopige Zuidvietname- se regering slechts wilden praten over vergoeding voor de aan hun am bassade aangebrachte schade en niet over een vertrek. In feite worstelt Cambodja al jaren met het probleem van de Noordviet- namese en Vietcongaanwezigheid op zijn grondgebied met als gevolg daar van Amerikaanse artillerie- en lucht aanvallen. Evenals door Laos, loopt door Cambodja een deel van de Ho Tsji-Minh-route, langs welke de aan voer van personeel en materiaal van Noord- naar Zuid-Vietnam voor de oorlog geschiedt. De route en de kam pementen van waaruit bliksemaan- vallen in Zuid-Vietnam werden on dernomen zijn herhaaldelijk door de Amerikanen bestookt en in 1965 kre gen de Amerikanen zelfs officieel be voegdheid van hun opperbevel hun tegenstanders zo nodig tot op Cam- bodjaans gebied te achtervolgen. Al lemaal punten die dus een bedreiging vormden voor de Cambodjaanse neu traliteit, welke prins Norodom niet alleen ten opzichte van de Verenigde Staten (met verbreking van de be trekkingen) maar ook tegenover Chi na, de grote steun van Noord-Viet- nam en de Vietcong, wilde handha ven. Cambodja ligt ingesloten tussen in het oosten Zuid-Vietnam, in het zui den de zee, in het westen en noorden Thailand en Laos, een gebied dus waarin alle la'nden ten nauwste zijn verbonden met. de Zuidvietnamese oorlog. Bij het begin van onze jaartelling maakte het huidige Cambodja deel uit van het koninkrijk Foe-Nan, bestaan de uit Thailand Foe-Nan, Cochin-Chi- na en Laos. Tegen het einde van de zesde eeuw werd het gebied door de Khmers onder de voet gelopen en de zen vestigden tussen de negende en de dertiende eeuw een machtig rijk met Angkor als hoofdstad. Prins No rodom Sihanoek is een rechtstreeks afstammeling van de Khmer-vorsten. In de latere eeuwen drongen de Thais en de Vietnamezen de Khmers terug en zij zouden het imperium wellicht geheel van de kaart geveegd hebben als de Fransen het in 1863 niet tot hun protectoraat hadden ge maakt, zoals zij ook overig Indo-China gingen overheersen. In 1887 werden Cambodja, de kolonie Cochin-China en de protectoraten Annam en Tonkin samengevoegd in de unie van Indo- China. Bij het begin van de tweede wereld oorlog werden de Fransen gedwongen de Japanners doorgang te verlenen voor hun stoot naar het westen, een doortocht die al dra de vorm van een bezetting aannam. Na de Japanse overgave procla meerde de toenmalige koning Noro dom Sihanoek de onafhankelijkheid (1945). De Fransen, die het in Viet nam al zeer moeilijk hadden met Ho Tsji-Minh, verleenden de Cambodja nen in 1946 zelfbestuur en in 1949 werd het land een geassocieerde staat binnen de Franse unie. Na de val van Dien Bien Phoe stortte de unie ineen en de Geneefse conferentie van 1954 bepaalde, dat, behalve een tijde lijke verdeling van Vietnam, onder meer Cambodja een neutraal land zou zijn. In 1955 verkreeg Cambodja zijn on afhankelijkheid en deed koning Noro dom Sihanoek afstand van de troon om zich in de politiek te gaan bege ven. Norodoms vader, prins Soeramit, werd 8 maart 1956 tot koning ge kroond en overleed in 1960. Sihanoek die in 1955 premier was geworden, was in 1956 opgevolgd door Khim Tit maar inmiddels in 1958 weer premier geworden. Hij volgde zijn vader niet op maar werd na een grondwetswij ziging in 1960 staatshoofd, bij welke titel hij zich steeds liet noemen. Toen Norodom Sihanoek in 1955 in de politiek ging, richtte hij de „Sangkoem" op of „socialistische volksgemeenschap", welke open stond voor alle politieke partijen. Slechts de kleine communistische partij sloot zich niet aan. De prins wist steeds zo te manoeuvreren dat hij de grootste groep politici achter zich hield. Men zegt wel van hem dat hij „het gras eerder hoorde groeien dan anderen". In 1964 ontstond er echter een belangrijke politieke crisis toen de linkervleugel in de „Sang koem" de ontbinding eiste omdat de gemeenschap corrupt zou zijn. In Siem Reap werden studentenbetogin gen gehouden en de nationale verga dering weigerde voor het eerst Siha noek te volgen. Cambodja ontving eens economi sche en militaire hulp van de V.S. maar maakte daar in 1963 een eind (ADVERTENTIE) Vanavond krijgt u een totaal andere kijk op kopieerapparaten. Het elektrostatisch kopieerapparaat, dat snel van alles kopieert 'elk formaat, tot en met A 3), dat kinderlijk eenvoudig te bedienen is en slechts in de prijsklasse van een elektrische schrijfmachine valt. Dat apparaat gaat u vanavond °tn 19.57 (Ned. 1) zien. Wilt u onmiddellijk uitvoerige informatie over de 'Océ' 1100? Bel dan een van onze verkoopkantoren: Amsterdam -441088, Den Bosch - 244 61, Den Haag - 5146 61, Eindhoven -6 9825, Hengelo - 105 69, Rotterdam - 1450 66. Of stuur de bon op naar VAN DER GRINTEN N.V.,Den Bosch. kopieert in uw voordeel. i i i i i i i i i i i Vul in-knip uit- stuur op. Firma: T.a.v. Adres: Verkoop Nederland, Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. iDSM L- MJTOSmaE aan op beschuldiging van Ameri kaanse inmenging in de binnenland se aangelegenheden. In 1965 verbrak prins Sihanoek de diplomatieke be trekkingen met de V.S. in verband met Amerikaanse grensoverschrijdin gen, maar hervatte de .betrekkingen een jaar later weer op lager niveau. Nadat generaal Lon Nol op 22 ok tober 1966 met grote meerderheid tot premier was gekozen, vormde Siha noek op 24 oktober onder druk van de linkervleugel van de „Sangkoem" een tegenregering als legale opposi tie zonder dat deze echter werkelijke macht had. In mei 1967 sprak Siha noek van agitatie door de „rode Khmers". Hij vormde een „uitzonde ringsregering" om het centrum te be houden. In juli van datzelfde jaar vestig den Noord- Vietnam en Cambodja ambassades in eikaars hoofdsteden en kreeg het Zuidvietnamese bevrij dingsfront een diplomatieke vertegen woordiging in Phnom Penh. Onder druk van betogingen richtte het staatshoofd zich echter in september voor het eerst tegen China met de woorden: „Onze vrienden en Chinese broeders, uw inmenging in onze za ken neemt thans een grote vorm aan. Dat zullen wij niet dulden". Verscheidene linkse afgevaardigden werden uit het parlement gestoten. Een jaar later, in oktober 1968, ont hulde de staatssecretaris voor natio nale veiligheid in een rapport dat er „gewapende Vietnamezen in Cambod ja" zijn en in maart van het daarop volgende jaar liet het staatshoofd tij dens een persconferentie aan de hand van een kaart zien waar zich Noord-Vietnamezen en Vietcong-een- heden ophouden in het noordoosten van Cambodja. „Dit is zowel op kor te als op lange termijn een groot ge vaar". zei hij. In april 1969 hervatte Cambodja de betrekkingen met de VS en in au gustus werd generaal Lon Nol op nieuw met grote meerderheid aange wezen om een regering te vormen. Ti,jdens zijn jongste verblijf tenslot te de afgelopen weken, zei de prins in een vraaggesprek voor de televi sie in Parijs naar Moskou en Peking te zullen gaan om de Russische eu Chinese leiders te vragen „ons met rust te laten". Hij zag dat als enige mogelijkheid om een breuk tussen hem en uiterst rechts te voorkomen. Bij diezelfde gelegenheid noemde hij een staatsgreep mogelijk. (ADVERTENTIE) LEVE OLIFANT! De man die op Safari gaat roept het. De circusdirekteur en z'n gasten roepen het De mensen in de dierentuin en de maharadja in India roepen het Envooral... da liefhebbers van een puike oude of j jonge jenever juichen het: Leve Olifant!

de Stem | 1970 | | pagina 19