VISIE DIRECTEUR CULTURELE RAAD: EIGEN REKENING Belastingen centraal in raad van Reimerswaal RAAD GOES VOOR VRIJE VERKOOP VAN CONDOOMS 'IKIAVE EISEN VOOR FRUITTEELT RLAPI Chauffeur ongeluksauto krijgt week gevangenis CRUYFF KAN NIET NAAR BARCELONA >■25800 Inwoners St. Jansteen kregen circulaire over adreswijziging Koninklijke onderscheiding [voorL. Hanelink Afscheid bij Iteilingorganisaties li?.8 'leer Van der Plassche is vanaf secretaris geweest van de feuws-Westbrabantse veilingorgani- Belastingen IN KAPELLE Schoolvereniging „Samuel" hield j aarver gaderin g Verwarming zwembad EIS VAN TWEE MAANDEN Kapelle krijgt nieuw gemeentewapen papier oor uw pen Vrouw een huissloof KVP-winst in Oud-Vossemeer Raad Hontenisse hield afscheidsdiner DE STEM VAN VRIJDAG 20 MAART 1970 (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN In een circu'aire heeft de gemeente St.-Jansteen de be trokken inwoners op de hoog.e ge bracht van het feit, dat een aantal straatnamen in verband met de ge meentelijke herindeling zijn gewij zigd. Op eigen initiatief heeft de gemeen te een groot aantal instanties op de hoogte gebracht van deze adreswijzi gingen, zodat de bewoners dat zelf niet meer hoeven te doen. De mensen die ondanks dit alles daarnaast toch nog anderen in kennis willen stellen van de mutaties heb ben daarvoor gratis adreswijzigings- kaarten van de gemeente her beschik king gekregen. (Vau een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De heer L. W. Ha- I melink, commandant van de vrijwil- jige brandweer in Zaamslag, is on derscheiden met de eremedaille in I zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester J. de Pree speldde hem het eremetaal tijdens een af- I scheidsbijeenkomst in gebouw De I Poort op de borst. De heer Hamelink is bijna dertig jaar aan de Zaamslagse brandweer I verbonden geweest, waarvan 13 jaar I als commandant. Met het korps viel I hij vele malen bij brandweerwedstrij- I den m de ereprijzen. Ook voor het I Groene Kruis en de Oranjevereni- heeft hij veel en nuttig werk I verricht. De burgemeester dankte de heer I Hamelink, die per 1 april als plaatse lijk commandant aftreedt, voor zijn arbeid ten dienste van de gemeen- schsp. De heer G. Kortus, districtsinspec- Iteur van de brandweer voor Noord- IBrabant en Zeeland, zei dat Noord- I Brabant trots kan zijn een brand weercommandant als de heer Hame llink te hebben gehad. I Met de koninklijke onderscheiding lis het gehele Zaamslagse korps ge leerd, aldus de heer Kortus. Mevrouw Hamelink werd in de hul de betrokken. Ook werd afscheid ge- |nomen van de heer M. J. de Poorter, die 27 jaar lid was van de Zaamslag se brandweer. Zowel de heer Hamelink als de heer De Pooter ontvingen een oor- Ikonde voor langdurige trouwe dienst. (Van onze correspondent) GOES Tijdens de jaarvergade- ing van de provinciale organisatie jan de veilingen in Zeeland en West- ïtabant is woensdagmiddag afscheid genomen van de voorzitter van deze tnvinciale veilingorganisatie de heer P J. J. Dekker te Wemeldinge en i de secretaris de heer I. Ph. F. ju der Plassche te Goes. I Beiden hadden in verband met |w leeftijd zich niet meer herkies- gesteld. re-voorzitter J. Kakebeeke te bedankte beiden voor dat zij gedurende vele ja- ten behoeve van de tuinbouw in het algemeen veilingen in het bijzonder. heer Dekker is veertig jaar fKtuurslid van deze veilingorgani- geweest en sinds 1941 voorzitter, was ook lid van het hoofdbestuur net Centraal Bureau van de rjbouwveilingen en sinds verschil- PJe jaren lid van het dagelijks puur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, de heer A. L. Borst, zal de inleiding tot het jaarverslag van de raad over 1969 geheel voor eigen rekening nemen. In afwijking van de gebruikelijke procedure zal er boven het algemeen gedeelte van het jaarverslag komen te staan: „Inleiding van de direc teur", en aan het slot van dit alge meen gedeelte zal men de naam van de heer Borst kunnen lezen. De reden hiervan is, dat de heer Borst, wiens levendige schrijftrant hem toch wel als auteur van de inleiding zou hebben verraden, een persoonlijke visie heeft ontwikkeld rondom het probleem van de inspraak in culturele aangelegenheden. Het algemeen bestuur- van de Zeeuwse culturele raad staat op veel punten achter de meningen van de heer Borst, maar vindt het zoals tijdens een gisteren gehouden vergadering bleek niet juist om de indruk te wekken, dat het algemeen gedeelte van het jaarverslag een beleidsvisie van de culturele raad in haar geheel zou zijn. Toch beweert de heer Borst (zo bleek uit de discussies tijdens de ver gadering van gisteren waar het con cept-jaarverslag moest worden vast gesteld) niet anders dan dit: „Ik ge loof niet dat inspraak als zodanig een verkeerde weg zou zijn. Wel ben ik bang, dat we er thans mee op de verkeerde weg zijn". De heer Borst, sprekend uit zijn dagelijkse ervaring, meent, dat men zich over de metho den van inspraak nog eens ernstig zou moeten beraden, wil men niet meer kwade dan goede kansen lopen. „Niemand is er immers mee gebaat, wanneer het land in een voortdu rende toestand van plebisciet wordt gebracht?", zegt hij. Voor de heer Borst prevaleert, zo als uit zijn betoog blijkt, dat het werk nu eenmaal gedaan moet wor den. Hij vreest voor een ontwikke ling, waarin het woord de plaats van de daad volledig gaat innemen. „Het aantal overlegorganen gaat straks het aantal doe-organen nog overtreffen,' zegt hij. Het overleg wordt doel in plaats van middel. De lange overleg procedures kunnen, aldus de heer Borst, voeren tot een vertraging in beleid, die dan weer voor laksheid wordt uitgekreten. De heer Borst verdedigt in dit ver band de gedachte van de delegatie, die met het beginsel dat inspraak een democratisch recht is niet in strijd behoeft te zijn naar zijn mening. Het was een kolfje naar de hand van het algemeen bestuur, waarvan de heer M. van Poelje als voorzitter optrad, dat zelf midden in de stroomversnel- MADRID (AP) Het rumoer rond het vertrek van de Ajacied Johan Cruyff naar de Spaanse club Barcelona is nu definitief verstomd. Volgens een besluit in Spanje is het namelijk niet meer mogelijk dat de Amsterdammer voor een Spaanse club uitkomt. De Spaanse nationale raad voor sport en lichamelijke opvoeding heeft namelijk het besluit van de voetbal bond bekrachtigd dat de Spaanse clubs geen buitenlandse spelers mo gen contracteren. Dit zal pas weer in 1974 worden toegestaan. De bond had eerder deze maand met meerderheid van stem men besloten de verbodsbepaling te handhaven. Slechts vijf clubs uit de eerste divisie stemden tegen. Het verbod op het contracteren van bui tenlandse spelers dateert van 1962 en werd in 1964 hernieuwd. Verschillende Spaanse clubs had den reeds contact met buitenlandse spelers gelegd in de verwachting dat het verbod zou worden opgeheven. Zo toonde Barcelona interesse voor Ajax-speler Johan Cruyff, en Major ca voor .Van Moer en Nico Dewalque van Standaard Luik. ling op het gebied der participaties staat. Met name mr. J. P. Boersma nam de gelegenheid waar om het engagement, waarover de heer Borst eveneens enkele dingen in zijn in leiding had geschreven, als het zuur desem voor maatschappijvernieuwing ten tonele te voeren. „Een kritiek loze maatschappij is de dood in de bond," zei hij. „Wij moeten de men sen opwekken tot engagement, waar na ze zelf kunnen beslissen of zij ziel al dan niet geëngageerd willen ge dragen. Het zal zaak zijn om de struc tuur van de inspraak te bestuderen.'' Daarmee was hij bij een der uitgangs punten van de heer Borst aangeland De Culturele Raad heeft gisteren besloten om de beeldende kunste naars een actieve rol te laten spelen in de commissie voor de beeldende kunsten van de Z.C.R. De drie orga nisaties B.B.K., B.B.K.-69 en de Zeeuwse Kunstkring zullen in elk geval een meerderheid in de com missie krijgen, zo besloot het alge meen bestuur gisteren. Het is mogelyk dat de commissie uit vier kunstenaars tegen drie leden van de Culturele Raad gaat bestaan, naar een andere verhouding, bijvoor beeld vijf kunstenaars tegenover vier ïiet-praktiserende kunstenaars is ook lenkbaar. Het dagelijks bestuur heeft >p dit punt de vrijheid om naar be vind van zaken te handelen gekre gen. In de loop van de volgende week :ullen het dagelijks bestuur en de leeldende kunstenaars in Zeeland Jeze zaak afhandelen. Verder behan delde de raad gisteren een aantal beleidsadviezen voor G.S., in verband met aanvragen voor subsidies van kunstevenementen. (Van onze correspondent) YERSEKE De raad van de gemeente Reimerswaal is te Yer seke in vergadering bijeen ge weest, Alvorens tot de behande ling van de begroting over te gaan werden enkele belangrijke beslui ten genomen. De verhoging van de opcenten op de personele belasting naar 250 was, zoals te verwachten viel, een zat die veel tongen deed loskomen. W. Koster (SGP) vond een verhoging van 66 procent toch wel erg rigou reus. Hierin werd hij bijgevallen door de heren P. van Putten (AR), E. Suy (KVP) en mevrouw Kamps- Visser (VVD). Bij de behandeling van de reini gingsrechten stelde de heer Van Putten een aftellend tarief voor vuilnisemmers voor: de eerste em mer f. 30 en de tweede f. 20. De heer J. Lake kon zich niet vereni gen met de suggestie van het colle ge om aan hen, die zelf vuilstorten op de stortplaats, f. 5 per m3 in re kening te brengen. Het college kon hier wel achterstaan en zal eerst tot berekening overgaan bij een vuilnishoeveelheid van meer dan één m3. De heer E. Suy vond de kosten van de stortplaatsen, te we ten f. 82.000 te hoog. De voorzitter zegde een concentratie van stort plaatsen toe, waardoor de kosten zullen dalen. Het voorstel betreffende de riool- belasting werd door b. en w. terug genomen, omdat het college de wij ze, waarop thans de berekening werd voorgesteld, weinig gelukkig vond. Wel vroegen b. en w. de post van f. 260.000 goed te keuren. De heer Suy ging hiermee akkoord on der voorwaarde, dat hij op dit on derwerp in de eerstvolgende verga dering nader kan terugkomen. Toen de straatbelasting ter sprake kwam vond de heer W. Koster, dat de gemeente een slecht voorbeeld gaf. Er was hier namelijk sprake van een kostenstijging van 83 pro cent. De fracties van KVP en VVD verenigden zich met de zienswijze van het SGP-lid. Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg deelde mee dat het college had gemikt op 20 pro cent voor bebouwde en 10 procent voor onbebouwde eigendommen. Hiervoor werd geen toestemming van Binnenlandse Zaken verkregen. Het moest 22-11 worden. De heer Koster eiste een hoofdelijke stem ming. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met de stemmen van de KVP, mevrouw Kamps-Visser en de heer Koster tegen. Besloten werd akkoord te gaan met het garanderen van een twee tal geldleningen, aan te gaan door de woningbouwvereniging te Krui- ningen voor de bouw van twintig bej aardenwoningen in Hansweert- oost. De opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting is 60 voor be bouwde en 30 voor onbebouwde per celen geworden. De hondenbelasting is eveneens verhoogd. Voor een „luxe hond" moet f. 15 per jaar betaald worden, terwijl de „gewone hond", dat wil zeggen waakhonden e.d., de eigenaar f. 7,50 per jaar gaat kosten. Dit zijn leerlingen van de Arn hemse kunstacademie die gisteren in staking zijn gegaan. De leerlingen hadden de staking vorige week al aangekondigd. Zij willen protesteren tegen een gebrek aan zuurstof in het gebouw van de academie, dat te wij ten is aan een gebrekkige luchtcir- culatie. De studenten eisen een vol ledig air-conditioning-systeem voor de academie. „Wij voelen ons hier op school hard- stikke beroerd. Er zijn regelmatig driemaal zoveel absenten dan in het oude gebouw. En bovendien consta teren we hier elke dag een ontstel lend verminderd werk-animo", aldus de stakende studenten. Een door staatssecretaris Grosheide aangekondigde maatregel om een ventilatie-systeem van 30 duizend gulden in de school aan te leggen wijzen zij van de hand. „Dat is maar een halve oplossing van het probleem", zeggen zij. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Wjj moeten onze kop niet in het zand steken en net doen alsof er niets aan de hand is" al dus de heer H. G. Jung van de VVD donderdagavond op de raads vergadering van Goes naar aan leiding van de betogen van de he ren J. Maljaars (SGP) en M. Loe- ve (AR). B. en w. stelden namelijk voor om vrije verkoop van voorbehoedmidde len toe te staan. De heer Maljaars zei bijzonder teleurgesteld te zijn in het feit dat het college van b. en w. (Van onze correspondent) KAPELLE Onder voorzitterschap van *2 heer M. J. Groenleer werd in het schoolgebouw „Zonnehonk" een goed bezochte jaarvergadering gehou den van de chr. kleuterschoolvereni ging „Samuel". De verslagen van secretaresse mevr. Potter-Duynhouwer en penningmees ter J. J. Mol getuigden van een goed schooljaar. De heer A. van Liere bracht verslag uit namens de kas- commissie. Tot nieuw lid hiervan werd benoemd de heer G. J. Lepoe- ter. In plaats van mevr. Eversdijk- Sinke, die niet herkiesbaar was, werd als bestuurslid gekozen mevr. De Ja- ger-Eversdijk. De voorzitter deelde mede dat in plaats van mej. Massa die binnenkort vertrekt, tot hoofd van de school „Hummelhonk" is benoemd mej. T. Brouwer. De onderwijzeres A. Nijsse uit Yer- seke zal in vaste dienst worden be noemd. Na de pauze was er gelegenheid het werk van de leerlingen te bekij ken en de heer Kruse uit Middelburg hield een inleiding over „Van kleu terschool naar speelleerklas". Ned. hervormde kerk. Beroepen te Kats en Wilhelminadorp A. G. van Beem, kandidaat te Doorn. (Van sen onzer verslaggevers) 'n een nota, die is sa- j Sesteld door de Z.L.M., de land maatschappij IJsselmeerpol- de Gelderse Maatschappij w, worden een aantal en gedaan, die tot doel heb- voo "eve bijdragen te leveren il(,e.en snelle gezondmaking van lil Jj""eelt. De voorstellen hebben I van Petsten! .grondslag de oplossing van rooien, 'andere EEG-lidstaten krach- Ifle uc uFIU,ao 'fuitteeltcrisis door het ■ij" ander ||J Invorderen, én de verbetering |i1(lr 8 bedrijfsstructuur in ons land "«"treffende maatregelen voor "e „wijkers" als blijvers. «iht vt0.0rs'ellen zijn een concrete i„Jtm8 van een reeds eerder I "tas 'a"dbouwschap ingediende eaa" op bepaalde punten I °mc'at de situatie de laatste lskehterrt Wecr aanz'enlijk is ver- l'ttlruji j De t'rijzen voor het win- Jttrj, ',at thans uit de koelhuizen I 'aag enocht, zijn bedroevend I "og vp,j ver'lezen lopen daardoor 11,a uitv 0p' *n "eze nota wor(,t Ie" worrt°er'®e toelichting gegeven |®otiVc 8n Se voorstellen nader ge- I *%n i! '"'"en ze gerealiseerd Ili».'kunnen ze enige verlich- 5ev°lg hebben in deze zorg wekkende toestand. Het wachten is nu, mede i.v.m. de interpellatie Zijl stra, op passende maatregelen van onze overheid. De voorstellen luiden: een verho ging van de EEG-rooipremie tot 2.500,a 3.000,per ha, met directe uitkering van het gehele be drag. De crisis in de fruitteelt wordt veroorzaakt door structurele over- produktie. Een definitieve oplossing van het probleem kan alleen dan worden verkregen wanneer het are aal wordt ingekrompen. Ten tweede wordt voorgesteld een tegemoetkoming in de kosten van de verzekering tegen hagelrisico ter grootte van vijftig procent van de te betalen premie, dit in navolging van o.a. Frankrijk, waar omstreeks eenzelfde percentage van de kosten van hagelverzekering door de over heid wordt vergoed. Ten derde een verbetering van de nationale saneringsregeling voor diegenen die hun fruitteeltbedrijf willen beëindigen, Gewenst wordt een verhoging van de maandelijkse uitkering voor de oudere telers (een verhoging van de uitkering ineens van ƒ3.000,— naar ƒ6.000,—). Hierdoor wordt enige compensatie geboden voor het vermogensverlies dat bij beëindiging ontstaat omdat de opstand veelal onverkoopbaar is. Verder wordt geëist uitbreiding van de omscholingsregeling, zodat deze niet alleen van kracht is voor hen die via een saneringsregeling beëindigen, maar voor alle beëindi- gers. Een ander punt is de mede werking van de overheid aan schuldsanering voor beëindigers van fruitteeltbedrijven. Vele fruittelers zijn nl. bij bedrijfsbeëindiging niet in staat hun schulden te voldoen, mede als gevolg van het feit dat de opstand als gevolg van de conjunc tuur waardeloos is geworden. Voorts wordt voorgesteld uitbouw en verbetering van de thans be staande overbruggingsregelingen voor de technisch perspectief bie dende bedrijven. Nodig is, dat er een regeling komt, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen de kosten van levensonder houd voor het gezin en de bedrijfs kosten, zoals dit ook bij toepassing van de rijksgroepsregeling zelfstan digen gebeurt. Aansluitend hierop wordt voor gesteld: a, een volledige vergoeding van de kosten van het levensonderhoud gedurende het gehele jaar voor alle ondernemers met een perspectief biedend bedrijf, indien de financiële positie dit gewenst maakt. De sociale wetgeving biedt hiertoe mogelijk heden. b. Mogelijkheid voor overbrug gingsfinanciering voor alle perspec tief biedende bedrijven, die een li quidatietekort hebben. Daarbij de toezegging dat bij het voortduren van de crisis, zowel de rente als af lossingen zullen worden vergoed dan wel kwijtgescholden, dit ter concre tisering van de uitspraken van de minister, dat de levensvatbare be drijven door de moeilijke jaren heen geholpen zullen worden, zonder dat de uit de financiering voortvloeien de verplichtingen zo zwaar worden dat de voortzetting van het bedrijf zou worden bedreigd. c. Mogelijkheid voor herfinan ciering, waarbij bestaande leningen onder de overbruggingsfinanciering worden gebracht met de daaraan verbonden rente- en aflossingsfaci liteiten. d. Een zodanige vereenvoudiging van de procedure bij de aanvrage voor de overbruggingsfinanciering, dat de gehele behandeling per ge bied of per provincie kan geschie den. Tevens zal moeten worden be zien of de regeling kan worden los gekoppeld van de gemeentelijke uit keringen en bijdragen en centraal uitgevoerd kan worden. unaniem met dit voorstel op tafel was gekomen. De heer Maljaars waarschuwde te gen de toenemende zedenverwilde ring en meende, dat, wanneer het voorstel van b. en w. zonder meer zou worden aangenomen, de vrije ver koop van anti-conceptionele midde len zeker haar steentje tot deze ver wildering zou bijdragen. De heer Loeve kon het voor een groot deel met deze redenering van de heer Maljaars eens zijn. „Hoewel ik de geboortenregeling wel kan aan vaarden, ben ik bang dat de vrije verkoop van deze middelen zoals het college voorstelt, een gevaar kan be tekenen voor de volksgezondheid met name op geestelijk gebied. Ik denk hierbij vooral aan dertien- ,en veer tienjarigen, die zonder meer aan deze middelen zouden kunnen komen". De heer Loeve stelde voor om te verbieden dat de anti-conceptionele middelen buiten besloten ruimten of op, of aan de openbare weg aan min derjarigen zouden mogen worden verkocht of verstrekt. De heer Jung zei waardering op te kunnen brengen voor de standpunten van de heren Maljaars en Loeve, maar zei niets voor het voorstel van de heer Loeve te voelen. De heer L. H. de Leeuw (PvdA) stond achter b. en w. en meende dat vrije verkoop te verkiezen zou zijn boven het voorstel van de heer Loeve omdat er dan nog een mogelijkheid wordt overgelaten om althans enigs zins toe te zien op de kwaliteit van deze middelen. Een verbod werkt snel achterbaks heid in de hand waarbij bovendien vaak middelen van inferieure kwali teit worden verhandeld, aldus de heer De Leeuw. Het voorstel van b. en w. werd ten slotte met zeven stemmen tegen en dertien voor aangenomen. Wethouder J. Dijkgraaf deelde mede dat er een machtiging is ont vangen om met de verwarming van het Goese zwembad te beginnen. De kosten hiervan bedragen 65.000 gulden. Het is de bedoeling dat deze verwarming nog voor de aanvang van het seizoen gereed is. Het voorstel om een krediet van duizend gulden te verlenen voor deel name van de gemeente Goes aan het t.v.-programma Dubbel Zeskamp Sport, werd evenals het voorstel om een krediet van 21.760,voor het treffen van voorzieningen aan de sin- telbaan op het sportterrein, goedge keurd. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Was T. M. van de L. uit Kortgene onder invloed, toen hij op 1 februari jongsleden de voorgesorteerd staande auto niet zag, hem raakte en er zodoende de oorzaak van was dat deze gepikt werd door een legenligger? Getuige A. v. d. B., wachtmeester te Reimerswaal, beschreef de enorme ravage ter plaatse, met vier gewonden en veel glas op de weg. De bestuurder van de ongeluksauto was in geen velden of wegen te beken nen ondanks het feit, dat hij toch ook behoorlijk gehavend moest zijn. Volgens zijn verdediger, mr. Kak, zou zijn afwezigheid op de plaats des onheils ook zo uitgelegd kunnen worden, dat hij hulp was gaan halen. Van een bloedproef wilde L. helemaal niets horen. Het onder invloed rijden achtte de rech ter niet bewezen, wel de schuld door grove onoplettendheid. Daar om kreeg hij niet de geëiste twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, maar legde de politierechter mr. P. van Empel hem een week onvoorwaardelijke gevangenis en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid op. Loodgieter B. uit Kapelle hoor de f. 100 tegen zich eisen. Hij was op 12 augustus vorig jaar wat te nonchalant met een open soldeer bout omgesprongen bij een dakrepa ratie. Het gevolg was een totaal af gebrande boerderij. L. S. en B. W. uit Wissekerke hadden een niet af gesloten auto gebruikt voor een rit je. Ze hoorden elk f. 200 boete te gen zich eisen De rechter maakte er f. 150 van A. S. uit Rilland- Bath had het. verlengsnoer, dat hij weg had gehaald bij zijn baas, be ter kunnen kopen. Hij raakte daar door namelijk zijn baan kwijt en werd bovendien nog veroordeeld tot f. 150 boete. „Er gebeuren zoveel ongelukken op rijksweg 58, waaraan ook veel buitenlanders schuld hebben, dat ik het beter vind dat deze Belg, J. de K. uit Antwerpen, maar eens een jaar niet in Holland moet rijden", verklaarde de officier van justitie, mr. T. Lebret. K. was bij het kruispunt Gentse- vaart-Hulsterweg zonder goed uit te kijken rijksweg 58 overgestoken. Er volgde een botsing, waarbij zwaar gewonden aan beide kanten vielen. Mr Lebret eiste f. 200 boete en 1 jaar niet rijden in Nederland. De rechter vonniste conform de eis. De jeugdige A. D. uit Terneuzen had enkele keren ingebroken. De ene keer bedroeg de buit 150 gul den en de andere maal 68 gulden. Aangezien de rechter deze vergrij pen kwalificeerde als jeugdzonden, die in het vervolg niet meer voor zouden komen, bleef het bij een geldboete van f. 200. De Duitse zee man H. I. uit Essen moet wel heel vreemd op zijn neus gekeken heb ben, toen hij deze week gearres teerd werd voor een diefstal van f. 100, die hij drie jaar geleden ge pleegd had. De rechter veroordeel de hem tot vijf dagen onvoorwaar delijke gevangenisstraf. (Van onze correspondent) KAPELLE Dinsdag 24 maart om half acht 's avonds komt de raad van Kapelle in openbare vergadering bij een. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van een nieuw gemeen tewapen en een nieuwe gemeente, vlag. Verder worden behandeld ae vast stelling van een kampeerverordening en een verordening over de subsidië ring van de verschillende vormen van jeugdwerk in Kapelle. Er komt ook in behandeling een voorstel tot de verdeling van de werk zaamheden van de ambtenaren van de burgerlijke stand en tot aande lenruil PZEM- ZEGAM en de aankoop van 12 aandelen PZEM. Gaarne wilde ik reageren op de in gezonden brief van mevrouw W.L. M. in „De Stem" van 18 maart j.l. Ik zal haar punten aanhouden. 1) Is de vrouw een huissloof? Ik zou zo zeggen, met al de moderne mid delen, die haar taak verlichten wordt zij juist door de maatschappelijke structuur teveel aan huis gebonden. Zij heeft zich in het verleden te wei nig kunnen ontwikkelen of zij heeft te weinig de mogelijkheid gehad te kun nen studeren om ook haar vrije tijd werkelijk nuttig te besteden. Te veel hobby's zijn „typisch mannelijk zodat de vrouw zich niet zonder haar maatschappelijk aanzien te verlie zen: daarmee bezig kan houden. 2) In een tijd, waarin zoveel geves tigde zaken op de helling staan, is het inderdaad de vraag of men de hele toestand van huwelijk en gezin in de huidige vorm kan handhaven. Dus een goede vraag, „waarom trouwt u dan nog?" 3) Ik dacht, dat het juist een ken merk was van een democratie, dat medezeggenschap niet wordt afgeme ten naar de bekwaamheid van een persoon. „One man, one vote" is een algemeen geldend principe, zowel wat mannen als vrouwen aangaat. Wie zou trouwens die bekwaamheid moeten bepalen- Een soort „elite", zoals in het Duitse Derde Rijk? 4) Het is een vaststaand feit, dat pe dagogen en psychologen met een ge degen opleiding beter zorv kunnen dragen voor de opvoeding van (kleine) kinderen dan „zomaar" een moeder. Experimenten met z.g. niet- autoritaire crèches tonen aan dat kleuters tot veel meer in staat zijn, dan „men" voor mogelijk hield. Ik dacht, dat in een tijd, waarin alleen maar mensen met een goede oplei ding en opvoeding (er zal toch steeds meer gestudeerd moeten worden) een kans krijgen iets te worden, het belang van het kind voorop moet staan. 5) Natuurlijk, hetzelfde loon voor mannen en vrouwen voor gelijk werk. Maar dat is nog altijd niet zo! 6) Nog altijd zijn werkgevers er hui verig voor een getrouwde vrouw in dienst te nemen. Al de publiciteit over eventuele voorbehoedmiddelen ten spijt denkt de werkgever nog steeds „de vrouw is er om kinderen te krijgen en bij zwangerschappen gaan ze de ziektewet in, en heb ik er niets meer aan". Het wordt tijd, dat de vrouwen zich v/at meer documenteren over de snel veranderende maatschappij. Gelukkig zijn dat ce Dolle Mina's. Zoveel „heilige huisjes" staan op het punt afgebroken te worden en overal kondigen zich maatschappe lijke experimenten, als communes, gezinnen, waar de vrouw de kost verdient en de man het huishouden verzorgt (o.a. in Zweden), aan. CHAAM ROB CREMER De KVP heeft in Zeeland bij de verkiezing van woensdag drie van de negen zetels verloren. Dit vind ik bijzonder jammer, want ik geloof nog steeds in de Zeeuwse KVP. Maar ik vind het nog erger, dat DE STEM vóór de verkiezingen te veel kritiek heeft uitgeoefend op de KVP Bijvoorbeeld door de scherpe verslaggeving rond de affaire tussen de voorzitter van de Zeeuwse KVP W. Lockefeer en de PPR-kandidaat J. van de Voorde uit Sluiskil. Dit* heeft de KVP geen goed gedaan. Gelukkig heeft de KVP in Oud- Vossemeer (Tholen), waar ik sinds 1966 wethouder ben, relatief winst geboekt. De KVP haalde woensdag 28 procent van de stemmen tegen 21 procent bij de Kamerverkiezingen van 1967. Helaas betekent dit niet, dat de po sitie van de KVP op Tholen rooskleu rig is. Wanneer, volgens het indelings plan de zeven gemeenten van Tholen zouden worden samengevoegd, zou de KVP in „groot"-Tholen misschien ternauwernood één raadszetel kun nen halen. Een coalitie van protestantse par tijen zou alles voor het zeggen krij gen. De vraag is want in dat geval terecht zal komen van de woon- en recreatieve functies in Tholen. Oud-Vossemeer is momenteel de enige plaats op Tholen, waar 's zon dags gevoetbald mag worden, Oud- Vossemeer heeft ook een kermis De KVP zal zich zo krachtig mogelijk te gen de herindeling verzetten, maar heeft daarbij alle steun nodig. OUD-VOSSEMEER V. W. DE LEEUW LID KRINGBESTUUR ZEEUWSE KVP (Naschrift redactie: Wie, nationaal gezien, samenwerking van de confes sionele partijen voorstaat zal regio naal. zoals op Tholen, moeten accep teren dat voetbal op zondag verbo den wordt. Voorts heeft De Stem waarheidsgetrouw gerapporteerd over de controverses binnen de KVP in Zeeland. Die controverses zijn niet ontstaan door De Stem, De heer De Leeuw dient zijn verwijten te richten tot de leiding van de Zeeuwse KVP. Die is namelijk verantwoordelijk voor de situatie die de KVP bij de Staten verkiezingen in Zeeland drie zetels heeft gekost). (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Het afscheid van de oude gemeenteraad van de ge meente Hontenisse is donderdagavond in Kloosterzande in besloten kring gevierd. In Hotel De Linde gebeurde dat onder meer met een diner.

de Stem | 1970 | | pagina 7