ORT ve N 70 niet aangeslagen Standhouders in Goes op zoek naar ander onderdak Babysit-centrale in Goes-Zuid Engelse bejaarden naar Vlissingen „GEEN TIJD VOOR NATUURBESCHERMING" Brugklassen Middelburg komen in één gebouw lui j tén gas- en watermeter hoor heel woonblok HORECA-BEURS NAAR ELDERS Grote belangstelling in Yerseke bij uitvoering V.Z.O.S. Eerste 30 aardbeien aangevoerd in Goes „Tweede luchthaven op eiland Tholen FFEURS foonplaten ers Commentaar Natuur Aanbesteding Reimerswaal nog niet uit het gezichtsveld Boschkapelle Perscentrum in Vlissingen Meisje Sernstig gewond bij aanrijding Kruisverenigingen Salariëring van kraamverzorgsters achtergebleven Zonder formele oorlogsverklaring Bevolking van Massachusetts niet naar front Regering vraagt SER-advies inkomensbeleid m llllllll papier li 1 11 1! oor uw pen Aanslag Glad 'Js Deltaconcours Stoppeldijk DE STEM VAN WOENSDAG 18 MAART 1970 ioedige llicitaties aan idres. otste sortering ite voorlichting te service TEL. 3131 In onze onder- geplaatst enige administratieve lafdeling waarin |korrespondentie lig voorkomen. an worden toe fen vereiste. Het |en van een cur- MAVO-niveau waaronder een niespaarregeling De werkzaam- Ingen, waar een ordt gezorgd. ling en ervaring, J in de linker bo- Inen 10 dagen te Imeelsdienst van l/lissingen. I.INGEN N.V. "ke Hoechst A.G., personeelbezetting uim 9 miljard DM ■i verscheidenheid ^rse anorganische offen, kunst- Ie artikelen. Zij 1 de Sloehaven te bedrijven. In de en een tripoly- t. De derde fosfor- van de Trevira- gemaakt. (Van onze verslaggevers) |)EN HAAG Het jaar 1970 is uitgeroepen tot Europees jVatuurbeschermingsjaar. Op 17 maart 1970 blijkt ech ter, dat de idee niet of nauwelijks op de scholen waarop het accent ligt is doorgedrongen. Reacties van schoolhoofden in Zeeland maken globaal hierop een uitzondering: J. de Groot (christelijke lagere school Middelburg) vertelt: „Door de zesde klassers is een werkstuk ge maakt over „water". Bij de vierde en vijfde klassers wordt gewezen op ie bijzondere betekenis van het jaar 1970 voor de natuur. De kinderen zul len verder deelnemen aan de natio nale Doomplantdag". _De St-WiUibrordusschool in Huist blijkt soortgelijke activiteiten te ont wikkelen. De leerlingen van deze school maken, voor zover zij in de vijfde klas zitten, ook nog een reis naar een natuurreservaat. Gedacht wordt aan een bezoek aan 't Zwin of aan d-e Braekman. —Schoolhoofd De Bruin iin Temeu- zen vertelt een dergelijk verhaal. —Tot zover overigens de positieve uitlatingen, zover wij die ervaren. De negatieve luiden: In Roosendaal: „Wij weten van niets" en „Nog niets concreets ge daan" en „Luchtvervuiling ter spra ke gekomen tijdens les over havens". In Oosterhout: N'70? Hebben wij daarover niet iets van de gemeente ontvangen?" Leidster van een kleuterschool in Breda: „Wij hebben niets van de in spectie ontvangen". Inspectie l.o.-scholen district Bre da: „We hebben geen materiaal aan de scholen gestuurd". Een woordvoerder van een ui0 in Goes: „Het onderwerp is nog niet ter sprake gekomen. Een directrice uit het Westbra bantse: „Gaat dit onderwerp niet van de gemeente uit? Een gemeente-ambtenaar voor onderwijszaken: „Ik meen hierover iets aan de scholen te hebben door gestuurd". De wetenschappelijke gedachte ach ter het ideaal N 70 blijkt volgens on ze informatie dood te lopen op de praktijk van het onderwijssysteem. N 70 beoogt met name de jeugd te bereiken, omdat de jeugd in de toe komst over de natuur beschikt. Schoolhoofden gaan evenwel van de ze gedachte uit: de lagere klassen ko men vanwege de leeftijd niet in aan merking. En leerlingen van de hoog ste klassen hebben wel wat anders te doen (Een duidelijk waarneemba re tendens). N 70 heeft ook de pretentie de aan dacht van de volwassene te trekken. Vandaar dat onze vraagstelling zich verder uitstrekt dan de scholen. Met het volgende resultaat: Het ministerie vain Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk geeft namens het comité N 70 een brochure uit met alle activiteiten, die in de loop van het jaar aan bod komen. Het Bosschap geeft voor de jaar lijkse booraplantdag een subsidie van 1500 gulden in plaats van 750 gulden. Staatsbosbeheer stuurde aan on derwijzers van alle zesde klassen der lagere scholen een boekje, dat bij wij ze van les behandeld kan worden. De leerlingen uit genoemde klassen krijgen van SBB een plaat, waarop een eik staat afgebeeld. Stichting recreatie van Staats bosbeheer stuurt sluitzegels aan de liefhebbers met de tekst: Natuurbe houd uit zelfbehoud. Bij staatsbossen zet DBB 5000 bordjes uit met de boodschap: N 70 'n land waard om in te leven". De leiding van reservaat Braak man heeft niets bijzonders op 't oog. Men houat zich bij de jaarlijkse ex cursies voor jeugdnatuurwachters. De stichting het Noordbrabants Landschap laat het bij de normale excursies voor de leden. Natuurmonumenten een bun deling van talrijke organisaties en in stanties ontwikkelt dit jaar niets bijzonders. De ledien krijgen 'n nieuw handboek De stichting public relations Land- en Tuinbouw heeft voor de le zers van 19nu (twee maandelijks verschijnend) een deskundig verhaal over bestrijdingsmiddelen laten schrijven. De meeste instanties zouden wel meer activiteiten willen ontwikkelen, maar zij hebben het geld niet. Ex tra subsidies voor dit onderwerp zijn niet afgekomen. Het jaar 1970 is door „Verenigd Europa" uitgeroepen tot natuur beschermingsjaar. Wij hebben ech ter de indruk gekregen, dat de Ne derlandse scholieren nauwelijks van dit specifieke aspect op de hoogte zijn. Het lesrooster leent zich er niet voor. Volwassenen blijven op mede delingen van publiciteitsorganen na - in het ongewisse over N 70, om dat natuurbeschermende instanties niet over extra geld daarvoor be schikken. Een typisch verschijnsel voor een maatschappij, die de natuur alleen tijdens vrije dagen een aantrekkelijk decor vindt. Terwijl we er iedere dag weer van afhankelijk zijn. I Abortuskliniek in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) De stich ting; voor medische verantwoorde zwangerschapsonderbreking te Rot terdam (stichting STIMEZO) zal bin nenkort een verzoek richten aan de hoofdinspecteur voor de Volksgezond heid om toestemming te vragen voor het openen van een kliniek. In deze speciale kliniek zouden volgens de stichting ongewenste zwangerschap pen onderbroken moeten kunnen worden. VOORBURG (A.N.P.) De di rectie bruggen van Rijkswaterstaat heeft vandaag het maken van de on derbouwen voor vier vaste stalen bruggen in de Schelde-Rijnverbin- iing aanbesteed en wel voor een hmg in de bestaande rijksweg 58, een spoorbrug, een noordelijke en een zuidelijke brug in de nieuwe rijksweg 58 bij de Kreekrakdam, met bijkomende werken, gelegen in de j femeente Rilland-Bath. Er waren 53 inschrijvers. De N.V. Aannemersbedrijf Ph. de Koning jr. Ie Papendrecht was met 2.754.000,- (B.T.W. ƒ330.480,—) de laagste. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De zogenaamde '"MB-flats" in de Middelburgse Ma- Sistraatvvijk en de „Meander" in "luwendaele zullen collectief worden Jangesloten op slechts één enkele ®eter voor gas en één voor water, Gemeentebedrijven - Middelburg reeft berekend, dat op deze manier S!" besparing in de kosten van f 15 f® woning per jaar kan worden be- f®kt. Het heeft aanvankelijk in de I 'woeling gelegen om ook het elek- Wciteitsverbruik via één collectieve I jje'er per woonblok te meten, doch •ryan is men teruggekomen omdat individuele elektriciteitsverbruik J sterk verschillend is. I Ue tariefsverordenigen voor gas 1 \Tajfa1'er' welke tot dusverre in I «delburg gebruikelijk waren, zul I m verband met de invoering van «leverantie" moeten worden ge .'ttigd. Een voorstel hiertoe heeft Semeenteraad intussen bereikt, Aen andere nieuwigheid op het ge- vo Van huisinstallaties is de in- Cj'S van zogenaamde „tweespan- tiid Deze kunnen in zeer korte 3 buiten de, goedkope nacht- I w-v?Uren worden opgewarmd, td? or de huisvrouw bijvoorbeeld - °P wasdag, voortdurend over D 'fater kan beschikken, lor uesp.arin8eu die bereikt worden i »e" f' 'nvoeren van „blokleveran- zuUen vooral te danken zijn aan 1 ^vallen van het grote aantal B ®eters en huisdrukregelaars in Wonderlijke woningen. Ook de I 'en van meting zijn geringer. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel het pro vinciaal bestuur van Zeeland en de provinciale instanties niet te koop lopen met het Reimerswaalplan en er meer en meer wordt gesproken over de vervangende mogelijkhedn welke het land van Saeftinghe biedt, staat het Zeeuwsch-Brabantse plan voor zeehavenontwikkeling nog niet in de ijskast. Het overleg tussen de provinciale besturen van Brabant en Zeeland over Reimerswaal is gaande, al be perkt het zich voorlopig tot vragen rondom de bestuurlijke vorm ten aanzien van de planologische en technische kant van het project. Aan het overleg nemen Bergen op Zoom en de gemeente Reimerswaal deel. Het provinciaal bestuur van Zee land heeft, daartoe gemaand door één der Statencommissies, besloten om ook te streven naar het betrek ken van een vertegnwoordiger der Thoolse gemeenten bij het overleg. (Van onze correspondent) YERSEKE Ruim 200 leden van de gymnastiekvereniging VZOS, in de leeftijd van 5 tot II jaar waren aanwezig tijdens de 2 jeugdzaaluit- voergingen in de gemeentelijke turn zaal in Yerseke. De belangstelling voor de verrich tingen van de VZOS-jeugd was over weldigend en de turnzaal bleek dan ook veel te klein zodat het voor di recteur van Boven en zijn staf af en toe behelpen was met de overgeble ven ruimte. Onder, de aanwezigen, hoofdzake lijk ouders, leraren van het lager on derwijs en E/ievaardigden van zus terverenigingen bevonden zich ook de wethouder van sportzaken van Reimerswaal, de heer Nieuwenhuyze en de heren Stomp en van Wijehen van de Dienst Gemeentewerken. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer B. J. Korstanje, het 75-jarig jubileum en de konink lijke onderscheiding. Voorts wees hij er op dat het aantal leden constant op 300 blijft. Zowel 's middags als 's avonds was er een gevarieerd programma met toestel-turnen, ritmische gymnastiek en openbare les. Verder was er hoe pel-, knots- en vrije oefeningen, zangspelen, brug-ongelijk, even- wichtsbalk, ringen, trampoline en laagbrug. Het was een lust om de kleuters de tussenliggende groepen en de oudsten van 11 jaar aan het werk te zien. Zowel de kleding als de presentatie muntten uit door een uitstekende verzorging. Voorzitter Korstanje dankte aan het slot de heer van Bo ven met zijn assistenten, de meisjes en jongens voor het gebodene en de verdere aanwezigen voor hun ge toonde belangstelling. Dropping De K.W.J.-afdeling Boschkapelle organiseert vrijdag avond de eerste dropping van het sei zoen, vanuit hun home Het Walhalla. Vanaf acht uur kan men zich laten inschrijven. Na afloop is er een gezel lig samenzijn in het Walhalla. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het is thans zo goed als zeker dat de Horecabeurs dit jaar voor de laatste maal in Goes is gehou den. Zoals bekend hebben een aantal standhouders, die ontevreden zijn over de organisatie van deze beurs, naar aanleiding van enkele inciden ten op de laatste avond, het besluit genomen te trachten het evenement volgend jaar in de Prins van Oranje te houden en Indien dit niet mogelijk zou zijn een ander onderdak te vin den, desnoods in een andere gemeen te. Er is reeds contact opgenomen met de heer Malestein uit Hoek van Hol land, die reeds een groot aantal eve nementen heeft georganiseerd, waar onder de Zeeuwse jaarbeurs (voor de vierde maal) die van 13 tot en met 18 april in Middelburg wordt gehou den. De heer Malestein zou zich in prin cipe reeds bereid hebben verklaard om voor de eerstvolgende beurs als sponsor op te treden. In de loop van de volgende week willen de ontevre den standhouders een bijeenkomst beleggen, waarin zij een bestuur wil len benoemen, dat de zaak op zo de mocratisch mogelijke wijze moet re gelen. Men wil een bestuur vormen om te voorkomen, dat er zich in de toekomst opnieuw onrust en onte vredenheid voordoet. De standhouders willen overigens nog steeds gezien hun zakelijke belangen onbekend blijven en pas wanneer zij de hele zaak rond heb ben, zijn zij bereid zich bekend te maken. Een van de standhouders: „Je moet je onze positie goed indenken. Het is zo ontzettend moeilijk om in de openbaarheid te treden, omdat we bepaalde represailles vrezen die on ze zaken nu niet bepaald ten goede zouden komen". De heer Cartledge, zaalverhuurder en organisator van de afgelopen Ho recabeurs, zegt dat er zijn inziens maar weinig standhouders aan deze actie hun steun willen verlenen. „Ik heb van een groot aantal mensen adhesiebetuigingen gehad, en ik voor mij ben ervan overtuigd dat hef gros van de standhouders achter mij staat". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vanavond richt de CCP (Combinatie Christelijke Partij en) in Vlissingen in hotel „Royal" aan de Badhuisstraat een perscen trum in. Naast de besturen van de ARP, CHU en KVP zal ook een aantal ge kozen statenleden uit deze partijen aanwezig zijn om commentaar te ge ven op de verkiezingsuitslagen. Hef perscentrum is voor iedereen toegankelijk. De bijeenkomst begint om negen uur. KRUININ GEN Op de kruising rijksweg 58-Stationsweg in Kruinin- gen is dinsdagmorgen de 17-jarige scholiere M. de W. uit Kruiningen aangereden door een personenauto, bestuurd door B. uit Halsteren. Het meisje is ernstig gewond per ambulance overgebracht naar het St.- Joannaziekenhuis te Goes. Het onge luk ontstond doordat M. de W. per bromfiets de rijksweg overstak en geen voorrang verleende aan de per sonenauto. De personenauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Dinsdagmiddag werden door de heer J. M. Platschorre uit Driewegen de eerste dertig aardbeien uit Zuid-Beveland ter veiling aange voerd. Deze aardbeien werden per stuk geveild en door verschillende kopers gekocht met de opdracht deze weer opnieuw te veilen. Tenslotte kocht de heer D. Fokke nit Goes het totale quantum. De opbrengst ad. f 201,20 zal worden overgemaakt naar het Rheumafonds. UTRECHT (ANP) „Het Groene Kruis" en het Wit-Gele Kruis zijn het niet eens met staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat de arbeids voorwaarden voor de kraamzorg ver antwoord zijn, hetgeen hij vorige week in Rijssen constateerde. In een brief aan dr. Kruisinga schrijven de twee kruisorganisaties, dat de arbeidsvoorwaarden voor kraamverzorgsters belangrijk achter blijven bij die van hun collega's in dienst van inrichtingen. Dit geldt met name de werktijdregeling, de onregel matigheidstoeslag en de pensioen voorziening. BIJ EEN BUSONGELUK in Zuid- Korea zijn gisteren twaalf mensen om het leven gekomen en werden twaalf ernstig gewond. De bus stortte van een 30 meter hoge klip omlaag. (Van een onzer verslaggevers) GOES Sedert enkele dagen kunnen de bewoners van de nieuwbouwwijk Goes-Zuid, wan neer zij om een oppas verlegen zitten, een beroep doen op de ba bysitcentrale, die door bemidde ling van de wijkvereniging in het leven is geroepen. De plannen een dergelijke centrale in het leven te roepen bestonden al minstens een half jaar, maar door allerlei on voorziene omstandigheden is er tot voor kort niets van gekomen, de centrale een welkome afleiding, vrouw Korsuize aan de Willem Zelleweg 51. Tot nu toe hebben zich nog slechts vier mensen opgegeven die bereid zijn om tegen een kleine vergoeding andere wijkbewoners voor een avond van dienst te zijn. Mevrouw Korsuize zegt lichtelijk teleurgesteld te zijn over het feit dat er tot nu toe nog maar zo wei nig mensen hebben gereageerd. Maar, zo zegt zij, „ik heb goede hoop dat er in de loop van deze week nog een aantal mensen bij komen. Ook heren zijn van harte welkom, immers hoe meer men sen wij tot onzer beschikking heb ben, hoe meer mensen wij kunnen helpen. Niet alleen is de centrale een uitkomst voor dietgenen die om een oppas verlegen zitten oo'k voor wat oudere mensen biedt de cenrtale een welkome afleiding. Een oudere dame heeft zich ook aangemeld om af en toe eens op te passen, omdat zij toch altijd maar alleen zit en door middel van deze centrale een mogelijk heid ziet om weer eens wat an ders te doen. „Wij hebben nog geen enkele aanvraag voor een ba bysit gehad, maar ik verwacht toch wel, dat de eerste deze week zullen binnendruppelen, omdat de mensen eerst een beetje ver trouwd moeten raken met het idee". Voor gezinnen, die oppashulp door bemiddeling van de wijkver eniging aanvragen, zijn een aantal richtlijnen opgesteld. De wijkver eniging verleent alleen bemidde ling en neemt geen enkele ver antwoording op zich. De tarieven zijn 1 per uur tot 22.30 uur, daarna f 1,50 per uur. Men is al tijd verplicht om een oppas via de centrale aan te vragen. De wijk vereniging heeft de minimum leeftijd voor de babysitters op mi nimaal 16 jaar gesteld. De wijkvereniging heeft behalve deze centrale nog meer pijlen op de boog. Men hoopt gebruik te mogen maken van de Spar-nood- winkel, zodra het nieuwe winkel centrum gereed is. De gedachten gaan er dan naar uit in deze nood- winkel een bejaardensoos en kin dercrèche onder te brengen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De brugklassen aan de scholen voor VWO; HAVO en MAVO van de stedelijke scholenge meenschap Middelburg, zullen met ingang van het nieuwe schooljaar in één gebouw worden ondergebracht. Momenteel zijn de brugklassen nog gehuisvest in drie verschillende schoolgebouwen over de stad ver spreid. In de praktijk blijkt dii moei lijkheden te geven. Een ideale situa tie zal pas worden bereikt, zo hebben b. en w. van Middelburg de raad meegedeeld, als er één geheel nieuw gebouw kan worden gesticht, waar in de gehele scholengemeenschap kan worden ondergebracht. Dit is echter nog verre toekomstmuziek. In afwachting van een omvangrijk bouwplan, waarin VWO, HAVO en MAVO elkaar letterlijk zullen ont moeten, willen b. en w. vier noodoka- len stichten, die op het schoolterrein bij de school aan de Sint-Pieterstraat een plaatsje kunnen vinden. Deze nooc|lokalen zijn noodzakelijk geworden, omdat met ingang van de datum waarop de scholengemeen schap werd gevormd, het aantal leer lingen, ten opzichte van dat op de voormalige, zelfstandige scholen, van 678 tot 745 is gestegen. Bij de aan vang van het nieuwe schooljaar zal het aantal leerlingen vermoedelijk tot 800 stijgen, waarna met een jaar lijkse stijging met ongeveer 50 leer lingen rekening wordt gehouden. Als gevolg van de huidige overbe zetting, wordt er noodgedwongen ge bruik gemaakt van vaklokalen en ne venruimten, hetgeen een ongewenst: toestand is aldus b. en w. Het college heeft de raad een kre diet van 23.000,— gevraagd voor het geven van herinneringsgeschen ken aan de schooljeugd en het orga niseren van festiviteiten ter gelegen heid van de 25e bevrijdingsherden king. De leerlingen van de kleuterscho len -en van de eerste 3 klassen der lagere scholen krijgen een beker met opschrift. De kinderen van de 3 hoog- ste klassen van de lagere, scholen ont vangen een herinneringsboekje en daarnaast krijgt elke lagere school de grammofoonplaat „Nederland 1940-1945". De oudere schooljeugd wacht een herdenkingsbijeenkomst BOSTON (A.F.P.) Onder ap plaus van een menigte dienstplichti gen heeft het parlement van de Amerikaanse staat Massachusetts met 136 tegen 89 stemmen een wets ontwerp aanvaard, waarbij het elke inwoner van die staat verboden is in het leger te dienen in een gevechts zone, zonder dat door het Ameri kaanse congres een formele oorlogs verklaring is aanvaard. De wet verplicht de officier van justitie van Massachusetts tot ver dediging van militairen, die, zonder oorlogsverklaring, toch naar ge vechtszones zouden worden overge plaatst. op 4 mei, en een beatfestijn, dat wordt georganiseerd door het club- en buurthuis ,,'t Trefpunt". De Kon. vereniging ,,Uit 't volk voor 't volk" bereidt een activiteit voor de gehele bevolking van de Zeeuwnp hoofdstad voor. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Drs. A. Eikhuizen van de Brabantse provin ciale planologische dienst, heeft gis teravond op een bijeenkomst van de r.-k. middenstandsvereniging St.- Olof gezegd, dat voor de vestiging van een tweede luchthaven gedacht wordt aan het eiland Tholen. „De tweede luchthaven moet in ieder ge val Schiphol ontlasten. Het moet dus dicht hij de randstad liggen. Woens- drecht komt niet in aanmerking. Zo wel de ligging als de capaciteit vol doen niet aan de eisen", aldus drs. Eikhuizen, één van de mensen die het ontwerp-streekplan West-Bra bant opstelde. DEN HAAG (ANP) De regering heeft de Sociaal Economische Raad gevraagd haar een advies uit te bren gen over het inkomensbeleid. In een brief aan de SER, onder tekend door de ministers RooLvink, Witteveen en Nelissen, wordt her innerd aan de behandeling in de Eer ste Kamer van de loonwet, waarbij erop is aangedrongen, dat de regering binnen redelijke termijn tot de for mulering van een doelbewust inko mensbeleid zal komen. ZES NATO-LANDEN werken mo. menteel gezamenlijk aan een studie object voor ontwikkeling en pro- duktie van radarapparatuur die ar tillerie kan localiseren. Deelnemende landen zijn België, Denemarken, Duitsland, Italië, Enge land en Nederland. Ook de Hollandse Signaal Appa raten is bij de produktie betrokken. DE AMERIKAANSE president Nixon heeft een wetsvoorstel aangekondigd om de golf van sabotagedaden en aanslagen op openbare gebouwen en functionarissen tegen te gaan. In de openbare gebouwen zullen strengere veiligheidsmaatregelen worden ge troffen. DOOR EEN WET, die door de Itali aanse president Giuseppe Saragat is getekend, en die gisteren openbaar is gemaakt, worden voortaan trans plantaties van hart, lever en andere organen in Italië, waar dit tot nu toe was verboden, toegestaan. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Van 30 maart tot en met 6 april zullen wederom een vijftigtal bejaarden uit Deal (Eng.) een vakantie in Vlissingen doorbren gen. Dank zij de medewerking van de heer K. Brouwer, directeur, zullen zij weer verblijven en hun maaltijden genieten in 't internaat „Onze Vloot". Door de belangeloze medewerking van de gemeentelijke overheid, ver enigingen en particulieren kon een gevarieerd programma worden sa mengesteld. Op dinsdag 31 maart wordt het ge zelschap om 10.30 uur officieel ten stadhuize ontvangen. Daarna zal een door het gemeentebestuur aangebo den trip over Walcheren worden ge maakt. 's Avonds vertelt de heer J. van Marion, aan de hand van kleuren dia's, over „Vlissingen in het verle den en nu". Woensdag- en vrijdagavond zingen de Vlissingse bejaarden o.l.v. mevr. Van de Burgt. De donderdag is bestemd voor een bezoek aan Gouda en het molengebied van Kinderdijk, de reis zal per tou ringcar worden gemaakt. De „social evening" is op zaterdag gepland. Deze zal worden opgeluis terd met zang door een kinder- en een meisjeskoor, bedden o.l.v. me vrouw Franke uit Souburg. De heer Meulmeester verleent met zijn Ham mond-orgel muzikale medewerking. Verder is er dan een tombola met vele en mooie prijzen, welwillend beschik baar gesteld door het Vlissingse za kenleven, dan wel gemaakt door de bejaarden en andere particulieren. De vrijdag en de zaterdag zijn gere serveerd voor winkelen in de VTdssin- se binnenstad en bezoek aan de Bou levards. Op de zondagavond wordt in „Onze Vloot", o.l.v. Mr. Driver van de „Mis sion to Seamen", een speciale gods dienstoefening gehouden. De zondag middag zullen de Engelse gasten in Vlissingse gezinnen doorbrengen. Maandag 6 april is de dag van het afscheid. Dan wordt het „continent" via Zeebrugge verlaten. Wat de medische zorg betreft, dok ter J. Vader en zuster J. de Klerk hebben weer toegezegd „een oogje in het zeil" te zullen houden. Het tegenbezoek van 50 Vlissingse bejaarden aan Deal zal dit jaar van 5 tot 12 september plaatsvinden. L_. SE; Niiiiii ■111= Opnieuw blijkt het noodzakelijk te zijn scherp te protesteren alsmede ernstige kritiek uit te oefenen op de zoveelste aanslag op ons directe le vensmilieu. Ik doel hier op de voortdurende aantasting van onze na tuurlijke omgeving zoals deze zich thans weer manifesteert in de plan nen van de Provinciale Waterstaat de fraaie beplanting langs de weg Chaam - Baarle-Nassau te gaan rooien. Ook in het natuurbescher mingsjaar '70 blijkt het nog mogelijk te zijn, dat zulke onvervangbare za ken als een harmonisch landschap worden opgeofferd aan belangen die al zijn ze nog zo groot, aan eerstge noemde ondergeschikt dienen te zijn. Als wij op deze voet doorgaan leven we in de kortst mogelijke tijd in een wereld waarin iedere esthetische en emotionele beleving onmogelijk is. Voor de ongelukken die op de weg ge beuren ben ik ook zeer gevoelig. In de huidige tijd wordt veel geprotes teerd en om de democratisering ge roepen, zonder dat men alternatieven weet aan te geven. Daarom is het noodzaak te trachten andere oplos singen onder de aandacht te brengen. In het onderhavige geval zijn deze alternatieven naar mijn mening zeker aanwezig. Men zou in de eerste plaats in overweging kunnen nemen een snelheidsbeperking voor het wegver keer in te stellen. Voorts dient te worden bekeken of niet door de aanleg van rijwielpaden een ontlasting van de weg ten behoe ve van het gemotoriseerde verkeer kan worden gerealiseerd. De Provin ciale Waterstaat is bovendien wel de eerste die zich zou moeten bedenken dat de voorbereiding van een nieuwe weg Breda - Baarle-Nassau in een vergevorderd stadium is. Het lijkt mij redelijk dat tijdelijk enige beperking aan het wegverkeer wordt opgelegd of dat men enige financiële offers gaat brengen tot behoud van de weg en de bomen, daar deze weg op kor te termijn toch een secundair karak ter gaat krijgen. Het door de hoofd ingenieur-directeur van de Provincia le Waterstaat gebruikte argument dat door het verdwijnen van de be planting het landschap eerder ver fraaid dan vernield zal worden moet naar mijn mening als onaanvaard baar van de hand worden gewezen. BREDA MR. J. H. SPEELMAN In uw blad van 13 maart, wordt door F. Maurer de mening verkon digd, dat Kwakkenbos zich op glad ijs bevindt, door een vakbeweging te propageren die zich politiek uit spreekt. Is de geringe belangstelling niet te wijten aan de stelselmatige opzet arbeidersvertegenwoordigers uit te sluiten van verkiesbare plaat sen. Mag ik wijzen op de feiten? In de Statenkring Zevenbergen is in 1960 M. v. Oosterbos terzijde geseho ven met het motief dat hij binnen de Kring Breda woonde. In zijn plaats is mr. Van Hassel uit Breda aange wezen. In 1966 bedankte het dage lijks kringbestuur, omdat een arbei der op een verkiesbare plaats kwam en in 1970 wordt deze kandidaat op een onverkiesbare plaats gezet. Spreekt het vertrek van dr. Brou wers geen duidelijke taal? Wat het NKV op sociaal terrein wil, wordt onmogelijk gemaakt door de politiek, het werkterrein van boeren, midden standers en burgemeesters te laten met als zoethouder een KWMijst- trekker voor het NKV. Van glad ijs gesproken. LANGEWEG H. G. B. In het bericht „Prijzen voor leer lingen muziekschool" (De Stem van 9 maart j.l.) geeft uw verslaggever een eenzijdige notitie over de resul taten van het Delta-Concours 1970 van de vereniging Jeugd en Muziek- Zeeland, dat 7 maart j.l. in Middel burg gehouden werd. Deze eenzijdig heid suggereert de lezer dat de ge meentelijke muziekschool van Ber gen op Zoom de hegemonie in de geleverde prestaties zou hebben ge had. Er wordt namelijk niet gerept over de voor muziekkenners gelijk waardige verrichtingen door leer lingen van de Provinciale Zeeuwse Muziekschool. De prognose omtrent de uitslag, die deze professionele muziekkenners (directeuren en een zestal docenten van beide scholen) maakten, was soms totaal anders dan de beslissingen van de jury. Zo waren zij unaniem van mening dat een optredend kwartet uit Mid- delburg-Vlissingen in zijn spelpeil als een raket uitschoot boven de toch al gelijkwaardig-hoge presta ties. Het is jammer dat uw ver slaggever vergeet te melden, dat een der Bergense eerste prijswinna- ressen haar plaats heeft moeten de len met een jongeman uit Kloetinge en dat in het verplicht voorgeschre ven concert van Vivaldi de eerste prijs naar een Middelburgs meisje is gegaan. De vermelding dat de muziekschool in Bergen op Zoom pas twee en een halve week voor het concours op de hoogte werd ge steld van dit jaarlijks evenement, is echt uit de lucht gegrepen. Reeds vorig jaar was de datum van het concours al bekend (het concours- affiche hing toen al in de Bergense muziekschool!). Dick Boon, blokfluitleraar MIDDELBURG De Pijp Zaterdag organiseert de Jongerensociëteit De Pijp haar eer ste bal in het nieuwe home 't Fuik- ske. Hierbij zal optreden de groep „Desolation". De avond begint om acht uur.

de Stem | 1970 | | pagina 7