V uilnis wordt nieuwe bouwstof VUILNIS-METRO lavona I kmirserie de charmante koffiepot Schoon? I Schoon? II Schoon? III Top-tien II Top-tien I Consumptiemaatschappij gaat eigen uitwerpselen opeten SUSKE en WISKE baar! JOSEPHINE S JOSEPHINE haarproblemen? DE STEM VAN WOENSDAG 18 MAART 1970 ESI HOE QAMi WE EEN KOE VECD0NKE56- MfiNEN ■lfflo// nocH SimiR HEBBEK TEOTIIEH LO- Fin.OEmmsmDEn UE66E5LEEPT Etl iEDE- mn nmuicH lomn om LmiK.BEHm.VE... IN GROOT BRITTANNIë zullen in de komende zomer 11.000 kikvors mannen in de kustgebieden op de bodem van de zee een onderzoek instellen naar de verontreiniging van het water. Dit massale onder zoek, wellicht het eerste in zijn soort ter wereld, geschiedt volgens de ideeën van dr. David Bellamy van de Durham-umiversiteit, een auto riteit op het gebied van de veront reiniging van zeewater. In juni en juli zullen de kikvors- mannen zeegras, mosselen en zee sterren verzamelen, die vervolgens door biologen van de Durham-uni- vensiteit zullen worden geanaly seerd. De kikvorsmannen zullen af dalen tot diepten van maximaal 18 meter. DE WOLGA mag dan sterk ontreinigd zijn, toch is de commu nistische maatschappij reiner dan die van het westen, zo zeggen Rus sische functionarissen in Moskou. Zij menen, dat water en lucht het best kunnen worden gezuiverd door communisten, als gevolg van de natuurlijke superioriteit van hun systeem. „De voordelen van het socialis me gemeenschappelijk eigendom, planning enzovoort blijken ook op dit gebied", schrijft de Litera- turnaya Gazeta. De bestrijders van de verontreinigng in de Sowjet- Unie zijn optimistischer dan hun collega's in het westen, waar „het privé-bezit en de egoïstische belan gen van de monopolies een ernstige hinderpaal vormen". Erkend wordt echter, dat zelfs onder het communisme mensen en andere levende wezens worden be dreigd door het giftige en verderf- lijke afval van de moderne maat schappij. „In het grootste deel van de gebieden van de U.S.S.R. is de situatie beter dan in het westen", aldus het blad, „maar ook wij heb ben reeds rivieren die bijna riolen zijn". ANKARA, DE hoofdstad van Tur kije die met een verschrikkelijk luchtverontretógiingspro'bleem kampt, is te zamen met Frankfort als doel uitgekozen voor een studie over de luchtverontreiniging door een groep NATO-deskundigen uit de Verenigde Staten, West-Duitsland, Turkije, Frankrijk en Nederland. De Natocommissie voor de pro blemen van de moderne maatschap pij heeft een werkgroep voor lucht verontreiniging. Deze werkgroep heeft in Ankara een driedaagse conferentie beëindigd en een rap port over haar plannen gepubliceerd De groep besloot een studie van de luchtverontreiniging te maken in Ankara en Frankfort en daartoe drie technische studiegroepen te vormen. De Verenigde Staten hebben 200.000 dollar per jaar toegezegd voor de financiering van het werk van de werkgroep voor luchtveront reiniging. Ankara zal worden ge bruikt als proefgebied voor ver schillende technieken voor het weg nemen van luchtverontreiniging. Ankara is een probleemstad, omdat 't in een vailed tussen heuvels ligt en omdat er weinig wind is. Het luchtverontreinigngsprobleem in deze stad ontstaat voornamelijk doordat de bevolking in de kachels goedkope zachte lignietkolen stookt. Deze soort kolen geeft een dichte rook en zwavelgas af. Verwarming met olie en elektri citeit is kostbaar. Overwogen wordt buiten de stad een enkele verwar mingscentrale te bouwen, maar de oplossing van het probleem om de warmte in de stad te distribueren is kostbaar en als gevolg van de krottenwij ken uiterst ingewikkeld. O I on CL m LU "O t/n I O droog en dor haar? lavona crèmebeharide- ling v.a. 1.80 voor meerdere behandelingen vet haar? lavona tegen vet haar 2.40 voor 2 behandelingen slap en fijn haar? lavona haarhersteller v.a. 1.95 voor meerdere behandelingen vlug uit model? lavona haarversteviger va. 0.80 kent u betere? DE GROTE steden van de hooggeïndustrialiseerde lan den strijden met het vuil, met de geweldige hoeveelheden af val en weggegooide voorwerpen, die dagelijks in talloze vuilnis emmers belanden. Geschikte vuilstortplaatsen zijn nog nau welijks te vinden en de modern ste verbrandingsinstallaties kun nen de groeiende afvalbergen nog maar nauwelijks de baas. Terwijl de bevolking slechts zel den bijvoorbeeld bij staking van de reinigingsdienst met deze moeilijkheid geconfronteerd wordt, zoeken de verantwoordelijke politici van de gemeenten alsmede de tech nici des te ijveriger naar nieuwe mogelijkheden, deze „vuile vloed- stroom!'- meester te worden. Een Westberlijns chemicus schijnt nu het ei van Columbus gevonden te hebben. De 75-jarige Willi Aretz afval-expert, verwerkt geschikt af val tot een nieuwe bouwstof, die niet alleen goeekoper is dan des betreffende concurrerende artikelen maar die bovendien bij een grote vastheid zeer licht is. De uitvinding van de voor de lichte bouwwijze uitstekend geschikte stenen bete naar de mening van experts het begin van een intensieve en ratio nele samenwerking met het bouw bedrijf. Willi Aretz is met zijn „afvalon- derzoek" al meer dan vier decen nia geleden begonnen. Destijds kreeg hij vain de latere Obenbünger- meister van Berlijn Ernst Reuter opdracht, het stadsafval nauwkeurig te onderzoeken. Aretz vond een bij zonder groot gedeelte fijn afval en kwam op het idee, dit als basis voor andere materialen te gebrui ken. Zijn recept was even eenvou dig als succesvol: keukenafval, as en stof vormen samen met water een breiachtige massa, die, ver mengd met restanten van de aard olieverwerking, gemalen, gevormd en gedroogd, een lichte en harde bouwstof geeft. Maar de chemicus was pas tevre den, toen hij na een verandering van de mengverhouding het hoofdbestanddeel wordt thans ge- hoofdbestanddeel wordt thans ge vormd door as uit verbrandings ovens bij gelijk laag gewicht een nog grotere hardheid bereikte. Met 30 ad 60 mark per ton ligt de prijs voor dit bouwmateriaal van afval- grondstoffen zeer gunstig. Over gebrek aan geschikte grond stoffen behoeft Willi Aretz, die nog op reacties van de desbetreffende industriële ondernemingen wacht, zich in West-Berlijn geen zorgen te maken. 3,5 miljoen kubieke meter afval moet in de twee-miljoenstad jaarlijks worden weggewerkt. En ruimte daarvoor heeft men in de ingesloten stad nauwelijks. Afvalbergen aan de periferie zijn geen duurzame oplossing en moder ne verbrandingsinstallaties eisen aanzienlijke investeringen. Boven dien doet de voortdurende uitbrei ding van de vervaardiging van verpakkingsmateriaal een verder toenemen van de vuil-lawine ver wachten. Daartegen zou de produk- tie van „vuilnis-bouwstenen" alleen voordelen brengen. IN HAMBURG heeft men een nieuw idee ontwikkeld om het vuilnis uit de steden te brengen: een soort metro. Het afval moet daarmee door een onderaards buizensysteem met behulp van een zuiginstallatie naar een verzamelplaats gebracht en daar verbrand worden. Dit zou na vele jaren de kosten van het transport aanzienlijk doen dalen, maar of het economisch is, blijft de vraag. DE AMERIKAANSE top-tien ziet er als volgt uit: 1. Bridge over troubled water - Simon and Gaor- funkel 2. The Rapper - Jagger 3. Give me jusit a little more ti me - Chair of the board 4. Instant Karma - John and Yoko 5. Rainy night in Georgia - Brook Benton 6. Let it be - Beatles 7. He ain'ts heavy - he's mij bro ther - Hollies 8. Love grows - Edison Lighthou se 9. Evil Ways - Santana 10. Didn't I - Delfonics MELODY MAKER geeft de Britse top-tien: 1. Wandrin Star - Lee Marvin 2. I want you back - Jackson 5 3- Bridge over troubled water - Si mon and Garfunkel 4. Lets work together - Canned Heat 5. Instant Karma - Plastic Ono band 6. Love grows - Edison Lighthouse 7. Years may come, years may go - Hermans Hermits 8. United we stand - Brotherhood of man 9. Na na hey hey - Kiss him good bye - Steam 10. My baby loves lovin - White Plains. DIT IS een ontwerp van de Italiaanse meubelbouwer Luigi Colani, die in opdracht van een Duitse firma een nieuw model keuken uitdacht. Kogelrond en gebouwd van glanzend "kunststof. In bovenstaande „padde stoel" (hoe moeten we het anders noemen?) vindt de huisvrouw op de huistelevisie, een infraroodgrill en een wasdroger. Ruimte voor plastic torden en -bekers is er in gemakkelijk bereikbare wandnissen. I (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 19