18 Cl 95 VEEL VERONTRUSTING ONDER GEËNQUêTEERDEN VOOR PéCHINEY Moeilijkheden na iHorecabeurs Goes Festival voor jeugd van West-Brabant en Zeeland [JKVERENIGING IN GOES >NTPLOOIT ACTIVITEITEN Bredere opzet voor raad lucht ver ont reiniging c {STANDHOUDERS ONTEVREDEN Dodelijk ongeval in Axel Al RUIM 10.000 HANDTEKENINGEN „HART TEGEN HARD" Dies Gameman ter aarde besteld Leeds United: zwaar rooster •■g werkplaatsen i inventaris, ir - Terneuzen anvangsuur: lOR ACHT! tip jsmiddel Uostburg nam rfscheid van Mi'. Van Aartsen VIJFTIENJARIGEN MET GESTOLEN AUTO OP STAP 35.000 gulden gestolen uit brandkast NATIONALE FEESTWEEK HOOGERHEIDE f?' tien ren Wijkcentrum V rijheidsfestival Gewelddadige overval in Budel Brandweerlieden onderscheiden in Koewacht papier Ikroor uw pen Opkomstplicht Biezelinge Kapelle Nieuwlandse buurtverenigingen willen jonger bestuur Vormingscursus voor kerkeraadsleden Politie verwijdert vijf jongelui uit restaurette Verkiezingen Nouwens Damcompetitie DE STEM VAN DINSDAG 17 MAART 1970 werkplaats -Vlaanderen" van nieuwbouw wor de werkplaats bij in. GEBODEN 10 x 20 en 7 x 26 m. voor houtbewerkings- ningsinstallaties, ver- gasverwarmings- ;owel voor 1 en 2 al ler onder 2 genoemde mderlijk. ormulieren met voor- n tot 10 dagen na het jij de direkteur van de 1, Oostburg, tel. 01170- te zenden aan boven- ■ril 1970. IHIIIIIBIIIIIBIIIIBIIIHIIIIIHniinilliaiK MAART 1970 \RMONISCH ORKEST ld Orkest) olist: Emiel Kleymeer, een van Benjamin Brit- ésar Franck. 12. Losse kaarten a krijgbaar: woensdag 18 ïur, donderdag 19 maart de kassa van het Zuid- ■«■IIIHIIIIHIIIIIBIIin itsprodukten! tuurlijk zijn de éGé een van iet VéGé toch gen tekomen. ijswijzigingen vcoibehcudtn 9 9 'ft u recht op n bovendien rrodukten. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Gisteravond I reecis werden de resultaten be kend gemaakt van de enquête die je werkgroep Péchiney het afge lopen weekeind heeft gehouden, ten aanzien van de industrialisa- [je in midden-Zeeland. I Het onderzoek was indicatief, dus I beperkt. Er werden 103 mensen on- I dervraagd. Te weten personen die I woonden binnen vijf en tien kilo- 1 „eter van het Sloe en uit de omlig gende steden. Het meest opvallende in deze en quête was wel dat de mensen die het meest met de luchtverontreiniging te maken hebben, dus die binnen die vijf kilometer wonen, het minst op de hoogte waren. Deze categorie heeft het naar de mening van de enquêteurs opgege ven om er tegen te vechten. Ze vre zen dat hun meest boerenbedrijven in de toekomst gedoemd zijn te ver dwijnen. Ook hier werd veelal doffe berus ting waargenomen. Zij menen ook dat verzoekschriften indienen geen enkel nut heeft en dat de gewone man bitter weinig in deze zaken te vertellen heeft. 59 Procent van de mensen wilde wel meer voorlichting en zij vonden ook dat de alarmerende berichten over luchtverontreiniging beslist niet overdreven waren. Veelal spraken zij uit ondervin ding. 58 Procent van de ondervraag den denkt dat het niet meer mogelijk is de industrieën te weigeren 30 Pro cent vond dat de belangen van de bewoners voldoende en 44 procent vond dat hun belangen onvoldoende door de overheid werden behartigd. Tegen de vestiging van Péchiney hadden velen bezwaren, terwijl een olieraffinaderij-vestiging veel minder weerstand ondervond. Dit ligt volgens de werkgroep ook aan de informatie die er al over Péchiney verstrekt is. De eerste indrukken van dit onderzoek zijn dat de mensen die direct in het gebied wonen bij het woord industrie aan vervuiling den ken terwijl de stadsmensen dan aan werkgelegenheid denken. Dit indicatieve onderzoek zal vol gens de werkgroep, bestaande uit studenten en docenten van de hoge scholen te Delft, Tilburg en Wage- ningen de aanzet moeten zijn voor een veel diepgaander onderzoek. lammin (Van een onzer verslaggevers) GOES De Horecabeurs die op |ld, 11 en 12 maart in de Juliana- I schouwburg in Goes werd gehou- t voor velen een onaange naam staartje gekregen. Een aantal standhouders zijn der mate ontevreden over de organisatie tn enkele incidenten die zich op de llaatste avond zouden hebben voorge- i dat zjj er naar zullen streven «deze beurs volgend jaar niet meer j de Goese schouwburg te houden 'naar elders onderdak te geven. Als er in Goes geen geschikte ruim- t voor zou zijn zal naar een andere Is worden gezocht. De gedachten ■gaan onder meer uit naar de Prins Ivan Oranje. De standhouders die gezien hun za kelijke belangen voorlopig nog onbe kend wensen te blijven zijn van me lting dat de organisator en zaaleige- hiaar de heer Cartledge in al zijn ta lken hopeloos tekort schoot en boven- jfen discriminerend optrad bij de re servering van de diverse stands. Een van de standhouders vertelde Hst de incidenten waarbij zelfs en- keie rake klappen zouden zijn geval len de druppel is geweest die de em- Tner heeft, doen overlopen. De standhouder zou door zes man een hardhandige manier de deur |i;n uitgewerkt omdat deze geen ge- »r had gegeven aan het verzoek i de heer Cartledge om de beurs Ie verlaten. De man in kwestie had namelijk i tien uur om nog een consumptie |een ijsje) verzocht waarop de heer rtledge gezegd had dat er geen msumpties meer verstrekt werden mdat de reglementen bepalen dat i na half tien niets meer mag wor- gegeven. De standhouder zou geantwoord hebben: „Ach, zijn toch, collega's". 1 De standhouders voelen er voorts »g weinig voor om de beurs te be lteken omdat de heer Cartledge, om "i van de standhouders aan te ha- >- °P een dictatoriale wijze op- J iAls één woord bij hem verkeerd Ijlt en dit speelt al jaren, hoef je er liet op te rekenen dat je de volgen- je keer nog met je standje op de fffirs mag staan. Ik geloof wel dat ik pnens ta gros van mijn collega's preek als ik zeg dat er maar eens 'Van onze correspondent) l 'iOSTBURG De gemeenteraad pan o,--" Heen Oostburg kwam maandagavond voor het afscheid van de com- arls der koningin mr. Van Aart- 1 van het afscheidsbezoek is een korte raadsverga- 'g vastgesteld, dat twee verko- CJWW gemeenteraadsleden de L ,'j®ï$formulieren voor hun ij™"* niet hadden getekend, ietoon bracht hierbij uitkomst, rfla.deze korte interpellatie de a... neven van alle nieuwe ge- «raadsleden konden worden "women. een eind aan moet komen en dat we ons heil ergens anders gaan zoeken" „Wij hopen een sponsor te vinden die de zaken voor ons gaat beharti gen en voorts willen wij een bestuur vormen om alles op een zo democra tisch mogelijke wijze te laten verlo pen". De heer Cartledge vertelde desge vraagd niets af te weten van de plan nen die de standhouders koesteren. Over de geuite verwijten zei hij: „Ach we moeten de zaak natuurlijk goed in de hand houden op een beurs. Vooral een horecabeurs, omdat er nogal wat gedronken wordt. Over een vechtpartij waarbij iemand door zes man buiten de deur zou zijn ge gooid, weet ik niets". De discriminatie van enkele be drijven vindt hij onzin. „Je moet natuurlijk selecterend optreden in verband met onze be perkte ruimtecapaciteit. Op de beurs komen nu bijvoorbeeld twee grote bierbrouwerijen terwijl er nog enke le dolgraag Vertegenwoordigd zouden willen zijn. Die moet ik echter wel weigeren want dan zou je bij wijze van spreken alleen maar bierstands op de beurs krijgen terwijl de andere mensen uit de horecasector niet aan bod, zouden kunnen komen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Terwille van de duidelijkheid, zoals bij het omschreef, heeft de heer A. Kaland, lid van G.S. van Zeeland, gisteravond een beleids voorstel bekendgemaakt, dat nog niet in het Zeeuwse college is besproken. De heer Kaland kondigde aan dat de Provinciale Raad voor de lucht verontreiniging zich in de toekomst ook met de specifieke luchtveront reiniging en misschien wel met alles wat de milieuhygiëne betreft, zal be zighouden. De raad zal gemengd moeten z(]n samengesteld uit leden van Provinciale Staten en gemeente besturen enerzijds, vertegenwoordi gers van diverse maatschappelijke organisaties anderzijds, plus een aan tal deskundigen. Bij het overleg tus sen overheid en maatschappelijke or ganisaties zal een maximale openheid moeten worden betracht. Of in het stadium van overleg alles in de openbaarheid kam worden ge bracht, was volgens de heer Kaland nog niet duidelijk. Het leek hem in ieder geval wel mogelijk om alle ad viezen te publiceren. De heer Ka land sprak tijdens de verkiezings- (Van onze correspondent) AXEL De 18-jarige J. van Rijn uit Axel is maandagavond om het le ven gekomen, toen de auto waarin hij zat via een bermpaa) de berm en het fietspad aan de Langeweg onder Axel in een sloot belandde. Een mede-inzittende N. B. (19) eveneens uit Axel werd vrij ernstig gewond naar het ziekenhuis in Sluis kil overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De heer Van Rijn werd door de kracht van de botsing uit de au to geslingerd en moet vermoedelijk op slag gedood zijn. Wie de auto heeft bestuurd is niet bekend, omdat N. B. zich na het on geval niets meer van het gebeuren herinnerde. avond van de CHU, de laatste in een lange reeks, waar ditmaal als voor naamste spreker optrad de staatsse cretaris voor de Volksgezondheid, dr. H. Kruisioga. Na de betekenis van de provincie als bestuurslaag in Nederland te heb ben geschetst, zette dr. Kruisiinga in een indrukwekkend betoog de pro blematiek van het totale milieube derf uiteen, waarbij hij vooral inging op het vraagstuk van de psyeho- hygiëne. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De heer J. de W. uit Bergen op Zoom deed zon dagavond bij de politie aangifte dat zijn huurauto was gestolen. Enige tijd later zag de man de auto op de Wouwsestraat rijden en hij zette de achtervolging in. Hij slaagde erin de wagen klem te rijden en zag drie jongens wegvluchten. De jongens werden kort daarop door de inmid dels gealarmeerde politie aangehou den. Het bleken P. S„ O.K. en J. B. uit Oud-Beijerland te zijn, allen vijf tien jaar oud. De jongens bekenden de wagen te hebben gestolen en vertelden dat zij van plan waren geweest naar Ant werpen te rijden. Bij de grens keer den zij om en reden terug naar Ber gen op Zoom. Het drietal was al en kele dager op stap. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK Vermoedelijk meer dere professionele brandkastkrakers hebben vijf en dertig duizend gulden uit een brandkast gehaald in de kan toren van de melkfabriek in Waal wijk. Het slot van de kast is vakkundig losgebrand. Om ontdekking te voor komen hebben de krakers de kast met een geïmproviseerde tent afge schermd. Het gestolen geld bestaat uit kleine coupures. De politie van Waalwijk heeft aan de hand van de werkwijze een vaag spoor van de da- ders. Enige tijd geleden is in Best (Noord-Brabant) ook een brandkast opengebrand. De daders daarvan zijn nog niet gevonden. (Van onze correspondent) HOOGERHEIDE De jeugdafde ling van het Oranjecomité in Hooger- heide heeft grote plannen voor de viering van de nationale feestweek 1970. In het uitgebreide programma, waarin enkele aantrekkelijke activi teiten gericht zijn op de gehele om geving, is een grote plaats ingeruimd voor een zang- en muziekfestival voor de jeugd van twaalf tot negentien jaar. Het festival, dat op zaterdag 2 mei in zaal Het Trefpunt wordt ge houden, staat open voor de jeugd van West-Brabant en Zeeland. Organisator W. Brooijmans stelde: „Als lid van het Oranjecomité viel het mij op dat de meeste activiteiten gericht waren op de kinderen van de lagere scholen en de bejaarden. Hoe wel deze groeperingen een belangrijk deel van de bevolking uitmaken, kon ik mij niet aan de indruk onttrekken dat voor een ander niet te onder schatten deel van de bevolking weinig wordt gedaan. Daarbij dacht ik aan de jeugd van 12 tot 19 jaar, die een of andere vorm van voortge zet onderwijs volgt en de grote groep van werkende jongeren. Zo kwamen wij (de voorzitter van fanfare De Scheldezonen is mede-or ganisator) op de gedachte voor deze 'Van onze correspondent) LfIn de komende weken L jy W'jkveremging Goes-Zuid fs«en°"aanta* activiteiten orga- «»w'C500g w ™aart gaat innen i- fleurde eieren tón016 de jeugd moet van 7 jaar en jonger Horren5 da§ om tien uur blJ de kleuterschool De Jikfkl aan de de ver gaan Beukenstraat van acht tot en tin ,.laar morden op hetzelfde tern® de kleuterschool ,De j?oel verwacht. trdan" Worden geschilderd „t, Jv»nd» in°?d 26 maart om 8 uur »g aan j iie kantine van de Vei- 'tg en Fruitlaan. Hierbij zijn late,d we'kom. aag 18 april wordt er een bloesem tocht voor de bejaarden uit de wijk gehouden. Liefhebbers voor deze rit en autobezitters kunnen meerijden in' deze rit. Op 30 april koninginnedag, wordt 's middags een oriëntatietocht voor fietsers gehouden. Het bestuur van de wijkvereniging wil ook weer een zomeravondvoet balcompetitie voor jongens organise ren en een handbalcompetitie voor meisjes. Er is ook een toneelgroep aan het werk. De studie hiervoor is reeds begonnen. Er is echter nog voldoende plaats voor deelnemers aan speien, tekstschrijven, zang, muziek en dans. De op Wanneer het winkelcentrum aan de Beukenstraat klaar is, zal de wijkvereniging waarschijnlijk kun nen beschikken over de huidige noodwinkei van De Spar aan de Ap pelstraat. Hierdoor zal het mogelijk zijn om meer uitbreiding te geven aan het jeugdwerk in Goes-Zuid. Het houden van bijeenkomsten voor bejaarden en het scheppen van mogelijkheden om ook de volwassenen creatief ac tief te laten zijn. Verder ligt het in de bedoeling om in het wijkcentrum een ochtend speelzaal voor kinderen in te rich ten, die de kleuterschool nog niet bezoeken. In verband hiermee wil het bestuur de leden bewegen bij de schoonmaak geen goed en bruikbaar speelgoed mee te geven met de vuil nisman, maar dit te bewaren voor deze kleuterspeelzaal. De wijkvereniging heeft nu ook een babysitqentrale in het leven ge roepen. De leiding is in handen van mevrouw Korsuize. Het tarief voor het babysitten bedraagt f. 1,00 per uur tot half elf 's avonds, daarna f. 1,50 per uur. jeugd twee attractieve wedstrijden te organiseren, waarvan dit festival er een is. Het festival is gericht op vocale en instrumentale talenten. Alle jongens en meisjes in de genoemde leeftijds groep, die een goede stem hebben of een instrument bespelen, krijgen de kans dit voor leeftijdgenoten te de monstreren. De afdelingen zang en muziek zijn verdeeld in drie catego rieën, namelijk solisten, duo's en groepen. Voor die vocalisten, die geen muzikale begeleiding hebben, bestaat een aparte beoordeling. „Deze naam", zegt de heer Brooij mans, „hebben wij gekozen naar aanleiding van het teken, waarin de ze feestweek staat, namelijk bevrij ding en vrijheid voor iedereen. En laten we eerlijk zijn, vrijheid is een hoog goed, dat ook door de jeugd heus nog wel op een andere manier dan met negatieve demonstraties kan worden waar gemaakt. Er is een groot aantal prijzen, waaronder de vrijheidstrofee 1970. Een deskundige jury onder voorzitterschap van de directeur van de Bergse muziekschool garant staat voor een eerlijke beoor deling", zo besloot de heer Brooij mans. Gegadigden voor het festival kun nen zich voor 18 april opgeven bij W. Brooijmans, Molenstraat 22 te Hoogerheide, telefoon 01646-697 of bij de contactadressen op de scholen. De inschrijvingskosten bedragen f 1,50 per persoon en dienen bij in schrijving voldaan te worden. Het festival begint om 19.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De actie „Hart tegen hard", die tot doel heeft de aandacht te vestigen op het gebrek aan medi sche hulp voor hartpatiënten, heeft in West-Brabant ai meer dan 10.000 handtekeningen verzameld. De actie werd op touw gezet door de Bredase hartpatiënt Henk Fievet, die sinds vorige week maandag voor een uitgebreid hartonderzoek opgeno men is in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam. Onder leiding van zijn 17-jarige dochter Lia, leerlinge van de Detailhandelsschool „St. Olof' in Breda, wordt de actie nu voortgezet. (Van onze correspondent) KAPELLE Onder grote belang stelling is met militaire eer het stof felijk overschot ter aarde besteld van Dies Ganseman die vorige week om het leven kwam bij een oefening op de luchtmachtkaderschool in Schaars- bergen. Hij werd 18 jaar. Honderden jongelui maar ook veel ouderen woonden de begrafenis bij. De dienst in het kerkgebouw van de Herv. Kerk. werd geleid door de herv. predikant ds. Jebbink. Voorafgegaan door een peloton van de luchtmacht met tromgeroffel van omfloerste trommen ging de stoet vervolgens naar de begraafplaats. Er waren veel bloemstukken aanwezig. Deze werden in de stoet meegedra gen door leden van de jeugdsoos „De Canus" De kist werd gedragen door mili tairen van de luchtmachtkaderschool. (Van onze correspondent) BUDEL Twee gewapende man' nen hebben gisteravond om zes uur het echtpaar Horst-Seijkens uit Bu del zwaar mishandeld. De man, de 33-jarige J. Horst wist met veel moeite zes kogels te ontwijken. Hij kreeg zware kneuzingen aan hoofd en keel. Zijn vrouw de 27-jarige Joh. Horst-Seijkens, liep open hoofdwon den op, toen zij met een staaf ijzer op het hoofd werd geslagen, terwijl zij haar echtgenoot met een zeis trachtte te verdedigen. Ze is opge nomen in een ziekenhuis te Weert. De politie is een grootscheepse op sporingsactie begonnen. (Van onze correspondent) KOEWACHT „Een bespreking van de consequenties van de gemeen telijke herindeling voor de organisa tie van het brandweerwezen in Zeeuwsch-Vlaanderen". Met dit voorwendsel heeft burge meester G. Dierick van Koewacht maandagavond kans gezien een groot aantal leden van de vrijwillige brand weer in deze plaats naar de zaal „De Anjer" te krijgen. Wat daar besproken werd, geen re organisatie van het brandweerwezen. Wel werden onaangekondigd en on verwacht negen brandweerlieden in de bloemetjes gezet voor vele jaren trouwe dienst. „Door de Koninklijke Nederlandse brandweervereniging en de Neder landse vereniging van brandweer commandanten mag ik U voor 25 en 30 jaar trouwe dienst een oorkonde uitreiken", aldus burgemeester Die rick. En die woorden waren gericht tot commandant P. Dierick, E. Baets, J'. Deschepper, R. Deschepper, R. De- wael en P. Coenen voor 25-jarige dienst. En A. de Block, R. Gerards voor 30 jaar trouwe diienst. Ze kre gen respectievelijk het zilveren kruis en het zilveren kruis met gesp. Te zamen met een oorkonde. Na het officiële gedeelte burgemeester Dierick zijn waarde ring uit over de kwaliteiten van het Koewachtse korps. De spuitgasten dankten de burgemeester voor de uitreiking van de eretekenen, waar bij men vooral zijn waardering uit sprak over het feit dat er geen on derscheid naar rang was gemaakt. LEEDS (ANP) De Engelse voetbalclub Leeds United, die dit seizoen een gooi doet naar de Engel se beker, het landskampioenschap en de Europacup voor landskam pioenen, wacht een bijzonder zwaar programma. Morgen speelt de Engelse titelhou der thuis de tweede wedstrijd tegen Standaard Luik in de kwartfinales van het Europacup-toernooi voor landskampioenen. Zaterdag volgt de uitwedstrijd tegen Wolverhampton Wanderers, en maandag is Man chester United de tegenstander, wanneer de halve finale voor het toernooi om de F.A.-cup wordt over gespeeld. De eerste wedstrijd tussen beide teams eindigde in een gelijk spel: 00. Leeds United, dat zich in zes jaar heeft opgewerkt van de laagste re gionen van de Engelse tweede divisie naar de Europese top, zal, indien de grootse opzet van manager Don Re- vie slaagt, in de komende 29 dagen 12 wedstrijden moeten spelen. Don Revie: „Andere ploegen zouden er misschien voor terugschrikken, maar wij niet. Dit is min of meer ons normale wedstrijddieet. In het seizoen 1967-'68 speelden we een re cord aantal wedstrijden van 66, en dit jaar komen we daar waarschijn lijk over heen". Als de spelers van Leeds United hun club verplichtingen zijn nageko men, zullen naar verwacht minstens zeven man geselecteerd worden voor het nationale elftal dat in juni in Mexico de wereldtitel verdedigt. „Mijn stem haalt toch niets uit", was op 10 maart de kop van een artikel in dit blad. Deze uitspraak werd nogal veelvuldig gehoord tij dens de bliksemenquête die dagblad De Stem heeft gehouden, in verband met de afschaffing van de opkomst plicht voor de verkiezingen, dus gaat men maar niet stemmen. We ten die stemgerechtigden wel dat ze toch stemmen, al brengen zij geen stem uit in het stemhokje? Door niet te stemmen kan men zelfs ge makkelijk een partij begunstigen, die men juist niet wil. Bijvoor beeld: wanneer er 10.000 mensen mogen stemmen voor 10 zetels en van die 10.000 zijn er bijvoorbeeld 1000 werkgevers die op de VVD stemmen, van de overige 9000 werknemers stemmen er 1000 PAK, terwijl er 8000 weg zouden blijven, dan zou dat in dit geval betekenen, dat ieder 1000 stemmen heeft is 2000 stemmen gedeeld door 10 is tweehonderd, ieder heeft in dit ge val 5 maal 200 stemmen is 5 zetels. Wanneer alle 9000 werknemers ge komen zouden zijn, zou de uitslag in dit geval 9 PAK en 1 VVD ge weest zijn. Ik wil niet beweren dat alle werknemers PAK en alle werk gevers WD stemmen; er zijn ge noeg andere partijen. Ik heb het al leen art-wit gehouden, om duide lijk te maken, dat door niet te gaan stemmen juist de partij die men af wijst er eventueel baat bij kan heb ben en dit zal toch de bedoeling niet zijn van de mensen die niet gaan. RAAMSDONKSVEER J. M. Ooms Notabele gekozen De heer J. Rottier is gekozen tot notabele van de Herv. gemeente in Biezelinge. Hij heeft zijn benoeming aangeno men. VAN DE 75.000 TOT 80.000 buiten landse arbeiders, die jaarlijks Zwit serland verlaten, mogen ex slechts 40.000 wordien vervangen. Deze nieu we beperking geldt met ingang van 20 maart Aftreden. De heer N. Eversdijk is afgetreden als voorzitter van de zondagsschool „Eben Haezer". In zijn plaats is voorzitter geworden de heer Joz. Zuidweg. Legaat De diaconie van de Herv. Kerk te Kapelle heeft bij erf lating een legaat ontvangen van wij len mevr. Baas-Dekker, Het betreft haar woonhuis aan de Weststraat in Kapelle. (Van onze correspondent) NIEUW- EN SINT-JOOSLAND De buurtenbond „Oranje Bovenal" in Nieuw- en Sint-Joosland houdt vandaag een algemene vergadering in het verenigingsgebouw aan de Veerstraat. De bijeenkomst begint om half acht. Aangezien de buurtverenigingen in 1938 opgericht zijn en de buurten- bond van Nieuwland in 1946 en er nog enkele bestuursleden zijn, die van de oprichting af in het bestuur zitten, willen zij graag proberen wat jongere krachten in het bestuur te krijgen. Bij verkiezing van jongere krachten wil men de oudere bewe gen hun bestuursfuncties neer te leg gen. Het bestuur wordt nog steeds ge vormd door de heren A. C. Polder dijk, voorzitter; P. Boone, secreta ris; P. Kakebeeke, penningmeester en leden Jac. Dellebeke, C. Minhee- re en L. Wijkhuis. Tevens wordt op de vergadering besproken hoe op 5 mei het 25-jarig bevrijdingsfeest herdacht en ge vierd moet worden. (Van onze correspondent) GOES Op 23 maart en 6, 13, 20 en 27 april zal in de Oosterkerk aan de Bergweg een vormingscursus voor kerkeraadsleden worden gehouden. Doel van deze cursus is de leden van de kerkeraad meer duidelijkheid en gerichtheid te geven over hun functie. Op iedere cursusavond zal een speciaal onderwerp worden be handeld. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De gemeente politie van Middelburg heeft maan dagmiddag uit de restaurette van V. en D. aan de Langendclft vijf jonge lui verwijderd die zich volgens de politie schuldig maakten aan huis vredebreuk. Zij hadden aan een sommatie van de directie de gelegenheid te ver laten geen gehoor gegeven. Het zijn de allen uit Middelburg afkomstige knapen C. A. J. C., 19 jaar; M. C. H„ 18 jaar; H. J. O., 21 jaar; C. A. P., 21 jaar; M. C. S., 19 jaar. Ook vorige week waren er moei lijkheden ontstaan in deze restau rette bij V. en D. toen een aantal jongens deze ruimte na sommatie van de directie weigerden te ver laten. In beide gevallen hadden de jongelui de zitplaatsen ingenomen zonder iets te gebruiken. Tegen hen allen ia proces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk. De Stem heeft 'n bliksemenquête gehouden en het is frappant, dat ruim 20 procent niet meer ter stem bus zal gaan, m.i. zal dat cijfer nog wel hoger komen te liggen. Ondergetekende schaart zich onder de groep, die beslist niet naar de stembus zal gaan. Met de beste wil van de wereld zou ik niet weten op welke partij ik mijn stem zou moeten uitbrengen. Ongeveer twintig jaar moest ik naar de stembus en met uitzondering van de eerste keren ben ik telkens met tegenzin gegaan. Wat zouden de beweegredenen van de huidige „niet stemmers" kunnen zijn? Op de eerste plaats de grote verwarring die in de grote partijen heerst, dan de onduidelijkheid, het gekozen partij-programma en vooral de vele partijen en partijtjes niet te vergeten, die nu niet bepaald bij dra gen voor de duidelijkheid. Tegen de tijd, dat de verkiezingen in zicht zijn, doet elke partij zijn uiter ste best om de kiezers op haar hand te krijgen dooi; hen alle mogelijke en onmogelijke beloften te doen. Zodra de verkiezingen achter de rug zijn, wordt het programma het pro gramma gelaten en men sukkelt ver der op de eigen wijze van de gekoze ne, die dan geen rekening meer houdt met de kiezers. Het zou dan ook aanbeveling verdie nen van o.a. de Pers om nu eens de personen, die gekozen werden eens door te lichten op hetgeen zij gepres teerd hebben. De Pers moet eerst maar 'ns begin nen met de 2e Kamer. Wie van de 2e Kamerleden waren actief en wat hebben zij positief gedaan voor het volk en de kiezer persoonlijk. Eén punt van de 2e Kamerleden heeft mij indertijd verbaasd n.l. dat zij zon der enige moeilijkheid allen voor stemden voor hun vergoeding als ka merlid, terwijl zij de arbeider a.h.w. in hun hemd lieten staan. De provin ciale bladen kunnen de provinciale staten eens doorlichten en plaatse lijke bladen kunnen dat eens doen voor de gemeenteraden. De Pers en mogelijk ook radio en te levisie zouden daar eens aandacht aan kunnen besteden en dan kan het voor de kiezer pas mogelijk worden om de stem te geven aan die partij of die man, die voor hen werkelijk iets betekend heeft. Het zal de duidelijkheid ten goede komen. Bovendien moeten de partij en niet alleen een programma heb ben, zij moeten dit programma ook nakomen en welke partij kan nu zeg gen, dat hun programma is nage leefd? BREDA C. VAN GURP. De heer Cees Nouwens heeft als voorzitter van het Katholiek Onder nemers Verbond in zuidwest-Neder land (Diocesane Middenstamdbond) nemers Verbond in zuidwest-Neder- ders gezegd: Zakelijk gesproken zal een ondernemer investeren waar het meeste rendement valt te verwach ten. En het hoogste rendement ver wachten wij van de KVP, zo lees ik in „De Stem". De heer Nouwens vervolgt: Als organisatie is het onze taak de be langen van de ondernemers in het midden- en klein bedrijf zo goed mo gelijk te behartigen. Deze belangen komen uiteraard in politieke licha men aan de orde. We streven er naar dat in deze organen met onze redelijke en rechtvaardige verlan gens, binnen het kader van het alge meen beleid rekening zal worden ge houden. Ik vind de opstelling van de voor zitter van de bovengenoemde organi satie een juiste. Hij zegt het ronduit bij welke politieke partij hij voor „zijn" mensen het meeste rende ment kan verwachten. Deze voorzit ter bemoeit zich niet alleen met po litiek, maar geeft óók nog advies. Een duidelijke zaak. De heer Nou wens wéét dat voor een groot ge deelte zijn wensen door de politiek gestalte kunnen krijgen. Daarom is voor mij onverklaar baar dat de voormannen van NKV - CNV geen kleur willen, of durven be kennen. Ook de belangen van de werknemers worden voor een groot deel door de politiek gemaakt of., gebroken. Laat ze minstens hun oordeel uit spreken over die partijen, waar we als werknemers niets van te ver wachten hebben. Ik neem aan dat de middenstan ders die de heer Nouwens adviseert zich toch ook niet onmondig zullen voelen, en derhalve nu ook nog kun nen stemmen wie zij verkiezen. Zó zou het toch óók met de (geor ganiseerde) werknemers kunnen zijn. Laten we hopen dat de werkne mers de zaak dóór hebben. OOSTERHOUT J. W. den Exter- 's-GRA VENPOLDER De uitsla gen van de onderlinge damcompetitie van de damclub 's-Gravenpolder, zijn als volgt Iz. op 't Hof—G. de Vries 0-2, J. Schout—N. Tramper 0-2, G. Blom— M. Nijsse 1-1, A. KrijgerChr. van Overbeeke 2-0, Jac. op 't Hof—J. Blom 1-1, D. L. HuissoonA. v. Over beeke 2-0, J. SchoutG. Blom 1-1, Jac. op 't Hof—N. Tramper 1-1, M. Quadekker—M. Nijsse 2-0, J. Veer- hoek—Iz. op 't Hof 2-0, A. Quadek- ker-Chr. v. Overbeeke 2-0, A. Krijger A. v. Overbeeke 2-0. Jeugdafdeling: W. Neels—A. de Witte 2-0, S. VerbruggeJ. Verbrugge 1-1, K. BuyzeM. Boogert 0-2, L. van Eenennaam—A. de Wite 0-2, J. Zan- dee—S. Verbrugge 2-0, W. Neels—K. Buyze 1-1, R .NijsseK. PoWiernmn. 1-1.

de Stem | 1970 | | pagina 7