Janssen: te groot verzet k. Peters: „Veel te zwaar zo vroeg in het seizoen YORW1RTS: „VASTER IN SCHOENEN DAN C.Z.J." EËIST NTEN Lsie ssen B.G. en A.M. Attje Keulen-Deelstra terug in Nederland ionalisme ie de wereld door Peter Heerkens jïhtiS louaecprent bifBoldoot deod nt) res in Utrecht PARIJS-NICE groot Onvoldoende Kalm aan Lichtpunt Eindelijk weer eens op gras Tegenslag Uitslagen sten gisteren comment,, ^-democratische krant,, a den op kranten£usies ju! ze reacties: de uitgeval procent van de aandelen' ;ekocht. kken firma's noch oöiti.l de winsten worden gbruih -ke krant op de been te hon-1 iet tot een fusie, dan •re Heure de zestiende i jaar zijn, die in B »eslokt door een ander blad DE STEM VAN DINSDAG 17 MAART 1970 14 WINNAAR MERCKX IN CHAOS jnze onderwijsredacteur) ;HT De Organisatie vaj i in de Geschiedenis gaal 23 tot en met 26 maart val de vele aspecten van i ming in de Derde Wereld! ;urt op een congres onJtf van de Utrechtse universi nationalisme in de Derdt al worden belicht vanuit a nomische, politieke en cul- sichtspunten. aandacht worden het ontstaan van de natiof e bewegingen en de mai lie bewegingen zijn en wol d en pogen de massa's te ii) 1. Er worden films vertoc lingen gehouden. Vele i eskundigen werken aan t nee. ningsdag, maandag 23 maal eidingen op het prograi listoricus professor dr. J. (1 en de sinoloog professj rcher. Dinsdag 24 maart g verdiepen in het nationaafi ribalisme in Afrika. Er zijf en van professor dr. HJ Nordholt en drs. J. v. j 's Middags is er een forui In dit forum zitten de iij n dr. K. L. Roskam en prf J. Prins, dag 25 maart behandelt i het nationalisme en de ci] aditie van het Midden-0i India. Inleiders zijn: proiej C. Heesterman (indolo urnalist U. A. M. Stein. Er' een forum waarin, naaste zitten de Arabië-kenner d Jansen, de historicus 1 4. W. von der Dunk antropoloog dr. C. Baks. rdag 26 maart komen fen communisme aan de c zijn professor dr. W. (socioloog) en dr. J. (historicus). Er is weer /aarin, naast de inleiders,! Ifessor dr. S. L. van der T' :us). professor dr. E. Zfii G. M. Jaquet, |>ngres wordt gehouden in li Paardenveld 7 in Utrecht] TERDAM (A.N.P.) °!9 sen de besturen van de J C.V.V. (H.B.G.) en tanneming Maatschappij 4 resulteert in fusie edrijven aldus een comB gisteren verscheen. itiviteiten, die de H.B.G' ar werkmaatschappij® j 2 beton maatschappij n.v., Holandsche consOT v. en Interbeton) uiM op het gebied van de le woningbouw, de n de droge waterbouw, l ector omvatten deze in fabricage en montage istructies en aPPa,rate'!;,(,fflM haar meexderheidsdee PjJ lollandsche aanneming j j n.v. bezit de H.B.G- lot belang in de natte de mening van de j^J de ondernemingen zal jj loor H.B.G. van haar d i de H.A.M. tot een 1W lang, de ontwikkeling nootschappen ten g° de H.B.G. zou dit een n haar positie betek - rem, dat de H.A.M- j anderzijds de P031^, dof dan geschraagd w0" n jlledig lidmaatschap :el krachtige groep. I stige samenwerking pi tionaal verband n dt versterkt. beide maatschappijen meer dan reeds de 1 geval is geweest, i trekking tot het vetj n van grote I de specialistische k j, artijen in het geding gecoördineerd. denf iwerking van beide zowel gezamenlijk n met derden zal bm zien als een waarde uil [ordering van de ve |an hun werkterrein. Geen royaal grijnsende winnaar in [Sice, maar een getergd man, die ten tijd had voor perscommenta ren. De enige reactie van Eddie jferckx kwam op de mededeling van |snel reagerende journalisten, die, be lojlerd hadden dat hij in de tijidrit :gen de Turbie precies 26 seconden jieller had gereden dan vorig jaar. Jet commentaar bestond uit een ver- sde uitdrukking. Toen redde de jrkste man van het peloton zich door de ploegleiderswagen binnen te Wat hij achterliet: een nog leeds deinende massa en weer een ote bewondering voor zijn wiele-r- jraliteiten. „Maar", lachte Jan Janssen tevre den, „hij heeft men toch maar niiet ïen inlopen". Halfweg de berg als laatste vertrokken Eddie lerckx, nummer 2 in het klasse- nen, Jan Janssen, tot op 300 meter jjmderd. Het werd minder, daarna 'ets meer, tenslotte weer minder. „Ia ieder geval", zei Janssen, „ben pk hem voorgebleven. Toen ik Merckx zag komen dacht ik: „dat nooit, al moet ik sterven, maar voor blijven zal ik hem". (Van een onzer verslaggevers) ■VICE Rond Eddie Merckx speelden zich woeste taferelen af. Er literd geduwd, getrapt, geslagen en gestompt en als een speelbal in J die chaos bewoog het witte shirt van de superman. Van Eddie Merckx, [die, maar wie twijfelde daar nog aan, de tijdrit tegen de Col de la I Turbie won, en daarmee definitief ParijsNice. Hij kreeg geen tijd I om te lachen, Eddie Merckx, want het volk kwam in drommen op Ihem af en dreigde zijn dure lijf al te erg in gevaar te brengen. I De hekel, die Merckx altijd op het gezicht te lezen valt, wanneer het [publiek gaapt en opdringerig wordt, sloeg om in pure woede. Met een [verbeten mond probeerde Merckx zich in veiligheid te worstelen tot Je last hem zo groot werd, dat hij de voorzitter van het plaatselijk I aankomstcomité een vuistslag toediende. goed. Er is geen vergelijk met 1969 te maken. Ongelofelijk. Ten derde, en dat heb ik dit weekend ook al gezegd, kreeg ik vertrouwen in me zelf toen ik zag wat ik na acht jaar liard koersen nog kan. Dat is een fijne ontdekking, geloof me". Tevreden was in Nice ook, en niet zonder reden, GERBEN KARSTENS, die in deze koers verrassend sterk reed en zich steeds voorin kon hand haven. Karstens: „Krijg ik geen lek ke band aan de voet van de Mont Fari-on, dan ben ik toch bij de eerste vijf in het algemeen klassement". Wat nog meer opviel aan G-erben Karstens was, dat zich nooit voluit gaf in de spurtjes. Zijn verklaring: „Ik wilde me gedekt houden voor Milaan - San Remo. Als ik er hier steeds ingevlogen was, had ik de aandacht op me gevestigd. Nu re kent niemand me bij de kansheb bers. Zelf doe ik dat wél. Mijn condi tie is beter dan ooit. Ik heb nog nooit zo'n goed voorjaar gehad, en wat ik nu eenmaal kan, ik leef sterk gecon centreerd naar donderdag. Ze zullen een taaie aan me hebben". Voor JACQUES FRIJTERS is het geen succesvolle Parijs-Niee gewor den. Hij kwam steeds ver in de ach terhoede binnen, deels door pech, deels ook door gebrek aan kracht. Dat was duidelijk. „Ik heb", lichtte Frijters toe, „ontdekt dat mijn trai- ningskilometers onvoldoende waren. Dat was de grootste oorzaak. Tóch ben ik wel content, want nu heb ik de afstanden tenminste in mijn be nen zitten. Ik kon me flink inrijden, want als je in je eentje achter zit te ploeteren, moet je je dubbel geven. Dat vond ik niet erg, omdat ik wist dat ik het nodig had. Volgens mij ga ik nu wel behoorlijk rijden, als tenminste die knieblessure over wil gaan, want die geeft me nog steeds veel last". In zijn eerste grote prof-wedstrijd maakte CEES RENTMEESTER een sterke indruk. Hij viel op. Niet zo zeer door vlammende acties, maar kon men anders verwachtten dan wel door een regelmatige en con stante plaats in de voorhoede. D.w.z. tot hij op zijn kwetsbare linkerbeen viel. „Daarna", zei Cees Rentmeester, „ging het niet meer goed. Ik kreeg er een flinke morele tik door". De overgang van de amateurs naar de profs is hem althans in deze wed strijd meegevallen. „Ik geloof wel dat ik mee zal kunnen. Maar het is wennen. Die mannen koersen zo raar. Bij de amateurs komen ze niet boven de vijftig kilometer. Hier rij den ze soms veertig, vijftig kilome ter lang twintig in het uur, om dan ineens rond de zestig te gaan vlie gen. Dat vind ik het meest opvallen de en voor mij nu nog het moeilijkst bij de beroepsrenners". RICHARD BUKACKI is niet op de fiets, maar in een busje van de fir ma in Nice aangekomen. Hij was uit de strijd genomen wegens tijds overschrijding. Na drie kwartier kreeg ik al een lekke band. Op dat moment vloog het peloton. Toen was ik verkocht. Het is me alles bij elk aar niet meegevallen deze koers. Voor we vertrokken, dacht ik een paar keer bij de eerste tien te kun nen rijden. Van de andere kamt is dat wel te verklaren met lekke ban den en een knechtenrol die je niet in je kouwe kleren gaan zitten, maar toch stelde het me alles bijeen te leur". „Bergop fietsen", zei WIM DU BOIS in Nice, „is me meegevallen. Behalve op het laatst, toen ik vee] hinder kreeg van m'n knie. Jammer dat ik de eerste dag meteen al op een kwartier werd gereden, omdat ik moest wachten op achterblijvers. Ik was knecht en dam kon je niet zo gauw onder de aandacht wanneer je je eigen kans kunt rijden. Bij ons werd alles op Eric Leman gespeeld en die won dan ook een ritje". Grootste pechvogel op de laatste dag was ongetwijfeld HARRY STEE- VENS, die zich niet wilde forceren om een goede Milaan-San Remo te kunnen rijden, maar in de 108 kilo meter van Sailleins naar Nice zijn rechterknie toch kapot reed. Hij startte niet in de tijdrit tegen de Turbie. „De tweede dag voelde ik de pijn, volgens mij door de kou. Meest al moest mijn linkerbeen het werk alleen doen. Vanmorgen heb ik zelfs steeds met mijn voet uit de toe-clips gezeten. Dat was op het laatste geen doen". Om half zes gisteravond zette Ca- ballero-chauffeur Jan Leys hem op het vliegveld in Nice af. „Ik ga maar meteen naar de chirurg", sprak Steevens met een somber gezicht. Een van de meest opvallende Ne derlanders in de afgelopen weken was JOS yAN DER VLEUTEN. Goed mee omhoog, sterk in de afda ling. „Zóveel durf", blikte Van der Vleuten nog eens terug op zijn pres taties, „had ik nog nooit. ïk denk dat het komt omdat ik zo'n goede conditie heb. Voel je je slecht, dan ferijig je je fiets niet in je macht en ben je in een afdaling nergens. Bo vendien scheelde het natuurlijk dat Met die intentie leverde Jan Jans een goede prestatie (vijfde), die reikte net niet ver genoeg het behoud van de tweede ats. Ploeggenoot Luis Ocana won seconden op hem en verdrong Janssen naar de derde plaats sen: „Ik vertrok te groot. Ik had laten zetten en dat bleek ach- te zwaar. De eerste drie kilo- ging ik moeilijk. Wie weet le ik daar die tweede plaats, h, wat maakt het uit. Derde s ook schitterend". [Met die klassering' eindigde Jan Janssen als beste (en oudste!) perlander. In hotel Terminus, een itig pakhuis vol renners gisteren alle ploegen werden er onderge- acht herhaalde hij wat hij een N eerder al zei: „Ik ben erg geluk- j Jan Janssen motiveerde zijn tevre- Jpnheid met drie punten. „Ten eer- neb ik een geweldige ploeg ach- ■eme. Vorig jaar mankeerde er wat aan. Nu werken we alle le voor elkaar en er is een fantas- e ambiance. Ten tweede rijd ik (ADVERTENTIE) 'I e'ke Boldoot deodorant nu Se" dontrekkeliike oude prent (25 5 cm) uit de twintiger jaren, gemaal gratis! Er zijn 5 ver- e"de prenten. Stuur het gou- Ze9el (op elke deodorant) Jiw naam en adres op een Kaart aan Boldoot, Postbus Amsterdam. U ontvangt de re"lvan uw keuze per omgaan- 'e thuis. OOT ^roo8 '"lichtingen bij drogist °f parfumerie. 99 E/'uiihil Joop Zoetemelk bezig aan zijn eenzame rit tegen het horloge, eindklassement op de achttiende plaats. De coureur uit Rijpwetering eindigde in het Ik Pairijs-Nice voor de zesde keer reed. Dan ken je de weg zo langza merhand wel". En over zijn soepele tred in de beklimmingen: „Het is net als Jan Janssen van zizchzelf zegt: ik ben geen specifieke klim mer, maar ik bijt". GERARD VIANEN over Parijs- Nice: „Ik zag veel af door een ver koudheid. Tóch fietste ik beter dan vorig jaar. Dat geeft moed niet waar?" LEO DUYNDAM: „Toen de zaak voor mij bekeken was met al die pech, ben ik het kalm aan gaan doen voor Milaan San Remo. Die ligt me wel en bovendien schijnt nu de zon". JAN KREKELS: „Ik rekende vast op een etappezege. Die zit er wel in, dacht ik in Parijs. Maar ik kwam een keer flink te vallen en vanaf dat moment was ik nergens. Ik prakki- zeerde me steeds suf, bang dat ik weer tegen de grond zou gaan". DAAN HOLST: „Ik heb m'n werk gedaan. Klaar. Het is me meegeval len. Ik ben niet kapot, ik heb niets geleden". EVERT DOLMAN: „Niet ontevre den. Ik ging in de cols beter om hoog dan vorig jaar. Het lukte me nu zelfs dikwijls om lang en dikwijls met de groten mee te gaan. Hoe ik dat verklaar? Volgens mij komt het door de begeleiding, die ik van een specialist krijg. Hij geeft me voe- dingïschetna's en instructies om als renner goed te leven. Ik ben drie kilo lichter geworden en dat scheelt veel". JAN VAN KATWIJK: „Ach, ik zag het als een voorbereiding voor Milaan - San Remo. Maar ik moet natuurlijk wèl afwachten of het ge holpen heeft. Dat weet ik donder dag". HARRY JANSEN: „Op de twee de dag kreeg ik een geweldige in zinking. Daarna ging het fluitend. Voor mij had Parijs-Nice nog weken mogen duren". En over zijn ervarin gen bij een Franse sponsor: „Gewel dig. In één woord geweldig. Ik snap niet dat er niet meer Nederlandse jongens naar Frankrijk komen. Daar is toch het wielerland? Hier kun je fortuin maken. Ga maar na: Janssen, De Roo, Geldermans. Waar werden ze groot? In Frankrijk. Ik voel me er prima". JOOP ZOETEMELK: „Mijn prof- debuut is meegevallen. Ik heb al leen ontdekt dat het bij de beroeps- renners moeilijker is om te winnen. Amateurs koersen heel anders. En het is een omschakeling voor me, omdat ik bij de amateurs een wed strijd naar mijn hand kon zetten. Ik hoorde bij de besten. Hier zit ik met de beste amateurs van de laatste tien jaar. Die zijn allemaal prof ge worden. Dat is nogal eens geen ge zelschap! Alles bij elkaar ben ik best tevreden over het verloop van mijn eerste twee grote koersen, al kon deze niet in vergelijking staan met de Ronde van Andalusië. Dat was een trainiingstrit, dit een echte wed strijd". (Van onze speciale verslaggever) NICE Aan het eind van de wed strijd is de zon gaan schijnen over Parijs - Nice. Het weer werd milder, maar er kon te kort van genoten wor den oin de nariglieid van de voor gaande dagen te vergeten. „Ais ze volgend jaar weer zo'n route uitzet ten", sprok Willem Il-ploegleider Ton Vissers bitter, „dan doen wij niet mee. Ik voel er niks voor om mijn renners naar de donder te helpen voor het seizoen goed en wel begon nen is". En Gerard Peters van Caballero: „Het leek wel een kleine Tour de France. Veel te zwaar zo vroeg in het jaar". Voor beiden werd de rit naar de zon geen succes. Ton Vissers fi nishte met de helft van zijn ploeg door het uitvallen van Pijnen, Otten- bros, Van Looy en Van Loo. Gerard Peters raakte met Nice in zicht drie renners kwijt: Bukacki, Duyndam (die gisterochtend van de startlijst werden gehaald omdat ze zondag na het sluiten van de controle binnen kwamen) en Steevens (na het eerste deel van de laatste etappe gestopt door zijn knieblessure). De beste Nederlandse prestaties (eindigen in de eerste twintig) kwa men zodoende op één na, Van der Vleuten van renners in buiten landse dienst: Jan Janssen derde, Gerben Karstens vijftiende, Joop Zoetemelk achttiende. Ton Vissers stelde duidelijk en za kelijk vast, dat deze Parijs - Nice voor hem op een grote teleurstelling was uitgelopen. „Het is niet best gegaan" vatte hij de prestaties in acht ritten samen. „Maar", vulde hij" aan, „ik kreeg natuurlijk wel alle tegen slag die je maar kon denken. Wagt- mans moest thuisblijven door een blessure, Ottenbros was niet in vorm door de gevolgen van zijn val in An dalusië. Hij mocht niets riskeren. Je kunt zeggen: had hem thuisgelaten, maar ik wilde Harm per sé meeheb- ben voor de image van de ploeg. Als wereldkampioen hoorde hij er ge woon bij. Verder had ik dan nog de verschrikkelijke pech had dat mijn beste man, René Pijnen, door een ongeluk uit de wedstrijd ging. Het enige lichtpunt dat ik kon ont dekken deze week, was het rijden van Jos van der Vleuten. Die heeft nu bewezen dat hij er weer helemaal is. Van Katwijk viel me een beetje te gen, al mag ik niet mopperen. De eerste dagen reed hij geweldig sterk, daarna kwam hij erdoor te zitten. Dolman ging prima. In dat opzicht ben ik niet ontevreden". Waar Ton Vissers weinig over te spreken was, en waarover hij gister avond bij het afscheid protest aante kende bij Jean LeulHot: „de onver antwoorde organisatie. Ik vind het belachelijk dat er zo'n parcours is uit gezet. Van dat slechte weer kun je natuurlijk weinig zdggen. Dat zijn omstandigheden, die je niet in de hand hebt, maar Leulliot moet er wel rekening mee houden dat je in deze tijd van het jaar meer beroerde dan goede dagen hebt. En dan is het dwaas om zo zware etappes te maken. Veel te veel cols. De renners heb ben te veel te lijden zo vroeg in het seizoen. Je jaagt ze helemaal naar de knoppen op die manier. Vroeger be gon het seizoen niet eerder dan 1 april, nu is het pas 16 maart en het grootste deel zat te sterven van el- (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL Fritz Belger, trainer van Vorwarts Berlin, is maandag met precies dezelfde spelers als hij in Ber lijn tot zijn beschikking had, in Ne derland aangekomen voor de wed strijd morgenavond tegen Feijenoord. „Geblesseerde spelers hebben we niet", vertelde Belger. „Dat zou moei lijk kunnen, want na de wedstrijd tegen Feijenoord hebben wij niet echt meer gespeeld. Vrijdagavond stond SCHIPHOL (ANP) Ondanks haar befaamde Friese nuchterheid, nu toch met moeite haar emotie be dwingend, is wereldkampioene en wereldrecordhoudster Attje Keulen- Deelstra gistermiddag bij haar triomfale terugkeer in het vader land op Schiphol onder bloemen van bewonderaars en omhelzingen van man en drie kinderen bedolven. Ze had hen sinds eind januari niet meer gezien. In die tussentijd behaalde ze op haar snelle schaatsen lauweren in Dawos, werd wereldkampioene in West Allis en bracht afgelopen za terdag bij de open Beierse kam pioenschappen in Inzeil het wereld record op de 1500 m. op haar naam met een tijd van 2.17.2. Bovendien verbeterde ze haar Ne derlandse sprintrecord op de 500 me ter, dat reeds met 45 seconden op haar naam stond, met een halve se conde tot 44.5. In een blikseminterview voor de camera's deelde ze mede, dat ze in ieder geval nog een jaar met de wedstrijdsport zal doorgaan. „Het is zo gped gegaan", zei ze, „dat ik er nog niet mee wil ophouden". Met de wereldkampioene kwam de voltallige damesploeg terug, ver gezeld door coach Kees Broekman, die op Schiphol de Friese trainer Klaas Visser een" hand gaf en hem feliciteerde met het succes van zijn pupil. Zelf wil Broekman, wiens tweejarig contract met de KNSB thans ten einde loopt, evenals de coach bij de heren, Leen Pfrommer best nog twee jaar aanblijven, zij het dat ook hij eerst met de bond over de voorwaarden wil spreken. „Ik heb mij, toen ik twee jaar ge leden begon, ten doel gesteld om weer een wereldkampioene te krij gen en dat is gelukt", aldus Broek man. Over de wrijvingen, die er met Klaas Visser zijn geweest, ant woordde hij: „Ik heb als zodanig niets tegen Visser. Het was zijn goed recht om zijn mensen naar vo ren te brengén". Visser zelf toonde zich uitermate ge sloten. Hij wilde zich over zijn mo gelijke plannen of verlangens in het geheel niet uitlaten. Secretaris Hen- ny Roos van de KNSB deelde mede, dat de bond vrijdagmiddag in Amersfoort in vergadering bijeen zal komen om met Broekman de toekomst te bespreken. al vast dat onze competitiewedstrijd van zaterdag tegen FC Magdeburg afgelast zou worden". FC Vorwarts heeft geen verse her inneringen aan het spelen op een grasveld. Is dat een nadeel? Aan voerder Nöldner: „Zeker niet. Het is voor ons alleen maar een voordeel weer op gras te kunnen spelen. Dan is voetbal weer plezierig en met ple zier in je werk bereik je het meest'" Otto Frasdorf, de ijzersterke, koel spelende rechtsachter, die woensdag waarschijnlijk voor het eerst in zijn loopbaan 1 tegenover Moulijn zal ko men te staan: „Wij hebben, met uit zondering van de toernee naar Liba non, Syrië en Cyprus, maandenlang niet anders geoefend en gespeeld dan op ijs en sneeuw, in water en modder of op moerassige velden. Het zou een stimulans voor ons kunnen zijn ein delijk weer eens te kunnen spelen onder omstandigheden, die normaal of zo je wilt, ideaal zijn voor voet bal. Het hoeft natuurlijk geen voor deel te zijn. Je kunt niet van tevo ren zeggen hoe de ploeg zal reageren op een echt veld". Fritz Belger, die met de kernploeg kort na de middag van Schiphol ver trok naar hotel „Skyway" in Rotter dam, verwacht woensdagavond met zijn normale elftal te kunnen spelen. „Het heeft geen nut geheimzinnig te doen over de opstelling. Onze spelers zijn bekend, dus hun kwaliteiten ook. Happel is dit weekeinde nog in Ber lijn geweest. Wij zullen beginnen met de ploeg, die in Berlijn in de eerste wedstrijd tegenover Feijenoord stond, tenzij er natuurlijk iets heel bijzon ders gebeurt". Het betekent dat Vorwarts het vol gende elftal binnen de lijnen zal bren gen: Zulkowski, Frasdorf, Müller, Ha- mann en Withulz; Strübing en Kör- ner; Nachtigall, Nöldner, Begerad en Piepenburg. Als wisselspelers zijn aanwezig de tweede doelman Neuhaus, Wruck, die in het laatste gedeelte van de wed strijd in Berlijn Nöldner verving, La- slop en Pfefferkorn. Otto Frasdorf: „Zaterdag hebben wij nog geoefend tegen onze jeugdploeg. Ernst Happel was er ook, maar hij is van die wedstrijd niets wijzer gewor den. Het resultaat is niet belangrijk. Het was maar een oefenpartijtje". In het programma van Vorwarts voor de komende dagen zijn voorlo pig twee trainingen opgenomen. Vast staat echter dat Vorwarts zijn oefennigen niet op het hoofdveld zal kunnen doen. Gerard Kerkum: „Wij willen het hoofdveld in een zo goed mogelijke conditie houden. Bovendien is het geen gewoonte dat er geoefend wordt op het hoofdveld. Vorwarts kan terecht op het bijveld, dat is trouwens beter dan de mat in het sta dion". Over de taktiek zegt Fritz Belger: „In grote lijnen zal onze speelwijze weinig afwijken van de eerste wed strijd. Een voorsprong van 1-0 is niet iets om huizen op te bouwen. Maar welke plannen je ook maakt, de spe lers op het veld moeten het uitvoe ren en hoe dat zal gaan, kan niemand van te voren zeggen". De sensationele nederlaag van Carl Zeiss Jena tegen Ajax is ook voor Vorwarts een grote schok geweest. Frassdorf echter: „Ik geloof dat wij wat vaster in onze schoenen staan dan Carl Zeiss. Wij zijn meer erva ren en het lijkt mij dat wij ons min der zullen laten beïnvloeden door een groot aantal toeschouwers op de tri bunes." Fritz Belger: „Met Vorwarts hebben wij ook in Athene gespeeld en er is geen fanatieker publiek dan he Griekse. Ook daar zijn onze spe lers er niet onderdoor gegaan. In Belgrado hebben wij ons ook voor treffelijk staande gehouden. Ik weet natuurlijk dat Feijenoord sterker is dan Panathinaikos of Rode Ster, maar het zou onjuist zijn een lijn te trekken tussen de wedstrijd van Carl Zeiss tegen Ajax en van ons tegen Feijenoord". lende. Dat is toch geen voorbereiding waarvoor Parijs - Nice doorgaat? Ik doe er niet meer aan mee, als het zo volgend jaar ook is. Dat heb ik Leul liot ook gezegd. Maar weet je wat het is? Hij bezit een zekere machts positie omdat de meeste ploegen graag meedoen. Ze staan te dringen. Nou, dat moeten zij dan weten. Ik heb hel hier wel gezien". Gerard Peters deelde die mening: „Er is veel te veel geklommen. De ronde was- te zwaar, vond ik". Ofschoon de Caballero's het meest voorkwamen aan het eind van de al gemene rangschikking (Gerard Via- nen was de beste met een 28e plaats) toonde Peters zich toch niet ontevre den. „We hebben verschrikkelijk veel tegenslag gekend. De lekke banden kwamen precies waar ze niet moesten komen. Zonder die pech hadden we misschien een ritje gewonnen. Nu ging er bij de jongens zowat alle mo raal uit. Ik heb het ploegje eens goed bekeken deze dagen en ik ben tot de conclusie gekomen dat er heus wei wat inzit. Meer dan er nu uitkwam. Het is een beter team dan vorig jaar. Betere samenwerking, prettiger geest, geen gekanker, geen gezeur. Mis schien komt het omdat de leiding zakelijker werd. Ik weet het niet, maar ik ontdekte wei meer pluspun ten dan vorig jaar om deze tijd". De persoonlijke beoordeling van Gerard Pepers over zijn renners: Jacques'Frijters: „Meegevallen. Hij ging steeds beter rijden. Ik verwacht de komende wedstrijden nog wel wat van hem". Cees Rentmeester: „Meer dan hon derd procent meegevallen. Na die zware operatie van vorig jaar ver wachtte ik nog weinig van h.em, maar hij weerde zich geweldig. Rentmees ter is een grote aanwinst voor onze equipe. Ofschoon hij zijn eerste grote koers bij de profs reed, fietste hij niet als een amateur, maar bekeek de za ken verstandig. Het enige waar hij last van heeft maar dat begrijp ik wel is angst. Het zal de schrik zijn om weer een ongeluk te krijgen, denk ik". Daan Holst: „Type Hein van Bree- nen. Een echte knecht. Altijd ge schikt om lang op kop te rijden. Geen kwaliteiten in de cols, maar wèl op tijd binnen. Ik ben blij dat hij bij ons is. Voor de ronden kan ik hem goed gebruiken. Hij wacht uit zichzelf op achterblijvers, en geeft als het nodig is, zijn wied af. En wat belangrijk is: hij blijft er bij lachen. Dat werk ligt hem nou eenmaal". Leo Duyndam: „Goed gereden. Na alle tegenslagen die hij had, deed hij het kalm aan voor Milaan - San Re mo. In die wedstrijd reken ik op hem." Harry Steevens: „Moeilijk te beoor delen. Hij kreeg de tweede dag al last van zijn knie". Jan Krekels: „Is er nog niet uitge sprongen, maar marcheerde aardig mee. Ik had hem meer in de massa sprint verwacht, maar hij bleek geen held. Als ze aan shirtjes en broekjes gaan trekken, wordt hij bang. Daar zal hij overheen moeten". Gerard Vianen: „Die is helemaal over zijn depressie van vorig jaar heen. Enfin, je ziet het aan hem. Hij maakt helemaal niet de indruk kapot te zijn". Richard Bukacki: „Kan ik weinig van zeggen. Hij is me niet opgevallen en viel me niet tegen. Ik heb er nog geen juiste indruk van. Wat ik wèi weet, is dat hij de ware mentaliteit bezit. Richard geeft nooit af". In deze Parijs - Nice heeft Gerard Peters een uitnodiging gekregen voor de Ronde van Italië en hij meldde dat nieuws niet zonder enige trots: „Het is natuurlijk leuk als je daarvoor ge vraagd wordt. Maar ik heb wel even de boot afgehouden, We stelden onze kandidatuur voor de Tour de France. Worden we afgewezen, dan doen we Italië. Anders niet". PETER HEERKENS ACHTSTE ETAPPE EERSTE GEDEELTE 1 Pella (It.) 108 km in 2.39.19 2 Wolfshohl (Wdld) 3 Bracke (Belg.) 4 Dierickx (Belg.) op 12 sec. 5 Bianchi (It.) op 24 sec. 6 Guerra (It.) op 28 sec. 7 Cucchietti (It.) op 49 sec. 8 Le man (Belg.) op 53 sec. en het peloton in dezelfde tijd als Leman. TWEEDE GEDEELTE 1 Merckx (Bel.) de 9,5 km in 20.14.4 2 Poulidor (Fr.) 21.04.5 3 Ocana (Sp.) 21.09.1 4 Mortensen (Den.) 21.29.1 5 Jan Janssen (Ned.) 21.36.3 6 Aimar (Fr.) 21.57.0 7 Zoetemelk (Ned.) 21.58 8 Van den Bossche (Belg.) 21.58.6 9 L->rt (Fr.) 22.13.Ó 10 Guimard (Fr.) 22.w.9 12 Bracke (Belg.) 22.35.6 25 Van der Vleuten (Ned.) 23.19.0 27 Karstens (Ned.) 23.26.2 29 Harry Jansen (Ned.) 23.31.2 36 Rentmeester (Ned.) 23.52.1 39 Dolman (Ned.) 24.05.0 -41 Frijters (Ned.) 24.07.7 45 Krekels (Ned.) 24.43 50 Vianen (Ned.) 25.06. EINDKLASSEMENT 1 Eddy Merckx (Belg.) 37.23.27 2. Ocana (Sp.) 37.25.41 3 Jan Janssen (Ned.) 37.25.51 4 Poulidor (Fr.) 37.26.29 5 Aimar (Fr.) 37.27.22 6 Guimard (Fr) 37.27.37 7 Raymond (Fr.) 37.28.04 8 Van den Bossche (Belg.) 37.28.49 9 Bellone (Fr.) 37.29.06 10 Catieau (Fr.) 37.29.07 11 Van der Vleuten (Ned.) 37.30.24 15 Karstens (Ned.) 37.32.32 18 Zoete melk (Ned.) 37.33.37 28 Vianen (Ned.) 37.42.40 29 Krekels (Ned.) 37.44.52 34 Dolman (Ned.) 37.47.49 50 H. Jansen (Ned.) 38.06.05 58 Rent meester (Ned.) 38.15.52 62 Dubois (Ned.) 38.20.56 64 Frijters (Ned.) 38.24.27 65 Van Katwijk (Ned 38.25.05 69 Holst (Ned.) 39.31.59.

de Stem | 1970 | | pagina 13