AKKOORD VER STATEN EN SOVJET-UNIE: Wapenembargo op M.-Oosten? DRUK OVERLEG OVER LAOS Home vertraagt dispensatiebeleid voor priesters [(ard. Alfrink: kerk moet cultus van nationale staat veroordelen I )e^e|Hd Franse verkiezingen40 kwam niet Politiek asiel voor muiters m jVö moord op oud- minister: angst voor oodog op Cyprus J Nederlands-Duitse aanpak van lucht en watervervuiling I (Van onze redactie buitenland) Commentaar iet consequent REEDS 200 AANVRAGEN UIT NEDERLAND NIET BEHANDELD Meisjes Hearts of Soul: geen problemen PAK protesteert tegen hockey met Rhodesië Praatte prins Bernhard mond voorbij Ontploffing bij Shell: 1 dode, 2 gewonden DE STEM VAN' DINSDAG 17 MAART 1970 11 4ff »418t uiig (KNP-ANP) De ver- I line van de kerk tot de politiek F„'. tiid moet en wordt in vele t Hen hierdoor gekenmerkt V den dat zij zich steeds minder 'jn de binnenlandse, natio. Vnolitiek en dat zij de grote be- >n van de mensheid in haar ge- isteeds duidelijk naar voren t. pe kerk moet de cultus van nationale staat veroordelen, tdurend wijzen op de noodzaak beperking der nationale souve- niteit en de internationale organi- versterken. Aldus kardinaal Irink als internationaal president de katholieke vredesbeweging I Christï in de lezingencyclus, fte hij gisteravond in België be nnen is. Op uitnodiging van de christelijke vredesbeweging en de katholieke Pax Cliristi in België spreekt hij op openbare bijeenkomsten in Luik, Namen en Bergen en in priesterver gaderingen. Kardinaal Alfrink gaf een uit voerige uiteenzetting over de taak van de mensheid ten aanzien van de vrede in de wereld en in het bij zonder over de christelijke opdracht daartoe. In verband hiermee ci teerde kardinaal Alfrink de Cana dese socioloog Laulicht, wiens on derzoek heeft uitgewezen, dat de godsdienst en de bestaansopvatting van een individu voor een groot deel zijn houding ten aanzien van oorlog en vrede verklaren. Laulicht kwam daarbij tot de con clusie, dat gelovigen van een kerk, waarvan het dogmatische aspect sterk ontwikkeld is, geneigd zijn het bestaan van grote strijdkrachten te aanvaarden. Zij keuren de versprei ding van atoomwapenen goed, of betreuren ze in ieder geval niet. Zij tonen zich wantrouwend of zelfs vierkant vijandelijk tegenover een vreedzame coëxistentie-politiek. De grote voorstanders van de ont wapening vindt men eerder bij de ongelovigen en de naam-christenen dan bij de praktiserende christe nen. Dit Canadese onderzoek dateert dan voor 1963. Kardinaal, Alfrink vroeg zich af of de situatie nu nog zo is. Volgens hem is er een krach tige ontwikkeling binnen de chris- tenheid gaande. Voor wat betreft de katholieken wees hij op de inspan ningen in dit opzicht van paus Joan nes (Pacem in Xerris) en paus Pau- lus (Populorum Progressio). Maar hij acht het een vraag of men op het ogenblik werkelijk kan spre ken van een persoonlijke en geza menlijke inzet voor de vrede bij de meerderheid der christenen. Het christendom aldus kardi naal Alfrink heeft ongetwijfeld een stuk dynamiek, heilzame onrust en ontevredenheid met het bestaan de in de geschiedenis ingebracht, maar het heeft dikwijls ook bijge dragen tot de stabilisering van ge vestigde orde alsof een stuk van het heil daarin blijvend belichaamd zou zijn. De bedreiging met totale vernie tiging in een atoomoorlog heeft een nieuwe situatie geschapen, die dui delijke consequenties heeft voor de moraalverkondiging, zo vervolg de kardinaal Alfrink. De moraal hield zich bij voorkeur bezig met het zedelijk handelen in de sfeer der persoonlijke betrekkingen. De moraalverkondiging zal zich nu daarentegen veel meer bezig moe ten houden met de problematiek, die wordt opgeroepen door het han delen van groepen tegenover ande re groenen, met politieke en inter» nationale vragen enz. Wij zullen vooral hv het oog moe ten houden, zo verklaarde de kardi naal, dat de toekomst van het men selijk bestaan afhangt van onze be reidheid daadwerkelijk een aandeel te willen leveren in de bevordering van de voorwaarden tot een betere toekomst. Dit is geen vrijblijvende zaak. Bespiegelingen zijn niet vol doende. Als voorbeeld voor het gevaar van een dergelijk tendentie wees de kar dinaal op de mogelijkheid tot ver. dere verspreiding van kernwapens. Men kan zich terecht verheugen over het non-proliferatie-verdrag van nucleaire wapens, dat thans of ficieel in werking is getreden, maar zo waarschuwde kardinaal Al frink het zal van de praktische politieke gedragslijn van de volke ren en naties afhangen of dit gevaar thans werkelijk bezworen is. NICOSIA Op Cyprus is de [lemming er een van angst, na ft moord zondagnacht op de Tiid-minister van binnenlandse iken, Polyearpos Georgadjis, 39 je vcrAicht werd een aandeel |t hebben gehad in de aanslag L aartsbisschop Makarios acht lagen geleden. I Vele Cyprioten zijn bang, dat It dood van Georgadjis een oor- fc zal ontketenen tussen de éangers van de vermoorde nister en zijn moordenaars. De ex-minister zou zich met 'ito politieman in zijn auto naar i afgelegen plaats op zes km i oosten van Nicosia hebben legeven, nadat hem beloofd las, dat hij belangrijke gege- MS zou krijgen over de misluk- i moordaanslag op Makarios. bals bekend was de naam Ge- jrjhadjis herhaaldelijk genoemd t verband met deze aanslag. Hij tocht daarom Cyprus niet ver film. Zaterdag was hij uit een (liegtuig gehaald, dat naar Li- inon zou vertrekken. lOp de afgesproken plaats ver- ict de politieman de auto over- jfflkomstig de regeling, die de U-minister had getroffen met Ie twee mannen die hem de be- Joofde inlichtingen zouden ge ien. Eén van deze twee mannen wot Georgadjis zes kogels in Ie borst. De politieagent, Kyriacos Pa tas, die als lijfwacht voor de lid-minister optrad, toen deze il was van de ondergrondse be- legbi? „Eoka" schoot terug. Hij Heef ongedeerd. f grootste twee werkgeversver bonden hebben dezer dagen verontrusting uitgesproken 'bet door de mjnister van Eco- bsche Zaken gevoerde prijsbe- Hoewel er nog onlangs enige fcffingsmogelijkheden van de pop zijn bijgekomen, worden zenog niet voldoende geacht. Het isle waarnaar gestreefd dient te 'tan is het verzekeren van een rendement over de in de «'nemingen geïnvesteerde kapi- m. re werkgeversorganisaties zullen f gelijk hebben als ze menen dat N:ge bedrijfstakken als gevolg ("deprijsstop wat moeilijk komen r ben. Maar het moment van hun Jarschuwing lijkt ons wat ongeluk- e 9ekozen. Want het is nog pas Pear weken geleden dat de pliers van de beide werkge- perbonden kosten noch moeiten n om het Nederlandse volk geadverteerde Open Brief te ""enen de tering naar de nering I eken teneinde de inflatie te be- |J en. Ze waren daarbij zo objec- oen sermoen tot èlIe bij het P ornisch leven betrokkenen te pen. I - bans geleverde pleidooi Ik r[er Pr'isbeleid, hoe begrijpe- I 0K' zou minder subtiel voor •ijpe- den- Ind M ""ncK Ir"*; derlanders ertoe kunnen P en de brandbrief van de °orziLtt<ers als niet ernstig Is'di 5 ,esc'10uwen. Zo one jn Politieke partijen die ivo L an 0111 belastingverlaging Pentiernaar c'aaraan n'et de conse- F'bindeVan rninc'er overheidszorg de he- ge- i ongeveer Ivoor- te conse- Laotiaanse regeringssoldaten wachten hier op een vliegtuig dat hen naar het front op de Vlakte der Kruiken zal brengen. DEN HAAG (KNP) Bij het dispensatiebureau voor priesters van de congregatie voor de geloofsleer te Kome liggen momenteel 200 aanvragen van Nederlandse priesters om laïcisatie. Sedert vorig jaar echter is er een aanzienlijke vertraging in de afhandeling opgetreden. Met name sedert sep tember van het vorige jaar heeft geen enkele Nederlandse priester, die wil uittreden, daarvoor de vereiste inwilliging uit Rome ontvangen. Aldus wordt vernomen uit bevoegde kringen. De vertraging in de afwerking der duizenden aanvragen uit de hele wereld ligt volgens dezelfde kringen echter niet zozeer in een verharding van het Romeinse standpunt, maar in de verandering in de soort van aanvragen. Daartegenover staat wel een verklaring van kardinaal Danie- lou in het Parijse dagblad La Croix, die een hardere politiek bepleit. Volgens welingelichte kringen ech ter zou de vertraging toegeschreven moeten worden aan een principiële wijziging in de aanvragen. Sinds 1964 werd aan priesters in moeilijkheden de mogelijkheid gege ven tot dispensatie. Dit gebeurde op verzoek van de bisschoppen in het concilie. Een lawine van aanvragen volgde, voornamelijk van oude ge vallen. Rome was in de afhandeling hiervan zeer soepel. Die soepelheid werd ook betracht ten aanzien van jongere priesters, die moeilijkheden hadden als gevolg van de celibaatsverplichting. Maar sedert 1968-1969 is er een derde ca tegorie van aanvragen, namelijk van priesters, die het celibaat afwijzen maar geen moeilijkheden hebben met het priesterschap en in feite in het ambt willen blijven. Dit staat Rome in geen geval toe. In bevoegde Nederlandse kringen is men ervan overtuigd, dat Rome een bewuste vertragingspolitiek voert DE DUITSE SCHRIJVER Josef Mar tin Bauer is zondag op 69-jarige leeftijd in zijn woonplaats Dorfen (Beieren) overleden. om daarmee de priesters, die willen uittreden, een extra bedenktijd op te leggen. Rome ziet het verzet tegen de celibaatsverplichting slechts ais een tijdelijke crisis. Bij de opleiding van priesters moe ten geheel nieuwe wegen worden in geslagen. Zo zegt een 66 pagina's tel lend document over de „beginselen van de priesteropleiding", dat curie kardinaal Garrone gisteren in het Vaticaan bekend gemaakt heeft. Het stuk moet beschouwd worden als een raamwet, waarbinnen de plaatselijke bischoppen hun richtlijnen voor de priesteropleiding kunnen opstellen, In ons land heeft men reeds lang de nu door Rome voorgeschreven we gen gekozen. Het document staat uitvoerig stil bij het celibaat. Hierover wordt ge zegd, dat de seminaristen ingeleid moeten worden in het celibaat. „Het celibaat moet in volkomen vrijheid gekozen worden in duidelijk besef van de daarmee verbonden zware verplichtingen. Vandaar wordt een overeenkomstige rijpheid van geest en gevoelsleven verondersteld even als de toepassing van bovennatuur lijke en natuurlijke middelen om ge varen af te weren, waaraan de pries ter normaliter bloot staat". De omgang met meisjes wordt se minaristen dan ook afgeraden, al moet hun wel duidelijk worden wat ze opigeven. In tegenstelling tot vroe gere bepalingen van Rome wordt de psychoanalyse niet bij voorbaat uit gesloten als het erom gaat toekom stige priesters op hun geschiktheid te testen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/NEW YORK/LONDEN De Sovjet-Unie heeft gisteren gerea geerd op (bemiddelings?) voorstellen van de Britse regering over de kwes- tie-Laos. Zondag had de Russische premier Kosygin al een brief geschre ven aan president Nixon over dezelf de kwestie. De tekst van het Russische ant woord is niet bekend. Maar Kosygin heeft zich al in de brief aan 'Nixon over diens voorstel, de deelnemers aan de Geneefse conferentie te raad plegen, uitgesproken. Hij noemde dit voorstel „onrealistisch". De Ver. Sta ten moeten eerst hun „gewapende in terventie in Laos" en alle bombarde menten op Laotiaans gebied staken, aldus Kosygin. Deze Russische eis heeft de Ameri kaanse vice-president, Spiro Agnew, inmiddels afgewezen. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Willem Duys heeft in een radioprogramma gezegd dat de drie Hearts of Soul niet tegelijker tijd mogen zingen in het Eurovisie Songfestival dat zaterdag a.s. in Am sterdam wordt gehouden. Dit zou in strijd zijn met de internationale re glementen. Er zou voor het lied „De waterman" een nieuw arrangement moeten worden geschreven. De NOS-woordvoerder verklaarde dat er niets aan de hand is. Patricia, Stella en Bianca Maesen uit Harder wijk hebben alleen een nieuw arran gement gekregen, dat meer is aange past aan de allures van zo'n finale. Patricia zet het liedje in en net als de vorige keer wordt zij daarna ge assisteerd door haar belde zusjes. (Van onze redactie buitenland) TOKIO/NEW YORK De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zouden zijn overeengekomen, voorlopig een embargo op wapenleve ranties aan Israël en de Arabische landen in acht te nemen. Dit meldt het Japanse persbureau Kyodo uit de Libanese hoofdstad Beiroet. In het westen kon het bericht over een dergelijke leverantiestop ech ter niet bevestigd worden. Kyodo zegt het nieuws van welingelichte zijde vernomen te hebben. De twee grote mogendheden zouden hiermee willen voorkomen dat het con flict in dit gebied weer oplaait, voordat V.N.-gezant Gunnar Jarring zijn vredesmissie kan hervatten. Ook schijnen zij hiermee gevolg te hebben ge geven aan de oproep van V.N.-secretaris-generaal Thant, om voor de duur van Jarrings missie de wapenleveranties aan Israël en de Arabische landen te staken. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen in Washington toonden zich zeer verbaasd over het bericht. De woord voerder van het Witte Huis, Ziegler wilde er geen commentaar op geven In westelijke kringen in de Verenigde Naties werd verklaard dat men geen grondslag voor het bericht kon vin den. Volgens twee Amerikaanse com mentatoren zal president Nixon Is raël niet alle vliegtuigen verschaf fen waarom het heeft gevraagd, om dat hij van mening is, dat Tel Aviv reeds voldoende overwicht in de lucht heeft op de Arabische landen rond Israël. In een artikel in de Washington Post zeggen de schrijvers dat Nixon enkele dagen geleden be sloten heeft, Israël niet de 25 F-4 Phantoms en de 80 a 100 A-4 Sky- hawks te verkopen die Israël ver langt (Israël zou het aantal aanvan kelijk verlangde Phantoms van 50 tot 25 teruggebracht hebben). ROSMALEN Het PAK-Brabant (P.v.d.A. en PPR) heeft in een schrij ven aan de Kon. Ned. Hockey Bond zijn verbazing uitgesproken over het voornemen eifi hockeymatch te or ganiseren tussen de clubs van Rho desië A en Nederland Heren A. Er zijn wedstrijden vastgesteld op 9 mei in fthdhoven en de dag daarna in Amstelveen. „Het zal u toch bekend zijn, dat u uitkomt tegen een vertegenwoordi ging van een land, dat elementaire mensenrechten schendt", aldus het PAK-Brabant. „Zoals u bekend zal zijn, misbruiken landen als Rhodesië deze sportevenementen op de indruk naar buiten te wekken, dat zij ook als politiek regime worden geaccep teerd". Het PAK-Brabant geeft de KNHB in,overweging beide wedstrijden af te gelasten. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag schijnt enigszins overval len te zijn door de uitlating van prins Bernhard in Indonesië, dat koningin Juliana en hij in 1971 een officieel bezoek aan Indone sië zullen brengen. Deze positieve mededeling van de prins werd door Buitenlandse Zaken gisteren niet bevestigd. Een woordvoerder zei dat nage gaan wordt of de Indonesië pre sident Soeharto dit jaar een of ficieel bezoek aan ons land zal kunnen brengen. Afhankelijk daarvan is of koningin en priiis dan volgend jaar een tegenbe zoek in Indonesië zullen afleg gen. WASHINGTON Twee van de „Columbia Eagle" gehaalde muiters hebben de Cambodjaanse regering om politiek asiel verzocht, zo maakte het State Departement gisteravond bekend. Cambodja heeft de Ameri kaanse regering laten weten, dat zij voornemens is dit verzoek in te wil ligen. De Columbia Eagle moet zijn la ding bommen en ander oorlogstuig in Thailand afleveren. De woordvoerder van het Pentagon wild-e niet ingaan op de door journa listen geuite veronderstelling, dat een Amerikaanse vredesbeweging de hand in de muiterij zou hebben. ROTTERDAM (ANP) Bij een ontploffing op de Shell-raffinaderij in Pernis is gistermorgen een 51-ja- rige schilder om het leven gekomen en zijn er twee gewond. De gewonden zijn in een Rotterdams ziekenhuis op genomen. De explosie deed zich voor bij het in gebruik stellen van het platina-re- former, die wegens revisiewerkzaam heden enige tijd buiten bedrijf was. BIJ EEN VLIEGTUIGONGELUK op de luchtmachtbasis Danang in Zuid- Vietnam zijn gisteren 22 Amerikanen verongelukt. Het toestel, een Super Constellation van de Amerikaanse marine, had moeilijkheden bij het landen. Nou ja mensen, er valt inmiddels van de politiek in ons knusse landje, dat siddert van de spanning voor de dag van morgen, toch weinig meer te begrijpen. Neem nu bijvoorbeeld Vondeling eens. De man van de PvdA, een uiterst vriendelijk heer schap, die al vaak zijn gal heeft uit gespuwd over de KVP wat desal niettemin nog steeds de grootste par tij van Nederland is. En wat doet deze Vondeling nu; hij geeft de KVP een gratis advies over de te volgen tactiek in de toe komst. Een zeer merkwaardige zaak als je bedenkt dat Vondeling de KVP natuurlijk zo snel mogelijk zo klein mogelijk wil hebben. Maar nee: „Als zij voor de Kamer verkiezingen met de VVD zou bre ken, zou de KVP eerst goed in de vernieling gaan," aldus Vondeling. Dus doet de KVP dat niet, ten minste, voorlopig niet. Maar dan!? U merkt het wel, ik laat me hele maal meeslepen door het fascinerende spel met de kiezers. De PPR bijvoor beeld, dat is toch die partij, die zo veel duidelijkheid in zijn propaganda stopt? Je zou het niet zeggen wan neer je het affiche ziet, waarmee de Politieke Partij Radikalen de Staten verkiezingen is ingegaan. Het affiche toornt een steenrood veld met daarop een blauw label waarin op het eerste gezicht een hiëroglief staat afgebeeld. Radikale collega's wisten te verzekeren dat dit een .gestileerde samenvoeging is van de letters PPR. Maar als je goed kijkt kun je er net zo goed D.D.R. in lezen.... en zelfs, maar dan moet je wel van kwade wil zijn, KVP! Voor sommigen een PAK van het hart, dat ze het oude vaderhuis toch niet vergeten zijn. Overigens: Mevrouw Maria Fer- reira Go-ncalves, een 38-jarige Bra ziliaan-se heeft haar vijfentwintigste kiitd ter wereld gebracht. Bij de kin derschaar van het echtpaar, dat 24 jaar getrouwd is, is één tweéling. De vader verklaarde het heerlijk te vin den elk jaar weer een baby in huis te hebben. Hoor je dat, Pieter? Gefeliciteerd. Maar laten we even eerlijk zijn, dat wordt me morgenavond natuur lijk wel een gevecht. Tussen de tv- uitzendingen van Feijenoord én die van d-e verkiezingen. Volgens mij komt Feijenoord als overwinnaar uit de bus op deze verkiezingsdag. Vor- warts mars. Wat stemt u? Ik stem af op Feijenoord. Dag KVP, WD, PvdA, D'66, PPR, Koekoek, BP, Binding Rechts, AR, CHU, SGP, en al die anderen. Veel succes, sterkte en de groeten van: MERIJN, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Tussen de ministe ries van Volksgezondheid van Neder land en West-Duitsland ij overeen stemming bereikt over samenwerking op het gebied van lucht- en water verontreiniging. De besprekingen, welke de afgelo pen maanden gevoerd zijn tussen de staatssecretarissen prof. dr. L. van Manger Koning (Duitsland) en dr. J, Kruizinga ONéd.) leidden tot instel ling van een commissie, die de vol gende onderwerpen gaat bestuderen. het verband tussen specifieke milieuverontreiniging en het optre den van ziekten; het ontwikkeien van methodieken en procedures voor het schoonhouden van de atmosfeer in grote geïndustri aliseerde gebieden; een planning op langer termijn ten behoeve van de drinkwatervoorzie ning; ontwikkeling van chemisch/psy chische en biologische onderzoeks procedures t.a.v. de verontreiniging van oppervlaktewater. (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS De uitslag van de ver kiezingen voor de Franse provincia le staten heeft zondag bij 40 pro cent onthouding van stemmen een grote winst opgeleverd voor twee partijen; voor de gaullisten rechts en voor de communisten links. De gaullisten wonnen 33 en de commu nisten 19 zetels. De verliezers zijn de socialisten (min 12), en de di verse liberalen (min 31). Tot deze vier groepen zal men zich in hoofd zaak moeten beperken want de rest noemt zich gematigd rechts of ge matigd links. De Fransen zelf heb ben daar al moeite mee, zodat er voor buitenlanders helemaal geen touw aan vast te knopen is. De hoofdlijn in deze uitslag is dat het in Frankrijk hoe langer hoe meer in de richting gaat van een grote partij rechts en een grote par tij links, namelijk de gaullisten en de communisten. De gaullisten pro fiteren ervan dat zij als partij twaalf jaar lang bestaan, regeringspartij zijn en in het land hoe langer hoe dieper wortel beginnen te schieten. Aan de overkant profiteren de communisten van de verdeeldheid bij centrum-links. De nieuwe socia listische party van Savary kan haar draai niet vinden en neemt geen duideiyk standpunt in tegenover de communisten. De houding van de communisten over Tsjechoslowakye en Israël keurt de socialistische par ty af maar tegeiykertyd wil zij met de communisten onderhandelen over een eenheidsactie. Dit eten van twee wallen gaat er by de kie zers niet in De liberalen Iqden onder dezelfde verdeeldheid. Tot dusver is nog niet aangetoond dat het nieuwe program van vooruitstrevende liberaal Ser- van Schreiber invloed op het volk heeft gehad. Tussen de twee uitersten gaullis ten en communisten staat een grote kiezersmassa die noch de ene noch de andere extremiteit wil, maar die uit wanhoop over de verdeeldheid by centrum-links geen raad «Mt.

de Stem | 1970 | | pagina 11