JGE DAME VOORJAARSMOEHEID IN PAIR- LOOK Plakken en knippen voor pasen >TRUCTIE- CWERKERS agenchauffeur Aardewerk verkoopster aman 'I JIX" Fassaert- alle SINDS 1874 NSTRAAT 1 - GOES 540 (3 lijnen) - 6995 (2 lijnefl DE STEM VAN ZATERDAG 14 MAART 1970 recte indiensttreding: rneuzen Tel. 2607 i leeftijd 18 jaar. werkweek. ts voor voelt om te jpgeleid als 1AAF LABORANT ;zit van rijbewijs B.E. 10 i jaar bent, kunt type"> I een afwisselende kantoo p ons kantoor kunnen plaat- en: een goed salaris, :k. 6V, vakantietoeslag lijkse gratifikatie, 18 yaK ïipperdagen, beneden 1= J ftelijke sollicitaties aan fVNDER" >1. 01100 - 5915, na 17.0° uU oetingseweg 32, Goes, tel® Volgende week is het al weer Palmpasen en die week daarop Pa sen. Dat brengt vooral voor de kin deren aardige bezigheden met zich mee. Komende week wordt een stok versierd met palmtakken, een zwaan, vogel of kippetje van koek deeg, vlaggetjes, broodjes en ande re lekkernijen. Vaak doet moeder dat in een gezin, maar de kinderen «innen het ook zelf maken. Oie week daarop worden vaak eie ren fraai beschilderd en hier en daar worden nog eieren verstopt op Paasochtend, die dan door de kin deren gezocht moeten worden. £r 21Jn echter veel meer paasvie ringen te maken door de kinderen, "kernen b.v. van crêpepapier, want behalve een religieus feest is asen ook een soort voorjaarsfeest. ook sierkuikentjes, paashazen dat' 00ral °P dagen of middagen "»t de kinderen toch niet naar bui- ai kunnen vanwege het slechte 01?er' 'iggen hier mogelijkheden m ze urenlang bezig te houden. nationele federatie voor huis- fildalijke en gezinsvoorlichting eett een go cent jure brochure ,1,®® paasvieringen uitgegeven. De Do ties zijn van Ben Horsthuis federatie is gevestigd Van ipeykstraat 19 Den Haag. Wanneer de eerste warme dagen hun aangename invloed weer laten gelden wordt een groot aantal mensen plotseling overvallen door een ziekte die even oud als on waarschijnlijk is: voorjaarsmoe heid. Voorjaarsmoeheid bestaat al lang, van generatie op generatie hebben we na de lange winter ge merkt dat we een gebrek aan vita mine C hadden en dit tekort resul teerde dan in een landerig gevoel en een gebrek aan enthousiasme om de problemen van het dagelijk se leven te blijven aanpakken. Het vitaminegebrek heeft ons jaren lang een excuus gegeven om het dan wat rustiger aan te doen, maar dat doet helaas niets af aan het feit dat voorjaarsmoeheid in de ge neeskunde een nauwelijks bekend verschijnsel is. Natuurlijk, elk voorjaar worden de huisartsen weer overstroomd door mensen die zeggen last te hebben van voor jaarsmoeheid, maar in alle gevallen blijkt er of iets anders aan de hand te zijn (bloedarmoede bij voorbeeld) of de „ziekte" is louter ingebeeld. De verschijnselen van voorjaars moeheid, de symptonen zoals de arts dat noemt, zijn bekend: voor jaar en moeheid. Wanneer de eer ste knoppen weer aan de bomen komen of soms al veel vroeger en men merkt moe te zijn heeft men voorjaarsmoeheid. Dat is een „we tenschap" die van vader op zoon, van moeder op dochter is overge gaan en daaraan kan dus niet wor den getornd. Voorjaarsmoeheid is een volksgeloof geworden maar zonder zelfs maar te willen insinu eren dat alle volksgeloof naar het land der fabelen moet worden ver wezen, moet van dit verschijnsel toch echt wel met klem worden ge zegd: het is een verzinsel. Voor jaarsmoeheid bestaat niet Dat doet echter niets af aan het feit dat er elk voorjaar weer men sen last hebben van dit niet-be- staande verschijnsel, veel menser zijn dan inderdaad moe. Er zijn artsen die dan vitamine C, staalpil- len of leverpreparaten voorschrij ven maar wanneer deze middelen worden gegeven zonder dat er dui delijke verschijnselen zijn die hel gebruik rechtvaardigen begeven deze medici zich op glad ijs. De meeste artsen die na onderzoek van de patient niets hebben kunnen vinden schrijven de voorjaarsmoe- de mens dan ook liever lichaams beweging voor of rust. We zijn echter nog steeds moe en dat brengt ons dan op een algemener probleem: de moeheid. De mensen van tegenwoordig zijn gauw moe en hebben dus ook in het voor jaar snel last van moeheid. De moeheid die de mens in onze overgeciviliseerde samenleving re gelmatig overvalt is echter meestal geen lichamelijke moeheid. We zijn geestelijk moe, moe van de sleur van het dagelijks leven, moe van de luxe en het comfort. Minder welgestelde beschavingen kennen deze vorm van moeheid niet en het is dus duidelijk dat we de oorzaak van die moeheid ook van de voorjaarsmoeheid moeten zoe ken in onze maatschappij. De schuld van deze moeheid wordt aan vele factoren toegewezen: het verkeer is de schuld, het lawaai en de haast zijn schuldig, de luchtver vuiling wordt min of meer regel matig als boosdoener aangewezen en zo kan men veel verworvenhe den van onze cultuur in de be klaagdenbank van de moeheid vin den. Sociologen, artsen, psycholo gen, biologen en andere deskundige breken zich over het hoofd over het verschijnsel moeheid maar we blijven moe. De kunst is moe, de kerk is moe, de kranten zijn moe; door een of andere absoluut mysterieuze oorzaak ondergraaft onze welvaart ons welzijn totdat we te moe zijn geworden om nog van die welvaart te profiteren. De mode-grillen van dit jaar laten zich ook op het gebied van de schoenen gelden. Mogen de rokken mini, mini of maxi zijn, de vrouw mag de schoen aantrekken die haar het beste past. Kiezen de heren wat overhemden betreft de dessins van de dames; ook de schoenen van de mannen worden fantasierij ker en gaan meer en meer lijken op damesschoenen. Unisex tot aan de tenen Buffellaars met franje en halfhoge veterschoenen van erg stug leer zoals ze binnenkort in veel etala ges komen te liggen, blijven er niettemin erg mannelijk uitzien. De hak-hoogtes accentueren bovendien de schoen voor de vrouw. Overi gens zijn alle hakhoogtes toege staan. De modellen tonen een grote verscheidenheid, al zijn er wel en kele algemeenheden te constateren. Zo is er voor de vrouwen een dui delijke tendens naar hogere hak ken, die echter vrij breed en vier kant blijven en naar onderen toe vaak wijder uitlopen. Er zijn ook vrij veel schoenen met leren hak ken, die iets uitsteken. De neuzen van de schoenen zijn in het algemeen vrij breed, soms rond en hoog oplopend, maar ook wel vierkant of meer a-symmetrisch (de natuurlijke lijn van de voet volgend). De mode-kleuren voor deze zomer zijn rood, wit, blauw, bruin en daarnaast ook wat zwart, geel en andere pasteltinten. Er zijn duide lijk minder schoenen dan verleden jaar, die in twee of meer kleurer zijn uitgevoerd. Nieuw is een zgn. kroko-print die zowel op runder (goedkoop) als kalfsleer (duurder) kan worden aangebracht en het gebruik van zeer glanzende leersoorten, die er uit zien of ze door een meester schoenpoetser zijn bewerkt. Lakleer is er overigens nog steeds niet uit, maar is niet meer zó be langrijk als het is geweest. Wat de modellen betreft dient tén eerste te worden opgemerkt dat er minder schoenen zijn met open hielen en meer modellen met open zijkanten, of open neuzen (soms ook beide). Verder zijn er vrij veel variaties op de klassieke molière, schoenen met veters (van lint of leer), die zowel met vrij lage als met zeer hoge hakken worden gemaakt. In hetzelfde sportieve genre zijn er ook moccasin-achtige modellen met kleppen, gemaakt van bijvoorbeeld suède in rood en geel. Bij schoenen met een a-symmetri- sche neus worden vaak gespen aan de zijkant gezet en bij veel model len met ronde neus zijn de boven bladen ook rond afgesneden. Voor schoenen in een meer gekleed genre werd veel goud- en zilver kleurig metaal als versiering ge bruikt, er zijn ook modellen met metaalkleurige hakken. Aardig voor jonge meisjes zijn de ballerinas', o.a. met suède franje. Draagsters van maxi-rokken kun nen zich schoenen aanschaffen met bandjes over de voet. In de schoenen-branche zelf vond het afgelopen jaar een soort koude sanering plaats: het aantal be drijfssluitingen bedroeg gemiddeld één per week. Bijna 60 fabrikanten, importeurs en grossiers hebben zich nu verenigd in het Schoenen centrum Nederland, dat in het nieuwe gebouw van de Jaarbeurs, het Beatrix-gebouw (tweede eta ge), de leden-detaillisten perma nent op de hoogte houdt van de snelle mode-wisselingen. Iedere week kan men een overzicht krij gen van de nieuwe creaties in de schoenenbranche. In de schoenen- produktie zelf zullen komende ja ren ingrijpende veranderingen plaatsvinden. Men wil opmerkelijk kwalitatief goede schoenen op de markt brengen die aan de strengste voet-hygiénische eisen voldoen. Daartoe heeft de Federatie van Ne- Een collectie nieuwe schoenen van Boutique Ellen Arnhem op een houtstructuur van Aldino Moja uit Emmerik. Brede, dikke hakken, die van onderen breed toelopen, brede neuzen, gegarneerd met veel koper en nikkel en o.a. parelgarnering op de neus. De kleuren zijn hier voor al wit-rood en blauw. Veel band jesschoenen, prijzen tussen de f27,95 en ƒ40,—. derlandse schoenfabrikanten een technisch instituut opgezet in sa menwerking met het TNO en een zusterorganisatie in Engeland. Op deze manier hoopt men een vastere greep te krijgen op de markt. Iel, Witte Pompen, De tuin eist nu uw volle We gaan steeds meer op elkaar lij ken. De overhemden, broeken en schoenen zijn tegenwoordig niet al leen voor hem of voor haar, maar hijen zij kunnen ook dezelfde nachtkleding dragen. En het ziet er nog charmant uit ook. Deze unisex-nachtkleding is vervaardigd uit een nieuw lingeriegaren dat door Enka Glanzstoff is ontwik keld, en daarom Enka crêpe heet. Overigens: wie een hekel aan de naam unisex heeft, mag ook pair- look gebruiken. Maar het is het zelfde. aandacht in schoenen voeren? igsvermogen? in goede >rontwikkeling van fdeling or U en kunnen wij 3 perspektieven. an zullen wij U wenst. o estel 226 - 227. lingsplannen en de gestadige tie vragen wij voor spoedige )f halve Wie het geluk van een tuin (of tuintje) heeft, zal met nog meer groeiende ergernis dan anderen de laatste stuiptrekkingen van de win ter in het begin van deze maand ondergaan hebben. Want wie van een tuin houdt, had eigenlijk al eind februari de nodige maatrege len willen nemen. De basis voor een fraai tuintje met veel bloemen en een heerlijk gazon wordt immers uiterlijk begin maart gelegd. Wie zelfs van een goed ga zon verzekerd wil zijn, had in het najaar reeds de daarvoor uitgeko zen ruimte moeten spitten teneinde een goede korrelstructuur te ver krijgen. Maar goed, bij het voorbe werken van de tuin kan dat nu alsnog. Een gezellig tuintje met veel bloe men, eventueel met een vijvertje, een bordes en een rotstuintje, is niet iets dat op één zaterdag wordt geschapen. Daar gaat heel wat voorbereidend werk aan vooraf. Het gereed maken van het zaad- bed, het graafwerk, de indeling. En daar nu zijn juist deze zaterdagen zo uitermate geschikt voor. Degenen die op een flat wonen en het zonder tuintje moeten stellen, vangen dat gemis vaak op door op het balcon een bak met bloemen te plaatsen. Er zijn mensen die het presteren reeds half april in hun bloemenbak op het balcon fraaie bloemen te hebben staan. Ze doen dat heel eenvoudig door juist in deze weken in een bak binnenshuis te zaaien om de bloemen straks langzamerhand aan de koudere temperatuur buiten te wennen en ze over te planten. Zelf zaaien, in goede bloemistenaarde is niet al leen leuker, maar ook goedkoper. Want één potplantje is soms even duur als een zakje zaad met een kans op tientallen fraaie bloemen. Vrijwel alle zomerbloemen kunnen eind april en begin mei in de tuin gezaaid worden. Bij wat gunstiger weer kan in de tuin gras eind maart gezaaid worden. Nu kan het zaadbed in orde gemaakt worden: goed diep spitten, sporen van on kruid en afvalstoffen verwijderen, en bemesten. Graszaad kan men in vele soorten kopen. Gras dat spe lende kinderen goed verdraagt, gras dat langzaam groeit (behoeft men minder te maaien) etc. Men kan zich het beste door het advies van de handelaar of winkelier la ten leiden. Het gras vereist een goede losge maakte grond. Wanneer over enke le weken gezaaid wordt, dient men er heel licht overheen te harken opdat de zaadjes niet te diep ko men te liggen en de grond rollen of, door middel van twee planken onder de voeten, aankloppen. Wie zijn of haar tuin een ander aanzien wil geven, begint ook nu -kzaam- erden wordt verzocht kon- emen met de heer Van Wes- met de bloementuin of bloemen rand langs het gazon (de border) in orde te maken. Hetzelfde geldt voor een vijvertje. Men kan zo'n vijvertje metselen, men kan beton storten of men gebruikt enkele la gen asfaltpapier, waarop men weer metselzand legt om te voorkomen dat het water straks er zwart uit ziet. Waterlelies worden bij voor keur in april gepoot. Eind april is het ook de beste tijd voor het zaaien van één-jarige snij bloemen. Rotstuintjes zijn leuk, maar ze moeten wel uitkomen in de omge ving. Ook de rotstuintje vergen veel voorbereiding. Rotsplantjes worden door de bloemist in potjes gekweekt en kunnen gemakkelijk overgeplant worden. De overgang van tuin naar huis en omgekeerd kan aantrekkelijk ge maakt worden door klimplanten. In deze tijd van groeiende veront reiniging wordt het groen steeds hoger gewaardeerd. Aan de Aglu- konreeks meststoffen en bestrij dingsmiddelen zijn twee nieuwe meststoffen toegevoegd, nl. een voor groenblijvende planten en een voor borderplanten. Een extra hoe veelheid magnesiumoxyde moet de bladontwikkeling bevorderen, van belang boor heideplanten, rhodo dendrons, azalea's, coniferen, e.d. De mest- voor borderplanten bevat een hoog gehalte aan fosforzuur en kali en bevordert een maximale bloei. Ze worden toegepast voor één-jarige planten (vóór het zaaien of planten) voor vaste planten (in het voorjaar en tijdens de groeipe riode) en bloembollen (na het planten en in het voorjaar).

de Stem | 1970 | | pagina 23