Bezit rijbewijs geen recht, maar gunst Goede voortgang bij besprekingen Bonn en Moskou Opnieuw horen Wilhelmus heeft velen ontroerd erelH rrico ig 9 kantie pr. Bianchi op congres over alcohol en wegverkeer Bejaarde man in pui verdronken HUWELIJKSKANSEN GR001 VOOR KRAAMVERZORGSTER Septuagint wil kritische gemeentevorming ërw Onderhandelingen over niet-aanvalsverdrag ND esfraat 7 )1158-1402 f 300,— ruuit :oopjes sas van gent srieen sas van GENT Commentaar (ritisch Kwetsbaar SCHOORSTEENPLATEN: Hobbycentrum! Sas van Genti Nieuwe moeilijkheden |Utrechts atheneum Prof. Tinbergen verklaart optreden in Spanje Schadelijkste van hennep is arrestatie99 Indonesisch legerblad: Soeharto naar Maleisië „Het schaep met de 5 Pooten krijgt Televizier-ring' Ex-minister Cyprus uit vliegtuig gehaald Israëli's vallen Egyptische raketbasis aan Wetenschappelijl medewerker krij gt boete van f 500 Imkamp wil Turken en Grieken in het Nederlandse leger Nieuwe weg open voor vrouwen in het Vaticaan de beste hekken komen uit Besf B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. DE STEM VAN ZATERDAG 14 MAART 1970 17 N ran onze STATIE zoals (Van onze redactie binnenland) ^STERDAM „De intrekking n de rijbevoegdheid zal aldus een e belangrijker accent moeten krij- I n en de controle op de rijbewijzen YZt verscherpt moeten worden. Af- I zien van de controleproblemen zal V' leer liet inzicht moeten worden 1 bevorderd dat het bezit van een rij- ILffijs geen recht is' maar een Sunst"- pit zei gistermiddag prof. mr. H. L nchi, hoogleraar criminologie aan vrije universiteit in Amsterdam, het congres alcohol en wegver keer dat de Nederlandse Vereniging J!0or' Strafrecht en Criminologie |nirck Volckertsz Coornhert vrijdag I" fflterdag in de hoofdstad houdt. 1 Er is voor „alcohol en wegverkeer" kennelijk geen structuurverandering L de samenleving nodig en daar- j doet men de ogen dicht. Boven dien rust er het odium op als zou het een negatief bijverschijnsel zijn van de welvaartstaat aldus prof. Bianchi. De wetgever heeft zijns in ziens tot nu toe niet veel beter weten te doen dan pogingen tot intensieve re repressie, die zoals dat meestal met strafrechtelijke repressie het ge val is, niet tot het beoogde resultaat leidt. Hier en daar heeft men carrières kunnen knakken, maar niemand die gelooft dat daardoor de problemen opgelost worden. Zowel de ethische problemen van de opsporing als die van de bestraffing wijzen in de rich ting dat een steeds intensiever en grimmiger strafrechtelijk beleid wei nig of geen uitzicht biedt. Wellicht zullen we het meer moeten zoeken in tegenovergestelde richting, aldus spreker, en de overtredingen van de wegenverkeerswet in toenemende mate administratief-rechtelijk af doen. „Wie een borrel meedrinkt, vinden we een vlotte gezellige kerel, maar wie tegen de lamp loopt heet een wilszwakke slappeling. Matig drinken mag, te veel drinken niet. Maar wat is te veel? Het is de groepsmoraal, die aangeeft wat betamelijk is en wat niet". Dit zei dr. P. H. Esser, zenuwarts in Haarlem en consulent voor alcoholzaken op het congres. Hoe sterk onze beoordeling cul tuurgebonden is bewijst de door de ministers van Verkeer en Waterstaat en Justitie in maart vorig jaar bij de Tweede Kamer ingediende voor gestelde wijziging van de wegenver keerswet (WVW) om bestuurders reeds strafbaar te stellen, als blijkt dat het alcoholpromillage in het bloed hoger is dan 0,5 pro mille. Wan neer men niet mag autorijden met meer dan een in de wet vastgelegd alcoholgehalte van het bloed, dan gaan de ministers blijkbaar van de onjuiste gedachte uit dat dit alcohol gehalte op een gegeven moment een bepaalde, n.l. de werkelijke waarde bezit, aldus dr. Esser. Niets is echter minder waar. Die werkelijke waarde is denkbeeldig en kan niet worden waargenomen. Wordt het wetsontwerp aangenomen, dan is het rechtsgeldig. Ernstige ge volgen voor de automobilist kunnen optreden, omdat de waargenomen waarde niet alleen afhangt van de samenstelling van het bloed op een bepaald moment maar ook van de gebruikte meetmethode. En dit kan hem zijn rijbewijs kosten, ook als hij niet of slechts zeer weinig ge dronken heeft, zei spreker. vraag naar de vorming van „kritische gemeenten", die Sep- Lgint voorlegt, is niet de eerste „zijn soort. Voor de kritische ge- Lenfe geldt dat politiek en sociaal maatschappelijk engagement vanuit let evangelie even wezenlijk voor .s christen is als gebed en liturgie, f Voor de kritische gemeente geldt jok dat zij, om zichzelf te kunnen r maken, de verstarde kerkstruc turen moet doorbreken, niet door lich tegen deze structuren zelf af |jzetten, maar door nieuwe vormen r naast te scheppen. Hetzelfde geluid klinkt uit het Lwerp-rapport over oecumene, latin april tijdens de laatste plenai- vergadering van het pastoraal mcilie aan de orde komt. De kriti eke gemeente is dan ook van na- (wat het concilie-ontwerprap- jort noemt) „oecumenische gemeen- Voor Septuagint (en hen die in laar richting denken) zouden er wel mogelijkheden vrijkomen, wanneer het pastoraal concilie zou Iragen om ruimte voor experiment lnet de zoqenaamde „oecumenische lemeente". Als officiële aanbeve- 3 is de blauwdruk van zo'n expe riment uit het concilie-rapport ge- itapt (door ingrijpen van de bis schoppen). Via een omweg zou zij (er nu in kunnen komen. EEN FRAPPANTEl VERBETERING, 1SB) JJ,1 U dankzij van zuivere asbestvezel. Ookbl|| grote hitte geen trekken of scheu ren. Gemakkelijk aan te brenPi door metalen hoekstripkonstruktie.1 Ruime keuze uit rijk gevarieerd natuursteen- en baksteenmotieven I In artistiek verantwoorde tinten w J met fraaie reliëfwerking. Kom eens kijken bij: J. KALFSVEL Schulpenpad 9 Tel. 01158 -1136 Sas van Gent Jet is een nationale sport gewor- den aan te trappen tegen alles t overheid en gezag is. Enthou- piste beoefenaars van die sport ouden toch wel even stil mogen Ittan bij hetgeen de burgemeester lts Alkmaar is overkomen. I N man staat vlak voor zijn pen- Hij heeft een eervolle car fare achter zich. Op een avond Intikt hij een borrel, die niet goed pit. Exit burgemeester. [Heel Nederland kent deze affaire. 'Oö een ander hetzelfde overkomen *en dat is nog al eens het geval Pi wordt zijn misstap meestal niet Pn de grote klok gehangen. De jman gaat rustig een paar weken ptlen". Familie en relaties denken lat hij op vakantie is. Het zou van sportiviteit getuigen s hij al die kritiek op overheids functionarissen wat meer rekening p>u worden gehouden met hun zo- grotere kwetsbaarheid. ETRECHT (ANP) Ruim twee- nderd leerlingen van het gemeen lijk atheneum in Utrecht zijn gis- "Oorgen even na negen uur uit de !tn weggelopen en van het school- |gebouw aan de Kruisstraat naar het '""'gebouw aan de Witte Vrouwen- lk* gegaan. ■p<?' 3ek!eui'de omdat twee leerlin- I] i?.voor acht dagen door de school- T1im,S zi^n geschorst. De schorsing ■An v, verk)an4 met de bezetting door wonierd leerlingen donderdag (Wenvi gelwuw aan de Witte Vrou- Iheeft j Op verzoek van de rector Lil e Politie de leerlingen uit het -bouw verwijderd. Omstreeks half tien kwamen de ™gen bij de Witte Vrouwenkade ot'.if. Rebouw was hermetisch ge in a leerlingen hieven zangko- ■an,aS V00r hun verboden school- Jnt Bulletje. tth? ^ut' c'e rect°r van Bet .g ®eUla' 2ei, dat maatregelen te- I 16 leerlingen, die naar het Ka- z® gegaan, met b. en w. wor- I deze Hem leek straf voor Ivan eerk®Sen niet juist, omdat hij I 'leent T'"5 *s' dat ze worden meege- I Hoor een aantal „aanvoerders' MOSKOU De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr heeft vrijdag in Moskou gezegd dat er bij zijn voorbereidende besprekingen over een niet-aanvalsverdrag tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie, goede voortgang is gemaakt. Vandaag heeft hij een tiende onderhoud met de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko. Dat zal voorlopig het laatste zijn, want de minister gaat voor een week naar Praag. De beide regeringen moeten uitmaken of de basis voor verder onderhande len stevig genoeg is, aldus Bahr, die waarschijnlijk begin volgende week naar Bonn terugkeert. Bahr zei, dat ook Gromyko tevreden is over het ver loop van het overleg. Na het onderhoud dat Egon Bahr met minister Gromyko heeft gehad, zei hij: „Wij zijn een heel eind opge schoten". Tot nu toe had Bahr steeds gezegd dat men had gepraat in een „zakelijke en prettige" sfeer. Deze keer toonde hij dus werkelijk opti mistisch te zijn over het verloop van de besprekingen. Oost- en West-Duitsland zijn over eengekomen dat te Erfurt, waar op 19 maart bondskanselier Brandt en eerste minister Stoph hun gesprek gaan houden, een minimum aan ce remonieel in acht genomen zal wor den. „Geen militair vertoon, geen gezang van volksliederen", aldus Ul- rich Sahm, de Westduitse ambtenaar die heeft meegewerkt aan het tot stand komen van de ontmoeting. Bondskanselier Brandt zal per trein naar Erfurt reizen en dezelfde avond nog naar Bonn terugkeren. Over het algemeen wordt aangeno men dat het niet bij één gesprek zal blijven. Het tweede zou in Bonn kun nen worden gevoerd. Brandt gaat naar Erfurt met in zijn gezelschap onder meer de mi nister voor de Duitse binnenlandse betrekkingen, Egon Franke, zijn eer ste woordvoerder, Conrad Ahlers en een aantal andere hoogwaardigheids bekleders. De drie vertegenwoordigers van de Westduitse regering, die de onderhandelingen hebben gevoerd met de Oostduitsers. DEN HAAG (ANP) Zoals ge meld heeft een belangrijke groep stu denten van de universiteit van Bil bao enige dagen geleden door middel van een demonstratie, uitdrukking gegeven aan hun misnoegen dat prof. J. Tinbergen de uitnodiging had aan vaard te spreken in een plechtige aca demische bijeenkomst, waar hem een eredoctoraat werd aangeboden. Na zijn terugkeer in Nederland heeft prof. Tinbergen tegenover het ANP verklaard dat hij door de onder minister van onderwijs en weten schappen van Spanje, die hij kent van Unesco-bijeenkomsten, gevraagd was bet woord te voeren voor de ver eniging van economen. Nadat hier over overeenstemming was bereikt, is aan de Nobelprijswinnaar het ere doctoraat van de universiteit van Bil bao aangeboden. In Madrid heeft prof. Tinbergen tijdens enkele interviews op gestelde vragen geantwoord dat, als Spanje lid van de EEG wil worden, er we derzijdse concessies nodig zullen zijn, die zowel economisch als politiek zouden moeten zijn. HET FRANSE ministerie van bin nenlandse zaken heeft hekend ge maakt dat „alle" bijeenkomsten die door linkse bewegingen zijn georgani seerd om het moreel van het leger te breken, zijn verboden". (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „De belangrijkste schade van hennep is, dat je er voor kan worden gearresteed", zei medi cus en lector in de vergiftenleer dr. C. M. de Vaal gistermiddag voor de Utrechtse rechtbank, waar hij als deskundige getuigde in een zaak te gen drie jongemannen die er van werden verdacht hennep in hun be zit te hebben gehad. Later maakte dr De Vaal zich zo boos over het requisitoir van de of ficier van justitie, die sprak over „mensen die zich deskundig achten erg vreemde opvattingen op na hou den", dat hij opstond en weg wou gaan. De president van de rechtbank stond dit niet t.oe en zo kon dr. De Vaal officier mr. Somerwil nog ho ren zeggen dat zijn uitlating „ver werpelijk en laakbaar" was. De rechtbank besloot twee ver dachten, die sinds 7 december van het vorig jaar in voorarrest hebben gezeten, onmiddellijk in vrijheid te stellen. De derde verdachte had een ondergeschikte rol gespeeld en was niet gedetineerd. DE NEDERLANDSE kustvaarder Interwave is een mijl buiten Great Yarmouth in Engeland aan de grond gelopen. Het schip verkeert niet in onmiddellijk gevaar. OLDENMARKT (A.N.P.) Toen de alleenwonende 77-jarige landbou wer H. van der Wende uit Olden- markt gisteren bezig was de hoofd kraan te openen van de waterleiding, verloor hij plotseling zijn evenwicht en viel voorover in een ruim 1 meter diepe put, waarin circa 35 centime ter water stond. De man kon zich niet tijdig bevrij den en verdronk. (Van een speciale verslaggever) DJAKARTA De eerste mor gen van zijn verblijf in Djakarta heeft prins Bernhard besteed aan het afleggen van bezoeken aan sultan Hamengkoe Boewono en aan de voorzitter van het parle ment, Achmed Sjaichoe. Later be zocht hij de Nederlandse ambas sade, waar hij zich uitvoerig met iedereen onderhield. De dagbladen zijn bijzonder vriendelijk in hun commentaren. Zo schreef Berita Joepa, blad van het leger, „Het opnieuw horen van het Wilhelmus heeft velen ont roerd". Het katholieke blad Kom pas schreef dat het iedere aanwe zige opgevallen was, dat de prins bij het inspecteren van de ere wacht op Kemajoran bij ieder vaandel van de krijgsmacht stil bleef staan en een militair saluut bracht, een gebaar dat tot nu toe door geen enkel bezoekend staats hoofd was gemaakt. President Soeharto van Indone sië begint maandag een driedaags bezoek aan Maleisië, waar hij on der meer een vriendschapsver drag voor voortzetting van de sa menwerking zal tekenen. Soehar to, het eerste Indonesische staats hoofd dat Maleisië bezoekt, wordt vergezeld door minister van bui tenlandse zaken Adam Malik. Op 19 maart reizen zij vanuit Koeala Loempoer door Thailand. In Djakarta wordt het bezoek van Soeharto en Malik aan Malei sië beschouwd als een blijk dat de confrontatiepolitiek volkomen vergeten is en dat een tijdperk van goede onderlinge betrekkin gen is begonnen. (ADVERTENTIE) dut metvergeten~ Frico eten J FRICO, KAAS MET EEN GROTE K NICOSIA (Rtr) Cypriotische autoriteiten hebben gisteren een vliegtuig van de Middle East Airll nes, dat zich al op de starthaan van het vliegveld van Nicosia bevond, voor vertrek naar Beiroet laten stop pen, omdat de vroegere minister van binnenlandse zaken en defensie Po- lycarpos Georghadjis aan boord was. Georghadjis behoort tot een groep mensen die Cyprus niet mogen ver laten hangende het onderzoek naar de aanslag op president Makarios af gelopen zondag, aldus officiële krin gen in Nicosia. De ex-minister kreeg donderdag een boete van omgerekend 1500 gulden opgelegd wegens ille gaal bezit van twee pistolen die vol gens Georghadjis een geschenk van president Makarios waren. TEL AVIV Israëlische jacht' bommenwerpers hebben gisteren een Egyptische raketbasis vernietigd in het noorden van de Nijl-delta, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. De basis van Russische SA-2-luchtdoelraketten lag in het gebied van El Mansoera, on geveer 90 kilometer ten noorden van Cairo. Alle Israëlische toestellen keerden behouden terug. Bij een artilleriebeschieting heeft Egyptisch geschut een Israëlische tank en een gepantserd personeels- voertuig met ongeveer 15 Israëlische soldaten in brand geschoten, aldus een woordvoerder in Cairo. Israëli sche vliegtuigen die trachtten Egyp tische stellingen in het gebied van Sjalloefa bij Suez aan te vallen, wer den, volgens de woordvoerder, ver dreven zonder dat zij hun missie konden uitvoeren. AMSTERDAM (ANP) Dr. Tom de Booy (45), die als eerste weten schappelijke medewerker aan de Uni versiteit van Amsterdam in verband met de bezetting van het Maagden huis terechtstond, is door de Amster damse politierechter veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een geldboete van 500,—. De politierechter, mr. G. H. Nomes, achtte zijn aandeel in de bezetting aanzienlijk groter dan die van de stu denten. „Gezien uw leeftijd en er varing had ik meer inzicht van u ver wacht", voegde de rechter er aan toe. De officier van justitie, mr. J. H. Bergsma, had dezelfde straf geëist als waartoe het gerechtshof de stu denten in tweede instantie had ver oordeeld een geldboete van 200 gul den. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Dr. Imkamp, Tweede Kamerlid voor D'66, heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Sit- tard gezegd dat men in ons land langzaam moet gaan denken aan een leger van huursoldaten, zoals dat in het verleden vaak het geval was. Hij achtte het daarbij goed mogelijk dat binnen tien jaar in on ze nationale krijgsmacht Turken, Grieken en andere buitenlandse sol daten worden opgenomen. „Veel jongens uit dergelijke landen willen graag vechten", aldus de heer lm kamp, „en dat ze het goed kunnen hebben zij meer dan eens tijdens NAVO-oefeningen bewezen". De heer Imkamp toonde zich dan ook voorstander van een beroepsle ger, waardoor de dienstplicht te zij ner tijd afgeschaft kan worden. Kre ten als koninkrijk en vaderland noemde hij in dit verband „achter haalde flauwe kul". Ook was hij van mening dat de huidige dienst plichtigen beter betaald dienen te worden als degenen die in een be roep of functie werkzaam zijn. (Van onze redactie binnenland) RIJSSEN De kraamverzorg ster blijkt een geliefde huwe lijkspartner te zijn. Dit blijkt uit het bestand aan gediplomeer de kraamverzorgsters, dat bin nen drie jaar volledig moet wor den vernieuwd. Het aantal kraamverzorgingen thuis, onder supervisie van de kraamcentra, neemt nog steeds toe. Uit een rapport van de VVe- reldgezondheidsraad in Genève blijkt, dat Zweden het veiligste land is voor het krijgen van kin deren. De kraamvrouwensterfte is daar het laagst. Nederland komt na Denemarken op de der de plaats. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Septuagint, de Nederlandse groep van solidaire priesters, heeft besloten zijn actie ten be hoeve van kerkvernieu wing in het vervolg uitslui tend te richten op de plaat selijke gemeente. De groep wil van verdere actie te genover de kerkoverheid afzien omdat zij de veel wijdere actie onder het kerkvolk aan de basis van groter belang acht en drin gend noodzakelijk. In een brief aan alle sym pathisanten zegt Septua gint dat wegen gezocht moeten worden om de ge meente tot daadwerkelijke inzet voor ene betere we reld te dwingen, politiek bewust en sociaal-maat schappelijk geëngageerd, zonder dat daarbij de vra gen naar „zin en toe komst", naar „heil en on heil" uit het oog te verlie zen. De „kritische gemeente" zoals de term luidt voor wat Septuagint beoogt, zal door de kerken heenlopen. Septuagint is van mening dat binnenkerkelijke pro blemen als priesterschap, celibaatsplicht, ambtser kenning van reformatori sche predikant, intercom munie e.d. binnen de ge meente van de toekomst niet meer aan de orde zijn. Septuagint is van mening dat kritische gemeenten een bron van inspiratie kunnen zijn voor de offici ële kerken. Om te weten te komen hoe die kritische gemeente vorming moet verlopen heeft de stuurgroep van Septuagint voorgesteld, het land in dertien regio's te verdelen. Per regio zal nog voor mei een bijeenkomst van alle sympathisanten worden belegd over het thema „kritische gemeen te". Als je eenmaal in een weekeinde zit, trek je er allemaal niet zo zwaar aan, maar door de week blijken zich toch opmerkelijk veel mensen boos te maken. Vooral over de televisie. En in de televisie, als ik het zo zeg gen mag. Neem bijvoorbeeld de NOS. Daar zijn al flink wat boze woor- den gevallen over bestuurlijke (wan) toestanden, maar van de week kreeg de NOS ook tientallen boze telefoon tjes van kijkers die door de late aan kondiging van de wedstrijd Ajax - Carl Zeiss Jena veel voetbal e.g. kijkgenot hadden gemist. Nee, dan die goeie, ouwe, rustige NTS-tijd: NOStalgie. Maar laat ons vrolijk wezen, want het weer lijkt redelijk, zoniet aan genaam te worden dit weekeinde. Het weer wordt trouwens spoedig mooi. Zeer binnenkort zelfs, ik voel het. Nog even over de t.v. Op de kin derpagina van het Bossche bisdom blad staan deze week fragmenten uit kinderopstellen. Uit een ervan ci teer ik: „En ja, wat ik ook nog wou zeggen (na een hoop kritiek op de kinderprogramma's, M.), de films of toneelstukken die 's avonds komen, komen altijd veel te laat. Ik mag ook niet elke avond tot tien uur opblijven. Dat zou ik wel willen. Dan kon ik tenminste de meeste spannende films afkijken. Fijn zeg!" Nou, fijn hoor! Wat een desillusie voor dat kind als het wél tot tien uur mag opblijven! Kritiek op de bonzen in het Krem lin, lees ik. Zo gaat dat: Kosykwam en Kosyging. „De nieuwe gezagsdrager is niet meer de alles-weter en de alles-kun- ner, maar de nieuwe gezagsdrager zal allereerst de gespreksleider moe ten zijnAan die nieuwe vorm van gezag zijn wij nog niet gewend, het is een van de grootste moeilijkheden van de tijd waarin we leven". (Prof. dr. R. C. Kwant.) Zo'n uitspraak is wat je noemt geen Kwantité negligeable. Een ander van de grootste moei lijkheden van de tijd waarin we le ven is dat we nauwelijks meer tijd hebben om te leven. Die is van mij, zomaar uit het losse handje, maar om eerlijk te zijn, ik heb het gevoel dat ik het al eens eerder heb gehoord. Als ik weer eens iets hoor of lees over de derde wereld, vraag ik me telkens af waar die eerste twee blij ven. Oostpriesterhulp: huishoudster van een pope. Voor het overige wens ik u veel plezier met het ploeteren in uw tuin tje, het wassen van de auto, het boodschappen doen en/of het anders zins al of niet nuttig bezig zijn. Pret tig weekeinde! MERIJN. VATICAANSTAD (A.P.) In het Vaticaan is een nieuwe weg geopend voor vrouwen die daar willen werken de tele fooncentrale. Nonnen van de orde van de Heilige Pauline zul len de tien monniken van de Italiaanse orde van Don Orione vervangen als leidsters van de drukke centrale. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 17