OPSTAAN? Sftfi Vrijdag dertiende GOES Kr ivfr j «ffi de charmante koffiepot arlemanje Tijdelijk IZEN N.V. EREIDER/ Echt scheidingen VE ATIEBEDR1JF ':bê I jlomig broei Erven ÜCKV UKE SUSKE en WISKE IN 32 vail de 34 Drentse gemeen ten bestaat een koopavond. Daar mee staat Drente aan de top wat koopmogelijkheden in de avond uren betreft. Gelderland is een goede tweede in 83 van de 105 ge meenten, maar een kwart van de Gelderlanders is van een dergelijke avond verstoken. Noord-Holland is 't slechtst bedeeld. Zestien procent van de inwoners kan 's avonds een boodschap doen. Dit staat te lezen in de Consu mentengids van deze maand. Men heeft tevens onderzocht in welke plaatsen men 's avonds of zater dagsmorgens op de gemeentesecre tarie terecht kan. „Een eerste blik op onze over zichten maakt al duidelijk, dat de grotere steden bepaald niet voorop gaan Wat de koopavonden betreft," schrijft de Consumentengids. „In de groep grote steden met meer dan 100.000 inwoners zijn Rotter dam, Arnhem en Hilversum de enige met koopavondvertier. Hoewel de grote steden achterop komen met de koopavonden, moet wel gezegd worden dat ze ijverig zijn met de openstelling van de secretarieën." Verder in de Consumentengids onderzoekingen naar gouden man chetknopen, het beëindigen van hu ren, specialistentarieven, vakantie in Tunesië, wc-reinigingsmiddelen en hi-fi-platenspelers. Altijd de moeite waard en het spaart geld voor miskopen uit. TEL. 01100 -6538 len op het gebied d een r het maken van ar. -TERNEUZEN-TILBURG i Jw2s grol en gloed ■ure, slore stirren. It was sar stomig in mijn krol ir stonk een kwahn van sprit en brol Ijtoomden glome knirren. IMe geen moen 1 geen droen, daar mijn kleddel walm had ingewigd |»rsig doelde naar de schicht I wijlde in de peddel I dralleboort 1 vuurgaljoort Iknaspert door de klijven js er of stolen glomen gaan i in de krolle slaan Se stekkels stijven I gaar ik was ■werp ik stras lis de moen gevangen Itaik een gloederige spraat Iskwalmerige peddel doet) 1 droen dralt door de prangen. I MARTEN TOONDER 1 degenen die nog niet wisten Harten Toonder niet alleen de pper van Tom Poes is, maar ook dichter. We vonden het in Mijn een leerboek voor de zesde ivan de lagere school (door J. A. Iech en J. v. d. Donk). pERTENTIE) DE 27-JARIGE mevrouw Jean Seabmook, moeder van drie kinde ren, zal in het ziekenhuis te Tor quay in Engeland tijdelijk steriel woo-den gemaakt door een kleine operatie, waarbij de eierstokken in kunststofzakken worden verpakt. Een vrouwenarts van het zieken huis, die de operatie zal uitvoeren, zei aan deze methode de voorkeur te geven, omdat de zakken elk ge wenst moment kunnen worden verwijderd, waarna de vrouw weer vruchtbaar zal zijn. „Het kan hen over tijdelijke pro blemen heen helpen", aldus de arts, volgens wie de vrouw slechts vier dagen in het ziekenhuis behoeft te blijven. De hormonenstroom door het bloed zal normaal doorgaan, omdat de zakken slechts los wor den bevestigd. Of de methode een blijvend succes zal zijn, zal pas kunnen worden vastgesteld als minstens 100 vrijwilligsters kun nen worden gevonden om zich de komende twee tot drie jaar te la ten opereren. IN HET demografisch jaairboek van de V.N., staat dat onder de grote landen de V.S. en de Sovjet- Unie het hoogste percentage echt scheidingen hebben. In 1968 kwamen er in de Sovjet- Unie op de 1000 inwoners 2,73 echtscheidingen voor en de V.S. 2,16 De laagste echtscheidingspercen tages komen voor in Portugal (0,08) Noord-Ierland (0,18) en Latijns- Amerika. Westduitslands echtscheidingscij fer is het hoogste in Europa (1,68), in Engeland is het 0,96 en in Frankrijk 0,75. IN OKTOBER zal een kookboek verschijnen, samengesteld door de echtgenote van minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns en het bestuurslid van het Nederlandsche Roode Kruis me vrouw A. Landwehr-Clejan. Het 1 kookboek Itnernationale Gerechten bevat veel recepten, afgestaan door ambassadeursvrouwen uit tiental len landen. Van de oplagen komt tien gulden per exemplaar ten goede aan de Haagse afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis. Dit hoge percentage vindt vaak zijn oorzaak in de financiële moei lijkheden en de morele druk, waar onder de moeder gebukt gaat en veelal ook in de maatschappelijke discriminatie, waaraan zij door de bestaande wetgeving onderworpen is. In de meeste gevallen zijn de on gehuwde moeders zich bewust van hun nieuwe verantwoordelijkheid. In Noorwegen bijvoorbeeld heeft 89 procent der ongehuwde moeders slechts één kind. In Zweden is dat percentage 73. Uit onderzoeken en statistieken uit Westeuropese landen blijkt dat de vernedering die de moeder wordt aangedaan een uiterst ongunstige invloed heeft op de levensomstan digheden van het kind. De morele moeilijkheden, waarvoor de aan staande moeder worden geplaatst, worden vrijwel altijd nog ver zwaard door financiële problemen. In Engeland en Zweden krijgt zij medische hulp gratis. In Zweden ontvangt zij bovendien een bedrag van'f 600 als tegemoetkoming in de eerste meest urgente kosten. In de meeste Westeuropese landen moet de vader in principe bijdra gen in de kosten. In de praktijk is het niet mogelijk financiële steun van hem te eisen. Het recht op onderhoud, het erf recht en het recht van een kind om zijn vaders naam te dragen wordt niet in alle anden voldoende ge waarborgd of erkend. In West- Duitsland treedt op 1 juli een wet in werking die al een verbetering is: de uitoefening van de ouderlijke macht berust niet meer automatisch bij de staat, maar bij de moeder. Voorheen had een „natuurlijk" kind geen wettelijke verhouding tot zijn vader. De vader blijft nu ver plicht net zo lang onderhoudskos ten te betalen tot het kind geen verdere bijstand meer nodig heeft. Bovendien is het kind niet langer uitgesloten van het recht van zijn vader te erven. Veertig procent van alle „na tuurlijke" kinderen ontvangt geen regelmatige bijdrage voor levenson derhoud van hun vader en zijn dus volkomen van hun moeder afhanke lijk. De staat verleent geen finan ciële bijstand. In dat opzicht hebben deze landen nog wat te leren van de Scandinavische, waar de moeder al het geld krijgt dat ze nodig heeft, totdat het onderzoek naar het va derschap is afgelopen. Een andere manier om van de moeilijkheden af te komen is de abortus. Naar schatting vindt op één van de twee geboorten een abortus plaats. De oorzaak daarvan is ook weer een uitzichtloze finan ciële situatie of een discriminatie in juridische zin. Misschien dat de commissie voor sociale vraagstuk ken van de raadgevend vergade ring van de Raad van Europa ver lichting kan brengen. Deze heeft namelijk maatregelen voorgesteld ter bescherming van ongehuwde moeders en kinderen, die binnen kort door het comité van ministers in studie worden genomen. V ]m DEZE FOTO wil u waarschuwen. Nu u een zwarte kat onder een ladder door hebt zien lopen (al is het dan maar in een krant) en daar bovendien nog bij optelt dat het vandaag vrijdag de dertiende is, weet u wat u allemaal boven het hoofd hangt. Ga dus vandaag niet met uw auto naar het werk, want ge garandeerd dat u een klapband krijgt en tegen een lantaarnpaal wakker wordt (als u nog wakker wordt). Het is trouwens beter dat u helemaal niet naar uw werk gaat, want wanneer u gaat lopen ligt er wel een bananeschil te wachten en fietsen is helemaal gevaarlijk. De kat die u hier onder die ladder ziet doorlopen, kon namelijk best eens op het idee komen om plot seling voor uw wielen op te duiken. En zoals u weet is een stoeprand een van de hardste soorten hoofd kussens die er bestaat. En ook u mevrouw (we bedoelen het gewone, niet werkende type) wees uiterst voorzichtig vandaag. Laat het huishouden maar een dag zitten. Wat moet u met een vlam in de pan, een stofzuiger die kort sluiting veroorzaakt of een vuilnisbak waar de bo dem uitvalt Het is trouwens het beste dat u ook uw kinderen niet naar school stuurt, want de weg tussen huis en school is lang en gevaarlijk. En be denk eens wat er allemaal op school kan gebeuren. Herinnert u zich niet de ramp in Aberfan, waar een complete school in het puin stortte? Natuurlijk zullen niet alle scholen vandaag instorten. Er zijn echter nog een heleboel andere kleine dingetjes die daar op deze onheilsdag kunnen gebeuren. Misschien hebben ze bij de melkfabriek wel een vergissing ge maakt en zit er een of ander vergif in de zo onschul dig uitziende flesjes schoolmelk. Er is dus maar een oplossing. Blijf allemaal thuis. Let wel, ook thuis bent u nog lang niet veilig. Het is bijvoorbeeld beter een dag niets te eten, want bedenk dat uw verkeerde keelgat vandaag veel ver der openstaat dan anders. Als de bakker aanbelt, kunt u beter niet opendoen. Op de eerste plaats moet u namelijk naar dè deur toe en daarbij kunt u uw enkel verstuiken en op de tweede plaats kon het best eens gebeuren dat niet de door u verwachte bakker achter de deur staat, maar een kwaadwillende bedelaar. Al met al is het dus het beste om vandaag in bed te blijven. U mag al van geluk spreken dat u niet van de trap bent gevallen, toen u deze krant uit de bus pakte. Ga dus zeer voorzichtig terug naar bed en blijf daar. Troost u met de gedachte dat er voor lopig geen vrijdagen meer zullen komen, die op de dertiende vallen. In bed moet u trouwens ook nog zeer voorzichtig zijn. Ga niet onder de dekens liggen en gooi het kussen weg. Het is namelijk nog veel te vroeg om te stikken. Een dag lang ontspannen (hoe veel moeite dat ook mag kosten) op uw bed liggen is de enige manier om nog enige kans te hebben deze onheilsdag te overleven. U bent gewaarschuwd doordou- houwen lar géén ant dun- abonneesI ievenbus lók. Zijn in die té ievenbus- iken, dat J illen vra- iondt en ttLAND

de Stem | 1970 | | pagina 27