FENOMEEN SLOEG IN SLOTFASE TOE Kopgroep kon Eddie Merckx niet houden GRANDIOOS AJAX IN HALVE FINALES Harm Ottenbros: „Ik mag me niet gaan torceren Petar Radenkovic stopt carrière BELG GING ALS RAKET Anderlecht versloeg Newcastle Carl Zeiss kansloos SPORTTOTO Rentmeester met groten naar boven c 55 PARIJS-NICE door Peter Heerkens SPECTAKEL UITSLAGEN Hoogtepunt Knock out ARSENAL WON VAN BACAU 21 D€ STEM VAN DONDERDAG 12 /WAART 1970 2 (Van onze speciale verslaggever) ST.-ET1ENNE Eddie Merckx, de grote, heeft weer toegeslagen. En niemand die bij machte was hem tegen te houden. Zijn regime, liet kan niet anders, zal ook het nieuwe jaar 1970 beheersen. Wie hem gisteren speels, uitdagend, gemakkelijk, fel maar toch beheerst, soepel, zelfverzekerd, snel en doeltreffend het peloton zag vermorzelen, kon moeilijk anders constateren. Eddie Merckx staat weer op eenzame hoogte boven het peloton. Hij bewees het aan het eind van een vrij vlakke derde etappe in Parijs-Niee, waarin het eentonige ritme voor de volgers gebroken werd door Jos van der Vleuten, die er een solo van 112 km. uitdraaide. Op het lastigste stuk van de etappe naar St.-Etienne heeft Eddie Merckx daarna voor de zoveelste keer zijn klasse getoond. Zijn demarrage kwam in een periode waarin het peloton, uitgerust omdat er tot vijftien kilo meter voor het einde een wandel tempo in gehouden werd, op toeren draaide en steeds harder richting St.- Etienne ging. Merckx kwam ais een raket uit de groe groep, trok op jacht zonder dat iemand zijn wiel wist te houden, naar zeven vluchters (met Duyndam als enige Nederlan der) klom met dit ploegje naar de nogal resoluut omhoog lopende Col Meyerieux (680 m), loste zijn con currenten zonder enige moeite en trapte in de afdaling een voorsprong van bijna een minuut bij elkaar. Co- directeur de la course Jacques An- quetil zei echt geen woord .teveel door de ronde-radio toen hij schreeuwde: „C'est formidable, e'est magnifique". En Merckx' eenvoudige verklaring voor die explosie: „Ik zag dat de jongens in de kopgroep niet zo goed fietsten". Waai' Eddie Merckx andermaal im poneerde, op de Col Meyerieux, raak ten de meeste Nederlanders achterop. Alleen Jan Janssen (eindeijk zon, ge lukkig"), Gerben Karstens (zeer re gelmatig van voren in deze Parijs— Nice), Evert Dolman („Ik was weei helemaal opgeknapt van gisteren"), Cees Rentmeester („Lekker ge draaid"), Joop Zoetemelk („Het ging wel") en Leo Duyndam (goed her steld na pech), konden zich hand haven in de eerste groep van het pe loton, dat compact aan de voet van de berg verscheen, daarna vlot aan stukken sloeg. Bij de achterblijvers René Pijnen (gevallen), Richard Buckaki (mate- riaalpech), Jos van der Vleuten (O, wat was ik moe"), Wim Dubois (lek ke band), Harm Ottenbros („Ik wilde niets forceren") en nationaal kam pioen Jacques Frijters („Last van mijn linkerknie"). In twee grote I plukken, daarachter wat kleine groepjes en tenslotte Sjaak Frijters wP ongeveer 18 minutenj. In het wiel van Jacq. Guiot fi nishte het peloton in St.-Etienne. Een mstige etappe had een rumoerig slot «kregen, Pas in de laatste twintig kilometer sloeg de groep aan brok *en. na een eentonige rit, waarin ge lukkig Jos van der Vleuten voor wat spectabel zorgde. Hij waagde een so- en zijn 109 collega's gunden hem °,e lol. Ze lieten Van der Vleuten luan nadat hij eerder in de wedstrijd S» Üver onbeloond zag. Gerben kitstens en Jos Huysmans remden hem toen in sijn werklust. Het dne- ■ul was na vijf kilometer gesprongen, Jam I minuut 50 seconden, maar viel jhurna stil bij gebrek aan samenwei ..Karstens vond het te vroeg meldde de naar voren gesnelde Wil lem II-poegleider Ton Vissers, die vervolgens in iedere verrassing mocht delen bij de manier waarop de ®ie aan kop zich lieten terugpak ken, Karstens, Van der Vleuten en nuysmans kozen daarvoor niet de ge bruikelijke manier, maar maakten er en stuntje van door in het plaatsje pardoes een garage binnen te Oden, het peloton te laten passeren m vervolgens en in eerste instan- uutuurlijk onopgemerkt achter ste sluiten. »an oer Vleuten zocht meteen de iApn yan Ton Vissers op, waar hij rjtructie kreeg het nog mear eens Proberen. ,lk had de indruk" zei .msers later dat het peloton van- «g wel wat toe zou staan. Volgens J wilden de mannen niet erg". Dat kiu ,aarthg te kloppen. In tien 1 mmeter ^wam Van der Vleuten aan minuut 4 kilometer verder was het >"uut 50. De achterblijvers dom- in o h .onder de eerste zonnestralen w. arijs - Nice. Vanaf het vertrek j v: alleen maar koud, nat en een eerste geweest. Nu ging de toc<^ over sneeuwvrij parkoers en werd de warmte gevoeld. Doezelend, van de veranderde weers- Profiterend Om,,t, .v van ae V Vieu. "'gheden, liet Jos van der soiw",alle gelegenheid. De voor stond °P t°f twee minuten 30 „Ga door, maar doe kalm aan, niets forceren" kwam ploegleider Ton Vis sers vanuit zijn kanariegele auto in seinen. Losjes de handen op het stuur, zorgeloos etend, genietend van het applaus dat het publiek altijd over heeft voor een solo-rijder, maal de Van der Vleuten door. Na 55 kilo meter koers had hij drie minuten, na zestig kilometer 3 minuut 25, na 70 kilometer 4 minuten 20 seconden en toen kwam Van der Vleuten enigs zins in moeilijkheden. Hij kreeg het koud door het lichte briesje dat steeds pal in zijn gezicht stond, klapte de handen om het stevige lijf om ze te warmen, en trapte weer plichtmatig Dankzij een gesloten overweg die het peloton tegenhield, liep het ver schil nog op tot 5 minuten 30 secon den. Dat was na ruim 130 kilometer wedstrijd. Daarna voltrok zich de aftakeling als een bliksem. Op gang geholpen door een dema- ragè van Merckx, Poulidor, Jansen, Pingeon, witte trui-drager Ritter, Mortensen, Letort, Janssen, Van Schil en Bellone (achterhaald door Agos- tinho en De Lisle, vloog liet peloton in razende vaart op de eenzame Van der Vleuten af. Binnen zeven kilome ter was hij achterhaald De gespaar de krachten van de eerste 150 kilo meter kwamen er nu uit in de grote groep. Demarrages roffelden kort ach ter elkaar. Campaner weg met Pus- chel, Zoetemelk op pad met Duyndam en Sprayt, Merckx erachter niet Le tort en Dancelli. De energie kende geen grenzen, maar de waanzinnig hoge snelheid van de achtervolgers vaagde alle goede bedoelingen weg. Tot na 170 kilometer eindelijk de beslissende slag viel, ingeluid door Van Vlieberghe, Van de Berghe, Le tort en Campaner. Het groepje dijde uit tot zeven man met een aansluiting van Puschel, Duyndam en Crenaldi. En toen, ja toen, kwam Eddie Merckx. Onhoudbaar daverde hij uit het peloton. Hij had zo bleek uit zijn woorden aan de finish de de buterende prof in zijn ploeg Joseph Bruyère opdracht gegeven alle knechten te verzamelen om de grote groep af te schermen. In de rug ge dekt door zijn rood witte legei, reed de maestro in één strakke lijn naar het kopgroepje en begon aan de be klimming van de Col de Meyerieux, die voor Leo Duyndam en Puschel te machtig was. Ze gingen uit de wie len. Eddie Merckx verwaardigde het zich om met de overblijvers broeder lijk naar boven te gaan om de top als derde (1. Crepaldi, 2. Campaner) te passeren. Daarna hebben zij hem niet meer gezien, de leiders van de renners stoet, die tenslotte zelf nog achter haald werden door het eerste deel van het peloton. Pal over het hoogste punt van de berg, spurtte Eddie Merckx weg, liet zich als een steen naar beneden vallen en bleef op het laatste rechte stuk zo hard doorgaan, dat hij onbedreigd won. Zijn eigen krachten bescheiden verzwijgend, zei Merckx in St.-Etienne: „De renners die in de kopgroep zaten, waren moe 1. Merckx (Belg) 208 km in 5 uur 14 min. 29 sec.; 2. Milioli (It) op 52 sec; 3. Reybroeck (Belg) op 55 sec; 4. Hosiers (Belg); 5. Leman (Belg); 6. Vianen (Ned); 7. Karstens (Ned); 8. Guimaxd (Fr); 9. Dolman (Ned); 10. Riotte (Fr); 17. H. Jansen (Ned). 54. Dubois (Ned) op 2.05; 55. Pijnen (Ned); 62. Krekels (Ned) op 2.35; 63. Steevens (Ned); 73. Van Katwijk (Ned); 77. Van der Vleuten (Ned); 85. Ottenbros (Ned) op 3.29; 86. Holst (Ned) op 3.34; 97. Buckaki (Ned) op 4.56; 107. Frijters (Ned) op 10.25. De Nederlanders Janssen, Zoete melk en Rentmeester zaten in het pe loton dat ex aequo op de twintigste plaats werd geklasseerd. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Merckx (Belg) 14.58.43; 2. Ritter (Den) op 51 sec; 3. Milioli (It) op 57 sec; 4. Reybroeck (Belg) op 1.00; 5. Leman (Belg); 6. Guimard (Fr) op 1.05; 7. Mortensen (Den); 8. DancelH (It); 9. Pingeon (Fr); 10. Raymond (Fr); 16. Karstens (Ned). (Van onze Belgische sport- correspondent) BRUSSEL Anderlecht heeft in het Astridpark te Brussel de eerste wedstrijd tegen Newcastle United voor de kwartfinale van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker met 20 gewonnen. Jacques Frijters eindigde voor de tweede achtereen volgende maal in de achterhoede. Was de oorzaak in de tweede etappe honger, in de rit van gisteren was de lage klassering van de Nederlandse kampioen te wijten aan een pijnlijke linkerknie. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Wat geen Oostduitse voetbalenthousiast voor mo gelijk hield, gebeurde gisteren in het volgepakte Olympisch Stadion in Amsterdam. In de return tegen Carl Zeiss Jena, voor de kwartfinales van de jaarbeursstedenbeker, slaagde een grandioos spelende Amster damse formatie erin de 31 achterstand uit de eerste wedstrijd weg te werken. De Amsterdammers wonnen met maar liefst 51, nadat ze zelfs nog met 10 achter hadden gestaan. Een formidabele presta tie, waarmee Ajax, dat gisteren slechts uitblinkers kende, zijn grote klasse bewees. Het openingsoffensief van Ajax was overdonderend. De 31 nederlaag in Oost-Duitsland moest zo spoedig mo gelijk uitgewist worden. Aanvallen, constant druk uitoefenen was de op dracht van Rinus Michels, die niet zo zwaar tilde aan de achterstand waarmee begonnen moest worden. Al in de tweede minuut had Cruyf- fie, de veelbesproken sterspeler van de Ajacieden, voor wie men een actie voert om hem te behouden voor het Nederlandse voetbal, een schitteren de kans. Cruyff, de man waarvoor FC Barcelona meer dan een miljoen over heeft. Die Cruyff kreeg de kans Ajax op 10 te zetten. Alleen voor keeper Blochwitz faal de hij, zeer tegen zijn gewoonte in. Ajax ging door. Nog geen minuut later kogelde Sjaak Zwart tegen de paal. Cruyff en Keizer, in Oost-Duits- land aan banden gelegd door de be kwame verdedigers Werner en Strem- pel, gleden nu dikwijls met speels ge mak langs hun tegenstanders. De Amsterdamse aanvaslmachine, goed gestuurd door Dick van D'ijk, die een magnifieke eerste heft speelde, draaide op volle toeren. Daarom was het zo'n verschrikkelijke teleurstel ling voor de duizenden dol-enthou- siaste Ajaxfans in het volgepakte Olympisch stadion, dat geheel tegen de verhouding in Carl Zeiss Jena de leiding nam. De Oostduitsers, goed gedrild, probeerden het spel te ver tragen en bleken zeer attent boven dien. In de zeventiende minuut gebeur de het drama. Een onschuldige bal werd op het middenveld gemist door Keizer en in de achterhoede deed Hulshoff hetzelfde. Peter Ducke ving het leer handig op en na een combi natie met de voortdurend gevaarlijke Ronald Ducke maakte eerstgenoemde speler van Bals een geslagen man. Het pleit voor de kracht van Ajax dat het deze ongelooflijk harde dreun op bewonderenswaardige wijze op ving. Nu pas bleek de geweldige Europacup-routine van de Amster dammers. Al in de 21e minuut sloeg Ajax te rug. Bikkelhard. De redder, die Ajax nieuwe moed schonk, was niemand minder dan Vasovic, die ook in Oost- Berlijn voor het enige voor het moreel belangrijke doelpunt zorg de. Blochwitz stompte een kopbal van Cruyff ver weg voor de voeten van Vasovic. Van zeker veertig meter afstand scoorde hij onhoudbaar voor de voikomen verraste verdediging met Blochwitz aan het hoofd. Ajax keeg vleugels, het kon van alles. Vier mi nuten later was het zefs 21 voor de geïnspireerde Amsterdammers. Met een schitterende kopbal joeg Sjaak Zwart het leer achter de ver twijfeld duikende Oostduitse goalie. Het Ajax-feest kreeg in de laatste minuut van de eerste helft een on gekend hoogtepunt toen Keizer door brak en met een schitterend schot de deur naar de halve finale van het Jaarbeursstedenbekertoernooi half open zette. Het feest stopte niet. Het doelpun- tenfeest van Ajax. De tweede helft was een onvergetelijke herhaling van de eerste. Een superieur Ajax, dat speelde met zijn tegenstander. Het was voor de Oostduitsers om een minderwaardigheidscomplex van te krijgen. De manier waarop Cruyff, Keizer, Muhren,. Swart en Van Dijk elkaar vonden in de combinatie, was buitengewoon knap. De verdediging varn Carl Zeiss Jena in de voorgaande ronden van het bekertoernooi on neembaar, was, zo bleek tegen dit oppermachtige Ajax uiterst kwets' baar. Er werd in paniek gehandeld bij acties van de ongrijpbare Cruyff en de op dreef zijnde Keizer. De Oostduitse muur wankelde met een na de hervatting al bij schoten van Cruyff en Swart, maar werd definitief omver gehaald door die zelfde Swart in de negende minuut. Bij een handig overstapje van Kei zer keierde Swart de bal in de rech ter bovenhoek. De afgang van de Oostduitsers was compleet, toen in de zesentwintigste minuut bij een panieksituatie Rock in eigen doel knalde. Ajax kreeg medelijden met Carl Zeiss Jena. Het deed het hierna wat rustiger aan. De Oostduitsers waren knock-out geslagen. Hun enige kans was aan vallen, maar Ajax liet dit niet toe. Het behield het initiatief en wandel de met groot machtsvertoon over zijn tegenstander heen. Ajax in de halve finale. En verdiend. De Amsterdam mers in deze vorm zijn niet te stui ten. TON KOOMEN, BACAU (ANP) De Engelse voetbalclub Arsenal heeft woensdag middag in de Roemeense plaats Bacau de eerste Wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om de runners up cup tegen Dynamo Ba cau met 2-0 gewonnen. De doel punten werden in de tweede helft ge maakt door Sammels en Radford. Er waren 20.000 toeschouwers. Peter Ducke passeert de tevergeefs uitvallende doelman Bals. Hij zette daarmee geheel tegen de verhouding in de Oostduitsers op een 01 voorsprong. (Van onze speciale verslaggever ST.-ETIENNE Ais een van de laatste Nederlanders kwam wereld kampioen Harm Ottenbros in St.-Etienne binnen. Niet moe, niet ontgoocheld ook en met een acceptabele verklaring voor zijn achterst and van rond de 2,5 mi nuut in de derde etappe van Pa rijsNice. Tot aan de voet van de Col de Meyerieux had hij goed bij kun nen blijven, zoals overigens de meeste renners. Het peloton begon nagenoeg compleet de beklimming, om daarna snel te versplinteren. Harm Ottenbros haakte vlug af en vervolgde zijn tocht in het ge zelschap van de Italiaan Silvano Davo, de laatste man in het alge meen klassement. Ottenbros: „Door die val in de ronde van Andalusië heb ik nog steeds last van mijn been. Het wilde niet vandaag. Trouwens van de dokter heb ik moeten be loven dat ik het kalm aan zal doen in deze wedstrijd. Ik mag me niet forceren en daar heb ik goed om gedacht." Of Harm Ottenbros bang is van de Col de la République, die van daag meteen na het vertrek op doemt? „Och, een beetje wel na tuurlijk. Maar het is de derde keer dat ik hem opga. Tweemaal werd ik gelost en steeds kwam ik na tien kilometer in de afdaling weer bij. Daar reken ik nu ook maar weer op." Nog later dan Ottenbros fi nishte de Baarlese grensbewoner (als nationaal kampioen in het rood-wit-blauw) Jacques Frijters. Weer, zoals dinsdag, ruimde het personeel de spandoeken al op, toen hij zijn etappe beëindigde. Kwam Frijters tijdens de tweede rit vooral in moeilijkheden door gebrek aan eten („Ik had wel tien gulden voor een boterham willen geven"), gisteren was het een on willige linkerknie. „Door de kou in de laatste koersen opgelopen", verklaarde Frijters. „Net voor de berg kreeg ik een verschrikkelijk kloppend gevoel, ja toen was ik gezien". En dan met een vragend gezicht: „Hoeveel ben ik achter? Bijna twintig minuten? Nou. dat valt me mee." Onder degenen die in de be klimming van de Meyerieux moes ten lossen, was ook René Pijnen die in het tweede groepje arri veerde. Maar de achterstand was niet aan machtsgebrek te wijten. „Ik zat er lekker bij, toen ik viel door een stomme manoeuvre van een renner voor me. Ik dacht dat het Agostinho was. Voor ik weer op de fiets zat, lag het eerste groepje te ver weg", vertelde Pij nen, die, overigens niet ernstig, op verschillende plaatsen bloedde. Verrassend was in de derde etappe het rijden van Cees Rent meester, die steeds constant mee reed in de vorige ritten, en zich nu onderscheidde door met de groten naar bonen te klimmen en in St.-Etienne aan te komen. „Maar ik heb er wél wat voor moeten doen", zei de donkere Zeeuw wonderlijk fris aan de meet. „Vlak voor die klim begon, viel ik twee keer achter elkaar plat. Jammer van de eerste etap pe, toen ik wachtte op achterblij vers van onze ploeg. Als ik dat niet gedaan had, zou ik nu veel beter geklasseerd staan." De andere Zeeuw in de Cabal- leroploeg, Richard Bukacki kwam teleurgesteld op ongeveer vijf minuten aan. „Ik trapte mijn versnelling kapot. Daardoor ben ik op de 42/13 naar boven gemoe ten. Dat was haast geen doen. Toen ik die pech kreeg, stoof de ploegleiderswagen net voorbij. Gerard Peters kon me niet zien." Wim Dubois, de derde Zeeuw in ParijsNice had evenmin veel geluk. Een kilometer voor de berg kreeg ik een lekke band. Toen ik aansloot, viel net de slag van voren. Ik zat helemaal ach teraan." Gezien die omstandighe den werkte Dubois zich aardig naar voren (hij zat in het groepje met Pijnen). „Maar ik had zo graag bij de eersten gereden Wie dat wél deed, was Jan Janssen, zeer tevreden over de verbeterde weersomstandigheden. „Ik ben niet zo'n kou-rijder. Daar om heb ik de eerste dagen minder goed gereden dan ik zelf wel wil de. Het warme weer bevalt me beter. Bovendien moet je niet ver geten dat ik recht uit de zesdaag se van Groningen kwam. Dat is nogal geen overgangvan een broeierig sportpaleis naar zo'n rotzooi als hier." Hulshoff en Johnnie Krijnen, mecanicien bij resp. Willem II en Caballero verschenen in geen best humeur aan de start van de derde rit. Alle twee hadden ze tot 's nachts tegen één uur gewerkt om het materiaal in orde te krij gen. De ravage van de tweede rit bleek toen echter nog niet opge ruimd, zodat ze gisterochtend om zes uur weer naast hun bed ston den om verder te sleutelen. Daar na volgde een etappe van zo'n vijf uur, vervolgens moest het mate riaal opnieuw onderhanden geno men worden en met dat alles werd dat voor hen een bijzonder zware Harry Jansen, in dienst van het Franse Sonolor, met ex-renner Jean Stablinsky als ploegleider, blijkt dinsdag „onder invloed" de tweede etappe gereden te hebben. „Weet je waarom ik zo laat bin nenkwam en zo kapot zat. Ik was bijna dronken! Bij de ravitaille ring kreeg ik een bidon koffie en daar bleek cognac in te zitten. Omdat ik slecht gegeten had, viel dat drankje helemaal verkeerd. Ik wist niet wat me ouerkwam. Mijn benen wilde amper meer rond." MiiNCHEN (ANP) Petar Raden kovic, beter bekend als Radi, de even formidabele als controversiële doel man van München 1860, stopt aan het eind van dit seizoen zijn loop baan als beroepsvoetballer. Radenkovic, 35 jaar en naast voet baller vertegenwoordiger van een Zwitserse textielfirma, vertelde: „Het was voor mij werkelijk verschrikke lijk moeilijk deze beslissing te nemen. Ik ben tenslotte een stuk van Mün chen geworden. Maar mijn toekomst is afhankelijk van wat ik naast het voetballen presteer en dat weegt, nu ik 35 jaar ben, zwaar." Radenkovic speelde zaterdag een hoofdrol in de door München met 2-1 gewonnen derby tegen Bayern München. Radi heeft sinds 1962 bij München gespeeld. Daarvoor had hij in 1953 en 1955 met OFK Belgrado de Zuidslavische voetbalbeker gewon nen. In 1956 was hij doelverdediger van het Zuidslavische elftal, dat op de Olympische spelen van Melbourne de zilveren medaille veroverde. Het eerste succes van München met Radenkovic was het veroveren van de Duitse voetbalbeker in 1964 en het bereiken van de eindstrijd (0-2 tegen Westham United) in het Euro pese toernooi van de bekerwinnaars. In 1966 veroverde München het Westduitse kampioenschap. In die tijd was Radi al een begrip. Zijn populariteit bij het publiek was enorm. Bij de trainers was Radi min der geliefd. Zijn rellen met Merkel, maai' later ook met Sing en Langner, zijn tot ver buiten de club bekend geworden. In bepaalde opzichten was Radenkovic ondisciplinair. Zijn uit lopen tot ver buiten het strafschop gebied had soms succes, een enkele keer ook kostte het een doelpunt. Merkel nam dat niet. Zijn kreet was: „Radi er uit of ik". Merkel kon gaan. Radi, zanger met succes door zijn grammofoonplaat „Bin i Radi, bin i König", bleef. Zelf wil hij er nu voor het begin van het nieuwe seizoen een eind aan maken. Als hij het wer kelijk doet, zal zijn naam nog vaak in Westduitse sportverslagen voor komen, want over een doelman, die zeer ver uit zijn doel komt, wordt al sinds jaren geschreven: „Hij maakte een uitstapje a la Radi". En dart zal nog lang zo blijven. DEN HAAG (ANP) Gistermor gen was de tussenstand van de mel dingen voor sporttoto 31 van het af gelopen weekeinde: eerste prijs: 13 meldingen, tweede prijs: 300, derde prijs: 3500, extra prijs: 800.

de Stem | 1970 | | pagina 33