AMERIKANEN MOETEN UIT LAOS WEG 'rinselijke rivalen in Laos willen •ver vrede praten DE STEM Bejaarde doodt zijn echtgenote doorregen varkensrollade DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Storen t ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 Iniet veel hid-minister ontkent anoeienis met aanslag Justitie gaat rechters werven WINTER HOUDT AAN Veel ldezers blijven thuis: „Mijn stem haalt toch niets uit" IN VLAAG VAN WOEDE: andaag in Dwarsgebakken lekker! indacht na verdwijnen stemplicht BEVRIJDINGS- TIENTJE TREKT (NOG) EEDS 11 arrestaties op cyprus Stichting in voorbereiding voor keuren motorvoertuigen IATA wil zware straffen voor vliegtuigkapers Eervol ontslag voor Alkmaars burgemeester Weer spion gepakt in West-Duitsland Italiaan wint tweede etappe Parijs-Nice Mil j oenenfraude in België kAAAA lekker eten tips een goed stuk vlees hoort erbij 10e jaargang - no. 26372 cplTIE VOOR [EELAND -.gcteun Dr. W. A. J. M. Harkx fdredacteur: L. Leijendekker «fdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 \tefoon 22341. Postgiro 1114111 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 dinsdag 10 maart 1970 WEERBERICHT Opklaringen Enige sneeuwbuien, maar ook zon nige perioden. In de nacht en och tend mist. Zwakke wind. Zelfde temperaturen als gisteren. HULST, STEENSTRAAT 14, TEL 3751 55 j BEN HAAG (ANP) De Ne- lerlanders hebben niet in de rij om hun „Bevrijdings- Bentje" te bestellen. Vandaar dat het ministerie van Financiën er io; een kleine advertentiecam pagne tegenaan heeft gegooid om hate kondigen dat de gegadig- itn nog een weekje extra krij ten om hun aanvraag in te die nen. Overigens wanhoopt men er liet aan dat de gehele eerste slag ti vijf miljoen zilveren tientjes voorverkoop aan de man zal 'inden gebracht. lot nu toe zijn er bijna vier iljoen munten besteld. Dat het |i(t zo'n vaart heeft gelopen, i men in Den Haag onder ftir aan de krappe bestelter- pijn en aan onbekendheid met campagne. Zo denken veel Ipsen dat het Bevrijdingstien- Be een gedenkpenning is, hoewel pel degelijk als wettig betaal- pdel zal gelden, terwijl weer pieren menen dat men er niet Kr dan één of twee tegelijk i aanvragen. de lokettisten van sommige aiken vergissen zich in dat op- p, zoals minister-president De ondervond. Hij wilde een Het aantal bestellen, maar te horen dat hij er niet feer dan twee kon krijgen. Hij 11 dat uit de beste bron bestrij- l'i. Anderen weten wel betey. tellingen van duizend exem- llton komen voor, maar de spant toch wel een zieken- |iis dat er niet minder dan mfigduizend heeft aange- Blijkbaar wil men de fcgsters in klinkende Be- ingsmunt honoreren. (Van onze redactie buitenland) HONGKONG De communistisch gezinde leider van de Pathet Lao in Laos, prins Soephana-Vong, heeft voorgesteld schriftelijk van mening te wisselen met de neutralistische pre mier, prins Soevanna Phoema, over de beëindiging van de ge vechten. Deze laatste heeft laten weten dat hij bereid is zo snel mogelijk met deze onderhandelingen te beginnen. De Fathet Lao wil de besprekin gen baseren op de volgende punten: De Amerikanen moeten uit Laos vertrekken. In overeenkomst met de Geneefse overeenkomst van 1962 moet Laos zich onthouden van militaire bondgenootschappen. Een blijvend staakt het vuren. Een raadgevende politieke com missie, waarin vertegenwoordi gers zitten van alle politieke par tijen. Een tijdelijke coalitieregering. Een gedemilitariseerde zone schep pen, waarin die commissie en die coalitieregering zioh zullen ves tigen. Van militaire zijde in Vientiane wordt vernomen dat regeringsstrijd krachten van Laos in de nacht van zondag op maandag Phoe Vieng in de „Vlakte der Kruiken" hebben ver overd. Volgens inlichtingendiensten van Laos en de V.S. kampen de Noordvietnamezen met aanvoermoei- lijkheden. Zij zouden vooral gebrek aan rijst hebben. De radio van de Pathet Lao heeft Thailand ervan beschuldigd met 12.000 soldaten Laos te zijn binnengedron gen. Thailand heeft dit ontkend. Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat tenminste 27 Amerikanen zijn ge- sneuyeld of worden vermist als ge volg van acties in Laos. De demo cratische senator Albert Gore heeft gezegd dat volgens zijn inlichtingen honderden Amerikanen bij militaire operaties in Laos zijn gesneuveld. Hij betoogde dat Laos een tweede Viet nam is. Noord-Vietnam heeft inmiddels 'n beroep op de V.S. gedaan het bom barderen van Laotlaans gebied te sta ken. De Britse regering heeft de Sovjet-Unie maandag een boodschap gestuurd waarin zij haar steun be tuigd aan het voorstel van prins Soevanna Phoema een nieuwe con ferentie te beleggen over de Ge neefse akkoorden. De Sovjet-Unie schijnt hier weinig voor te voelen. onze redactie buitenland) tjiCOSIA Oud-minister Poly ps Georgadjis, wiens woning de PW na de aanslag op aartsbisschop T'arios heeft doorzocht, heeft met f tegengesproken dat hij iets ïl «e aanslag te maken heeft. De F" heeft intussen elf Griekse Cy- f,® aangehouden, van wie be- KÜ's dat zij aanhangers van Geor- Pu'lijn. Zij zullen binnen 24 uur 'de rechter verschijnen, roe woning van Georgadjis heeft I Politie twee niet geregistreerde rjlen en een kleine hoeveelheid fpnepistoolmunitie gevonden. Van I ®ee pistolen zei de oud-minister, T™j ze persoonlijk van Makarios (wegen. „Ik geloof dat het ge- voor de aartsbisschop van el- komt. Ik heb hem er voor ge- Jjschuwd, maar hij weigert het te jZei Georgadjis, die tot novem- de rechterhand van de aarts- was. ^fgadjis is, toen Cyprus in 1960 «la 2 wercL minister van bin- r tdse zaken geworden. Daarvoor f "tl eén van de belangrijkste lei- vmi de ondergrondse beweging S. 'e vier jaar tegen Groot-Brit- e heeft gevochten voor aanslui- o>J Griekenland. In 1968 moest Portefeuille opgeven onder het Griekse kolonelsbe- Ita'lft beweerde dat Georgadjis i n was. kü de mislukte aan- B de Griekse premier George Papadopoulos in de zomer van 1968. De oud-minister heeft voortdurend beweerd dat hij ook met die aanslag niets te maken heeft gehad. Georgadjis werd een tegenstander van de aartsbisschop, toen de presi dent zijn ontkenning van de beschul diging der junta negeerde. Sindsdien probeert hij een politieke comeback te vieren als plaatsvervangend leider van de Verenigde Partij, die alle rechtse pro-Makarios-elementen op het eiland heet te verenigen. Aartsbisschop Makarios heeft in een toespraak, waarin hij hoopte dat God de aanvallers zou vergeven, la ten uitkomen dat de aanval door Grieks-Cyprioten was uitgevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Justitie) heeft een commissie inge steld die in het bedrijfsleven en on der advocaten juristen moet gaan werven van het rechterschap. Het tekort aan kandidaat-rechters is zo' groot geworden, dat dit jaar een aan tal opengevallen functies bij de recht banken en kantongerechten waar schijnlijk niet opgevuld kunnen wor den. Het is een uitgangspunt van de re gering dat voor opengevallen functies de kandidaten voor de ene helft uit de gerechten zelf komen en voor de 'andere helft uit ervaren juristen on der advocaten en in het bedrijfsle' ven. Deze tweede groep echter laat de laatste jaren ernstig verstek gaan, zodat een te eenzijdige samenstelling van de rechtsprekende colleges ge vreesd wordt. De wervingscommissie staat onder leiding van mr. C. Dub- bink, raadsheer in de Hoge Raad. DEN HAAG (ANP) Binnenkort beginnen op het ministerie van Ver keer en Waterstaat besprekingen over de oprichting van een stichting, die de verplichte keuring van lichte motorvoertuigen zou moeten regelen. Onder lichte voertuigen moet wor den verstaan motorfietsen, scooters, personenauto's en lichte bestelauto's. De stichting, waarvoor ontwerp statuten zijn opgesteld, krijgt de naam Stichting Centraal Bureau Veiligheidskeuringen Voertuigen (CBVV). Als plaats van vestiging wordt Den Haag voorgesteld. Men stelt zich voor dat de nieuwe stichting instanties aanwijst, die de keuringen zullen verrichten. Voor het gesprek over de nieuwe stichting zijn de volgende instanties en verenigingen uitgenodigd: De ANWB, de KNAC, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, de Nederlandse Vereniging van Art sen Automobilisten, het verbond voor Veilig Verkeer, de BOVAG, de RAI, de Nederlandse Vereniging van Au tomobiel Assuradeuren en de Alge mene Verladers- en Eigen Vervoer ders Organisatie, (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De lange, nare kwak- kelwinter weet maar van geen op houden. De langer wordende dagen en de klimmende zon ten spijt blijft de lente uit. Momenteel ligt Neder land in een koude luchtbel met op grote hoogten zeer lage temperatu ren. Boven ons land en de Noordzee worden op vijf kilometer hoogte tem peraturen van 40 graden onder het vriespunt gemeten. Hierdoor ontstaan er tal va* sneeuwbuien, vooral boven zee. In 't midden van de week kan er wat meer depressieactiviteit komen met aanvankelijk sneeuw, later regen en wind. Daarbij wat minder lage nacht- temperaturen, maar nog steeds geen lente. Ook in onze buurlanden trou wens in het grootste deel van Euro pa blijft het klimaat nog steeds kouder dan normaal. Verleden jaar was het al een bijzonder koude lente maand, deze tweede maartweek hei weinig beter. Dit Laotiaanse jongetje, behorend tot één van de stammen die het Dal der Kruiken zijn ontvlucht na de Noordvietnamese aanvallen, staat tussen restanten oorlogsmateriaal, die nu de huisraad uitmaken van de evacués. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/BERGEN OP ZOOM/ GOES Een flink percentage stem gerechtigden zal bij de aanstaande Statenverkiezingen niet ter stembus gaan. Die conclusie zou men kunnen trekken uit de resultaten van een maandag door ons blad gehouden bliksemenquête. Wij hebben honderd willekeurige personen in ons ver spreidingsgebied geïnterviewd, waar van er 23 gezegd hebben op 18 maart verstek te laten gaan. Natuurlijk gaat het hier niet om een wetenschappe lijk voorbereid onderzoek, zodat wij de verkregen gegevens met alle voor behoud omringen. Een zekere aan wijzing kan men er echter wel uit lezen. Zevenenvijftig proeent gaat wel stemmen en zeventien procent twij felt nog, maar een belangrijk deel van die zeventien procent zal „waar schijnlijk toch wel gaan". Nagenoeg alle ondervraagden bleken ervan op de hoogte, dat de opkomstplicht is afgeschaft en kunnen het daarmee min of meer eens zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken is er geen zinnig woord over te zeg gen, hoeveel stemgerechtigden bij de eerste verkiezingen-zonder-opkomst plicht de stembus links zullen laten liggen. Toen de opkomstplicht nog niet was vervallen kwam veelal zes tot zeven procent van de kiezèrs niet opdagen. „Dat percentage zal nu on getwijfeld hoger zijn, maar het is heel moeilijk te voorspellen hoevéél ho- Defecte gasbuis veroorzaakte explosie in Temeuzen. Pagina 3 Schilderijen van Elie Borgrave uit Zuidzande sieren Belgisch paviljoen in Osaka. Pagina 5 Toenemende Zeeuwse industria lisatie mist haar uitwerking op arbeidsmarkt niet. Pagina 7 Nieuwe prijzenslag in platen branche. Pagina 9 Buitenlands schoeisel vaak van plastic en papier. Pagina 13 De bejaarden hebben te weinig mogelijkheden om hun eigen levens- en woonwijze te kiezen. Pagina 15 Trico-Noble doet 't het eerste jaar kalm aan. Pagina 17 Q'65 komt terug. Pagina 18 Stereomuziek uit vruchtbaar heidssymbolen. Pagina 19 NIJMEGEN Gisteren is in Nij megen bekend geworden, dat zich een verschrikkelijk familiedrama heeft afgespeeld in het bejaarden centrum ,t Höfke te Beek bij Nij megen. De 78-jarige H. heeft zondag avond rond tien uur zijn 74-jarige echtgenote met een broodmes om het leven gebracht. Hij stak de vrouw, waarmee hij S3 jaar was getrouwd, verschillende malen steken in de horst. Doordat de vrouw gilde werd een buurvrouw gealarmeerd. Zij was het die meteen de politie belde. Toen de ze na de moord arriveerde, maakte de man zelf de deur open en zei: „U komt net op tijd, want ik was juist van plan mezelf van kant te maken". Men heeft meteen de man overgebracht naar het hoofdbureau GENèVE (AFP) Het bestuur van de internationale vereniging voor de burgerluchtvaart (IATA), in Ge neve bijeen, heeft een program aan genomen om de veiligheid in de lucht te waarborgen. In dit program, dat gericht is aain de regeringen vam een groot aantal landen, de luchtvaartmaatschappijen en de directies van de vliegvelden, wordt aangedrongen op uitwerking van internationale rechtsregels, op grond waarvan luchtpiraterij een misdaad in volkenrechtelijke zin wordt, en het geven van zeer zware straf fen aan hen die in vliegtuigen ontplofbaar materiaal plaatsen met de bedoeling schade aan het toestel, de bemanning, de passa giers, de vracht of de post toe te beeimea. (Van onze correspondent) DENHAAG Mr. dr. H. J. Wyte ma is met ingang van 6 maart op zijn verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Alkmaar met dank voor de goede en langdurige dien sten als burgemeester bewezen. Burgemeester Wytema is enige we ken geleden in het nieuws gekomen, doordat hij zioh op verzoek van enige burgers op een politiebureau in Alk maar meldde, omdat hij onder in vloed auto zou hebben gereden. Hij is toen met ziekteverlof gegaan. Van de officier van justitie bij de recht bank in Alkmaar vernamen wij, dat mr. dr. Wytema voor het rijden on der invloed zal worden vervolgd. KARLSRUHE (RTR) In Frank fort is een Oostduitser, de 41-jarige Hasso Schlesinger, gearresteerd op verdenking van spionage voor Oost Duitsland. De arrestatie houdt geen verband met het oprollen van het communis tische splonagenet vorige week, waarbij de 51-jarige secretaresse van de Westduitse minister van weten schappelijk onderzoek, Irene Schulz ww betrokken. ger", aldus de zegsman. Hjj zei wel gehoord te hebben, dat in enkele belangrijke gemeenten de aantallen aanvragen om bij volmacht of in een andere gemeente te kun nen stemmen vrij aanzienlijk minder groot zijn dan bij vorige verkiezin gen. „Dat zou een aanwijzing kunnen vormen. Hoewel: uit andere gemeen ten hoor je weer heel andere gelui den. Wij wagen ons maar liever niet aan voorspellingen". Een belangrijk deel van de onder vraagden, die straks wél de leden van de provinciale staten gaan kie zen, zei zich daartoe „moreel ver plicht" te voelen. Twee kleinere groe pen geënquêteerden gaven te kennen uit respectievelijk „oppositionele overwegingen." („er moet nu echt eens een ander beleid gaan komen") en „praktische overwegingen" („als je niet gaat stemmen geef je de po litieke tegenstanders eigenlijk de vrije hand") te zullen gaan stemmen. Een vrij groot deel van de twijfe laars bleek met de moeilijkheid te zitten, dat men niet of nog niet weet op wie of welke partij men zijn stem eventueel zal uitbrengen. Die twij fel is er overigens ook bij een klein deel van de mensen, die wel naar de stembus zullen gaan. Het grootste deel van de mensen, die niet gaan, is over het algemeen" de mening toegedaan, dat hun stem toch niets uithaalt. van politie te Nijmegen en gisteren is hij naar het Huis van Bewaring te Arnhem gebracht. Volgens enkele bewoners van het bejaardencentrum zijn er al eerder ruzies geweest tussen de man en vrouw. De man was intertijd ge meentesecretaris geweest van het dorp Hedikhuizen maar ging met ver vroegd pensioen toen deze gemeente werd gevoegd bij Heusden. En-kele jaren geleden werd hij onder curatele gesteld i.v.m. een verminderd geest vermogen. Een van de zonen, die maatschappelijk werker is, regelde verder alles voor zijn ouders. Toch vond de bejaarde man dat het nu maar eens uit moest zijn met die oniler euratelestelling. Zondagmiddag kwamen zijn zoon en schoondochter deze zaak nog eens doorpraten en stelden vast dat men voorlopig de situatie maar beter kon laten zoals deze was. De vader wond zich zo op over het verloop van het gesprek, dat hij de kamer verliet en naar bed ging. Nadat zijn zoon omstreeks half acht was vertrokken, kwam hij weer de woonkamer binnen en gintg met zijn vrouw naar de televisie zitten kijken. Op een gegeven moment zou hij naar de keuken zijn gelopen en daar een broodmes hebben gepakt uit de la van een tafel. Hij hield het mes op zijn rug en achter zijn rug ver borgen. Heel plotseling zou hij zijn opgestaan en zijn vrouw een aantal keren in de borst hebben gestoken. De politie is er nog niet helemaal achter gekomen wat nu de onmiddel lijke aanleiding zou zijn geweest van dit gewelddadig optreden. Van onze speciale verslaggever) JOIGNY De coureurs zijn in de eerste etappe van ParijsNice door een hel gegaan. De karavaan werd in de rit naar Joigny gegeseld door ha gelbuien en gekweld door kou en regen. Bovendien ontkwam het gros niet aan een lekke band. De oorzaak daarvan was het feit dat de Fransen de wegen hadden bestrooid met kie zelstenen in combinatie met zand en zout tegen de gladheid. De dupe van lekke tubes waren vooral de Nederlanders en met name de Caballero-ploeg. Van de formatie van Gé Peeters verloor Leo Duyndam de leiderstrui, doordat hij plat reed, terwijl ook de rest op Jan Kre kels na terrein verspeelde. Nieuwe leider werd de Italiaan Chiappiano Chemello, die de sprint van een com pact peloton won. René Pijnén was met. een zesde plaats de beste Neder lander. BRUSSEL (ANP) De directeur van een Belgische aardappelmeelfa briek (waarschijnlijk de grootste van Europa) in Leuze bij Doornik, is aan gehouden op verdenking van het ple gen van verduistering en valsheid in geschrifte. Het gaat om een som van 3,5 miljoen gulden waarvoor de di recteur fictieve uitgaven zou hebben bedacht en waarvoor hij een krediet van de staat probeerde te krijgen. (ADVERTENTIES) Op de rug of de zijkant van de gebraden rollade worden enige plakken ananas vastgeprikt, die even in de boter zijn verwarmd. Schotst opmaken met spruitjes of tutti-frutti en patates frites. Jus in 't kommetje! Vleeswaren en Vleesconservw»

de Stem | 1970 | | pagina 1