iOVER ONTMOETING IRANDT-STOPH onderdag weer esprekingen in Oost KRAN1 Vier weken voor Asva- voorzitter KVP: werkgroep D'66 wil desnoods dwang „INFERIEURE IMPORT-SCHOENEN MISHANDELEN IONGE VOETEN m Leven m Pozzuoli langzaam normaal Rectificatie KBO Breda wil breuk NKV- Middelhuis wpifh H4yffi LIGENTE EN HET EROEP aantrekkelijke ld-regeling OTYP Reizen KXXXXXX! Commentaar fuatemala Consulaat VS in Salisbury dicht Maagdenhuis-affaire Jane Fonda op de bres voor Indianen Guerrilla's dreigen met meer ontvoeringen AFREMMEN BEVOLKINGSGROEI Voorstander In telegrammen aan minister Studenten en docenten uiten kritiek op beleid bestuur Artibus Geen vrijstelling dienstplicht voor onderwijzers I )e^e|yd ei v Hondeneiland in Theems roept zich uit tot republiek' '2 13 DE STEM VAN DINSDAG 10 MAART 1970 13 HOEFIJZERS BRANDT VIA WEST-BERLIJN (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „Ons land wordt de laatste jaren overstroomd door in ferieur importschoeisel. Een groot gedeelte hiervan bestaat uit voor werpen die wel op een schoen lij ken, maar die in de verste verte niet voldoen aan de minimumeisen die we aan een schoen mogen stel len. Vooral jonge voeten worden verschrikkelijk mishandeld in schoenen, gemaakt van materialen, die hoogstens geschikt zijn om er een goedkope stoel mee te bekle den. Het gevolg hiervan is dik wijls het optreden van voetschim mel, eczemen en door het ont breken van een verantwoorde pas vorm doorgezakte en misvorm de voeten". Dit zei de voorzitter van de stich ting „Het Schoenmakersgllde", de heer A. Stöckschen in Utrecht op de jaarvergadering van het gilde. (Bij deze organisatie zijn ongeveer 200 meester-schoenmakers aangesloten. Toelating tot het gilde geschiedt pas na een strenge kwaliteitscontro le op het werk van de kandidaten). De heer Stöckschen toonde zich ook ongerust over de neiging die in bepaalde sectoren van de Neder landse schoenindustrie valt waar te nemen, namelijk een zo goedkoop mogelijk produkt te brengen om het hoofd te kunnen bieden aan de buitenlandse concurrentie. Men pro beert dat onder meer te bereiken door het gebruik van sythetische materialen. Volgens de heer Stöck schen wordt het de hoogste tijd dat de regering ingrijpt en tenmin ste verplicht stelt dat bij elk paar nieuwe schoenen een verklaring wordt gevoegd waarop duidelijk wordt vermeld uit welke materialen de schoenen zijn vervaardigd. „Op het ogenblik worden dage lijks duizenden paren schoenen ver kocht als prima leren schoenen, terwijl een groot deel ervan beslist geen gram leer bevat. In de meeste gevallen weet de verkoopster dat ook niet, zo geraffineerd wordt er geïmiteerd. Maar de koper merkt na korte tijd wel, dat zijn schoenen zijn samengesteld uit plastic en pa pier". In Nederland wordt per jaar zo'n tachtig miljoen gulden uitgegeven aan schoenreparaties. De gilde- voorzitter meent? dat dit voor plan nenmakers in de schoenindustrie een aanwijzing moet zijn, dat het op de markt brengen van onrepa- reerbare rommel in het Nederland se klimaat nooit een succes kan worden. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN De vertegenwoordigers van West- en Oost- [luitsland zullen elkaar donderdag weer ontmoeten. Dat is iet resultaat van de onderhandelingen, die moeten leiden tot L ontmoeting van kanselier Willy Brandt en premier Willi jtoph van Oost-Duitsland. De onderhandelaars hebben giste- ten drie uur met elkaar gesproken in Oost-Berlijn. I in Warschau heeft de staatssecre- is van het Westduitse ministerie ,j buitenlandse zaken, Duckwitz, de Ederhandelingen met de plaatsver- Wende Poolse minister van bui- Inlandse zaken, Winiewicz, over ver ering van de betrekkingen voort- et. Het centrale punt in deze be- liekingen, die een maand geleden begonnen, is de kwestie van de alse westgrens. Warschau wil na- Itlijk dat Bonn de Oder-Neissegrens Sent. Over de resultaten werd niets V-v tv v 'K. J uw heldere verstand «A opleiding. y m te passen aan eteeds santé opdrachten. gaven en kennis te g®- e tijd te benutten. s en kantoorervaring. neer wij denken aan het oor de vrouw. werk voor hele of haivf u ter beschikking staan, e waardig; ?n een functie ardig; bij een advocaat, ectabele firma. dat u 2oekt1 Belt on» t U even praten. ngen worden U gaarne $kt door; 1-3, tel. 01600-38960 Wat betreft de onderhandelingen let de DDR schijnt Brandt de juiste Jrakteristiek te hebben getroffen, |eii hij zei dat deze met „groot ge- moesten worden gevoerd. Uit (trouwbare bron in West-Berlijn is pnomen dat West-Duitsland twee :uwe voorstellen heeft gedaan. De- I zijn: ■Brandt en Stoph zouden elkaar (ontmoeten in een „neutrale" stad Oost-Duitsland, bijvoorbeeld esden of Leipzig. IStoph zou eerste naar Bonn ko luren (andt heeft namelijk toen hij Stophs tnodiging voor een bezoek aan (st-Berlijn aanvaardde, de Oost- premier uitgenodigd voor een Jentozoek aan Bonn. t gesprekken tussen Oost- en Istduitse vertegenwordigers wer- a donderdag afgebroken op de eis t de DDR dat Brandt West-Ber- i niet zou aandoen. Bonn deed je ontvoeringen van Amerikanen en van met de Amerikanen ipathiserenden zijn in werkelijk- P slechts kleine en anekdotische iptomen van een opstand tegen macht in Guatemala: United Fruit Company, die ze- "ig percent van de vruchtbare in dat land controleert. Een worming door de vooruit- 'ende regering van kolonel Ja- Arbenz Guzman werd in 1954 tedaan gemaakt na een door de tikaanse geheime dienst gefi- 'erde opstand. hds 1962 woedt de guerrilla. Bij «Beweging van de 13de novem- hebben zich de Guatemaltaanse 'I. van de Arbeid en het Ver- Studentenfront aangesloten, een gezamenlijk commando, ders en studenten nemen de fs in de steden onder hun hoe- 'erwijl dg „Beweging van de je november" (MR 13) vooral in landelijke gebieden opereert, sologische afsplitsingen en ge- en zijn de voornaamste oor- wellicht meer dan de hulp van nkaanse groene baretten en het lru'k van napalm door de ach- jjvolgende leiband-regeringen, a uaterr|ala nog geen tweede 's geworden. i 'e'ders van de opstandige ■PM hebben zelfs gehoopt dat r*,reem-rechtse kandidaat voor -cente presidentsverkiezingen, 'e Carlos Arana Osorio, met of 6r fraude een absolute meer- zou halen. Zij verwachtten no rea^'e daarop het Guatemal- volk als één man tegen de 'e dictator zou opstaan. Het ■i,.rnuaar. weinig gescheeld, want lbo jaa pet. Het Congres I 6 President moeten aanwij- Wrou on9etwiifeld met veel lam! gePaard zal 9aan- En licht V'j Amerikaanse interven- I r de coulissen. (als daarop de concessie dat Brandt recht streeks naar Oost-Berlijn zou reizen, maar op de terugweg via West-Ber- lijn zou gaan. De Oostduitsers konden zich hiermee niet verenigen. Men acht het niet waarschijnlijk dat de Oostduitsers met een andere stad dan Oost-Berlijn akkoord zullen gaan, omdat zij de bevolking van Oost-Berlijn beter in de hand zouden hebben. Inmiddels heeft de correspondent in Bon van de Tsjechoslowaakse ra dio en televisie, Kvetoslav Faix, in een uitzending gezegd dat er hoe dan ook eens besprekingen zullen komen tussen West-Duitsland en Tsjecho- slowakije over het normaliseren van de betrekkingen tussen deze landen. WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse consulaat in de Rhodesische hoofdstad Salisbury wordt op 17 mrt. gesloten. De grondwet van de nieu we republiek Rhodesië vormt volgens het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken „een absolute en formele breuk met Engeland". De Britse minister van Buiten landse Zaken Michael Stewart heeft vorige week formeel om sluiting van het Amerikaanse oonsultaat verzocht. IfkT fc 'jr ËwPïi ,i - t. -v %-■ 'A-F? b 'AP- ,;y AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politierechter, mr. G. H. No- mes, heeft dè voorzitter der ASVA, de 26-jarige student psychologie Jo- han Middendorp, voor zijn deelne ming aan de bezetting van het Maag denhuis vorig jaar mei terzake van lokaalvredebreuk veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf onvoor waardelijk. De politierechter legde hem deze gevangenisstraf op omdat Midden dorp „als voorzitter van de ASVA een grotere verantwoordelijkheid droeg dan welke andere bezetter", aldus motiveerde hij de straf. De of ficier van justitie, mr. J. J. Abspoel, had een boete van f 200 geëist, de straf die het Amsterdamse gerechts hof in hoger beroep aan de Maag denhuisbezetters heeft opgelegd. De officier conformeerde zich aan het arrest van het hof in de zaak tegen de studentenleider Ton Regtien, waarbij het hof buiten beschouwing heeft gelaten of deze een bijzondere rol bij de bezetting heeft gespeeld. De ASVA-voorzitter moet nog met zijn raadsman, die tot vrijspraak heeft geconcludeerd, overleggen of hij van het vonnis in hoger beroep zal gaan bij het gerechtshof. SEATTLE (Reuter/AFP) Filmster Jane Fonda is in de nacht van zondag op maandag gearresteerd, toen zij samen met een honderdtal Indianen pro-i beerde twee miltaire basissen bij de Amerikaanse stad Seattle te bezetten. De actrice, die zich reeds meermalen een fel strijd ster heeft getoond voor de zaak van de Indianen-minderheid, las bij de ingang van de basissen een proclamatie voor waarin zij „het land opeist voor alle Ame rikaanse Indianen." Intussen stormden de Indianen de basissen op en poogden het wachtlokaal en diverse andere belangrijke gebouwen te bezet ten. Na enige strubbelingen met de militaire politie werden allen gearresteerd. De beide basissen, Fort Lawton en Fort Lewis, zul len binnenkort geheel of gedeel telijk buiten dienst worden ge steld. Jane Fonda wil de plaat sen daarna tot culturele centra omvormen, waar dan ook een universiteit voor de Indianen kan worden gesticht. Op de foto worden enkele Indianen wegge leid MEXICO-CITY (Reuter) De drie guerrillaleiders die door de regering van Guatemala zijn vrijgelaten in ruil voor de Amerikaanse attaché Sean Holy hebben in Mexico-City gezegd dat de verzetsbeweging in hun land spoedig meer ontvoeringen zal ple gen. De drie waren na hun vrijlating met een lijntoestel van Panam in Mexico-City aangekomen. Een van hen, Aguirre Monzon, zei„Er zul len spoedig meer ontvoeringen vol gen, vooral als de regering doorgaat met het arresteren van leden van de „opstandige strijdkrachten". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Is een werkgroep van D '66 nu wel of niet bereid tot dwangmaatregelen om een bepaalde bevolkingspolitiek in Neder land te realiseren? Hierover is een felle strijd aan het ontstaan met de KVP, die van mening is dat de werkgroep wel degelijk het nemen van dwangmaatregelen niet volledig uitsluit. Van K.V.P.-zijde wordt ter staving daarvan gewezen op het rapport „De mocratische Bevolkingspolitiek" van een gelijknamige werkgroep van D'66. Vorige week is een uittreksel van dit rapport verspreid, waarin een aantal mogelijkheden staan aange geven om een stationaire bevolking te bereiken van circa 17 a 18 miljoen in het jaar 2020. De mogelijkheid van „niets doen" wijst de werkgroep af, omdat men meent dat het kindertal dan niet op het door D'66 gewenste niveau van 2,1 per vrouw zal ko men. Als tweede mogelijkheid noemt het In ons artikel „AOW bijna vier procent omhoog" (De Stem van za terdag 7 maart) is een storende fout geslopen. De nieuwe AOW/AWW-uitkerin- gen worden namelijk bij benadering als volgt: per jaar: per maand: ongehuwden 4031,335,54 gehuwden 5720,476,37 Op 1 januari waren de uitkerin gen: per jaar: per maand: ongehuwden 3774,314,50 gehuwden 5358,446,50 POZZUOLI (A.P.) Pozzuoli, de voorstad van Napels, was in het afgelo pen weekeinde half leeg wat bevolking betreft, maar toch druk door de vele toeristen, die naar de „stijgende stad" waren ko men kijken. Nu de eerste angstgolf weggeëbd is, komen toch enkele mensen, die de stad al vrijwillig hadden ver laten, terug. Een aantal cafés en winkels was zon dag voor het eerst in da gen weer open. Ook wa ren de vissers weer gaan werken. In enkele kerken werden diensten gehou den en er gaan geruchten over het heropenen van een paar scholen. De geleerden laten zich nog steeds niet positief uit over wat er met Pozzuoli, waar de grond in de laat ste zeven maanden haast een meter naar boven is gekomen, zou kunnen gaan gebeuren. De toe komstvoorspellers houden het ook vaag, behalve een hunner, Giuseppe Ianigro, wiens trotse bijnaam „De tovenaar van Toledo" luidt. Ianigro zegt: „Ik vind al die herrie onnodig. Wij kunnen het best de Vesuvius goed in de gaten houden. Aan de berg kun nen we zien dat de rustige periode van de vulkaan haar einde nadert". „Als er gevaar is", zegt professor Nino Pecoraro, „dan staat het niet onmid dellijk voor de deur. Het is niet uitgesloten dat zich in het midden van de golf (van Napels) de een of andere uitbarsting zal voordoen". rapport dwang. Daarvan zegt het uit treksel letterlijk: „Dwang. Dit is een zeer effectief middel, maar wij wij zen het af als zijnde in strijd met on ze democratische opvattingen. Op dit moment is de nood nog niet hoog ge noeg daarvoor, maar bij mislukking van een spoedig binnen bereik ko men van een stationair niveau zou dwang wei eens een bittere nood zaak kunnen worden". Het is deze zinsnede waaruit .vol gens de K.V.P. duidelijk blijkt, dat de D'66-werkgroep dwang niet volle dig uitsluit, zij het dat eerst van „bit tere noodzaak" sprake" moet zijn. Als derde mogelijkheid voor het gewenste stationaire niveau noemt de werkgroep het voeren van een democratische bevolkingspolitiek om de bevolkingsgroei zo snel mogelijk tot staan te brengen. De werkgroep zegt daar voorstander van te zijn. K.V.P.-fractieleider drs. Schmel- zer heeft vrijdagavond jl. in Zeve naar deze zaken aan de orde gesteld en gezegd dat door dit rapport bij D'66 „de beginselloze aap uit de prag matische mouw komt". „Ik denk dat door dit standpunt vele jongeren zich van D'66 zullen afwenden, omdat de persoonlijke vrijheid geweld wordt aangedaan", aldus drs. Schmelzer. Als reactie hierop heeft het hoofd bestuur van D'66 gisteren in een perscommuniqué verklaard elke dwang t.a.v. de gezinsgrootte van de hand te wijzen. In het perscommu niqué wordt gezegd: „Door enige on juiste berichten als basis te nemen voor zijn verklaring, heeft de heer Schmelzer de onjuiste indruk ge wekt dat een werkgroep van D'66 voorstander zou zijn van verplichte sterilisatie". Met de woorden „onjuiste berich ten" doelt het D'66-bestuur op kran teverslagen van een persconferentie van de D'66-werkgroep over haar rapport. Het dagelijks bestuur schrijft tenslotte onder geen enkele voor waarde te zullen instemmen ook in de toekomst niet met verplichte sterilisatie of enige andere vorm van dwang ta.v. de gezinsgrootte. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De studenten en 27 van de 49 docenten van de academie voor beeldende kunsten in Utrecht Artibus hebben onafhankelijk van elkaar een telegram gestuurd aan minister Veringa. Daarin spreken zij hun ongerustheid uit over het beleid van het bestuur van de academie, dat zonder overleg met docenten, directie of studenten de academie met ingang van vandaag voor onbepaalde tijd hebben gesloten. Het bestuur had de academie geslo ten, omdat „een aantal studenten de normale gang van het onderwijs bleef verstoren. „Het actiecentrum der studenten zoekt nu naar een ruimte, waar de lessen van Artibus gewoon door kunnen gaan. Volgens de stu denten is de aanleiding van de slui ting geweest dat zij donderdag een half uur van de lestijd hadden ge bruikt om te vergaderen over de sta tuten, die het bestuur hen had toege zonden. De curatoren van de rijksuniversi teit van Utrecht gaan minister Ve ringa een brief sturen waarin ze zeg gen dat zij een scheiding tussen we tenschappelijk personeel in vaste dienst en wetenschappelijk personeel in tijdelijke dienst „onjuist" en „on rechtvaardig" vinden. Tevens pleiten de curatoren voor een gelijkwaardige vertegenwoordiging in de universi teitsraad van een derde der zetels per geleding. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De Katholieke Bond van Overheidspersoneel, afdeling Breda, heeft het NKV te Utrecht in een schrijven verzocht minister Rooivink en de heer Middelhuis in te lichten over het wegvallen van de vertrou wensrelatie, die er tussen het NKV en de heer Middelhuis bestond. De Bredase afdeling van de KBO acht de houding van de heer Middel huis bij het aanvaarden van de loon wet Rooivink „onaanvaardbaar". In de brief aan het NKV meent zij „Wij vinden, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat de heer Middel huis nog langer als vertrouwensfi- guur van het NKV bekend staat in zijn functie bij de loonadviescommis- sie." (Van onze parlementaire redactie/ DEN HAAG Onderwijzers die in militaire dienst moeten, zullen niet in aanmerking kunnen komen voor speciale vrijstelling. Volgens staats secretaris Grosheide (Onderwijs) is het gebrek aan onderwijzers niet van dien aard dat vrijstelling nodig is. Voor bouwvakkers die onder dienst moeten, bestaat wei een aparte vrij stellingsregeling. Grosheide heeft dit geantwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid Laban (P.v.d.A.). Wel is er sinds enige tijd de moge lijkheid dat erkende gewetensbe zwaarden die onderwijzer zijn, hun vervangende dienstplicht als onder wijzer kunnen vervullen. Zij worden dan ingezet in streken of plaatsen waar te weinig onderwijzend perso neel is, of ais plaatsvervangers van zieken. In bijzondere gevallen kan wel speciaal vrijstelling verleend worden. Er zal dan van geval tot geval bekeken worden of de dienst plichtige onderwijzer op zijn school onvervangbaar i*. Goede morgen. Op deze vroege dinsdagse uren mag ik veronderstel len dat de zeer carnavalesken onder ons inmiddels van hun kater zijn be komen. Immers, zij hebben in het af gelopen weekeinde de vastentijd fees telijk doormidden gezaagd. Halfvas ten heet dat festijn. Meer half dan vasten, als u het mij vraagt, want het is niet veel meer dan binnenskamers wat nafuiven. Hetgeen overigens ook plezierig kan zijn. Alvorens aan lentebloesems te den ken, bereid ik voor mij mezelf maar voor op de volgende sneeuwbui. Dat is realoptimisme. Toch vraag ik me af of er niet een paar Arabieren gedacht hebben dat Makarios een Cyprijood was. Je blijft in dit enerverend tijdperk, of liever juist nu, vreemde dingen beleven. Zoals in het ziekenhuis van het Britse Rotherham, waar dezer da gen een man binnenkwam met de mededeling dat hij door een hond was gebeten. Daar kon wat aan ge daan worden. Hoe heet u?", vroeg de receptioniste. „Woef", zei de man. De receptioniste keek bevreemd op: „Wat zegt u?" De man hield vol: „Woef". En toen de receptiejuffrouw hem ongelovig en een beetje benauwd bleef aanstaren, vervolgde hij, ge prikkeld: „Mjjn naam luidt William Woof, kijkt u maar". En hij liet zijn pas zien. Kon de man het helpen dat je Woof schrijft en Woef zegt? Niemand heeft het recht slechte ideeën te vervangen door middel uan dwang. (Deze gevleugelde woorden van de Franse dirigent P. Boulez zijn mijns inziens het overdenken meer dan waard in een tijd, waarin nogal gemakkelijk gepraat wordt over po- litie-ingrijpen of guerrilla-geweld.) Zou die Woof ook scheidsrechter zijn? Ik krijg een steeds sterker vermoe den dat de Verenigde Naties aan Thant-pijn lijden. Een mijner scherpzinnige collega's zat in het afgelopen weekeinde ge noeglijk te kijken naar de wereld kampioenschappen kunsitrijden op de schaats in Ljubljana. Dat wil zeggen, hij keek naar het t.v.-verslag van de BRT. De (Belgische) commentator beschreef op een gegeven moment ten behoeve van de zwart-wit-kij- kers (het was een kleurenuitzending) de toiletjes. En dan zit je toch wel te kijken wat er met kleuren-t.v. al lemaal te zien is. Fantastisch! De commentator zei op een gegeven mo ment, de kledij van een mannelijk partner beschrijvend, dat hij „een donker zwart pak" aan haid. Zoiets zie je nou niet met een ge wone, kleurloze, t.v.! En Ajax komt terug, als het moet in Barcelona. Waarvan, met blijdschap niet waar, Amsterdammers zijn ook men sen - akte. MERIJN. LONDEN (AFP) Het „Hon deneiland", een schiereiland in de Theems tegenover Greenwich, heeft zich gisternacht uitgeroe pen tot een onafhankelijke repu bliek. De 10.006 inwoners zijn tot deze stap overgegaan, omdat zij vinden, dat het bestuur van groot-Londen waar zij onder val len, hun belangen onvoldoende behartigt. President van de nieuwe repu bliek is het 37-jarige gemeente raadslid Ted Jones. Onder zich heeft hij twee eerste-ministers de binnenvaartschipper John Westfallen en de bootwerker Raymond Paget. Aangezien er nog gefen grondwet is opgesteld, is de taakverdeling tussen de twee premiers nog niet geregeld. De „rebellen" hebben in zo verre succes met hun actie ge boekt, dat zij van de Britse re gering een toezegging hebben ge kregen, dat hun grieven zullen worden onderzocht. Deze toezeg ging was gericht aan de „onaf hankelijke gemeenteraad van Isle of Dogs". Het schiereiland dankt zijn naam aan het feit, dat koning Eduard de Derde (1312-1377) daar hokken voor zijn honden had laten bouwen.

de Stem | 1970 | | pagina 13