Melanie met hindernissen ESSSSriSuBI NÏXON LANCEERT PLAN VOOR RUIMTETRIP Grote investeringen Ischeepsmagnaten in Griekenland \STUNTTEAM OEFENT VOOR DEBUUT In 't kort Sneeuw Horecaf-protest bij G.S. Zeeland luxe inpakpapier Bej aardentehuizen Vereniging bezorgd Ruimtestation FRANSE JURISTEN: Martelingen in 1 gevangenissen van Brazilië ANDAAG toonstellingen estedingen Witteveen naar Suriname Man mishandelt vrouw en zoontje Bomontploffingen in Noord-Ierland Overeenstemming grafische c.a.o. Kiesrecht Pistool 3 DE STEM VAN MAANDAG 9 MAART 1970 3 alléén bij uw textiel winkelier naad, die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat (Van een onzer verslaggevers) GOES In een schrijven aan alle leden van het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland heeft de „Horecaf" (Nederlandse bond van werkgevers in hotel-restaurant-café en aanverwante bedrijven) geprotes teerd tegen het feit dat een aantal leerlingen van de „De Ruyterschool" uit Vlissingen de bediening zullen verzorgen van de lunch die de geno digden aangeboden zullen krijgen in het internaat „Onze Vloot" in Vlis singen, wanneer op woensdag 11 maart de tweede dubbeldeksveerbooi „Frirts Willem-Alexander" officieel zal worden overgedragen. De „Horecaf" protesteert met klem tegen deze, zoals zij het uitdrukt, pa ra-commerciële activiteit op het hore- cagebied. In haar brief memoreert zij dat de toestand in de Zeeuwse horeca bedrijven verre van rooskleurig te noemen is, en het serveren van een lunch zoals bovenomschreven een vorm van oneerlijke concurrentie is. De „Horecaf" besluit haar brief met de opmerking dat bij vorige overdrachten steeds de Zeeuwse ho recabedrijven werden ingeschakeld voor de verzorging van lunches e.d. Een opdracht zoals deze zou ook dit keer door vele bedrij ven en hun personeel dankbaar zijn aanvaard. (ADVERTENTIE) vlemmix-etalage teteringenstraat 22, breda (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De contactcom missie landelijke organisaties van bejaardentehuizen heeft in een tele gram aan minister Schut grote be zorgdheid uitgesproken over de maatregelen om de uitgifte van be jaardentehuisbedden iin 1970 te be perken tot 5600. De vereniging waarin de vieir landelijke organisaties van bejaar dentehuizen, waarin ongeveer 75.000 bejaarden worden verzorgd, samen werken vreest voor niveauverla ging van het verzorgingspeil in de 20-30 procent van de tehuizen, die vervangen moeten worden. It. P,45 voor vleesfondue 5,951 ÏDEN N.V. HULST I bijna 5 miljard kilometer. Een ruim tevaartdeskundige van de Nasa schat te de duur van zo'n reis op elf jaar. Als doel op langere termijn noem de Nixon een bemande vlucht naar en landing van de mens op Mars. Hij gaf hiervoor geen tijdslimiet zoals vice-president Agnew heeft gedaan, toen hij pleitte ovor een landing op Mars in het begin van de tachtiger jaren. De kosten van een dergelijk programma zouden zo laag mogelijk gehouden moeten worden, aldus Nixon.. Nasa-direeteur Thomas O. Paine heeft verklaard dat een beslissing over het zenden van een bemand ruimteschip naar Mars niet voor 1976 hoeft te worden genomen. De positie van Mars ten opzichte van de aarde, die Marsreizen mogelijk maakt, zal zich voordoen in 1983, 1986 en 1988. Voor een Marsreis met succes ondernomen kan worden, moet eerst een veilig pendelsysteem en een lanceerstation in de ruimte wor den ontwikkeld, aldus Paine, terwijl ook een door kernenergie voortge dreven raket noodzakelijk zal zijn. Nixon heeft verder hekend ge maakt dat de VS bouwen aan een „experimenteel ruimtestation", dat binnen enkele jaren klaar is voor lancering. „Wij verwachten dat in het komende decennium mensen maan den achtereen in ruimtewerkplaatsen zullen werken," aldus de president. Als onderdeel van een programma van zes punten noemde Nixon na drukkelijk de uitbreiding van prak tische toepassingen van de ruimte technologie als de metereologie, de communicatie, de navigatie, de con trole op het verkeer in de lucht, het onderwijs en de defensie. Tenslotte, aldus de Amerikaanse president, moet de internationale samenwerking in de ruimtevaart bevorderd worden. SEPPE Op Seppe oefent Nederlands jongste „kunstvlieg formatie", de „Red Eagles" voor het eerste optreden van het pas gevormde team op 30 mei op het Groningse vliegveld Eelde. De Red Eagles vliegen met Bölkows, een licht sportvlieg- tuig dat op Seppe ook als in structievliegtuig wordt gebruikt. Mentor van het team is „King" Gravemaker. De leden zijn (op de foto van links naar rechts) Kees Dankers, Johan van Kuijck, Joop Ferwijs en Guy Dinnesen. DE LANCERING van de Westduitse kunstmaan Dial, die vandaag met een Franse Diamant-B-raket omhoog zou worden gebracht, van de raket basis Kourou in Frans-Guyana, is tot dinsdag uitgesteld. Er is een fout in de tweede rakettrap ontdekt. BIJ EEN brand in New York zijn vrijdagavond zeven kinderen omge komen. Volgens de brandweer had den ze gered kunnen worden, als deze niet weggeroepen wgs voor een vals alarm. IN PRETORIA zijn tien Jehova's ge tuigen veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, omdat zij weigerden helmen en overalls te dragen in de gevangenis, waar ze wegens dienst weigering zaten. PENÏNY DURBIN, een van de maan dag in Decatur (Illinois) geboren Siamese tweeling, is vrijdag overle den na een operatie, waarbij de meis jes, die van borst tot buik aan elkaar gegroeid waren, werden gescheiden. PARIJS (RTR) - Twee Franse juristen, die zijn teruggekeerd van een bezoek aan Brazilië, waar zij een onderzoek hadden ingesteld naar de behandeling van politieke gevange nen, hebben verklaard dat martelin gen van gedetineerden in dit land geregeld voorkomen. De twee juristen vertegenwoordig den het internationale secretariaat van katholieke juristen en de Franse afdeling vam Amnesty International. Op een persconferentie in Parijs verklaarden zij tijdens hun verblijf in Brazilië, van 25 februari tot 5 maart, gesproken te hebben met bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten zowel als met familieleden van po litieke gevangenen. Zij waren daarbij tot die slotsom gekomen dat het martelen van deze gevangenen in Brazilië algemeen wordt toegepast. De twee juristen hebben hun bevindingen gerappor teerd aan de Braziliaanse minister van justitie, die de zaak zou onder zoeken. Films uur het verkeerde bed 18 j ;ebouw 20 uur aar URG uur ihantage 18 jaar en uur: rouw (2) 18 j. en a 20 uur bug al en 3nze dokter is de beste J Kibernatus a.l. estemming Poolbasis i Het goud van de Mac 4 jaar 3e zoon van Geronimo 1(1 des: Topaz 18 jaar et gescheurde gordijn lt| Het brandt in het wes In dienst van Hare Maj aar Het lichaam van Diai(| De clan van de Sicil acula en de weerwolf West side story 18 jait| Satyricon 18 jaar e: Een gouden weduwil I - Muziek - Dans| ;urg burg 20 uur elaar" van Brendan lidelijk Toneel Globe >AM >urg 20.15 uur van Hugo Claus door^ ndse Comedie ;en d-theater 14 uur rogramma modem toi •neelwerkgroep Proloog, orstelling voor het v< nderwjjs. pen ed. Schouwburg 20 uur I nieuws onder de zon" t iiir Mrozek. •R] Schietingen RPE ïlock 14.30 uur Cock 14.30 uur Diversen BURG t- en Gehoorzaal, Singels Regiecursus van het Zeen m voor het Amateurtfflifl L ïuis: Voordracht ■an André Frère voor de Zeeuwsch-Vlaanderen ance Framgaise. /an deze rubriek tel. 0111 Postburg 116 in Middelbu' dam n Boymans: Expositie sd tekeningen en grafiek ECitaj (t.m. 4 april) lan de Moor (70 jaar) I. Kunststichting, Kruispl tie Louis Paul Boon (t.®- Verkd. 10-17, zon. 12-17 u« (RPE Troutzaerte: Expositie rijen vain Roel Framkot 1 mrt.) Ma. t.m. zat. va ir, zon. van 14-18 uur. VAN 68 WONINGEN Aan de N.V. Staalproij werd de bouw van 68 won de Beukenstraat ëe% den gebouwd op kosten e Havenzathe te Rotter"* zal met dit project Jfljj 380 000,00 gemoeid zijn* zal- binnen enkele weK rden begonnen. ATHENE (DPA) De Griekse tearing heeft zaterdag bekendge maakt, dat overeenkomsten zijn ge sloten met de twee grote reders, Aristoteles Onassis en Stavros Niar- ckos, over investeringen van samen tenminste 800 miljoen dollar. Onassis heeft zich verplicht in- dastriële Investeringen van 600 tot miljoen dollar te verrichten. Hij wag nu een derde aardolieraffinaderij in Griekenland bouwen, die jaarlijks "5 tot 10 miljoen ton ruwe olie kan verwerken. Niarchos, wiens overeenkomst bin nenkort wordt ondertekend, moet de ft bestaande staatsraffinaderjj voor •weederde overnemen en de capaci- 'e't, die nu 1,8 miljoen ton ruwe olie per jaar bedraagt, opvoeren tot 4,5 miljoen. De reder heeft zich verplicht nvesteringen in Griekenland te doen ran minstens 200 miljoen dollar. De Griekse regering legde er in sar verklaring de nadruk op, dat dit 'e tot nu toe grootste investerings- >vereenkomst van Griekenland is. De maatregelen moeten bijdragen tot verhoging van de levensstandaard van het Griekse volk en tot bespoe- %ng van het volledig lidmaatschap van de E.E.G., zegt zij. Onassis zal in Megara, ten westen bi Athene, een aluminiumindustrie en een grote krachtcentrale bouwen. «J moet de voor zijn fabrieken niet «nodigde elektriciteit aan de rege ling leveren voor de laagste prijs, die Griekenland tot nu toe heeft gekend, wvendien kan Onassis volgens de overeenkomst kiezen uit een lijst van Projecten, om het investeringsbedrag Van 600 tot 620 miljoen dollar te be reiken. De olieraffinaderij en de cen trale moeten in '73 klaar zijn. Stavros Pjarchos, die met zijn concurrent en voormalige zwager Onassis een har- Vooruitzichten voor dinsdag Woensdag, opgesteld door K.N.M.I. op Jondag: Enkele sneeuwbuien tn in de nacht overwegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 1 der dinsdag 10 maart OP ZOOM 5.35 en 17-51 3ERT 4.41 en 17.12 RIMMELEN 8.04 en 29* ZEN 3.58 en 16.29 GEN 3.29 en 15.54 )INGE 5.25 en 17.47 min.-temp.: 1 tot 5 graden on- normaal; max.-temp.: 1 tot 5 gra nen onder normaal; kans op een diro- periode van minstens 12 uur: 70 Procent; kans op een geheel droog 'tmaal: 40 procent. voor woensdag: aantal uren zon: 't°t 7; min.-temp.: 0 tot 5 graden ™der normaal; max.-temp.: 0 tot 4 «raden onder normaal; kans op een ïjoge periode van minstens 12 uur: "Procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. (Van onze redactie buitenland) KEY BISCAYNE President ■Nixon heeft gezegd dat de VS in ■1972 moeten beginnen met de I plannen voor een trip van onbe- lmande ruimtevaartuigen in de ■zeventigerjaren langs Jupiter, Sa- Iturnus, Uranus, Neptunus en Plu- po. I De posibe varf de Planeten later I in dit decennium biedt een unieke kans missies uit te zenden". Die mis- Isies zouden afstanden afleggen van (ADVERTENTIE) Het brein a.l. Hondo en de Apachen I Bestemming Poolbasii| 4 jaar vallei van de monstenl 'unny girl 14 jaar en kogel voor het paaii Tarzan en zijn De val van het Ron laar Alfred de Grm- 18 j El Mercenario lc jaar die: De gevaarlijkste i ld 18 jaar 3e verdorvenen 18 jaar I AAS Hibernatus al. De slag' van El Alai DEN HAAG (ANP) De ministei van Financiën, dr. H. J. Witteveen, zal begin april een oriëntatiebezoek aan Suriname brengen, aldus heeft de Surinaamse vice-premier en mi nister van financiën, H. S. Radha- kishun, bij zijn vertrek naar New York meegedeeld. In New York zal minister Radha- kishun met de directie van twee gro te bankinstellingen overleg plegen. Ook zal hij er vertegenwoordigers van verschillende bauxiet- en alumi- niummaatschappijen die belangstel ling hebben voor Suriname te woord staan. Minister Radhakishun verklaarde bij zijn vertrek op Schiphol bijzon der tevreden te zijn over zijn bezoek aan Nederland. (Van onze correspondent) TILBURG Verdacht van poging tot zware mishandeling van zijn 30- jarige vrouw en hun driejarig zoon tje, is aangehouden de 33-jarige Til- burger L. de K. De man had een zeer kwade dronk over zich en zocht ru zie met zijn vrouw, die hij in eerste instantie met een stoelpoot te lijf ging. De man begaf zich toen een tijd lang buiten de echtelijke woning, maar bleek bij zijn terugkeer geen spat te zijn opgeknapt. Eerst name lijk duwde hij zijn zoontje met het gezicht in de kokosgangmat. Daarna greep hij zijn vrouw, die al bont en blauw was geslagen, in de nek en drukte haar met het hoofd door een ruit, waardoor zij een heftig bloe dende wond opliep. Moeder en kind moesten zich onder medische behan deling stellen. (Van onze redactie buitenland) BELFAST In Noord-Ierland zijn dit weekeinde twee bomaansla gen gepleegd, die slechts schade ver oorzaakten. In Belfast ontploft een bom op het terrein van een spinnerij. In Donagh- more kwam bij liet huis van het na tionalistische parlementslid J. Austen Curris een projectiel tot ontploffing. Er sneuvelden drie ruiten. Curtis heeft meegedeeld dat hij de laatste dagen telefonisch is bedreigd. DE NEDERLANDSE ambassadeur in Parijs, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, is zaterdagmorgen overleden. Hij was 64 jaar. In 1963 werd de overledenen benoemd tot ambassadeur in Parijs. HET LONDENSE vliegveld Heath row is zaterdag tot acht uur 's avonds open geweest. De luchthaven was 's nachts gesloten wegens een sta king van brandweerlieden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De concertzalen van de drie grote steden zijn dit weekend gevuld met het machtige stemre- luid van het Amerikaanse zangeresje Melanie. In Amsterdam moesten de toehoorders dicht om haar heen komen zitten omdat de gammele geluidsinstallatie van het Concertgebouw bezweken was. Ook zonder microfoon bleek Melame echter ruimschoots in staat een vplle zaal te bespelen. de strijd heeft gevoerd om de derde olieraffinaderij, zal zijn investeringen o.a. in de uitbreiding van zijn scheeps werf in Skarama-nga, bij Athene, ste ken in een raffinaderij voor smeer olie. Verder zal hij zich bezighouden met de bouw van een grote staalfa briek, in zoverre het nog „zwevende" project moet worden uitgevoerd. De overeenkomsten bevatten uit voerige garantiebepalingen. Zo moe ten de reders de overheid 15-jarige kredieten in deviezen waarborgen, wanneer hun investeringen onder de afgesproken hoogte blijven. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De grafische werkgevers- en werknemersorganisa ties hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. voor het tech nisch personeel en de chefs. De nieu we c.a.o. is van kracht per 1 februari en geldt voor één jaar. Er is overeengekomen een werke lijke loonsverhoging van 5 procent, terwijl een reële inkomensverbete ring veilig is gesteld door de lonen met max. tweemaal 4 procent bij te sturen per 1 juli en 1 november, als het prijsverloop daartoe aanleiding geeft. De vakantietoeslag is verhoogd tot 3% maal het weekloon. De leef tijd waarop het volwassen loon wordt bereikt wordt teruggebracht tot 22 jaar. De vakantie voor alle werknemers zal in 1971 met één dag worden verlengd. In dagbladonder nemingen zal voor de vrijdagnacht dienst een extra toeslag van 50 pro cent gaan gelden. De arbeidstijdver korting tot 42 Yz uur per week is reeds per 1 februari ingevoerd. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De Christelijk Historische Unie heeft op een bui tengewone algemene vergadering in Rotterdam een hernieuwd be ginselprogram vastgelegd. De door velen verwachte scheiding der geesten is daarbij uitgebleven, 's Morgens had de progressieve vleugel van de partij, bestaande uit de Christelijk Historische Jongeren Or ganisatie, op enkele punten winst geboekt, 's Middags diende de be houden stroming, centrum - gespreksgroep het „Comité 31 januari" een motie in, waarin staat, dat „vooruitstrevende politiek" waar toe de unie in december 1967 had besloten niet vertaald mag wor den in „politiek met socialistische tendenzen". De motie kon echter statutair niet in stemming komen, omdat zij was ingediend door ir. Byi van de Cen trum-gespreksgroep en niet namens een kiesvereniging. Daarmee was hij onklaar gemaakt voordat hij effectief had kunnen worden. Fractievoorzit ter in de Tweede Kamer Mellema, kon na afloop van de bijeenkomst gerustgesteld en met voldoening con stateren dat de CHU de eerste partij is, die met het oog op de verkiezin gen van dit en volgend jaar een nieuw partijprogram op tafel heeft. De onderlinge discussie is echter nog niet afgelopen. Jongerenvoorzit- ter Koos Huysen liet weten dat de CHJO het vastgestelde beginselpro gram weliswaar aanvaardt, maar het onmiddellijk weer ter discussie zal stellen. „Wij aanvaarden het alleen als een momentopname en wij zullen het onmiddellijk op de helling zet ten", zei Huysen na afloop. Het „Co mité 31 januari" echter wilde het nieuwe program vijf jaar ongewij zigd laten. Op 23 mei a.s. is er op nieuw een algemene unie-vergade ring, dan de jaarlijkse. Delen van het partijprogram moeten dan nog vast. gesteld worden. Het si daarom niet uitgesloten dat in mei alsnog een breuk optreed, die dan waarschijnlijk zal resulteren in het uittreden van rechts Een. belangrijk winstpunt van links was de verlaging van de kiesgerech tigde leeftijd tot 18 jaar. Drs. D, Schouten, woordvoerder van de Cen trum-gespreksgroep, vreest hiervan een toeneming van extremistische stromingen. Niet aangenomen werd een jonge ren-voorstel om het woord „beginsel" in het progam te schrappen en de uit gangspunten van de CH-politiek in moderne en minder bijbelse bewoor dingen te beschrijven. De grote meer derheid van de vergadering koos ech ter voor handhaving van de oorspron kelijke tekst, waarin staat dat de over heid godsdienares is en niet alleen aan de gemeenschap maar vooral aan God verantwoording voor bestuurs daden moet afleggen. Succes hadden de jongeren met 'n voorstel om een beperkt districten stelsel in te voeren. In het ontwerp- program werd gekozen voor „een stel. sel van evenredige vertegenwoordi ging". Drs. Schouten en de zijnen was dit niet duidelijk genoeg. Zij wilden de formulering: „Het bestaande stel sel van evenredige vertegenwoordi ging". Lijnrecht hiertegenover stond het jongeren-voorstel. Dit wil een be perkt aantal districten, waarbij lijst- verbindingen binnen het district mo gelijk zijn, lijstverbindingen over de districtsgrens heen echter niet. Het jongerenvoorstel werd aangenomen Fractievoorzitter Mellema beloofde de CH-leden dat de fractieleden voor de Kamerverkiezingen van volgend jaar hun nevenfuncties openbaar zul len maken. Weinig succes oogste de jongeren- vleugel met het voorstel de jeugdlo nen af te schaffen en iedereen vanaf 21 jaar het recht op een minimumloon te garanderen. De vergadering was het met het partijbestuur eens dat een dergelijk artikel niet in een be ginselprogram thuis hoort. Het kabinet-De Jong maakt een uit. gebluste indruk. Dat zei Arjos-voor- zitter Hans de Boer aan het begin van de jaarvergadering van de AR-jon- geren. Hij vond het niet nodig dat het kabinet zijn vier jaren tot de verkiezingen in 1971 uitzit. De Arjos- voorzitter zei sterk de indruk te heb ben dat alleen de leden van het ka binet dat willen. Wij hebben in 1967 het kabinet-De Jong niet met vuurwerk begroet. En tot nog toe is het beleid niet zo ge weest dat we het alsnog willen ont steken, zei De Boer. Veel waardering had hij voor ministers als Klompé, Bakker, Udink en Veringa, die uit stekend werk hebben gedaan. Maar als geheel is de ploeg aan zijn eind. „In het begin dachten we nog dat de magische krachten van teamleider De Jong het vuur erin zou brengen. De premier schijnt echter steeds sterker heimwee naar zijn onderzeeboot te krijgen. Ik vind tenminste dat hij in zijn beleid steeds verder wegzakt". Een spoedig vertrek van 't kabinet-De Jong zou de Arj os-voorzitter goed doen, zei hij in zijn „zwanenzang". De Boer legde namelijk zijn voorzit tersfunctie neer. In Amsterdam heeft D '66-fractie- leider Van Mierlo gezegd dat hij lie ver met de PvdA dan met de WD in zee gaat. „Als men mij het pistool op de borst zet zal ik uit overmacht de PvdA kiezen. De mentaliteit van de PvdA-fractie ligt mij persoonlijk aanzienlijk beter dan die van de VVD- fractie", aldus de heer Van Mierlo. Hij had eerder gezegd dat een der gelijke uitspraak vn zijn partij echter niet spoedig is te verwachten. „Er valt op dit ogenblik niets te kiezen".

de Stem | 1970 | | pagina 3