Speculaties nn New York Gasontploffing Ajax wint punt op Feijenóord dood ontsnapt verwoest Makarios aan nieuwe woning 'olen tikt ionn op ie vingers Aanslag op president van Cyprus mislukt DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND WIDDEN-OOSTEN TWEE ZWAARGEWONDEN BOLS STERKSTE SCHAATSER Amerikaans diplomaat vrijgelaten het zilveren bevrijdingstientje 1970 I,Politieke concessies" liet te koop V er geldingsactie Pleidooien Risico PILOOT GEWOND Na ontvoering door guerrilla's Grensoorlog Salvador- Honduras laait weer op Spoor van vernieling in Limburgse fabrieken CHEF VERZENDAFDEL1NG [editie voor eeland pgplll gpSS maandag 9 maart 1970 WEERBERICHT Sneeuwbuien Vrij veel bewolking, met sneeuw buien. Overdag iets hogere tem peraturen als gisteren- Weinig wind. HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 Thant (links) en Jarring. VREDESKANSEN GROTER (Van onze redactie buitenland) NEW YORK In New York heerst een algemeen ge- Ivoel van optimisme over het Midden-Oosten. Dit heeft [secretaris-generaal Oe Thant verklaard na de jongste be- jsprekingen van de afgevaardigden van de vier grote mo- Jgendlieden in de Franse ambassade. De Israëlische mi- luister van buitenlandse zaken, Eban, heeft echter gezegd dat er geen vooruitgang is geboekt in het overleg tussen deV.S., Engeland, de Sovjet-Unie en Frankrijk. Verder heeft Thant zijn bijzondere bemiddelaar voor het Midden- Oosten Jarring naar New York ontboden voor overleg. Jarring, Zweeds ambassadeur in Moskou, zal morgen in de V.S. aankomen. iVorige maand voerden Thant en Jarring overleg in Genève, waarna Laatstgenoemde naar Moskou terugkeerde, omdat hij geen aanleiding zag zijn bemiddelingspogingen te hervatten. WARSCHAU/BONN (Reuter) "t Poolse minister van buitenlandse handel, Burakiewicz, heeft in een vraaggesprek met het blad Zycie IVarszawa West-Duitsland gewaar schuwd, als tegenprestatie voor eco nomische gunsten geen politieke con- sieste^ verwachten. Bepaalde West duitse politici schijnen te proberen, e politieke besprekingen in verband «brengen met de afzonderlijk daar- "n gehouden economische onderhan delingen tussen Bonn en Warschau, hij. De minister vond het voorts onjuist 'at in de Westduitse pers geschreven a dat de Westduitse kredieten voor ™len belangrijk zijn. De economi se besprekingen waren in oktober Bonn begonnen. Vorige maand arden zij afgebroken. I Burakiewicz zegt nu dat de reden "aarvan is dat Bonn niet in bevredi gde mate tegemoet gekomen is aan e Poolse verzoeken om liberalisatie de handel, opheffing van beper- "5en, grotere toegang tot de mark en bevordering van de export als pJgbetaling van kredieten. De kre- nietvoorwaarden van West-Duitsland bemde hij niet concurrerend. [Intussen is de Westduitse delegatie ["der leiding van Duckwitz gisteren 'aar Warschau vertrokken, om van- Jaag de besprekingen te hervatten. [°len eist definitieve erkenning van 1 Oder-Neisse-grens. Verwacht *4t dat de besprekingen drie of, «r dagen zullen duren. [De Polen hebben een apart verdrag 1°rgesteld waarbij de Oder-Neisse- «ns als definitief en onschendbaar irdt vastgesteld. West-Duitsland 'at een non-agressieverdrag aange wen dat de territoriale onschend baarheid van Polen garandeert tot- ja' een vredesverdrag ">f een breder Ijuropees veiligheidsakkoord kan wor- ■a uitgewerkt, waarbij de grens de- Haef wordt. I De Westduitse regering heeft za- Pdag bekendgemaakt dat haar on- gwandelaars vandaag naar Oost- r ["Jn zullen gaan om de besprekin- voort te zetten ter voorbereiding 11 een Oost-Westduitse topbijeen- futnst. Lnu ^kendmaking volgde kort na i., bericht van het Oostduitse pers- P 1'eau „ADN" volgens hetwelk Bonn met had geantwoord op de uitno- van Oost-Berlijn het gesprek ptt te zetten. Uit andere bronnen in New York is vernomen dat de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, de V.S. Frank rijk en Groot-Brittanmië bijna over eenstemming hebben bereikt over vier hooïdunt-en. Deze zijn: Terugkeer naar vrede in het ge bied. Israëlische terugtrekking uit het gebied, dat in de oorlog van juni 1967 werd bezet. Gegarandeerde vrijheid voor Is raëlische schepen in het Suez-ka- naal en de Golf van Akaba. Legering macht. van een V.N.-vred^s- Bij een Israëlische vergeldingsactie tegen Libanon is zaterdag één Ara bier gedood. Hij opende het vuur op de Israëliërs, aldus het militaire op perbevel in Tel Aviv. De aanvallers keerden terug met twee burgers, na dat zij enkele gebouwen hadden ver woest. De aanval was het antwoord op tenminste 35 Arabische sabotage-aan- vallen tegen Israëlische nederzettin gen langs de grens. De infanterie be zette het dorpje Aita Ech Chaab en waarschuwde de burgers binnen te blijven. Daarna zeiden de Israëlische via luidsprekers, dat de bevolking de terroristen niet moest toestaan vanuit hun gebied te opereren. De Libanese autoritieiten hadden de verzetsstrijders eerder verzocht niet meer vanuit Libanon acties te gen Israël te ondernemen. Een Ame rikaanse omroepmaatschappij zei dat Israël Beiroet een ultimatum van 48 had gesteld om alle Arabische com mandoacties tegen Israël te beëindi gen. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn aan de grens tussen Israel en Libanon vijf Arabieren gedood in een gevecht met een Israëlische pa trouille, zo verluidt in Tel Aviv. De patrouille leed geen verliezen. De Raad van de Arabische Liga, die 14 leden telt is in Cairo bijeen om te spreken over de hernieuwde pleidooien van president Nasser voor meer fianciële steun in de strijd te gen Israël. De bijeenkomst zal vijf da-gen duren. Een woordvoerder van de El Fatah in Kopenhagen heeft gezegd dat iedereen die aan boord van een vlieg tuig naar Israël gaat, een ernstig ri sico loopt. Hij zei dat de golf van bedreigingen met bomaanslagen slechts een begin is om „de Israëli sche dieven" van geheel Europa te isoleren. De woordvoerder, die zegt recht streeks in contact te staan met Bei roet, voorspelde dat binnenkort „gro te dingen" staan té gebeuren in Noord-Europa de nadruk te leggen op de Arabische vastbeslotenheid „de Zionisten te stoppen". (Van onze redactie buitenland) NICOSIA Het Cypriotische huis van afgevaardigden is zondagmiddag In spoedzitting bijeengekomen om de toestand na de aanslag op president Makarios te bespreken. De aartsbis schop was juist met een hefschroef- vliegtuig vertrokken, toen onbeken den vanaf het dak van een naburig huis op het vliegtuig schoten. De pi loot, die door drie kogels in de buik werd getroffen, kon het toestel veilig aan de grond zetten. Volgens hardnekkige geruchten op Cyprus zouden de daders gezocht moeten worden onder de leden van het verboden Grieks-Cypriotische Na tionale Front. Het front is voorstan der van aansluiting van het eiland bij Griekenland. De laatste zes maan den hebben de activisten al ver schillende moorden, aanslagen en bomaanvallen gepleegd op aanhan gers van president Makarios. Makarios heeft de activisten van het front herhaaldelijk afgekeurd en gezegd dat hij er een einde aan wilde maken om de orde en rust op het eiland te verzekeren. De toestand van de piloot is kritiek. De daders men vermoedt dat het er drie zijn zijn ontsnapt met achterlating van een mitrailleur en twee geweren. De 57-jarige aartsbisschop was op weg naar het klooster van Macheras om daar de jaarlijkse herdenkings dienst te leiden voor het tweede hoofd van de Grieks-Cypriotische on dergrondse beweging Eoka, die van 1955 tot 1959 een onafhankelijkheids strijd tegen de Engelsen voerde. De politie, die een tip over een aanslag had gekregen, had alle aandacht rond dit klooster geconcentreerd. Omringd door veiligheidsagenten en politie verlaat president-aarts bisschop Makarios de helikopter. (Van onze redactie buitenland) GUATEMALA STAD De Ame rikaanse attaché in Guatemala, Sean Holly, is gisteren door zijn ontvoer ders in vrijheid gesteld. Hij is vanaf vrijdag als gijzelaar vastgehouden. De guerrillo's eisten in ruil voor de diplomaat de vrijlating van vier hun ner collega's, die door de regering gevangen werden gehouden. Twee van hen zijn zaterdagmiddag 'op vrije voeten gesteld. De derde bleek reeds im het begin van de week te zijn vrijgelaten. Over het lot van de vierde, Leonel del Cid, zegt de regering van Guatemala niets af te weten. Sean Holly was al 14 jaar in diplo matieke dienst. Sinds juli 1968 werk te hij in Guatemala. Daarvoor was hij onder andere in Nederland ge stationeerd. Een maand na zijn aan komst in Guatemala werd zijn am bassadeur, John G. Klein, vermoord. Holly werd vrijdagavond door zes jonge mensen met lichte machine geweren in het centrum van Guate mala ontvoerd onder de ogen van op wacht staande poüitie-agenfen. DE BLACK Panther minister van in formatie, Eldridge Cleaver, is door de vrijheidsschool in Amsterdam uit genodigd volgende -week naar de hoofdstad te komen. Cleaver heeft aan zijn komst de voorwaarde aan verbonden dat de Nederlandse rege ring hem niet zal uitleveren aan Aiherika. SAN SALVADOR (RTR) De Centraalamerikaanse republiek El Salvador heeft de Organisatie van Amerikaanse Staten verzocht waar nemers te zenden om een onderzoek in te stellen naar „een nieuwe en zeer ernstige agressie" van zijn buur staat Honduras. Het verzoek is gedaan door de mi nister van Buitenlandse Zaken van El Salvador nadat troepen van beide landen bij de grensplaats El Poy slaags waren geraakt. In~dit gebied zijn vorig jaar juli ook al felle ge vechten geleverd. Volgens de Salvadoriamen waren de Hondurezen hun gebied binnenge drongen. Bij de daarop volgende strijd zouden een Hondurese officier en vier soldaten zijn gedood. De ver liezen aan Saiwadoriaamse zijde zijn opgegeven als twee doden en een ge wonde. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een hevige ontploffing, gevolgd door een felle brand heeft zaterdagavond om kwart over acht de woning van de familie Van Vugt, aan „Langs de Kreek" te Terneuzen volledig verwoest. De heer en mevrouw Van Vugt werden respectievelijk levensgevaarlijk en zwaar gewond. Een vriend van de zoon des huizes, de 19-jarige Van Faasse liep lichte verwondingen op. De 19-jarige zoon, die zich op het ogenblik van de ontploffing in de hal bevond, kwam er zonder letsel af. Op het ogenblik dat de heer Van Vugt een sigaret opstak moet de kamer volledig gevuld zijn geweest met gas. Hoe dit de kamer kon binnendringen wordt onderzocht. Mogelijk is dat de leiding in het gebouw lek was als ge volg van graafwerkzaamheden in de omgeving van de bungalow. Mevrouw Van Vugt en de heel Van Faasse konden zich, toen de brand uitbrak, naar buiten begeven. De heer Van Vugt, wiens kleren vlam hadden gevat kon het raam nog be reiken. Buren hielpen hem en doof den zijn brandende kleren. Hij had ernstige brandwonden opgelopen. Vooral de toestand van de heer Van Vugt was gisteravond nog zorgwek kend. Nadat de brand was geblust kreeg men pas een duidelijk beeld van de ravage. De muren van de bungalow, die pas een paar maanden geleden door de familie Van Vugt werd be trokken, zijn gescheurd. Door de kracht van de explosie waren ook huisraad, boeken, schrijfmachine enz. op de straat terechtgekomen. De wo ning zal helemaal opnieuw moeten worden gebouwd. HET PONTVEER tussen Vierlings beek en Bergen, dat 22 februari uit de vaart werd genomen in verband met de hoge stand van de Maas, is zondag weer in gebruik genomen. Alle oeververbindingen tussen Noord-Limburg en Oost-Brabant zijn nu weer hersteld. ACHTENDERTIG AFRIKAANSE landen hebben om een spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gevraagd ter be spreking van de toestand rond de nieuwe republiek Rhodesië. ZEVEN ITALIAANSE militairen zijn zaterdag gewond, toen zij in een val lei dicht bij de Oostenrijkse grens door een lawine werden overvallen. Twee werden gewond en zes bleven ongedeerd. (Van onze correspondent) HEERLEN-HOENSBROEK De politie van Heerlen heeft gistermor gen een groep van zes mannen ge arresteerd, die ervan worden ver dacht in de nacht van zaterdag op zondag een spoor van fabrieksver- nielingen in de oostelijke mijnstreek te hebben aangericht, met name in Hoensbroek en in Heerlen. De schade loopt volgens globale schattingen zeker in de tienduizen den guldens. Het is mogelijk dat nog meer arres taties volgen. Op het vlak aan de ge meente Heerlen grenzende industrie terrein van Hoensbroek werden zeker zes verschillende bedrijven met eer bezoek vereerd. In alle gevallen war sprake van aanzienlijke vemielinger aan interieur en administratie. (ADVERTENTIES) Keurkoop N.V., internationaal postorderbedrijf met 1000 bestel lingen per dag zoekt voor het nieuwe gebouw in Roosendaal een chef van de verzendafdeling Wij denken aan een man van 23- 40 jaar die vooruit wil komen Dit is een funktie met een uit stekend salaris en een nog betere toekomst in een sterk snelgroeiend bedrijf. Handgeschreven sollicitaties zen den aan: Hoofddirektie Keur koop, Hilledijk 57-97, Rotterdam De periode waarin zilveren tienguldenstukken - uitsluitend in 1970 geslagen ter herinnering aan de bevrijding - kunnen worden besteld, is verlengd tot en met maandag 16 maart.S Deze bevrijdingstientjes (waarmee men gewoon kan betalen) kunnen worden besteld bij post kantoren, banken, spaarbanken, de Am sterdamse gemeentegiro en grenswisselkantoren. Bij al deze instellingen zijn speciale bestel- kaarten gratis verkrijg, baar. Men kan elk gewenst aantal munten op één kaart bestellen. Aflevering van de munten vanaf 20 april. illOe jaargang - no. 26371 directeur: Dr. W A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Lei|endekker (nofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 i 22341. Postgiro 1114111 ImtÓREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 (Van onze sportredactie) BREDA In de eredivisie heeft Ajax in principe weer de leiding op Feijenoord heroverd. De Rotterdam mers staan in punten nog wel op de eerste plaats, maar door het doel puntloze gelijke spel tegen ADO heb ben' zij nu een verliespunt meer dan Ajax, dat een wedstrijd minder speelde. De Amsterdammers wonnen gisteren met 10 van Haarlem. In 'Inzeil heeft de Nederlandse herenschaatsploeg weer driftig huis gehouden in de bestaande records. Tijdens de jachten naar top-tijden stelde Kees Verkerk zijn eigen we reldrecord op de 1500 meter met een tiende seconde scherper. Het oude record stond ook al op naam van de Puttershoeker met 2.02.0. Nu bracht Verkerk een tijd van 2.01.9 op de klokken. Jan Bols vestigde een nieuw wereldrecord op de vier klassieke afstanden: de 500, de 1500, de 5000 en de 10.000 meter. Bols scoorde een totaal van 171.512 punten, waarmee hij 's werelds sterkste all-round rij der van dit seizoen werd. De basis voor zijn prestatie legde Bols op de 500 meter, die hij met een tijd van 40.51 seconde won. De Japanner Keiichi Suzuki vestigde in de sprin- tersklnsse een nieuw wereldrecord op de 500 meter. Hij liet een tijd van 38.71 seconde noteren en bleef daar mee tweehonderdste seconde onder de toptijd van Joeri Moeratov, die eind januari in Alma Ata de 500 meter had voltooid in 38.73 seconde. I Een groep Feijenoord-supporters uit Enkhuizen maakten de tocht vanuit hun woonplaats per autoped naar Rotterdam, om de aandacht te vestigen op buiten Rotterdam wonende supporters.

de Stem | 1970 | | pagina 1