tit \VAN 30 APRIL T/M 7 MEIIN TERNEUZEN Stihato belooft uniek evenement te worden Breskens vraagt subsidie voor toeristisch zwembad AANRIJDINGEN EN CAFE SLUITINGEN VOOR RECHTER Welzijn is herstel van breuk tussen God en mens Geen aanwijzingen voor dranksmokkel vliegen C. BOENDER (S.G.P.): IIZAAMSLAG Gemeentewapen op shirts ter herinnering aan Zaamslag Breskens Cafésluiting Vergunning kiezen voor de zeeuwse toekomst Kloetirige Sas van Gent Wat en waar VANDAAG Hoogwater Tentoonstellingen DE STEM VAN WOENSDAG 4 MAART 1970 5 landers zijn bejaard.' deële Reclame otorversnelllngsbak en schreven olie. Let op zomer- en winterolie. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De stichting handelsbeurs Terneuzen en om- |streken (Stihato) heeft haar voor llopige plannen met betrekking to de van 30 april tot en met 7 mei ■in Nieuw-Terneuzen te houden handelsbeurs op tafel gelegd. Op het terrein tussen de Alvarez- llaan en de Beethovenhof worden vijf hallen van ongeveer 60 bij 20 meter I opgericht waarin zo'n honderd stands ■van allerlei aard zullen worden in- Igericht. De overdekte beurs beslaat een op pervlakte van 5000 vierkante meter- |0p het bijterrein vam. 2000 vierkante meter wordt een expositie gehouden [van caravans, tenten, boten en zo merhuisjes. Tot dusver is al 1500 vierkante me iter van het beursterrein verhuurd. Een van de grootste attracties be- llooft het amusemenfcspaviljoen te worden dat ruim drieduizend bezoe kers kan herbergen. Een keur van artiesten uit binnen- en buitenland |is gecontracteerd om 't amusements- igedeelte van de handelsbeurs voor zijn rekening te nemen. Onder hen zijn André van Duin, .Larin Kent, het trio Ted de Braak, jfilly en Willeke Alberti terwijl met landere topartiesten onderhandelingen e zijn. Voorts zullen er ver schillende orkesten van beat tot Ober Bayern-stijl optreden. Hot is voor het eerst dat de sti- ;hato-handelsbeurs van een dergelijke [omvang en opzet georganiseerd wordt. De tentoonstelling T.T. '65 en N.T. |'67, gehouden op de Terneuzense markt, waren aanzienlijk kleiner van ZAAMSLAG De ongeveer 400 leden van de sportvereniging Zaam- Islag gaan in de toekomst hun tak van sport beoefenen met een embleem, «tellende het wapen van Zaam- j, op de borst. Dit als blijvende ler'umering aan de eens zelfstandige gemeente Zaamslag. Deze suggestie door de huidige bur gemeester, J. de Pree gedaan, werd spontaan door de leden aangenomen. !De kosten zullen hiervoor 500, ledragen. „Maar nodig is dit niet", [aidus Zaamslags eerste burger, „als [alle dames van de vereniging naald a draad nemen en de benodigde [emblemen zelf gaan maken". Besto len werd tenslotte de verdere afwik- i hiervan over te laten aan het bestuur. In het bestuur was een vacature ontstaan wegens vertrek naar elders van de secretaris, de heer M. Stege- man. Op deze, in het verenigingsge bouw „De Poort" gehouden algeme ne vergadering werd de heer P. J. van de Steenhoven als nieuwe secre taris benoemd. Voorzitter F. Diele- man dankte de scheidende secretaris voor het vele werk dat hij voor de vereniging had gedaan en bood hem een attentie aan. Zijn echtgenote ont ving bloemen. Verder werd op voor stel van het bestuur de heer Stege- man benoemd tot erelid. De jaarverslagen van de verschil lende commissarissen der bij de sport vereniging ingedeelde secties (korf bal, gymnastiek, volleybal, judo en tennis) werden goedgekeurd. Kritiek was er alleen op de Nederlandse Volleybal Bond betreffende de com Petitie-indeling, die geen junioren bevat en de begeleiding van de schoolgaande jeugd bij het hoger on derwijs. Op een verzoek van de heer 7r. de Jong om één uur meer gebruik te maken van de sportzaal per week voor de jiu-jitsu-sport werd gunstig beschikt Besloten werd een konink- hjke goedkeuring der statuten aan te vragen. Alle commissarissen werden herkozen Tot 'leden van kascommis- sie werden gekozen de dames me vrouw Dieleman, mevrouw Van Gef- fen en de heer Pleunis. (ADVERTENTIE) WERKELIJK LEERT U BIJ KING AIR SERVICES OP VLIEGVELD SEPPE Vliegen leert U door het volgen van theoretische en praktische lessen Als u deze week inschrijft op de theoretische cursus (kosten f 125.-) is uw eerste praktische lesvlucht kosteloos Kom eens praten of bel: 01652-3377 allure. Aan de Stihatobeurs zullen niet alleen bedrijven en instellingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen maar ook uit andere delen van Zeeland, uit Brabant en België acte de présence geven. „Iedereen is welkom al zal uiter aard een zekere selectie niet voorko men kunnen worden", zegt de voor zitter van Stihato, de heer L. C. Ha melink uit Terneuzen. Hij legt er de nadruk op dat de beurs niet uitsluitend een vakbeurs is maar ook voor het gewone publiek interessant is. De beurs zal geopend zijn van 's middags 2 uur tot 's a- vonds tien uur. In het feestpaviljoen zal men echter daarna tot diep in de nacht terecht kunnen. Van de spe ciale attracties die de handelsbeurs te bieden zal hebben noemen we oa. een modeshow, een quiz onder 'ei- ding van de Belgische quizleidster Régine Clauwaert (bekend van. de televisie-stedenwedstrijd) en wellicht de verkiezing van een „Miss Stihato" Het Stihato-bestuur overweegt om de handelsbeurs om de twee jaar te organiseren. Veel hangt uiteraard af van de belangstelling die zowel van de zijde van de standhouders als van het publiek voor de komende beurs aan de dag gelegd zal worden. Op de openingsdag van de handels beurs, Koninginnedag, zal het feest- paviljoer. ingewijd worden met een groot kinderfeest dat uitgaat van de samenwerkende personeelsvereni gingen in Terneuzen. Ook voor de be jaarden worden tijdens de beursda- gen evenementen gehouden. De organisatie van de Stihato-han- delsbeurs is in handen van organisa tie- en Adviesbureau voor Tentoon stellingen en Evenementen L. de Groen in Bosschenhoofd (N.B.). De toegangsprijs voor de handels beurs zal 1 2,- per persoon bedragen. In de middaguren hebben maxi maal drie kinderen tot 12 jaar uit een gezin gratis toegang. Zo zal de hoofdingang van de Stihato-handelsbeurs die van 30 april tot en met 7 mei in Terneu zen wordt gehouden, er uit zien. (Van onze correspondent) BRESKENS lil principe heeft de raad van Breskens besloten sub sidie aan te vragen voor de bouw van een toeristisch zwembad. Het geplande overdekte instructiebad komt te vervallen, dlndat Oostburg plannen heeft om te komen tot een overdekt instructiebad voor de streek. Bedenkingen werden door verschil lende raadsleden geuit om de leges verordening van Oostburg nu reeds voor Breskens vast te stellen. Dit om na de herindeling op 1 april een uni forme regeling te hebben- Burge- Vismijn Aan de vismijn te Bres kens zijn in de week van 23 tot en met 28 februari aangevoerd: 1Ï596 kg garnalen 266442, 762 kg bot 023—069, 1124 kg schar 171—215, 8842 kg schol 030—171, '11710 kg tong 589—995, 156 kg rog 128—160, 8818 kg kabeljauw 097201, 8260 kg wijting 025—084, 184 kg greet 403—518, 268 kg tarbot 449916, 12 kg poon 076, 5 kg haai .102, 6 kg kommeraal 105 114, 227 kg tongschar 251316, 17 kg spiering 055—079, 6 kg ham 420, 2 kg schelvis 105, 1774 kg haring 050 059. publicatie van King Air Services (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een inwoner uit Gorkum reed op de Axelse- straat in Terneuzen niet voldoen de aan de rechterzijde van de rij baan en raakte daardoor in bot sing met een tegenligger. De man reed door in de richting van Axel waar hij door de bestuurder van de aangereden auto ter verant woording werd geroepen. „Dat is werk voor mijn verzeke ring", antwoordde de man uit Gor kum en verdween opnieuw. Zonder iets verder regelen. Tijdens de zit ting van de kantonrechter dinsdag in Terneuzen, waar de verdachte niet was verschenen, bleek dat hy niet was verzekerd. Bij verstek werd hij conform de eis veroordeeld tot een boete van 160, Een moeilijke zaak bleek het te hard rijden van J. A. M. W. uit Hulst op de Absdaalseweg. De verdachte vertelde dat hij nooit op zo'n korte afstand een snelheid van 90 kilome ter zou kunnen halen. Hij stond stil en trok toen op waarna hij werd be trapt op het te hard rijden. De ver balisant had aan de hand van acce- leratieproeven vastgesteld dat de verdachte wel die bewuste snelheid, geregistreerd door de gatsometer, in die bepaalde afstand kon hebben ge reden. De officier van justitie stelde on danks de ontkenning van de verdach te aan de hand van de waarneming der gatsometer het te hard rijden vast en eiste een boete van 100 gul den. De kantonrechter vonniste con form. „Jullie hebben hier niets te maken. Donder maar op." Deze woorden zei de caféhouder uit Sas van Gent te gen enkele politieagenten die een kwartier na sluitingstijd (1 uur) de zaak van verdachten bezochten om proces-verbaal op te maken. „Alle aanwezigen zijn hier familie van mij", vertelde de verdachte aan de kantonrechter. Deze oordeelde het juister te vinden de verbalisant over de toedracht te horen alvorens tot een uitspraak te komen. Een boete van 50,kreeg een caféhouder uit Clinge, die vanaf 1968 zijn zaak runde zonder In het bezit te zijn van een daarvoor vereiste vergunning. De man had wel enige tijd een ont heffing gehad omdat hij bezig was met het behalen van de benodigde diploma's. Daarvoor volgde hij een vereenvoudigde cursus omdat hij bo ven de veertig jaar is. Ook zijn vrouw wijdde zich aan de studie. Echter tot nu toe zonder resultaat. Wanneer de exploitant examen zou doen kwam niet duidelijk bij de rechtzitting naar voren. Alleen waar schuwde de kantonrechter hem voor herconitrole en de daaropvolgende sluiting van zijn zaak. meester Eekhout wees wel op het overgangskarakter dat er bestaat. De nieuwe raad ban alsnog de ver ordening op diverse punten Wijzigen. De heer van Schaick zei „achterover te zijn gevallen" van de taxiefver- schillen, al dateert de plaatselijke verordening reeds van 1950. Hij vond 't ook bezwaarlijk dat op donderdag en niet op vrijdag kosteloos getrouwd kan worderuDit in verband met het steeds meer huwen op vrijdag, gezien de vijfdaagse werkweek en het vrije weekend dat volgt. Ook vroeg hij zich af waarom er per se met de verordening van Oostburg gewerkt moet worden. Was het niet beter ge weest in het overleg de verschillende legesverordeningen tegenover elk aar af te wegen en dan een gemid delde te nemen? Mevrouw Niermans, meende, dat (Xstburg nu al de dienst gaat uitma ken. Voor de beplanting en aanleg van een wandelpad van de Langeweg tot aan de Ringlaan werd f 35.000 uitge trokken. Aan de evenemenitencom- missie werg f 1.025 subsidie verleend in de kosten van te organiseren evenementen deze zomer. Naar aanleiding van een voorstel om in principe te besluiten een twee de openbare kleuterschool te bouwen in plan-west kwam de uitbreiding van de firma gebroeders Verduyn nog eens aan de orde. Bij de bestaande kleuterschool kan geen uitbreiding plaatsvinden daar door omwonenden bezwaren zijn in gediend. De firma heeft intussen voor grond op het industrieterrein ge zorgd. Het wachten is nu echter op de over eenkomst van de schatters van de gemeente met de firma Verduyn. De heer Smallegange werd in vas te dienst benoemd als gemeente werkman, en mejuffr. Monteau als kleuterleidster. Aan de Algemene Woningbouwvereniging Breskens werd gronfl verkocht voor het bou wen van woningen, evenals aan de heer Kosten en de PTT. Ten behoeve van de brandweer zal een waterkanon worden aangeschaft ten bedrage van f 1250. Het verzoek van de commis sie beheer en onderhoud sportaccom modaties om een krediet van f 1152 voor de aanschaf van acht banken op het sportterrein werd ingewilligd. MIDDELBURG Het oudste zittende lid van Provinciale Sta ten van Zeeland is de heer C. Boender uit Tholen. Hij wordt ge woonlijk met eerbied bejegend in de Statenzaal, ook' al meen! menige andere afgevaardigde, dat de heer Boender en zijn fractie een geesteshouding vertegenwoordigen die niet meer van deze tij: is. De SGP-fractie is de enige die Gods willen en werken me' de mensen, als de toetssteen voor al het handelen, ook in de poli tiek propageert. Deze instelling blijkt ook uit de antwoorden op de twaalf vragen die wij de heer Boender hebben gesteld. De ant woorden zijn namens de heer Boender door zijn fractiege noot, de heer R. van Ommeren, gegeven. 1. Welke taken zijn naar uw me ning in het beleidsprogramma van het provinciaal bestuur voor de ko mende periode van vier jaar het meest urgent? Boender- De belangrijkste taak is het tot meerdere erkenning bren gen van de beginselen van Gods woord op staatkundig terrein, door blijk te geven dat ook de provincia le overheid bij de gratie Gods re geert en haar gezag niet ontleent aan het volk. In dit licht dienen ook de andere taken te worden gezien, waarvan genoemd kan worden: het tot ontwikkeling brengen van de peilers waarop de welvaart rust. te weten de landbouw, de industrie en de recreatie. Daarbij zal ge streefd dienen te worden naar het zoveel mogelijk aantrekken van de „schone" industrie, teneinde lucht- bodem- en waterverontreiniging te gen te gaan; het zoveel mogelijk weren van in dustrie met continu-arbeid, in ver band met. de daardoor optredende verstoring van de zondagsrust en de zondagsheiliging: bereidheid te zijn tot samenwerking met andere provincies, mits het ei gen karakter daardoor- niet behoeft te -worden aangetast. 4. Ziet u mogelijkheden en op welke gebieden, voor praktische samen werking met België? Boender: Ja, doch alleen met me dewerking van de landsregeringen. Een vorm van samenwerking zal in verband met lucht- en waterver ontreiniging (Westerschelde) wel licht noodzakelijk worden, in het bijzonder voor Nederland. 5. Welke omschrijving geeft, u van het begrip „welzijn"? Boender: Dit begrip wordt veelal gekoppeld aun het begrip „wel vaart" en krijgt alzo 'n materiële inslag. Het ware „welzijn" heeft met de materie daarentegen niets van doen heeft een geestelijke inslag en be hoeft geenszins gepaard te gaan met materi le welvaart, ja, zal daar zelfs veelal niet mee gepaard gaan. Het ware „welzijn'"' houdt een her stel in van de breuk tussen God, een streng toezicht op de handha ving van de openbare orde en zede lijkheid in verband met de recrea tieve ontwikkeling; het zoveel mogelijk weren van zo- genaame „pretcentra". 2. Kuut u een globale beschrijving geven van de kwaliteiten waaraan het college van GS van Zeeland in elk geval dient te voldoen? Boender: Naast het zijn van een sterke persoonlijkheid, in staat zijn en bereid zijn het sub 1 gestelde na te streven en waar mogelijk ten uitvoer te brengen. Het college heeft voorts zorg te dragen voor gezagshandhaving, speciaal tegen over de gezagsondermijnende in vloeden van en in deze tijd. Ook het gezag van het college van GS is ont leend aan God. 3. Hoe staat u tegenover de vor ming van een „Delta-provincie", waarin Zeeland uiteraard zijn auto nomie zou moeten opgeven? Boender: Afwijzend. Wel dient er onze Schepper en de zondige mens, in en door Christus. 6. Wat betekent het programma van uw partij concreet met betrekking tot de verwezenlijking van een wel zijnsbeleid? Boender- De S.G.P. streeft naar een regeriig van ons volk (ook provin ciaal) geheel op de grondslag van de in de Heilige Schrift geopenbaar de or Gods en staat mitsdienni de ordening Godg en staat mitsdien voor de handhaving van het onver korte artikel 36 der Nederlandse Geloofsbelijdenis Bij verwezenlij king daarvan zal een leefklimaat ontstaan waarin het welzijn wel zal gedijen. Hierop dient het wel zijnsbeleid te zijn gericht. 7. Meent u dat Zeeland in de be- leidsfilosofie van de landsregering met gelijke ogen bezien moet wor den als alle andere randprovincies? Boender: Dit zal niet altijd moge lijk en noodzakelijk zijn. De ene provincie kan door bijzondere om standigheden meer begeleiding no dig hebben dan de andere. Zulks behoeft een algemeen principe van gelijke behandeling niet in de weg te staan 8. Kunt u aangeven wat het ant woord van bestuurlijke organen e.d. zou moeten zijn op de vraag naar inspraak van niet-gekozen vertegen woordigers, met name van de jeugd? Boender: Als „inspraak" gezien wordt in de betekenis van „mee beslissen" en door demonstraties en andere gezagsondermijnende acties een vorm aanneemt van „wij eisen" volkomen afwijzend. Als „inspraak" gezien wordt in de betekenis van „horen" of „willen luisteren naar" en niet meer dan dat: aanvaardbaar, tenzij onaan vaardbare termen daarbij worden gebezigd. 9. Acht u zeehavenontwikkeling en industrialisatie ook op lange termijn de voornaamste bestaansbron voor de Zeeuwse bevolking of ziet u al ternatieven? Boender: Geen alternatieven. Wel dient getracht te worden zoveel als mogelijk is de landbouw en de vis serij te behouden, ook al zullen dat niet meer de voornaamste hestaans- bronnen zijn. 10. Wat betekent uw eigen levens overtuiging voor uw actief zijn in de politiek? Boender: Dit blijkt voldoende uit de antwoorden op de vragen 1, en 6, evenals uit de niet speciaal genoemde artikelen. 11. Wat is uw grootste zorg met be trekking tot de toekomst van Zee land en waarop baseert u uw hoog ste verwachting? Boender- De grootste zorg met be trekking tot de toekomst van Zee land is de „ontkerstening", de ver- materialisering; het steeds meer gaan leven vanuit „Ni Dieu, ni mai- tre" (geen God en geen meester) en daardoor is er geen verwachting; zeker geen hoogste verwachting. 12. Op welk punt verstaat het pu bliek naar uw mening de bedoelin gen van uw party verkeerd? Boender: Op het punt van het na streven van het „ware" welzijn. Verkiezing ambtsdrager Door 't bedanken van de heer J. Meulbroek als notabel van de Nederlands Her vormde kerk kon in de vacature J. Verburg nog niet worden voorzien. Door de kerkvoogden is voor deze functie nu voorgedragen de heer W. van Wijngaarden. Jongen onder auto Toen maan dagmiddag de jeugdige B- de L- uit Sas van Gent onverwacht de Vieram- bachtemstraat overstak werd hij aan gereden door een personenauto. De wagen werd bestuurd door C. C. B., eveneens uit Sas van Gent. De jon gen liep enkele builen en schrammen op. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De douane heeft geen aanwyzigingen dat er in het Zeeuwsch-Vlaamse grensgebied met België min of meer geregeld ster ke drank wordt gesmokkeld. Ook heeft men geen enkele duidelijke vin- gerwyzing dat op Nederlands grond gebied clandestiene jeneverstokerijen opereren. Het onderzoek naar de inhoud van een partij jerrycans die in een bij Aspenede (België) verongelukte personenauto werd aangetrof fen, heeft geen zekerheid gebracht, dat in deze jerrycans inderdaad alcoholhoudende drank heeft gezeten. „Het is hoogstens een vermoeden, meer niet", zei de heer H.W. Ver meulen, hoofdinspecteur invoerrech ten en accijnzen in Terneuzen. Het gedrag van de chauffeur van de Belgische personenauto, die bij de grenspost in Sas van Gefat werd aangehouden, maar vol gas Neder land binnenreed, was volgens de heer Vermeulen natuurlijk hoogst ver dacht. Tijdens de achtervolging van de auto, die later naar België terugkeerde, reed de wagen teger de poort van een boerderij. De be stuurder nam de vlucht; hij kon to nog toe niet worden aangehouder Volgens de heer Vermeulen zijn de g ruchten dat in Zeeuwsch-Vlaanden clandestien jenever wordt gestool idie dan voor goed geld in Belg aan de man wordt gebracht, nei gens door feiten gestaafd. Die con trabande kan net zo goed van el ders in Nederland komen. Maar nogmaals, we hebben tot dusver geen enkele zekerheid, dat in de bewuste auto drank is gesmokkeld. Bij de grensposten is geen verscherpte con trole van auto's door de douane ingesteld", aldus de heer Vermeu len. „Het blijft een steekproef, maar uiteraard blijven we waakzaam". Films MIDDELBURG City 20 uur Moo amour man aimour 18 jaar (in samenwerking met de ZVU) ANTWERPEN Astra: De dolle kever a.l. Astrid: Onze doktér is de beste a.l. Monty: De reuzen vam het Westen 14 jaar Ambassades: De regenmensen 18 j. Fiesta: De stuntman 18 jaar Forum: Recht op leven 18 jaar Quellin: De elan vam de Sicilianen 18 jaar Odeon: De gouden weduwe 18 jaar Rubens: Sayricon 18 jaar Pathé: De abdis vam Monza 18 j, GENT Century: Maxiroof in Mini-Morris a.l. Majestic: Hello dolly a.l. Select: Kapitein Nemo en Vlottende stad a.l. (ADVERTENTIE) Morgen, donderdag 5 maart: Ber gen op Zoom 1.32 en 14.07; Hans- weert 0.41 en 13.19; Made-Drimme- len 4.09 en 16.57; Terneuzen 0.06 en 12.44- ;Vlissingen 12.14; Wemeldinge 1.22 en 13.57. Astrid: Sugar Colt 18 jaar Rex: Repulsion 18 jaar ST.-NIKLAAS Renova: Romeo en Julia 14 jaar Scala. Jeff 18 jaar Century: Een tijd voor minnaars 18 jaar Eden: Sweet Charity 18 jaar Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM Schouwburg 20.15 uur „Theodoor, een total loss" van Eric Schneider door het Nieuw Rotter dams Toneel Diversen AXEL De Halle 20 uur Der-de en laatste lezing, literatuur- cyclus door M. van Thor over: „Hoe zoek ik mijn boeken uit?" Opgave voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. zaKmeaaffie: :-r zaaEBK-iWE- (TTERDAM Museum Boymans: Expositie schil derijen, tekeningen en grafiek van K. B. Kitaj (t.m. 4 april) Christiaan de Moor (70 jaar) (t.m. 12 mrt.) Rotterd. Kunstkring, W. de With er. 35, Rinus van den Bosch, schil- lerijen en Louis Vorkink, tekenin- ;en (t.m. 8 mrt.) Werkd. 10-17, :on. 11-16 uur. 'iotterd. Kunststichting, Kruispl. Expositie Louis Pau] Boon (t.m. 10 mrt.). Werkd. 10-17. zon. 12-17 uur. SSTDORPE Galerie Troutzaerle: Expositie schilderijen van Roel Frankot (t.m. 31 mrt.) Ma. t.m. zat. van 9-18 uur, zon. van 14-18 uur. 11 NT Kunstgalerij Gravensteen Expositie Ben Bonte (t.m. 4 mrt.) Van 10-12 en 14-18.30 uur. Zon. na 13 uur en 's maandags gesloten.

de Stem | 1970 | | pagina 5