(Grimmige strijd op jcampus anterre DE STEM Ltie voor DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ONZEKERHEID IN OOST-BERLÏJN Echtpaar gedood in smbulance Griekse coaster leverde smokkel- sigaretten FEIJENOORDERS AAN DE „MUUR amper bedrijf gaat kunstnieren maken Nederlandse diplomaat voor rechtbank LANDS EATER Is TE A Sief? r uw kans idienst- herker j "anöaag in Drs. Schmelzer: Tweede Kamer lijkt soms op kleuterklasje ALDO MORO FORMATEUR Nederlander hoeft niet meer naar de stembus Jongen doodt meisje (9) met staaf ijzer DRASTE HEKE :N BLOKS" woensdag 4 maart 1970 Sneeuw LLIGENTE EN HET IEROEP aantrekkelijke, eld-regeling IOTYP Man uit Vlissingen pongelukt in slip Geen effect Douane vermoedt Reclame boet in aan populariteit Verwilderde honden richten slachting aan onder konijnen en sierduiven Postver tra ging in België KERSENBONBONS zijn Nederlandse kersenbonbons. Omdat er Droste op staat. Een verschil dat u moet proeven. 16 koop van JIZEN VN DEN ;evallen tot KOOPSOM 840 - 6348. 'E AFWERKING BERGEN OP ZOOM fllOe jaargang no. 26367 LÊLAND [jiredeur: Dr. W. A. J. M. Harkx ■Lofd redacteur: L. Leijendekker l^ofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 tlefoon 22341. Postgiro 1114111 dlandtheater Terneuzen Solo for voice I, Bran ds. 11. :jp 2,— verkrijgbaar: irt van 17.00—19.00 uur irt van 17.00—20.00 uur idlandtheater. jemeentewerken kan jjlaatst een to. of M.A.V.O. (schikken over de no- endheid bezitten met f tatenwerk etc. 21-jarigen en ouder ïkse verhogingen op- 1— per maand. Bene- I jeugdaftrek plaats. eh tspositieregelingen vergoeding ziekte- Jten zijn van toepas- is voor rekening van peente. laties worden inge- igen na verschijning Vekteur van Gemeen- aur 1, Middelburg. |nt te worden aange- nen de oproep heeft fezen. feaarbij over doorzettings- leen zakelijke inslag en Ingsvormen lioorlijk inkomen, prima l.-zieningen, degelijke op- lilijvende medewerking in e en afwisselende beroep |end verzekeringsconcern Fijnaart/Zevenbergen/ lenbergen. 15 jaar. |voor deze aantrekkelijke komen, kunnen gchrij- bureau dam, Utrecht onder nr. 130 uur 030-14941). WEERBERICHT Opklaringen, maar ook enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige wind. Dezelfde temperaturen als gisteren. UjTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Van onze redactie buitenland) PARIJS Op de universiteit van Nanterre, in 1968 de „ba liermat" van de Franse studentenrevolutie, hebben gisteren po litie en studenten een grimmige slag geleverd. Gisteravond waren 1000 politieagenten in gevecht met 300 studenten, Vooral in de mensa van de universiteit ging het er heet toe. De politie tooide met traangasbommen alle ruiten in om de studenten te dwin- |en naar buiten te komen. Degenen, die probeerden te ontsnappen terden hardhandig met de gummistok achtervolgd. Zowel aan de tijde van de politie als bjj de studenten vielen gewonden. Tevoren hadden studenten op de campus van Nanterre een barricade teand gestoken nadat de politie bulldozers te hulp had geroepen om de Eersperringen uit de weg te ruimen. De studenten richtten vervolgens een weede barricade op. De 400 reeds aanwezige politiemannen kregen verster king van speciale troepen met lange wapenstokken en schilden. De studen ten droegen helmen en een zakdoek voor de mond. net uw heldere verstand en [de opleiding. aan te passen aan steeds Iressante opdrachten. |iw gaven en kennis te ge- l/rije tijd te benutten. nnis en kantoorervaring. [ranneer wij denken aan het voor de vrouw. |t werk voor hele of halve he u ter beschikking staan, j Jitie waardig; in een functie )vaardig; bij een advocaat;, ppectabele firma. dat u zoekt! Belt U on« J mt U even praten. Jjtlngen worden U gaarne lekt door: 1-3, tel. 01600-38980 (Van onze correspondent) VEENDAM Een bejaard echt- laar uit Musselkanaal is gistermid- jag bij een verkeersongeluk om het feven gekomen, toen de ambulance, faaria beiden werden vervoerd, slip je en tegen een boom reed. De slacht- fiers zijn de 77-jarige mevrouw T. lorgheld-Roosien en haar man J. lorgheld (83). Een ander echtpaar, lat zich eveneens in de ambulance jevond, werd evenals de chauffeur jffaar gewond. Het ongeluk gebeur- I in een dichte sneeuwbui. De auto lad gladde banden. In Vught kwamen gistermorgen |e 19-jarige h. A. van Eindhoven In diens 13-jarige broertje P. A. M. lan Eindhoven, beiden uit Vught om let leven toen de bestelwagen waar- li zij reden tegen een tankwagen fi'ste. De chauffeur van de tank- pio, de 31-jarige G. L. M. D. uit kmerzoden kwam met de schrik frij- In Oude-Tonge vond gistermor- len de 37-jarige C. van Prooijen uit psingen de dood bij een verkeers- Pgeval op de Provinciale weg. Zijn jito slipte door de gladheid en botste [Maal tegen een tegemoetkomende ptobus. p de Provinciale weg 22 onder ■leiswijk is gistermorgen de 29-jarige pi J. J. van Vliet uit Hazerwoude- pp om het leven gekomen toen een pemoetkomende personenauto na fb inhaalmanoeuvre slipte en met |jn auto in botsing kwam. De Rijkspolitie in Fijnaart zoekt fetaigen van een verkeersongeval, I?' de 42-jarige J. de Moor uit Hei- PSen het leven heeft gekost. De Ito liep zondagavond over een dijk I zijn woonplaats en werd aange ven door een auto. Het slachtoffer l°et op slag dood zijn geweest. De ptuurder van de auto is echter prgereden. Personen die over dit fgoval inlichtingen kunnen geven lordt verzocht de groepscommandant p 'ijnaart te bellen: 01686-444. Vanaf de daken van de gebouwen bekogelden zij de politie met stoelen, stenen en tafels. De politie voerde harde charges en bestookte de facul teit der letteren met traangasbom men. Het honderdtal studenten, dat zich op de daken verschanst had, gooide de traangasbommen echter voor een groot deel weer terug naar de politieagenten. In de hal van dc faculteit werd een eerste-hulppost ingericht voor de talrijke studenten, die last van het traangas hadden ge- kr6§6n> De felle incidenten op Nanterre zijn geenszins als een verrassing ge komen. Al enige tijd kon men in Pa rijs de waarschuwing beluisteren dat de situatie op de campus bijna on houdbaar was geworden. Al weken vonden op de campus gevechten plaats tussen linkse groepen en ultra rechtse studenten-organisaties, die gehelmd op de campus verschenen De deken van de faculteit der lette ren, Paul Ricoeur, die met veel be grip tegenover de mei-opstand heeft gestaan en beschouwd wordt als een man met linkse denkbeelden, die in veel opzichten met de studenten sym pathiseert, trachtte de strijdende partijen tot kalmte te brengen. Vorige week echter werd Ricoeur de situatie te bar. De gevechten tus sen de studenten hebben thans zulke omvang aangenomen, zei hij, dat ge vreesd moet worden dat er doden vallen. Alleen als de studenten zelf ingrijpen, kan ingrijpen van hoger hand voorkomen worden, waar schuwde Ricoeur. Zijn oproep had geen effect. Hij legde zich er tenslot te aan het eind van de vorige week bij neer dat de hulp van de poliite werd ingeroepen. Toen de politie op de campus verscheen, leidde dat on middellijk tot felle protesten en uit eindelijk tot steeds grimmiger wor dende gevechten. Overigens heeft Ricoeur zich gis teren duidelijk van het politie-op- treden gedistantieerd. Hij meent dat hun optreden te overhaast is geweest, (Van onze sportredactie) OOST-BERLIJN Scheidsrechter Jones (rechts op de foto) heeft gisteren een eer ste, tamelijk langdurige inspectie gehouden in gezelschap van zijn grensrechters, op het veld in het Walter Ulbrichtstadion. In een flinke sneeuwhui was zijn conclusie even beslist als negatief: „Op dit veid, zoals het er nu bij ligt, kan onmogelijk worden ge speeld". Kort maar krachtig dus. Met de scheidsrechter uit Wales bekeken ook de Feijenoord-bestuurders Box en Cou- wenberg en de heren Burgwal en Zon van de KNVB het terrein, waaraan de Volksar mee dinsdagmorgen weinig meer heeft ge daan, en dat in dezelfde onbespeelbare toe stand verkeerde als maandagavond. Het ligt echter in de bedoeling om dinsdagmiddag met „blazers" een poging te doen de ijslaag te ontdooien. Jones wilde, meer dan 24 uur voor de wedstrijd Vorwarts-Feijenoord, geen enkele beslissing nemen over het al dan niet door gaan van het duel in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker. Bij Vorwarts houdt men overigens nog steeds rekening met het doorgaan van de wedstrijd, niet alleen door het weer opbren gen van de sneeuw op het veld in het Wal ter Ulbrichtstadion, maar ook via een even tueel uitwijken naar het Ludwig Jahnsta- dion, waar Vorwarts zijn competitiewedstrij den voor gemiddeld zo'n 4000 toeschouwers speelt. Op het veld heeft men de ijslaag niet verwijderd, maar ook niet de daarop liggen de sneeuw. Theoretisch en praktisch blijft dus de kans, dat men van het op een doel trap van de muur gelegen Waiter Ulbricht stadion uitwijkt naar het Ludwig Jahnsport- park. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De vier miljoen Amerikaanse sigaretten, die in de nacht van zaterdag op zondag door de douane nabij Wissenkerke (twee miljoen) en Wolphaartsdijk (twee miljoen) in beslag zijn genomen, zou den afkomstig kunnen zijn van de Griekse coaster Maria K. Dit schip was zaterdag jl. te Vlis singen uitgeklaard en had als be stemming Gagliari (Italië) opgege ven. Het was de douane bekend, dat er zich aan boord van dit schip zeven miljoen sigaretten bevonden. Achter af blijkt de opgegeven bestemming gefingeerd te zijn. De douane acht het niet uitgesloten, dat een quan tum van deze sigaretten buiten de territoriale wateren overgeladen is in de nabij Wissenkerke aangetrof fen kotter Uil DEN HAAG De in Nederland gevoerde reclame slaat bij het publiek niet meer zo gunstig aan ais tien jaar geleden. In die periode is de mening over reclame minder positief gewor den. Dit is het belangrijkste resultaat van een onderzoek dat in opdracht van het weekblad „Ariadne" werd gehou den. Laat men vandaag het woord re clame vallen, dan associeert men dat in het algemeen terstond met radio en televisie In 1959 dacht men on middellijk aan een bepaalde vorm van voordeel. Politieke achtergronden bij toe wijzing bejaardentehuis? Pagina 3 De Euro-dollarmarkt groeit ge vaarlijk hard. Pagina 9 Mannenmode verliest haar voor schriften. Pagina 13 De eerste Britse journalist, die in Noord-Vie+nam werd toege laten, trof er een landschap aan dat soms sterk op de maan leek. Pagina 15 Hoera voor Amerika. Pagina 18 Niet weer allemaal in dezelfde huisjes? Tussen Haakjes. Pagina 19 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP-fractieleider drs. Schmelzer heeft gisteren op een bijeenkomst met journalisten gezegd, dat de Tweede Kamer soms op een kleuterklasje lijkt. Drs. Schmelzer zei dit naar aanleiding van de gang van zaken in de kamer gedurende de laatste tijd. Hij zei: „Er gaan uren heen met het voeren van allerlei ordedebatjes en procedure kwesties. Er is een ware inflatie ontstaan op het terrein van het in dienen van bij voorbaat kansloze moties. Zodoende verliest de kamer veel te veel tijd en blijven werkelijk belangrijke wetsontwerpen, die voor behandeling gereed zijn, liggen." Drs. Schmelzer sprak zelfs van het traineren van werkzaamheden. [kampen (a.n.p.) t ta Kampen gevestigde T°ogstraat" medische Jfiinipk n.v. heeft een li- l'itie-overeenkomst ge- met de Amerikaan- firma „Drake Willock", |e als toonaangevend (Ml beschouwd voor de lwicage van kunstnieren. ast Kamper bedrijf zal afzienbare tijd op F1"'1 schaal worden be- paaeii met het vervaar digen van deze kunstnie ren. De directie hoopt nog dit jaar de eerste vijftig gereed te hebben. Voor de toekomst bestaan er plan nen op het fabrieksterrein een woonblok te houwen, dat bedoeld is ais „trai ningscentrum" voor nier patiënten. Op deze manier zouden de ziekenhuizen van een zeer tijdrovende taak verlost kunnen wor den om patiënten met een „huisnier" te behandelen. In nauwe samenwerking met het „Wiihelmina Gast huis" in Amsterdam heeft het bedrijf voorts een hartstimulator gebouwd, waarmee het mogelijk zal zijn het aantal slachtoffers van hartinfarcten dras tisch te beperken. Deze stimulator is een elektro nisch apparaat waarmee het hart volgens diverse te kiezen programma's elektrisch kan worden be stuurd. Het instrument is in staat alle gewenste grootheden, zoals de duur tussen de prikkels en de stroomsterkten met uiter ste precisie te kiezen. Dit is noodzakelijk in verband met de nauwkeurige diagnostiek van de hartaf wijkingen en de behande ling daarvan. Een proto' type wordt deze week in Londen tentoongesteld op de Physics Exhibition. (Van onze redactie buitenland) SLOUGH De Nederlandse diplo maat, de 64-jarige prof. Daniel Goed huis zai op 23 maart voor de recht bank in Slough moeten verschijnen in verband met een auto-ongeluk vorig jaar november. Zoals bekend kwam daarbij een Britse student om het le ven. De Nederlandse regering heeft vo rige maand de diplomatieke onschend baarheid op verzoek van prof. Goed huis, die attaché voor de burgerlucht vaart bij de Nederlandse ambassade in Londen was, ingetrokken. Goedhuis wilde zijn naam namelijk van alle blaam zuiveren. DE DORDTENAAR M. Koning gaat bij Gedep. Staten vernietiging van het raadsbesluit vragen tot aankoop van de fabriek van Thomassen en Drijver-Verblifa. Hij meent, dat het krediet van de raad om het gebow wencomplex op te knappen, (f 4 mil joen) veel te hoog is. De restwaarde is volgens hem nog slechts 7 ton. ROME (RTR-AFP) Minister van Buitenlandse Zaken in het Italiaan se demissionaire kabinet Aldo Moro heeft gisteren van president Saragat een mandaat gekregen om een nieuwe regering te vormen. Minister Moro is 53 jaar. Hij is meester in de rechten en afkomstig uit Zuid-Italië. Van 1963 tot 1968 was hij premier. De spelers van Feijenoord hebben gistermiddag een bezoek aan de muur gebracht. V.l.n.r. Lazeroms, Vrauwdeunt, Zon, Van Duivenbo- de, begeleider Burgwal, Pieters Graafland, Haak, Treytel, Cou- wenberg en Moulijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlander heeft niet langer de plicht om bij ver kiezingen naar de stembus te gaan. Na de Tweede Kamer is gisteren ook de Eerste Kamer er mee akkoord ge gaan de opkomstplicht bij verkiezin gen af te schaffen. Dat geldt reeds voor de Provinciale Staten verkie zingen van 18 maart a3. Alleen enkele CHU'ers en de com munist Ymkers waren tegen de af schaffing, maar bij de stemming over het betreffende wetsvoorstel namen ze niet eens meer de moeite om daar van blijk te geven. De suggestie van de liberaal Van Vliet om de niet-opgekomenen bij verkiezingen via lege zetels in het parlement te representeren, werd door minister Beernink „interessant" genoemd. Hij zal eens nagaan of dit in het buitenland ook wel voorkomt. De minister tilde intussen niet te zwaar aan het feit dat sommige ge meenten oproepings,kaarten hebben verzonden waar de opkomstplieht nog op vermeld staat. Diverse ge meentebesturen zullen via publicaties op de afschaffing attenderen. Mi nister Beernink zelf zal dit via radio en t.v doen. Hij zal dan ook wijzen op de blijvende morele plicht om naar de stembus te gaan. (Van een onzer verslaggevers) HALSTEREN BERGEN OP ZOOM Bewoners van een buitenwijk in Halsteren en een aansluitende wijk onder de ge meente Bergen op Zoom, die veel konijnen, kippen, fazanten en siervogeis bezitten, zijn ten einde raad. Twee verwilderde honden houden nu al weken aan een stuk bloeddorstig slachting onder de kleine dieren die bij huis leven. Velen, ook politiemensen, hebben de honden gezien, maar zijn er (nog) niet in geslaagd de dieren, die bij voorkeur 's nachts opereren, te vangen. Het aantal vermoorde konijnen waaron der ook verschillende hoogwaar dige rasdieren beloopt alleen al meer dan veertig. „Ze hebben me daar al een berg dieren ka pot gemaakt, dat het verschrik kelijk is", aldus de opperwacht meester van de rijkspolitie in Halsteren. „Dagelijks komen meerdere aangiften binnen. Vandaag kwam weer één man op het bu reau, bij wie maar liefst vijftien konijnen en een stel duiven in één nacht zijn dood gemaakt. Gisteren kregen we van de fa milie Bovée van de Zuider- kreekweg te horen dat honden een hele kooi met drie koppels oude en drie koppels jonge fa zanten (drie verschillende soor ten), tien Turkse tortels, kwar tels, valkparkieten, zebravinken en konijnen hebben doodgebe ten", zo vertelde de opper dins dag. Mevrouw Bovée: „Onze zoon van negen is 's nachts wakker geworden van het grommen van honden. Hij is hang geworden en onder de dekens gekropen. Was hij maar naar ons gekomen. De volgende ochtend zegt hij: mamma er heeft een hond in de kooi gezeten. We gingen kijken en jawel, alles lag dood op twee parkietjes na". Volgens mevrouw Bovée was het een uitstekende kooi. „Die honden moeten lang zijn bezig geweest om het gaas kapot te krijgen, dat kan niet anders. En dat ze hij de konijnen van m'n zoontje zijn gekomen, is me he lemaal een raadsel. Ze moeten steeds tegen het hok zijn aan gesprongen, totdat het kapot is gegaan. Ik wist niet dat een hond tot zoiets in staat was". „Over de schade komen we wel heen", zegt mevrouw Bo vée, „het kost altijd ruim drie honderd gulden, maar het ergste vinden wij en ook andere men sen uit de buurt, dat je in een klap van je liefhebberij af bent". (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL In België ondervindt de post veel vertraging als gevolg van alweer een wilde staking die het grootste sorteercentrum in Brussel heeft getroffen. Ongeveer negen miljoen brieven en kranten staan opgestapeld bij het postkantoor in de buurt van het Brus selse station Gare du Midi. Drie van de vier brieven die in Bel gië zijn gepost zijn nog niet gesor teerd. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Een negenjarig meis je werd op de speelplaats van een school in Burcht (nabij Antwerpen) door een zevenjarig jongetje met een ijzeren staaf dood geslagen. De jongen had de staaf gevonden op een braak liggend terrein nabij de school: de afsluiting tussen speel plaats en terrein was onvoldoende beveiligd. Toen het zwaar gewonde meisje bq een dokter werd gebracht, deelde het schoolhoofd mee, dat zij ongelukkig was gevallen. De waarheid kwam pas een diag later aan het licht: enkele minuten voor zij overleed zei het meisje aan haar vader, dat zij door de jongens was geslagen. Het jongetje gaf toe, dat alles „al spelend" was gebeurd. in elegante cadeau- en presenteer verpakking 3,35

de Stem | 1970 | | pagina 1