ARBITER BESLIST VANDAAG „Bij doorgaan spelers in ziekenhuis" ELKE TEGENSTANDER ALS STER BESCHOUWEN' interesse bij Oostduitsers san baf inhandcrême 1 NEDER „Goe< groep steeds SJn/jtt +totcr Baba Aanpassen bij situatie ,3ij ons zou dit veld 1 reeds zijn afgekeurd Belger: „wij vallen aan" AjaX kan dichter bij komen Caballeroteam Parijs-Nice tijdelijk hele literfles Toto 30 van de week: Kijk niet opeen kolommetje. door Rob van Deursen Royal Club Tonic de pittige tonic IXI XI 1 lx 1X1 1 IX 1 IX XI 1 XI 1 1X1 XI 1 1X1 1 XI IX 1 kïVilASHflNDEN.RUWE ///INDEN, tip -89- DEPRIMEREND 16 DE STEM VAN WOENSDAG 4 AAAART 1970 5? ERNST HAPPEL HENK BURGWAL (Van onze speciale verslaggever) OOST-BERLIJN Er hangt een onwezenlijke sfeer rondom het Europacupduel FC Vorwarts tegen Feijenoord. De heer Burgwal, se cretaris-penningmeester van de KNVB en op uitnodiging van de Oostduitse voetbal organisatie als een van de Nederlandse eregasten in een troosteloos en triest Oost-Berlijn aanwezig, behoorde tot de uitverkorenen die gisteren met eigen ogen de rutschbaan in het Wal ter Ulbrichtstadion mocht aanschouwen. Alleen voor een klein aantal officials was de ingang, die vlak naast de befaamde scheidingsmuur tussen Oost en West ligt, toegankelijk. Resoluut stelde de heer Burg wal: „Bij ons zou dit veld onherroepelijk zijn afgekeurd". En in Nederland weet men hoe weifelend het afkeuringsbeleid van de KNVB is. Maar van Oostduitse zijde beschouwt men het ongeveer als een ernsti ge belediging indien wordt getwijfeld aan het doorgaan van het duel. Men praat in de geest van „bij ons is alles mogelijk" en de wildste veronderstellingen worden gelanceerd. In Oost-Berlijn, waar lichte sneeuw buien worden afgewisseld door een flauw zonnetje, houdt de inmiddels gearriveerde Nederlandse kolonie waarvan een groot deel in West-Ber- lijn verblijft, het oog gericht op de lucht, die alleen maar een somber grijs in voorraad blijkt te hebben. Er kan niet ander3 worden gedaan dan lijdzaam af wachten. Scheidsrechter Jones kan, in overleg met de ver tegenwoordiger van de UEFA van daag beslissen, dat het veld in zodani ge toestand verkeert, dait de eerst volgende dagen evenmin kan wor den gespeeld. Hij kan ook wachten tot donderdag en zelfs tot vrijdag, volgens de bepalingen van de FIFA, hoewel de heer Coler, voorzitter van de sectie betaal^ voetbal vain de KNVB na ijverig zoeken de zinsnede niet uit de papieren kon vissen en het staat er toch beslist in. Is het niet mogelijk om te spelen dan zullen de besturen om de tafel moeten gaan zitten teneinde een nieuwe datum vast te stellen. Het be stuur van Vorwarts piekert nog geen moment aan zo'n rondetafelconfe rentie. Het houdt de hekken vnn het stadion dicht en verzekert, langza merhand wat geïrriteerd door de van Nederlandse zijde geopperde twijfel, dat er geen vuiltje aan de grauwe lucht is- Onderhands kan zelfs worden vernomen dat Vorwarts altijd nog kan uitwijken naar het ei gen Ludwig Jahnstadion, waaraan geei mensenhand te pas is gekomen en dat keurig onder een witte deken ligt verscholen. Als die sneeuw wordt opgerold kan erop gespeeld worden en zo kwam er in de grab belton van mogelijkheden nog een bij. Er zou met vlammenwerpers wor den gewerkt om de betonharde grond waarop de vorst van maan dag op dinsdagnacht een complete ijsbaan heeft gevormd, week, al thans weker te maken. Er zouden heteluchtkanonnen worden ingezet en blowers en helicopters die het on herbergzame oord blazend en ver warmend tot een redelijk bespeel baar voetbalveld moeten maken. Het kan allemaal best waar zijn, want de hekken van het stadion bleven gisteren hermetisch gesloten. Niet echter voor scheidsrechter Jones, die het veld in ogenschouw nam en daarna als de onzichtbare man volko men zoek raakte. Hij verdween met een auto uit het stadion, werd niet meer gesignaleerd in het hotel waar hij verblijft, en voegde daar mee aan het sfinxachtige gebeuren in Oost-Berlijn een extra dimensie toe. Ook al door zijn inspraak tegen over KNVB-officials die zijn woor den vertaalden als: „Waardeloos, maar ik wacht tot woensdag en je weet nooit wat er in die tijd nog ge beurt". Feijenoord logeert in het sporthotel waar 't wemelt van sport lieden, die aan een of andere mani festatie deelnemen. Bij dat comfor tabele onderkomen ligt een stut grond waarop Happel in de ochtend en in de middag zijn manschappen dirigeerde. „Een beetje werken met de hal. maar het Is in hoofdzaak om los te blijven. Wat kun je meer doen?" En Happel maakte een berustend ge baar. Hij heeft het Ulbrichtstadion natunrlijk ook gezien en lanceerde zonder aarzelen deze uitspraak: „Als het zo blijft verdwijnen er spelers in het ziekenhuis". Maar wie durft nog te veronderstellen, dat er niet aan een wonderbaarlijke gedaante wisseling wordt gewerkt? In elk ge val is Happel op alles voorbereid „Als we spelen zal ik de ploeg aar de terreinomstandigheden aanpas sen". Waarmee hij het aantal sfinx achtige uitspraken nog eens met een vermeerderde. Het enige dat vaststaat is, dat Oost-Berlijn bitter weinig belangstel ling voor het duel in de kwartfina les aan de dag legt. Er zal dan ook niet meer dan een half overdekt sta dion gevuld worden voor Vorwarts - Feijenoord- Er is ook ®on piepkleine overdekte tribune die de vorm van een uit zijn krachten gegroeide dui ventil heeft. Dat zou het domein worden voor in hoofdzaak officials, onder wie vele militairen, want Vor warts is tenslotte een militaire ploeg. En dat terwijl de prijzen in de zeer aanvaardbare klasse liggen van om de anderhalve gulden voor volwasse nen en half geld voor de jeugd. Hoe vreemd de situatie ook mag zjjn, de niet zo bijster veel voetbal liefhebbers zijn ervan overtuigd, dat hun Vorwarts een goed figuur zal slaan. Vorige week vrijdag heeft chef-trainer Belger de wedstrijd G- VAV-Feijenoord bezocht in Neder land en hij moet zeggen dat hij er niet ondersteboven van is. „Feije noord is een uitgebalanceerde ploeg met een steTke aanval. Vooral Mou- lijn, Kindval en Wery hebben me ge ïmponeerd. Het is meestal zo, dat m een uitwedstrijd verdedigend wordt ge speeld en als Feijenoord dat doet zal het vreemd opkijken. Wij vallen aan, van begin tot eind. Onze rechter ver dediger Frassdorf is er een van het type van de Tsjech Dobias, onver moeibaar in het meetrekken met de aanval. Wij spelen krachtig en al zet de tegenstander zeven spelers voor het doel, dat doet ons niets. Wij gaan net zo lang door tot we zo'n defensie hebben overmeesterd". Ook bij hem geen spoor te bekennen van twijfel over het doorgaan van het duel. Beeld van de training van het team van Vorwarts Berlin gisteren in het Walter Ulbrichtstadion. OOST-BERLIJN Eddy Treytel is een apart geval in Feijenoords keur troepen. Eddy Treytel stond op de nominatie om bij Piet Hoogenbooms Xerxes - DHC - uitverkoop ver dwijnen naar de grijze middenmoot van de tweede divisie. Eddy Trey tel. de kalme, had echter ontzettend veel geluk aan een handeltje van diezelfde Hoogenboom met Feijen oord. De Rotterdamse club wil de zo graag Wim van Hanegem uit de failliete Delfste boedel overnemen maar vond het bedrag, dat zaken man Hoogenboom voor zijn door Kurt Linder gevormde vedette vroeg, te hoog. De geldschieter van Xerxes- D.H.C., die op dat moment over de profs kon beslissen, gaf Eddy Trey tel voor een zacht prijsje als toegift aan Feijenoord om zo de prijs van Van Hanegem aanvaardbaar te ma ken. Eddy Treytel vertrok maar al te graag. En zie het wonder. De als talent vol betitelde Treytel werd na de komst van Ernst Happel bij de Rot terdamse club zomaar plotseling op Scheidsrechter Jones heeft gisteren het veld van Vorwarts Berlin bekeken Hier onderwerpt hij de ijsvlakte aan een nauwgezet onderzoek. Rechts Feijenoord-voorzitter Guus Couwenberg. het eerste plan geschoven. De verjon ging van het team van Feijenoord ging ten koste van Eddy Pieters Graafland. Het begin was moeilijk voor de wei nig internationaal ervaren Treytel. De 23-jarige doelman moest zijn he le stijl gaan veranderen. Nu had hij daar bij Feijenoord een jaar de tijd voor gekregen in het B-team, maar als de „grote" dag eenmaal aanbreekt, wordt het toch wel iets anders. Treytel, de kalme, beet zich door alle moeilijkheden heen en is nu echt Feijenoords eerste doelman. Treytel over het verschil van taak bij Xerxes-D.H.C. en bij Feijenoord: „Het verschil is bijzonder groot. Bij Xerxes kreeg ik elke wfedstrijd e- nonm veel te doen. We hadden niet zo'n geweldig elftal, dat altijd moest knokken voor de puntjes. Ik had het toen geweldig druk. Bij Xer xes was ik echt keeper in de zin van het woord. Ik moest de schoten te genhouden. Bij Feijenoord is dat heel anders. Natuurlijk moet ik ook hier de doelpunten voorkomen, maar mijn taak is compleet verschillend. Ik ben meer een schreeuwer ge worden, die aanwijzigingen geeft aan de verdediging voor mij. Vergeleken bij Xerxes heb ik in wedstrijden van Feijenoord bijna niets te doen. In het begin was het nogal eens moeilijk om geconcentreerd te blijven, maar nu gaat het goed. Ik heb geleerd, dat concentratie ook mogelijk is, als je weinig te doen krijgt". Ondanks het feit, dat Treytel pas dit seizoen voor het eerst vaste keus is in Feijenoords topformatie, staan er al drie interlands achter zijn zijn naam. George Kessler zette ook genoodzaakt door de schouder- blessure van Jan van Beveren Treytel in bij de ontmoetingen tegen Enigeland, Bulgarije en Israël. Treytel, nog maar zo kort geleden was zijn toekomst totaal onzeker, raakt er niet van ondersteboven. „Ook in de interlands heb je net als bij Feijenoord te maken met een ijzersterke defensie, zodat je van tevoren weet, dat je niet veel werk zal krijgen. Maar er moet nu een maal een keeper onder de lat staan", staan". Met voorspellingen op het duel van vanmiddag tegen Vorwarts laat Eddy Treytel zich niet met graagte (Van onze sportredactie) HAARLEM Gisteravond hebben Gerard Peters en Frans van de Ende de Cabellero-wielerploeg voor Parijs. Nice bekend gemaakt. De samenstelling: Sjaak Frijters, Richard Bukacki, Cees Rentmeester, Leo Duyndam, Harrie Steevens, Jan Krekels, Gerard Vianen, Daan Holst. Ploegleider is Gerard Peters. in. Even later toch: „Het gebrek aan gegevens over die Oostduitsers kan slecht, zijn, maar ook goed. Er bestaat een kans, dat ze ons verras sen, maar wij kunnen ons niet per mitteren, dat we ongeconcentreerd het veld ingaan. Nu we niet weten, wie de sterkste spelers van Vor warts zijn, moeten w<i elke tegen stander als sterspeler tegemoet tre den. Tijdens de wedstrijd zal blij ken, wie de echte alerke spelers van Vorwarts zijn". Eddy Treytel heeft het treffen tus sen de nationale elftallen van Oost- Duitsland en Nederland van enkele jaren geleden nog goed in zijn geheu gen. Het oranjeteam verloor dat duel met 4-3, nadat het eerst met 2-0 had voorgestaan. Treytel was er zelf toen niet bij, maar hij heeft het wel op de televisie gezien. Treytel tot slot: „Wait brachten die Oostduitsers toen een geweldige aanvalskracht op. De hele Nederland se defensie werd onder de voet ge lopen. En als keeper zit je dan met de brokken. Voor zulke toestan den ben ik bang. Conditioneel zijn de Oostduitse voetballers geweldig. De techniek mag dan wat minder zijn, maar het zijn uiterst gevaarlijke te genstanders en <at zegt een doelman, die nog geen twee sei zoenen geleden dreigde verloren te gaan voor het Nederlandse topvoetbal (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) BREDA Het is niet denk beeldig, dat Ajax na zondag een puntje dichter bij Feijenoord staat. Gewaarschuwd door de verrassen de overwinning op Sparta zullen de Amsterdammers Haarlem zeker niet onderschatten. Dat houdt dan tevens een aan zekerheid grenzen de overwinning voor de ploeg van Rinus Michels in. Feijenoord heeft het waarschijnlijk een stuk moei lijker. Ten eerste hebben de Rot terdammers vermoeiende dagen in Oost-Berlijn achter de rug en tweede is ADO een tegenstander, die voor verrassingen kan zorgen. Met wat meer geluk dan in de voorgaande wedstrijden tegen de ploeg van Coen Moulifn, moeten de Hagenaars deze keer in staat worden geacht een gelijk spel uit het vuur te slepen. De productiviteit, die Telstar in de bekerontmoeting met Excelsior aan de dag legde, doet weinig goeds voor DWS vermoeden. Te meer, omdat de Amsterdamse for matie in het bekerduel met het twee klassen lager spelende Her mes DVS, dat pas in de verlen ging werd gewonnen, beslist geen grootse indruk werd achtergelaten NAC kan zondag revanche ne men voor de wat ongelukkige ne derlaag tegen FC Twente. Tegen het zwakke SVV, dat de meeste doelpunten tegen heeft in het be taalde voetbal (58), zou het ten. minste verbazing wekkci. indien de Bredanaars met minder dan een overwinning uit de striid te voorschijn zouden komen. Een of twee doelpunten en het uitschake len van het duo Van Meteren Koudijzer moet voldoende zijn voor de winst. Na de komst van de Deense spits Olsen had DOS even een op leving. De Utrechters zijn echter inmiddels weer afgezakt naar hun oude lage spelniveau. Daarom moet tegenstander MW, een van de grootste openbaringen van het lopende seizoen, weinig moeite hebben twee punten rijker te wor den. De streekderby FC Twente - Go Ahead is een geheel open strijd. De Deventer ploeg, die aan het eind van de competitie zijn be kwame trainer Fadrhonc ziet ver trekken, staat weliswaar veel la ger op de ranglijst dan de forma tie van Kees Rijvers, maar Go Ahead is vooral op eigen terrein een moeilijk te bedwingen elftal En dat geldt speciaal voor de top- ploegen, want Go Ahead laat zich juist tegen die teams van zijn bes te ziide zien. PSV - Sparta wordt sinds het vertrek van Pim Doesburg naar Eindhoven gezien als het duel tus sen deze doelman en Jan van Be- veren, de keeper van het natio nale elftal. Ditmaal zou dit treffen wel eens in een onbeslist kunnen eindigen. Qua techniek hebben de vi"dbovenaren misschien iets DWS-Telstar NAC-SVV Feijenoord-ADO DOS-MW Twente-Go Ahead PSV-Sparta Holland Sport-NEC HVC-HeLmond Sport Veendam-DFC Den Bosch-Willem H Graafsch.-Elinkwijk HDVS-Wageningen Drente-Velox meer in hun mars, maar tegen de hechte Rotterdamse defensie, geformeerd rond international Hans Eijkenbroek, zal dat waar schijnlijk weinig voordeel opleve ren. Holland Sport is favoriet in de wedstrijd tegen NEC. En dat al leen om het feit dat de Hagenaars op Houtrust nagenoeg onverslaan baar zijn. Voor de Nijmegenaren is er alleen kans op een positief resultaat als goalgetter en tevens de motor van Holland Sport, Sjaak Roggeveen aan banden kan wor den gelegd. Of dat zal lukken valt echter sterk te betwijfelen. HVC en Helmond Sport ver schillen weinig in kracht. Het voordeel van eigen terrein geeft misschien de doorslag ten gunste van de Amersfoorters. Veendam maakt nu een veel slechter sei zoen door dan het vorige jaar, toen het lange tijd uitzichten op promotie naar de eredivisie had. In het treffen met DFC, dat na een overtuigende start naar de grauwe middenmoot afzakte, zit er voor de Groningers hooguit een pun- tendeling in. Waarschijnlijker lijkt echter dat de Dordtse ploeg, die wat slagvaardiger is, de zege zal behalen. FC Den Bosch heeft nog een kleine mogelijkheid bij de eerste twee te eindigen met een auto matische overgang naar de eredi visie als beloning. De Bosschena ren zullen zich die zeker niet la ten ontnemen door Willem II, dat al uitgeschakeld is. Als topscorer Ger Deijkers een mandekking krijgt is de Tilburgse ploeg trou wens vrij ongevaarlijk. Elinkwijk heeft met Blauw Wit, Excelsior en Volendam, de beste perspectieven on promotie. Ook na zondag zal Elinkwijk nog tot de kanshebbers behoren, want het behalen van een zege op De Graafschap moet geen problemen opleveren. Hermes DVS - Wageningen le vert vermoedelijk winst voor de Gelderlanders op, die een wat ho mogener team hebben Gezien het verschil op de ranglijst moet het niet mogelijk geacht worden dat Velox in Klazinaveen over SC Drente struikelt. (Van onze speciale verslaggever) OOST-BERLIJN Hoe anders dan we gewend zijn, is de stem ming in Oost-Berlijn rond het Euro- pacupgebeuren tussen Vorwarts en Feijenoord. Zou in Rotterdam de stad al weken van tevoren in het teken staan van zo'n belangrijke ont moeting in het oostelijk deel van Ber lijn is niet te merken dat er vanmid dag als het tenminste doorgaat een wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om de Europa cup, het hoogst gewaardeerde „voet balkleinood" in ons werelddeel, ge speeld zal worden. Vraag het de taxichauffeurs, waar Nederlanders zonder vervoer zich in Oost-Berlijn veelvuldig van moeten bedienen om toch nog ergens te ko men. Bij het horen van de naam Fey- enoord halen ze ongeïnteresseerd de schouders op. De Oostduitse kranten maken veel meer gewag van de Leip- ziger Messe dan van het duel tussen Vorwarts en Feijenoord. Zelfs op of bij het Walter Ulbrichtstadion staat geen aankondiging van de ontmoe ting. Ook de trams in de stad voe ren geen reclame voor de wedstrijd van vanmiddag. Niets, maar dan ook helemaal niets herinnert de Oostber- lijners er aan, dat er een belangrijke voetbalwedstrijd gespeeld zal worden. Het zou anders zijn, als het natio nale elftal moest spelen. Dan staat namelijk de eer van de staat D.D.R. op het spel en daar kan men zich be paald wel over opwinden. In de grauwe, weinig inspirerende stad, doet iedereen zijn werk en heeft beslist geen tiid om stil te staan hij Vorwarts en Feijenoord Hoe anders is dan de sfeer in een stad als Rot terdam, waar juist iedereen wel tijd heeft om kansen van Feijenoord in el lenlange gesprekken af te wegen. Nogmaals, Oost-Berlijn Is een wei nig inspirerende stad voor de Neder landse voetbalenthousiastelingen, die gisteren in groten getale arriveerden Het centrum heeft iets van de groot heid van een wereldstad, maar ook daar is alles mee gezegd. Richting Walter Ulbrichtstadion wordt hel grijs van de huizen steeds donkerde van tint. Vorwarts, dat zich teruggetrokken heeft in een trainingskamp in een voorstadje van Oost-Berlijn, waar o- verigens alles wat er ook maar even Nederlands uitziet met grote beslist heid wordt geweerd, is niet populaii bij de Oostduitsers Het is een leger- ploeg, die slechts 4000 toeschouwer; gemiddeld per competitiewedstrijc trekt. Voor het treffen tegen Feije noord worden ten hoogste 20.000 men sen verwacht, waarvan dan nog meer dan de helft Nederlanders. Gisteren waren er in totaal 17.001 kaarten verkocht. Voor de spelers van de Nederland se kampioensformatie zal het ooi moeilijk zijn om zich in dit kille wai ter Ulbrichtstadion tot het uiterst! te concentreren. Alleen de entree van het veld moet al deprimerend werken De Feijenoorder moet voor de wedstrijd begint een soort skihelling, uitgevoerd in grauw beton, afglibbe ren om het speelveld te bereiken. D( tribunes zijn op behoorlijke afstand van het veld gebouwd en het stadion waaiert zo breed uit, dat er van enig contact met de Nederlandse suppor ters geen sprake kan zijn. Van de aanhang van Vorwarts hoeft niets verwacht te worden. Vo rige Europyaupontmoetingen in Oost- Berlijn hebben geleerd, dat slechts soldaten de toeschouwers zijn van de wedstrijd. Toch is er een groep Oostberlijners, hoewel niet groot in aantal, die don dersgoed weet, dat Feijenoord in i' stad is. Dat zijn de obers in de bars van de hotels. Zij hebben vele kisten bier extra ingeslagen om de dorst van de Feijenoordsupporters te kun nen lessen. Want deviezen moeten er binnen komen, hoe dan ook. ROB VAN DEUREN (ADVERTENTIE) Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet 'tl U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. maakt uw handen weer gaaf en zacht. OES De groep vrouwelijke ons land lang niet zo geaccepl Juropese landen zoals Frankrijk jngen over de vrouw in deze t: ier nogal sterk uiteen. Nederla [eetie Hage: „Als ik niet op de lommen had ik een andere taj •O, want stilzitten kan ik toci swoon dat wielrennen enkel ee Keetie begon haar carrière in 19 Zus Bella werd toen nationaal kar jioene op de weg, maar ook Keei >leek al direct aanleg te hebben iinishte als tweede. Bovendien we sjj kampioene van Nederland in achtervolging en als klap op /uurpijl veroverde Keetie een frar weede plaats in het wereldkam) jenschap. Als een komeet was h jarige meisje uit St.-Maartensdi >p het eiland Tholen, aan het w| erfirmanent omhoog geschoten, lertien eerste prijzen kon zijn leizoen afsluiten. Een jaar later flitste zij vijftii teer als eerste over de streep, we veer nationaal kampioene achtervc ring, derde in het wegkampioe. chap en zevende in het wereldka jioenschap op de weg. In 1968 kon Keetie haar zusje Be a niet achter zich houden in hl Nederlands wegkampioenschaj (ADVERTENTIES) Jawel, Babar, hetgra De meeste kinderen van de televisie. Maar zijn avonturen in leuke, kleine voorlee: En die boekjes kostei Want u krijgt ze nu c grote voordeeltjes Loda f 1,48) De Babar-boekjes zijr gemakshalve aan vastge En de kans is groot d Lodaline gehecht raakt. Want eigenlijk is 't ee afwasmiddel 't Is zuinig in 't gebru heel klein kneepje doet grote afwas).

de Stem | 1970 | | pagina 16