Ind: esoep uim 80 °Jo Nederlanders egen meer •efengebied kleur~ brfconncn tussen Flveüaen rivella OOK VOOR HEM: VRIJE MODE MILITAIRE OEFENTERREINEN Stichting Recreatie kraakt nota haarkleurspoeling 2.75 kent u een betere? lorde lun-dik JIT NIPO-ONDERZOEK %UKT OP HEARING: Erfenis in ruil voor I negerkind Motie tegen vestiging Jörgen-Hoyer kansloos O alüjn! RIVELLA thuis, j op Uw gezondheid! Vrouw ingesloten wegens abortus Wel 100 gevallen van trucage bij Esso-maanactie Gerefsynode tegen diensten met katholieken Broekrok in midi Verdrag tegen kern- spreiding gaat morgen in Buitenlandse Zaken zwijgt over Rhodesië Kamer wil uitleg van De Jong Wonin gbouwsituatie iets beter, maar toch slechter dan jan. '69 i DE STEM VAN WOENSDAG 4 MAART 1970 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drieentachtig procent van de Nederlanders nidt dat er in ons land genoeg of te veel militaire oefenter- ieinen zijn. pit blijkt uit een Nipo-onderzoek, in december van het afgelopen daar gehouden onder een landelijk gespreide steekproef van ruim 900 (jannen en vrouwen. De resultaten van het onderzoek werden gisteren Bjdens de laatste hoorzitting die een speciale commissie van de Twee de Kamer wijdde aan de nota oefenterreinen van minister Schut (Ruimtelijke Ordening) en staatssecretaris Haex (Landmacht). (ADVERTENTIE) Püir-natuurlijke Rivella voor ledereen die niet alleen een „Frisdrank" wil, maar een échte frisse drank! Zonder kleurstoffen ,en conserveermiddelen, lékker cmdat het zo zuiver isl U mag kleur bekennen: Rood etiket: voor de liefhebbers, van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor ledereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. BLACKBOYS (AP) Een 32- I jarige makelaar heeft een in- 1 komen van 1.800 pond (bijna 16.000 gulden) per jaar, de erfe- I ais van zijn moeder, geweigerd. I In haar testament stond dat hij I een negerkind moest adopteren I als hij het geld wilde hebben. „Het gaat niet om de huids kleur", aldus Christopher An- I drews. „Ons gezin is groot ge- Iuoeg". Zijn vronw, Susan, verwacht I hun derde kind in september. Mevrouw Irene Andrews, die I v°rig jaar maart stierf, liet haar I zoon het inkomen van haar aan- I leien na, om zijn kinderen van Ie onderhouden totdat zij 23 zijn. Haar Andrews moest een neger kind adopteren en dit „ais een ögen kind" grootbrengen. Nu gaat het geld naar liefda- dice instellingen. „Ik denk dat zij daarmee het I rassenprobleem op haar manier trachtte on te lossen", aldus An. drews. „Zei heeft altijd gezegd dat jonge gezinnen tegenwoor dig pen negerkind moeten adop teren". (ADVERTENTIE) Van de ondervraagden antwoordde 28 procent dat er te veel, 55 procent dat er genoeg en 10 procent dat er te weinig oefenterreinen voor het le ger zijn. Zeven procent had geen oor deel. Opvallend is dat aanhangers van de vier regeringspartijen (VVD, KVP, CHÜ en ABP) gunstiger staan tegenover uitbreiding van de terrei nen dan aanhangers van P.v.d.A. en D'66. Van deze laatste groep vindt zelfs 35 procent dat er ai te veel terreinen zijn, slechts 8 procent dat er te weinig zijn. Als het meest ongeschikt voor be stemming tot oefenterrein noemde 28 procent het Kuinderbos, 23 procent de Lauwerszee, 22 procent de Hars kamp 23 procent Oirschot en 11 pro cent Vlagtwedde. Ook werd gevraagd met welke overweging de regering het meest rekening zou moeten houden bij de beslissing tot uitbreiding van oefen terreinen. 43 procent noemde de leef baarheid van de omgeving als be langrijkste overweging, 34 procent behoud van recreatiegebieden 22 pro cent de veiligheid van de omgeving en slechts 10 procent het voldoen aan NAVO-verplichtingen. De Eindhovense delegatie voerde aan dat Noord-Brabant geen tweede randstad mag worden. Gewezen werd op het feit dat het terrein Oirschot precies tussen de drie steden Eind hoven, Den Bosch en Tilburg ligt. Volgens prognoses zullen er in deze stedendriehoek een miljoen mensen wonen over tien jaar, en 1.25 miljoen in 2000. Nu wonen er 850.000. Brabant heeft een veel snellere bevolkings toename dan de rest van Nederland. Er moeten daardoor onder meer in het jaar 2000 precies tweemaal zoveel woningen zijn dan nu. Daarom wordt al een groot beroep gedaan op de snel slinkende open ruimten in de pro vincie Brabant. Gewezen werd ook op de oneer lijke verdeling van de militaire ter reinen. Brabant beslaat 15 procent van de oppervlakte van Nederland, maar herbergt 22 procent van de op pervlakte militaire oefenterreinen, en 40 procent van de oppervlakte mi litaire vliegvelden. Uitbreiding van het terrein Oirschot zal vier door gaande wegen doorbreken en 1100 ha landbouwgronden opslokken, waardoor al goedgekeurde gemeen telijke bestemmingsplannen in de lucht komen te hangen. Geklaagd werd over de slechte voorlichting over de regeringsnota. De betrokken boeren moesten van ac- tiecomité's horen dat ook hun erf on der de geplande uitbreiding van het terrein Oirschot valt. DEN HAAG v (ANP) De 56-ja- rige controleuse M. L. E. H. van M. uit Den Haag is in de vrouwengevan genis in Rotterdam ingesloten wegens het plegen van abortus. De vrouw kwam ruim een jaar ge leden op vrije voeten na voor de der de keer voor een soortgelijk misdrijf te zijn veroordeeld. De vrouw heeft bekend een 22-jarige prostituee uit Den Haag op zondag 22 februari te hebben „behandeld'. Deze overleed in de nacht van 24 op 25 februari in haar woning in Den Haag. Voor de behandeling zou f 150,- zijn betaald. De vriend van de prostl tuee is sindsdien spoorloos. UIT DE PERSOONLIJKE verzame ling antieke wapens van koningin Eli zabeth in Windsor Castle wordt voor een waarde van ongeveer f 17 000 vermist. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Niet alleen in de dames maar ook in de he renmode verdwijnen allerlei voor schriften. Hij mag nog niet kie. zen tussen mini, midi en maxi maar kan rustig pantalons dragen met of zonder omslagen, ruim zittend of nauw aangesloten, romantisch of functioneel. Stijlgroep Groningen, die gisteren haar mannenmode voor de komen, de zomer presenteerde, gunt de man nog het gemak van een ruime horst- zak voor agenda of portefeuille. De groep volgde het Italiaanse voor- hceld: ruit-in-ruit-dessin, doorge stikte randen, revers en zakken, veel lange zijsplitten, hetgeen royaal bewegen mogelijk maakt, pantalons met riem en een voetwijdte van de pijp, die schommelt tussen 45 en 50 cm. Het aantal rijen knopen speelt geen enkele rol meer. De man kan zich geheel naar eigen smaak gaan kleden. De zakken mo gen opgestikt zijn of weggewerkt. De kleur mag variëren van pink tot paars. Hij mag het conventionele vest dragen of weglaten. Kleurige overhemden vooral blauw zijn in. Een mannenmode, die ein- deliik „vrij" is! Links een safari-pak in de „coun- try-look". Jas met opgestikte zak ken en speciale borstzak voor pijp of bril. Op de rug een draagtas. Rechts een pink-kleurig licht gewicht kostuum met linnen-struc tuur. Kleine borstzak. Glad opge naaide zijzakken en gerende zij- splitten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De reclame-actie van Esso, waarmee door inlevering van maankaartjes geldprijzen te ver dienen waren, is voor een fors aantal deelnemers minder succesvol verlo pen dan men aanvankelijk aangeno men zal hebben. Naar verluidt zou in meer dan 100 gevallen trucages gepleegd zijn om in de geldprijzen te vallen. De Esso heeft een Amerikaans la boratorium ingeschakeld om alle ver dachte kaartjes aan een grondig on derzoek te onderwerpen. Hierbij kwam aan het licht, dat men zelfs met chirurgische appara tuur de trucages uitvoerde. Volgens een woordvoerder van de Esso is het bedrag, dat Esso nu weigert uit te ke ren, per geval op 100 gulden gesteld. LUNTEREN (ANP) De gerefor meerde synode heeft vastgesteld dat gemeenschappelijke diensten van ge reformeerde kerken met rooms- katholieke parochies niet toegestaan kunnen worden. Namens de delegatie van Noord- Brabant en Limburg zei ds. J. M. Bloemkolk uit Eindhoven dat de de legatie teleurgesteld is over dit be sluit, omdat de provinciale synode van Brabant en Limburg vorig jaar reeds de mogelijkheid heeft geopend, tot het houden van gemeenschappe lijke kerkdiensten met rooms-katho- lieken, o.a. bij huwelijksbevestigingen en bij kampdiensten op recreatieter reinen. Volgens ds. Bloemkolk raken de kerken in Brabant en Limburg nu in verlegenheid. Dick Holthaus heeft de vrouw voornamelijk in midi gehuld. Hen- riëtte toont een rode binnenmantel met bijpassende broekrok halverwege de kuit (links). Annemarie draagt een geruit wollen jasje (rechts) even eens op een midi-broekrok. Holt haus ontwierp ook veel blazerpak- ken. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat het wereldver drag tegen de verspreiding van kern wapens morgen van kracht zal wor den. DEN HAAG (A.N.P.) De voor genomen vestiging van het Deense bedrijf Jörgen-Höyer (dat o.m. gra naatonderdelen produceert) in Ubach over Worms, heeft gisteren in de Tweede Kamer geleid tot liet indienen van twee moties. Volgens de motie van de PSP:af- gevaardigde A. G. van der Spek, die de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken over deze vestiging interpelleerde, moet de re gering al het mogelijke doen om, voor zover het militaire produktie betreft, deze vestiging te voorkomen. Dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.) vroeg de regering in een motie geen ver gunning te verlenen voor de export van wapens of onderdelen, waarvan in redelijkheid mag worden aangeno men dat deze direct of indirect zul len bijdragen tot evenwichtsversto- ring en escalatie in met oorlog be dreigde gebieden. Minister Luns noemde de motie van der Spek „onrechtvaardig en on juist", omdat het Deense bedrijf z.i. als iedere andere onderneming moet worden behandeld. Hij verklaarde geen grote bezwa ren te hebben tegen de motie Oele, omdat hetgeen wordt gevraagd over eenkomt met het regeringsbeleid. De motie Oele en de motie Van der Spek die door de groep-Aar- den wordt gesteund komen de volgende week in stemming. De motie Van der Spek zal, gezien de uitspraken gisteren van de afge vaardigden der regeringspartijen ze ker worden verworpen, zodat de ves tiging zeker niet zal worden tegen gegaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tot dusver geen officiële uitspraken gedaan over de ontwikkelingen in Rhodesië. De zaak is in studie. Een eventuele ver breking van de consulaire banden met Rhodesië vormt echter geen on derwerp van beraad, aldus verklaar de een woordvoerder ons desge vraagd. Intussen blijft het Nederlands con sulaat in Rhodesië haar werkzaamhe den ten behoeve vam de ongeveer 1.600 Nederlanders aldaar normaal uitoefen-en. Het Tweede-Kamerlid P. Dan-kert (PvdA) heeft de minister van Bui tenlandse Za-ken schriftelijk gevraagd of de Britse regering Nederland ver zocht heeft het consulaat-generaal in Rhodesië op te heffen. Dit in verband met het uitroepen van de republiek begin deze week door het bewind-Smith. Het consu laat ressorteert rechtstreeks onder Buitenlandse Zaken in Den Haag. Het pas opgerichte „Rhodesië-co- mité" heeft in telegrammen minister Luns gevraagd „krachtig te proteste ren" tegen het uitroepen van de Rho- desische republiek en de Tweede Ka mer om afkeuring en sancties tegen Rhodesië. D-e ministerraad vam de Organisa tie voor de Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft gisteren een beroep op alle landen die banden met Rhodesië onderhouden, gedaan om deze betrek kingen te verbreken. Engeland heeft inmiddels verzocht om een snelle bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de V.N. teneinde internationale erkenning van Rhode sië als onafhankelijke re-publiek te verhinderen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met alleen de KVP'er Notenboom tegen heeft de Tweede Kamer gisteren beslist minister-pre sident De Jong uit te nodigen van daag of morgen een verklaring te ko men afleggen. Deze verklaring heeft betrekking op een rede die de pre mier vorige week dinsdagavond in Roermond heeft gehouden. De minister-president had daar ge zegd, dat het met het woningbeleid niet goed gaat, terwijl hij naar hij la ter zei, bedoelde te zeggen, dat het met de woningproduktie niet goed gaat. De fracties van de regeringspartij en zeiden wel aan een verklaring geen enkele behoefte te hebben, om dat de premier al heeft laten weten, dat hij zich in Roermond had verspro ken. D '66'er Van Mierlo vond het een „opgeblazen" zaak. DEN HAAG (ANP) In de maand januari 1970 werden volgens defini tieve gegevens van het CBS met de bouw van 7.682 woningen begonnen en zijn 6.025 woningen voltooid. In januari 1969 waren deze aantallen veel groter: resp. 11.202 en 8.163. Dit is iets gunstiger dan eerst werd aangenomen, met name wat betreft de in aanbouw genomen woningen. Eind januari 1970 waren er 147.340 woningen aan aanbouw tegen 151.903 ultimo januari 1969. In de 12-maandsperiode februari 1969-januari 1970 werden 117.708 wo ningen in aanbouw genomen en 120.979 woningen voltooid. Zoals be kend heeft minister Schut extra maatregelen toegezegd om de ge plande 125.000 woningen voor 1970 te halen. Ze kunnen zeggen wat ze willen van die Nixon, maar hij is een vriendje van Pompidou. Daar doet niemand iets meer aan af. Met tra nen in hun ogen hebben ze elkaar in het Waldorf Astoria-hotel op de schouders geslagen. Richard (we houden het vriendschappelijk) was daar speciaal naar toe gekomen om de „traditionele vriendschapsbanden te verstevigen". Toch handig hoor, van zo'n Geor ges. Dreigen met vertrek, daarvoor speciaal een ziekte van je vrouw ge bruiken, toch weer terugkrabbelen en dan op de koop nog excuses aan geboden krijgen ook. Ik vraag me af hoe die man dat toch doet. Hij heeft gewoon een Frarik-rijkse fantasie. In tijden van grote geestelijke ver warring, van twijfel aan de plaats waar de mens staat of staan moet, is esthetisch genieten van onschat bare waarde. Dat is geen uitspraak van mij, al had ik het ook kunnen zeggen, want ik ben dol op esthetisch genieten. Het is de heer Tj. B. van Wimers- ma Greidanus die ons voor was met opgemelde verklaring. Het is de elf de stelling bij zijn proefschrift over de „Effecten van sterioden en van een tweetal aan ACTH verwante pep tiden op de extinctie van een voor waardelijke luchtreactie bij ratten na systematische en intracerebrale toe diening." En daar had ik bijna een onvoor waardelijke luchtreactie van gekre gen. Ik ben bezig aan een proefschrift over het eudaemonistische karakter van de galengans die betrekking heb ben op de idiomorfe relatie tussen Panthera leo en de Eupharynx peli- canoides, gekruist met de Diodon hystrix (ik. geef toe, een nauwelijks te geloven kruising). Dit natuurlijk in het licht van de xanthofile yohimbine. Maar ik ben er nog niet helemaal uit. „Ik zou volmaakt als Christus wil len zijn. Natuurlijk is dat onmogelijk,. maar je blijft er toch naar streven" (J. Lennon, zanger). En zo vrienden hollen we weer naar het tijdstip, waarop onze trots, Ajax en Feijenoord, de Nederlandse kleuren moet gaan verdedigen. Maar of het doorgaat? Ik weet het ook niet. De groeten en succes. MERIJN. SWISSAIR ZAL met ingang van morgen weer vracht voor Israël ver voeren. Dit is mogelijk door nieuwe veiligheidsmaatregelen. OUD-PRESIDENT Johnson van de V.S. die gisteren met pijn in de borst in het ziekenhuis van San Antonio (Hexas) werd opgenomen, onder vindt enig ongerief als gevolg van verkalking van de slagaders, maar hij bljjft vooruitgaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De nota militaire oefenterreinen van minister Schut en staatssecretaris Haex maakt de in druk op achterhaalde uitgangspunten te berusten. Dit komt in het bijzon der tot uiting bij vergelijking van enerzijds de begin 1966 door het mi nisterie van Defensie geformuleer de wensen met anderzijds de eind 1969 door de regering gepubliceerde keuze van schiet- en oefenterreinen. Op geen enkele wijze wordt de ver schuiving van de opvattingen om trent het onttrekken aan de agrari sche produktie van landbouwgronden weerspiegeld. Integendeel, de rege ring heeft de op korte termijn goed koopste oplossing gekozen en daar. mee blijk gegeven van een gebrek aan visie op hetgeen voor een optimaal leefmilieu in Nederlands noodzake lijk is". Deze vernietigende conclusie trekt secretaris Nijhoff van de Contact- Commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming in een rapport, dat is uitgegeven door de stichting Recreatie. Het rapport wijst op min of meer wetenschappelijke wijze op de grote gevaren, die verbonden zijn aan de voortgaande verwoesting van de toch al zo schaarse natuur in Nederland. De medewerkers aan het rapport ma ken zich ernstige zorgen over de leefbaarheid van dit land. Drs. J. T. de Smidt van het In stituut voor Systematische Plantkun de te Utrecht schrijft, dat de biolo gische verscheidenheid in ons land in tachtig jaar is teruggelopen tot vijf a zeven procent. Nederland heeft nog slechts 156.000 ha. „woeste grond" tegen één mil joen hectare in 1900. Van de 1400 soorten hogere planten, die ons land vroeger rijk was, is in Rijnmond nu al vijftig procent uitgestorven. Volgens drs. Schmidt heeft het mi nisterie van Defensie naast 5300 ha bos en 8000 ha bebouwde grond nog 24.269 ha woeste grond in gebruik. Defensie beheerst daarmee 15,5 pro cent van ons beste natuurareaal. Hij is van mening, dat alternatieve oefenterreinen gezocht dienen te wor den in gebieden, die hun biologische functie grotendeels hebben verloren door intensieve cultuurmaatregelen, of op nieuw gewonnen land, dat deze functie nog niet bezit. In 1954 heeft drs. Smidt de Oir- schotse heide vegetatiekundig in kaart gebracht. Uit vergelijkingen is hem gebleken, dat in 1970 het inten sief door tanks hereden gedeelte meer dan 95 procent van zijn plant aardige verscheidenheid heeft verlo ren. Naar verwachting zal binnen 25 tot 50 jaar de plantengroei bij goed be heer tot circa vijftig procent hersteld kunnen worden. Binnen honderd jaar is herstel tot 70 a 80 procent mogelijk. Ook voor de recreatie zijn de schaarse natuurgebieden van het al lergrootste belang, aldus het uitvoe rig betoog van drs. M. Boshart van de Stichting Recreatie. In 1958 beschikte Nederland per in woner nog over 402 m2 bos, heide en woeste grond. In 1969 was dit opper vlak reeds gedaald tot 350 m2 per in woner. Alleen al het handhaven van een areaal van 350 m2 aan natuurgebied per inwoner eist, aldus drs. Boshart, in de komende tien jaar een uitbrei ding met zeker 13.000 a 14.000 h.a Over het regionale oefenterrein Oir schot schrijft hij, dat een uitbreiding hiervan een aantasting zal betekenen van de recreatieve mogelijkheden van de agglomeratie Den Bosch, Tilburg en Eindhoven. Het zal ook de opti male ontwikkeling van het stadsge west Eindhoven in de weg staan. Als reële, doch slechts gedeeltelijke compensatie voor een eventuele uit breiding van het oefenterrein Oir schot ziet drs. Boshart het vrijge ven van de volgende militaire ter reinen in Brabant, het schietterrein Mastbos bij Breda 40 ha, de Vught- se heide 125 ha, de Vraggelse heide 160 ha, de Reekseheide en Lange- boom 200 ha en de Rucphense hei de 150 ha. De heer Nijhoff is ronduit van me ning, dat de militaire oefenterreinen maar in het buitenland gezocht moe ten worden. Hij schrijft: „De regeringsnota be steedt weinig aandacht aan de moge lijkheden tot verruiming van de oe fengelegenheid op terreinen in ande re NAVO-landen. Recente ontwikkelingen, zoals de regeringswisseling in Frankrijk en de terugtrekking van Canadese troepen uit West-Duitsland, geven aanleiding om deze mogelijkheden opnieuw on der ogen te zien", vindt hij. „Ten aanzien van de zee- en lucht macht is binnen de NAVO een ont wikkeling gaande in de richting van gespecialiseerde deeltaken per land. Indien ook bij de landmacht een functionele splitsing tussen de ver schillende nationale bijdragen zou worden doorgevoerd", aldus de heer Nijhoff. „kan de behoefte aan oefen terreinen ingrijpend worden gewij zigd. De regeringsnota biedt hierom trent geen enkel inzicht". na op crèmebasis 2 behandelingen per tube 26 sprankelende tinten

de Stem | 1970 | | pagina 13