IEDERLANDSE SPORT FEDERATIE ÏVREDEN OVER KAMERCOMMISSIE Bomaanslag op vliegtuig belet VEILIGHEIDSRAAD MET SPOED BIJEEN OVER RHODESIË MAX VOLGT MAXI. P. y. d. A. vindt KVP- kernprogram „vaaf GROTE ACHTERSTAN» BELGISCHE POST Commentaar •lijdelijkheid [ompi'dou part LEGER DOPING WERKGROEP Bejaarde gestikt Roolvink dankt Roemers Homofielenpartij wil inzegening van relaties DE STEM VAN DINSDAG 3 MAART 1970 ationaa 1 sportbeleid in 1971 we! van de «rond |>0 ARTIKELEN Irkt) BREDA [et het congres in Breda kan men niet bepaald zeggen dat V.V.D. een onduidelijke partij is. liberalen hebben gekozen voor confessionele partijen en D'66. hebben gekozen voor meer geld defensie en ze hebben zich jesproken tegen verhoging van kiesdrempel en tegen de P.v.d.A. kis het aan de V.V.D. ligt, blij- we - behoudens enkele onder- chikfe verschuivingen ook na 71 zitten met de christelijk-libera- regering. Waar 't nu op aan komt, de keuze van de confessionelen, nu toe hebben zij zich wat be ft een keuze tussen V.V.D. en ,d.A. op de politieke vlakte ge ilden. fan de K.V P., de grootste con- ionele partij, mag nu langza- rhand verwacht worden dat ze er dagen een keuze zal maken, ligt een kern-programma van de iep-Steenkamp op tafel. Daarin rdt heel duidelijk gekozen vóór astingverzwaring teneinde aller noodzakelijk algemene voorzie- gen te kunnen betalen. Als de P. het advies-Steenkamp volgt ze zich in ieder geval op te- over de V.V.D., die belasting- ichting als hoogste ideaal na- ieft. r. Van Mierlo, fractievoorzitter D'óó, heeft begrepen dat niets gen op de toenaderingspoging Geertsema schadelijk is voor aanzien van zijn partij. Het zou in de hoek drijven, waar de '.D. haar wil hebben. Daarom igert Van Mierlo (voorlopig) sa il te werken met Geertsema c.s- aen al op het punt van de kies- mpel lopen de opvattfingen en angen van deze twee te ver uit- Va het V.V.D.-congres is een ru- sche/ding in de politieke constel- e waar te nemen: aan de ene at de V.V.D., aan de andere kant P.v.d.A./P.P.R. De overblijvende ijen of de leden ervan zullen kie- in tussen die twee polen. Het zou 'aad ideaal zijn wanneer de ize zou kunnen gaan tussen de lachtenwereld van de V.V.D. en van de linkse partijen. Op dit ient is dat helaas nog niet mo- lijk. Dat ligt niet aan de V.V.D. kiezer weet waar hij met die. tij aan toe is. Het probleem zit de linkerzijde. Het zwakke punt da linkse partijen is hun onder- verdeeldheid. Dit brengt de tzer in verwarring. l Is de demonstraties van de tien duizend jonge Amerikanen in l'cago „een smet wierpen op het lngezicht van Amerika" zoals [boze Franse president Pompidou |t uitdrukte, dan moet in de- (fde termen gesproken Frank- in Amerikaanse ogen wel een Malig aangezicht hebben. |Het is haast vermakelijk de lei- van Frankrijk, welks jeugd (en 1 niet alléén) jarenlang vooraan feft gelopen in de rijen van het fopese anti-Amerikanisme, boos zien worden omdat de Ameri- janse jeugd het ook eens de moei- Iwaard vond tegen de Franse po- lek te demonstreren. |i,Maar zij hebben", zo zei Pompi- Frankrijks belangen zeer wel Jderkennende, „de Frans-Ameri- |anse vriendschap geen schade ^bracht". Welnu, dat was ook de bedoeling van de demon- |anten. Want die hadden, heel ge lanceerd, op hun spandoeken ge- T^ven: „Leve Frankrijk! Weg met Npidou!" En Pompidou is Frank- t niet. lOverigens belooft de schrikreac- j van de Franse president weinig ds voor de Franse jongeren als 1 weer eens de noodzaak voelen t straat op te gaan. p ziekenhuizen in de regio Eind hoven verklaren nadrukkelijk I' de stichting van een hartcen- r"1 daar niet mogelijk zou zijn "eest zonder de technisch-weten- Max Heymans volgt de lange mode. Gisteren toonde hij zijn nieuwe collectie, waarvan hier een linnen midi-boulevardensemble met grote noppen. DEN HAAG (ANP) Het kern programma van de KVP is, aldus de voorzitter van de P.v.d.A.-fractle in de Tweede Kamer, drs. J. M. den üyl, niet minder vaag dan de enige tijd geleden gepubliceerde blauw druk. „Wat in het ene punt aan progres siviteit wordt gegeven, wordt in het andere punt weer teruggenomen", al dus drs. Den Uyl, die sprak in een radio-uitzending van zijn partij. schappelijke „inbreng" van Philips en van de Technische Hogeschool. Van intensieve samenwerking is ook sprake op het gebied van de andere medische superspecialismen in Eindhoven. In dat verband werd de vraag ge steld, hoe men dan over de moge lijkheden van Maastricht denkt als achtste medische faculteit. Die vraag werd door de besturen van de Eind- hovense ziekenhuizen begrijpelij kerwijze niet beantwoord. Gesugge reerd werd een mogelijkheid tot sa menwerking van Maastricht met in stituten in Aken. Het is echter al zo moeilijk om tot regionale samen werking binnen de landsgrenzen te komen; aan internationale samen werking hoeft voorlopig dan ook zeker niet gedacht te worden. Die mogelijkheid kan dus wel uitgeslo ten worden geacht- Blijft over het argument van mi nister Veringa dat „de regering wel licht anders zou hebben, gekozen als in Limburg reeds een instelling van wetenschappelijk onderwijs zou zijn geweest. In dat geval zou aan de samenwerking tussen de techni sche en de medische wetenschap (in Brabant) een zwaarder accent zijn gegeven". Tegen de achtergrond van wat nu in Eindhoven blijkt te gebeuren, wordt het regeringsargument zwak ker en zwakker. Blijkbaar heeft men eerder op electorale dan op reële gronden voor Maastricht gekozen. Een keuze waarvoor wij om in de stijl te blijven ons hart vasthoudea (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Waarschijnlijk lukt het de georganiseerde sport wereld en minister Klompé (CRM) volgend jaar een nationaal sport beleid van de grond te krijgen. Gisteren heeft minister Klompé haar discussienota over het sportbeleid, bijna een jaar oud, met de CRM- commissie van de Tweede Kamer doorgesproken. Namens de regeringspartijen werd een motie ingediend die de mi nister vraagt aan de hand van een plan van de Nederlandse sport federatie voor een nationaal sportbeleid, haar standpunt opnieuw aan de Tweede Kamer kenbaar te maken, en vervolgens in samenwerking met de georganiseerde sport het beleid gestalte te gteven. Dat plan van de NSF is in concept gereed, maar is eerst voor reacties toe gezonden aan de ongeveer 80 bij de NSF aangesloten organisaties. Na de zomer wordt het definitieve plan van de NSF voor een nationaal sportbeleid verwacht. NSF-secretaris dr. Willem van Zijll toonde zich zeer tevreden over de commissievergadering. Hij zei ook: „Ik ben ontzettend blij dat wij onze nota over een nationaal sportbeleid op dit ogenblik nog niet klaar heb ben, want dan hadden de kamerleden zich er achter kunnen verschuilen, de ene politieke richting die nota, de andere deze. Nu zijn ze wel ge dwongen zelf over de sportproble- men na te denken. Dat is in de ge schiedenis nog nooit gebeurd." Centraal iin de nota vam minister Klompé staat dat de overheid tot taak heeft te zorgen voor sportac commodaties en deskundigen. De kamercommissie was het met deze hoofdgedachte wel eens. De KVP'er Kleisterlee drong erop aam geen gym nastiekzalen meer te houwen, vast aan lagere en middelbare scholen, maar aparte sportzalen van het klei ne type (16 bij 28 bij 7 meiter) die onder beheer van de gemeente staan en ook door andere georganiseerde of ongeorganiseerde sportbeoefenaars gebruikt kunnen worden, wanneer de school ze niet nodig heeft. Hij vroeg minister Klompé er bij minis ter Veringa (onderwijs) op aan te dringen de scholen desnoods te dwin gen hum sportaccommodaties ter be schikking te stellen. Minister Klom pé was het hiermee eens, zij het dat zij bij het bijzonder onderwijs een eventuele eis van het schoolbestuur d'alt de schoolgebouwen niet op zon dag voor sport gebruikt mogen wor den, zou willen respecteren. Minister Klompé moet nog met mi nister Den Toom (defensie) de mo gelijkheden bespreken ook de sport accommodaties van het leger voor burgersportbeoefening open te stel len. Wat de accommodaties betreft, geeft minister Klompé de hoogste prioriteit aan de overdekte sportza len en -hallen. Daarna komen de zwembaden, al dan niet overdekt. Op die derde plaats zou zij de sportvel den willen plaatsen, en "„heel ver weg" de kunstijsbanen. Minister Klompé voelt er niets voor besturen van sportorganisaties te honoreren. Wel streeft zij ernaar de besturen te versterken met een uit subsidie betaalde administratieve kracht, die de bestuursleden zullen ontlasten van kantoorbezigheden, zo dat zij zich meer aan beleidszaken kunnen wijden. In ons land zal pp korte termijn geen dopingwet komen. Minister definiëring doping ven Klompé overlegt hierover al sinds enkele jaren met staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid)maar het er nu voorstaat, zal er geen uit de bus komen. De zijn: er is geen duidelijke te geven van wat oneter verstaan moet worden; de rdigen zijn het er niet over eens welke stoffen gevaarlijk zijn" en welke niet; er is geen water dichte controle mogelijk op het ge bruik van doping, zodat die naleving van de wet niet effectief gecontro leerd zou kunnen worden. Van de zijde van de oppositie werd gepleit om een aparte staatssecretaris voor sportzaken, een eis die tijdens de hoorzitting in september door de NSF ter tafel was gebracht. Minister Klompé antwoordde dat het er tij dens deze kabinetsperiode niet meer van kan komen, en dat het wat be treft het volgende kabinet een zaak is van de formateur en de nieuwe CRM-minister. Wel is er een ambtelijke werk groep opgericht, waarin ambtenaren van CRM, onderwijs, sociale zaken en volksgezondheid (zwembaden), binnenlandse zaken (gemeenten), landbouw, financiën en verkeer en waterstaat zitting hebben. Volgende week zal worden beslist over de taak die de werkgroep precies zal krijgen. De regeringspartijen dienden hier op een motie in waarin minister Klompé gevraagd wordt deze inter departementale werkgroep op te dra gen, een advies uit te brengen over de manier waarop het overieg tussen sportorganisaties en overheid moet worden geregeld en over een schema van onderzoekingen op sportgebied. BRUSSEL (ANP) Ruim drie miljoen poststukken liggen er op het ogenblik in Brussel op behandeling te wachten, omdat sinds vrijdag on geveer 1100 postsorteerders in staking zijn gegaan voor een hogere nacht premie. Men is bang, dat de achterstand in de postbehandeling voorlopig niet ingelopen zal worden, zelfs niet wan neer de sorteerders, die zondagnacht normaal aan het werk waren, hun werk blijven doen. Een van de twee veiligheidsagenten die met de bom uit het vliegtuig sprongen. ROME (DPA-RTR-AFP) Ze venentwintig passagiers, onder wie de minister van buitenlandse za ken van de republiek Gabon, Jean- Remy Ajoen, zijn zondagavond op het vliegveld van Rome ontsnapt aan een bomaanslag op een passa giersvliegtuig van de luchtvaart maatschappij van Ethiopië. Het toestel, een Boeing 707, reed al naar het einde van de start baan, toen het plotseling stopte en twee Ethiopische veiligheidsagen ten door een nooduitgang naar bui ten sprongen. Zij wierpen een pak ket weg, dat onmiddellijk daarna explodeerde. Niemand werd ge troffen. Behalve 27 passagiers had de Boeing negen bemanningsleden en vier' veiligheidsagenten aan boord. Men neemt aan dat de aanslag het werk is van het front voor de bevrijding van Aritrea, een pro vincie van Ethiopië. Ethiopische verkeersvliegtuigen hebben sinds het begin van een se rie aanslagen en kapingen veilig heidsagenten aan boord. Op 13 december van het vorige jaar werden twee leden van het front bij een vuurgevecht met vei ligheidsagenten gedood, toen zij boven Spanje een Ethiopische Boeing 707 wilde kapen. In Karatsji, Pakistan, werden vorig jaar november drie leden van het bevrijdingsfront tot ge vangenisstraffen veroordeeld we gens een poging een Ethiopisch passagiersvliegtuig op het vlieg veld van deze stad op te blazen. In september kaapten drie Eri- treaanse nationalisten een Ethio pische DC-6. Bewakers verwon den in een vuurgevecht een van hen nadat het toestel in Aden was geland. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In zijn woning te Den Haag is de 91-jarige N. C. L. Groenendijk dood aangetroffen. Het bleek dat de bejaarde om het le ven is gekomen door verstikking. Men constateerde dat er een sud- derpitje in de keuken was uitgegaan. Het gas was echter door blijven stro men, waardoor er gebrek aan zuur stof ontstond. De overledene woonde alleen thuis. DEN HAAG (ANP) Met ingang van I maart is de heer D. Roemers, burgemeester van Vlissingen, op de meest eervoile wijze ontslag verleend als lid van de loonpolitieke advies commissie. Minister B. Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid heeft de heer Roemers bijzondere dank betuigd voor de gewichtige dien sten, door hem als lid van de LA- commisie verleend. Een en ander blijkt uit een af schrift (gericht aan de Tweede Ka mer) van een schrijven aan de heer Roemers van minister Roolvink. Minister Roolvink heeft de Kamer meegedeeld, dat hij zich thans over de aanvulling van de loonpolitieke adviescommissie beraadt. Zoals bekend trad de heer Roemers uit de LA-commissie, nadat ook in de Eerste Kamer de loonwet werd aanvaard, inclusief het omstreden ar tikel acht. In de LA-commissie zitten nu prof. mr. J. H. M. van der Ven, voorzitter prof. mr. N. E. H. van Esveld, J. A. Middelhuis en dr. B. Fruijt. Ondanks al die vreemde warrelin gen in het weder van heden, was ik toch blij dat we het zonnetje ook weer hebben gezien. En we hebben kans op nog véél meer zon. Als het waar is dat de Russen momenteel drie Siberische rivieren aan het ver leggen zijn. Daardoor u heeft het vorige week al kunnen lezen zou de- de klimaatgordels anders komen te liggen. Nederland bijvoorbeeld zou een Middellandse Zee-klimaat krijgen. Nou, voor mij mag het. Ik houd daar wel van. Lekker warm op m'n luie rug in heeit zanid liggen bakken. Om af en toe verkoeling te gaan zoeken dn azuurblauw water. Maar dat zijn vafcaMtiednamen en da vaJcamittiie is nog héél ver weg. Nixcm is wél vriendelijk; dat is een Pompi-doukje voor het bloeden! Een ochtendblad (Trouw) legde in een grote kop premier De Jong het voigende in de mond: „Het beleid van minister Schut is net zo goed als mijn beleid." Terwijl De Jong helemaal niet zo verwaand is als daaruit zou kunnen blijken. De Jong zei in werkelijkheid: „Het beleid van minister Schut is net zo goed mijn beleid". Premier De Jonig beweert hélemaal niet dat zijn beleid zo goed is. En dat ie verstandig. In de serie „buitenlandse huwelij ken" vandaag dat tussen de 83-jarige Albert Mayne uit Portsmouth en de 79-jarige Hannah. Ze kenden elkaar al lang, die twee. Reeds in 1907 hadden ze op het punt gestaan te huwen, maar Albert wilde toen plotseling niet meer, omdat Han nah naar zijn mening te veel vrien den had. Vier jaar geleden ontmoet ten zij elkaar toevallig weer. Hannah was intussen weduwe geworden en Alberts vroegere bedenkingen waren verdwenen. De vriendjes van Hannah trouwens ook. Een merkwaardige zaak in politiek (zuidwest) Nederland: De KVP-Bra- bant en de PvdA en CHU-Zeeland spreken hun voorkeur uit voor ge schikte kandidaten voor de Gedepu teerde Staten. Maar de KVP in Zee land hééft dat nog niet gedaan. Of wil de namen niet bekend maken. Luctor et Embargo! U Deel(stra)t natuurlijk ook alle maal in de vreugde om onze nieuwe wereldkampioene op de schaats; Hol lands welvaren Attje. Het werd voor haar West Alhs in Wonderland! Voor iedereen verder het aller beste, want ik heb de lente in het hart. MERIJN. UTRECHT (KNP) De homofie lenpartij heeft in een schrijven aan kardinaal Alfrink gevraagd de ker kelijke inzegening van homofiele re laties mogelijk te maken. Ook heeft de partij, waarbij 15000 leden zijn aangesloten, vooral uit christelijke kring, bij de grote chris telijke partijen en de koningin aan gedrongen op wettelijke erkenning van de homofiele relaties. Men wijst erop dat de homofielen partij de maatschappij niet aan de homofiele mens wil aanpassen, zo als het COC doet, maar binnen de be staande moraal erkenning en ruimte wil proberen te vinden. Met België en W.-Duitsland is con tact opgenomen voor de oprichting van soortgelijke partijen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren de leden van de Veiligheidsraad verzocht in spoedvergadering bii- een te komen om zich te beraden over acties na de proclamatie tot republiek van het door een blanke minderheid geregeerde Rhodesië. De premier van de nieuwe republiek Rhodesië, Ian Smith, heeft gisteren op een persconferentie tegenover 41 journalisten verklaard, dat zijn land thans pohtiek, economisch en moreel sterker is dan toen het zich in novem- ber 1965 onafhankelijk van Groot-Brittannië verklaarde. Gevraagd naar de Afrikaanse vertegenwoordiging in het parlement zei bmith: „Zestig jaar geleden waren deze mensen nog wilden die in dieren huiden rondliepenWij hebben ze zestien zetels gegeven. Uiteindelijk zul- len ze er vijftig hebben, net zoveel als de Europeanen", nnr nnn u in ^k°desië telt bijna 50 miljoen zielen. Er zijn 225.000 blanken, die op het ogenblik in het parlement over 50 zetels beschik ken. Het aantal negers in het parlement kan stijgen (tot 50) als de negers ook meer belasting gaan betalen). De vereniging „Nederland-Rhodesië" heeft de regering vam Rhodesië haar gelukwensen gezonden ter gelegenheid van de uitroeping van de onaf hankelijke republiek Rhodesië.

de Stem | 1970 | | pagina 9