ZEEARM EENENREGEN IN aringvliet in najaar dicht Belang van bevolking is uitgangspunt ontwikkeling PROTEST TEGEN VERVUILING DOOR WOONWAGENBEWONERS IN GOES Gouden Deel van Vitrite-fabriek springt over het Kanaal fijp in Iwaarde md lerjarige |jes ;ehouden Hartoperaties Kom de nieuwste Pfaff naaimachine met de „derde hand" bij ons zien! geen Bewoners Pieter Jasperplein betalen al maanden huur kunstmaand ld welwaarde atnamen inge werden tiderd Sneeiu w oi' hagel Paul Kesteloo won Zeeuws solistenconcours PPR-HuJst houdt bijeenkomst Zeeuwsch Appel van KVP in Terneuzeii Kynologenelub Zeeland hield wedstrijd in Goes Subsidie voor Statenfracties Beroepingen kiezen voor de zeeuwse toekomst Niet voor de wolven Grenzen Geen Rijnmond DE STEM VAN DINSDAG 3 MAART 1970 me correspondent) lARDE De huisves-1 jijen van de jongerensocië. fin Vogelwaarde zijn op. j nieuwe home 't Fuikske, de tot sfeervolle soos-| Lichte kantine van de af- briek van Meyerinck is Lpend. I talrijke belangstellenden |r anderen wethouder Gel- gemeentesecretaris De lan Vogelwaarde. In zijn liord prees en dankte soos- Ir. Duerinek de mensen) open weken hard hebben het onderkomen te ver-| Zij hebben met veel en- I getimmerd, geverfd en ■Hij bedankte tevens het Istuur van Vogelwaarde Irote medewerking. Iipelijk werker, advise- Iirslid en tevens penning, li de Pijp, de heer O. Vos* Jiimenteerde op zijn beurt I. Tevens prees hij het be lt zij ondanks vele moei. Je soos reeds vier jaar in len kunnen houden. 1 ontsteken van een licht- let opschrift ,,'t Fuikske" fuwe jeugdsoos vervolgens gebruik genomen. (Van een onzer verslaggevers) HELLEVOETSLU1S In de Lerstc helft van september zal het Haringvliet door een waterdichte |am van de Noordzee zijn afgeslo- Dit is gisteren tijdens een yerkbezoek van minister drs. J. Bakker van Verkeer en Water- t aan Hellevoetsluis door de [)eltadienst bekendgemaakt. In het najaar van 1971 moet de jreg over de dan voltooide dam Lor het verkeer opengesteld kun- len worden. Ook de aansluitende tegen zouden dan gereed moeten |ijn. Met de afsluiting van het Haring- liet is het noordelijk deel van het leltagebied definitief tegen de zee eveiligd. Deze dam is de meest ge- ompliceerde van de zeewerende Del- ademmen; ook de duurste (ruim 700 iljoen gulden). Vijftien jaar geleden is Waterstaat legonnen met de bouwput voor de ;onze correspondent) IZEN De gemeentepoli- erneuzen hield maandag- ee Belgische meisjes aanl tievelijk 16 en 17 jaar, die iehting in Namen (B) wa- pt en op weg w? "en naar| Zij werden aan de rijks* elzate overgedragen. spuisluizen in het Haringvliet, die na 12 jaar gereedkwamen. Vervol gens zijn de schutsluis nabij Goeree, de binnen- en buitenhaven voor de vissers van Goedereede, Stellendam en Ouddorp aangelegd, waarna het zuidelijk damgedeelte tot aan het gi gantische sluizencomplex is gereali seerd. De dam in het Haringvliet is 4.500 meter lang, waarvan nu nog ruim 1.300 meter tussen de spuislui zen en de kust van Voorne-Putlen moet worden gedicht. Daarvoor zijn twee weken' geleden een tiental gon dels betonblokken van elk een ku bieke meter en 2,5 ton zwaar gaan storten. Voor deze afdichting wordt gebruik gemaakt van de gereviseer de kabelbaan met gondels die ook bij de sluiting van de Grevelingendam (in '64) zijn gebruikt. Elke gondel kan per keer tien ton vervoeren. Ze worden op beide oevers geladen. De blokken worden één voor één losge laten, zodat de gondel geen al te gro te zzwiepsprongen aan de kabel maakt. Er moeten in totaal zo'n 110.000 blokken worden gestort. Dit werk moet in de eerste helft van mei zijn geklaard. De dam zal dan nog niet water dicht zijn. Om dat te bereiken zal er een laag grove grint en asfalt tussen en op de op elkaar gegooide blokken worden aangebracht, waarop ten slotte nog eens 11 miljoen kubieke meter zand zal worden gespoten. In september zal de dam met de slui zen dan werkelijk zijn regulerende werk kunnen gaan doen. Het gaat liier om een zogenaamde „geleide lijke sluiting"; in dit geval zal er dus geen sprake zijn van „hét grote moment, waarop de sluiting een feit is geworden". De functie van de dam is niet al leen zeewering en beschermer van het noordelijke deltagebied, maar hij fungert levens als .hoofdkraan' voor de zoetvvaterhuishouding van bijna geheel Nederland, aldus Rijkswater staat. Deze „beheersfunctie" is mogelijk geworden door de bouw van een ruim één kilometer lang complex van spuisluizen in deze dam. Zodra de schuiven in de spui-openingen in ge bruik worden genomen, is men in staat de zoetwatervoorziening van Friesland tot het eiland Goeree-Over- flakkee te beheersen. De drie stuwen die inmiddels in de Nederrijn en de Lek zijn gebouwd dragen daartoe in belangrijke mate bij. Na de afslui ting van het Haringvliet kan Neder land met meer succes de verzilting en de waterverontreiniging tegen gaan, alsmede de reserve aan zoet water vergróten. Het water van de Maas en de Waal dat nu voor de helft via hel Hol- landsch Diep en het Haringvliet on gebruikt in zee stroomt, zal dan via de Dordtse Kil en de Noord langs Rotterdam kunnen worden geleid. Tijdens een bijeenkomst in Helle voetsluis gisteren is tenslotte meege deeld dat er ervaring die men met de sluiting van het Haringvliet opdoet, wil gebruiken bij de dichting van het zuidelijk deel van het Brouwers- havensegat, dat ook met een kabel baan zal worden afgesloten. Als eerste zal liet Brouwershaven- segal twee sluitgaten krijgen: Het noordelijke zal in 1971 tegelijk met twee dam vakken in de Oosterscheld-. met behulp van caissons worden af gesloten. It onze correspondent) VAARDE Burgemees- |S. Molthoff heeft zaterdag- de toonzaal van woning. Serrarens de officiële Isrricht van de derde kunst* igelwaarde, die wordt ge ler het motto: „Dit was Vo- pester Molthoff vond in de eenheid en samenwerking het motto van deze kunst- lyeranderen in „Dit was, is, fogelwaarde blijven". De van het gemeenschap»* elwaarde, de heer J. Koop een beschouwing bij het |ia van de derde kunst- samengtellen van dit pro- Leeft de gedachte voorgeze- [nsen te laten zien op welke steeds ruimer wordende op een prettige wijze ge- I worden. ponzaal van woninginrich- rens waren zaterdag en Jhilderijen van de heer C. ie en kunstvoorwerpen van l. Kleijne te bewonderen. Vk van de heer Kleijne was I gevarieerd. laadzaal van het gemeente en foto's, kindertekeningen, |uiksvoorwerpen, produkten enarbeid en dia's te be- alles van eigen Vogel- aodem. Beide tentoonstel- rden zeer druk bezocht. Isitie wordt herhaald op za- en zondag 22 maart in het lis in Ossenisse. Op vrijdag I treedt de dansgroep Hava lp in het parochiehuis te pile. De KWJ-afdeling pile verzorgt toneelvoor op zaterdag 14 maart in 't ais in Ossenisse en op za- maart in zaal Van Dijk in (Vervolg van pagina 1) Spijltjes zal zij wel altijd blijven ewaren. „Ach, volgens de gebrui- en bewaarde je die als aandenken an de overledenen. Het merkwaar- ige was, dat de spijltjes, die tijdens leven onder de huid van plaats eranderen, korte tijd na de dood anzelf uit het lichaam komen. Men an ze dan zo pakken en opbergen, lijn moeder, die in Californië woont, .eeft ze van mijn vader. Zij vond het iverigens maar niets, dat ik die ope- Jatie heb gewild. Maar nogmaals: ie der land zijn eigen gebruiken". I Bij nadree informatie bleken des kundigen op dit gebied niets van dit Toort gebruiken af te weten. Men yermoedde, dat het hier een plaat- lelijk gebruik betreft tegen de slech- t machten van ter plaatse „optre- ende" goden. Wel is bekend de ge- eesmethode met behulp van' spel en, die in zenuwknopen worden ge- token. Dit gebruik is afkomstig uit hina. In Brits-Indië bestaat het ge- ..uik van het diamantje, dat in het oorhoofd van meisjes wordt aange- acht. Hoe het komt, dat desondanks eer weinigen van dit „gouden" ge- mik afweten, is voor het echtpaar ieyne geen moeilijkheid. „Hier in Nederland kun je er wel ver praten. Maar in Nederlands-In- lië mocht dat absoluut niet. Dan was le kracht ervan gebroken. Die angst ;it er bij de mensen lang in". Het gebruik .van de spijltjes past n de sfeer van de magie en de plaat- ëlijke verhalen, zoals die in de hele Irchipel voorkwamen en nóg veel- uldig voorkomen. n onze correspond ent) E Met de gemeentelijke ng zullen een tiental straat- Clinge gewijzigd worden, chtendijk gaat Knolweg he- Hogeweg wordt de Schelp de Heerenstraat wordt de pmweg. dorp Nieuw-Namen zal de aat Clingeweg gaan heten, laan wordt Malpertuuslaan, straat wordt Klinkerstraat pndelstraat wordt Breukel- dorp Nieuw Namen zal de aat voortaan Vosstraat he- 3 Wilhelminastraat voortaan ;raat. De Gentsestraat entsevaart. De Dwarsstraat vervallen. woners van de straten die ndere wijziging ondergaan iervan schriftelijk bericht n. w-Namen ng straatnamen In de gadering van 27 februari 1.1. loten per 25 maart a.s. de straatnamen te wijzigen: wordt Schelpstraat, Hee- wordt Stalen hoornweg, aat wordt Vosstraat. Wiil- traat wordt Lybaertstraat. (ADVERTENTIE) (Vervolg van pagina 1) De stichting van een hartcentrum :ou ook in andere plaatsen worden iverwogen. Het ontbreekt echter tot iu toe in Nederland aan een meer vetenschappelijk-statistische benade- 'ing van de bestaande behoefte. In iindhoven is men er acht jaar ge- eden mee gestart „omdat er in het luiden nog niets was". Door de snel- ontwikkeling van de medische vetenschap blijkt ook de behoefte iijzonder snel toe te nemen. Sinds oen twee jaar geleden met de harl- iperaties is begonnen, zijn inmiddels 150 patiënten geholpen. Nadrukke- ijk werd echter naar voren gebracht lat niet iedere hartpatiënt voor een iperatieve behandeling in aanmer king komt en zelfs het grootste aan- al niet. Niet alleen op het gebied van hart- ipecialisme is er sprake van nauwe iamenwerkin-g in de regio Eindho- ren. Dit is ook het geval wat betreft le activiteiten in het kader van het ladio-Therapeutisch Instituut, de pa- itiologische anatomie, de geneesrrtid- lelenvoorziening en op het terrein ran de longziekten. In deze regio is )ok een gezamenlijke studie aam de lang over het gebruik vain de com- ktter in de ziekenhuizen. Activitei ten die superregionaal verlopen zijn, i-a. de bacteriologie en serologie, de gespecialiseerde opleidingen in lauwe samenwerking met het Insti- mut voor Hoger Beroepsonderwijs) n de neuro-chirurgie, op welk ge- ued intensief wordt samengewerkt net het neuro-chirurgisch centrum n Tilburg. cijfers ge- Vooruitzichten voor woensdag on donderdag, opgesteld door 'iet K.N.M.I. op Maandag om 18,00 uur: Sneeuw- of hagelbuien, ook opklaringen en in de nacht overwegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 'ot 6; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent: kans op een geheel droog etmaal: 20 Procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder nor maal; max.-temp.: 1 tot 5 graden on der normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 60 pro cent: kans op een geheel droog et maal: 30 procent. De wonderbaarlijkste naaimachine ooit ge bouwd. Kom een vrijblijvende demonstratie bijwonen bij Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V. BERGEN OP ZOOM, tel. 5878 Kortemeestraat 17 TERNEUZEN, tel. 2294 Nieuwediepstraat 23 GOES, tel. 4167 Papegaaistraat 4 HULST, tel. 2215 B. F. v. Waesberglieslraat 16 VLISSINGEN, tel. 3729 Nieuwendijk 29 (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de Middel burgse Concert- en Gehoorzaal blie zen op de eerste dag van het solisten concours van de Bond van Harmonie en Fanfareverenigingen in Zeeland 75 enthousiaste jongeren hun partij in de derde afdeling. Volgens de organisators was er sprake van een unieke opkomst. De eerste prijs met lof werd ge wonnen door Paul Kesteloo, van de vereniging EMM uit Kortgene. Hij behaalde 72 punten. De eerste prijs was voor Hanneke Blankenburg van de vereniging ONDA uit Middelburg met 66Yz punt. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het plaatselijk actie centrum van de P.P.R. in Hulst heeft voor politiek geïnteresseerden uit Hulst en omgeving een bijeen komst belegd op woensdag 4 maart om acht uur in café De Ster in Hulst. De heer P. Janssen, Tweede Kamer lid voor de P.P.R. zal een inleiding houden over werkgelegenheid en wo- ning'oeleid Discussie en vragen, ook over an dere politieke onderwerpen, en uiter aard de doelstellingen van de P.P.R. zijn zeer welkom. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In verband met de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten organiseert de kring Middelburg van de KVP een zogenaamd Zeeuwsch Appel in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Tijdens deze om twee uur begin nende bijeenkomst zullen spreken: mr. A. van Stee, landelijk voorzitter van de KVP, (onderwerp: De poli tieke situatie) en drs. W. Dusarduijn, fractievoorzitter van de KVP in de Zeeuwsphe Provinciale Staten. Hij zal spreken over het KVP-Stalen- beleid. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de nazomer zal het nieuwe bedrijfsgebouw van de N.V. Vitritefabriek op het indu strieterrein van Middelburg in ge bruik worden genomen. Daarmee springt een belangrijke afdeling van de Vitrite-fabriek „over het kanaal" heen. Het gereedkomen van het nieu we bedrijfsgebouw brengt voor de „Vitrite" een uitbreiding van de taak op het gebied van de goedereudistri- butie mee. Een belangrijk deel van het pro- duktenpakket van de Vitritefabriek werd totdusverre door een centrale instantie van het Philips-concern be heerd. Vitrite leverde de produkten in bulk af aan het in Eindhoven ge vestigde centrale orgaan, dat voor opslag, distributie en verzending (Van een onzer verslaggevers) GOES Onder grote belangstel ling hield de kynologenelub Zeeland in de Julianasehouwburg in Goes een clubwedstrijd waaraan door 116 honden werd deelgenomen. Als grote overwinnaar van het clubkampioenschap kwam de pekin- gees Waikiri van de Singelhoek van de heer C. de Bruyn uit Sint Laurens uit de bus. Tweede werd Elros O'Cuchulain, een Ierse setter van I. van Melle uit Breskens en derde werd de fox-terrier van MMF Krop- veld uit Nissen Adam Upstone. De uitslag luidde verder: 4 mops hond Winston van Bundeswelle, eig. A. M. Cartledge uit Goes. 5 Duitse herder Quai van Windebloed van W. Rieken uit Axel, 6 De schnauzer As- tra Bakerveld eig. G. J. Scheppen huis uit Goes, 7 Keeshond Vanesse van het Benthuys eig. Ch. Flipse uit Tilburg. 8 Afghaanse windh. Yous- souf Ben Amran van Sl.-Anna ter Muiden, eig. Ch. Ch. M. Barends uit Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De fracties in Provinciale Staten van Zeeland zul len met terugwerkende kracht tot 1 januari 1970 een subsidie van hon derd gulden per fractielid ontvangen. Dit bedrag komt uit de provinciale kas. De gelden zijn bedoeld om de frac tie in staat te stellen de kosten die aan het fracliewerk verbonden zijn, te bestrijden. In de provincie Noord- Brabant bestaat een soortgelijke re geling. Provinciale Staten moeten het voorstel tot het toekennen van sub sidie aan zichzelf, nog goedkeuren. Ned.-IIerv. Kerk Beroepen te Houten P. J. Dorsman te Staphorst te Naaldwijk (bui tengewone wijkgem. in wordingT"G. C. Vijzelaar te Veenendaal. Beroepbaarstelling drs. J. Ka merling, Camminghastraat. 12 te Bal- lum is beroepbaar. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Brouwershaven A. C. Haitsma te Zaamslag. Christ. Geref. Kerken Bedankt voor Nunspeet: M. Vliet- slra te Werkendam. Geref. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenzande W. Suyker te Lisse. Bedankt voor Terwolde J. van Haaren te Amersfoort. Ds. A. Vergunst te Rotterdam- Centrum slaagde aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht voor het docto raal examen theologie. Ned.-Herv: Kerk Beroepen te Kortenhoef: B. Fok- kema te Heerjansdam (verb. ber.). Gereformeerde Kerken Beroepen te Nijmegen: D. N. Wou ters te Pijnacker-Nootdorp. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Utrecht-Centrum: H. Bouma te Assen. zorgde. „Vitrite" had als producent met de verbruikers die de goederen ontvangen geen rechtstreeks contact. Men heeft geruime tijd geleden be sloten om de distribuerende functie ten aanzien van de „concern-klant" aan het Middelburgse bedrijf toe te vertrouwen. Dat betekent dat het aan tal bestemmingen van de geprodu ceerde goederen aanzienlijk zal too- nemen. „Vitrite" krijgt bovendien de verantwoordelijkheid voor een goe de en prompte bediening van de con cern-verbruikers. Deze taak betekent geen novum, aangezien de Vitrite-fa briek al sinds jaren vertrouwd is met de levering van produkten aan een groot aantal onafhankelijke afnemers. Het nieuwe bedrijfsgebouw zal ruimte moeten bieden voor de opslag van een grotere voorraad gereed pro- dukt dan waarmee men totdusverre bij de Vitritefabriek gewend was te werken. De expeditiecapaciteit moet worden vergroot. In het nieuwe gebouw wordt het mogelijk om alle laad-, en loswerkzaamheden „binnens huis' uit te voeren, zowel voor weg- als voor railvervoer. Het is mogelijk, dat op de duur behalve de afdelingen veem en ex peditie, nog andere afdelingen van de Vitrite-fabriek naar het nieuwe be drijfsgebouw zullen worden overge plaatst. Op de achtergrond speelt de vraag of er binnen afzienbare tijd niet verder moet worden gebouwd op het nieuwe terrein. Voor overplaat singen komen in principe alleen die afdelingen in aanmerking, die op zichzelf een afgerond produktiebe- standdeel vormen en geen al te grote technische binding met het bestaande bedrijf hebben. MIDDELBURG Bij de komende verkiezingen voor Provinciale Staten zal men op de stembiljetten ook de Communistische Partij Nederland aantreffen. Lijstaanvoerder is de heer E. G. Pel, bouw kundige, wonend in Vlissingen. Ook hij heeft onze lijst met twaalf vragen voorgelegd gekregen. De heer Pel gaf er de voor keur aan om rondom deze twaalf vragen, waarvan hij er sommige niet zo belangrijk en ook een beetje vaag vond, een eigen betoog op te houwen. De gestelde vragen komen derhalve terloops aan de orde. De heer Pel zegt: Het is pret tig om ook eens in uw krant aan het woord te komen- Ook uw le zers horen en lezen zoveel over mijn partij en de bedoelingen die zij heeft, of1 zou hebben, maar nooit van een communist zelf. Al les wat over het communisme in uw blad geschreven wordt is, neem ik aan, door niel-eommunisten ge schreven. Het is dus verklaarbaar dat vele mensen een totaal verkeer de indruk hebben van wat mijn par tij wil bereiken, en op welke ma nier. Nu is het onmogelijk om in het bestek van dit artikeltje sa men te persen wat in vele boeken sinds 1848, omtrent hetgeen de com munisten willen is geschreven. Het klinkt voor uw lezers mis schien wat raar, maar wat in die boeken staat heeft met het stand punt bepalen van de communisten te maken en dus ook met de aan staande verkiezingen. Het kan u bekend zijn, dat de belangenbe hartiging voor de werkende mens bij mijn partij voorop staat; werk, vréde, brood en een gelukkig le ven voor allen, die op aarde rond lopen. Niet alleen de belangenbe- draaglijke manier gebeurt en dat zij niet zoals nu, voor de wolven worden gegooid. Het heeft weinig zin om onder de omstandigheden waarin de be volking van onze provincie nu moet leven, over haar welzijn te praten. Onder kapitalistische verhoudingen kan er voor de bevolking geen wel zijn zijn, ondanks alle goede pogin gen om er een soort omschrijving van te geven en te suggereren als of er moeilijkheden mee zouden zijn. Evenmin kun je spreken van een „beleidsfilosofie" van de landsre gering. Deze heeft alleen de filoso fie van de monopolies en die is: aan de monopolies geven en van de be volking nemen. Zo van aardgas weggeven, BTW en andere indi recte belastingen heffen, op het loon beknibbelen, een anti-sta- kingswet (het beestje heeft een mooiere naam) opstellen en de vakbeweging buiten spe) zetten. Deze filosofie leren wij ook hier in Zeeland kennen Ook hier strij ken de grote bedrijven neer waar dat voor hen het best uitkomt en waait de vuile rommel over stad en land. Ook voor ons komt er hartiging voor de arbeiders van hoofd en hand, maar ook die van de middenstand, de kleine boer en tuinder. Deze laatste-n komen bij de toenemende monopolisering steeds meer in de verdrukking. Het bedrijfsvoeren wordt deze mensen steeds moeilijker gemaakt (denk aan deJBTW) en uiteindelijk komen velen van hen in het leger van ar beiders terecht. De gezamenlijke vijand van arbeider en kleine on dernemer is het grote monopolie kapitaal. Onze provincie telt naar verhou ding vele kleine bedrijfjes. Een taak van het provinciale bestuur: te bevorderen, dat, zo sommige van deze bedrljtjes verdwijnen moe ten, dit op een voor de eigenaar dan wel een hooggeleerd iemand vertellen, dat het met die „rom mel" wel meevalt, tegen beter weten in! Meer democratie moet er komen meer inspraak, de mensen betrek ken bij de problemen, vooral ook de jeugd. De kiesgerechtigde leef tijd moet verlaagd worden tot 18 jaar, zodat ook de jeugd deel kan nemen aan de stemmingen. De samenvoeging van onze pro vincie met delen van andere pro vincies kan niet in het belang van de bevolking zijn. Niemann van de bewoners in onze provincie heeft er behoefte aan. Bestaande grenzen worden niet als knellende band ge voeld. Wie er wel behoefte aan hebben zijn de grote bedrijven, die door E. G. PEL om redenen van geldelijk belang het oog op de „Delta" hebben la ten vallen. Voor hen zijn alle gren zen een belemmering. Zij zijn ervoor om, evenals dat bij herindelingen •van gemeenten het geval is en landsgrenzen voor hen een belem mering zijn (EEG), deze grenzen op zodanige plaatsen te leggen, dat zij er geen lasi meer mee hebben. Mijn partij' wil de autono mie van de provincie bewaren en de monopolies in dezen niet ter wil le zijn. Voor wat betreft de industriali satie langs de oevers van de Schelde en in Zeeuwsch-Vlaanderen voor wat betreft het schoonhouden van de Schelde is het nodig dat niet alleen de landsregering maar ook het provinciaal bestuur over leg pleegt met de Belgen over de ze zaken. Ook :wij zien duidelijk dat een zekere mate van industri alisering in onze provincie nodig is, de zeehavenontwikkeling zal daarin mee moeten gaan. Elke ontwikkeling zal echter als uitgangspunt het belang van de be volking moeten hebben en geen an der. Zeeland mag geen tweede Rijnmond worden. Er zal niet meer industrie moeten komen dan nodig is om de bevolkingstoena me op te vangen, terwijl aan de kandidaten voor vesting zeer stren ge eisen betreffende water- en lucht vervuiling zullen moeten worden gesteld. Bij dit alles moet goed onthouden worden dat de agrari sche bedrijfstak, een zeer belang rijke blijft. Ook de belangen van de boeren, tuinders en fruitkwekers zullen bij toenemende industriali satie veel aandacht blijven vragen. Het is de zorg voor de werken de mensen en het weten dat de kapitalistische produktiewijze, met al wat daaraan annex is van oor log en mensenschennis, moet ver dwijnen, die de communisten voort stuwt in de politieke strijd. Zij we ten tevens, dat zij hun doel niet kunnen bereiken zonder de steun van een groot deel van de be volking- (Van een onzer verslaggevers) GOES Uit protest tegen de aanwezigheid van een zevental woonwagens op het Pieter Jasper plein in Goes betalen de bewoners van dit plein al reeds vier maan den geen huur meer aan de ge meente. De bewoners zijn van me ning dat de woonwagens en voor al de woonwagenbewoners af breuk doen aan het toch al niet florissante leefklimaat van deze wijk. Zij menen dat hun klachten ge rechtvaardigd zijn, en dat ook liet gemeentebestuur zich hier terdege van bewust is, omdat er tot op he den nog geen enkele reactie van de ze kant op liet niet betalen van de huur is binnengekomen. Op een contactbijeenkomst van het gemeentebestuur en de bevolking van Goes op 23 februari, antwoord de loco-burgemeester dr. E.J. Prins op een desbetreffende v'raag, dat de woonwagenbewoners hun toevlucht tot het Pieter Jasperplein hebben ge nomen, omdat er geen ruimte meer op het woonwagenkamp zou zijn. Hij zegd? de vragensteller toe, dat er getracht zou worden om alsnog een plaatsje voor hen te vinden. Tot nu toe is dat echter niet gelukt. En van de woonwagenbewoners weerlegde de woorden van de heer Prins echter: „Wij staan hier niet omdat er geen ruimte meer is op het kamp, er is daar altijd nog wel een gaatje te vinden. De werkelijke reden waarom wij hier staan is, dat het kamp dermate vervuild is, dat wij er niet aan denken om er te gaan wonen. Het gemeentebestuur kan nog zo graag willen, dat wij hier vandaan gaan, maar dan moe ten zij eerst maar eens zorgen, dat het kamp een beetje bewoonbaar wordt. Eerder gaan wij niet". Een bewoner van het Pieter Jas perplein: „Ze mogen dan wel kla gen dat het kamp zo smerig is, dq schuld moeten zij bij zichzelf zoeken. Niet alleen dat er een stel autowrak ken. staan, het komt herhaaldelijk voor, dat er bergen afval liggen. En dat trekt natuurlijk ratten. Door dat afval zijn de putten verstopt ge raakt, maar je hoeft niet te denken dat er iets aan wordt gedaan. Bij het geringste regenbuitje staat de straat blank. Bovendien hebben de woonwagen bewoners alle ruiten ingegooid van een aantal leegstaande huizen op het plein Wij zijn echt niet van plan, en dan geloof ik wel, dat ik namens al le bewoners praat, om huur te be talen vjbor die wagens zijn vertrok ken. En geloof me nou maar, het ge meentebestuur weet heus wel, dat het hun schuld is, anders haddén zij allang voor de deur gestaan om de huur op te halen". De adjunct-directeur van gemeen tewerken, de heer W. Wagenaar, ver telde dat vorige week woensdag een begin is gemaakt met het schoonma ken van het kamp. Dat dit karwei nog steeds niet gereed is. ligt aan het feit, aldus de heer Adriaansen, dat het kamp dermate vervuild is, dat er wel een paar dagen mee ge moeid zijn. De oorzaak van de ern stige vervuiling zoekt de heer Adri aansen in de eerste plaats bij de be woners. Woonwagens in Goes: aanleiding tot protest. Op de vraag hoe lang het geleden is dat het woonwagenkamp een gron dige beurt heeft gehad, weet de heer Adriaansen geen antwoord te geven: „Om de hoeveel tijd de bezem door liet kamp wordt gebaald, durf ik echt niet te zeggen". En het uitblijven van de huur? „Ik kan ze in zekere zin geen ongelijk geven. Dat het ge meentebestuur hier niet op heeft ge reageerd kan erop wijzen, dat er ze ker een begrip voor het probleem be staat".

de Stem | 1970 | | pagina 3