KNHB PLOTSELING ZONDER BESTUUR verlies BESLK door veel on SCHARN WON VELDLOOPTITEL MET VEEL VERTOON VAN MACHT ifortuin\ Att Kaiser A van VAN BRACHT DE BESTE DRIEBANDER IN BREDA Lang< Anneke de :e le bij dames Doorbreken Uitslagen Vlekkeloos rATAAL VIERDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 2 MAART 1970 UTRECHT (ANP) De Konin klijke Nederlandse Honkbal Bond zit zonder bestuur. Tijdens de in Utrecht gehouden algemene verga, dering van de bond is het gehele hoofdbestuur afgetreden. De reden ■was een motie, ingediend naar aan leiding van een wijziging in de com petitiestructuur. De heer Brands, voorzitter van The Giants uit Die- men, diende, mede namens een tien tal andere verenigingen een motie in, waarin werd geëist dat de voor stellen voor het wijzigen van de competitiestructuur zouden worden voorgelegd aan de verenigingen. De wijziging bestond hierin dat in 1971 ook in de eerste klasse we kelijks „dubbels" zouden moeten worden gespeeld, waardoor de pro motie-degradatieregeling voor dit seizoen al diende te worden veran derd.. Het bondsbestuur voelde wei nig voor de eis van de verenigin gen, omdat hiermee het nogal pro gressieve vijfjarenplan zou worden tenietgedaan en trad in zijn geheel af. Een poging van de voorzitter van PSV, Van Son, aan het eind van de vergadering nog een tweede motie te brengen, waarin de verenigingen het betreurden de eerder genoemde motie te hebben ingediend, kon het bondsbestuur niet meer tot andere gedachten brengen. Op korte ter mijn zal nu een buitengewone al gemene ledenvergadering worden uitgeschreven, waarin de zaken op nieuw zullen worden behandeld. De nogal langdurige vergadering verliep aanvankelijk zeer rustig en het „venijn" bleek in de staart te zitten. Besloten werd, zij het met enig commentaar over de hoge kos ten, dat de Nederlandse jeugdploeg voor spelers van zestien tot acht tien jaar, deze zomer zal deelne men aan het toernooi om het we reldkampioenschap voor jeugdploe- gen, dat in Kansas (V S wordt ge houden. In 1970 zullen in de hoofd klasse uitsluitend dubbels worden gespeeld. De „slugger" werd voor dit jaar toegekend aan de voorzitter van sportinitiatieven Haarlem, de heer G. Voogd. De afgetreden voorzitter van de technische commissie, de heer C. Boer, werd benoemd tot erelid van de KNHB Nadat het bondsbestuur in eerste instantie was herkozen en bekend was gemaakt dat in 1971 wederom een Haarlemse honkbalweek zal worden gehouden, kwam het sensa tionele gedeelte van de vergadering. Voorstellen tot versnelling van de strafrechtspraak en wijziging van de leeftijdsgrenzen bij de jeugdwed strijden werden door de vergade ring afgewezen. Bij de wijziging van de competitiestructuur kwamen de moeilijkheden. Aanvankelijk wer den de voorbereidingen tot dit be stuursbesluit als de varanderde pro- motie-degradatieregeling wel aan genomen, maar toen werd gezegd, dat de wijzigingen in 1971 reeds zul len worden ingevoerd, kwam de motie-Brands, die met 78 voor en 36 tegen werd aangenomen. Het bondsbestuur zag hierin een motie van wantrouwen en trad af, gevolgd door Han Urbanus. die zich niet meer beschikbaar wilde stellen als lid van de technische commissie (Van onze motorsportmedewerker) GEMERT Vele Limburgse sup porters die naar Gemert waren geko men om hun favoriet Peter Willems te zien winnen, verlieten met gebo gen hoofden het Limbra-circuit te Huizendorp. Vanaf de start in de eer ste manche nam de Limburger de lei ding. En ontnam voorlopig al zijn concurrenten de illusie op de zege. Tot zijn ongeluk moest Willems on dervinden dat het in een motorcross niet alleen op de man achter het stuur aankomt maar dat ook de ma chine een belangrijke rol speelt. Een vastgelopen zuiger was oorzaak dat hij zijn eerste plaats moest afstaan aan de goed rijdende Belg Vermee- ren. Met kunst en vliegwerk bereikte Willems toch nog een vierde plaats. Sigmans die bij de start de eerste twee versnellingen oversloeg moest dit bekopen met een elfde plaats in de eerste ronden. Hij gaf zijn Gree- ves echter zo geweldig de sporen dat hy na acht ronden in het wiel zat Ier Vermeeren en met slechts! *rar>e/»V»il f i ni cht.p. Tlnfl WEST ALLIS Attje I rol van Ans Schut in het ïard nodig, toen Ans Schu (Van onze sportredactie) HARDERWIJK Met groot machtsvertoon heeft Haico Scharn gisteren op het terrein van de Johan Willem Friso-kazerne in Harder wijk de nationale crosstitel over tien kilometer veroverd. De 24-jarige beroepsmilitair, die momenteel voor de Arnhemse vereniging CIKO '66 uitkomt, liep het grootste gedeelte van de wedstrijd afgescheiden van de rest van het veld, dat reeds direct na de start in vele stukken uiteenviel. Alleen in de eerste ronde moest Scharn iemand voor zich dulden: de in het begin bijzonder sterk lopende Egbert Nijstadt. Na dat de rijzige Arnhemse politieagent echter terugviel doordat hij weer last kreeg van een oude blessure, was er geen vuiltje meer voor Scharn aan de lucht. In de striemende regen zette hij zijn naaste con currenten op een steeds grotere achterstand, om tenslotte met een verschil van ongeveer honderd meter met de als tweede aankomende Jan Zijderlaan te zegevieren. plaats geëindigd, maar hij was dit seizoen door een hardnekkige been blessure lange tijd uitgeschakeld, waardoor hy weinig in wedstrijden kon uitkomen en hem nu in feite conditie ontbrak om voor een hogere klassering in aanmerking te komen. Een grootse triomf bij de B-jongens behaalde Jo Schout, die eerst sinds 1 januari van dit jaar in deze cate gorie uitkomt. De Hulster atleet, die in Harderwijk voor de tiende keer eerste werd in een veldloop, nam tot halverwege de wedstrijd een afwach tende houding aan, om vervolgens met opvallend gemak van zijn tegen standers weg te spurten. Jo Schout, gehard in veldlopen in België, had niets aan het toeval over gelaten. In opdracht van zijn trainer was hij reeds zaterdag richting Har derwijk gereisd, om niet de dupe te worden van een lange vermoeiende reis op de dag van de wedstrijd. Vanuit Wageningen, waar hij over nachtte bij zijn broer Richard, vol tooide hij gisteren geheel uitgerust de lange tocht naar de legerplaats aan het IJsselmeer. En daar volgde de bekroning van een schitterend seizoen, waarin de jeugdige Zeeuw geen enkele maal buiten de eerste twee eindigde. Van Riet ving zijn pupil uitzinnig van vreugde in de fuik op. Hij was te meer zo blij, omdat hij een goede klassering van Piet Vonck moest mis sen, die noodgedwongen verstek moest laten gaan. Vonck, het parade paardje van RKHAV, kreeg vorige week maandag last van een knie blessure, die het hem onmogeiyk maakte normaal aan de training deel te nemen. Een bezoek aan de dokter op woensdag bracht geen uitsluitsel over de aard van het letsel, maar de arts schreef voor alle zekerheid wel rust voor. „Ik heb zaterdag nog afgewacht," aldus van Riet. „Toen ging het nog niet en heb ik tegen Piet gezegd dat hy niet mocht star ten. Je kunt toch een heel zomer seizoen niet in de waagschaal stel len. Het is wel zonde. Hij was zeker bij de eerste vijf geweest." Hoewel Piet Vonck dan op het appel ontbrak, was er toch veel Zeeuws succes. Kees van Dalen van AV Goes leverde namelijk met „brons" bij de jongens A, by wie de Helmonder Stiphout met geringe voorsprong op de Groninger Vos ze gevierde, een voortreffeiyke presta tie. De 18-jarige Van Dalen, die het baanwerk in de zomer als hoofdzaak ziet, was dan ook uiterst tevreden. Zwaar had hy het echter wel gevon den. „Vooral dat laatste stuk, recht tegen de wind in." Juist op dat laat ste eind echter nestelde Van Dalen, die nagenoeg constant in vierde of vijfde positie liep, zich bij de eerste drie. Een glunderende Scharn na afloop: „Ik heb dit seizoen veel crossen ge lopen, maar geen enkele keer was ik eerste. Mijn grote vorm heb ik pas sinds een paar weken. De vorige week, toen ik in België voor Pietje Beelen en Willy Dumont eindigde, voelde ik dat ik hier een kans zou maken." Begrijpelijke blijdschap by Scharn na het behalen van zijn eer ste Nederlandse veldloopkampioen schap, maar ook hij zal terdege be seft hebben, dat deze titelstrijd heel anders zou zijn verlopen als alle atle ten in dezelfde conditie aan de start waren verschenen. Want naast Egbert Nijstadt, die opgaf, was nog een troef niet honderd procent fit: Jan Zijder laan. Normaal gesproken zou Jan Zijder- laan de grote favoriet geweest zijfi. Maar de 29-jarige Goudse boeren zoon, die in 1968 het crosswereldje verbijsterde met zijn eerste plaats en een jaar later zijn titel prolongeerde, heeft een slecht seizoen veroorzaakt door tal van blessures, -onder die aan de achillespees de e. jdgste was. Daarom was het nauwelijks aan nemelijk, dat hij zijn trilogie zou vol tooien. Dat Jan Zijderlaan ook zelf niet rekende op een overwinning, getuigen wel zijn woorden: „Ik ben ontzettend blij met deze plaats." De AV Gouda-atleet, die Haico Scharn nog klopte in de STEM-cross in Bre da, „Haico is daarna gewoon door gegaan, terwijl ik door blessures niets meer doen kon" heeft zelfs over wogen te stoppen met atletiek. „Op een gegeven ogenblik dacht ik: ik schei er mee uit. En dat is wel erg hoor, als je dat als sportman denkt," zegt de frêle Zijderlaan, die zich toch door zijn pech heeft heen geslagen. Bij afwezigheid van Tilly van der Made, die de voorkeur had gegeven aan indoorwedstrijden in Oost-Ber- lijn, was de strijd bij de dames een open zaak. Een kleine verrassing was echter toch eigenlijk wel de zege van Anneke de Lange-Stalman, die zich in tegenstelling tot bijvoorbeeld An- neloes Bosman In het geheel niet speciaal op dit kampioenschap had voorbereid. De Haagse atlete, die met nog 1000 meter voor de boeg, Bernie Lenferink uit Enschede van de leiding verdrong, vond het zelf ook maar een beetje wonderlijke zaak. „Wat een mop" zei ze lachend tegen haar trainer, de heer Braber, die ook stond te kijken van het suc ces van zijn pupil. De enige, die Anneke de Lange Stalman nog enigszins kon bedrei gen, was Bernie Lenferink, die, na dat zij was gepasseerd door de latere winnares, een inzinking had, maar zich daarna schitterend herstelde. De Twentse, die Carla Joosten en Els Gommers van zich afschudde, bena derde Anneke de Lange Stalman nog tot op 5.2 seconde. Anneloes Bosman, die de afstand, 3000 meter, het best had moeten liggen, kwam in het stuk niet voor. Geen moment maakte zij serieuze aanspraken op de titel. Ge sloopt door het rulle zand en de felle wind eindigde zij als vierde op ruime afstand van Els Gommers, die op de derde plaats beslag legde: 10.03.8 te gen 10.13.2 (Anneke de Lange Stal man 9.49.8; Bernie Lenferink: 9.55.0). Op de 5000 meter heren liet Bram Wassenaar er geen twijfel over be staan wie de sterkste was. Met een straatlengte voorsprong ging de Am sterdamse midden-afstandloper, die alleen crosst om zijn conditie op peil te houden, als eerste over de meet. Achter de Rotterdammer Steenkist legde Jacques van Aert van DJA uit Zundert beslag op een verdienste lijke derde plaats. De 21-jarige tuin der was het vorige jaar in dezelfde categorie weliswaar op de tweede van leider vier seconden verschil finishte. Dat hield nog alle beloften in voor de eindzege maar ook de man uit Bakel vond in deze interland Nederland- België het geluk niet aan zijn zijde In de tweede manche moest hij met dezelfde pech als Willems de strijd staken, nadat hij vanaf het begin de le manche met pech af te rekenen, Ook Pierre Karsmakers kreeg in de eerste manche met pech afte rekenen, Toen hij in de kopgroep zat. WolsinkJ goede derde in de openingsserie| moest eveneens het hoofd buigen ii de slotmanche, toen een onwillige| ontsteking hem alle kans op de twee- de plaats in de eindstand ontnam. Bij. zonder veel pech dus voor de Neder- landse favorieten. De Belg Geboers voor het eerst i] ons land op zijn Japanse Suzuki ver- ging het ai met beter. Ook hy '"tljjgj-iancJge aanvoerdster ve moeilijkheden met zyn machine. Vermeeren had het in de tweeds* KaiSGT, manche na het uitvallen van prakl tisch alle favorieten niet veel moei* Na drie afstanden moest 7 te om naar een zekere overwinninJanderhalve seconde goed m; te rijden. Opvallend was het sterk|op Loedmila Titova, Stien K; terdBaItaenSt0f I10-8 seconden. Het onderling Al bij al werd het een enigszan gs flatteerde overwinning voor on: zuiderburen die ifi deze dertiend| landencross dus revanche namen v< de nederlagen, die ze vorig jaar lede: in Gemert als in Mortsel Bij de zijspannen bleven onze land| genoten aan de winnende hand wi de landenklassering betreft al woi de Belg De Kort onbedreigd beidl manches. Favoriet Broer Dikx mot-lVE RT )HOATF1V met een tweede plaats genoegen nc j l men voor de nationale kampioen Tet Thije en de Belg Liekens. schil tussen Attje en Stien droeg ruim 9 seconden. Al ii [tweede ronde van het eerste neterpaar verspeelde Titova kansen. Net zoals Ans Schut ze de bocht te scherp en scl voorlangs Elly van den Bi naar de buitenkant van de b De deelnemers aan het driebanden toernooi Breda. Van links naar rechts Doggen, Herman Popeyus en Tiest Brosens. Henny de Ruyter, Wim Soeterboek, Rini van Bracht (die winnaar werd), Jan (Van onze sportredactie) BREDA Rini van Bracht, het jonge biljarttalent uit Waalwijk, heeft zich in het afgelopen weekeinde op ondubbelzinnige wijze aan gediend als grootste kanshebber op de nationale titel ereklasse drie banden. In de sfeervolle zaal van hiljartcentrum Brosens in Breda, waar de sterkste zes driebafcders van Brabant ter voorbereiding op de Nederlandse kampioenschappen, een invitatietoernooi speeldvn bleek dat het talent van Van Bracht gerijpt is. Hij speelde met een moyenne van ruim een en liet daarmee zijn concurrenten, Jon Doggen, Herman Popeijus, Wim Soeterboek, Tiest Brosens en Henny de Ruyter achter zich. sers openstellen. We moeten af van de regel dat de eerste vier in een na tionaal kampioenschap geen voor- wedstrijden behoeven te spelen. Dat is een farce. Er kan in één jaar tijd veel veranderen. Als de betrok ken persoon dat jaar niet veel traint of zich niet zoveel meer voor zijn sport interesseert, zou hij toch zeker zijn van een finaleplaats. Dat houdt dan tevens in dat niet de sterkste spelers aan een finale deelnemen. En dat is toch tenslotte de bedoe ling mag ik aannemen". Resumerend kan worden gesteld dat het initiatief van de gebroeders Michielsen zeer nuttig is geweest. De spelers hebben eikaars krachten kunnen aftasten in persoonlijke duels, die veel belangrijker zijn dan uren lange trainingen alleen. De kaarten zijn geschud in biljartcentrum Bro sens. De spelers met de meeste troe ven in handen zijn naar voren geko men. In Tilburg zal blijken of zij de kaarten op de juiste wijze uitspelen. TON KOOMEN Bij de junioren waren de Belg: de meerderen met flinke cijfers. Eindstand in deze klasse was 18! 143 in het voordeel van België. Bij de 50 cc-senioren ging de overj winning naar Gebben. Junioren 500 cc 1. Hufkens, 57 punten; 2. Verstaei 57; 3. Rodenburg, eerste Nederland! 46; 4. Jos Verhaegen 46; 5. Helsen Zijspannen: 1. De Kort 60 punten; Dirkx 54; 3 Ten Thije 50; 4. Liekei 44; 5. Muller 42. Internationalen 500 cc: 1. Vermeen 60 punten; 2. Baeten 45; 3. v. Sluis 44; 4. Karsmakers 40; 5. Sell: 37; 6. Poelmans 33. De eindstand Nederland 435 pui ten, België 462 punten. ATLETIEK Wim Barsingboi (TRIAS) heeft in Noordwijkerhoi een nationale veldloop over acht ki| lometer gewonnen. Hij liep de stand in 29 minuten en 29 secondei Bij de prestatieloop gingen deelnemers van start. Tijdens de op< Finse indoorkampioenschappen Helsinki verbeterde de Zweed Klej Isaksson het officieuze Europese cord polsstokhoogspringen en bracl het op 5,28 meter. Het oude recor stond sedert 21 februari van dit ji met 5,27 meter op naam van Duitser Wolfgang Nordwig. HEIN GROOTHUIS Dames: 3000 m: 1 Anneke de Lange (Sparta) 9.49.8, 2 Bernie Lenferink (Fortis) 9.55.0, 3 Els Gommers (Uni- tas) 10.03.8. Heren: 5000 m: 1 Wasse naar (AV'23) 15.40.5, 2 Steenkist (AVR) 16.04.4, 3 Van Aert (DJA) 16.11.0. Heren: 10.000 m: 1 Scharn (CIKO'66) 31.45.6, 2 Zijderlaan (AV Gouda) 31.59.2, 3 Beelen (De Spar taan) 32.14.8, 6 Van de Heijning (Volt) 32.46.2. Meisjes A: 1500 m: 1 Annie v. d. Kerkhof (HAC) 4.44.2, 2 Carla Beurskens (AVT) 4.58.2, 3 S. Dijkstra (AAC'61) 5.00.4, 8 R. de Vink (Zeeland Sport) 5.22.0, 10 M. Bun (RKHAV) 5.29.0, 13 L. v. Dors- selaar (RKHAV) 5.35.0. Meisjes B: 1000 m: 1 M. de Graaf (GAC) 3.47.1, 2 W. Oydam (Coubertin) 3.48.8, 3 H. Grimbergen (De Spartaan) 3.50.3. Jongens A: 5000 m: 1 Van Stiphout (HAC) 16.22.2, 2 Vos (Nurmi) 16.24.6, 3 Van Dalen (AV'56) 16.37.6, 6 Bo- gaerd (RKHAV) 16.49.44, 12 Jansma (Zeeland Sport) 17.12.0, 17 Boekhout (Zeeland Sport), 28 Hasevoet (RK HAV), 40 Schenkels (Thor). Jongens B: 3000 m: 1 Schout (RKHAV) 9.00.2, 2 Hoving (AV NOP) 9.07.0, 3 Emaus (AWOG) 9.12.6, 20 Van Duynse (RKHAV), 28 Braspenning (DJA), 36 Sprenkels (DJA), 37 Vink (RK HAV). Rini van Bracht: „Het was in Breda geen Nederlands kampioenschap, maar de concurrentie zal de klappen wel gevoeld hebben. Het is tenslotte belangrijk als je vlak voor zo'n be- langrijk kampioenschap laat zien dat je je tegenstanders kunt kloppen. En als dat dan met zo'n uitstekend ge middelde gebeurt, dan moeten ze toch wel onder de indruk raken". Van Bracht heeft gelyk. Hy speelde in veel gevallen met zyn tegenstan ders. De manier waarop hy byvoor- beeld Brosens, Soeterbroek en De Ruyter versloeg, dwong respect af. Met Brosens „die vrees ik nog het meest in Tilburg" had hy niet de minste moeite. Voor Brosens, de klei ne altijd goedgehumeurde Bredanaar gold een belangrijk excuus. Brosens biljartte in eigen huis. De zaal in zijn biljartcentrum zat beide dagen bomvol en Brosens kon de zakeiyke beslommeringen moeilijk van zich af zetten. Brosens: „Je kunt je nooit zo concentreren als noodzakelijk is. Steeds vraag je je zelf af of alles wel goed zal gaan. Bovendien is het alle dagen laat, voordat je je bed ziet. Dat gaat beslist ten koste van je spel". Brosens bleef inderdaad beneden de maat in het vlekkeloos verlopen toernooi, dat op initiatief van Jan en Cees Michielsen zelf zeer ster ke driebanders werd georganiseerd. Maar Brosens moet zeker niet uitge vlakt worden voor het Nederlands kampioenschap. De kleine tacticus zal zijn reserves aanwenden in Til burg:- Hij is gevreesd door zijn te genstanders, die weten tot welke pres taties de wsiselvallig spelende Bre danaar kan komen, Hy had zo graag voor eigen publiek een partij van dik boven de een gespeeld, maar hij slaagde er niet in. Hij had naast de zakelijke proble men de pech dat hy geen moment geluk gehad heeft. Verschillende goed geplaatste stoten gingen mili- meters naast, en het is ook vaak de factor geluk in het driebandenspel wat het uiteindelijk gemiddelde be paalt. Een openbaring was het spel van Herman Popeijus. Een geheel andere Popeyus dan die de laatste jaren aan het biljart stond. Popeijus heeft in gezien dat een topsporter zich bepaal de dingen moet ontzeggen om aan de top een vooraanstaande rol te kun- en spelen. Popeyus, die zich via de voorwedstryden moeizaam heeft ge plaatst voor de finale van het Neder lands kampioenschap, is in optimale vorm. De biljartcrack, die met zijn flair veel tegenstanders uit hun even wicht weet te brengen, is bezig aan een grandioze come-back. Hij is verandert van werkkring „ik heb het nu veel beter naar mijn zin" en sinds die tijd zijn de pres taties van de driebander uit Etten- Leur met sprongen vooruit gegaan. Popeijus speelde vooral tegen rou tinier Hennie de Ruyter een formida bele partij: 60-34 in 48 beurten, met een moyenne van 1.250, zodat hij al gemeen boven de een uitkwam. Popeijus voelt zich duidelijk kans hebber en kan dat met recht doen. Deze Popeljus kan een bedreiging vormen voor de favorieten in het na tionale kampioenschap. Deze generale repetitie toonde even eens aan, dat titelverdediger Jan Dog gen nog lang niet heeft afgedaan. Doggen, die zich is gaan bekwamen in het bandstoten en daarin tot voor treffelijke resultaten komt even als Van Bracht overigens speel de in Breda grandioos. Hij kwam vaak terug uit moeilijke situaties. De uiterlijk onbewogen Heerlege kas telein is voor niemand bang. Hy steunt op een jarenlange erva ring en dat is hem aan te zien. Ver schillende spelers worden nerveus bij een fikse achterstand, maar Doggen speelt verdedigend zo knap dat hij terug kan vechten. Hij heeft oplos singen voor de moeilijkste stootbeel- den en dat bestempelt hem tot een van de kanshebbers in Tilburg. Iemand die zichzelf uitgeschakeld voelt voor de nationale ttiel is Hen nie de Ruyter. De Waaiwijker club genoot van Soeterboek en Van Bracht die wat stug aandoet, maar ais hij zyn masker afzet zich ontpopt als een prettige causeur, voelt dat hij te oud wordt voor de nationale kam. pioenschappen. De Ruyter, die als enige Nederlandse topspeler blijft zweren by het ivoor en de kunsthal len verfoeit „ik heb met ivoor steeds betere moyennes gedraaid dan met de kunsthallen, daarom hoeft dat voor mij niet" ziet in Van Bracht de grootste kanshebber. De Ruyter: „Van Bracht zal nu moeten doorstoten. Vorig jaar werd hij door een gebrek aan ervaring door Doggen van de titel afgehouden, maar men heeft kunnen zien hoe hij nu speelt. Hy is zelfverzekerder geworden. Die zogenaamde grote namen zeg gen hem zoveel niet meer. Hij traint veel op zijn eigen tafel, en dat is te merken. De oudere generatie mist nog teveel vaste ballen. Van Bracht niet. Hij weet bovendien op tijd in de ver dediging te gaan. En hij doet dat per fect. Ik zie in hem de opvolger van Doggen. Als Van Bracht het dit jaar niet wordt, dan wordt hij het nooit meer". Angst en respect dus voor Van Bracht. Van alle kanten. Eén man stelde beslist teleur in dit toernooi. Wim Soeterboek! Soeterboek plaat ste zich automatisch voor het Neder lands kampioenschap door zijn derde plaats in Alkmaar vorig jaar. Zoals bekend zyn de beste vier geplaatsten in het Nederlands kampioenschap verzekerd van een finaleplaats in het daarop volgende jaar. Soeterboek kon in Breda die plaats niet waarma ken. Reden voor Henny de Ruyter om op te merken: „Ze moesten de voorwedstryden voor alle ereklas- ADVERTENTIE mijn volgende pakje is weer Direct daarop reed Attje Keu Deelstra, de bochten ruim nem aar een tijd van 5.07,8. Om an de eerste plaats te verdrin< u Stien Kaiser in het vierde i im beneden de vijf minuten ir ;en komen. Een te zware opg; ,ang bleef de Delftse rij'dbter in ipoor van de op revanche belu Ans Schut, maar tegen het ei pest ze terrein prijsgeven. D: [oor werd de einduitslag: 1 A ".eulen-Deelstra met 192,303 pura Stien Kaiser 192,780; 3 Sif Suradby 193,473. Ans Schut eindi als zevende, Elly van den Brom .chtste en Rieneke Demming als jende. Zonder de val van Ans Sc :ou het grote Zwanenburgsucces twee jaar geleden in Helsinki, w Stien Kaiser, Ans Schut en Ca Geyssen beslag legden op de eer drie plaatsen, overtroffen zijn. "chut eiste overwinningen op tv an de vier afstanden voor zich le 1500 meter, een zwak onderc oor Nederland bij het Europi ampioenschap in Heerenveen, wi esloten met een viervoudige ze venals de 3000 meter. Op beide tanden werd Stien Kaiser twe :n Rieneke Demming derde. At "eulen-Deelstra, die de 1000 me derde beëindigde, viel op de 1: :e afstanden net buiten de prijz aar haar beloning was groter c en incidentele huldiging: de Fri uismoeder, die vorig jaar nog lud werd bevonden voor het t< ■kaatsen, won in haar eerste int ationale wedstrijdjaar zowel de r ionale als de wereldtitel. Op bei oernooien kwam Ans Schut ten v [,Dat gebeurt nu eenmaal kaatsen", wuifde Broekman de b enkingen van Attje tegen het leze wy'ze verworven karnpiod kap weg. Bij Ans Schut bleef natuurlij hoe kon het anders, een gevoel v teleurstelling. Op het rijden van 25-jarige typiste rust een doei IGeen enkele maai heeft zij ooit e< [titel kunnen grijpen, hoe vaak ok als favoriête van start ging. Altijd was er wel iets. De val i het Nederlands kampioenschap, plechte 1500 meter in Heerenveen nu opnieuw een val. „Ik ging pcherp langs de sneeuwrand", aid pe ontdane Apeldoornse. „Het bi tienste randje was niet geveegd. I pneeuw was er op vastgevroren ns Schut kwam te vallen, scho achter haar tegenstandster Kaoenis Poor naar de buitenbaan, stond mof gaam weer op en ging seconden lat' Polkomen gedesillusioneerd door finish. „Toch een gebrek aan wee Etrijdinzieht", aldus de begeleiden! juokter De Waard. „Ze had nooit Veel risico's moeten nemen. Als pen of twee seconden op Titova h: Verloren, was er niets aan de har geweest". Dat was ook het uitgang punt van Kees Broekman. Hij hE op een schema gezet van 1.34, laar in haar drang naar seconder vinst liet de Oranjerijdster zie neesiepen, met fatale gevolgen. en wereldkampioen Attje Keulei deelstra (Ned.) 192,303 pt.; 2 Stie Kaiser (Ned.) 192,780; 3 Sigrid Sun< Ey (Noo) 193,473; 4 Diane Hoiui jlijS) 193.693; 5 Lasma Kaoenis ErU?) 194,613; 6 Lisbeth Berg (No( j®7 Ans Schut (Ned.) 195,10 Lily van de Brom (Ned) 195,42 in riencke Demming (Ned) 195,63 au Kirsti Biermann (Noo) 195,757; uuula Vilkas (Fin) 195,797; 12 Tatj: Pa Averina (Rus) 196,083; 13 Loe< nuia (Titova (Rus) 196,763; 14 S; E"iko Saito (Jap) 197,017; 15 Tatjar oiüorova (Rus) 198,927; 16 Akik uga (Jap) 219,073. (ADV Valvoline Oil Nederland N.V. - Po: ♦(trouwens)

de Stem | 1970 | | pagina 10