Alleen in Hulst werd „gekalkt" Dag zonder incidenten NMB ECTIES J. Pomper uit P.v.d.A. kijkje n van op nietwaar, Slechts weinig thuisblijvers EENTEVUSSLNGEK leefd uit kennis vernieuwde naar de MMINGSPLAN „Voetenwerk' Kalkers Champagne Lezing over Braakman in Terneuzen Mr. M. van der Weele volgt Mr. K. Glaser op bij Amro Bank Heemkundige kring kwam bijeen in Sas van Gent Inschrijvingen in handelsregister dat ik voor mijn AOW een bank-rekening v heb geopend! Wat en waar VANDAAG Films Toneel - Muziek - Dans Schietingen Diversen Tentoonstellingen P..v.d.A. Middelburg houdt besloten ledenvergadering ga metuw tjjd mee-ga naardenmb! Nederlands Kamerorkest in Axel De eerste radijs DE STEM VAN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 wethouders van Vlissingen nu. in verband met de op 18 maatt verkiezing van de leden van taten van Zeeland verkiezing, t n worden aangeplakt op <ie| lanplakborden: aanta] ïoen aan de Koudekerkse er nr. 26 1 aan bij de Pres. Roose- 2 Rooseveltlaan bij de speel- ïlaan 11 sdijkestraat hoek Hogeweg i lehoflaan hoek Pres. Roo- lekerkseweg hoek Hogeweg i levard Bankert nabij het i Meijer 2 opmanshaven aan de zijde Uamypark 1 weg hoek Koudekerkseweg 2 g. Van Woelderenlaan nabij 'ingbrug 2 venburgweg hoek Burg. Van an 2 ander Gogelweg nabij de G. erlaan 1 neld naast de oprit naar de en 1 wegovergang nabij de trale 1 tsoen hoek Paul Kruger- enlaan 1 rsoen nabij de Sporthal l trixlaan hoek Pres. Roo- 1 ad langs watergang nabij ingseweg 1 •denbank aan de Kanaal- 1 noordzijde 2 aat nabij aansluitng op Rijks- 1 aat nabij viadukt in Rijks- 1 raast Burg. Stemerdinglaan- le Puttestraat 1 t.p.v. aansluiting Molen- ielburgsestraat 1 WET OP DE RUIMTELIJKE ORDENING tot en met 26 maart 1970 ligt te rie voor eenieder ter inzage het itemmingsplan met bijbehorend! j het bestemmingsplan „nooid- mte SINT-JANSTEEN. varen kunnen door hen, die zich aren tegen het ontwerp tot de (ebben gewend, gedurende bover- worden ingediend bij Gede l [ster van Sint-Jansteen, Mr. J. I. M. REUSER. (Van onze verslaggevers) iTERNEUZEN/HULST/SLUIS De verkiezingen voor de zeven nieuwe gemeenteraden in Zeeuwsch-Vlaanderen, noodzake lijk gevolg van de per 1 april in gaande gemeentelijke herinde- pag, zijn bijzonder rustig verlo- en. In de gemeenten Terneuzen, xel, Sas van Gent, Hulst, Hon- jenisse, Oostburg en Sluis de lichtste gemeente Aardenburg ton rustig de verkiezingen aan ïich laten voorbijgaan toog men overal gemoedelijk ter stembus. Nergens raakten de gemoederen [verhit, en politieke tegenstanders net elkaar slaags. Het bleef bij ten kleine demonstratie met ver kiezingsborden in Sluis, en wat jgekalk van aanhangers van een [plaatselijke favoriet in Hulst. Over het algemeen was de opkomst pan de kiezers zeer behoorlijk te noe- pen. Slechts weinigen verzaakten fm de een of andere reden hun nog kltijd van" kracht zijnde stemplicht. Kleen in Terneuzen vielen vrij veel fcgbiijvers te noteren onder de schip- Vs. Op het stembureau in het stad- bleef men met een kleine hon- jsrd ingeleverde oproepkaarten van fee categorie zitten. [Het stembureau in de raadzaal, "t onder voorzitterschap stond van (Mgemeester J. Aschoff, had overi- Itts als enige in Zeeuwsch-Vlaande ren, de beschikking oyer een stem- lachine van het type Samson. Door [«hts op twee toetsen te drukken Fsrd de keuze van de kiezer snel en leuoos geregistreerd. Er waren meij- ft die enigszins vreemd stonden [Eenover dit mechanisch stemmen, «sar enkele aanwijzingen van het lid |an het stembureau, waren voldoen- |e om hen over deze schroom heen 1 helpen. I Weliswaar was de stemmachine [dorzien van een automatisch sluitend In Sluis zij de kandidaten om hoog gekomen, doordat de kiezers bereid waren omlaag te gaan. In het raadhuis van Sluis werd name lijk in de kelder gestemd gordijn, maar dit reikte slechts tot de knieën van degene die zich in het hokje bevond. Omdat het paneel waarop de partij- en kandidatenlijs ten waren aangebracht tamelijk breed was, Was het bij de meeste kiezers niet moeilijk te raden naar welke partij ongeveer hun sympathie uit ging. Dat kon men namelijk aflezen uit de stand van de voeten van dege ne die voor de stemmachine stond. Het Terneuzense secretarieperso- neel beschouwde kennelijk de verkie zingen als een gok, getuige het feit dat bijna iedereen in het stadhuis meedeed aan een inderhaast opge zette pool. „Wie de pool wint, krijgt als prijs een raadszetel", grapte er één. Ook in de twaalf overioo stembu reaus in Terneuzen-Stad en in die te Hoek, Biervliet en Zaamslag bracht de kiesgerechtigde bevolking derma te kalm haar stem uit dat er weinig verschil met een normale door de weekse dag viel te onderkennen. In vrij korte tijd heeft het meren deel der kiesgerechtigden in Hulst op de verschillende stembureaus zijn stem uitgebracht. Rond drie uur gis termiddag was dat het geval met meer dan de helft van de opgeroepen personen. Op de meer afgelegen bu reaus is het aanvankelijk nog vrij rustig geweest, doch naarmate de tijd vorderde werd het geleidelijk druk ker. Het totale percentage „wegblij vers" is overal tamelijk laag ge weest. De invloed van de bestaande plannen om binnen afzienbare tijd de opkomstplicht af te schaffen is nauwelijks merkbaar. Uiterlijk wees er woensdag in Hulst niets op, dat er verkiezingen waren. Het was niet of nauwelijks drukker in de stad dan op andere doordeweekse dagen en op het gebied van de laatste propagan da hebben de deelnemende politieke groeperingen hot erg rustig aan ge daan. Wel is het stembureau St.-Jozefpa- tronaat in de Hulster binnenstad doelwit geweest van sympathisanten van enkele gemeentepolitici. Met gro te kalkletters werd op de buitenmuur van het patronaat een van de deel nemende lijsten aangeprezen, op een mapier, die aan duidelijkheid weinig te Wensen over liet. ST.-JANSTEEN De stemming is er in alle plaatse lijke stembureaus rustig verlopen. Om half drie was ruim 66% van het aantal kiesgerechtigden zijn stem al komen uitbrengen. Hier bleef het aantal thuisblijvers eveneens tot een minimum beperkt. Burgemeester mr. J. I. M. Reuser heeft alle stembureaus bezocht om te informeren naar de gang van zaken. Het enige stembureau in Absdale was gevestigd in café „De Huifkar". Het logische gevolg daarvan is, dat na elke kiezersdaad meestal wel een pilsje volgde. Van het aantal stembureaus van Hulst is dat van Absdale het klein ste. Van de 175 kiesgerechtigden wa ren er net na twee uur al bijna 100 komen opdagen. Hoewel het café of ficieel gesloten was er mag niet gestemd worden in een publieke ruim te werkte de tapkast op volle toe ren. „Och, dat gaat hier allemaal erg gemoedelijk, was het commen taar". En verder: „We moeten nog heel wat pilskes pakken voor het avond is. In het centrum van Kloosterzande was een van de hoofdstembureaus ingericht in het Wit-Gele Kruisge- bouw, waar geen incidentjes voor kwamen en waar alles een vlot ver loop had. Ook in Axel was op de Op het laatste moment werd op de beproefde „kalkers"-manier nog de aandacht op nr. 5 van lijst 8 ge vestigd. Dit is het Sint Jozefpatro naat te Hulst. stembureaus ongeveer hetzelfde beeld te zien. Het belangrijkste bureau, ge vestigd in het gemeentehuis, had om half vier eveneens tweederde van het aantal opgeroepen personen binnen de muren gehad. SLUIS Vooi de aanhangers van lijst dri stonden woensdag 200 flessen cham pagne klaar. Dit om eventueel het heuglijke feit te vieren als deze lijst met vijf zetels uit de strijd zou komen. Verder verliep de verkiezingsdag in Sluis zonder al te veel strubbelingen. Op de hoeken van het stadhuis had den de vier deelnemende partijen aan de strijd kleurige aanplakborden geplaatst. Dit om de stemmers op het laatste moment van gedachten te doen veranderen. In Sluis zijn op het laatste moment de stembiljetten veranderd. In hel opschrift werd namelijk gewag ge maakt van de nieuw te vormen ge meente Sluis. Dat is niet juist omdat Sluis zelfstandig blijft. Retranche- ment wordt toegevoegd. In Oostburg domineerden de Belgi sche bezoekers aan de markt. Af en toe druppelden bezoekers het hoofd stembureau op het gemeentehuis bin nen. Ook hier verschilde deze dag niet met ander» dagen. Burgemeester J. Aschoff van Terneuzen bij de enige stemma chine welke bij deze raadsverkie zingen werd gebruikt. Stembureau nr. 1 (stadhuis Terneuzen) was, dank zij de techniek, het eerste met zijn telling gereed. ZIERIKZEE (ANP) De vice- voorzitter van het gewestelijk be stuur Zeeland van de Partij van de Arbeid en voorzitter van de afdeling Zierikzee, de heer J. Pomper, heeft bedankt als lid van de Partij van de Arbeid, omdat hij zich, zoals hij zegt, niet langer kan verenigen met de ul tra linkse koers van de partij. De heer Pomper onderneemt op dit moment stappen om in de provincie Zeeland een aantal afdelingen van de nieuwe partij Democratische Socialisten '70 te stichten. TERNEUZEN Op maandag 2 maart zal de heer C. Riemslag, jachtopziener in het Braakmange- bied voor de leden van de Koninklij ke Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde in Terneuzen een dia-le zing houden over de flora en fauna van De Braakman. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de afdeling Terneuzen op 27 en 30 april een bezoek te bren gen aan de Gentse Floraliën. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met ingang van 1 maart is in de plaats van de lieer mr. K.J. Glaser tot directeur van de kantoren Terneuzen, Axel, Hulst en Sas van Gent van de Amro Bank be noemd de heer mr. M.J. van der Weele. Tot nog toe was de heer Van der Weele directeur van het Amro-kan- toor in Veendam. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De heemkundi ge kring Sas van Gent hield in Pla netarium te Sas van Gent een bijeen komst. Dr. Fr. Puijlaert (voorzitter) opende deze lezing en maakte bekend dat de vereniging 273 leden telt. Hierna gaf de heer Riemslag, jachtopziener in de Braakman, aan de hand van een 200-tal dia's een le zing over de flora en fauna in de Braakman. Zo kreeg men te zien, dat dit nabije natuur-reservaat de meest exotische dieren herbergt. De heer Riemslag, die met veel geduld deze verzameling dia's heeft weten op te bouwen, heeft laten zien, dat hij bui ten zijn grote liefde voor de natuur tevens grote bekendheid heeft met het maken van unieke dia's, zoals on der meerwan de ijsvogel, waarvan er twee a drie per jaar in de Braak man vertoeven. De dia's oogstten veel bewondering. Het was een leer zame avond. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het register van de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneu zen zijn de volgende bedrijven inge schreven de vennootschap onder firma woningbureau Hulst, Bernard- straat 8, Hulst; Tuinbouwhuis Ludix, ambulante handel in ijzerwaren, ge reedschappen en bestrijdingsmidde len, Kasteelstraat 19, Philippine; A. de Roeck-Ferket, exploitatie van een benzinepomp, Zandstraat 12, Honte- nisse; A. Molewijk, schippersbedrijf met het motorschip Dubio, p/a Tho- lenstraat 93, Terneuzen; computer centrum Zeeuwsch-Vlaanderen n.v., (administratiecentram, Walstraat 2, Oostburg; bloemenhandel Eeuwige Lente, eigenaar J. A. Penning, Lan- gestraat 53, Hulst; A. Neve, groothan del in granen, zaden, peulvruchten en veevoeder, Gravenstraat 282, Clin- ge. (ADVERTENTIE) Ja, dat heb Ik goed geschoten, mijn AOW de NMB. Want wie vindt het bijvoorbeeld leuk om in de rij te staan voor zijn eigen geld! Niemand toch? Alleen daarom zou je al naar de NMB gaan. Maar er is veel meer voordeel aan zo'n rekening. Neem de betalingen maar: via de NMB laat ik de huur, gas en licht en dat soort dingen automatisch afschrij ven. Ik heb er geen om kijken naar. Hou ik wat geld over dan iaat ik dat rustig op mijn rekening staan. Dat levert nog rente C^f op óók! En dan is er nog een belangrijk iets: ook met het oog op andere financiële problemen is het geweldig gemakkelijk wanneer je een bank als de NMB achter je hebt staan. Als ja voelt wat ik bedoel... Begrijp je nu waarom ik voor mijn AOW een rekening bij de NMB heb geopend? MIDDELBURG City 20 uur: Je geld of je leven, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Filmliga Terneuzen met de film: „Les enfants du paradis" VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Kasteel der monsters, 14 j. ANTWERPEN Astra: De dolle kever, a.l. Ast rid: Onze dokter is de beste, a.l, Nova: Krakatoa, ten oosten van Java, a.l. Ambassades: Ik ben een olifant mevrouw, 18 j. Capitole: De man, de trots en de wraak, 18 j, Festa: De brug van Remagen, 18 j. Forum: De meesters van de wereld, 18 j. Métro: Commissaris: drie gouden slagen, 18 j. Monty: Wat een koppel, 18 J. Odéon: Cactusbloem, 18 j. Quellin: Satyricon, 18 j. Rubens: De clan der Sieilianen, 18 j. Pathé: De abdis van Monza, 18 j. GENT Century: Maxi-roof in Mini-Gooper, a.i. Majestic: HeUo Dolly, a.l. Metro: De koeienbaron van Montana, 18 J. Astrid: De detective, 18 j. Metro: Macadam-cowboy, 18 J. Normandie: Aprilgekken, 18 j. Rex: Auto stop girl, 18 j. Scala: De terugkeer van Django, 18 j. Capitole: De vrouwen, 18 J. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Rotterd. Ph, Orkest o.l.v. Edo de Waart. Solist Theo Bruins (piano) CLINGE J. de Vilder 15 uur. KORTGENE Korenbeurs 20 uur: Kaas- en wijnavond met Wina en Han Bonn. Dia's, wijn en kaas. IJZENDIJKE Gemeentehuis 19.30 uur: Raadsvergadering. Opgave voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma. Lm. vrij. 9.30- 12.30 en 13.30-17.30, zat. van 9.30- 12.30 uur. ROTTERDAM Museum Boymans: Expositie Toos van 't Hoö met o.a. schilderijen en Deelden (t.m. 28 febr.) Christiaan de Moor (70 jaar) (t.m. 22 mrt.). Rotterd. Kunstkring, W. de With- str. 35, Rinus van den Bosch, schil derijen en Louis Vorkink, tekenin gen. (t.m. 8 mrt.) Werkd. 10-17, zon. 11-16 uur. Rotterd. Kunststichting, Zuidplein. Schilderijen Jef Huiberg (Lm. 28 febr.) Werkd. 10-17, zon. 12-17 u. Rotterd. Kunststichting, Kruispl. Expositie Louis Paul Boon (t.m. 10 mrt.). Werkd. 10 - 17, zon. 12 - 17 u. WESTDORFE Galerie Troutzaerte: Expositie Theo Dobbelman met beeldhouw werk tn brons en experimentele afdeling „De Porceleyne Fles" met unica in keramiek Ma. Lm. za. van 9-18. zon. van 14-18 uur. (t.m. 28 februari) GENT Kunstgalerij Gravensteen Expositie Ben Bonte (t.m. 4 mrt.) Van 10-12 en 14-18.30 uur. Zon. na 13 uur en 's maandags gesloten (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op vrijdag 27 fabruari houdt de P.v.d.A.-afdeling Middelburg om 20.00 uur in de Goude Poorte aan de Wagenaarstraat een algemene ledenvergadering. In tegen stelling tot vorige berichten is deze vergadering niet openbaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! (Van onze muziekmedewerker) AXEL In de Axelse „Halle", voor ruim tweederde bezet, was men dinsdagavond getuige van een muziekavond, die qua uit voering en programmaopbouw van het allerhoogste peil was. De uitvoerenden waren het Ne derlands Kamerorkest o.l.v. Zymon Goldberg en Janine Dacosta. Er wa ren vier composities: van Handel, Mozart, Bach en Bartok. Om bij de laatste te beginnen: het uitgevoerde Divertimento voor strijkorkest uit 1939 is een van Bartoks geniaalste stukken. Het heeft die eigenschappen die kenmerkend voor deze meester zijn: schijnbaar stugge aanzetten, waaruit een grote expressie voort komt, heal bijzondere pianissimo- passages en soms een Hongaarse sfeer. In de stijlvolle uitvoeringen van Handels Concerto Grosso in C en Nach's Derde Brandenburgse concert trof ons ook het fraaie spel van cla- veciniste Jannie van Wering. Janine Dacosta toonde haar grote meester schap in Mozarts Pianoconcert KV 450. In een zeer geïnspireerde vertol king, in' volkomen eenheid met het orkest, gaf de pianiste de luisteraars deze Mozart zoals hij moet zijn: groot heid van geest in een schijnbaar een voudig pianistisch gewaad. De grote risico's, die deze schijnbare eenvoud in zich bergt en dat geldt ook voor het orkest werden glansrijk over wonnen. Door een uiterst gespannen aan dacht en een ovationeel applaus de monstreerden de luisteraars, dat zij de grootheid van deze Mozart-ver- tolking beseften. De Halle is een voortreffelijke zaal voor het Neder lands Kamerorkest. Daarom hopelijk: tot ziens, het volgend seizoen! RUDOLF PERDECK KAPELLE Op de fruitveiling ln Kapelle-Biezelinge heeft de glas tuinder P. Hengsdjjk uit Biezelinge woensdag de eerste radijs van dit sei zoen aangevoerd. Ze waren afkom stig uit de kas en er werd voor deze primeurs 63 cent per bos betaald. De aanvoer bedroeg 40 bos.

de Stem | 1970 | | pagina 5