De Stem 85.000 Hubertina Gogh, de vergeten nicht 29 Bolletie DE HELDEN VAN NU WORDEN NIET GEBOREN. ZIJ WORDEN GEPERST haakjes Poppenkast Nieuw blad Lieverd nuv« 9 ct. grooipak dagelijks in meer dan gezinnen Tarwi-rog roggebrood josephine josephine Broertje lucky LUKE Toe, het is dl verbeten, Tent je 1JU i'jn beste vrienden,tie tldór uees in het vervolg iM j beleefder Hom, ye qm in die hooiberg de T' ïïöcht doorbrengen! 22 DE STEM VAN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 Het financieringscentrum, cor rect, discreet en snel geld voor auto, meubelen, vakantie persoonlijke lening, hppotheek enz. 04160-3341. Prof. Struy- ckenstraat 13, Waalwijk. 10-22 uur. Ook zaterdags. 10 autorijlessen voor 47,50 Vervolg- en losse lessen JF 7,59 Fonkelnieuwe VW's. Voor ge„ slaagde leerlingen antl-slipcur. sus tegen speciaal tarief. Au torijschool. „De Centrale" AanmeldingsadressenBergen op Zoom, Huijbergsestraat u telefoon 6132; Roosendaal Boulevard 113, tel. 34097; Ter- neuzen. Dtjkstraat 54. tel. 3394 Breda. Haagdvlk 141, tel. 30168 Mobiele houten bungalows vanaf f 995,- Adria tourcara, vans type 1970 3 ad 4-persoons v.a. f 2968,- Holliday stacara vans met 2 sl. kamers, reeds v.a. f 6944,-. Minster tourcara vans vanaf f 3975,- Belmont stacaravans de nieuwe typen 1970 vanaf f 6595,- Knuppe's Automobiel- en Caravanbedrijf Baarleseweg 34a-b. Chaam. N.-Br. tel. 01609-248. Lessen Vakantie Zoekt u een nieuwe of ge bruikte Caravan. Het adres: De Smokkelhoek Rijksweg Ka- pelle - Biezelinge. Tel: 01102- 1623. 01100-8226. Zes persoons caravan met voortent te huur. Staanplaats Valkenisse te Zoutelande. Bevr. F. v. Put, Molenstr. 11, Ossendrecht, tel. 638. T.k. zeilboot 16 m2 (grote B.- M.) incl. buiskap., bootkleed, zeil klaar. Prijs f 1700,-. W. Bueters, Marktstraat 5, Ma de. tel. 01626-2441. Auto's Motoren Belcrumgarage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's vanaf 1966 te koop. Min. Kanstraat 16-20, Breda, Tel. 01600-39900. Te koop gevr. sloopauto's ook vrachtwagens. Tel. 01652-2938. Te koop Austin Glider 1100 in prima staat. Van Hovestraat 5, St.-jansteen. Tel. 01140-2121 Daf Tuck en 3 opleggers te koop. Te bevr. F. Marcus, Canadalaan 23. Bergen op Zoom, tel. 5501. Huwelijken Huwelijk. Het Nederlands hu- welijkscontactcentrum omvat talrijke leden uit alle kringen. Als u eenzaam bent, schrijft u ons dan eens uw leeftijd of belt u even. U ontvangt dan vrijblijvend een overzicht van contactmogelijkheden voor u Afd. Breda: Delbergen 53, tel. 01600-44946. Afd. Tilburg: Wan delboslaan 62, tel. 04250- 73026 Heer, 47 jr. zoekt kennisma king met diaime of gesch. vrouw van 30-45 jaar. Kind geen be zwaar. Brieven ond. nr. SK Landbouw Te koop 12 melk- en kalf- koeien en 7 kalfvaarsen. Ak kermans, Kleinedijk 2, St.-An- naland, tel. 01665-377. Diversen Te huur leuke 8-pers. zomer huisjes te Baarland (Bij Goes) aan zee. Nog vrij voor 27 en na 7 augustus. Inl.: tel. 01104-292. T.k. 2 houten zomerhuisjes 6 pers. i.p.st. complete inven taris, op vaste camping in Zeeland, prijs f 2250,- p. st. Wil ook ruilen voor een luxe auto, tel. 01651-443. T.k. 6 pers. stacaravan in p. st. 1 Ley ton stacaravan 7,5 bij 3 meter, prima wagen, 3 tourcaravans met buitentent als nieuw, lage prijzen bij Autohandel Het Vliegtuig, Kra len 8, Oud-Gastel, tel. 01651- 443. Lichtgewicht vouwcaravan a- pache Raven bj. '67 geheel compleet met luifel, voortent, matrassen, reserve wiel en kooktafel. Prijs n.o.t.k. Barba- ralaan 97, Breda tel. 01600- 43245. Te koop aangeboden gebruikte caravans specialiteit staanca- ra vans. Bergen op Zoomse Ca- ra vanshand el. Showterrein Moerstraatsehaan 1000 m voor bij Vrederust. Tel. 01640—7446. H 1885 HAD Vincent van Gogh ijn atelier bij de koster van de ;atholieke kerk te Nuenen. Toen dj naar Antwerpen vertrok, bleef lijna alles wat hij in de betreffende leriode getekend en geschilderd iad in dat atelier achter. Na de lood van dominee Van Gogh ver rok diens weduwe in 1886 naar la. Vincents werkstukken wer- in kisten verpakt en bij een immerman in Breda in bewaring deven. Toen men bemerkte dat ie houtworm in de kisten was ge- omen, kreeg de timmerman van le familie opdracht Vincents werk ,p te ruimen. Aldus geschiedde: Ie kisten werden voor andere doel- anden 'gebruikt en wat zij bevat- en werd overgedaan aan de uit- Caravans te huur 4, 5, 6-pers, Vaste standplaats, Camping Duinzicht te Koudekerke, Cam ping de Zandpet te Vrouwen, polder. Te bevr. T. Prent, De Graafstraat 69, Tel. 01100-7902, b.g.g. 5271. drager J. C. Couvreur. Deze mocht zonder vergoeding een wagen, hoog opgeladen met Van Gogh- stukken, meenemen. Honderd waardeloos geachte krijttekeningen werden terstond vernietigd, even als een aantal door Couvreurs vrouw oneerbaar geoordeelde naakttekeningen. De rest werd op markten aan boeren verkocht voor vijf cent of een dubbeltje per stuk, schilderijtjes en tekeningen door elkaar. Dit is de bekende historische anecdote, die mr. dr. Benne Stok vis aanhaalt in een boekje, dat heet: Lijden zonder klagen (uitg. Bosch Keuning n.v. f 4,90). Het gaat niet over de schilder Vincent van Gogh, maar over zijn nicht ER BESTAAT weinig twijfel over ai de massamedia een belangrijke al kunnen spelen in de nationale impagnes voor geboortenbeper- ing, maar over die rol is weinig iet' zekerheid bekend. Om dit ge- rek aan kennis op te vullen is in et Parijse Unesco.-gebouw een con- irentie gehouden ook met het oei Unesco te voorzien van erva- ngen, die op dit gebied zijn opge- lan, opdait de organisatie des te eter adviezen' kan verstrekken taarom al meer dan dan dozijn inden hebben gevraagd- De verzamelde experts legden er het algemeen de nadruk op, dat ij dergelijke campagnes in ontwik- [lingslanden niet alleen het accent loet vallen op de strikt persoon- economische en gezondheids- [langen, maar ook op de nood- lak van geboortenbeperking voor et welzijn van het land en zelfs de ele wereld. Uit Korea werd ge leld; dat de massamedia bij het estrijden van onjuiste ideeën over e veiligheid en doeltreffendheid an de gepropageerde maatrege- en nuttig werk hadden geleverd en 'elen ertoe bewogen hadden ge- iruik te maken van voorzieningen ie tevoren maar matig waren be- ut. De deskundigen waren het er ok over eens, dat behalve pers, adio, televisie en film ook andere ommunicatiemiddelen nuttig kon en zijn, zoals zangers, vertellers n poppenkast. Koop nu het modernste voor- lichtingsboek „Standen" met 52 echte foto's en 8 doorsnee tekeningen. Dan bent u op sex- gebied meteen helemaal „bij Stuur f. 14,90 per brief of giro en u ontvangt „Standen" p.o. in discrete verpakking. „Super Cosmetics" afd. Postorders, Postbus 5249. Rotterdam, giro 630798. Sla munt uit uw (bedrijfs) ruimte of verander van bran che: met een automatiek, snackbar, grillbar zit u op ro zen! Tienduizenden mensen stappen dagelijks een automa tiek of snackbar of grillbar binnen. Voor een snel hapje. Daarom loopt die winst zo snel op. Wie u daar alles over ver tellen kan: Van Duijnen Auto maten! Meer dan een kwart eeuw ervaring. Van Duijnen helpt u bij de inrichting. Geelt u waardevolle adviezen, weet alles van vergunningen en fi nanciering en zorgt voor ser vice-na-de-koop Interesse? Beschikt u over enig kapitaal bedrijfsruimte? Neem contact op en wacht niet langer. Van Duijnen Automaten N.V. (ser vice door heel Nederland)- Zoutkeetsgracht 10, Amster dam. telefoon 020-64684. MEEZANA speciaal voor zang vogels om meer en betere zang, vlotte rui en prima ditie. Uw kanarie is er verzot op. Spoedig zingt hij zijn mooi ste lied. Gratis folders. GECO- Latoor. Venlo. Tel. 20213. Fabricage. Wie wenst zelfst. fabrikant te worden. Voeding- specialiteiten z. gr. winst. KJ- kap. volst. Schr. ond. no. 2406 v.d. blad. NATUURBEHOUDEND is de naam varn het nieuwe tijdschrift dat de vereniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland vier keer per jaar zal uitgeven. Doel van het tijdschrift is de leden meer informatie te geven over bepaalde natuurgebieden, over bedreigingen van het natuurlijk milieu, acties daartegen en resultaten daarvan, recreatiemogelijkheden in de buurt van natuurmonumenten en derge lijke. Het eerste nummer bevat o.a. een artikel van Bert Garthof over het Deelerwoud, het in 1967 ver worven grote bezit van de vereni ging. Het blad heeft een royaal for maat en is met mooie foto's van natuurmonumenten, bloemen en planten verlucht. WAAROM altijd maar regels ge wijd aan de schoonheid van vrou wen moet Franka Guez ge dacht hebben. Hij schreef een boek van 300 pagina's vol met trucjes, raadgevingen en hulpmiddelen voor de man, die meent, dat hij mooier wezen kon- Het heet Masculin Quo- tidien en mocht u het willen bestel len voor uw man dan moet u er bij vermelden: Uitgeverij Stock, Pa rijs. (ADVERTENTIE) CiW ct.enkelpak vacuum verpakt! („Het tragische levenslot") Huber tina van Gogh. Het is geen nieuw verhaal. Hier is op schrift gesteld (voorzien van authentieke foto's) het levensverhaal van Vincents nicht, zoals deze dat al eerder in een radio-reportage van Stokvis met Kees Buurman voor de Neder landse Radio Unie vertelde. In het verhaal spreekt een zeke re verontwaardiging mee, dat „haar volle neef miljonair en doctor honeris causa, ir. Vincent Willem van Gogh (80), de zoon van Vincents broer Theo honderden tekeningen, schetsen en schilderij en van Vincent van onmetelijke waarde erfde, terwijl zijn vier jaar oudere nicht Hubertina momenteel een van aalmoezen en steun leven de bedelares in Lourdes is. Haar broer en zusters", aldus Stokvis, „welgestelde middenstanders heb ben behoudens één uitzondering, nooit iets voor haar willen doen. Hun kinderen zien de aan lager wal geraakte tante, als een fami liale schandvlek. Een merkwaar dige en dramatische zaak". Uitvoerig vertelt Stokvis wie Hu bertina van Gogh is. Ze werd als niet gewenst kind geboren in Nor- mandië en daar toevertrouwd aan een alleenstaande jonge weduwe. Haar moeder was Vincents zuster, de jonge predikantsdochter Elisa beth Hubertina van Gogh, die in Soesterberg kinderverzorgster is bij mr. du Quesne van Bruchem. Zij werd zwanger van haar huis heer. Later, na de dood van de vrouw des huizes, huwt zij met hem. Maar de inmiddels in Frank rijk opgroeiende Hubertina blijft het niet gewenste kind. Zij wordt er goed verzorgd vanuit Neder land is er nauwelijks aandacht voor wordt onderwijzeres, maar moet door ziekte dit beroep opge ven. Hoe zij nadien aan het zwer ven is geslagen vertelt Hubertina aan Stokvis, nadat deze haar na veel zoeken heeft ontdekt in mens onwaardige toestanden te Lourdes. „Zij loopt jaar in, jaar uit van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds trap op, trap af, leurend met }deu- renfoto's, met kalenders, met" zak lantaarns, met blaadjes voor blin denhulp, met dameskousen, met bloemen, met pyjama's. In Parijs. Later in Toulon, in Nice en na de oorlog in Marseille, gaat zij van huis tot huis, van appartement naar appartement „tirer les sonet- tes": aanbellen. Van haar vader erft ze niets, van haar moeder een te verwaarlozen bedrag. In 1951 komt ir. Vincent van Gogh uit La ren, die in Aries een tentoonstel ling van Vincent inricht, zijn nicht opzoeken in Marseille. Hij helpt haar wat, maar „het vreemde is, het onbegrijpelijke", aldus Stok vis, „dat de miljonair niet onmid dellijk op radicale wijze ingrijpt en voor deze in armoede levende nabestaande een blijvende lotsver betering tot stand te brengen. Eerst nadat Franse kranten er zich in 1965 mee gingen bemoeien en veront waardigden in Zuid-Frankrijk ko ningin Juliana schreven komt er verbetering. Sedert 1968 heeft ir. Van Gogh en de Theo van Gogh- stichting ervoor gezorgd, dat zij re delijke bijstand krijgt in Lourdes. In Amsterdam wordt momenteel hard gebouwd aan het Van Gogh museum, waar straks het miljoe- nenbezit dat Vineent van Gogh heeft achtergelaten veilig wordt op geborgen. Voorf Hubertina van Gogh is het dan wellicht te laat om daar nog profijt van te hebben.. Met deze geschiedenis op de achtergrond is de lach om dit nieuwe „nationa- le bezit" wel een wat zure. Zundert heeft in voorbije jaren steeds de Franse Van Gogh-contac- ten gezocht. Schuldeloos is daarbij Lourdes vergeten. Misschien kan het nog O I co CL m LU "O OD I O m WAT MOET je als platenmaatschappij in hemelsnaam beginnen met een jongen, die niet alleen stotend eenvoudig blijft, maar ook nog over een keeltje blijkt te beschikken, dat door de schepper volgestort is met meezingers? Wat kun je nou als stimtman nog verzinnen voor een lieveling van miljoenen moeders van grote gezinnen, die zijn mond niet open kan doen zonder een gouden plaat op te rispen? In zo'n precair geval kun je toch onmogelijk bij de fans aankomen met een achterzaaltje van het verenigings gebouw, waar je wat schoteltjes met zoutjes neerzet en gehuurde obers laat rondgaan met lauwe sherry. Dat had je kunnen doen, toen hij zijn eerste gouden plaat bij elkaar had gezongen. Maar deze keer la gen de zaken éven anders. Déze keer gaat het om de Limburgse lijster, om het blijde baasje van Bleiderheide, dat moederziel alleen zijn platenmaatschappij CNR heeft verblijd met een omzet van tien miljoen kostelijke schijfjes. Was achtig, dit is 'geen loze grap meer. Dit is Heintje. Heintje van „Mama" en „Ich bau dir ein schloss". Hein- groen ei'kehout het idool in glij vlucht op te pikken. Op die manier sla je twee vliegen in een formida bele klap. De mensen, die daink zfj Heintje al jaren in de wolken zijn, komen volledig aan hun trekken en de dwarsliggers, voor wie hij na alle ongehoorde successen nog steeds lucht is, snoer je voorgoed de mond. Een pas dagen geleden was het zover. Heintje kon aan de hand van zijn duizelingwekkende bank saldo aantonen, dat hij weer recht had op enkele gouden platen en dat was voor CNR ruim voldoende aanleiding om een feestsigas van Transavia in de richting van Lim burgse Beek te lanceren. Om niemamd in het onzekere te laten over het doel van de reis had men tevoren enkele vliegtuigstoelen ver wijderd en op de opengevallen plaats Eddy Christian! en twee tje van „heitsji boembeidsji" en al die andere heldere werkjes, waarin de echo van alle kerkkoren in het Nederlands taalgebied nagalmt. Welnu, in zo'n geval is er maar een oplossing: je snelt naar Schip hol en huurt een straalvliegtuig dat je vervolgens vakkundig vult met journalisten, fotografen en loslopen de incrowdfiguren, die zichtbaar weer toe zijn aan een gratis ver zetje. Met dat bonte gezelschap stijg je dan na de koffie op om dertig minuten later in het brons- dat een der gasten, volledig over mand door emoties uitriep: „Eddy Christiani en dan straks ook nog Heintje, waar hebben we het aan verdiend?". Wat Heintje betreft is deze vraag overbodig. Heintje heeft het dom weg verdiend en hij is voorlopig nog niet van plan de strijd op te geven. Als hij tegen twaalven in een kwiek gesneden jasje het vlieg tuig betreedt, schudt hij links en rechts een knuisje en deelt hij des gewenst mede, dat hij Heintje is. Een donkere vamp, die hem van uit een hinderlaag met een micro foon bespringt en namens het VARA-programma „Dit is het be gin" vraagt, of hij voor de revolu tie is, kijkt hij verbijsterd aan. „Is er dan revolutie in Nederland?" roept hij verschrikt. En een secon de later: „Ik ben er alleen om het Nederlandse volk vreugde te bren gen". De vamp is zichtbaar onte vreden en verzoekt hem met lui der stem te roepen: „Dit is het be gin, wij gaan door met de strijd". Heintje weet niet meer, hoe hij het heeft. Hij zoekt steun bij een van zijn commerciële peetooms, die troostend een harige arm om hem heen slaat en zegt: „Trek je er maar niks van aan Hein, op zulke vragen hoef je niet te antwoorden". stralende collega's verankerd, die Heintjes hoogvliegers in driekwarts maat aan flarden sloegen. Zeg nou zelf: dat smaakt naar meer. Het was dan ook niet verwonderlijk. Terwijl Heintje feestelijk wordt opgevrejen door zijn platenbazen en verrast wordt met een plank van zeker een meter, waarop een 1 met zes gouden platen erachter zijn geplakt, staart achterin de Ca- ravelle een bleke jongen ernstig uit het raam. Hij heeft dezelfde vader als Heintje, maar hij heeft 't helaas niet getroffen met de meezingers. George Simons mag nu zijn we reldberoemde broer van de ene triomf naar de andere rijden en )ii heeft er vrede mee. „Ik geloo niet, dat ik zo beroemd zou willé zijn als Heintje. Ik zou met mij) figuur geen raad weten. Ik gui' het Heintje wel. Heintje is altijc haantje de voorste geweest. Laa mij maar met de auto rijden. Ii houd van keihard rijden. Dat vind ik geweldig". „En het geld, de miljoenen var Heintje, zou hij die willen hebben"' Hij denkt met gesloten ogen n; zegt dan aarzelend: „Die zou if wel willen hebben, maar wat ei niet in zit komt er ook niet uit" Vervolgens verlegt hij zijn blik weer haastig naar de pluizige wol ken, die langs het raam trekken Die George. Neen, dan kan Hans Hee een po sitiever geluid laten horen. Har? Hee komt uit Bremen en heel voor deze feestelijke luchttrip zij' zondagse haarstukje opgezet. Hi heeft tot nog toe dertig krakei voor Heintje geschreven, die sa men goed zijn voor 10 miljoer. Duitse platen. Hans Hee zegl „Weet je, wat het succes is vai Heintje? Heintje is zo'n lieve jon gen. Alle Duitse moeders zijn gek op hem en daarom worden zijn pla ten ook zo waanzinnig goed ver kocht. En zeg nou zelf: als u moe der was, zou u hem toch ook op vreten?". Dat kan Heintje in zijn zak ste ken. Maar Heintje heeft toevallig zijn handen vol aan de loodzware plank met de stoeterij van gouden platen. Op Schiphol poseert hij er mee op op de vliegtuigtrap. Zijn blik is ernstig. De blik van een we reldveroveraar, die weet, wat het volk van hem verwacht. De helden van nu worden niet geboren. Zij worden geperst. T

de Stem | 1970 | | pagina 23