Eerste race in nieuwe motorcross-seizoen GEBOERS IS EEN VAN DE TROEVEN AKT HET GEEN NEDERLANDERS IN DE MANN-PLOEG Conditiegebrek is oorzaak malaise Hongaars voetbal 1155-1744 ledewerkster mans "Er is nu Cassis van "Cassis van wié?" "Cassis vanSiSi!" Sig krijgt het moeilijk KNBB: JONG TALENT OPSPOREN SPORTTOTO Attje Keulen eerste in Milwaukee Technische uit functie commissie ontheven Uitstekend profdebuut Lubbers en Van Ispelen Sercu leidt in Sardinië jie geeft ja! omdat het zo 3 28 februari, van ENTE BREDA tee voorde lunch STUKGEDRAAID OttenbrosOver een week weer trainen Bestuur Glasgow Rangers vraagt om straf voor eigen spelers DOPINGSCONTROLE WAS NEGATIEF 19 DE STEM VAN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 21 |u bibliotheek en literatuurdocu- ;meentesecretarie kan worden ge- borging tijdschriften, leesporte- pilles e.d., verrichting typewerk en dere administratieve werkzaam- ïminste u.l.o.-diploma en type- lardigheid. f 877.— per maand (maximum tirijver le klas), afhankelijk van |leiding, leeftijd en ervaring. te zenden aan de gemeentesecre- haart 1970. (Van onze motorsportmedewerker) GEMEKT Sinds jaren wordt het motorcross-seizoen in ons land geopend met de interland NederlandBelgië te Gemert. Ook zon dag1 1 maart zal dit het geval zijn zodat we na de wintercross te Me,vel, nu de rijders weer regelmatig aan het werk zullen zien. De motorsportkalender is dit jaar zo overladen dat de sportcommissie van de KNMV alle moeite had om alle organisators een datum toe te wijzen. Na Gemert volgen een reeks van wedstrijden, internatio naal en nationaal, welke dit jaar het seizoen zullen doen uitlopen tot half oktober. lastige taak (ADVERTENTIE) De landenoross tussen Nederland en België neemt op deze kalender sinds lang een bijzondere plaats in. Dat vindt zijn oorzaak vooral in het feit, dat de ploegen, die de laatste jaren tegen elkaar in het strijdperk kwamen bijzonder aan elkaar ge waagd waren. In 1969 wisten onze landigenatien de Beigen op het nip pertje te kloppen. Bij de internatio nalen en zijspannen waren de Ne derlanders de baas, terwijl onze ju nioren er tegen de Belgische jon geren niet aan te pas kwanten. In de returncross te Mortsel waren de za ken omgekeerd. Onze inters kregen daar een flinke nederlaag te incasse ren evenals de zijspannen. De junio ren, aangevoerd door Van Beek en Van Peer klopten de Belgen met 51 tegen 15 punten. Over de uitstag van de dertiende ontmoeting tussen de teams van beide landen valt dan ook niet veel te voor spellen. De verwachting is dat in Gemert de inters en zijspannen het niet al te moeilijk zullen hebben maar dat vooral de Belgische junio ren een zware dobber zullen bete kenen voor onze landgenoten. Onze zuiderburen zijn de smadelijke neder laag van Mortsel niet vergeten en zullen alles in het werk stellen om revanche te nemen. Bij de internatio nalen worden als individueel winnaar de meeste kansen toegekend aan Syl- vain Geboers die toch als een der sterkste rijders van de wereld mag worden aangemerkt. De vraag is echter of zijn fabrieks- Suzuki het langer zal uithouden als vorige zondag in Lummen, waar zo wel Robert als Geboers na enkele ronden met stukgedraaide zuigers het rennerspark konden opzoeken. Blijft de Japanse machine heel dan zal Frans Sigmans alle moeite hebben zijn prestatie van vorig jaar te her halen. De overige Belgische inters moeten waarschijnlijk met mindere plaatsen genoegen nemen tegen onze toprijders Karsmakers, Sigmans, Wol- sink en Driessen. Vooral van Peter Wiliems die in Lummen een ver dienstelijke vijfde plaats veroverde wordt veel verwacht. Wiliems heeft de afgelopen maanden bijzonder hard getraind en is vast van plan zich dit jaar de wet niet langer te laten dicte ren door de gereputeerde topmensen. Bij de zijspannen is Broer Dirkx favoriet. Hij mag die nodige steun verwachten van Ten Thije en de Bre- damaairs Snijder en Van de Goor- bergh. Toch blijven de Belgen Van Tilt en Liekens lastige klanten voor onze driewielers. Wait de junioren be treft valt over de uitslag niets te zeggen. Dat verhoogt matuurlijik de spanning voor wat betreft de totale landenrangschikking. Op het prachtige circuit te Elsen- dotp zal het zondag weer een drukte vam belang zijn. De motorcross- supporters zowel als de rijders zitten te popelen om aan een spannend en sportief seizoen te beginnen. In Ge mert worden de kaarten voor de eer ste keer geschud. Wie voor 1970 de beste troeven in handen heeft zal men na zondag weten. Silvain Geboers een van de grote favorieten in de eerste motorcross van dit seizoen in Gemert. (Van onze sportredactie) AARTSELAAR In de Belgische prof-wielerploeg Mann-Grundig, zul len dit jaar geen Nederlanders rij den. Het team, gisteren officieel voorgesteld door ploegleider Cois Cools, bestaat voor 1970 uit 22 Belgen van wie Heman van Springel de kop man is. De afwezigheid van Nederlanders (vorig jaar waren het er twee: Frit ters en Van Dorst) verklaarde Cois Cools met „We wilden wel, maar er waren er geen. Caballero en Wil lem II legden beslag op alle goede renners die Nederland heeft. Voor ons bleef er niemand over". De 22 Belgen die een contract kregen bij Mann-Grundig zijn: Jan Boonen, Wal ter Bouquet, Christian Callens, Roger Claessen, Roger Cooremrm, Tonny Daelemans, René de Bie, Josef de Schoenmaeker, Ronald de Witte, An- dré Gosselin, Willy in 't Ven, Fran cis Ippersiel, Michel Jacquemin, Mi chel l'Hoest, Georges Pintens, An dre Poppe, Eddy Reiniers, Raf van Bruwaene, Hugo van Ruynder, Willy van Neste, Daniel van Rijckeghem AMSTERDAM (ANP) De Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond zal, daartoe in staat gesteld door toto- gelden, op grote schaal jong talent gaan opsporen en cultiveren. Er zijn bondsinstructeurs aangesteld, die in diverse plaatsen jong talent onder handen gaan nemen. Die instructeurs zijn Van Nijnatten (Steenbergen), Sundquest (Schiedam), Van der Wal (Hattum), Jacobs (Amsterdam) en Gulick (Tilburg). Zij zullen geduren de de winter twee series cursussen van zes weken (in totaal zestig lesu ren) gaan geven en na afloop in rap porten aan de technische commissie hun bevindingen neerleggen. De beste kandidaten zullen dan worden uitgenodigd voor de al lang bestaande toptraining onder leiding van René Vingerhoedt. Nog de ko mende maanden zal reeds een cur sus worden gegeven in Amsterdam (Jacobs), Rotterdam (Sundquest), Nijmegen (Van der Wal) en Den Bosch (Van Nijnatten). De cursisten variëren in leeftijd van 16 tot 25 jaar en spelen allemaal libre met moyen nes tussen 20 en 40. DEN HAAG (ANP) Bij het kan toor van de sporttoto was gistermor gen nog slechts een aanmelding bin nen gekomen van een deelnemer met dertien juiste voorspellingen in de voetbaltoto van het afgelopen week einde. Voor de tweede prijs (twaalf goed) waren er 173 aanmeldingen, voor de derde (elf goed) 2306 en voor de extra-prijs (eerste acht juist) 1813. en Herman van Springel. „Het is geen Anderlecht of een Standard", zei Cois Cools bij de introductie, „die met dure elemeiiten de basis voor 'n ploeg vormen. Wij hebben onze ren ners zelf opgeleid. Ze zijn in de laat ste jaren voorbereid op de hoogste categorie. Er zijn er die zeggen dal we geen beste equipe hebben, maar ik vind dat we er qua indeling bijzon der goed voorstaan. We hebben rou tiniers als Van Springel, Van Rijcke ghem, Bouquet en In 't Ven. We be schikken over talentvolle jongeren zo als Pintens, Poppe, De Schoenmae ker en De Wit. Als men bovendien eens nagaat wat we met de kern van deze ploeg vorig jaar gepresteerd hebben - zoals met drie man in de fi nale van de zwaarste klassieker, de rond van Lombardije - dan geloof ik dat we gerust optimistisch mogen zijn Natuurlijk is onze Tour de France van 1969 niet zo succesvol geweest, ook al won Van Springel twee ritten, maar vraag niet wat voor tegenslag we hadden met ziektes. Neen, ik ben niet bang voor dit seizoen", blikte Cois Cools vooruit. Mann-Grundig zal traditiegetrouw alle grote wedstrijden doen, maar ontbreekt in Parijs-Nice. „Die wedstrijd", aldus Cois Cools, gold vroeger als een goede voorbe reiding op het seizoen, maar tegen woordig ligt dat anders. Er worden tevoren ronden gereden, om in Parijs- Nice eens flink uit te halen. De wed strijd is nu veel te zwaar, zo vroeg in het jaar. In overleg met Herman van Springel hebben we besloten thuis te blijven. Wel rijden we op de op Pa rijs-Nice aansluitende Milaan-San Re- mo". Cools heeft twee aanbiedingen voor grote rondes, die van Spanje en Italië. „Door tijdgebrek ben ik er nog niet aan toegekomen te bekijken welke voor ons de meest geschikte is", aldus Cois Cools. HERMAN VAN SPRINGEL kopman (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE Harm Otten bros hoopt over een weekje weer te kunnen gaan trainen. Zijn huisarts, dokter Komman, kon hem gisteren geruststellen over de aard van de blessure. „M'n hiel is een beetje verdraaid, of gekneusd, maar ik heb in ieder geval geen spier gescheurd. Ik word nu iedere dag gemasseerd door ie mand van het Wit Gele Kruis en ver der moeten rust en zalfjes de rest doen". MILWAUKEE Attje Keulen- Deelstra heeft in Milwaukee een schaatswedstrijd over 1500 meter ver rassend gewonnen voor Ans Schut, die 1.4 seconde meer nodig had dan de Friezin: 2.33.0 tegen 2.34.4. Rieneke Demming maakte de Ne derlandse triomf compleet door met een tijd van 2.34.6 beslag te leggen op de derde plaats. Ook voor de he ren was een wedstrijd over deze af stand vastgesteld. De zege ging daarbij naar de Amerikaan Dan Carroll in 2.14.1. De prestaties werden beïnvloed door de slechte conditie van het ijs, dat evenals bij de sprint- kampioenschappen van het afgelopen weekeinde bijzonder zacht was. De uitslag van de 1500 meter da mes: 1. Attje Keulen Deelstra (Ned.) 2.33.0; 2. Ans Schut (Ned.) 2.34.4; 3. Rieneke Demming (Ned.) 2.34.6; 4. Satsjiko Saito (Jap) 2,37.9; 5. Tuula Vilkas (Fin.) 2.38.5. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Nederlandse Jiu-Jitsu- en Judobond heeft met onmiddellijke ingang de leden van de nationale tech nische commissie uit hun functie ont. heven. Dit naar aanleiding van een drastische reorganisatie die er in de NJJB zal plaatsvinden. Een en ander vloeit voort uit de onlangs gehouden open bespreking tussen het bondsbe- stuur en de judoka's van de Kokodan Dojo, de judoschool van Anton Gee- sink. Bij die gelegenheid werden van de zijde van de topjudoka's bepaalde mededelingen verstrekt, waar het be stuur onkundig van was. De blunder bij de landenwedstrijd Nederland Frankrijk, toen de NTC een aspiran- tenploeg samenstelde die volgens de huidige normen van de Europese Ju do Unie te oud was, zou de gang van zaken hebben versneld. De Nationale Technische Co—missie bestond uit de heren Nauwelaerts d'Age, Buchel, Schutte en Goederaad. De laatste had echter al eerder bedankt. Inmiddels is Anton Geesink be noemd tot secretaris van de vereni ging van judoleraren, waar ook de twaalf hoogstgegradueerden deel van uitmaken. BOEDAPEST (ANP) Op twee mannen heeft de Hongaarse voet balbond zijn hoop gevestigd om het prijsgegeven terrein in het interna tionale voetbal te heroveren. Zij zijn dr. Andras Terpitko en Joszef Hof- fer. De eerste is onlangs benoemd tot voorzitter van de Hongaarse bond en Hoffer is Karoly Soos opgevolgd als manager van het nationale team. Hongarije, dat in de vijftiger ja ren een vooraanstaande rol speelde, is de laatste jaren teruggevallen tot een middelmatige voetbalnatie, die haar dieptepunt bereikte in uitscha keling voor Mexico. Ook in het club voetbal hebben de Hongaren een stap moeten terug doen. Alle ver tegenwoordigers in de Europese be kertoernooien zijn reeds geëlimineerd. Deze resultaten leidden tot het af treden van Karoly Soos en het vol ledige bestuur van de Hongaarse bond. Met het verminderen van de re sultaten van het nationale team liep ook het bezoekersaantal in het gigantische Nepstadion terug: van twee miljoen in de topjaren tot een jaarlijks gemiddelde van 470.000 toe schouwers. Toch blijft Hongarije een land met voetbaltalent. Dit essentiële onder deel garandeert echter niet zonder meer succes. De Hongaarse voetbal lers missen de hardheid en conditie, die de oorzaak waren van een ne derlaag tegen de amateurs van De nemarken. Ook in de Runners-Up-Cupfinale van Dozsa Ujpest tegen Newcastle United, vorig jaar, trad dit gebrek GLASGOW (ANP) Bestuursle den van Glasgow Rangers hebben de Schotse voetbalbond verzocht maat regelen te treffen tegen de spelers van de Rangers en Celtic, die zater dag betrokken waren bij de moeilijk heden tijdens de wedstrijd tussen de twee toonaangevende Schotse clubs. Een woordvoerder van het bestuur, McCredie, zei dat de spelers verant woordelijk zijn voor het ontstaan van wanordelijkheden onder het publiek. „Als de spelers zich beheerst had den, waren er niet, zoals zaterdag, 26 mensen gearesteerd. Wanneer een wedstrijd ordelijk verloopt is dat een belangrijke stap in de richting van vrede op de voetbalvelden". Bij de ontmoeting Glasgow Ran gers - Celtic werd McDonald (Celtic) van het veld gestuurd en schreef de scheidsrechter de namen van de bei de aanvoerders op. (Van onze sportcorrespondent) ANTWERPEN De dopingcon trole die de bijzondere opsporings brigade (B.O.B.) uitvoerde bij het Europees dernykampioenschap, vo rige maand in het Antwerpse Sport paleis, heeft in alle gevallen een ne gatief resultaat opgeleverd. De ren ners die zich aan het onderzoek moesten onderwerpen waren Peter Post, Theo Verschueren en Jaap Oudkerk. VOETBAL Twee bestuursleden van de Braziliaanse voetbalclub Vas- co da Gama zijn naar Lissabon ver trokken om te onderhandelen over een transfer van Eusebio. Benfica heeft 430.000 gulden gevraagd aan Vasco da Gama, voor welk bedrag de Braziliaanse club dan zes maanden de beschikking krijgt over de Portu gese speler. Eusebio zelf verlangt on geveer 70.000 gulden voor die periode. aan het licht. In beide wedstrijden waren de Hongaren aanvankelijk duidelijk superieur, maar werden verslagen door de conditioneel ster kere tegenstanders. Andras Terpitko en Joszef Hoffer stellen zich tot doel de conditie op een hoger peil te brengen. Mede hier voor willen zij een betere verstand houding tussen de clubs en het na tionale elftal. De enige samenwer king tot nu toe bestond uit het aan passen van competitiewedstrijden aan internationale ontmoetingen. Een andere moeilijkheid is het il legale transfersysteem. Vier inter nationals zijn een jaar geschorst om dat zij hun club illegaal hadden ver laten. De taak van Hoffer en Ter pitko is zeer veelomvattend, maar Hongarije heeft te veel voetbaltalent om lang „buitenspel" te blijven staan. ROTTERDAM (ANP) Het Ne derlandse beroepsboksen heeft met de overgang van Rudie Lubbers en Jan van Ispelen van de amateurs naar de professionals dinsdagavond in de uitverkochte Rotterdamse Ri- vierahal een goede injectie gehad. Vooral het optreden van Rudie Lub bers, ongetwijfeld Nederlands beste amateurbokser van de laatste tien jaar, maakte indruk. De Amsterdam mer demonstreerde tegen de over een bijna onmenselijk incasseringsvermo gen de beschikkende Fransman José Guilloois zijn grote repertoire van stoten. Lubbers moest genoegen ne men met een overwinning op punten. Van Ispelen, technisch zeer be kwaam, mist de voor een prof zo noodzakelijke eindstoot, waardoor hij het merendeel van zijn partijen tot de laatste ronde zal moeten uitboksen. Bas van Duivenboode, de nationale kampioen in het halfzwaargewicht, werkte zich omhoog op de Europese ranglijst door de Duitser Arno Prick, die van zijn laatste achttien profpar tijen er slechts een verloor, ruim op punten te verslaan. De jonge Rotter damse promotor Aad Veerman re vancheerde zich met dit uitstekende programma, waarin Jan Lubbers voor de vierde Nederlandse overwin ning zorgde, voor het heel wat min dere spektakel, dat hij het publiek een maand geleden in Rotterdam voorzette. RUDI LUBBERS schitterend debuut Attje Keulen Deelstra en de Amerikaan Dan Carroll, de winnaars van de schaatswedstrijden voor dames en heren over 1500 meter in Milwaukee. ALGHERO (ANP) De Belg Pat- riek Sercu heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Sardinië gewonnen. Hij legde de 166 km van Oristano naar Alghero af in 4 uur 37 min. 33 sec. Sercu nam de leiderstrui over van de Italiaan Franco Bitossi. De Belg Steegmans eindigde als twee de in dezelfde tijd als de winnaar. De uitslag van de vierde rit is: 1 Sercu (Belg.) de 166 km in 4.37.33, 2 Steegmans (Belg.) z.t., 3 Scarbozza (It.) z.t., 4 Beghetto (It.) z.t., 5 ex aequo 48 renners onder wie Gimondi (It.), Merckx (Belg.), Bitossi (It.) en Reybroek (Belg.), allen in dezelfde lijd als de winnaar. Het algemeen klassement na vier ritten is: 1 Sercu 16 uur 17 min. en 11 sec., 2 Bitossi op 30 sec., 3 Van Vlierberghe (Belg.) op 1 min., 4 Dan- celli (It.) z.t., 5 Moser (It.) z.t., 7 Merckx op 1.54, 10 Gimondi op L»7

de Stem | 1970 | | pagina 19