'beschul diging van iden uyl: MINDER VERKEERSDODEN IN 1969 .egeringspartijen misbruiken macht Levering Mirages is niet goed begrepen Toestand kritiek in Oostenrijk VERZOEK LAOS OM CONFERENTIE REDE POMPIDOU TOT CONGRES Alleen in Londen én Houston Veroordelingen in Griekenland KRO gaat in op klachten Wijzigingen in toneelstuk Jan Cremer Moeong Soei prijsgegeven DR. VELDKAMP: SPECIALE RADEN VOOR OUDEREN VIJF1ING IN NEW YORK Commentaar I Verpeste sfeer Lusten en lasten RESPECTEREN DE STEM VAN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 17 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Volgens een voor lopige schatting zijn er in 1969 min der dodelijke verkeersslachtoffers gevallen dan in 1968. Voor 1969 zal het aantal uitkomen op 2850, tegen 290". doden het jaar daarvoor. Het aantal gewonden is wel opgelopen: van ruim 62.000 in 1968 tot 65.000 in 1969. Dit deelde minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) gisteren mee in de Tweede Kamer, waar zijn begroting de revu passeerde. Minister Bakker toonde zich zeer verheugd over de daling van het aan tal dodelijke slachtoffers, maar hij zag geen aanleiding om te veronder stellen dat van een algemene dalen de trend sprake is. Hij wilde niet ver der gaan dan dat „we met dit be leid op de goede weg zijn". Hij schreef de daling onder andere toe aan een aantal kleine maatregelen zoals bij voorbeeld de invoering van praatpa len, de ongelijkvloerse kruisingen, verharde berm enz. Over de praatpaal zei minister Bak ker dat er een Nederlands systeem is ontwikkeld, dat aan zeer hoge eisen voldoet. Eind 1973 wordt de voltooi ing van het gehele net verwacht, dat voorziet in één paal per kilometer, dat wil zeggen om de twee kilometer een paal aan weerszijden van de weg. Minister Bakker deelde verder mee dat op het ogenblik bij hem centraal staat dat de groei van het autopark resultaat is van de vrije keus van de individuele burger. Of men ten aan zien van het gebruik het individu de voledige vrijheid kan laten is een vraag apart. De minister noemde het volledig duidelijk dat met name het gebruik van privé-vervoermiddelen in de stadscentra beperkingen moeten worden opgleegd en dat men niet on beperkt tegemoet moet komen aan de vraag naar rijden en parkeren. „Dit zou mijns inziens leiden tot on aanvaardbare maatschappelijke con sequenties. Gisteren ook heeft de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid in een rapport laten weten dat auto's 's avonds een ver lichting zouden moeten hebben, die ligt tussen de nu gebruikelijke dim lichten en stadslichten. Er zouden daarom „stadslichten nieuwe stijl" moeten komen, omdat dimlicht een ontoelaatbare verblinding bij avond veroorzaken. Stadslichten zijn echter te onopvallend. De academische rust aan de Am sterdamse gemeentelijke uni versiteit is opnieuw zichtbaar ver stoord. Zichtbaar, want in feite is de sfeer in bepaalde kringen van de Amsterdamse studentenwereld al enkele jaren om te snijden. Die sfeer, van ongemotiveerde persoon lijke verdachtmakingen, geroddel en ondergronds gewroet, maakt het beoefenen van de wetenschap vrij wel tot een illusie- Prof. Daudt, een oud-journalist, heeft er bij de politicologen zo ge noeg van, dat hij geen kans meer zegt te zien de eerste- en tweede jaars studenten een basis te geven voor het vak, dat ze willen gaan be oefenen. Hij heeft voor hen zijn col leges gestaakt. Op dezelfde dag dat hun universiteitsgebouw in Am sterdam is gesloten. De maatregelen doen, oppervlak kig gezien, wat paniekerig aan. Maar wie wat verder onder de op pervlakte in bepaalde faculteiten en subfaculteiten kijkt, moet met te genzin misschien erkennen, dat in een sfeer om te snijden geen leeropdracht kan worden vervuld. Zeker niet als wetenschappelijke medewerkers eigen politieke en ideologische doeleinden primair stellen en daardoor de wetenschap pelijke benadering van problemen aan hun laars lappen: Minister Bakker heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat de regering er veel voor voelt een deel van het lesvluchtenprogramma van Schiphol over te brengen naar Woensdrecht. Hij hanteert daarbij hef motto: de lasten en lusten moe ten we samen delen. Daarin heeft minister Bakker vol komen gelijk. Maar zo'n verdeling moet dan wel eerlijk zijn. Wat de lusten betreft: die zien wij nog niet goed zitten. De KLM, om wier les vluchten het hoofdzakelijk gaat, trouwens ook niet. Nog maar kort geleden gaf de maatschappij tegen over ons openhartig toe dat het wat haar betreft slechts om landen en opstijgen gaat en dat de werkgele genheid die zij zal scheppen het treffendst aangeduid kan worden met nihil. Als de regio Bergen op Zoom de lasten accepteert, dan zal er toch eerst duidelijkheid moeten zijn over de te verwachten lusten. En daar hoort vliegtuigje-kijken niet bij, a kan dat leuk zijn voor mensen die biet langs de startbanen wonen. Het is nog niet zover, maar waak zaamheid is geboden als ook Den Haag al zo enthousiast wordt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De socialistische fractievoorzitter drs. J. den Uyl beschuldigt de regeringspartijen in de Tweede Kamer van machtsmisbruik. Hij deed dit gisteravond na mislukte po gingen van zijn fractie de nota-Schut over de militaire oefen terreinen op zo kort mogelijke termijn in het openbaar te la ten behandelen. De Kamermeerderheid wees eerst een verzoek van de socialist Wieringa af voor een discussie over de nota in een openbare commissievergadering. Een tweede poging er een interpellatie van te maken, werd eveneens afgestemd. De fractie van D '66, de PPR, de PSP, de BP, de groep-Harmsen, de GPY en mr. Kronenburg (eenmansfractie) steunden het interpellatieverzoek van de P.v.d.A. wel. Onmiddellijk na deze mislukte po gingen deelde drs. J. den Uyl in een persbijeenkomst mee, dat zijn fractie het initiatief zal nemen om het Ka merreglement van orde over het in- terpellatierecht te wijzigen. Een der de of een vierde deel van de Kamer moet het recht hebben, aldus drs. den Uyl, een interpellatie op de agenda te krijgen. Per slot van zaken kunnen 15 Kamerleden de Kamer al laten bijeen roepen. De beschuldigingen van de socia listische fractievoorzitter sloten gis teren een bewogen debat af over de militaire oefenterreinen in Nederland. Bekend is, dat de meerderheid van de Tweede Kamer tegen de nota-Schut is, waarin Oirschot, De Harskamp, het Kuinderbos (N.O.P.) en de Lau- werszee als toekomstige regionale oefengebieden genoemd worden. Onlangs lieten KVP-kamerleden in Noord-Brabant officieel weten, dat de KVP-fractie tegen de bestemmingen Oirschot, de Harskamp en het Kuin derbos is. Vorige week stelde de KVP-er Jansen, militair specialist van zijn fractie, in het openbaar zeer nadrukkelijk vast, dat minister Schut zijn nota beter kon intrekken. Drs. Den Uyl daagde gisteren de KVP-fractie uit deze uitspraken niet alleen buiten het parlement maar ook in de Tweede Kamer waar te maken. De heer Jansen deed dit niet. Later op de dag kwam hij er wel weer mee in een persbijeenkomst, waarop drs. Den Uyl met zijn beschuldiging kwam, dat: „Dit soort politici de mensen belazeren". Verder zei drs. Den Uyl: „Waarom de mensen uit be trokken gebieden wel naar Den Haag (3 maart) laten komen om te praten over hun bezwaren, terwijl je overal zegt, dat het met die terreinen niet meer hoeft", aldus de socialist. „De regeringspartijen belemmeren op de ze manier de functie van de oppo sitie. Zij moeten deze functie toch minstens respecteren". Hij zag dit manipuleren met de macht van de Kamermeerderheid als een verlengstuk van een uitspraak, die de KVP-er Maenen onlangs in een heftige aanval op de Partij van de Arbeid deed over het recht van interpellatie. De heer Maenen be schuldigde de oppositie toen, dat zij van dit recht van interpellatie mis bruik maakt. „Het recht van de min derheid is nu in het geding gekomen" zei drs. Den Uyl gisteravond. „Van middag is dit manipuleren met de macht in de kamer duidelijk geble ken". Nu de interpellatie niet doorgaat zullen de socialistische leden van de Kamercommissie wel aanwezig zijn bij de twee hearings voor de belang hebbenden in de voorgestelde oefen- gebieden. Deze bijeenkomsten wor den in Den Haag gehouden. In de Kamer had de socialist Wierenga eerst gezegd het onzinnig te vinden de mensen te laten komen, omdat de nota toch geen meerderheid krijgt. De Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. komt binnenkort ook met een initiatief tot wijziging van de enquêtewet. Deze wet geeft onder meer het parlement het recht een enquête in te stellen naar vermeende of werkelijke maatschappelijke mis standen. Onlangs is een dergelijk verzoek van de radikalen om een on derzoek in te stellen naar de machts concentraties in het bedrijfsleven bij fusies, afgewezen. Merijn is ziek. WASHINGTON (RTR) President Pompidou van Frankrijk heef gisteren in een rede tot het Amerikaanse congres, op de tweede dag van zijn officiële bezoek aan de V.S., verklaard, dat Israëls overwin ningen op de Arabieren hachelijk en steriel zijn, tenzij de joodse staat zou afzien van militaire verovering en het vraagstuk van de Palestijn se vluchtelingen zou oplossen. h't is „Poppy" Northcutt, het enige meisje tussen 160 mannen op „mission control" in Houston, van waaruit de ruimtevluchten worden gecontro leerd. „Poppy" is momenteel in Londen om zich voor te bereiden op het ware werk dat wacht over zes weken bij de volgende maanvlucht. Het Franse staatshoofd legde er de nadruk op, dat de politiek van de Franse regering in het Midden-Oos ten voor geen van beide partijen in het Arabisch-Israëlische conflict scha delijk was. President Pompidou gaf toe, dat het Franse wapenembargo tegen Is raël en de verkoop van meer dan 100 Mirages aan Lybië critiek hadden uit gelokt, maar deze Franse politiek is naar de mening van Pompidou ver keerd begrepen. De staat Israël, aldus Pompidou, was een preventieve actie begonnen, die onmiskenbaar succes voor Israël op het slagveld had opgeleverd. „Ik bevestig hier het recht van de staat Israël, niet slechts op een bestaan maar ook op veiligheid en de vrije uitoefening van alle rechten van een onafhankelijke »n soevereine staat", aldus Pompidou. „Maar wie kan het hachelijke hiervan en op de lange ATHENE (Rtr./ANP) Miche Garufi, een 22-jarige Italiaan uit Brindisi, is in Athene bij verstek tot vier maanden gevangenisstraf vei oordeeld, omdat hij in Griekenland een liedje van de gevangen Griekse componist Mikis Theodorakis zou hebben gezongen. Tijdens een vakan tieverblijf in 1968 zou de Italiaan ook anti-regeringsgezinde propagan da verspreid hebben. Twee Griekse soldaten werden le' der tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld op beschuldiging van subversieve activiteiten. duur steriele karakter van de behaal de overwinning niet inzien", zo vroeg de Franse president zich tevens af. „Wie begrijpt niet, dat er geen verze kerde toekomst voor Israël is buiten een duurzame ontspanning met de omringende wereld, een o-ntspannning die inhoudt, het afzien van militaire verovering en de oplossing van het Palestijnse vraagstuk"? President Pompidou merkte op, dat het fanatisme dagelijks groeide in het Midden-Oosten en dat een snelle op lossing om zelfs nog ergere crises te voorkomen moet voortspruiten uit ac tie in de Ver. Naties, en vooral uit een overeenkomst van de vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, de V.S. en de Sovjet-Unie. Deze „Grote Vier"-mogendheden zouden de algemene voorwaarden voor een regeling moeten definiëren en voorstellen en waarborgen moe ten verschaffen. President Pompidou betuigde zijn instemming met het besluit van de V.S. om te trachten door onderhan delen een einde te maken aan de Vietnamese oorlog. Hij sprak echter zijn twijfel uit over de houding der partijen op de Parijse vredesconfe rentie over Vietnam, die een impasse hebben geschapen. Na zijn eerste gesprek op dinsdag met president Nixon op het Witte Huis was hij ervan overtuigd, dat het Amerikaanse staatshoofd bezield was met de wil om tot vrede te komen in de onderhandelingen met Hanoi en de Vietcong. Pompidou zei te weten, op grond van Frankrijks ervaring in Indo-Chi- na, hoe moeilijk het was een conflict op te lossen als de Vietnamese oorlog. Maar, zo voegde de Franse president eraan toe. hoe groter de vereiste in spanning hoe groter de behaalde eer. „Sta mij toe, u als vriend te zeggen, dat het einde van de oorlog in Viet nam de geweldigste overwinning voor de V.S. zou zijn, namelijk een over winning die zij in de eerste plaats op zichzelf behalen". President Pompidou tijdens zijn rede tot het Amerikaanse congres. Links achter hem zit Amerika's vice-president Spiro Agnew en de speaker John McCormack. NEW YOKK (Rtr.) De 27-jarige mevrouw Margaret Kienast heeft gis teren in het Presbyteriaans zieken huis in New York het leven geschon ken aan drie meisjes en twee jon gens. Allen maken het redelijk goed. Mevrouw Kienast had middelen ingenomen die de vruchtbaarheid bevorderen. Zij heeft al een vierja rig dochtertje en een anderhalf jaar oude zoon, eveneens geboren na het gebruik van de vruchtbaarheidspil- len. Wanneer de kinderen in leven blijven vormen zij de tweede vijfling van de V.S. WENEN (A.F.P.) In Tirol en Vorarlberg in Oostenrijk heerst een kritieke toestand als gevolg van voortdurende lawinedreiging; 14.000 wintersporttoeristen kunnen niet naar huis. In Tirol zijn 25 wegen voor het verkeer afgesloten vanwege het la winegevaar. De spoorlijn tussen Oostenrijk en Zwitserland is tussen Langen en Bludenz geblokkeerd. Alle internationale tremen worden via Beieren omgeleid. Het station en verscheidene huizen in Langen zijn ontruimd. In Zürs, een wintersport plaats die al vijf dagen van de bui tenwereld is afgesneden, kwam woensdag een kleine lawine op een hotel terecht. Een echtpaar uit Ar gentinië werd bedolven. Na enige uren konden zij worden gered. De vrouw is ernstig gewond. In het Pitzdal kwam een lawine op een weg te-recht, waardoor vijf personen werden bedolven. Drie van hen konden spoedig worden bevrijd. Naar de andere twee wordt nog ge zocht. In het Franso Alpendorpje Lans- le-Villard heeft men een man en een vrouw kunnen redden die 17 uur lang onder de sneeuw en de puin hopen van hun hotel bedolven heb ben gelegen. Men neemt aan dat de zeven mensen, die hier nog vermist worden, zijn omgekomen. In Frankrijk verwijt men de plaatselijke autoriteiten dat zij al te vlot bouwvergunningen verstrek ken en daardoor op lichtzinnige wij ze met mensenlevens omspringen. Voorts zouden mededelingen van meteorologische stations over lawi negevaar gewoon per brief naar de gemeentehuizen zijn gezonden. IN BAGDAD is bekend gemaakt dat 13 mannen, die in 1963 en 1964 in Irak ter dood zijn veroordeeld, on langs in vrijheid zijn gesteld. HET 7-jarig jongetje M. Derrix is om het leven gekomen, toen hij in Eibergen overstak en onder een truck met oplegger liep. DE FBI heeft bekend gemaakt dat men twee kleine meisjes heeft terug gevonden die maandag in Alabama waren ontvoerd. Een van de twee daders is gearresteerd. DE overlegcommissie van studen ten aan het instituut voor perswe tenschap in Amsterdam heeft prof. Rooij verzocht het instituut onmid dellijk te heropenen. DE PORTUGESE autoriteiten heb ben meegedeeld dat een oppositielei der, de advocaat Francisco Salgado Zenha, is gearresteerd wegens onge hoorzaamheid jegens de politie en opruiing van de openbare mening. HET voormalig Boeren-partijlid- statenlid B. M. Steur heeft samen met een aantal anderen, in hoofdzaak uit de Boerenpartij getreden personen, een nieuwe politieke groepering in het leven geroepen. De partij, die de naam „Democraten 2000" draagt, zal zich opstellen als centrum-groepering tussen de KVP en de WD in. HILVERSUM (KNP) In het KRO programmablad „Studio" gaat Frans Wijssen in op klachten, dat de recente KRO-steekproef over het celi baat niet te vertrouwen zou zijn. Uit de steekproef bleek dat 70 pet. voor gehuwde priesters was en 59 pet. vond dat het pastoraal concilie na mens hen besluiten kon nemen. De resultaten uit 'n steekproef kun nen natuurlijk afwijken van die uit 'n onderzoek onder de gehele bevolkings groep, aldus het commentaar in Stu dio maar de sociale wetenschappen hebben methodes ontdekt waarbij uit steekproeven onder kleine groepen betrouwbare antwoorden kunnen worden gevonden, die voor de totale groep gelden. De groep van 1045 ondervraagden was als volgt samengesteld: de helft was man, de helft vrouw. Jonger dan 45 jaar was 60 pet.; dertig procent zat tussen de 45 en 55 jaar; tien procent was 65-f Meer dan de helft woonden m dor pen en kleine steden, bijna de helft in de zuidelijke provincies. Gevraagd naar hun kerksheid zeiden 66 van elke honderd, dat ze elke week naar de kerk gaan; 24 gaan nu en dan: 10 zelden of nooit. Op een persconferentie van het I-doc te Rome heeft prof. dr. P. Smul ders S.J. van de Amsterdamse theo logische hogeschool verklaard, dat er geen enkele serieuze reden is om er aan te twijfelen of de plenaire ver gadering van het Nederlandse pasto raal concilie wel een goede vertegen woordiging is van de gemiddelde me ning der priesters en het actieve deel der gelovigen, Die twijfel is in de in ternationale pers ontstaan na uit drukkelijke verklaringen van conser vatieve groepen in Nedreland en soms overgenomen in verklaringen van bisschoppen in het buitenland. Prof. dr. Smulders wees er echter op, dat de getrapte verkiezingen juist be gunstigend werken voor de midden moot, omdat bij elke trap in die ver kiezingen de extremisten van links en van rechts afvallen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompê (CRM) heeft gisteren in de Eer ste Kamer gezegd, dat er wijzi gingen schijnen te worden aan- gebracht in het omstreden to neelstuk dat Jan Cremer voor de toneelgroep „Studio" ge schreven heeft. Zoals bekend hebben enkele actrices gewei gerd in dit stuk op te treden om dat zij het obsceen vinden. Minister Klompé zei dat „Stu dio" en niet zij aan Jan Cremer opdracht heeft gegeven het stuk te schrijven. Wel heeft zij haar goedkeuring aan de opdracht verleend, wetende dat Cremer een „controversiële figuur" is. De minister kent het stuk zelf niet. NEW DELHI (AFP/RTR) Laos heeft verzocht om een soort Geneef- se conferentie, met het doel een ein de te maken aan de strijd met infil trerende Noord Vietnamese troepen, die een strategisch belangrijke stad hebben ingenomen na zich van de Vlakte der Kruiken meester gemaakt te hebben. Deze Laotiaanse stap is door India bekendgemaakt, dat voorzitter is van de internationale controlecommissie voor Laos. In welingelichte kringen in Vienti ane, de Laotiaanse hoofdstad, is ge zegd, dat 400 man Noordvietnamese troepen zonder slag of stoot in het bezit zijn gekomen van Moeong Soei, 25 km ten westen van de Vlakte der aanv. nw. leerjaar 31 mrt. 1970 Oostzeedijk 232-242 tel.- (010) 138129' DEN HAAG (ANP) „Ik vraag me wel eens af of we met de bouw van bejaarden tehuizen op de goede weg zijn. De mensen leven daar met de dood. Gedacht zou kunnen worden aan b.v. flats, waar naast anderen ook bejaarden zouden wo nen. Dan kunnen ze leven met het leven", aldus dr. G. M. J. Veldkamp, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Gerontologie in Den Haag. Hij introduceerde daar het „Nederlands tijd schrift voor gerontologie" dat de Vereniging voor Ge rontologie eens in de drie maanden uit gaat brengen. In het tijdschrift zullen we tenschappelijke onderzoe kingen op gerontologisch terrein worden gepubliceerd. Dr. Veldkamp zei dat de Nederlandse Vereniging voor Gerontologie het on derzoek en het onderwijs over de problematiek van het ouder worden wil be vorderen. Hij stipte aan dat van de tien miljard gulden die in Nederland aan de be jaardenzorg wordt uitgege ven, er slechts enkele mil joenen aan research worden besteed. De Vereniging voor Gerontologie heeft in een brief aan de voorzitter van de Gezondheidsraad gesteld dat het wenselijk zou zijn als er een Nederlands insti tuut voor gerontologie zou komen, dat coördinerend moet werken. De research op gerontologisch terrein is thans teveel verbrokkeld. Nederland telt rond 1.316.000 personen van 65 jaar en ouder. Dat is 10,2 procent van de totale bevol king. CBS-prognoses geven voor' de jaren 1990 en 2000 een percentage bejaarden van 11,6 te zien. Dr. Veld kamp is van mening dat de bejaarden uertegemuoordigd zouden moeten worden in wijkraden, gemeenteraden en Kamer. De gemeentebe sturen zouden misschien in hun gemeenten speciale ra den, samengesteld uit oude ren, kunnen vormenzo meende dr. Veldkamp. Kruiken. Deze stad, die dinsdag door regeringstroepen werd prijsgegeven, is van strategische betekenis, daar zij de toegang verspert tot de hoofdweg van Vientiane naar de koninklijke residentie Loeang Prabang. Het denkbeeld van een internatio nale conferentie over Laos is in het Indische parlement bekendgemaakt door de Indische minister van bui tenlandse zaken, Dinesj Singh. Vol gens de Indische minister kunnen al leen Engeland en de Sovjet-Unie mede-voorzitters van de GenSefse conferentie van 14 landen, die in 1962 de Laotiaanse neutraliteit tot stand bracht, een nieuwe conferentie be ieggen. In Bangkok heeft de premier van Thailand, Thanom Kittikatsjorn, mee gedeeld, dat een Noordvietnamese co lonne de stad Paksane nadert. Deze stad ligt dicht bij de grens van Laos met Thailand. Volgens de Thailandse premier willen de communistisch ge zinde Pathet Lao-troepen Laos in twee stukken verdelen. De vice-voorzitter van de nationale Laotiaanse vergadering, prins Sop- saisana, verklaarde in Vientiane dat de regering de militaire toestand als ernstig maar niet wanhopig be schouwt. Besloten is een gedeeltelijke militaire dienstplicht in te stellen. De parlementscommissie waarvan hdj voorzitter is en die belast is met de toepassing van de akkoorden van Ge- nève, zal trachten tot een bestand te komen, gevolgd door onderhandelin gen. Ook gisteren hebben Amerikaanse B-52-bommenwerpers de posities van de Pathet Lao en de Noordvietnamese strijdkrachten op de Vlakte der Krui ken gebombardeerd. De Amerikaanse militaire woordvoerders bewaren hiervoor echter een strikt stilzwij gen. -:1

de Stem | 1970 | | pagina 15