S-SLAG Vergeten goudkoorts bevangen Oase in Noordzee werd vakantie topper Hippe vogels ontdekten dolce vita en maakten de weg vrij voor het internationaal toerisme Een kaartje leggen in de lounge een frisse neus op het strand een ommetje maken door het dorp en dan weer rap de koffer in )ER SNEPPEN leuzen )IENDE )E NTANT )UNTANT ASIS :R(STER) rtzaak met spoed DE STEM geet dat land, vergeet Franco en erken deemoedig, dat hij van een geheel an der ras is. Hij is een Ibizenco, houd dat goed vast. Hij behoort tot een uit verkoren kaste van lachende levensge nieters, die lak hebben aan alle regle menten, die het vasteland in elkaar knutselt om het leven te verrijken en de ziel te adelen. „Weg ermee", roept de Ibizenco, „als God in Frankrijk leeft, dan woont zijn zoon op Ibiza". En om te bewijzen, dat het hem ernst is heeft hij het eiland in het diepste geheim uitgeroepen tot een republiek, die tot nader order uit pure gemak zucht de kastanjes door Spanje uit het laaiend welvaartsvuur laat halen". Slordig feit Die eigenzinnigheid hebben de Ibizen- co's waarschijnlijk geërfd van de Car- thagers, die 2600 jaar geleden het eiland ontdekten en op een strategische plaats hun versterkte stulpen tegen de berg plakten. Daarmee was de kern van de huidige hoofdstad een uiterst slordig feit: wie nu door het centrum van Ibiza slentert, wringt zich door eeuwenoude stegen, die als spataderen aan de witte burcht hangen; slordige pleinen zijn er God zegene de greep tussen gefrommeld. Later, in de dertiende eeuw na Chris tus, is er op de berg pas een plaats ingeruimd voor een kathedraal, die on danks de eeuwige waarden, die hij schraagde, de tand des tijds niet kon trotseren en in de 18e eeuw opnieuw moest worden opgetrokken Vlak in de buurt ligt het archeologisch museum, dat volgestouwd is met unieke voor werpen, die Phoeniciërs, Carthagers en Romeinen hebbenachtergelaten. Toegegeven: er zijn mooiere steden dan Ibiza, maar de reiziger, die ademloos uit zijn eigen verpieterde vaderland is komen aansnellen, voelt er zich wel volmaakt thuis en dat vinden de Ibizenco's het belangrijkste. „Een puinhoop met een bloem erop", zegt hun filosofie, „is oneindig veel boeien der dan een praalgraf, waar de gieren boven vliegen". De eerste vreemdelin gen, die ook tot deze ontdekking kwa men, werden gerekruteerd uit de in ternationale schrijvers- en kunstenaars clan, die het dolce vita van het derde Baleareneiland gretig enterde. Neder land vaardigde onder meer Simon Vinkenoog, Esteban Lopez en Jan Cre- mer af. Pothuis Later volgden ook de hippe nomaden stammen, die in gehuurde bouwvallen met smaak hun vredespijpen rookten en fraaie orgiën bouwden. Het eiland werd in no time veranderd in één gi gantische drugstore, waarin de offer gaven van hand tot hand gingen. Het handjevol agenten goedmoedige af gietsels van Bromsnor kneep onder tussen uit pure machteloosheid beide ogen dicht en de enige keer, dat een walmende nachtclub met de gummi stok ontruimd •,"?rd, kwam er prompt 12 uur later een telegram uit Madrid met het bevel de tent onmiddellijk weer voor het publiek open te stellen. De eigenaresse was toevallig ook een nicht van de verantwoordelijke minis ter en had oompje even opgebeld. De Ibizenco's vonden het allemaal best (vrijheid blijheid ligt hun aan het gulle hart gebakken), maar toen ze er een maal achter waren, dat de hippe vo gels geen geld in de la brachten, be koelde de liefde snel. Ze knutselden wat verordeningen in elkaar en joegen de schilderachtige horde daarmee naar buurman Formentera, dat nu gepromo veerd is tot internationaal pothuis. Het braakliggend terrein op Ibiza werd vakkundig opgevuld met middenstan ders uit Engeland, Duitsland en Scan dinavië, die als bulklading door de toeroperators op het kleine vliegveld bij de hoofdstad werden gedropt. Zij zorgden voor de goldrush, die van het vissersdorp San Antonio Abad een modern Klondyke maakte, zij waren ook verantwoordelijk voor de onge hoorde horeca-erupties op het eiland. Hotels met Hiltonallure kwamen als zelfrijzend bakmeel uit de grond, ver warmde zwembaden, folkloristische neptenten en romantische eetsleuven verdreven de nettenboetsters en Knier tjes uit hun witte huizen. En de pas toor op zijn hoge berg zag, dat het goed was en laste haastig een. extra collec te voor algemene noden in. Couveusekinderen Wie nu nog aan de oude eilandsfeer wil nippen, kan in San Antonio zijn dorst al niet meer lessen. San Antonio is prijsgegeven aan de couveusekinde ren van het sociaal toerisme, die in luxe opslagplaatsen omzichtig van hun vakantiegeld en kinderbijslag worden verlost. Het zij zo. Als ze maar lol hebben. Maar verderop, in Santa Eulalia del Rio, kun je nog een frigola drinken met de lokale borsten, die hun werkdrift definitief onder controle hebben. Daar behoren de terrasjes nog toe aan Pedro, Roberto en Antonio, die in de brandende zon hun krijgs plannen beramen. Ze hebben hun gitaren al gestemd voor de folklo ristische avondjes en de plaatselijke Vittorio de Sica -een mooie jongen uit de jaren dertig heeft zijn wrak ke motorjacht alvast een verfje ge geven. Straks zet hij ook nog een kapi teinspet op en stelt hij zich wijdbeens op aan de monding van Ibiza's enige rivier om bleekgezichten voor een rondvaart in zijn boot te helpen. Winkeldochters Antonio komt dit jaar trouwens ook beslagen ten ijs. Zijn amoureuze vor deringen met aangespoelde winkeldoch ters waren in 1969 weliswaar bevre digend, maar het verdroot hem alleen, dat na het minnen de conversatie de finitief stokte. Hij heeft nu een boekje uit Londen laten komen, dat in vijf talen uitlegt, hoe men een vrouw blij vend boeit. De hoofdstukken spelen zich achtereenvolgens af in een metro station, een warenhuis, een treincoupé en een bioscoop Akkoord Ibiza heeft geen ondergrondse, geen warenhuis en geen trein, maar er zijn vrouwen ge noeg op het eiland en daar gaat het uiteindelijk om. Antonio heeft dan ook hét volste vertrouwen in zijn toe komst. Inktvisje In het café om de hoek hebben de getrouwen ondertussen een fles land- wijn opengetrokken en gefriteerde inkt vis besteld. Uit de koffergrammofoon dondert de vijfde symfonie van Beet- hoven. De laatste vijf maanden zijn er in Ibiza tien hotels bijgekomen, de lan dingsbaan op het vliegveld wordt ge schikt gemaakt voor de jumbojets. Het wachten is alleen nog op de toe risten. Ibiza lust ze rauw. IBIZA EET DE TOERISTEN RAUW UIT HET VUISTJE TEXEL HEEFT ZIJN TOERISTENSCHAPEN OP HET DROGE op het Tesselse strand, waar zij de leden en donateurs wilden confronteren met eikaars naakte feiten. Dat het plannetje achteraf in het zoute water van het Marsdiep viel, komt niet door ruimtegebrek, maar door de gemeenteraad, die een dergelijk initiatief net wat te gortig vond en zich bijtijds' met bijbelvaste kennis van zaken herinnerde, dat blootje altijd om zijn loontje komt. Voorlopig zal men dus op Texel de broek aan moeten houden. Landelijke dommel Voor de rest kan men zïj-n gang gaan op dit grootste van de vijf Waddeneilanden, dat door het toerisme voorgoed uit zijn landelijke dommel gewekt is. U moe^ er alleen geen broeierig stadsvertier verwachten, geen nachtclubs, geen danseressen met wegwerp-bh's en bijkleurende champagne van honderd gulden per fles. De Tesselaar is nu eenmaal een man, die als het e^e kan de wal bij de schuur laat en niet onder de ogen van nachtbrakers en barzwetsers. Hij heeft er niks op tegen, als u in De Koog een voedzame croquet nuttigt en hij kan er ook goed inkomen, als u een avondje wil dansen of klaverjassen met dat geschikte stel van kamer zes. Dat kan allemaal geregeld worden, maar haal asjeblieft geen fratsen uit, want daar is hij niet van gediend. Metropool Zoals de Tesselaar is, zijn ook de dorpen, die hij in de loop der eeuwen gebouwd heeft Hij heeft geen behoefte aan een metropool, aan tunnels en kathedralen. De kerken, waarin hij de Heer aan Zijn trekken laat komen, zijn doorgaans bescheiden, de boerderijen, die hij voor zichzelf bouwde, missen de uitdagende allure van de bolwerken op het Groningse Hoge Land. En zelfs in de hoofdplaats Den Burg heeft hij zich niet overmatig uitgesloofd om er wat moois van te maken. Een dromerig plein, waar hij zijn lammeren kon verkopen, vond hij al meer dan genoeg. Dat achteraf de kerk wat groter is uitgevallen, dan was voorzalen, beschouwt hij als een investering, die voor hem achter de schaapjeswolken rente op rente oplevert. Miniaturen Naast Den Burg heeft het eiland nog zes andere dorpen, miniaturen van een typisch Hollandse samenleving, gerangschikt rondom het Godshuis. De enige, die er een beetje tussenuit springt, is De Koog, dat door zonaanbidders en Reine Lufthappers is opgestoten in de vaart dier volkeren. Tot 1900 was er hier ook weinig leven in de brouwerij, maar nadat in 1898 twee Duitse families met grote vakantieverhalen in hun Heimat waren teruggekeerd, begon de toeristenstroom te wassen. Toch is ook De Koog tot nu toe ontkomen aan de bulldozer, die overal in Europa de grond rijp maakt voor vakantiefabrieken. Het ligt nog steeds vrijblijvend op zijn dooie dudnrug en geniet van de intense stilte. Houwen zd. Men zal ook op Texel tevergeefs zoeken naar de geraffineerdeluxe van een internationaal horecabedrijf. In de hotels tikt het klokje net als thuis en de maaltijden, die geserveerd worden, zijn voedzaam en zonder franje. Een soepje vooraf, stukje vlees, doperwtjes en aardappelen met goeie sju en een toetje. Als u daaraan denkt, zit u goed op Texel. Daarna nog een kaartje leggen in de lounge, een ommetje maken door het diorp, een frisse neus halen op het strand en dain rap de koffer in. Want morgen is er weer een dag. Daar komt men zelfs op een eiland niet onderuit. U kunt dan misschien de Texel route eens verkennen, die het eiland in vijfenzeventig kilometer puur natuurschoon exposeert. Het zit er ook dik in, dat u op een gegeven moment de steven wendt naar Oudeschild en vandaar met schipper Slik naar de robben gaat. Vijf gulden voor volwassenen, één gulden voor een kind. Dat kan de kop niet kosten. Redder in nood En dan zijn er nog de paarden, die gehuurd kunnen worden, de tien natuurreservaten, de landelijke musea in Den Burg en De Waal, de stille wandelpaden, waarop u weken vooruit kunt. En als u de boerse rust echt niet meer harden kunt, is er altijd nog die Chinees als redder in de nood, In zijn schemerig eethuis in de Gravenstraat 3 in Den Burg serveert hij een dagmenuutje voor zo'n vijf gulden en een rijsttafel voor twaalf piek- Tussen twee ballen gehakt door kan zo'n bezoekje, nooit kwaad. Daarna lieten die Romeinen wa^ munten, wijnzeven en paarde-bitten in de vruchtbare eilandbodem achter. De Saksische en Frankische overheersers deden er later nog wat scherven bij ten behoeve van de archeologen. Het grootste deel van de buit, die zij uit de bodem opdiepten, ligt nu te kijk in het Texels Museum in Den Burg. In de zeventiende en achttiende eeuw was de haven van Oudeschild de invalspoort van Amsterdam. Als je nu door de miniatuurstraatjes loopt en aan de rand van het pierebad staat, kun je je nauwelijks voorstellen, dat hier de Oost-Indiëvaarders met hun schepen gevuld met specerijen voor anker gingen. Oh Jo, oh Jo. wat is dat lang geleden. Dauwtrappers Texel draagt ook met ere de bijnamen „vogeleiland" en „schapeneiland" En daar is dan geen woord van gelogen, want de boeren hebben gezamenlijk vijfentwintigduizend schapen op het droge en in het stillle natuurreservaat kunnen de dauwtrappers honderd vogelsoorten observeren, variërend van de lepelaar tot de bruine kiekendief, van de kluut tot grutto en blauwe reiger. Een verrukkelijk eiland, dat heeft u ondertussen wel begrepen Een stuk Nederland, waar je zelfs in het hoogseizoen geen verre tocht hoeft te maken om je in je dooie eentje te isoleren van de andere vakantiegangers. Niet voor niets lietende naturisten kortgeleden hun hebberig oog vallen N.V. die bij ons hun inkopen ko- leid personeel, te laten ont- verantwoordelijkheidsgevoel eten daarom hoog zijn. Onze INSEN, die van zichzelf we- in voldoen. Bent u dat ook, len te Axel en Oostburg. En ar wilt u het wel graag wor- iden u op). ijf de basis leggen voor een erne detailhandel), zijn voorzieningen als b.v ng, vergoeding studiekoster gaarne vrijblijvend inlichten Wij doen dit bij voorkeur 25 februari a.s van 17.00 tot 1, Oostburg. 19 00 tot 20 30 ^ennedvplein 2. Axel U kunt voor eer afspraak, ons adres thus 116 te Bergen op Zoom timer 01640-6750 lor te Breda: 15 20 uur per week dm. ervaring en helder r. Rooseveltlaan 8, Breda IEUWS daadwerkelijk reageert. ®IZA. In de blauwe Middellandse maakt Ibiza de beschikbare bruine 'uiken weer nat voor de invasie van periodieke volksverhuizers. In 1969 teï- e men ruim 4 miljoen overnachtingen u deze bruine, zondoorstoven oase van kilometer lang en 20 kilometer weed, die van de bevolking de troetel- faam „witte parel in zee" kreeg. Zij Jonden daar een king-size speeltuin 'an 572 vierkante kilometer met kleine, f.'romantische stranden, kale bergen, [°tspartijen en stille baaien. Zij vonden r ook 1190 hotels en pensions, stenen Fushopen. die het eiland grondig heb ben omgewoeld, IftMu0, ^ie ^aar geleden nog geen Kal- riik waren» hebben nu hotel- I eizen, die in recordtijd uit de gort- °Se grond zijn gestampt. Vaak was verf nog nat, als de eerste bezoe- s de lucht kwamen vallen en w nu gebeurt het regelmatig, dat men I rzocht wordt om op rekening van de Le?le een glas wijn in de bar te gaart f lr>ken. omdat uw bed in de haven \h ?^za n°g moet worden inge- |ia,r? Hri: eiland, dat eeuwen van de Br armoe een somber tijdver- ïr ^aakte» Is na grote broer Mallorca |i !r e goudkoorts bevangen en werkt |n ln het zweet om zijn achterstand Bin6 ka*en- adverteert juichend »n ongeslagen record van 300 zonne run per jaar (mag ik u even spre- A.V. en verstrekt de reislustige geld- Ei»!i Brs Uit het westen desgewenst een IphK derde*raads verbranding. „Wij Kri ®n. een klimaat, dat de goden zich T ertijd als ideaal hebben gesteld", zeggen de 40.000 licht ontvlambare zie len, die het eiland met zwier en verve stofferen, „daar kan Spanje nog wat van leren". Spanje kan op deze breedtegraad trou wens toch op de pot gaan zitten, want men beschouwt de band met Madrid nog steeds als een afschuwelijke ver gissing. Zeg daarom nooit tegen een eilandbewoner, dat hïj een Spaans uiterlijk heeft. Roep desnoods, dat hij een kwijlende kobold is, een gnoom van de eerste orde, maar ga in hemels- haam niet op de Spaanse toer. Ver I.TEXEL. In de grauwe Waddenzee maakt Texel de beschikbare bleke bui- I ken weer nat voor de invasie van pèrio- Kdieke volksverhuizers. In 1969 telde ■men er 1.600.000 overnachtingen in deze Igroene oase van 25 kilometer lang en I tien kilometer breed, die van de be- Ivolking de troetelnaam „het gouden Jboltje" heeft gekregen. Zij vonden I daar een onvoorstelbaar breed en wit [strand van '25 kilometer lengte, 500 -hectaren bos en 17.500 hectaren bouw den weiland, die door karakteristieke [•„tuunwoalen" aarden dammen rond- i elk boerenrijk tot romantische [broddellappen verknipt zjjn. Zij vonden Ier ook 30 hotel-pensions, waaronder J enkele hypermoderne, 700 bungalows, [200 adressen voor logies met ontbijt, [een aantal kampeerschuren en 16 [campings, waarvan de accommodatie van redelijk tot goed is. fee enige schoorstenen, die zij zagen, foren die van de zuivelfabriek en de ■elektriciteitscentrale. Misschien is pat ook wel de enige reden, raarom de eilandbewoners hardnekkig [volhouden, dat zij een eigen klimaat [hebben, dat droger en zonniger is dan i het verre vasteland. Men weigert [dan ook categorisch om naar het Weerbericht van De Bilt te luisteren, want dat vinden de twaalfduizend jïesselaars pure misleiding. Hebben de [statistieken immers niet 'Uitgewezen, Texel van mei tot september bmiddeld veertien procent minder [egen op zijn dak krijgt dain pakweg nsterdam? En dan praten ze nqg niet fens over de bleke Hollandse zoti;' ddë: hun jaarlijks acht procent meer rente geeft dan aan de rest van Nederland. „Wij zijn een geval apart", stelt WV-directeur Jaap Dekker dan ook intens tevreden vast, „wat let ons eigenlijk. We hebben nu ons eigen pompstation en maken zelf elektriciteit. Als we nu ook nog een gasfabriek bouwen, roepen we Texel uit tot republiek". De geschiedenis van het eiland voert terug naar de late steentijd, die zich voorzichtig met wat zwerfkeien en •sténen bijlen hèeft gemanifesteerd.

de Stem | 1970 | | pagina 9