AANLEG VAN AARDGAS IN ZEELAND VORDERT Middelburg voert actief beleid Lagere scholieren willen kunstijsbaan in Zeeland <%A pk i X4 agent n.v. Raad Middelburg geeft subsidie aan crèches gaat delen in winst B. en w. Goes hoorden klachten bevolking Desnoods metselen we self -papier voor uw je baanwisseling PZEM trekt rond met aardgasshow f Wereldepiscopaat reageert nog vanuit eigen situatie |Man (43) al 4 maanden spoorloos LEVENSVERZEKERING Verzekerde per ürg-Bastianen N.V, „\oor mij alléén de béste! ROYAL CROWN COLA BISSCHOP ERNST: Scholenbouw in nieuwe wijken Vrouw gewond bij val met bromfiets AARDGASSHOW Bestuur schouwburg uitgebreid Rode Kruis hield filmavond in Eede Raadsvergadering Zaamslag interimregeling ambulancevervoer is nog niet rond Vrouwencontact PvdA komt bijeen in Goes Vergoedingsregeling voor molens in raad van Kortgene Nieuwe bestuursleden Plattelandsvrouwen in Rilland-Bath ROTJES V riendjespolitiek Breken met de Kerk In de soep 'Wik vlot meisje dat graag wil an. i uit naar een Jiploma, dat haar werklust er stoelen of banken aar leeftijd: zo tussen de jaar. aar een fijne afwisselende e werkkring. gekregen? Schrijf dan if je naar: - BREDA sen vrij voor het verrichten ZAAMHEDEN. ;e sociale voorzieningen zijn DE STEM VAN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 an 18. een annonce in de krant, nd vignet. rin u gaat adverteren 1 jn bezit), an dat het ■kkrachten gaat. federlanders zijn beiaard. 'ADVERTENTIE) tichting Ideële Reclame SlW* BREDA (KNP) Volgens bis- I schop Ernst van Breda bestaat bij de Jbischoppen van de andere landen leen kritische belangstelling" voor de [oelibaatsuitspraak der Nederlandse I bisschoppen. In een interview met het maand- I blad „Kruispunt" wijst hij er echter I op „veel groter belang te hechten I aan wat die bisschoppen straks gaan I zeggen, als de kwestie serieus op I de agenda van een synode of weet ik [waar aan de orde komt". Dat is [aldus bisschop Ernst veel belang rijker dan de eerste reacties, die nogal [negatief uitgevallen zijn. Zij bekijken [het natuurlijk vanuit hun eigen be- [leidssituatie en van daaruit reageren [ze nu ook.. Dat is volgens de Bredase Ibisschop heel begrijpelijk. Veel be- llangrijker evenwel acht hij welk I standout ze gaan innemen als de zaak 1 op wereldniveau besproken wordt. (Van een onzer verslaggevers) GOES In Meliskerke (Wal cheren) is het nieuwe aardgas lei dingnet in gebruik genomen. De PZEM medewerkers regelden met de opgestelde apparatuur de juis te gasdruk, waarna kon worden begonnen met de laatste werk zaamheden in de aangesloten wo ningen. Daarna ging de ombouwploeg ver der met het geschikt maken van de bestaande gastoestellen voor het ge bruik van aardgas. Binnen enige tijd kunnen alle aangeslotenen in Melis kerke aardgasenergie afnemen. Ver der is de voorlichting in Grijpskerke en Biggekerke (gemeente Valkenise) begonnen. Andere ploegen van het energie bedrijf begonnen 23 februari met het aardgasdistributienet voor de aanslui ting van de woonkern Nieuwdorp. Voor dit dorp werd op drie punten gelijktijdig met de werkzaamheden gestart, te weten de aanleg van het hoofdleidingnet in de kom van de gemeente, de transportleiding Lewe- dorp Nieuwdorp en de binnenlei dingen in de gemeentewoningen. De voorlichtingsdienst van de PZEM komt op 27 februari, 2 en 3 maart met. de aardgasshow in het verenigingsgebouw aan de Herten- weg. zodat ieder straks volop de ge legenheid krijgt om zich voor aan sluiting te melden. In Hoedekens- kerke is men eveneens druk bezig met de aanleg van leidingen, zodat ook daar aardgas in zicht komt. Vervolgens zullen de PZEM-mede- werkers de bewoners van aansluitba- re percelen in Baarland gaan inlich ten over de komst van aardgas in die kern, want op 2 en 3 april zal de voorlichtingsshow dan in het ge meentelijk verenigingsgebouw wor den opgesteld. De activiteiten van het energie bedrijf op Noord-Beveland zijn voor al gericht op de ontsluiting van Kort- gene en Colijnsplaat. Het gemeente bestuur van Wissenkerke heeft in tussen tot de garantie-aansluitingen voor de kernen Wissenkerke, Kam perland en Geersdijk besloten. Er wordt aan gewerkt om dit jaar alle woonkernen op Tholen op het aardgas aangesloten te krijgen. Half 1968 begon men in St.-Maartensdijk en daarna werden de kernen Scher- penisse, Poortvliet en Oud-Vosse- meer aangesloten. In St.-Annaland is het werk voor ongeveer 80 pet. gerepd Daarom is dinsdag de voor lichting in Stavenisse van start ge gaan. De bewoners van de aansluit- bare percelen zullen op 26 februari (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het ge- meentebestuur van Middelburg voert ,een actief beleid ten aan- I zien van de bouw van scholen in nieuwe wijken. In de raadsverga dering werd besloten tot de stich ting van een openbare kleuter school en een openbare school voor gewoon lager onderwijs in Dauwendaele over te gaan, ter wijl voor de bouw van twee kleu terscholen in Middelburg-Zuid een krediet beschikbaar werd ge steld. GELEEN In ruim 20 jaar tijd is Adriaan Meurs (43 jaar) tientallen keren een week of langer spoorloos teweest. Steeds echter kwam hij weer I '«rug, doorgaans haveloos en ver- I moeid, Aan de huisdeur zei hij al: „Vrouw, 'k weet niet waar ik ben geweest. ''pP me toch". En steeds weer was "I! bij zijn vrouw. Lenie Meurs-Meu- I hnberg welkom. Nu is hij echter al I S|nds 13 oktober 1969 spoorloos. Sinds die dag hebben zijn vrouw en twee zoons rust noch duur. Me vrouw Meurs op van de zenuwen zegt: „Iedere keer als de telefoon ft wordt ik naar van de spanning. Jjhil het? Is het een tip?". Adriaan *eurs. uitvoerder bij een onderaan- etter, lijdt aan geheugenverlies. Up 13 oktober 1969 bracht hii met „bi Personenwagen werklui naar Sindsdien is hij niet meer uts geweest. Een autohandelaar te "stergeleen heeft enige dagen la- zijn auto voor een belachelijk la- vo-j1"1- ?ekocht. Op de dag van zijn m rïv.',ninK was Adriaan Meurs ge- swjln £roen kostuum met rode vliJh, droeg schoenen van ge- ochten leer. Hij is 1.80 tot 1,85 me en en heeft Sriizend blond haar i, l ?*en Aan ziin linker oog NerWl i smookt hocehaafd wuerlands, nauwelijks dialect. De openbare lagere school en de openbare kleuterschool in Dauwen- daele zullen een zogenaamde twee- in-een school worden, zo deelde de wethouder van onderwijs en finan ciën M. A. L. Hubregtse mee. De school zal worden gebouwd in de buurt van de plaats, waar te zijner tijd de rijks pedagogische academie een nieuw gebouw gaat betrekken. De twee-in-een school zal dan overgedragen worden aan het rijk en respectievelijk rijksleerschool en rijkskleuterschool worden. De school, die in het noordelijk gedeelte van het plan Dauwendaele zal verrijzen, zal, zo zei de wethouder, wellicht een systeembouwschool worden. Voorts verleende de gemeenteraad een krediet voor de bouw van een tweeklassige protestants-christelijke kleuterschool in Dauwendaele. Voor de bouw van een tweeklas sige openbare kleuterschool in Keur- hove in de Magistraatwijk (Middel burg-Zuid) werd eveneens krediet verleend. De raad stelde ook een krediet beschikbaar voor de bouw van een protestants-christelijke kleu terschool aan de St.-Jorisstraat in de binrenstad. De heer W. Don (P.v.d. A.) wees er bij dit voorste] op, dat het bestemmingsplan voor de St.-Jo risstraat nog geen goedkeuring heeft verkregen. Hij achtte het onjuist dat de gemeente op een dergelijke plaats bouwt. Burgemeester drs. P. A. Wolters zegde toe dat voor wat betreffende de goedkeuring van het bestemmings plan spoed zou worden betracht. Het vooroverleg over het plan zo zei mj is reeds beemaiga. (Van onze correspondent) HANS WEERT De bestuurster van een bromfiets, mevrouw M„ uit Baarland, verleende in Hansweert geen doorgang aan een moeder met kind die via het zebrapad aan de Koepoort de Van de Spiegelstraat overstaken. Het gevolg was dat zij met haar bromfiets kwam te vallen, waardoor zij diverse verwondingen opliep. Per ambulance diende zij voor opname overgebracht te worden naar het Bergzichtziekenhuis. de aardgasdemonstratie in het dorps huis Stavenisse voor de laatste maal kunnen bezoeken. Terwijl de aannemers volop aan het werk zyn om Westdorpe op het aardgasnet aangesloten te krijgen, heeft de PZEM de volgende plannen voor de aardgasshow. Kloosterzande krijgt het centrum van 6 t.m. 19 april in de zaai van hotel Van Leeuwen Direct aansluitend gaat het energie bedrijf voorlichting geven in Bosch- kapelle en Stoppeldijk. De toekom stige aardgasverbruikers kunnen daartoe van 13 t.m. 15 april een be zoek brengen aan het parochiehuis te Boschakeplle. Daar zullen ze alle gewenste inlichtingen kunnen krij gen In West-Zeeuwsch-Vlaanderen moet de ontsluiting van Eede nog ter hand worden genomen. Enige weken geleden startte in Zie- rikzee de tweede fase voor de voor bereiding van de komst van het aard gas. Iedere gasgebruiker krijgt be zoek om de ombouwgegevens van de aangesloten gastoestellen op te ne men Wanneer deze gegevens bekend zijn komt de actie inruil van gastoe stellen aan de beurt. Iedere verbrui ker, die hiervoor in aanmerking kan komen, krijgt hierover schriftelijk bericht van de PZEM. De overige werkzaamheden wor den voorbereid, wanneer er straks, vermoedelijk september 1970, aard gas in Zierikzee komt, kan direct met de omschakeling van de toestellen worden begonnen. Verwacht mag worden dat het energiebedrijf dit karwei dan in ongeveer zes weken gereed kan krijgen. In Zierikzee moe ten er ongeveer 2200 verbruikers van propaanga? op aardgas overgaan. Na de omschakeling van Zierikzee moeten er op Schouwen en Duive- land nog ongeveer 4000 percelen op het aardgasnet worden aangesloten; bij voldoende belangstelling komt er in alle kernen met meer dan 50 aan- sluitbare percelen op Schouwen en Duiveland aardgas voor de bewoners beschikbaar. (Van onze correspondent) AARDENBURG Onder flinke belangstelling werd bi Eede op de jaarlijkse propaganda-avond van het Nederlandsche Roode Kruis, af deling West-Zeeuwsch-Vlaanderen, de film „Spencer's Mountain" ver toond. Aan deze film ging een inlei ding vooraf van bestuurslid de heer J. M. Paridaen vooraf en een film pje over Het Roode Kruis in Neder land, waarin de tekst werd gespro ken door Ted de Braak. In de pau ze werd een verloting gehouden ten behoeve van Het Roode Kruis, door de heer M. Hoste uit Oostburg, se cretaris van de afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Op vrijdag 27 februari wordt de film vertoond in het sociëteitsgebouw te Aarden- burg- ZAAMSLAG De gemeenteraad van Zaamslag komt donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen. De vergadering begint om half vier. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de rond vraag in de raad van Middelburg deelde wethouder J. van Bennekom mee dat de interimregeling, die hij met betrekking tot het ambulance vervoer tijdens de begrotingsverga dering had aangekondigd, niet de on verdeelde instemming van alle daar bij betrokken partijen heeft. Met name de artsen en de specia listen zijn met de interimregeling, dlie er op neerkomt dat het ongeval- lenvervoer zal plaatsvin-den onder auspiciën van de brandweer en het ziekenvervoer onder de hoede van het ziekenhuis, niet onverdeeld in genomen. De werkgroep, die zich met het ambulanceprobleem bezighoudt, zal binnenkort een nieuwe bespreking houden, waarbij een specialist verte genwoordigd zal zijn. Onder meer zal worden bezien in hoeverre in sa menwerking met Vlissingen kan worden gewerkt in de richting van een districts-geneeskundige dienst, zo deelde wethouder Van Bennekom (Van een onzer verslaggevers) GOES Op dinsdag 3 maart houdt het vrouwencontact in de Par tij van de Arbeid in de Prins van Oranje te Goes een bijeenkomst. Op deze dag zal het vormingswerk on der de lagere schooljeugd in Zeeland ter discussie worden gesteld. Aan vang tien uur. (Van onze correspondent) KORTGENE Het college van b. en w. van Kortgene zal in de raadsvergadering van donderdag 26 februari met het voorstel komen de nieuwe regeling met betrekking tot de onderhoudskosten van de molens te aanvaarden. De praktijk heeft uitgewezen dat de bestaande regeling op een aan tal punten dient te worden gewij zigd. Bovendien dient de maximale bijdrage van duizend gulden in de onderhoudskosten in verband met de stijging van lonen en prijzen te worden gesteld op 1500, (Van onze correspondent) MIDDELBURG De gemeente raad van Middelburg heeft drie nieuwe leden benoemd in het be i-uur van de sticlfitinc De Middel burgse Schouwburg. Hierdoor heeft de gemeenteraad gevolg gegeven aan de wens van het schouwburgbestuur zich uit tè breiden op grond van het streven de schouwburg voor een zo breed mogelijk publiek open te stel len. De nieuw benoemde leden komen uit verenigingen en instellingen, die regelmatig van de Middelburgse schouwburg gebruik maken. Be noemd werden mevrouw A. Toledo- Bakema (Jeugd en Muziek, afdeling Middelburg-Vlissingen), de heer J. Hertogs (departement Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen) en drs. M. Beinema, le raar aan de christelijke scholenge meenschap voor Zeeland in Middel burg. Hoewel de raad sympathiek stond tegenover een voorstel voor het be schikbaar stellen van een subsidie aan Het Trefpunt, voor de organisa tie en instandhouding van kinder crèches, vormde dit voorstel een punt van bespreking. Mevrouw M. van de Bogaard-Selhorst drong aan op het instellen van een onderzoek naar de behoefte in Middelburg aan kindercrèches. Voorts wilde zij we ten of de crèches inderdaad als zo danig aan te merken zijn of wellicht tussenvormen zijn van kinderdag verblijf en kinderbewaarplaats. Het Boerenraadslid dr. L Voor hoeve verklaarde zich uit medisch oogpunt tegen de kindercrèches. Hij meende dat kinderen zo lang moge lijk bij de moeder dienen te blijven. In antwoord op vragen van dr. Voorhoeve zei wethouder M. A. L. Hubregtse, dat de kosten van de crè ches de laatste tijd aanmerkelijk ge stegen zijn. Een verhoging van de contributie, zo vreest men ,zal mogelijk tot ge volg hebben dat alleen beter gesi tueerden van de crèches gebruik kunnen maken, aldus wethouder Hu bregtse. Hij deelde voorts mee dat de crèches, nog i-n exc-r.mentsel stadium verkerend, niet in aanmer king komen voor subsidie van het ministerie van C.R.M. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad unaniem tot beschik baarstelling van de subsidie van 1573,aan de crèches. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH De plaatselij ke afdeling van de Plattelandsvrou wen (nu 87 leden) heeft in het dorpshuis Luctor et Emergo de voorjaarsvergadering gehouden. In deze bijeenkomst werden als nieuwe bestuursleden gekozen de dames Van Gorsel-Kuiper en Van der Wiel- Vos. Vice-presidente mevrouw Delst- Heetbrink werd herkozen. Mevrouw Van der Weele-Wiskerke legde na zes jaaj- haar bestuursfunctie neer. De hartelijke dank aan haar adres ging vergezel^ van een zilveren bondslepel. Mevrouw Kamps-Visser vertelde een en ander over het ver zamelen van reukflesjes, haar hob by- In de pauze kon haar prachtige verzameling worden bekeken. Me vrouw Kakebeeke-Inckel vertoonde enkele dia's over activiteiten van haar leden (bejaardengymnastiek, wellfarewerk, hulp bij het consulta tiebureau en bibliotheek, enz.). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dit voorjaar zullen de meeste levensverzekeringsmaat schappijen overgaan tot het introdu ceren van verzekeringen met een dui delijk in de polissen omschreven aan deel in de overrente. Met deze nieu we verzekeringsvorm wil het verze keringsbedrijf het hoofd bieden aan de groeiende kritiek, dat het op de geïncasseerde premies aanzienlijk meer rente maakt dan de rentewinst, waarop deze premies mede zijn ge baseerd. Tot voor kort gingen de verzeke ringsmaatschappijen bij het vaststel len van de premies ervan uit, dat een rente van 3,5 procent kon worden ge maakt, als gevolg van de heftige kri tiek hierop de feitelijke rentevoet is thans immers meer dan het dub bele besloot men in het najaar tot uitgifte van polissen, waarvoor de premies een rente van 4 pet. als ba sis hadden. Dit betekende derhalve, dat de pre mies voor de nieuwe polissen ver laagd zouden kunnen worden. Boven dien troffen sommige verzekerings maatschappijen nog een extra-voor ziening voor reeds lopende polissen in die zin, dat het verzekerde bedrag werd verhoogd bij gelijkblijvende premie. De thans aangekondigde nieuwe polissen gaan eveneens uit van een rente van 4 pet. Omdat, zoals reeds opgemerkt, de feitelijke rente hoger is op dit moment, wordt bepaald, dat de verzekerden een aandeel krijgen in de overrente. Onder overrente wordt in dit verband verstaan het verschil tussen de gemiddelde rente op de kapitaalmarkt voor staatsle ningen en de 4 pet. rekenrente. Van deze overrente komt 80 pet. ten goede van de verzekerden, niet in de vorm van premieverlaging maar via jaarlijkse verhoging van de uit kering op de einddatum van de polis (Van een onzer verslaggevers) GOES Op de eerste kennisma kingsbijeenkomst van het Goese ge meentebestuur met de bevolking (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middel burgse lagere scholieren hebben zich van hun burgerrech ten bewuste jongeren ge toond. Nadat zij de vorige week demonstreerden voor een kunst ijsbaan in Zeeland, mochten zij op bezoek bij de hoogste beleidsin- stantie in Zeeland, het college van Gedeputeerde Staten, om hun eisen nader uiteen te zetten. Dit geschiedde in een ruim een half uur durend gesprek, dat, na toe zeggingen van Gedeputeerde A. L. van Geesbergen om de kwestie van een Zeeuwse kunstijsbaan te bespre ken in de Zeeuwse sportraad, tot volle tevredenheid van de jeugdige gesprekspartners afgesloten werd. Aan het gesprek namen behalve een tiental leerlingen van lagere scholen de Gedeputeerden A. L. van Geesbergen, M. J. van Poelje en J. van den Bos deel. Gedeputeerde Van Geesbergen, die het gesprek leidde, wees de jongeren erop dat kunstijs banen verschrikkelijk duur zijn. „Ik ben voorzitter van de Zeeuwse sport raad", aldus de heer Van Geesbergen. „Daar worden al deze zaken bespro ken zoals een kunstijsbaan en voet balvelden „Die zijn er al ge noeg", onderbrak onmiddellijk een van de jongens. De heer Van Geesbergen zette uit een dat de mogelijkheid van de bouw van een kunstijsbaan in Zeeland eerst bestudeerd moet worden. „We zijn niet zo'n rijke provincie. Om aan geld te komen moeten we ook naar het rijk". Hierop verzuchtte een jeugdige gesprekspartner: „Ik zou wel mee willen metselen. Voor niets". Een meisje stelde voor te gaan col lecteren om aan de benodigde mid delen te komen. Ook zag zij een mo gelijkheid om via de verkoop van rotjes aan geld voor een kunstijsbaan te komen. Gedeputeerde Van Poelje deed de suggestie aan de hand om met alle Zeeuwse kinderen actie te gaan voeren en daarbij ook de ou ders in te schakelen via de ouder commissies. „Jullie moeten druk uitoefenen. Het is jammer dat je nog niet kunt stemmen. Dan kun je zeggen: „Ik stem niet op je als je niet voor een kunstijsbaan zorgt", zo zei de heer Van Poelje. Toen de cijfers over tafel rolden, zoals de kosten van de baan in De venter, die in 1962 voor 1,5 miljoen gulden werd gebouwd, betrokken de gezichten. „Dat was nog vóór de B. T.W.. merkte een 12-jarig meis je bedenkelijk op. Uiteindelijk besliste de jeugd dat een kunstijsbaan ir Zeeland toch wel een 400 meterbaan moet hebben, want „we willen Ard en Keessie wel eens hier zien". Over de plaats van een eventuele kunstijsbaan bleek verschil van mening te bestaan. „Het mag best in Vlissingen", vond de een. „Goes ligt wel in het centrum, maar liever een op Walcheren", was een ander het met hem eens. „Als de baan er maar komt!", bracht een praktisch denker naar voren. Aan het eind van het gesprek be loofde Gedeputeerde Van Geesber gen de kinderen op de hoogte te zul len blijven houden over de eventuele aanleg van een kunstijsbaa, in Zee land. Een van de jongeren, die toch nog wel even een concrete toezegging uit de mond van de Gedeputeerde wilde horen, informeerde zeer be slist, wanneer de baan er nu eigen lijk zou komen. Hierop kon de Gede puteerde uiteraard moeilijk antwoord geven. Toen de heer Van Geesbergen het gesprek beëindigd had en de jonge ren nog eens complimenteerde met de actie bleek nog een probleem te zijn gebleven. „Als we nu geld gaan inzamelen en het gaat niet door met de ijsbaan, wat moeten we er dan mee doen?", zo vroeg een jongen, niet geheel gerust in de resultaten van het gesprek. Gedeputeerde Van Geesbergen meende dat eerst maar even moest worden gewacht op de gesprekken in de Zeeuwse sportraad. Als dat goede resultaten zal afwer pen moeten ze maar eens goed actie gaan voeren. „Dat zullen we dan ook zeker doen!", zo werd verzekerd. in Slot Ostende, heeft het college een grote stroom van ver wijten, doorspekt met kracuttermen. naar het hoofd geslingerd gekregen. De meeste problemen die het college van b. en w. werden voorgelegd, had den te maken met huisvestingsmoei lijkheden en toestanden van woon wijken. Talrijke aanwezigen konden zich met name niet verenigen met het tempo waarin bepaalde zaken worden afgewerkt. „Bij Hubertje (burgemeester F. A. Hubers) zou die hele kwestie binnen drie dagen opgelost zijn". Deze op merking plaatste een bewoner van het Pieter Jasperplein die bij het col lege informeerde of er op korte ter mijn een oplossing in zicht is voor de huidige toestand van dit plein. Het Pieter Jasperplein grenst aan het woonwagenkamp en indien er plaats gebrek is worden de woonwagens op het plein gezet. „Het barst er al sedert jaren van de ratten en je stinkt er nog weg ook", Loco-burgemeester dr. E. J. Prins kon de vragensteller meede len d-at aanstaande woensdag het plein en het woonwagenkamp gron dig gereinigd zullen worden. Boven dien zal men proberen een plaats te vinden voor de betrokken wagens. Het laat zich echter nog niet aanzien dat er spoedig een definitieve oplos sing zal worden gevonden. Vele men sen beklaagden zich over de moei lijkheden die ze zouden hebben on dervonden bij het zoeken naar een andere woning of verbetering hier van. Een van de aanwezigen („ik ben al jaren bezig met het zoeken naar een huis, want ik word nu wegge pest") zei het slachtoffer te zijn ge worden van de vriendjespolitiek die nog dikker is dan de muur van de bunker die aan de Heemisseweg staat. Behalve de verwijten inzake traagheid kreeg het college ook te horen dat de hele bijeenkomst eigen lijk geen enkele zin had omdat „de heren achter de tafel" de vragenstel lers toch maar uitlachen en niet au serieux zouden nemen. Naderhand zei wethouder drs. J. Dijkgraaf hierover: „Het is jammer dat enkelen dit zo hebben gezien. Natuurlijk gaan we serieus in op de vragen van de mensen en dat glimlachje of en toe och, dat heeft echt geen betrekking op de proble men, maar slaat meer op de opmer kingen die we af en toe aan moeten horen". Gabriël Smit heeft gebroken met de kerk. Dat begrijp ik uit het inter view, dat De Stem op 20 februari pu bliceerde. In de gedachtengang van Gabriël Smit over zijn geloof in een God, over de persoon van Jezus Christus, over het instituut waarte gen Joannes optornde, maar waarin zijn opvolger te sterk geïntegreerd is, over het Vaticaans concilie als praat college in dat alles herken ik mij zelf en zullen, dacht ik, velen zich herkennen. Maar dat „breken met de kerk", dat zit mij dwars en ik kan niet verwoorden waarom. Is het al leen traditionalisme dat mij er van weerhoudt een lidmaatschap op te zeggen dat anderen in mijn naam jaren geleden voor mij gesloten heb ben Of is het meer en wat dan Draag ik door mijn lid-zijn verantwoording voor wat de kerk doet en nalaat Mede-verantwoording zonder in spraak. Ik kan geen verantwoording accepteren voor een beleid dat bui ten mij om en soms tegen mijn ge weten in gevoerd wordt. Met Gabriël Smit heb ik twee van de conciliezittingen in Rome meege maakt en ik ben er, zo min als hij, enthousiast van teruggekeerd. Man nen, die in de basiliek van Sint Pie ter de fraaiste peroraties hielden over de broederschap, duldden het dat confraters in het bissehopsambt straatarm in de eeuwige stad op een zolderkamer huisden en met z'n ach ten in een bestelwagentje naar de Sint Pieter gereden werden, terwijl anderen in de grootste Mercedes, die denkbaar is uit hun hotels wegreden. Ik heb een bisschop uit Peru zien huilen omdat de kerk, die in en rondom het Vaticaan bulkt van de priesters, er niet één voor hem be schikbaar had, terwijl hij een uitge strekt diocees met 160.000 mensen te verzorgen had met zeven priesters. Ik heb er zoveel ellendige mense lijkheid gezien, dat ik bang ben ge worden voor het voortbestaan van de kerk en nog veel angstiger voor de macht van het instituut. Maar breken met de kerk, wat is dat Vroeger heette je een afvallige als je je Pasen niet hield. Je was een non paschant als je rond Pasen niet biechtte en communiceerde. Was dat breken met de kerk En was is nü breken met de kerk Is er realiter nog verbondenheid mét de kerk voor velen van ons Wij vieren, als daar aanleiding en behoefte toe is, Eucha ristie in kleine kring en voelen pns daarin verbonden met elkaar, maar ook met „de kerk" Geboden en ver boden van de kerk zijn secundair ge worden; het gebod van de liefde is, zoals de Heer het bedoeld heeft op de eerste plaats gekomen. We zijn gaan erkennen dat het beter is een liefdevol mens te zijn, dan een wet tisch lid van de kerk. En toch, breken met de kerk zit me dwars. Inderdaad er zijn nauwelijks banden meer met het instituut, voor mij persoonlijk althans. Maar positief doorsnijden van wat er nog aan relaties rest mis schien alleen gevoelsmatige relaties zelfs is nog iets anders. Jarenlang is de eenheid binnen de kerk van Rome voor mij een waarde vol begrip geweest. Niet zonder opzet schrijf ik dat in de verleden tijd, want a. waar is die eenheid geble ven? en b. wat is er ook de zin van als we de beste eenheid kunnen vin den bij de Heer en als al die andere „eenheidjes" de verdeeldheid alleen maar accentueren Met de vraag „breken met de kerk?" blijf ik zitten. Vermoedelijk ik niet alleen. BREDA HENRI KERCKHOFFS Het is langzamerhand wel duidelijk dat het bouwprogramma zoals de re gering zich dit had voorgesteld uit te voeren grandioos in de soep aan het lopen is. Ik vertel niets nieuws wan neer ik stel dat het zaak is dat de overheid maatregelen moet gaan ne men om er voor te zorgen dat ten minste nog zoveel mogelijk van het programma wordt gerealiseerd. Een van de punten daarbij is de factor personeel. Aangaande dit punt is de overheid al iets aan het doen door bouwvakkers van de lichting 1970 vrijstelling te geven. Naar mijn me ning echter kan de overheid nog veel meer doen en moet zij, gelet op de belangen die hier op het spel staan, nog veel meei doen, nl. alle bouw vakkers die momenteel voor eerste oefening onder de wapenen zijn on middellijk van verdere dienst vrij stellen bijv. op voorwaarde dat de betrokkenen nog 4 of 5 jaar in de bouw werkzaam zullen blijven. Ik denk in dit verband aan een bestaan de soortgelijke regeling voor koop- vaardijpersoneel BREDA K. KLEINE (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 7