ral voor hooi ugd Van dorpspolitiek naar gemeentepolitiek fiï Bolletje I Berging lichter bij Zandvliet geslaagd uikerbieter RAADSVERKIEZINGEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN mm Burgemeester Wolters houdt van opschieten Genoegdoening door oude kleren nstuiff zeeland Provincie wil proefstation voor fruitteelt subsidiëren RUIL BIJ ONS vliegen RAAD Axel mag panden niet aankopen Toneelgroep Terhole voerde klucht op 's-Heerenhoek Middelburg Insluipingen in Goes Hond doodt 3 schapen in 's-Heer-Arendskerke Man valt van viaduct: gebroken sleutelbeen uw oude naaimachine in Middelburgse en Vlissingse raad praten over rapport Tesink-Prins Regionaal denken Regenachtig Speculeren Luchtverontreiniging AtmCJejbVoeom/ Eerste optreden als burgemeester van Middelburg Beroepingen Kabelstoringen in telefoon district Breda VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Matroos nog steeds vermist DE STEM VAN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 r verslaggevers) entevreugd in Hulst zal voorlopig I lokaal achter de bestaande school I t men in afwachting van de bouwl iet bestemmingsplan Noord II voor.] achtlijst te kunnen opvangen. hier een tuin achter bierbrouwerij pr. I Halve Maan kopen en een woning jj I de Overdamstraat. Zowel de tuin ais de woning zijn nodig voor verdere verwezenlijking van het saneringsplan I 's Gravenhof. Waarschijnlijk zal tach- tig procent van de verwervingskosten door het rijk worden vergoed. In het kader van de gemeentelijke I herindeling wordt voorts aan de raad verzocht om de namen van acht stra. ten in het toekomstige Groot-H te wijzigen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel heeft I van G.S. geen toestemming gekregen! voor de aankoop van panden aan dt I Walstraat 19 en de Nassaustraat S. Voor deze panden was een taxatie I gemaakt, die 46.000,bleek te lij. gen boven het bedrag dat G.S. te-1 reid was goed te keuren. Inmiddels I heeft gemeente advies gevraagd aan I de Stichting Adviesbureau Onroeren-1 de Zaken in Rotterdam. (Van onze correspondent) TERHOLE Tweemaal heeft de I toneelgroep Terhole voor een volle I zaal een geslaagde uitvoering gege-1 ven van Toon van Vuurons Klucht I „Het zal je gebeuren". De rolverde- ling was juist verzorgd, terwijl ook de kennis der verschillende rollen uitstekend was te noemen. Het P»-[ bliek dat dikwijls schaterde van het I lachen was uitermate tevreden over het gebodene. Kaartavond van het NKV centrale van het N.K.V., afdelii/ 's-Heerenhoek heeft in de Jeugd hoeve de maandelijkse prijskaaf.' avond gehouden. Voor deze avond was zoals gewoonlijk een grote be langstelling. De eerste prijs wasvoor de heren J. Hoondert en J. Boonman, de tweede prijs voor de heren J. van den Dries en Ko Geus en de derde prijs de heren P. de Vos en A den Dries. Dienstencentrum Schuttershof- Vandaag organiseert het diensten centrum het Schuttershof, een eet- speeldag voor ouderen. Op het pro gramma staan: gezamelijk koffiedrin ken, een warme maaltijd, verschillen de spelen om kleine prijzen. Deze speeldag heeft tot doel gezelligheid scheppen, door ontmoeting en ont spanning. (Van onze correspondent) GOES In de nacht van maan dag op dinsdag heeft een onbekend! zich toegang verschaft tot twee in ningen in Goes, waarvan de achter deuren niet waren afgesloten. Toet de familie S. van de 's-Heer Hen; drinkskinderendijk om middernacht thuiskwam, zag men juist een on bekende man via de achterdeur ver dwijnen. Bij de familie Z. aan »e Middelburgsestraat zijn twee P' temonnees met ƒ400 ontvreemd. (Van onze correspondent) 'S-HEER-ARENDSKERKE - jj een weiland aan de Pollesteim™?' ling heeft een onbekende hond1® schapen doodgebeten. Twee diere waren eigendom van de heer J- op 't Hof, het andere schaap was vai de heer Lamper. (Van onze correspondent) LEWEDORP Bij Lewedorp door onbekende oorzaak de !}eêr B. uit Middelburg van het in, a bouw zijnde viaduct op de mm rijksweg 58 gevallen. Hij verrich werkzaamheden op genoemd" duet. Met een gebroken sleutelde is hij per ambulance overgebrao naar het Gasthuis in Middelburg; het rendement op het ogenblik ve<1 te duur, aldus ir. Wind. In de periode 1948-1966 is onder (ADVERTENTIE) (ongeacht welk merk). Ruil 'm voor de moderne PFAFF elek trische zigzag lichtgewicht ma chine. PFAFF NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM Nieuwediepstraat 23 TERNEUZEN Papegaaistraat 4 GOES B. v. Waesberghestraat 16 HULST Nieuwendijk 29 VLISSINGEN vloed van deze ontwikkeling 'kelijk (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburgse gemeenteraad zal in een informele raadsvergadering met dr. J. Tesink, directeur van de gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, en ir. J. Prins directeur van de Z.L.M., van gedachten te wisselen over het rap port Tesink-Prins over de gevolgen van de voorgenomen vestiging van Péchiney in Het Sloe voor landbouw en veeteelt. Dit geschiedt op voorstel van de socialistische fractieleider W. Don. Hij zei na de laatste raadsvergade ring, door dr. Tesink te zijn bena derd voor een nader gesprek. De heer Don meende dat het wellicht aanbe veling verdiende dat de gehele raad hierbij aanwezig zou zijn. Ook de suggestie van de heer Don om de gemeenteraad van Vlissingen voor dit gesprek uit te nodigen, kreeg de instemming van de raad. Het ge sprek zal worden gehouden tussen de komende Statenzitting en de ge meenteraadsverkiezingen. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Vandaag wordt in zeven nieuw gevormde Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten de democratie gevierd. Duizenden men sen gaan op pad om te bepalen hoe de raad van hun gemeente voor de komende vier jaren zal worden samengesteld. Misschien zullen er vanavond tendensen gesignaleerd kunnen worden, die ons iets zeggen over wijzigingen in het gedrag van het kiezerskorps in het algemeen bij Staten- en Kamerverkiezingen. Zeker is dit echter niet. Het is geen noodzaak, dat de ene verkiezingsuitslag iets zegt over een andere. Zonder dat zijn de raadsverkiezingen van vandaag in teressant genoeg. Enkele redenen zijn deze: Voorzover de partijen in de afzon derlijke gemeenten met een pro gramma van praktische (of zo men wil: pragmatische) punten komen, betreft dat bijna overal zaken van regionale betekenis. Het pure lo kale belang en de voor raadsver kiezingen soms kenmerkende per soonlijke invloed van verkiesbare personen, zijn doorbroken door de aan Zeeuwsch-Vlaanderen opge legde gemeentelijke schaalvergro ting. Dat wil niet zeggen dat ty pisch plaatselijke visies nergens een rol hebben gespeeld. Men ziet dat bijvoorbeeld in Hulst, waar het cultureel centrum meer op grond van meningen dan van feiten tot verkiezingspunt is geworden. Maar over het algemeen is de belangen strijd naar een hoger niveau ge tild. Dorpspolitiek heeft plaats ge maakt voor gemeentepolitiek. Trokken in 1966 de Boeren de ge meenteraad binnen en vormden zij toen het fenomeen, thans doen op vallend veel partijen die een ver nieuwing van het staatkundig be stel in hun vaandel hebben ge schreven, een gooi naar de gunst van de kiezers. De vanouds beken de partijen bieden veelal opgefris te denkbeelden aan en noemen zichzelf „vernieuwd" en „ver jongd". Hoever gaat de kiezer van daag in zijn geloof aan die vernieu wing? Het lijdt geen twijfel, dat prak tisch over de gehele linie buiten de enge begrenzingen van het dorp en voorbij de starre grens van het jaar 1970 wordt gedacht. In nieuw-Ter- neuzen ziet men de toekomst in het perspectief van zeehavenactiviteiten. In Oost-Zeeuwsch-VIaanderen Oost worden de ontwikkelingen rond Ant werpen scherp gezien en richt men het oog op het Baalhoekplan en het land van Saeftinghe. In West- Zeeuwsch-Vlaanderen bezint men zich op het regionale aspect van woongebied te zijn voor de Kanaal zone, koopcentrum en recreatiege bied voor een diep achterlandd. Daaruit blijkt, dat men nuances daargelaten de functie van de eigen gemeente ziet tegen de achter grond van de functie welke een ge hele regio heeft. In dat verband is het bijna tragisch, dat zoveel enorm belangrijke zaken de waarde van een speelbal te zijn, niet ontstijgen. Wat is er te verwachten voor de Kanaalzone als industrieel complex en economische magneet voor vrij wel het grootste deel van Zeeuwsch- Vlaanderen? (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van G.S. van Zeeland heeft de Staten gevraagd een jaarlijkse subsidie van f 17.500,- toe te ken nen aan de Stichting Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelmi- uadorp. areaa] gepachte grond aanmerl teruggelopen. De CBTB-^r®~x,t noemde een subsidie op de Pa daarom noodzakelijk. Naar zijn ning zou het onmogelijk zijn pachtverhoging te ontkomen. De a mo bij verpachters om in grond te vesteren is in de huidige onguns L situatie bepaald niet groot. Ir.«rij vroeg zich in dit kader af, of het n dienstig zou zijn. dat in de toeKo bijvoorbeeld de pachters de w ._a. schapslasten zelf zouden gaan gen. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.NJVI.I. op dinsdag om 18.00 uur: Hier en daar enkele buien vooral in het noorden daling van «mperatuur met in de nacht waar- ■iiijiilijk op veel plaatsen lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge- ouddeld over Nederland, voor donderdag: aantal uren zon: tot 5; min.-temp.: omstreeks nor- ™al; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot drie graden onder normaal; ons op een droge periode van min- 'Bis 12 uur: 80 proeent; kans op w geheel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; lmn.-temp.van ongeveer nor- oat tot 4 graden onder normaal; ■"temp.: 0 tot 5 graden onder j nnaal; kans op een droge perio- o van minstens 12 uur: 80 procent; Procent e6n geheel etmaal: 50 Dit proefstation heeft sinds 1962 een belangrijke ontwikkeling doorge maakt. De kosten, die met deze ont wikkeling gepaard gingen, kunnen in de huidige omstandigheden echter nauwelijks door de contribuanten (de fruittelers en hun organisaties) wor den opgebracht. Omdat dit landelijke proefstation voor Zeeland van grote betekenis is, willen G.S. bijspringen. Zij zien dit aldus blijkt uit hun voorstel aan Provinciale Staten als een indirecte bijdrage om tot verbe tering van de ontwikkelingsmoge lijkheden in de Zeeuwse fruitteelt te komen. Een subsidieverzoek van de Stich ting Sefa Filmvorming uit Hilver sum, die van plan is een gewestelijke organisatie in Zeeland op te richten, heeft bij G.S. een minder gunstig onthaal gekregen. Voorwaarde voor subsidiëring zou op zijn minst zijn, dat alle activiteiten op filmvormings- gebied in een provinciaal verband worden gebundeld, dat nauw met de stichting Cultuurspreiding Zeeland samenwerkt, aldus merken G.S. op. Eveneens afwijzend luidt het ad vies van G.S. inzake een bijdrage in de exploitatiekosten van het Zeeuws technisch instituut in Goes. De stich ting, die het instituut exploiteert, kan volgens G.S. uit eigen middelen de tekorten opvangen. „Indien acute moeilijkheden zouden ontstaan, zijn we bereid andere voorstellen te doen", aldus zegt het college. Een overweging was dat nog dit jaar er.i verzoek zal worden gedaan tot opneming van het ZII in het rijksscholenplan waarmee ook de fi nanciering van het onderwijs, dat zich richt op de weg- en waterbouwkunde, verzekerd zal zijn. Waar komt precies de vaste oeververbinding? Waar wordt het Baalhoek- kanaal gegraven en op welke termijn en in welke volgorde komen het gebied Ossenisse en het land van Saeftinghe aan de orde als vestigingsgebieden voor de zware industrie? Het streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, dat een richtsnoer zou kunnen zijn voor het regionaal, of intergemeentelijk denken, is nog steeds niet gepubliceerd. Ook voor de PPD zijn zaken als Baalhoekplan en vaste oeververbinding nog in de schoot der Goden verborgen. Zo heeft veel van wat de verkies bare personen nu betogen en van wat zij straks wellicht vanaf hun raadszetel zullen verdedigen, iets vrijblijvends. Dat neemt niet weg dat het verschijnsel van regionaal denken even nieuw als bemoedigend is in deze gemeenteraadsverkiezin gen. Wanneer regionale ontwikkelin gen in verkiezingsleuzen worden verpakt, dan is men daarmee natuur lijk nog niet klaar. Als een raadskan- didaat betoogt dat hij een voorstan der is van een snelle ontwikkeling van industriegebieden op deze of ge ne plaats, dan komt er onvermijde lijk achter uit de zaal een stem die vraagt of de geachte spreker even wil uitleggen welke soort industrie hij eigenlijk bedoelt De geach te spreker bedoelt dan bijna altijd: schone industrie; toeleveringsbedrij ven of kleine ateliers. Zo gaat het ook wanneer de woon functie van een gemeente in discus sie komt. „W(j zullen ons op de wo ningbouw moeten concentreren," zegt de politieke spreker. En dan is daar weer die stem achter in de zaal, die naar de hoogte van de huren in formeert. Het antwoord luidt bijna telkens: „Lage huren", of: „Betaal bare huren". Zulke antwooden zijn niet hele maal consequent en er is dan ook maar een enkeling te vinden, die ruiterlijk toegeeft dat toeleverings bedrijven en schone bedrijven zon der nabij zijnde basisindustrieën een utopie vormen en dat een woonge- meente die uitsluitend goedkope woningen te bieden heeft, in ons goede vaderland tot de onmogelijk heden behoort. De angst voor verontreiniging van het leefmilieu hangt als een wolk boven Zeeland. Het is begrijpelijk dat de politieke sprekers, die het de afgelopen weken nogal druk hebben gehad, liever geen zout in open won den strooien. Toch zou dat wel eer lijker geweest zijn. De raadsfractie die straks in een willekeurige ge meente aan een ontwikkelingsbeleid moet meewerken, dat op industriali satie is gericht, zal spoedig met de neus op de realiteit worden gedrukt. Zij zal dan ofwel de kiezers ont- trouw moeten worden, ofwel met de rug naar de toekomst moeten leven, wellicht tot onherstelbare schade aan de gemeenschap die men heeft te dienen. Wie tegenwoordig indus trie zegt, die zegt „chemie". Het is dan ook zinniger om over waarbor gen tegen ontoelaatbare schade door industrialisatie te spreken, dan naar iets te streven dat eenvoudig niet voorhanden is. De nieuwe gemeente Hulst neemt in de familie van Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten een aparte plaats in. Met dertien lijsten heeft Hulst het ab solute record op zijn naam. Er zijn zeventien zetels beschikbaar. Alleen de Boerenpartij treedt onder partij naam op. In elk geval lijkt een rijke variëteit in de samenstelling van de raad verzekerd en met enige over drijving kan men zeggen, dat er voor elke zevenhonderd stemgerechtigden in Hulst een eigen raadskandidaat kan worden geleverd De vraag is uiteraard of van een zo sterk verdeelde raad, waarin de krachten zozeer versnipperd zijn en de meningen ook over praktische problemen zo sterk uiteenlopen, be stuurskracht verwacht mag worden. Kenmerkend is, dat bijna elke lijstaanvoerder in Hulst, in verge lijking met de kandidaten in de an dere Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten, het duidelijkst zijn in hun opvattin gen over inspraak van de bevolking. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat He plaatselijke politici een groot gewicht toekennen aan het democra tisch beginsel. Men kan echter met evenveel reden zeggen, dat politieke zekerheid bij hen ontbreekt, om wel ke reden zij als het ware terugval len op de kiezers. Dat zij niet de leiders willen zijn, doch de geleiden. Het is vandaag moeilijk stemmen in Huist (ADVERTENTIE) eietbesCvao (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het eerste optreden van drs. P. A. Wolters als voorzitter van de Middelburg se raad bracht gisteren als groot ste verrassing een tijdsbesparing van veertig minuten op de vier uren, die de raad van de Zeeuwse hoofdstad aan elke agenda pleegt te besteden. Drs. Wolters liet zich kennen als een man van tempo, die het aandurft een uiteenzetting welke naar zijn mening te breed voerig wordt, af te kappen. Hij presteerde dit gisteren zelfs ten aanzien van het PvdA-raadslid Don van wie wel schertsend ge zegd wordt, dat een lid van het college van b. en w. zich wel ver eerd mag voelen als Don hem aan het woord laat komen Ook het B.P.-lid dr. E. Voorhoeve, die een betoog over kindercrèches wilde opzetten, zag zich halverwege uit de discussie gemanoeuvreerd. „Wilt u wel de hoofdlijnen in het oog houden?" vermaande drs. Wol ters de baardige Boerenpartij-verte genwoordiger. Deze repliceerde: „U hebt me onderbroken en nou ben ik de draad kwijt!". De raad toonde zich duldzaam je gens de nieuwe burgemeester, maar gaf er toch blijk van de strakke teu gels soms wat hinderlijk te vinden. Drs. G.M. Kerkhof (A.R.) wees de voorzitter minzaam op de in Middel burg gebruikelijke procedure, dat eerst de raadsleden hun opmerkin gen maken, dat vervolgens de wet houder antwoordt, waarna een twee de spreektijd aan raad en wethouder wordt gegeven. Hij zei dit op een ogenblik, dat de raadsleden en wet houder W. Baars, kennelijk volgens de ingevingen van het moment, le vendig aan het discussiëren waren. Burgemeester Wolters nam char mant de correctie in ontvangst, zo als hij ook in de hilariteit van de raad deelde, toen bleek dat hij niet wist dat in Zeeland de huishuren ge liberaliseerd zijn. „Wat een reactie zeg!", merkte hij verbaasd op, toen de raad de logi sche verbinding tussen de liberale politieke gezindheid van de burge meester en de hem onbekende huur- liberalisatie legde. Voor de theepauze kwam de nieu we burgemeester even kennis maken aan de perstafel en op de publieke tribune. In zijn welkomstwoord tot de raad had hij opgemerkt: „Zaterdag werd ik in een buitengewone zitting als burgemeester geïnstalleerd en nu moet ik al een openbare raadsverga dering leiden. Dat is zo vlot, vlotter kan het niet. In deze eerste vergade ring zie ik mijn taak als die van een verkeersagent, maar, houdt u mij ten goede, dat ik de verkeersregels en de verkeerssituatie niet precies ken". Drs. Wolters, die pas in de tweede week van maart zijn woning in Mid delburg kan betrekken, deelde mee dat de portefeuilles in b. en w. nog niet verdeeld zijn. In deze eerste vergadering onder de nieuwe burgemeester, kreeg de raad een fors hoofdgerecht voorge schoteld: de vaststelling van een ver ordening betreffende de doorstro ming van woningen en krotoprui ming. De heer H. Gillissen (PvdA) werd in dit debat winnaar op punten, doordat hij een amendement op een der artikelen van de verordening er door wist te krijgen. Dit amande- ment behelst, dat geen tegemoetko ming volgens de doorstromingsrege ling wordt verleend, indien de maand- huur van de woning die de gegadig de, na het verlaten van een goedko pe woning, gaat betrekken, minder bedraagt dan 90 procent van het geen zo'n betrokkene aan loon en in komstenbelasting verschuldigd is. De raad nam dit amendement aan en b. en w. conformeerden zich, nadat voor dit afwijkende normsysteem een proefperiode van een halfjaar was overeengekomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sommelsdijk: Th. Lekkerkerker te Oosterwolde - te Lexmond: kandidaat H. van der Post te Beekbergen. Aangenomen naar Woudrichem: A. de Kleine te Oudemirdum. Bedankt voor Lage-Zwaluwe (toez.) E. C. van Offeren te Gelselaar. Gereformeerde Kerken Beroep baarstelling: kandidaat J. C. Penne- kamp, Julianastraat 64, Heerlen. Beroepen te Enkhuizen: W. Vis scher te Maawdijk - te Broek op Langendijk: J. Boer jr. te Surhuister- veen. die dit beroep heeft aangeno men. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Kandidaat K. Folkersma te Bedum kan geen verdere beroepen in over weging nemen. Beroepen te Winterswijk, Neede en Aalten (buiten verband) H. Schuur man te Creil. (N.O.P.). Gereformeerde gemeenten Be dankt voor Kapelle-Biezelinge: G. J. van den Noort te Capelle a/d IJssel. Gereformeerde gemeenten in Ne derland Beroepen te Rhenen M. van Beek te Opheusden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Als gevolg van de min der gunstige weersomstandigheden en de hoge waterstanden zijn in het telefoondistrict Breda in de omgeving van Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes en Terneuzen diverse ka belstoornissen opgetreden. Door de dooi en de hoge waterstanden wordt de grond drassig. De punten, waar de kabels aan elk aar zijn bevestigd door middel van een loden las in een ijzeren mof, gaan trillen, voornamelijk door het ver keer. Hierdoor ontstaat op den duur metaalmoeheid waardoor de loden las gaat scheuren en het vocht de las binnenkomt. Op dat moment is de kabelverbin ding geheel of gedeeltelijk gestoord. Het aantal op maandag gemelde ka belstoringen bedroeg 41. Het perso neel van de buitendienst stelt alles in het werk om deze storingen zo snel mogelijk te herstellen, zodat de over last voor de abonnees zo beperkt mo gelijk wordt gehouden. (ADVERTENTIE) WERKELIJK LEERT U BIJ KING AIR SERVICES VLIEGVELD SEPPE vliegen leert u door het volgen van theoretische en praktische lessen. als u deze week inschrijft op de theoretische cursus kosten 125, is uw eerste praktische vliegles kosteloos. Democratische gedachte: wie vliegt is zijn vrijheid waard Mevrouw Minnaard-Dees Is inzamelen van kleding, le vensmiddelen en medicamenten, een manie, of wel degelijk een belangrijke taak in onze wel vaartstaat? Zijn er mensen mee gebaat, wanneer wij een afge dankt kledingstuk of een stuk speelgoed van onze kinderen af dragen aan minder bevoorrechte mensen? Men moet er dikwijls wel met de neus bovenop gedrukt worden, om de gevoelens van naastenliefde en hulp te doen spreken, of men kan op een gege ven moment iemand tegenkomen, die met enthousiasme de deuren open zet, voor ieder die een kle dingstuk of anderszins brengen wil. Deze zal alles verzamelen om dan te zorgen, dat onze af dankertjes terechtkomen, daar waar de nood het hoogst is. We gingen een kijkje nemen bij mevrouw Minnaard-Dees in 's- Heer-Abtskerke, die als het ware overstelpt wordt met artikelen, die zij na een kleine bekendmaking van haar actie aan dorpsgenoten, kreeg. Zij gaf aan haar actie de volgende uitleg: „Je zou kunnen zeggen, dat het idee van deze ac tie. is komen overwaaien van Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar woont mijn familie, die ook der gelijk werk doet". „Nadat ik in lichtingen ingewonnen had, begon ik met deze actie door hier in het dorp huis aan huis aan te bellen en te vragen naar kleding voor dames, heren en kinderen. Hier bij ontving ik veel steun en dat gaf me hoop". „Wanneer het nodig is én dat was het al een paar maal dat er plastic zakken komen om alle gesorteerde goederen af te leveren, dan heb ik maar een be roep te doen op de Coöperatie- Wemeldinge en er worden tien of twintig zakken gratis gebracht. Is er type-werk, dan kan ik bij een buurman aankloppen en mijn man is ook hulpvaardig genoeg". „In gedachten zie ik al de blij de gezichten, vooral van kinde ren. Ik herinner me dan de tijd, dat ik zelf met een vluchtelinge- tje, dat ik in huis had, naar de H.A.R.K. moest om kleren, en daar heel gelukkig mee was om dat er in die na-oorlogse tijd niets te koop was", „Nu we weten dat er in landen als: India, Afrika, Zuid-Amerika en andere zo dringend kleding en schoeisel nodig is, kan mij dit werk al bij voorbaat voldoening geven". Of dergelijke acties jaarlijks plaats kunnen vinden, zou me vrouw Minnaard na deze eerste actie nog niet kunnen vaststellen. „Iemand die nu zijn kast leeg maakt, zal daar volgend jaar veel minder uit kunnen missen. Ik vind wel, dat de jonge vrou wen hun afgedankte kleren voor dergelijke acties wat meer kun nen bewaren. Ze denken er niet bij na, wanneer goed draagbare kleding in de voddenzak ver dwijnt. Dat brengt onze welvaart den geen gebruik maken van „Ta feltje dek je", omdat zij niet van de bedeling zouden willen leven. Maar dat is toch waanzin, ze betalen er immers voor. Deze gedachte raakt er gelukkig hoe langer hoe meer uit en de mensen schamen zich nu echt niet meer om een maaltijd van ons te ge bruiken. Deze actie, waarvan het initiatief door het U.V.V. werd genomen, loopt nu al vijftien jaar en pas sedert de laatste tijd is er een stijgende lijn wat de be langstelling betreft, te bespeuren. Per jaar verstrekken wij zo'n 28.000 maaltijden. In die zes jaar dat ik het doe, heb ik natuurlijk zowel trieste ais leuke gevalletjes meegemaakt. Zo kregen wij van een alleenstaande bejaarde te ho ren, dat zij voor onze komst drie weken lang niets anders dan po tato chips had gegeten. Een an dere keer hebben wij het leven van een oudere dame kunnen red den. omdat zij juist tijdens ons bezoek in een coma viel. Weer een andere keer troffen wij een bejaarde dood in haar huis aan. We hebben momenteel maar met één probleem te kampen. We hebben n.l gebrek aan pannen- sets. die zo'n f 68,- per stuk kos ten Het zou toch zo fijn zijn als we wat ruimer in onze financiën zaten, dan hadden we wat meer armslag. Het zou toch zonde zijn als we een aanvraag van een be jaarde zouden moeten afwijzen, omdat we geen pannetjes hebben om er eten in te brengen mee. Was dit anders, dan zou wellicht nog een volgende inza meling plaats kunnen vinden". „We hebben onze kasten nage keken, onze voorraad getest en met voldoening kijken we naar de apart gelegde goederen, die, wie zal het zeggen, waar ter we reld terecht zullen komen. In elk geval helpen we op deze manier mensen in nood, zwarte, donker kleurige, of blanke. Dit idee geeft ons genoegdoening". „Ik doe dit echt uit naasten liefde om dit afgezaagde woord maar weer eens te gebruiken en er komt totaal geen eigen be lang bij kijken. Bovendien is het elke keer een geweldige ervaring om die stralende gezichten van die oudjes te zien als ik met hun pannetje eten op de stoep sta". Aan het woord mevrouw J. Kem- pe-Westra uit Goes, die al meer dan zes jaar onder het motto „Tafeltje dek je" maaltijden verzorgd voor bejaarden, zowel die onder moeilijke omstandighe den leven. „Driemaal in de week, maan dag, woensdag en vrijdag verzor gen wij de maaltijden voor hen, die worden bereid in het zieken huis Bergzicht. Kosten van de maaltijden f 1,85. U ziet het: de prijs van het eten, soep, groente, vlees en aardappelen, is echt niet te duur en iedereen kan dit wel betalen. Een tijd lang heeft deze lage prijs zelfs een negatieve uit werking gehad. Vele mensen wil- (Van een onzer verslaggevers) ZANDVLIET De berging van de Belgische lichter Hugo van der Goes bij de Zandvlietsluis in de buurt van Antwerpen is tot een goed einde ge bracht. Het team van het bergings bedrijf Van den Akker n.v. uit Vlis singen heeft kans gezien het voorschip op het droge te zetten. Gisteren zijn uit het water de laatste resten van de gedeeltelijk uit elkaar gereten lich ter opgevist. In de nacht van zondag op maandag is uit het gedeelte van de Rugo dat het eerst kon worden geborgen, het lichaam van de Belgische schipper bevrijd. Dat moest met behulp van snijbranders, omdat het in het wrak bekneld zat. Van de matroos, die zich op het mo ment van het ongeluk eveneens op het schip bevond ontbreekt nog elk spoor. Men heeft nog niet kunnen vaststel len of zijn lichaam zich in het ge deelte bevindt dat maandag boven water is gekomen. Het schip zit na melijk vol modder, die het levensge vaarlijk maakt de boot te betreden. Wat er met beide wrakken zal gebeu ren is nog niet bekend. Vermoede lijk zullen ze naar de sloper gaan. Dinsdag is men meteen begonnen met het zoeken naar de vermiste ma troos. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat ook hij zich nog in het wrak bevindt, maar voor men dat kan vaststellen zal er eerst in de modder gegraven moeten wor den. Ook daarmee heeft men een aan vang gemaakt. Met de voorbereiding mee heeft Van den Akker n.v in to taal bijna drie weken nodig gehad met het lichten van beide schepen. Gezien de omstandigheden waaron der het bergingsteam heeft moeten werken is dat nog een tamelijk re delijke termijn. Achtereenvolgens z;in de bergingsschepen en de vier bokken die bij de werkzaamheden zijn betrokken geweest, inmiddels naar Zeeland teruggeroepen. Voor het bergingsbedrijf is daarmee heel deze kwestie afgedaan. Of er naar de zaak nu de schepen boven zijn nog een onderzoek zal worden ingesteld is op dit moment niet bekend.

de Stem | 1970 | | pagina 3