arbortus-hoofdstad van de wereld STE ITE de charmante koffiepot nes ISTES 21 FEBR. TIM 1 MRT. lucky luke Die vriend m jou Jtij \Jie?.. ii erieher$ecnt1do;J Wenlet er hé,mMerjssf mr niet op juffrouu... tiet is mor mjnhoftie- tenfabrieken n.v. linakanaal N. 10, lout. Spoorwegen TWEEWIELER RAI CARAVAN RAI70 JOSEPHINE O X Q- m -o X O m JOSEPHINE dstoeslag maand JEKENING VAN NS jfstijd eregeling ^GELIJKHEDEN iNLAND :te vakantie rekening SUSKE en WISKE DE STEM VAN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 DE DRIE HOEFIJZER3 lonze kantoorbezetting 1 afdelingen uit het verzorgen van I het onderhouden van extern. elaties is voor een af- figels vereist. fcueel gevolgd door een Jtellen opleiding, goede ten. 1 aanbeveling. Inen hun brieven rich- leresstraat 13 te Breda lworden gemaakt voor |n van 14 0017.00 uui II, toestel 399 onderneming kunnen wij 1 enige i of ongehuwd) )ak- en lichte montage- mheden. inlichtingen kunt u s verkrijgen op tand adres, tel. 01620-3909, jndelinge informatie kunt t op: vond tussen 18.00 en r aan onze fabriek te out. NBOSCH en plaatst als MULO/MAVO-NIVEAU: netto f360.- f555.- f643.- ezet onderwijs zoals aardigheid: f355.- f545.- f620.- HONGER OP 16 JUNI wordt in Den Haag het tweede we- reldvoedselcongres georganiseerd. In Nederland zijn er enkele jongerengroeperingen die vrezen dat dit congres wederom een mislukking zal wor den omdat in bepaalde landen de regeringen met opzet bepaalde groepen over het hoofd zien bij het bepalen van de vertegenwoordigingen. Omdat de Nederlandse jongeren in andere landen weinig pressie uit kunnen oefenen bepalen zij zich met hun acties voorlopig tot het eigen melk- en kaas- deltaatje. In de RAI wordt op 11 april een jon- gerencongres gehouden waarop een delegatie van jeugdige Nederlanders zal worden samengesteld naar het grote congres in Den Haag. Deze delega tie zal bestaan uit 80 jongeren. Wat betreft de acties van de jongeren tijdens het grote congres zijn er reeds drie voorstellen: Er moeten permanente exposities komen in en rond de congreshal. In een koffieclub zullen de jongeren in staat moeten worden gesteld om in contact te komen met belangrijke sprekers van het congres. In een tribinaal moeten deelnemers aan het eerste voedselcongres ter verantwoording ge roepen kunnen worden, over de mislukking van dat congres. De Nederlandse jongeren hopen door een gede gen voorbereiding samen met'jongeren uit andere landen op het komende wereldvoedselcongres een pressiegroep te kunnen vormen, die een reële in vloed heeft. In de Rotterdamse Doelen houden de jongeren van 12 tot 14 juni (vlak voor het grote congres dus) nog een voorcongres om een con creet programma op te stellen. Alle groepen in Nederland die zich bezighouden met voorbereidingen voor het wereldvoedselcon gres kunnen gebruik maken van de diensten van de documentatiecommissie van de werkgroep. Adres: Postbus 41, Wageningen. (ADVERTENTIE) Met twee wielen goed uit! Internationale show van: fietsen, brommers, scooters, motoren, onderdelen en toebehoren Vrij- dan de caravan! Honderden kampeer- en vouwwagens en toebehoren uit Nederland en ver daarbuiten. open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang f 3,50 AMSTERDAM speciaalTrein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-stations MELOEP „De kleine man wordt altijd genaaid." cn LU L/1 LONDEN, LAUREEN werd radeloos. Een panische angst maakte zich van haar meester. Wat moest ze beginnen? Men had haar uit drukkelijk gezegd dat ze moest uitkijken naar de man met het sikje. Hij zou een chauffeursuniform dragen en voorzien zijn van een bordje met haar naam. Maar de man met het sikje viel nergens te bespeuren. Lau- reen Carfora, 24 jaar en afkomstig van Newhaven, in de Ame rikaanse staat Connecticut, was ruim een half uur geleden per Jet van New York in Londen aangekomen. De douanecontrole in de vlieghaven van Heathrow nam weinig tijd in beslag. Ieder een was hoffelijk en gedienstig. Laureen nam haar handkoffer en volgde een sliert reizigers die naar de uitgang van het drukke luchtha vengebouw stroomde. Hier zou de man met het sikje haar ergens op wachten. De slanke blonde Ameri kaanse rekte de hals om over de hoofden te kunnen kijken. Maar de man met het sikje liet zich niet zien. Spoedig stond het huilen haar nader dan het lachen. Ze had zich nog nooit zo eenzaam gevoeld. Waar bleef toch die kerel met de chauffeurspet en het sikje? Lau reen kende niemand in Londen. Er zat niets anders op dan naar Ame rika te telefoneren om meer inlich tingen te vragen. Maar als je over stuur bent, is zelfs een telefoon gesprek een heel karwei. Laureen vroeg hulp aan de dame achter de „information desk", die direct zag dat dit geen gewoon gevalletje van even wegwijs maken was. De rusti ge „information"-dame had het gauw door. Na een paar bedaarde vragen deed Laureen heel haar ver haal. „Ik ben twee maanden zwanger" vertelde ze. „Maar mijn verloofde en ik hebben besloten pas over twee jaar te trouwen. Drie maan den geleden ben ik in Connecticut een huisdierenzaak begonnen en daar zit al mijn spaargeld in. Als ik nu een baby krijg, is mijn „busi ness" naar de maan". Laureens verloofde had ergens iets gelezen over abortusreizen naar Londen. Een illegale abortus kost in de Verenigde Staten onge veer 300 pond en is een riskante on derneming, die vaak slecht afloopt. Laureen vernam, dat ze zich in een befaamde kliniek van de Britse hoofdstad kon laten opereren voor 400 tot 520 pond, inclusief de lucht reis en de verplegingskosten. Ze hapte toe en een gespecialiseerd agentschap bracht alles voor elk aar. De enige formaliteit was een ver plicht onderzoek door een Ameri kaanse vrouwenarts, waarvoor Lau reen extra moest betalen. Onge veer een week later kwamen de reisbiljetten aan. Op de vraag tot wie ze zich in Londen moest wenden, werd in de Verenigde Staten door de abortus agent enkel gezegd, dat Laureen in de vlieghaven zou worden opge wacht door een man met een geiten- sikje. Hij zou 'n chauffeursuniform dragen en een bordje met haar naam bij zich hebben. Maar Laureens vliegtuig liep twee uur vertraging op en de chauf feur met het sikje had nog ander werk. Hij kon niet blijven wachten. Toen hij net weg was. zette Lau reens Boeing zich op Britse bodem neer. Zo kwam het, dat ze, enige tijd later, haar „contact" nergens kon vinden en in paniek raakte. Ze had de „information desk" nog maar pas heel haar verhaal gedaan, toen de chauffeur met de sik ijverig rondspeurend en met zijn bordje zwaaiend uit de wrie melende mensenmassa opdook. Laureen greep haar koffer en snelde naar hem toe. Ze praatten even met elkaar en verlieten sa men het gebouw. Buiten stond een wagen, waarmee de man met het sikje Laureen naar een gespeciali seerde Londense kliniek bracht. Deze jonge Amerikaanse was een van de duizenden vrouwen, die te genwoordig uit de Verenigde Sta ten, Scandinavië, Nederland, Bel gië, West-Duitsland en Frankrijk voor een abortus naar Groot-Brit- tannië komen, omdat men daar sinds 1967 om zo te zeggen vrucht afdrijvingen aan de lopende band doet. Londen wordt niet voor niets „de abortushoofdstad van de we reld" genoemd. In officiële en sommige politieke kringen houdt men vol, dat deze benaming grotelijks overdreven is, aangezien de Scandinavische lan den, Oost-Europa en Japan op a- bortusgebied de kroon spannen. Maar de cijfers spreken voor zich zelf. In 1969 werden in Groot-Brit- tannië 54.000 wettige vruchtafdrij vingen veroorzaakt, 33.000 in zie kenhuizen van de nationale gezond heidsdienst en 21.000 in privé-klinie- ken. Dodelijke afloop voor de vrouw bleef in deze gevallen tot respec tievelijk 12 en 3 beperkt. De wet van 1967 maakt koste loze abortus mogelijk in ziekenhui zen van de nationale gezondheids dienst. In privé-klinieken gaat het echter vlugger. Het beste abortus- adres van Londen is de zgn. „Lang ham Street Clinic", waar een vruchtafdrijving 1200 gulden kost. De abortusvergunning van deze in stelling is nog maar zestien maan den oud, maar toch heeft de „Lang ham Street Clinic" al 9.200 vrucht afdrijvingen op haar aktief. Sinds december bezit Engeland een ziekenhuis, dat zich uitsluitend met abortus bezighoudt. Het is ge vestigd in de industriestad Birming ham en werkt zonder winstbejag. De patiënten betalen er voor een vruchtafdrijving slechts 450 gulden. Elk geval wordt vooraf door socia le werkers en dokters onderzocht. Wanneer de zwangerschap echter al 14 weken gevorderd is, weige ren de artsen van dit „Calthorpe Nursing Home" een abortus op te wekken. Vermoedelijk zullen na ver loop van tijd in heel Groot-Brittan- nië klinieken van deze aard opge richt worden. De abortuswet van 1967 bepaalt, dat voor een legale vruchtafdrij ving een attest van twee dokters nodig is. Deze artsen moeten schrif telijk verklaren, dat voor de phy- sische en geestelijke gezondheid van de betrokken vrouw voortzet ting van de zwangerschap schade lijker zou zijn, dan abortus. Van katholieke zijde wordt deze wet ui teraard sterk afgekeurd. Aan de exploitatie van vertwijfel de zwangere meisjes of vrouwen is door de abortuswet niet helemaal een einde gemaakt. De jongste tijd worden steeds meer gevallen gesig naleerd van gewetenloze dokters, die zich weinig bekommeren om de gezondheid van hun patiënten. Het is deze artsen, die in privé-klinie ken werken, alleen om het lieve geld te doen. Zij onderzoeken hun patiënten nauwelijks en van na- verzorging is evenmin sprake. De betrokken vrouwen brengen in de ze klinieken slechts enkele uren door en moeten achteraf nog vaak door hun eigen dokter behandeld worden. Het departement van volks gezondheid onderzoekt gevallen van deze aard en heeft onlangs bij mon de van onderminister dr. John Dun- woody in het lagerhuis te kennen gegeven, dat het in de bedoeling ligt de privé-klinieken aan strenger toezicht te onderwerpen. Over de kwestie is op politiek vlak zeker het laatste woord nog niet gesproken. Maar het staat vast dat de regering Wilson voorlopig geen wijziging van de abortuswet nodig acht. Zij is van oordeel, dat de wet tot nu toe op bevredigen de wijze toegepast wordt en gelooft dat Londens bijnaam „abortushoofd stad van de wereld" op journalis tieke overdrijving rust. Toch is het zo, dat jonge vrou wen, die vandaag de dag per vlieg tuig aankomen in Londen en door niemand vergezeld zijn, in de lucht haven door klantenlokkers aange klampt worden. „Zoekt u een kli niek, dame?" vragen deze dienst vaardige jongens, die vaak een ak koordje afgesloten hebben met a- bortusdokters. Soms antwoorden de jonge da mes bevestigend. De klantenlokkers persen hen dan 20 tot 60 pond af om ze per taxi naar een dokter te brengen. De minister van sociale diensten, Richard Crossman, heeft in het Lagerhuis zijn ontstemming uitge sproken over het feit, dat buiten landse vrouwen naar Londen ko men om er in privé-klinieken een abortus te ondergaan. Hij zei even wel, dat optreden niet wenselijk was. Gezien de moeilijke toestand, waarin 's lands economie verkeert, zijn alle buitenlandse deviezen, die de Britse handelsbalans in even wicht helpen brengen, meer dan welkom. rekkingen nodigen wij U V OORLICHTINGS- orden op DONDERDAG 0.00 uur op het -BURG. trein- of interlokale eze avond te bezoeken, gewenste inlichtingen 060, toestel 456. 87/25-2/15

de Stem | 1970 | | pagina 21