VERENIGING VAN HARTPATIËNTEN ZONDER UITSTEL Hartpatiënt Fievet: „Ministerie liegt" Lawines SNEEUWMASSA TREFT MILITAIR KAMP eisen weer tientallen doden Gouden tenor in de wolken DROSTE PILOTEN IN STAKING ALS GARANTIES UITBLIJVEN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DESTE M Brit richt privé-leger op I China sou grote raket hebben Heintje kan elk moment baard in de keel verwachten l! editie voor eeland Politie denkt dat vermiste vrouw vermoord is Nixon minder populair Vijf leden verdronken van Saoedi-Arabisclie koninklijke familie KERSENBONBONS zijn Nederlandse kersenbonbons. Omdat er Droste op staat. Een verschil dat u moet proeven. Volksfront Nationalisering ]lOe jaargang no. 26361 Lecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx hoofdredacteur: L. Leijendekker hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 telefoon 22341. Postgiro 1114111 ANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 woensdag 25 februari 1970 weerbericht Kans op bui Aanvankelijk opklaringen. Later meer bewolking met hier en daar een bui. Krachtige wind. Zelfde temperaturen als gisteren. HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 ogal wat lil tussen roestvrij en roestvrij staall r bekijkt u deze htige botervioot eenst acht palissander hij een sieraad op j Blue Bandl e geschenken hemt gens vindt u oiere geschenken i bij Blue Bandl FIEVET (Van een onzer verslaggevers) BREDA Honderden hebben ge reageerd op de oproep van Bredanaar Hendrik Fievet aan hart- en vaat ziektepatiënten. „Hartelijk dank aan De Stem" zegt de heer Fievet, „jullie hebben de sneeuwbal aan het rollen gebracht. Verschillende dagbladen hebben de oproep overgenomen en de telefoon staat hier bijna niet meer stil. Daarom heb ik besloten, de op richting van een vereniging van hart en vaatziektepatiënten niet langer uit te stellen. We móéten ons sterk maken. Want er is veel meer aan de hand dan officiële instanties kwijt willen. Er is een touwtrekkerij van jewelste en duizenden Nederlanders, ja zeker: duizenden worden daar het slachtoffer van". „Daar is in de eerste plaats de ontkenning van het ministerie van onderwijs (zie De Stem van zaterdag) dat het niet waar zou zijn, dat de regering de afbouw van het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis zou hebben getemporiseerd en dat de moeilijk heden rond de speciale „bypass"- operaties helemaal niet van finan ciële aard zouden zijn. Uit zeer be trouwbare bron is mij meermalen be vestigd, dat bij de raad van bestuur van het Dijkzigtziekenhuis deze zaak de hoogste prioriteit geniet en dat het wel degelijk draait om 3,1 miljoen gulden voor de afbouw van twee af delingen". „Het gezwets van een ministerie van Volksgezondheid om die moeilijk heden in de schoenen van Onderwijs te stoppen. Hei is weer het bekende afschuifsysteem. En dan het fabeltje, dat de moeilijkheden vooral gezocht moeten worden in de kennisover dracht. Kom nou, zo lang men de zaak niet aanpakt, als men de afbouw van zo'n instituut temporiseert, kun je ook geen kennis overdragen." „In het Zuiderziekenhuis in Rot. terdam, waar tot nu toe een tot twee speciale hartoperaties per week wer den verricht, is inmiddels ook de kraan dichtgedraaid. De gemeente Rotterdam heeft de subsidie stopgezet omdat immers het academisch zieken huis op 's rijks kosten de zaak gron dig zou gaan aanpakken. Dit valt toch niet meer te verkopen!" „En het gaat niet alleen om het Dijkzigt. Ook andere academische ziekenhuizen staan te springen om uitbouw van hun afdelingen voor hartchirurgie. Laat dan een staatsse cretaris Kruisinga toch geen Delta plan lanceren (waarvoor hij 50 mil joen vraagt) om hartpatiënten tijdig te ontdekken. Wat wil hij met die dui zenden nieuwe patiënten als er al duizenden in doodsgevaar verkeren, die niet geholpen kunnen worden. Ik denk aan die 20.000 Nederlanders per jaar die een hartinfarct krijgen. Voor de watersnoodramp werd heel Neder land gemobiliseerd!" „Hiermee heb ik nog lang niet alle problemen aan de orde gesteld. In een actualiteitenrubiek voor de tv be weerden onlangs vier verzekerings deskundigen, dat patiënten die een hartinfarct hadden gehad, tegen een iets verhoogde premie nog verzekerd konden worden. Maar ik ben door vijf verzekeringsmaatschappijen ge weigerd, zelfs al wilde ik 500 procent meer betalen dan de normale premie. Ik kan me best voorstellen, dat zij geen grote risico's willen lopen, maar waarom dan deze leugens?" „Ik breng dit allemaal naar voren omdat vele hoge heren dit niet dur ven. Hoge ambtenaren, die niet willen toegeven dat het hele systeem ver ouderd is om volksgezondheidszaken te laten ressorteren onder twee de- parteme i.en, die van de een naar de ander verwijzen en de slachtoffers van het systeem aan hun lot over laten". De heer Fievet verontschuldigt zich dat hij niet alle briefschrijvers kan beantwoorden, tenzij ze een postzegel insluiten. Voor de vereniging van hart. en vaatziekten heeft hij medewerking gekregen op technisch-organisatorisch gebied, maar het ontbreekt aan zelfs de geringste financiële middelen. Het adres van de heer H. S. Fie vet: Berlagestraat 122, Breda. w* (Van onze correspondent) SCHIPHOL Nederlands 14-ja- rige zingende en filmspelende fe nomeen Heintje Simons, zijn vader, een voormalige mijnwerker, en zijn moeder, zijn gisteren allen in de ivolken geweest met 7 gouden pla ten, die de parmantige jongens tenor G km boven Rotterdam in een vliegtuig werden uitgereikt. Van de nu voor het laatste jaar als een leeuwerik zingende Heintje, die ieder moment de fatale baard in de keel kan verwachten, heeft zijn grammofoonplatenmaatschap pij thans meer dan 10 miljoen pla ten verkocht: 5Va miljoen singles en 41 i miljoen langspeelplaten. Van die 10 miljoen zijn er meer dan 6' miljoen in Duitsland be land, waar Heintje met zijn vloei- Heintje, in de cockpit van het toe stel „in gesprek met de verkeers toren". end Duits een succes heeft geboekt, dat naar Nederlandse maatstaven berekend alle records slaat. Op zijn boekenplank prijken in tussen nu reeds meer dan 20 gou den platen, een platina plaat en een Edison. Stewardessen droegen een lang in goud gehuld pakket door het middenpad van het vliegtuig naar Heintje: een grote gouden 1 met 7 gouden platen er achter, die de nullen voorstelden van 10.000.000. Heintje sprak daarop over de boordtelefoon tot de vele genodig den de woorden: „Hardstikke be dankt". (Van onze redactie buitenland) BERN/GRENOBLE Lawines in Zwitserland en Frankrijk hebben gisteren tientallen doden geëist. Bij Reckingen, een Zwitsers dorp, kwam een lawine terecht op een kampement van militairen. Men vreest dat dertig mensen meest mili tairen om het leven zijn gekomen. In het Franse dorp Lans-Le-Villard zijn waarschijnlijk tien mensen gedood toen een lawine een deel van een hotel en een woonhuis wegvaagde. Washington <Rtr.) china zaï waarschijnlijk dit jaar nog zijn eerste Intercontinentale raket beproeven, jr." is gisteren meegedeeld door de jhrecteur van de wetenschappelijke «deling van het Amerikaanse mi niserie van defensie, dr. John Foster. De Verenigde Staten beschikken ^'inlichtingen waaruit blijkt, dat e Chinese proefbasis thans groten- eels voltooid is. „Op grond hiervan men voorspellen dat de Chinese «Setproef dit jaar zal plaatsvinden", «iaus Foster. Hij deed zijn mededelingen voor I™ senaatscommissie. Volgens des- "digen van het ministerie zou de Tt?r'rUW Sjouwde proefbasis in j. i'Sgen. De Amerikanen hebben Plaats in 1966 al vastgesteld. HAARLEM (ANP) De 25-jarige vertegenwoordiger P. de R. uit Haar lem, die verdacht wordt van poging tot oplichting van de inmiddels ver dwenen 68-jarige mevrouw de we duwe T. H. Akersloot-König, is op last van de rechtercommissaris bij de rechtbank in Haarlem in het Huis van Bewaring ingesloten. De man blijft ontkennen betrokken te zijn geweest bij het verdwijnen van mevrouw Akersloot. Hij werd vorige week in de woning aangetrof fen en was in het bezit van de huis sleutel. De Haarlemse politie heeft een vermoeden dat er van een moord sprake is. Een lichaam is echter nog niet gevonden. NEW YORK (AP) President Nixons populariteit onder zijn land genoten is sinds december met vier procent gedaald, van 62 tot 58 pro cent. Dit wijst een opiniepeiling van het bureau Harris uit. Volgens Harris is deze daling in de eerste plaats te wijten aan het on genoegen van het publiek over de economische toestand en de maatre gelen van de regering om de infla tie te beteugelen. In Val d'Isère, waar onlangs 39 mensen door een lawine werden ge dood kwam gisteren opnieuw een massa sneeuw en rotsblokken naar beneden, evenals in Tignes. Het Zwitserse federale lawine-in stituut in Davos heeft bekendgemaakt dat het lawinegevaar thans groter is dan ooit en dat alle dorpen in het betrokken gebied geëvacueerd dienen te worden. In Reckingen maakte korte tijd na de fatale lawine een tweede de kerk met de grond gelijk. Bij deze tweede lawine deden zich echter geen per soonlijke ongelukken voor. Gisteravond had men nog maar vijf doden geborgen. Vijfentwintig men sen werden nog vermist. Er was geen hoop meer dat zij nog in leven zouden zijn. Behalve het militaire kampe ment werden ook nog twee vakantie huisjes getroffen. Slechts één ervan was bewoond. De bewoners sliepen in de kelder en dankten daaraan hun leven. De reddingswerkzaamheden werden ernstig belemmerd door slecht weer. Artsen en andere deskundigen moes ten vele kilometers te voet afleggen om op de plaats van de ramp te ko men. DJIDDA (A.P.) In het afgelo pen weekeinde zijn in de Abdoer- baai, 40 kilometer ten noorden van de havenstad Djidda aan de Rode Zee, vijf leden van de koninklijke familie van Saoedi-Arabië verdron ken. Eerst werd prins Tamir Bin Nas ser, een 11-jarige neef van koning Feisal, bij het baden door de sterke stroming meegesleurd. Zijn moeder, een oom en nog twee leden van de familie gingen allen te water en trachtten hem te redden. Alle vier verdronken hierbij. tSBHBS a.aer O I m Belgische order van vier mil joen gulden voor scheepswerf in Terneuzen. Pagina 5 Het aardgas rukt op in Zeeland. Pagina 7 Economische reus maakte vorig jaar minder winst. Pagina 11 Kritiek op zeehavenontwikke- lingsbeleid van minister Schut. Pagina 13 Wachten bij de dokter kost miljoenen arbeidsuren. Pag. 15 Welkom EVA, vaarwel Suzanna. Pagina 19 Abortus aan de lopende band in Londen. Tussen Haakjes. Pagina 21 AXEL SPRINGER, de Westduitse uitgever en krantenmagnaat, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij één derde van de aandelen van zijn uit geversbedrijf heeft verkocht aan uit geverij Bertelsmann. (ADVERTENTIE) AS# in elegante cadeau- en presenteer verpakking 3,35 LONDEN (AP) De 44-jarige Schotse luitenant-kolonel Colin Mit chell, die drie jaar geleden aan het hoofd heeft gestaan van de Britse troepen die gelegerd waren in Aden, dat toen ten dele in handen was van de terroristen, is van plan een privé- legertje te gaan oprichten dat men daar, waar moeilijkheden zijn, kan huren en inzetten. De troep zal bestaan uit welge oefende specialisten en kan worden aangenomen op contractbasis en als zodanig, aldus Mitchell, vooral in ge bieden als het Midden-Oosten van groot nut zijn. De overste was commandant van de Argyle and Sutherland Highlanders die optraden in het zuiden van Ara- bië kort voordat dat gebied van Groot-Brittannië onafhankelijkheid won. Toen MltcheH niet werd gepro moveerd nam hij ontslag uit het le ger. Hij wil nu in Londen oud-mili tairen gaan recruteren. Mitchell zou zijn legertje ter be schikking willen stellen van Arabi sche machthebbers van de staatjes aan de Perzische Golf waar op het ogenblik nog voor rust en orde wordt gewaakt door Arabische troepen met aan het hoofd Britse officieren. Onder zware bewaking wordt de bagage, die van Schiphol naar Tel Aviv moet worden vervoerd, naar het El-Al-vliegtuig op het platform gereden. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/LONDEN/AMMAN „Als de Verenigde Naties en de luchtvaartmaatschappijen geen beëindiging van de terreurdaden tegen de luchtvaart kunnen garanderen, zal de IFALPA de Inter nationale Federatie van Luchtvaartpiloten overwegen een staking van 24 uur uit te roepen". Dit deelde Ole Forsberg, voorzitter van deze organisatie, gisteren mee in New York. Israël zal niet om een zitting van de Veiligheidsraad verzoeken, omdat het niet gelooft, dat de wereldorga nisatie bereid is de juiste stappen te ondernemen. Een woordvoerder van het minis terie van verkeer in Bonn heeft be kendgemaakt, dat op dinsdag 3 maart in Parijs een conferentie van de Euro pese burgerluchtvaart zal worden ge houden. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, heeft in een televisie-uitzending, die van hem in de Westduitse hoofdstad werd ge maakt, beschuldigingen geuit aan het adres van de internationale lucht vaartmaatschappijen. Hij is fel gekant tegen het inper ken van de diensten op Israël na de (vermoedelijke) Arabische aanslagen. „Dit is een uitstekende manier van samenwerken met de terroristen", luidde zijn verwijt. Het personeel van de BOAC op London Airport heeft besloten geen werkzaamheden meer te verrichten aan Arabische en Israëlische vlieg tuigen. Het acht de afhandeling van deze vliegtuigen te gevaarlijk. Door deze actie zullen de toestellen van de betrokken maatschappijen waar schijnlijk geen brandstof kunnen in nemen. Ook kunnen zij na de landing niet worden gekeerd om weer het luchtruim te kiezen. De leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, George Habasj, heeft in Amman de volgende verklaring afgelegd: „Het front zal aanslagen blijven plegen op vliegtui gen van de El Al, waar ze zich ook bevinden. Wij doen dit, omdat die toestellen door de Israëlische lucht macht worden gebruikt" Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren in een interview gezegd, binnen niet te lange tijd een nieuwe, .grootscheepse uitbarsting in het Mid den-Oosten te verwachten. Hij meen de, dat de Grote Vier niets doen om dat te vermijden. In Oostenrijk zal men er op gaan toezien, dat de daar aanwezige bui tenlanders worden geregistreerd. Ui teraard zijn ook op het Weense vlieg veld verscherpte veiligheidsmaatrege len getroffen. De Assemblee van de Raad van Europa zal in de komende zitting voorstellen bespreken van een stu diecommissie, die een aantal aanbe velingen heeft opgesteld voor de be strijding van het kapen van vlieg tuigen. Arabische vakbonden van werkne mers bij de olie-industrie hebben op een congres in Damascus geëist, dat de oliewinning in de Arabische we reld op grote schaal genationaliseerd wordt „om de olie-industrie in het Midden-Oosten te bevrijden van bui tenlandse invloeden" Volgens een der sprekers levert de oliewinning in het Midden-Oosten de V.S. jaarlijks een gemiddelde winst van f 6,3 miljard op, die wordt ge bruikt „voor de bestrijding van pro gressieve Arabische krachten, voor de oorlog in Vietnam en voor steun aan Israël". Volgende maand zullen alle vak verbonden van werknemers in de olie-industrie in het Midden-Oosten in Cairo bijeenkomen om een beslis sing te nemen over de oliebelangen in het Midden-Oosten. De Sovjet-Unie zal hulpgoederen zenden naar de gezinnen en familie leden van de 80 slachtoffers van het Israëlische bombardement op een Egyptische metaalfabriek. I

de Stem | 1970 | | pagina 1