Rusland en China op rand van oorlog D '66IN NEDERLAND ELK JAAR 33.000 BABIES TEVEEL GEEF HET AAN DE VISSEN inori Wachten bij arts kost miljoenen arbeidsuren ZEEHOND BOLLETJE GEDOOD *WW*m': Zere plek in maatschappij Russische angst voor gele gevaar bol: don Wie de Russische en Chinese ver-f klaringen van de laatste weken over de wederzijdse betrekkingen op een rijtje zet kan maar tot een jonctusie komen: de heide reuzen i liet communistische kamp koes teren tegenover elkaar zoveel haat, achterdocht en wantrouwen, dat een 'oriog vrijwel onvermijdelijk is. Zo beschuldigde Rode Ster, het blad van het Russische ministerie van de fensie, China er eind januari van te werken aan een militaire opbouw, die gericht is op uitbreiding van het Chinese grondgebied en uiteindelijke overheersing van de hele wereld. In tussen voert een radio-Peking een campagne, die ten doel schijnt te hebben de Chinezen voor te berei den op een oorlog. Op 5 februari werd in een uitzending van dit ra diostation gezegd, dat de uitslag van een oorlog wordt bepaald door ge vechten op de grond en de strijd van man tegen man. „De overwin ning hangt af van de moed van mensen die niet bang zijn voor de dood. Gewapend met de onoverwin nelijke gedachten van Mao Tse- Toeng hebben wij de moed en de geest om niet bevreesd te zijn voor de dood. Dat maakt ons tot een overweldigend sterke geestelijke atoomhom. Wij kunnen er aldus ze- her van zijn, dat wij door het ge bruik van deze geestelijke atoom bom de materiële atoomhom van de vijand kunnen overwinnen", aldus radio-Peking. Grensgeschil Niet te vergeven Dreiging -„IJS ..2, mm mm AFTER SHAVE NIEUWE LEVENS VOORWAARDEN VOOR BEJAARDEN 15 (Van een onzer redacteuren) Veel van wat er in Chinese en Russische kranten en radio-uitzen dingen wordt geschreven of gezegd kan men met een flinke hoeveelheid iout nemen, omdat een groot deel van de beschuldigingen en aanval len onderdeel uitmaken van een met grote nauwgezetheid geleide campagne, die de tegenpartij ertoe moet brengen door de knieën te gaan en belangrijke concessies te doen. De verbetenheid waarmee de ze campagne wordt gevoerd en het feit, dat het politieke spel zich af speelt achter gesloten deuren maken het zeer moeilijk precies te bepalen hoe de stand van zaken is in de Chinees-Russische betrekkingen. Maar ook als men rekening houdt met een fikse portie propaganda is er alle reden tot grote bezorgdheid. De meningsverschillen tussen Mos kou en Peking zijn zo hoog opgelo pen dat het wel bijna tot een con flict moet komen. Klimatologische omstandigheden zijn er de oorzaak van dat juist nu in het Westen de bezorgdheid over de Russisch-Chi- nese verhoudingen toeneemt, want ook in het atoomtijdperk hebben de weergoden een zeer belangrijke stem als het gaat om oorlog of vrede. Het klimaat in het Russisch-Chinese grensgebied speelt in ieder geval een zeer belangrijke rol. De winter is niet geschikt om een oorlog te voe ren. Het begin van de lente, als de grensgebieden nog net niet zijn ver anderd in onmetelijke modderpoelen en de zomer vormen de meest „ge schikte" tijd om de wapens op te nemen. Het Russisch-Chinese conflict heeft zich toegespitst op de grenzen van beide landen, waarover ze al jaren lang ruzie maken. De Chinese argu menten klinken niet onredelijk. Chi na zegt dat de huidige grenzen ge baseerd zijn op ongelijke verdragen, omdat de Russische Tsaren de Chi nezen deze verdragen afgedwongen hebben. De Chinezen, zo zeggen ze, zijn het slachtoffer van het imperia lisme van de Tsaren. Peking ver langt niet dat de Sovjet-Unie alle omstreden gebieden terug geeft. Het wil slechts dat de Russen erkennen, dat de verdragen afgedwongen zijn. Wanneer de Russen dat toegeven kunnen de grenzen opnieuw vastge steld worden, waarbij China zich te vreden zal stellen met enkele kleine grenscorrecties. Moskou weigert hardnekkig toe te geven. China heeft uitspraken aan gehaald van Marx, Engels en Lenin, waarin deze communistische „heili gen" toegeven, dat de Russische Tsa ren Chinees gebied hebben ver overd, maar anno 1970 heeft het Kremlin daar geen boodschap aan. Sedert oktober vorig jaar worden in Peking Russisch-Chinese bespre kingen gevoerd. Het „resultaat" van dat overleg is tot nu toe geweest dat beide partijen zich meer dan ooit vastgepind hebben op de be kende standpunten. Bij het begin van de besprekingen zijn de weder zijdse propaganda-campagnes stop gezet, maar sedert enkele weken be hoort dit bestand alweer tot het ver leden, Feller dan ooit halen de com mentatoren uit. Het ziet er naar uit dat het spoe dig tot een doorbraak in de onder handelingen zal komen. Het ontbre ken van zelfs maar de geringste vooruitgang wordt niet in de eerste plaats veroorzaakt door de omstan digheid dat het grensgeschil zo'n ingewikkeld probleem is of door ge brek aan goede wil, maar door het feit dat het hele grensgeschil in we zen maar „bijzaak" is. De grote meningsverschillen heb ben geen betrekking op het verloop van de grenzen, maar op de ideolo gische koers van beide landen. Daar in ligt de voornaamste oorzaak van het conflict. De in jaren gegroeide tegenstellingen en verbittering vin den een uitlaatklep in het grens conflict. Onder Nikita Kroestsjev koos de Sovjet-Unie voor het vreedzaam naast elkaar bestaan van communis me en kapitalisme. Mao Tse-Toeng bleef de revolutionair, hij wilde het communisme in de gehele wereld doen zegevieren. Zo nodig met be hulp van geweld, desnoods via een atoomoorlog. Die tegenstelling vormt de oorzaak van het conflict tussen Moskou en Peking. En het conflicht werd verscherpt toen de leiders in het Kremlin zich gingen realiseren, dat China een gevaar voor de Sov jet-Unie zou kunnen gaan vormen. De Russen, die aanvankelijk de Chinezen massaal hielpen zich te ontwikkelen tot een moderne staat, trokken zich op een gegeven mo ment terug. Dat besluit heeft grote verbittering veroorzaakt in Peking en China-kenners vragen zich af of de Chinezen dit ooit zullen verge ten of vergeven. In de laatste tien jaar zijn de betrekkingen tussen beide landen van jaar tot jaar ver slechterd. Leek tien jaar geleden een Russisch-Chinese oorlog nog zo goed als onmogelijk, nu is hij een grimmige mogelijkheid geworden. Uit het weinige dat door het ijze ren en bamboe gordijn lekt is dui delijk dat beide landen rekening houden met een oorlog. Zowel China als de Sovjet-Unie maken zich ge reed voor een confrontatie. Victor Zorza, deskundige voor communistische zaken van het Brit se blad The Guardian heeft vorig jaar al geschreven, dat in het Krem lin het besluit om een oorlog te beginnen reeds is genomen. De Russische commandant van de troepen in het Verre Oosten, gene raal Losik, heeft in 1968 al ver klaard dat „provocaties van de Mao- kliek kunnen leiden tot een nieuwe wereldoorlog." Hij voegde er aan toe: „Wij moeten maatregelen tref fen om te voorkomen dat we ver rast worden." In maart vorig jaar werd in Mos kou een communistische topconfe rentie gehouden. Westelijke corres pondenten hebben gemeld dat de Russische partijleider Brezjnev zeer gespannen was. De conferentie werd gehouden vlak na de bloedige incidenten op en rond het eiland Damanski. De correspondent van de New York Times meldde: Brezjnev leek maar een ding in gedachten te hebben: China." Eind 1968 begon in China een massale, gedwongen verhuizing van stedelingen naar het platteland. In twee maanden tijd werden 20 mil joen mensen gedwongen naar het platteland te verhuizen. Velen van hen kwamen te wonen in grensge bieden, zoals de provincies Sinkiang en Binnen-Mongolië. Die migratie op bevel van Mao kan uitgevoerd zijn om het regime in Peking in staat te steil de orde, die in de cul turele revolutie ten onder was ge gaan, te herstellen en „lastige" re volutionairen kwijt te raken, er kan even goed een militaire oorzaak zijn: door de provincies zoveel mo gelijk self-supporting te maken zou China een invasie gemakkelijker het hoofd kunnen bieden. Vermoedelijk hebben beide factoren een rol ge speeld. De verklaringen uit Peking waar in wordt gewaarschuwd voor een Russische invasie, lijken vaak op hysterische propaganda. Voor een deel berusten zij zeker op volksmis leiding en pogingen het gezag van Mao overal te herstellen, voor een deel echter ook op reële angst. Die angst wordt o.a. gevoed door ver klaringen van topfiguren in het Kremlin, die spreken over „maat regelen om de belangen van het Russische voik en de grenzen te be veiligen." Radio-Moskou heeft bij herhaling gezinspeeld op een aan val met atoomwapens. Bovendien houden de Russen de Breszjnev- doctrine achter de hand, de leer die werd uitgedokterd om de invasie in Tsjechoslowakije te rechtvaardigen. Volgens de Brezjnev-doctrine mo gen de Russen in ieder land, waar het socialisme in gevaar is, ingrij pen. En dan natuurlijk het socialis me dat in het Kremlin wordt „be leden". De Brezjnev-doctrine mag de Rus sen dan in staat stellen een aanval tegen China te „rechtvaardigen", zij biedt geen garantie voor het wel slagen van een militaire operatie. Op de rode topconferentie van maart 1969 zou Brezjnev te kennen hebben gegeven, dat in een conven tionele oorlog met China de Rus sische technische overmacht uitge schakeld zou kunnen worden door China's enorme mankracht en de gemakkelijker communicatielijnen. De Russische partijleider zou voorts hebben gezegd dat een aanval op beperkte schaal met atoomwapen evenmin een succes garandeert, om dat het Chinese verzet daardoor niet gebroken zou worden. Het dilemma, waarvoor de Rus sische leiders zich geplaatst zien wordt nog groter. Als zij rekening houden met de omstandigheid dat China over enkele jaren een atoom macht zal zjjn. De „havikken" in het Kremlin redeneren: ieder jaar, dat we wachten met een aanval op China wordt het gele gevaar groter. Zodra de Chinezen in staat zijn met behulp van raketten de atoombom men te gooien op Russische steden is een atoomaanval op China, hoe gering ook van omvang, onmogelijk, daarom is het, aldus deze redenering, het beste zo snel mogelijk tot actie over te gaan. Het is echter zeer de vraag of de Russen in staat zijn China op de knieën te brengen. Volgens Mao moet China bij een oorlog de vijand diep het land in lokken en pas daarna terugslaan. En wat een atoomoorlog betreft: berucht is de uitspraak van Mao, dat hij de atoomoorlog niet vreest, want ook al zouden in een dergelijke oorlog 300 miljoen Chinezen omkomen, dan nog zouden er 400 miljoen over blijven om de strijd voort te zetten. Of het werkelijk tot een, al dan niet nucleaire, oorlog zal komen is niet met zekerheid te zeggen, maar er zijn zoveel dreigende voorteke nen dat we rekening moeten hou den met beide mogelijkheden. Tot dusver hebben de machthebbers in Peking en Moskou de zaak volledig in handen gehouden. De oorlogs voorbereidingen, de ernstige inci denten en de stortvloed van propa ganda vormen samen een politiek, die ten doel heeft de tegenstander te Intimideren. Tot dusver is dat levensgevaarlijke spel met vaste hand gespeeld. De laatste fatale stap is bewust vermeden. Wel is er een onrustbarende escalatie te bespeu ren, die de kans op een groot con flict heeft vergroot. Tien jaar gele den zouden velen wellicht met leed vermaak een oorlog tussen de beide reuzen hebben gadegeslagen. Het leedvermaak heeft echter plaats ge maakt voor bezorgdheid. Daarvoor is dan ook alle reden, want een Russisch-Chinese oorlog kan ramp zalige gevolgen hebben voor de ge hele wereld, zeker als de Russische leiders op de „rode knop" drukken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Elk jaar wor den in Nederland 33.000 babies teveel geboren. Voor de toekom stige leefbaarheid van ons land is daarom een doelbewuste be volkingspolitiek van de over heid noodzakelijk. Dat is de me ning van D '66, neergelegd in het rapport Democratische be volkingspolitiek. Het rapport zal worden besproken op een pro gramcongres van D '66 dat 3, 4 en 5 april in Rotterdam wordt gehouden. De 33.000 „ongewenste babies zijn de kinderen die worden geboren in gezinnen waar al drie kinderen «8-1. Van de vrouwen moet, volgens D '66, 20 procent het gedrag ver anderen. Dat zijn de vrouwen die in de categorie: „vier of meer kin deren" vallen. Als de bevolking van Nederland in het huidige tempo blijft door groeien, aldus het rapport, zullen er in 2060, 30 tot 45 miljoen inwoners Zijn. Het is gewenst, dat het aantal inwoners op een stationair niveau komt. Voorwaarde daarvoor is een daling van het aantal geboorten. Drie kinderen per gezin zou uit gangspunt moeten zijn. De overheid zal volgens D '66 een actieve bevolkingspolitiek moeten voeren, waarbij ondermeer gedacht wordt aan ruime voorlichting over de gezinsplanning. Het gebruik van anti-conceptiemiddelen en technie ken dient te worden gestimuleerd. De huisartsen moeten hierover be ter geïnformeerd worden. Meer aandacht dient te worden besteed aan de mógelijkheden van vrijwilli ge sterilisatie. De wettelijke bepa lingen ten aanzien van de abortus zouden volgens D '66 moeten wor den opgeheven. Ook in het onder wijs zal de voorlichting over anti conceptie een plaats moeten krij gen. De kinderbijslag en de kinderaf trek in de belastingen dienen te verdwijnen. Discriminatie ten op zichte van de ongehuwden en kin derloze echtparen bijvoorbeeld in de belastingwetgeving en bij wo ningtoewijzing acht D '66 ver werpelijk. De inschakeling van gehuwde vrouwen in het arbeidsproces moet worden gestimuleerd. Werkende vrouwen zullen minder behoefte hebben aan meer dan 2 of 3 kinde ren, zo wordt gemeend. Bevreesd wordt dat op de duur onaanvaard bare toestanden zullen ontstaan als de huidige bevolkingsgroei niat door een actieve politiek wordt af geremd. Volgens deskundigen zal in de komende 30 jaar vvoor de milieu hygiëne 50 miljard gulden nodig zijn. Ook over de milieuhygiëne zal op het congres worden gesproken. De watervervuiling van IJssel- rraeer en randmeren dient met kracht te worden bestreden. De be stemming van de Markerwaard moet volgens D '66 opnieuw worden bezien en aangepast aan de drin gende behoefte aan zoet waterre servoirs in de randstad Holland. Het gehele beheer .van het op pervlaktewater dient in een hand te komen. D '66 wil daarom een apart staatssecretariaat voor de mi- lieubeheersing. Uitgangspunt voor de financie ring van de milieuhygiëne dient te zijn: wie vervuilt, betaalt. Er die nen regionale klachtenkamers en een centrale kamer te komen, waar de vervuiling kan worden aange meld. 55 55 Dit is de zesjarige zeehond „Bol letje" van het Burgers Dieren park te Arnhem, die maandagmid dag dood gevonden is in zijn ver blijf. Vermoedelijk is het dier dood gestoken met een mestvork. Drie jongens, die maandagmiddag in het dierenpark ronddoolden, ge droegen zich, volgens een oppasser, bijzonder vervelend en onhebbelijk. De oppasser waarschuwde de jon gens en vroeg ze weg te gaan. Maar de jongens bleven nog wat rond hangen. Enige tijd later vond de oppasser „Bolletje" dood In ieder geval lag de mestvork op korte af stand van de plaats waar „Bolletje" is overleden. „Bolletje", (zie hiernaast met die renparkdirecteur A. van Hooff). spoelde drie jaar geleden aan de Groningse kust aan toen het dier tje ongeveer drie weken oud was. Burgers Dierenpark ontfermde zich over de zeehondenbaby, die op groeide tot een volwaardig lid van de Arnhemse zeehondenfamilie. ADVERTENTIE Voor jarigen tussen 19 februari en 20 maart een BOL.DOOT produkt I Ég&ji mnm iiiiïÊ 1M «a mm mm *n an Mannén, geboren onder het teken Vissen willen hoger, steeds hoger. Maar die weg. is niet makkelijk. Zij hebben een natuurlijk gevoel voor het lief en leed van anderen. Vissen houden van de natuur. Zij zijn idealistisch. Liefde is een belangrijk punt. Vissen zijn zeer gastvrij. En gevoelig. Gevoelig voor een welgemeend presentje: voor Boldon. De after shave met de praktische roller. En met dj frisse, manlijke geur. BOLDON: After shave, pre shave, scheercrême, haarlotion, haarcrême 't is wonderkoel, 't is wonderful. (Van onze correspondent) UTRECHT (ANP) Jaarlijks gaan miljoenen arbeidsuren verloren, door dat patiënten in wachtkamers van dokters lang op hun beurten moeten wachten. Dr. R. S. ten Cate van het Nederlandse huisartsgenootschap bere kende op een persconferentie van de Landelijke Huitsartsenvereniging in Utrecht, dat de 4.500 Nederlandse huisartsen per jaar ieder gemiddeld 10.000 consulten hebben, waarvoor de patiënten in de wachtkamer door de bank genomen althans bij een „gewoon" spreekuur een uur kwijt zijn. Er vanuit gaande (iat lO procent van de mensen in het arbeidsproces is betrok ken (16 min. arbeidsuren) betekent dat bij een gemiddeld uurloon een eco nomisch verlies van 50 tot 100 min. gulden per jaar. Deze getallen moeten niet absoluut worden bekeken, want de laatste ja ren is het aantal huisartsen dat een afspraakspreekuur heeft ingevoerd, gestegen van 3 pet. in 1963 tot „en kele tientallen procenten" (recente cijfers zijn nog niet beschikbaar) nu. Voordelen van het afspreekuur zijn tijdwinst voor de patiënten en op heffing van de discriminatie tussen ziekenfondspatiënten en particulier verzekerden. En meer overzicht voor de artsen. Maar een arts kan het af spraakspreekuur alleen invoeren, als hij een assistente heeft die de tele foon kan bedienen. Sommige artsen werken op het ogenblik met nummer automaten, een soort prikklokken die volgordenummer en tijd van de afspraak vermelden. Over hef algemeen zijn de patiën ten en ook de bedrijven volgens dr. Ten Cate enthousiast over het afspraakspreekuur, tenzij het mensen betreft die dol zijn op „gezellig volle wachtkamers". De praktijk heeft uit gewezen dat het aantal visites dat een arts moet maken, aanzienlijk afneemt ais hij een afspraakspreek uur heeft. Men is nu eenmaal eer der geneigd om naar de dokter toe te gaan als men weet dat men niet lang op zijn beurt hoeft te wachten. Van het totaal aantal consulten gaat het in eenderde van de gevallen om eerste consulten. In de overige gevallen kan de arts direct een af spraak maken voor de volgende keer. In de grote steden floreert het af spraakspreekuur het minst, waar schijnlijk omdat de artsen in de oude binnensteden niet beschikken over afzonderlijke ruimten om hun assis tenten onder te brengen. (Van een onzer verslaggevers) VELP „Het is iets nieuws om en masse oud te worden. We hebben dan ook tot nog toe vergeten nieuwe levensvoorwaarden te scheppen." Met deze uitspraak legt dr. C. Leering, directeur van het instituut „Regina Pacis" in Arnhem, de vinger op een zere plek in onze maatschappij waar het gaat om een dringend probleem al lijkt het dan ook niet zo groot. Het niet-scheppen van nieuwe le vensvoorwaarden voor oudere men sen leidt voor ongeveer twee procent van onze Nederlandse bejaarden tot zo'n geestelijke achteruitgangdat van een geestelijke stoornis kan wor den gesproken. En dan gaat het niet om de werkelijk demente bejaarden, maar om de grote groep waar wel vaak iets aan te doen is. Oudere mensen kunnen zich vaak niet aanpassen aan veranderende si tuaties. Dr. Leering noemt bijvoor beeld verhuizing of overlijden van kinderen en vrienden. Dit veroor zaakt eenzaamheid. Nieuwe contacten worden niet gemakkelijk gelegd. Een ander voorbeeld is plotselinge opname in een ziekenhuis, waarbij het voor vele bejaarden lijkt alsof hun wereld in elkaar stort. Onrust, verwardheid is het gevolg. „Gemeenschappen met veel sociale contacten hebben veel minder last van deze problemen. Niet voor niets zijn het juist de grote steden als Am sterdam en Den Haag waar we veel van deze geestelijk gestoorde bejaar den aantreffen," zegt dr. Leering. Aan bovengenoemd ziektebeeld bij bejaarden is iets te doen. Een goede samenwerking tussen familie, patiënt, arts en verpleegster is op de eerste plaats noodzakelijk. Wordt er niets aan gedaan, dan kunnen de meest dramatische situaties ontstaan, van een familieruzie over de verzorging tot zelfmoord toe. „We moeten naar een goede psycho- hygiëëne toe," zegt dr. Leering. Waar het vooral om gaat is te voorkomen door het leggen van sociale contacten met bejaarden, dat de vereenzaming optreedt. Het is geen gemakkelijk op te los sen probleem en dr. Leering haalt graag het voorbeeld aan van een be jaarde vrouw die in een ziekenhuis werd opgenomen, omdat zij in erge mate verward en opgewonden was, nadat ze samen met de kinderen bij wie ze was gaan inwonen, was mee verhuisd. Weken lang lag ze in het ziekenhuis. De verwarring en de on rust bleef. Eenmaal naar een ver pleegtehuis overgeplaatst, werd ont dekt dat ze erg doof was. In een verpleegtehuis wordt langzaam en duidelijk met de bejaarde mensen gepraat. Toen bleek al spoedig dat het contact gemakkelijk te herstellen was. Binnen een week waren alle uiterlijke verschijnselen van deze schijn-kindsheid verdwenen. Veertien dagen nadat zij in het verpleegtehuis was gekomen, ging zij er uit. Niet alleen lichamelijk genezen, maar ook geestelijk. Hel is niet een psycho-therapie die de oplossing moet brengen voor deze vereenzaamde ouderen. Het is een menselijke en liefdevolle benadering met een goed begrijpen van de pro blemen die aan de orde zijn, die deze mensen kan helpen.

de Stem | 1970 | | pagina 15