RETARESSE Verlegging rivieren van invloed op klimaat Gesprek met Fransen moet nog Commentaar beginnen POMPIDOU IN V.S. ONTVANGEN MET DEMONSTRATIE I )ere|ycl PAK STREEFT NAAR BUNDELING VOORUITSTREVENDEN Nieuw onderdak voor partijleden en partijlozen Iers DE STEM >or. NSR: tweede nota Posthumus bliksem afleider SaWS OEFENTERREIN mpagnie n.v. Rotterdam tuwers een reclame medium waar uw zaak beslist niet buiten kan MIN. DEN TOOM IN NOORDEN VAN FRANKRIJK lan met namaak, en garantie. 'Luxaflex' op het ierlat! BRITSE KLIMATOLOOG OVER RUSSISCHE PLANNEN j Voorlichting Chicagc N' I l0ed onder de nagels vandaan werd gehaald door provocerend op- 'eden en scheldpartijen door ver- echten, vond Mitchell zijn even- me: ook een „law and order"-man Por sang, die kwade faam kreeg oen hij bij het begin van het pro- ckes een lastige verdachte liet vast- 'nden. Zijn filosofie: Demonstran- fln kunnen nooit eerlijke bedoelin gen hebben, maar zij zijn gevaar Stap voor stap CONFLICT J DE STEM VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 9 Wij vragen een die een behoorlijke kennis W teur Algemene Verkoop. Wat ons betreft mag het ook jonge getrouwde vrouw zijn. zullen dan in overleg aanpa, aan de tijden van eventuj schoolgaande kinderen. Het we is prettig en afwisselend en WOtj uitstekend betaald. Ons bedrijf"^ met zoals u misschien denkt, het Botlekgebied maar op deho Sluisjesdijk/Waalhaven. Bus7i lijn 2 stoppen er vlak voor. Wilt u een goede, aantrekkelijk, baan. schrijt of bel dan even naj onze heer P. A. Hendriks, soneelschef aken, Waalhaven O.Z. 1,Rotterdam.» bn (010) 292055 - toestel 118. Ier voorra- le palen 1 gaas plastic Pn edschap (schuifbare peggen carbo- II. 2312 ies ichtingen: (ook voor'Luxaflex* ren en rolgordijnen) taflex Organisatie Nederland, stbus 176, Zeist .03404-17824. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Russische plannen om drie grote Siberische rivieren, die nu naar de Poolzee stromen, een monding in het zuiden te geven, zou den tot klimaatsveranderingen in de gehele wereld kunnen leiden. Dit is de mening van Hubert Lamb, een klimatoloog van de Britse me teorologische dienst. Hij zei desge vraagd: „De omlegging zal tot ge volg hebben dat de klimaatgordels in de wereld verder naar het noor den worden verschoven". Dit zou betekenen dat het weer van de Mid- dellandse-Zeelanden Noordafrikaans wordt en dat het Middellandse-Zee- klimaat zich verder in noordelijke richting Europa verplaatst. In ons land zou het b.v. veel warmer worden. „Wij hebben altijd gevreesd dat met het voortschrijden van de tech niek op grote schaal pogingen zou den worden gedaan om het klimaat te wijzigen, zonder dat ook maar bij benadering de gevolgen kunnen worden voorspeld. Ik geloof dat het klimatologisch zeer gevaarlijk is op een dergelijke schaal te experimen teren, omdat wij nog steeds niet in staat zijn de resultaten te voorspel len. Ik geloof dat een ieder zich te recht zorgen maakt". Er is gemeld dat de Russen reeds begonnen zijn met een project van 15 jaar om het stroomgebied van de Petsjora, Ob en Jenisei naar het woestijngebied rond de Kaspische Zee en het Meer van Aral te verleg gen. Lamb meent dat dit wel eens kon betekenen dat er uiteindelijk de helft minder water naar de Poolzee zal stromen. De verschuiving van de klimaats gordels in noordelijke richting zou een verdere uitbreiding van de woestijnen in Midden-Azië kunnen betekenen en mogelijk hoewel niet waarschijnlijk tot uitbreiding van de woestijngebieden in de V.S. leiden. „Ik geloof dat de Russen 20 jaar lang gewacht hebben met een beslis sing over dit plan omdat zij onzeker zijn over de gevolgen. Hoewel inge nieurs en boeren er waarschijnlijk op aandringen om het plan te ver wezenlijken, zullen de natuurkundi gen bezwaren hebben". Aangenomen wordt dat de voor delen van het plan voor de Russen geweldig zijn de irrigatie van 35 miljoen ha droog, maar vruchtbaar land en de drainage van zo'n 60 mil joen ha moerasland. Lamb waarschuwt echter dat de gevolgen op lange termijn rampzalig zouden kunnen zijn. „De Siberische rivieren zijn van belang voor de handhaving van de ijskap op de Poolzee. Zij leveren veel van het wa ter dat de bovenlaag van die oceaan betrekkelijk vers houdt, zodat deze gemakkelijker bevriest. Als de aan voer wordt verminderd of afgesne den zou het ijs op grote schaal weg smelten'. De' Sovjet-geleerden wijzen op het feit dat het waterpeil in de Kaspi sche Zee de laatste 20 jaar ruim 2 meter is gedaald en dat het Meer van Aral gevaar loopt volledig op te drogen. 70-118' De geneesmiddelenindustrie kan zich niet verheugen in een bijs lier goede naam bij het grote pu bliek. De grondoorzaak daarvan is {gelegen in het onbehagen over het Ivoor leken vrijwel oncontroleerbare Ivan een in hoge graad gemonopo- lliseerde en geconcentreerde be drijfstak. De farmaceutische industrie doet Ihaar best haar reputatie door mid- del van de activiteiten van een jvoorlichtingscentrum te verbeteren. |Een van de middelen is een uitvoe rig persoverzicht. Maar ook daar mee is men niet steeds even geluk- Jkig. Zo citeert men een verslag over ■het softenonproces, waarin de vol- jgens regels als bijzonder belangrijk [omlijnd zijn: „Nu de 200e proces- pag is aangebroken beginnen de rchtbank, het openbaar ministerie Ben de advocaten tot de overtuiging lie komen dat geen van deze par itijen als winnaar uit deze juridische [uitputtingsslag te voorschijn zai [komen". De bedoeling is duidelijk. een winnaar wil zeggen dat de |softenon-f abri kant niet veroordeeld vordt. Een smet minder op het bla zoen van de geneesmiddelenindu strie. De accenten van het farmaceuti sche voorlichtingscentrum komen 'el in een heel schril licht te staan als men weet dat de volgende pas sage uit hetzelfde bericht niet werd aangestreept: „Wel staat het vast dat er tenslotte één verliezende par itij zal zijn: de tussen 1958 en 1962 lisvormd geboren kinderen". En dat terwijl het zulke goede klanten beloven te worden. a een geruchtmakend proces van negentien weken heeft de 74- jarige rechter Julius Hoffman vijf van de „Chicago-Zeven" tot een (zware gevangenisstraf en geldboete [veroordeeld wegens het „overschrij den van de staatsgrenzen met opzet rellen te veroorzaken". Dat laatste slaat op de rellen, die uitbraken tijdens de Democratische Conventie in Chicago, nu anderhalf jaar geleden. Of die rellen inder daad veroorzaakt zijn door de thans veroordeelden, zal wel nooit uitge maakt worden, maar het is, volgens officiële rapporten, zeker waar, dat de rellen óók ontstonden door het Onbehouwen optreden van de poli- ,ie ven Chicago, die destijds beto- |9ers (tegen de Vietnam-oorlog) luk- pak in elkaar knuppelde. Acht po esmannen werden nog tijdens de democratische regering ver oordeeld wegens het gebruik van geweld, maar de leiders van de be toging werden met rust gelaten tot- (republikeinse) „law and or- |der -minister van justitie, John Mit- onell, opdracht gaf een vervolging egen de Chicago-Zeven in te stel- Ihet 'n rechter Julius Hoffman, die moet gezegd worden ook het lek communistisch gespuis, dat ach- l'er de tralies moet. I,.pe »Zeven" hebben ervan gelust. I a verdachten en zelfs twee ver- I igers werden tijdens het proces Ito veroorc'eeW tot zware straffen I 69ens „minachting van het hof". e' proces zal zeker nog een staartje hebben, want de verdach ten hebben tegen de vonnissen ho ger beroep aangetekend. Maar nu al is het proces in Chicago een sym bool geworden van die zo befaam de „law and order"-filosofie, die „de darlings" van de zwijgende meerderheid, de Agnews, de Mit chells en Hoffmans niet alleen blij ken uit te schreeuwen, maar ook in praktijk brengen. Erkend moet worden dat het tus senrapport van de regerings commissaris voor het wetenschap pelijk onderwijs, prof- dr. K. Posthu mus, een aantal gedachten en op merkingen bevat, die wezenlijk kunnen bijdragen tot de vernieu wing van onze opvattingen over doel, functies en structuur van het Nederlandse universitaire onder wijs. Kunnen, als daartoe werkelijk de bereidheid bestaat. Posthumus zegt in deze nota be hartigenswaardige dingen. Hij is be reid op eerder door hem ingenomen standpunten terug te komen. An derzijds gaat hij vierkant in tegen ideeën die in de universitaire we reld voor onaantastbaar zijn gehou den. Hij erkent het recht van de gevorderde studenten om mede te beslissen over zaken die hun studie en dus hun ontplooiingsmogelijkhe den betreffen. Hij houdt vast aan een verkorting van de studieduur, zoals al betoogd in zijn eerste nota, doch geeft toe dat daarover bepaald het laatste woord nog niet is ge zegd. Terecht waarschuwt hij tegen het „projectidiotisme" van bepaalde groepen studenten, die menen dat in dit projectonderwijs de genezing van vele onderwijskundige kwalen kan worden gevonden. Ook wijst hij het streven af van degenen die de universiteit willen misbruiken om hun opvattingen, op welk ge bied dan ook, te doen zegevieren. Al met al een stuk dat hier en daar nogal hard zal vallen, omdat het oproept tot redelijkheid en om dat het stoelt op het besef dat niet van de ene dag op de andere een geheel nieuw universitair onderwijs kundig systeem uit de grond kan worden gestampt. Posthumus' visie, waarmee men het bepaald niet in alle opzichten eens hoeft te zijn, stoelt op een diepgeworteld historisch besef. Van daaruit poogt hij stap voor stap de weg naar modernisering te vinden. Dat is misschien een lange weg, die niet rechtstreeks naar het einddoel is dat juist onderwijsge bied ooit te bereiken? voert. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) heeft gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Defensie gezegd, dat de onderhande lingen met Frankrijk over oefenterreinen voor Nederlandse militairen nog moeten beginnen. Hij verklaarde pas vorige week woensdag via de Franse ambassade vernomen te hebben, dat Frankrijk over oefen gelegenheid wilde praten. Hij ontkende van deze Franse bereidheid geweten te hebben voor de publikatie van zijn omstreden nota inzake de oefenterrein. Minister Den Toom betreurde de perspublikaties die hierover verschenen zijn, omdat ze de onderhandelingen met Frank rijk zouden kunnen schaden. De minister zei ook nog het liefst oefen terrein in Noord-Frankrijk te krijgen, omdat dat de kosten zou druk ken van vervoer en transport. Hij vermoedt echter dat het toch wel La Courtine in midden-Frankrijk zal worden. Minister Den Toom blijft het or ganiseren van politieke discussie-bij eenkomsten in de kazernes afwijzen. Hij voelt ook niets voor proefnemin gen op dit punt. Minister Den Toom stelde zich in een vergadering met de Defensiecom missie met zijn staatssecretaris op het standpunt, dat de in politiek geïn teresseerde militair zich buiten de kazerne geheel kan uitleven. Daar kan hij alle mogelijke politieke bij eenkomsten bezoeken. Die mogen ook op het publicatiebord in de ka zerne worden aangekondigd. Voor politiek in de kazernes acht de mi nister de tijd echter niet rijp. Hij vreest voor „uitholling en verzwak king van de krijgsmacht". Hij wenst ook geen gevolg te ge ven aan een advies van de nationale raad welzijn militairen om een proef te nemen. Hij ontraadde ten sterkste de aanvaarding van een motie van de socialist Wieldraaijer inzake een proefneming. Behalve PvdA en PSP, sprak ook de heer Kleisterlee (KVP) zich namens een onbekend aantal fractiegenoten uit voor politiek in de kazernes. De heren Koudijs (WD) en Wal burg (AR) kozen de zijde van de mi nister. De heer Kikkert (CHU) even eens, onder het argument, dat de mi litair een vrij man moet zijn die het voor zijn politieke oordeelsvorming niet nodig heeft dat anderen op hem losgelaten worden. De PSP-er Van der Spek maakte er geen geheim van dat hij uit is op uitholjing van de krijgsmacht en dat politieke bijeen komsten in de kazerne daaraan kun nen bijdragen. In de Kamercommissie-vergadering kwam ook het volgende aan de orde: De regering heeft niet de indruk dat Rusland en China op korte ter mijn op een gewapend conflict aan sturen. China heeft de eerste twee jaar nog niet voldoende tactische kernwapens. Het conflict heeft niet geleid tot een vermindering van Warschau-Pact-troepen in de centrale sector van de Navo. De regering had nog geen overeen stemming bereikt over de financie ring van het Nederlandse contingent militairen in Tunesië, toen deze ver trok. Minister Den Toom vindt dat de reis- en legeringskosten niet ten koste van de defensie-begroting mo gen gaan. Hij ze} niet dat dit ook geldt voor een eenmalige investering van 450.000 gulden voor de aanschaf van extra materiaal. Nederland heeft de Surinaamse re gering alle steun toegezegd bij de vorming van een eigen strijdmacht. De dienstplicht zal moeten worden ingevoerd. Het is de bedoeling dat de in Suriname gelegerde strijdkrach ten geleidelijk worden „gesurinami- seerd" Het plan bestaat om de sinds 1961 bestaande dienstplichtregeling voor de Antillen verder uit te die pen. Ongeveer 500 man zullen nodig zijn om de onderdelen van de in West-Duitsland gelegerde brigade die niet op sterkte zijn, te completeren. Als de Franse marine zou beslui ten tot de bouw van atoomduikboten van ongeveer 3.000 ton, voor duik- bootbestrijding, zal Nederland na gaan of samenwerking met Frankrijk mogelijk is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Evenals het wets ontwerp van minister Veringa (On derwijs en Wetenschappen) over een nieuwe regeling van het bestuur van de universiteiten, welke vorige week openbaar werd, is ook de gisteren gepubliceerde tweede nota van prof. Posthumus over de inrichting van het onderwijs aan de universiteiten en hogescholen, door de Nederlandse Studentenraad met wantrouwen ont vangen. Een bliksemafleider, de zoveelste valkuil voor de studenten, zo noemt de NSR de nota van Posthumus, die 'ilg regeringscommisaris aan minister Veringa in de nota voorstellen doet om het universitair onderwijs te her structureren. De nota doet alsof de discussie nog open is, maar in wer kelijkheid worden veel ideeën van prof. Posthumus al ingevoerd, zo meent de NSR. De studentenraad verzet zich tegen de disciplinering van de studie, die in de voorstellen van Posthumus ver vat liggen. Ook het propaedeutisch examen, dat na het eerste studiejaar de studenten op geschiktheid voor de gekozen studie moet selecteren, is een doorn in het oog van de studenten raad. Ook op Schiphol zijn, na de aanslag op het Swissair-toestel, uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. De bagage van ieder» passagier uit het toestel dat gisteren naar Tel Aviv vertrok, werd zeer intensief onderzocht. (Van onze correspondent) PARIJS Men begint er zich in Pa rijs rekenschap van te geven, dat het klimaat voor Pompidou in de Ver enigde Staten op dit ogenblik alles behalve gunstig is. Boven het be zoek dat gisteren is begonnen, hangt niet alleen de schaduw van de 47 slachtoffers hij Swissair, maar daar komt nog bij, dat maandag een Ame rikaanse bus met pelgrims in een Pa lestijnse hinderlaag gevallen is en beschoten is. Twee Amerikaanse pel grims werden gedood en twee ge wond. Terwijl Pompidou nog boven de oceaan vloog, werd in Washington de eerste protestdemonstratie gehou den. Een verslaggever van Radio Eu ropa beschreef het klimaat ais volgt „Het was maandag in de V.S. na tionale feestdag. Er werd niet ge werkt, want men herdacht de ge boortedag van George Washington. De bevolking van de hoofdstad inte resseerde zich meer voor de persoon van Pompidou, dan voor het politieke effect van het Franse bezoek. Zeker 80 procent van het Amerikaanse volk begrijpt niet, waarom Frankrijk Mi- rages heeft geleverd aan Libië. Met deze stemming onder het volk zal president Nixon ongetwijfeld reke ning moeten houden en met een ge nuanceerde beleefdheid zal hij Pom pidou ontvangen. De joodse universi teit van Washington gaf maandag de toon aan met een protestdemonstra tie. De demonstranten, meestal in de leeftijd van 18 tot 20 jaar, waren niet alleen van de universiteit van Washington, maar kwamen eveneens uit Boston, Philadelphia en New Vork. Zij droegen onder toezicht van de politie borden en Israëlische vlag gen mee en men kon overal horen roepen: Leve Franrijk, maar weg met Pompidou, Lafayette ja, Pompidou neen; geen Mirages voor Libië, Pom pidou, vermeng geen bloed met olie; bent u soms bereid de moordenaars van Swissair te helpen Honderden mensen telefoneerden naar de Franse ambassade in Wash ington of brachten petities, waarin van Pompidou een andere politiek inzake het Midden-Oosten wordt ver langd. Het Amerikaanse volk wacht met spanning op een nadere verkla ring van Pompidou over dé Franse politiek in dit deel van de Middel landse Zee." Tot zover de verslaggever van Eu ropa 1. Frankrijk meent te begrijpen, dat niet alleen de joodse gemeenschap in de V.S. protesteert zoals het in Parijs aanvankelijk werd voorgesteld, maar dat de overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk vijandig staat tegenover Pompidou en diens politiek in het Midden-Oosten. Als je op een duffe maandagmor gen, zoals ik gisteren, plotsklaps (grappig woord trouwens: zo van „pets, daar ben ik") een bloemig zacht, bescheiden straaltje zon door het raam ziet springen, dan weet je dat het komt. Het voorjaar. Laten we, hierdoor gesterkt, moed vatten en hoopvol uitkijken naar een zonovergoten, vredig paasfeest. En vergeet intussen de Vastenactie niet, het deert niet als u „andersdenkend" bent. Wat is dat eigenlijk: „anders- denken". Dat doet toch iedereen? Het is verrassend, om niet te zeg gen vertederend, wanneer autoritei ten, of derzelver dienaars, bij de -pin ken blijken te zijn. Dat zijn ze in ieder geval eens een keer in Amstel veen geweest. Het ligt niet naast de deur, ik weet het, maar hetgeen daar is geschiedt verdient vermelding, tot in deze zuidelijke contreien. Kieskring VIII Amstelveen, stem- district nummer 20, schrijft in de op roeping aan de burgerij voor de stem ming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Noord- Holland op 18 maart a.s. het volgen de (weliswaar in piepkleine lettertjes, maar het staat er)-' „V bent verplicht U aan het stem- bureaufte melden tussen 8.00 en 19.00 uur. (Nu nu komt het, M). In dien deze verplichting bij wetswijzi ging zal vervallen wordt dit door pu blikatie bekendgemaakt". Kijk, dit is waarlijk op in deze ver- ambtelijkte era verbijsterend rappe wijze bij de tijd wezen! Zoals u weet, of vergeten bent, hoeft het wetsont werp alleen nog door de Eerste Ka mer heen en is het inderdaad moge lijk dat de opkomstplicht bij de eerst volgende verkiezingen niet meer be staat. Ofschoon de ambtenaren van bin nenlandse zaken dan wel zeer ver bijsterend rap moeten wezen! En wie zien we hier op het bordes van het kasteel van de De Bourbons in het Franse Lignières? Niemand minder dan Kareltje! Vorstelijk tro nend (de foto is het afgelopen week einde gemaakt) in de armen van moe der Irene, trots omstuwd door vader Carlos Hugo, de (onzichtbare) rest van de familie en de (eveneens uit het beeld gevallen) carlistische vol gelingen, en op zijn met blauw bloed doortinteld bolletjeeen knots van een rode carlistenbaret. 't Is pet, Kareltje! Het nieuwste wereldrecord is niet mis, maar met wat oefening kunt u het misschien wel verbeteren. Het is het wereldrecord gooien van een ei zonder dat het breekt. Twee Nieuw- zeelanders hebben het record dezer dagen gevestigd: 37 meter. Dat bete kent dat de een een ei (ongekookt) gooide en dat de ander het 37 meter verder opving zonder het te breken. Ik sla liever een ei gekookt naar binnen. Er blijven zonnestraaltjes komen. Ik ga naar buiten. Tot morgen. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Werkgroep Progressieve Concentratie (PAK) wil een nieuwe- overkoepelende organisatie in het leven roepen, die moet beslissen over de kandi daat-premier en de belangrijkste kandidaten voor een vooruitstre vend kabinet. Van deze organisa tie kunnen lid worden vooruitstre vende leden van welke partij ook en partijlozen. Hierbij denkt men vooral aan leden van de PvdA, de PPR, de PSP, D '66, AR-radi- kalen, KVP-radikalen en aan men sen, die tot nu toe bij geen en kele partij onderdak hebben kun nen vinden. Zij moeten echter wel progressief willen denken en willen optreden. „Voor mensen, die een regerings coalitie als het kabinet-De Jong na de landelijke verkiezingen terug wil len, heeft het geen zin lid te worden van deze organisatie," aldus een rap port, dat de werkgroep Progressieve Concentratie gisteren gepubliceerd heeft. De landelijke werkgroep PAK, be staande uit individuele ledenvan de PvdA, de KVP (sinds kort), de AR, de PPR en D'66 en de PSP, sluit zich voor deze nieuwe organisatie aan bij de progressieve stromingen in de gemeenten Amersfoort en Hil versum. Daar heeft men als eersten besloten een overkoepelende instan tie in het leven te roepen, die de gemeentepolitiek van de steunende partijen wil onderstrepen. De groep wil medio april in Am sterdam een congres houden. Voor de nieuwe organisatie hebben zich tot nu toe 157 personen aangemeld. De landelijke werkgroep gaat ech ter verder. De nieuwe landelijke or ganisatie zou namelijk de kandidaat premier moeten aanwijzen en tegelijk beslissen over de belangrijkste kan didaten voor een vooruitstrevend ka binet. Deze kandidaten moeten dan boven aan de lijst komen van de eigen partijen. De organisatie moet tegelijk een aantal strategische pro grampunten formuleren, die een hoofdrol vervullen in de verkiezings strijd van alle deelnemende partijen en groepen. De kandidaten zijn daar aan bij voorrang gebonden. „Daar naast kunnen zij gebonden zijn aan het program van hun eigen partij, voorzover dat program verder gaat," aldus het rapport. De werkgroep zou liever een ge meenschappelijke kandidatenlijst voor de volgende landelijke verkiezingen willen opstellen, maar zij gelooft dat de partijen nog niet zover zijn, om dit in handen te willen geven van de overkoepelende organisatie. De voorlopige opzet van de werk groep is: de werkgroep zelf wordt opgeheven; een nieuwe landelijke organisatie is noodzakelijk als concentratie van kiezers; leden van deze organisatie kun nen leden van partijen en partij lozen zijn; de organisatie bepaalt door mid del van congressen wat in de landelijke politiek gebeuren moet; na deze congressen wordt de poli tieke partijen gevraagd in prin cipe een deel van hun zelfstandig heid aan de organisatie over te dragen. Doel van dit alles is, aldus het rap port, een groep mensen bijeen te brengen, die het gezicht van een vooruitstrevende bundeling kunnen bepalen. Middel daartoe is het in het leven roepen van een organisatie, die onafhankelijk is en dwars door de partijen heenloopt. De KVP wordt hiervoor niet de geschikte partij geacht. Het rapport houdt een voortdurende afwijzing van de KVP in, tenzij deze partij bereid is een hecht samenwerkings verband met de vernieuwde partijen en groepen aan te gaan op de ma nier, die de werkgroep PAK voor stelt. Deze KVP zou met de bestaan de slechts de naam gemeen hebben. Immers zo'n KVP zou niet alleen haar voornaamste kandidaten door de concentratie moeten laten aan wijzen, maar ook de uitgangspunten van die concentratie moeten aan vaarden. Bovendien zou zij moeten beloven niet in de regering te gaan zitten als de partners dit niet wil len," aldus het rapport. De groep heeft in totaal 29 strate gische programpunten opgesteld, waaraan de kandidaatministers straks gebonden moeten zijn. Daarvan heb ben er twee voorrang: de uitgaven van de overheid voor de woningbouw, de medische zorg, de cultuur, het welzijn, het onder wijs, de stedelijke verkeersvoor- zieningen, moeten voor driekwart naar de achterhoede van de maat schappij gaan'. een boven-nationaal parlement van arme en rijke landen moet beslissen over de bestemming van de uitgaven van rijke landen. Kamerleden krijgen het bij dit PAK- program niet gemakkelijker. Zij kun nen weggestuurd worden wanneer 50.000 kiezers (het aantal volgens de kiesdeler voor een kandidaat om in het parlement te komen) dit eisen. Hij moet ook weg wanneer de meer derheid van zijn partij dit schriftelijk verlangt. De belastingen zijn in het rapport een hoofdstuk apart. De werkgroep stelt namelijk voor, dat de deskun digen uit de overkoepelende organi satie bepalen hoeveel belasting ge heven moet worden en wie vrijstel ling kunnen krijgen. „De prijs voor een vooruitstrevend beleid zal hoog zyn. Zeer hoog. Nooit te hoog als de wereld er een beetje prettiger, een beetje beter, een beetje gelukki ger door wordt," aldus de werkgroep van tien leden uit de KVP de AR de PvdA, de PPR, de PSP en D'66. Leden van de werkgroep zijn: G. Hakel (P.P.R.) hoofdbestuurslid N.K.V.; P. Beugels (K.V.P KVP- radikaal; H. Faas (P.P.R.)j. Fed'de- ma (A.R.P.) A.R.-radikaal; C. Hoek (P.S.P.); W. Herstel (A.R.P.) A.R- radikaai; W. Kok (P.v.d.A.); R. Kott- man (D '66): H. van Maarseveen (K.V.P.) K.V.P.-radikaal en J. Ree horst (P.v.d.A.). ij»' i i

de Stem | 1970 | | pagina 9