Gevaren raffinaderij theoretisch dan praktisch eerder Uitbundige première door Goese operette TEKENEND NAAR PARUS -pon NIEUWE EN BETERE UIENRASSEN ZULLEN INGRIJPENDE VERBETERINGEN BRENGEN Ledental vereniging voor melkcontrole gedaald Zeer zware lucht aanvallen op Laos Markten jaarvergadering p.v.m. „Wie spuit, die blijft'' rpapier voor uw clmjjOfid - Vereniging Milieuhygiëne stelt vragen: door factor arbeid Ir. J. van Kampen op uiendag: VM '^DE KOOK? Spoedig overeenkomst Bovag en St.-Elof Werkloosheid in België daalt Welke keuze? Conclusie Postzegeldag in Goes Sprankelende première door Goese operette Attenties van bejaarden in Zaamslag Verlies ZBC Verkoop knolselderij in Kapelle Van VS-vliegtuigen Zeevaartschool Belgen-Nederlanders Verbroedert Engels Oranjevereniging van Kloetinge vergadei DE STEM VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 BERGEN OP ZOOM, 23 febr Rodekool 3645, wittekool 32 «I gelekool 2627, sav.kool 4hoi| waspeen 3459, breekpeen gjjl prei 2884, knolselderij st. 13?J,| kg 23—35, sla 1224, spruiten"» 214, uien 4567, witlof 70105 renkool 2747, Golden Delicious"? 57, Jonathan 1033, Cox's Or til 71, 12.000 stuks sla 1116 kg 27». —28.50, 16-op 29.40—35.00. BREDA 23 februari Andijvie lij Komkommers 50 70; 40 69-71- 35 til 30 46-47; Rodekool 50-57; Sav.kool Prei A 1 60-95; Raapstelen 20-25- fijl dijzen 43; Selderie bos 12-20; Sla 1 27-36; Spruiten Dl 275-294; 1)2 234; Al 217-220; A2 185-190; BI inl B2 75. Witlof A 1 110-120; A2 8O-85! Waspeen Al 26-30; Boerenkool 35.5J GOES, 23 febr. Groenten- p, kg: aardappelen 2128, witlof i —109, II 77—100, spruiten a 25-jbI b 4366, afw. 2534, wittekool at»! 5,5, boerenkool 4445, uien gewï'l 52—53, biddel 51, afw. 31, stek 2ilI 32, prei I 83, II 47—72, breekpeen71 andijvie 104107. koolrapen afw 17I veldsla II 191. 'I ROTTERDAM, 23 februari: Aanvoer: Totale aanvoer slachtrunderen 1347; varkens 3311 PRIJZEN: extra kwal.; Ie kwal- i kwal.; 3e kwal.; slachtrunderen ets. per kg) 525-550; 440-490; 395.411.I 365-385. varkens 282-288 278-282; 2"(ll 278. stieren 450-515. worstkoeien 3jiJ 370; slachtzeugen: 225- 235; zivarJ varkens (per stuk) 240-250- Overzicht: resp. aanvoer; handel-L prijzen; slachtrunderen, groot; ltaljjl prijshoudend, varkens klein; vlot-l hoger, enkele prima's boven noteiWl Andijvie 137 - 149 p. kg; rode kooil 34 - 45; gele kool 28 - 36. groter 10 21, prei 59 - 102, selderij 9241 p. bos; uien 45 - 65 p. kg; sla 233J p. stuk; spinazie 159 - 161 p. b-l spruiten 1 a 102 - 128 p. kg; spruiten! 1 b 144 p. kg; spruiten ll d 115.1 129; Witlof 1 a 97 - 140; 2 a 80 llj-l 2 b 71 - 86. Aanvoer witlof 26 ton. ZWIJNDRECHT, 23 februari -Ar.l dijvie 134-136; Spinazie 180; Rodekojll 41-53; Groenekool 44-53; Wittekool! 18-28; Uien 47-58; Veldsla 90-170-1 Witlof Al 112-129; A2 98-112; B2 81-1 100. Spruiten A 94-113: B 112-156; Dl 64-96. Knolselderie 10-37; Sla Al 29-! 35; Cl 13-18; Komk. 50 93; 40 73-75T 35 58-62; 30 38-40; 25 27-28; kromlMJ 106; stek 15-80; Selderie 15-17. Cox's Orange P. 45-77 Goudrenet 23-44. (ADVERTENTIE) Kalm maar, Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson, dept het wei weer op. Chif-O-Net, 't Duizend Dingen Doekje van zacht absorberend textielvlies. U spoelt het uit onder de kraan en gebruikt het keer op keer. Handige Chif-O-Net voor alle mogelijke schoonmaakkarweitjes. En wordt er een te vuil, dan neemt u een nieuwe. Er zitten er 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje i (Van een onzer verslaggevers) VILSTEREN Op een vergade ring van de afdeling Vilsteren van St.-Eloy deelde de voorzitter van he' district Zwolle, de heer P. W. Wijn berg mee, dat er een gesprek OP gang is gekomen met de Bovag, een werkgeversorganisatie in de metaal nijverheid, die uit de federatie gestapt. Een landelijk overeenkomst met de Bovag is binnenkort te ver wachten. In deze overeenkomst B' dan ook verwerkt het zogenaamde „vakbondstientje". BRUSSEL (ANP) Volgens sta tistieken van de Belgische rijksdienst voor arbeidsvoorziening is 't maand- gemiddelde van de werklozen geslon ken van 102.730 in 1968 tot 85.343 in 1969. Dat betekent een vermindering van vijftien procent Ondanks de uiterst gunstige con junctuur die het gehele jaar '69 ge heerst heeft is het peil van de werk loosheid toch nog aanzienlijk boven dat van het jaar '65 en ook boven dat van '66 gebleven. De bedrijfstakken waar de grootste daling optrad wa ren de bouw, de metaal, de textiel, de voeding en de kleding. (Van een onzer verslaggevers) i.o." wil een MIDDELBURG De vereniging „Milieu Hygiëne Zeeland antwoord aan het College van G.S. ontlokken naar aanleiding van een rede, die gedeputeerde A. Kaland op 11 februari voor de West Zuid-Bevelandse ZLM.-afdeling heeft gehouden. De heer Kaland gat daarbij als zijn overtuiging te kennen, dat vestiging van een raffinaderij in Zeeland gewenst is om een industrie-agglomeratie aan de Westerschelde te voltooien. Bovendien betoogde hij dat de luchtverontreiniging door een raffi naderij te verwaarlozen is, omdat bij voorbeeld zwaveldioxide bij een tem peratuur van 200 graden via een zeer toge schoorsteen tot grote hoogten zou worden uitgestoten. „Op de grond merkt men er niets van", zei hij. De Vereniging Milieu Hygiëne heeft nu in een brief aan het college van G.S. gevraagd of die de mededelingen van de heer Kaland onderschrijft, waarna een aantal kritische vragen wordt Toevallig is tegelijk met de brief van de vereniging, een rapport in de j openbaarheid gebracht dat op ver- 'c van de provincie Zeeland is op- 0__.eld door de Hoofdinspectie voor de Milieu Hygiëne van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Dit rapport, dat gisteren door I G.S. is gepubliceerd, wijst inderdaad op bepaalde gevaren die raffinade rijen kunnen opleveren, maar zegt tevens dat bij een deugdelijke con- jtructie en bij voldoende discipline van het personeel, deze gevaren eer der theoretisch dan praktisch aanwe- 1 zigzijn. Bij gebruik van schoorstenen van 1150 meter hoog, zijn er op grondni- veau weinig of geen bezwaren. Al- dit door prof. ir. H. Eilers on dertekende rapport. Het van tijd tot waarnemen van overigens onschade lijke oliegeuren, is niet geheel en al uitgesloten, zegt het rapport. Op een ontwijken van „onverzadigde kool- I waterstoffen", waaronder etheen, dat een plantengif is, bestaat weinig kans. Een vergelijking met het Water- I iveggebied trekkend, zegt het rap port, dat men daar met 's-werelds grootste raffinagecentrum te maken heeft, waarnaast de eigenlijke raffi nage veel petrochemische installaties I in werking zijn. Bovendien zo zegt het rapport is de industrie daar in ruim twintig jaar opgebouwd, waar bij vooral in de beginperiode de op bouw van de nationale economie en I de verschaffing van de werkgelegen heid voorop stond. In die jaren werd I (gemeen weinig rekening gehouden (net mogelijke luchtverontreiniging. De vereniging Milieu Hygiëne Zee land ziet met het bovengenoemd rap port niet al haar vragen beantwoord. Zo wil zij weten wat voor soort In dustrie-agglomeratie het college van G.S. nu eigenlijk voor ogen staat. „Gaat het om een agglomeratie met zoveel mogelijk arbeidsintensieve be drijven, óf, een waarbij ieder ook maar enigszins aanvaardbaar bedrijf een plaats in Zeeland krijgt Wij nebben de indruk dat dit laatste het geval i». zeg! du vereniging, niet als resultaat: vrijwel uitsluitend ruimte- verslindende chemische bedrijven met (herleid per ha) een minimaal aantal arbeidsplaatsen en een maxi male verontreiniging van lucht, wa ter en bodem. Wie is, buiten de eige naren der veelal buitenlandse bedrijven, eigenlijk gediend met dit industriebeleid?" informeert de ver eniging. Voorts wordt, wat betreft de ho ge schoorstenen van raffinaderijen, opgemerkt, dat de zwavellucht van Pernis op dertig kilometer afstand, in Zoetermeer, te ruiken is. Is het waar, zo wordt verder gevraagd, dat men ten gerieve van de vestiging van Péchiney heeft aanvaard, dat er een strook woestijn rondom dit bedrijf zal ontstaan, om rendabele exploitatie van de fabriek mogelijk te maken? Uit het verloop van de onderhan delingen tussen Péchiney en de pro vincie Zeeland meent de vereniging te kunnen opmaken, dat de wijze waarop met gegadigden voor indus trievestiging wordt onderhandeld om de luchtverontreiniging minimaal te honden, niet zeer bekwaam worden gevoerd. De vereniging komt tot de conclusie normen voor toelaatbare verontreini ging per industrie vast te leggen. Daarbij wordt gedacht aan een pro gressieve vergoeding van aangerichte schade door de bedrijven naarmate zij dichter bij een te stellen maximum aan luchtverontreiniging komen. (Van onze correspondent) GOES De afdeling Goes van de internationale vereniging Philatelica houdt op 28 februari de jaarlijkse ruildag met veiling van postzegels in de grote kantine van de veiling VVZB aan de Fruitlaaan 4 in Goes (achter het station). De dag begint om tien uur en eindigt om vijf uur. De vei ling vangt aan om ongeveer half drie. GOES De Goese Operettever eniging (in september 25 jaar) gaf zaterdagavond in De Prins van Oranje een sprankelende jubi- leumpremière van Emmerich Kal- man's melodieuze operette „Gra- fin Maritza". De „historie" speelt zich af in liet Hongarije uit de Donaumo- narchie, waarin het „operette"- lieeld wordt beheerst door een landadel van vorsten, graven en baronnen, omringd door een kleurrijke schare dansende en mu sicerende landlieden en zigeuners. Onder regie (voor de laatste keer) van dokter C. Griep en een als altijd nerveus-begeesterende muzikale lei- ving van dirigent Jan Kousemaker was er een eerste uitvoering van de drie welke, de amateurstatus van deze groep in aanmerking geno men, zeker als indrukwekkend mag worden gekwalificeerd. Het is een mooi feest voor oog en oor geworden waarin vele goede prestaties vielen 'e noteren, zowel in muzikaal en zang-technisch opzicht als op acteer- Sebied: een voor een goed operette speler noodzakelijke combinatie van ^genschappen. Wat dat betreft, wa ven de diverse rollen in goede han den. Het is niet aan twijfel onderhe vig, dat zang en spel van de aan de •Nederlandse Opera verbonden tenor Chris Reumer, die ook deze keer weer zijn medewerking verleent, op de prestaties van de Goese zangeres sen en zangers een bijzonder inspire rende werking hadden en optrokken naar een voorheen onbereikbaar schij nend zang- en acteerniveau. Als eerste in de rij van amateurs noemen we graag de sopraan Annie wijnands, die zich in de rol van Ma- "tza als een in alle opzichten waar dige partner van Chris Reumer over het toneel bewoog. Op gelijk niveau leverden de soubrette Janni Roose- °e Butter als gravin Lisa en de te nor Loek de Kok als baron Zsupan hun aandeel in dit kleurrijke zang feest, dat in de hoofdrollen werd ge completeerd met een gechargeerd-ko- misch op de planken gezette vorst Dragomir van Anton Burgs en goede vertolkingen van Anne Cardon-Kake- beeke als de redster uit financiële nood vorstin Guddenstein, Rini de (Van een onzer verslaggevers) GOES Het aantal leden van de PVM is, evenals de voorgaande ja ren, aanzienlijk gedaald. Omvatte de vereniging in 1968, 37 controlevereni gingen met 748 leden en 8479 gecon troleerde koeien, in 1969 werd dit 36 controleverenigingen met 677 leden en 8544 gecontroleerde koeien. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Provinciale Vereniging voor de Melkcontrole in Zeeland over 1969. per bedrijf voortdurend stijgt. Van 4,6 gecontroleerde koeien in 1957 per bedrijf, steeg dit aantal tot 11,3 koeien in 1968 en in 1969 verder tot 12,6. Verwacht mag worden, dat de ze trend aanhoudt. In dit jaarverslag komt men de conclusie, dat het aantal koeien (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De afdeling Zaam slag van de Algemene Bond van Bejaarden hield in het verenigings gebouw De Rank een ontspannings middag, onder leiding van voorzit ter de heer C. de Visser. Onder het motto de oudjes doen het nog best, werd deze middag geheel door le den verzorgd, met conference, mu ziek en voordrachten. Namens de afdeling werd aan burgemeester J. de Pree en diens echtgenote een geschenk aangebo den (met inscriptie) in verband met het naderend afscheid wegens de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de heren J. J. Haak (gemeentesecretaris) en J. W. Kusee (oud-gemeentesecreta ris) ontvingen een attentie voor het vele werk, dat zij voor de afdeling hebben gedaan. Deze ontwikkeling brengt met zich mee, dat het ledental van de melk- controlevereniging terugloopt en de kleinste verenigingen zich steeds moeilijker staande kunnen houden. De vraag is daarom gewettigd, of het doelmatig zou zijn in elke kring tot, een kringbestuur te formeren, dat langzamerhand al naar de behoefte zich voordoet, geleidelijk of geheel de taken van de controleverenigin gen kan overnemen. Met ingang van half augustus 1969 worden de gegevens van de Zeeuw se melkcontrole verwerkt door mid del van een computer van de cen trale melkcontroledienst in Arnhem. Dankzij de invoering van de ver werking van de melkcontrole-gege- vens wordt het mogelijk zonder ver hoging van de kosten de controle op het eiwitgehalte van de melk in te voeren. Het bestuur besloot hiertoe over te gaan zodra de vermindering van het werk zulks toelaat. De bepaling van het eiwit wordt steeds belangrijker, daar verwacht mag worden dat de melkfabrieken binnen afzienbare tijd de uitbetaling van de melk mede op grond van het eiwitgehalte zullen baseren. De Coöperatieve Melkinrichting en Zui velfabriek Walcheren is hiertoe met ingang van 1 januari 1970 reeds overgegaan. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De uitwedstrijd van de Zaamslagse biljartclub ZBC te gen een team van het Axelse ABC: gespeeld in het kader van de zoge naamde handicapwedstrijd, werd door ZBC, na een spannende strijd: met een verschil van 0,8 punt ver loren. Koning als baron Liedenberg en Ria Huisman-Polsen als de zigeunerin en waarzegster Man ja. Aparte vermelding verdienen de twee bedienden Tschekko (van gra vin Maritza) en Penizek (van vorstin Guddenstein); Simon Berrevoets en Jac. Hop maakten er mooie types van. Baby den Toonders orkest vormde de zigeunerkapel welke uit stekend door „primas" P. Platteel werd aangevoerd. De koorbijdragen kwamen prima uit de kelen van de grote schare leden van de Goese ope rette, welke tegelijk voor de als steeds kleurrijke figuratie van „boe ren, burgers en buitenlui" zorgen, aangevuld met een aandoenlijk en allerliefst zingend en dansend kinder koortje. In het door de „grote me nigte volks" nog al eens statische toneelbeeld werd de nodige beweging gebracht door een kleine balletgroep, welke onder leiding van mevrouw Mijnsbergen met veel charme zorg droeg vooi het wervelend element in het toneelbeeld. Het amateurorkest, samengesteld uit mensen uit geheel Midden-Zeeland, was voor deze gele genheid aangevuld met enkele aan komende beroepsmusici en kweet zich, samen met pianist-repetitor Nietveld (Kruiningen) uitstekend van zijn taak Het publiek in de stampvolle zaal was terecht bijzonder gul met applaus. Er was een duidelijk contact tussen toneel en zaal en ook dat werkte in hoge mate stimulerend op de presta ties welke aan het slot met een langdurige ovatie werden beloond. Voorzitter G. P. van Eerten deelde met gulle hand welverdiende bloemen en presentjes uit. Voor de aanvang had hij welkom kunnen heten onder anderen de heren A. L. van Gees- bergen, lid van Gedeputeerde Staten, A. L. Borst en J. Toledo, directeur en adjunct-directeur van de Zeeuwse culturele raad en M. J. Taillie, ge meente-secretaris van Goes, met da mes. Hij deelde mee, dat de viering van het 25-jarig jubileum zal plaats vinden in september van dit jaar, bij welke gelegenheid de leden, die 25 jaar aan de operette verbonden zijn in het bijzonder zullen worden gehul digd. Grafin Maritza, wordt in de Prins van Oranje nog uitgevoerd op de za terdagavonden van 28 februari en 7 maart. Tot de Zeeuwse operettelief hebbers zeggen wij volgaarne „Zorg, dat je er bij komt". (Van onze correspondent) KAPELLE Er was een enorm grote belangstelling voor de verkoop van knolselderij in de afmijnzaal van de veiling in Kapelle. Via de veiling- klok werd aangeboden de opbrengst van 67 ha knolselderij, dat is 't areaal dat de leden van deze veiling hadden opgegeven. In totaal kan hiervan on der normale omstandigheden een pro- duktie komen van ruim 2 miljoen kg. Het gehele areaal werd verkocht aan verschillende kopers en er werd een prijs betaald van 21,30 en 21,40 per 100 kg. Deze prijs ligt iets lager dan die van het vorig jaar, toen rond 22,werd betaald. Het areaal is vrijwel gelijk aan het vorig jaar. Ka pelle en omgeving is het belangrijk ste Nederlandse teeltgebied van der gelijke contractknolselderij. Er werd vrijdagmiddag in Kapelle ook 6,4 ha verkocht van leden van de veiling „Walcheren" in Middelburg. Hiervoor werd een prijs betaald van f 21,80 per 100 kg. DEN HAAG (ANP) Is het denk baar, dat er in 1990 in het Rijnmond gebied 669.000 arbeidsplaatsen zijn? Alleen reeds uit een oogpunt van ar beidsvoorziening zal dit niet moge lijk zijn. Uitgaande van de reële mo gelijkheden, die zich thans voordoen, zal het maximum 520.000 arbeids plaatsen zijn. Tot deze becijfering is de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, de heer K. Lewin, gekomen in een nota, die hij hierover opstelde naar aanleiding van de ambitieuze plan nen voor de industriële ontwikkeling in het Rijnmondgebied. Het is zijn mening, dat de opstel lers van verschillende plannen voor deze ontwikkeling de produktiefactor arbeid niet of niet juist hebben ge waardeerd. (Van onze correspondent) KAPELLE Onder leiding van de heer W. A. G. Dekker uit We- meldinge werd in de Lagere Tuin bouwschool een druk bezochte bij eenkomst gehouden van de afdeling Kapelle en omgeving van de N.F.O. en de vereniging van oud-leerlingen van Tuinbouwwintercursussen. De heer J. Hertgers ing. uit Kloe- tinge sprak in deze bijeenkomst over „Wie spuit, die blijft". Hij 'wees er op, dat er nogal wat tegenstand is tegen het woord ziektebestrijding en dat wordt overwogen in het vervolg spreken van: gewasbescherming. Over giftigheid en schadelijke gevolgen zette de spreker uiteen, dat zonder twijfel meer mensen snel ler zullen doodgaan wanneer geen chemische ziektebestrijdingsmidde len worden gebruikt. De inleider verstrekte hierbij een aantal interes sante cijfers. Over DDT zei de heer Hertgers, onder meer dat hiervoor geen vervangend ziektebestrijdings middel is. SAIGON/HONGKONG (A.P./A.F. p.) De B-52-bommenwerpers van de Amerikaanse strategische lucht macht hebben de afgelopen zesen dertig uur massale bombardementen uitgevoerd op de Noordvietnamezen in Laos. De (communistische) Pathet Lao Ui Laos heeft bij het Verenigd Ko ninkrijk en de Sovjet-Unie, welke landen mede-voorzitters waren van de Geneefse conferentie over Laos van 1962, geprotesteerd tegen de Amerikaanse luchtaanvallen. In een te Hongkong opgevangen bericht van de radio van de Pathet Lao wordt gesproken van „een nieu we en ernstige escalatie door de Verenigde Staten van de oorlog in Laos". De radio gaf een opsomming van duur en omvang van de lucht aanvallen en zei dat de Verenigde Staten en de regering in Vientiane „alle soorten vervolmaakte massa- vernietigingsmiddelen gebruiken, atoombommen uitgezonderd". Laotiaanse regeringstroepen heb ben inmiddels een kleine aanval van Noordvietnamezen op een voorpost tien kilometer ten oosten van Moe- ong Soei afgeslagen. Men verwacht een grote aanval op Moeong-Soel. Verovering van dit vliegveld zo-u voor de Noordvietnamese troepen de weg kunnen effenen voor een reeks militaire en politieke overwinningen, welke nog belangrijker zijn dan de val van Vlakte der Kruiken. Het vliegveld wordt gebruikt als basis voor de T-28-bommenwerpers, die de Noordvietnamese troepen in de vlakte aanvallen. Het vormt verder een strategisch belangrijk punt voor een opmars naar het kruispunt van twee grote wegen, vanwaar de ko ninklijke residentie te Loeong Pra- bang zou kunnen worden geïsoleerd. Inmiddels zou driekwart van de Laotiaanse troepen in de Vlakte der Kruiken de nieuwe stelling ten wes ten van de vlakte hebben bereikt. In een andere sector, dicht bij de Thaise grens, is een regeringsstelling door 150 man van de Pathet Lao aan gevallen. De aanval liep na ingrijpen van de luchtmacht dood. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Het luchtruim verbindt alle volkeren", was het mot to van de derde tekenwedstrijd die de KNVvL in samenwerking met de KLM heeft uitgeschreven. De makers van de bekroonde tekeningen krijgen 14 maart een vliegreis van een dag naar Parijs aangeboden. De winnaars in Zeeland zijn: Sonja Dusarduijn, Goes, Joke van Eenen- naam, Nieuw en St.-Joosland, Ko Hil- leman, Serooskerke, Jolanda Picavet Sas van Gent, Dinant Quist, Stavenis se, Petra Roosje, Wilhelminadorp/ Goes. Met deze tekening won Sonja Du sarduijn uit Goes een reis naar Parijs. (Van onze correspondent) GOES „Door rassenonderzoek en veredeling is een uienassortiment in ons land tot stand gekomen, dat tot gevolg kan hebben dat er zich in de komende vijf tot tien jaar meer en veel ingrijpender verbeteringen van het assortiment zullen komen dan in de achter ons liggende vijftig jaar het geval is geweest. Dit heeft tot gevolg dat men de beschikking krijgt over rassen die bijzonder geschikt zijn voor de zeer vroege, vroege de normale, de late, of de zeer late levering. Hierdoor zal Nederland in staat zijn om met behulp van spruitrem- mingsmiddelen ook bij de late en zeer late levering nog uien aan de markt te brengen van zeer goede kwaliteit. Op die wijze kan de afzet van Ne derlandse uien op de wereldmarkt het gehele jaar rond worden gerea liseerd". Dit zei Ir. J. van Kampen direc teur van de Stichting Nederlandse Uien Federatie vrijdagmiddag in Goes, waar hij voor een groot aantal mensen uit alle delen van Nederland een inleiding hield over de verbe tering van het uienassortiment. Dit gebeurde op de uiendag die werd georganiseerd door de Stichting Nederlandse Uien Federatie in sa menwerking met het Consulentschap voor de Akkerbouw en Rundveehou derij en het Consulentschap voor de Tuinbouw in Zeeland Ir .Van Kampen zei in zijn rede dat dooT de komst van de nieuwe rassen de concurrentiepositie van teelt en af zet van uien in ons land aanzienlijk wordt versterkt, hetgeen een geleide lijke areaalsuitbreiding verantwoord maakt. Tegen sterke areaalsuitbreiding in het komende seizoen werd ernstig ge waarschuwd door de voorzitter van de Stichting Nederlandse Uien Fede ratie, de heer C. A. van Loon. Deze wees erop dat de ongekend dure uien van dit seizoen een gevolg waren van het mislukken van de oogst in ver schillende Oost-Europese landen. Het Nederlandse uienareaal lag in de voorgaande jaren steeds rond 5000 ha. In 1968 was dat 6200 ha. gewor den en in 1969 6800 ha. Het areaal van 1969 is onder normale marktomstan digheden aan de hoge kant. Wat de teeltgebieden betreft, deel de de heer Van Loon mede, dat Zee land nog steeds de eerste plaats in neemt, maar Zuid-Holland moest haar tweede plaats, die ze altijd heeft in genomen, afstaan aan de Noordoost polder. Door mechanisatie zijn de uien een produkt geworden voor de grote be drijven. Dit is een bezwaar voor de kleine ondernemers maar er is aan deze ontwikkeling niet te ontkomen. De adjunct-directeur van de Stich ting Nederlandse Uien Federatie, de heer Koert besprak de invloed van het asorstiment op de bedrijfsvoe ring. Het meest opvallend bij de uien- teelt noemde hij de sterk doorgevoer de mechanisatie en de toeneming van de produktie in de laatste jaren. De Nederlandse uienproduktie ligt n.l. rond 300 miljoen kilo op dit ogen blik. Voor een maximaal resultaat van deze teelten is niet alleen de se lectie bepalend, maar ook de teelt, oogst- en bewaartechniek moet aan hoge eisen voldoen. Voor het opslaan adviseerde hij een korte veldperiode, gevolgd door kunstmatig drogen in de bewaarruimte. Voor opslag na januari moet een an- ti-spruitmiddel worden aanbevolen. Beschadigingen moeten zowel bij oogsten als opslaan worden voorko men. Het mag volgens de heer Koert niet voorkomen dat een goed prdukt als gevolg van ondoelmatige bewer king als een slecht produkt het sor teer of pakstation verlaat. Verder was er op deze uiendag ln Goes een forum waarin vragen ge steld konden worden. Dit stond o.l.v, Dr. Ir. C .VV. C. van Beekom, hoofd Ingenieur-directeur van de directie voor de bedrijfsontwikkeling in Zee land. Zeer vele vragen werden ge steld. Exporteur C. Minnaar uit Rot terdam bracht dank aan Ir. van Kam pen. Naar aanleiding van het stuk in uw blad van 20 februari op pag. 3 over „Kritiek op de Ruyterschool" wil ik proberen een aanvulling te geven, wat betreft het onderwijs aan scheepswerktuigkundigen op de zee vaartscholen. Toen na mei 1945 een aantal schepen, gebouwd in Amerika met moderne machine-installaties, aan de Nederlandse koopvaardijvloot werden toegevoegd is geprobeerd de leerlingen over deze installaties in te lichten. Dit mocht niet en het exa menprogramma werd niet gewijzigd, zodat allerlei behandeld wordt, wat NIET op de moderne schepen voor komt. De directeur vermeldt dat 40 pet. van de leerstof in het vak navi gatie kan vervallen en dat is ook het geval met het vak scheepswerktuig- kunde. Omstreeks 1957 is geprobeerd, o.a. ook door de reders, om het pro gramma economisch te bekijken, maar dat is niet gelukt, wat erg jam mer is. Wat de automatisering betreft komt het al voor op een tanker van 100.000 ton, dat meer dan 16 uur nie mand in de machinekamer dienst doet en o.a. vanaf de brug gemanoeu vreerd kan worden. Op een schip dat niet mag varen met de z.g. „onbe mande machinekamer" zijn er min stens 2 mensen continu aanwezig. Hierdoor is die situatie aan boord nogal gewijzigd. Op verscheidene schepen zijn er al schepelingen, die zowel aar» dek als in de machineka mer dienst doen en o.a. bij de Shell de titel hebben van „seheepsvakman". Dat er moeilijkheden zijn te over winnen voor een opleiding van geïn tegreerd officier begrijp ik, maar men heeft dat in andere landen al toegepast en het blijkt mogelijk te zijn. Ik geloof dat het zeevaartkun dig onderwijs ook in ons land daar aan moet meewerken. Ik ben het vol komen eens met het stuk van de heer Brouwer. TERNEUZEN J. W. v. d. BURGT oud-leraar scheepswerktutgkunde Naar aanleiding van de uitzending op de t.v., waarin de Belgen hun mening gaven over de Hollanders, zou ik graag het volgende opmerken. Dat de Nederlanders zich schandalig kunnen gedragen buiten ons land is bekend. Is laatst weer gebleken met die z.g. schaatssupporters bij de Eu ropese kampioenschappen in Inns bruck, waar ze in de stad een enorme ravage hebben achtergelaten. Dron ken dat ze waren van twee pilsjes, want meer geld hadden ze natuurlijk niet bij zich. Maar voordat de Belgen de Hollanders gierig noemen, moeten ze eerst eens naar zichzelf kijken. Als ze hier komen inkopen (en dat doen ze ook om te bezuinigen) durven ze gerust drie of vier winxels binnen te stappen en niets kopen, omdat het een halve frank duurder is dan bij een ander. Dat veel Nederlanders opscheppers zijn is ook juist, maar zeker niet zo chauvinistisch als een Belg op sport gebied. Op de t.v. mogen tijdens een uitzending van een Tour-etappe één of meer Nederlanders aan kop liggen, Fred de Bruyne zal ze nauwelijks of liever niet vernoemen. België zendt altijd de Europacupwedstrijden uit, behalve de Nederlandse blijk baar. Afijn, zo kunnen we door blij ven gaan, alhoewel ik de Belgen toch wel gemoedelijk blijf vinden. Hopelijk komt er ook nog eens een programma waar de Hollanders hun mening over de Belgen mogen ge ven en dan liefst de Zeeuwsch-Vla- mingen, Brabanders en Limburgers. Uiteindelijk hebben die er het meeste mee te maken. HULST C. v. d. H. Donderdagavond zag ik voor de televisie een Fransman een uieenzet- ting geven over de aaneensluiting van Frankrijk met de rest van Europa. Voor mij is het voornaamste, dat genoemde landen een wereldtaal in eigen land invoeren, welke voorrang moet krijgen op de moedertaal. Met die wereldtaal bedoel ik de Engelse taal. Deze taal wordt in een groot deel van de wereld gesproken en als wij die allen kennen hebben wij weer een grote stap naar verbroedering be reikt. Nodig is verder, in ieder land, een sterke en perfecte politiemacht. Door het opvoeren van de politiemacht, kan de legermacht geleidelijk inge krompen worden. De politie moet voorts een deskundige en perfecte controle kunnen uitoefenen op de burgerij. Ik wens geen dictatoriale regering, doch gehoorzaamheid door het volk aan zijn regeringsleiders is zeker een vereiste. Misdaad en ontucht, dienen overal t'er wereld, krachtdadig te worden bestreden. Koningin en koningshuis dienen te worden geëerbiedigd. HEIKANT-ST.-JANSTEEN P. F. VAN GOETHEM Geachte inzender gaat voorbij aan het feit, dat nu al bijna 1.000 mil joen mensen Chinees spreken). (redactie). KLOETINGE Op vrijdag 27 fe bruari vergadert de Oranjevereniging in Kloetinge over het programma voor de feestelijkheden op 30 april. Deze vergadering wordt gehouden in Amicitia en begint om 20 uur.

de Stem | 1970 | | pagina 7