aan ZEEUWS HOOFDSTUK IN NATIONALE ONTWIKKELING HEET: „ZEEHAVENS" Christelijke groeperingen trekken gezamenlijk op Muziekgezelschappen in Zeeland worden ondergewaardeerd Buien kiezen voor de zeeuwse toekomst Startschot voor enquête Kandidaten in het vizier ïieting Concordia 's-Heerenhoek schieting in Yerseke nclenbestand in issingen niet er te overzien 1945 1959 Havenspecialiteit Zeehavens Voorzitter van bond van muziekgezelschappen ANIMO Kritisch begeleiden Stadsontwikkeling Sociaal-cultureel Bejaarclenbond van Hulst schreef 700-ste lid in Muziekbibliotheek kreeg in 1969 veel belangstelling Mr. Van Aartsen ontvangt Goese raadsleden Ingebroken bij Raiffeisenbank in Borsele In Sas van Gent MESTSTOFFEN Fa. De Moor- Vlaeminck V erkiezin gsstrij d in Oostburg doet Amerikaans aan Medische boeken voor iedereen „A is een aapje" zomerexpositie in Rijksarchief Zware vrachtauto zakte door stoep in Zaamslag Wereldgebedsdag op 6 maart DE STEM VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 rondwaterstand. [Van onze correspondent) [EERENHOEK De handboog- iging Concordia hield een schie- bij de Wed. Verhoeven, op de ide wippen. Er waren 61 schut- aanwezig van 14 verenigingen, slag eerste wip: hoofdvogel: C. van Edele Handboog uit Oude- 1ste zijvogel: Janus van den van Eensgezindheid uit 's Hee- >ek; 2de zijvogel: P. Vette van ordia uit 's Heerenhoek; 1ste to il: P. Vermuë van Jacoba van en uit Goes; 2de bovenkal: A. ens van Vios uit 's-Heerenhoek ïg); le onderkal: O. Steen van Vooruitgang uit Kwaden- ie; 2de onderkal: F. Koens ra Nostra uit Ovezande (loting) lt A- de Jonge - Rijk van Willem lit Ovezande; 2de klep: B. Loef /ictoria uit Kwadendamme; 3de C.D. Raas van Vooruitgang lit lendamme; meeste kleine v> Jer. Vette van Concordia uit'i- anhoek, 5 stuks; vliegende vogel- P. Vette van Concordia uit V onhoek. slag tweede wip: 1ste hoofdvo- lor. Boonman van Vrije Schui nt 's Heerenhoek; 2de hoofdvo- Jac. Vermuë van Jacoba van en uit Goes; 1ste zijvogel: P. van Concordia uit 's Heeren- 2de zijvogel: A. van Steenbcr- van Willem Teil uit Ovezande; ij vogel: J. Rijk van Jacoba van en uit Goes; 4de bijvogel: C. nan van Vrije Schutters uit 's- «nhoek (loting); 1ste kal: L. de er van Willem Teil uit Kapelle; al: J. Rijk van Jacoba van Bei- uit Goes; 3de kal: Jac. van dei van Vios uit 's Heerenhoek; Ie f. Boonman van Vios uit 's Het- ek (Loting); meeste kleine H. Koens van Spes Nostra uit mde, 7 stuks. Van onze correspondent) 1SEKE De verenigde socië- in Kwadendamme en de hand- vereniging Diana in Yerseke en bij de heer Joh. v.d. Blieck rhieting op de liggende wip O® n: 1ste prijs L. de Koeyer wet inten, 2. P. de Koeyer 9; 3. H. er 7; 4. Leo de Jonge 7; 5. A- le Jonge 0; 6. A. Duinkerke 5; ciarijs 4: 8. M. Steenbakker k Verbeek 3; 10. F. Peeters 3- in een onzer verslaggevers) SSINGEN In de Schelde- al men in het vervolg tot een e manier van heffing en invoï- van de hondenbelasting over- Tot dusverre was het gebrui- dal een gemeente-ambtenaar e huizen van de Vlissingse in nen een onderzoek instelde 4e in de gemeente aanwezige n. rmate de gemeente groter Is den, wordt het steeds bezwaar- om op deze manier het honden' d van Vlissingen te meten. OW den willen b. en w. de aangifte- verfijnen. Ieder die in het aan opende belastingjaar vooraf- b jaar één of meer honden vordt in het volgende belaS" ir ambtshalve voor hetzelfde honden aangeslagen. De hon- itters die hun viervoeter van ld hebben gedaan kunnen een atische, volgende belastingaan- ermijden als zij voor 15 februa- het nieuwe belastingjaar ken en van de verandering. led?' denbezitter is verplicht om zWn ir(en) aan te geven. In de ergadering van aanstaande zal een wijziging van de ver- inzake de hondenbelasting raad worden voorgelegd. In het begin van de jaren zestig js voor Zeeland het keerpunt der lijden aangebroken. Honderdvijf- ,jg jaar probleemgebied liggen dan achter ons. In het derde kwart van de vorige eeuw kwam de eerste industrialisatiegolf over ons land, bijna vijftig jaar na Bel gië cn Noord-Frankrijk. Zeeland doet daaraan nauwelijks mee. Ee„ nieuwe beweging van indus- I trje-ontwikkeling trekt door Neder- I land a's het na 1945 voor een revo- llntionaire omschakeling komt te I staan door het verlies van de kolo- I „jen en door de hoge geboortegolf. I Weer komt onze provincie achter laan. Zij wordt niet aangewezen als probleemgebied, als dit omtrent J;952 met verschillende andere ge- vesten wel gebeurt- Zeeland is trouwens niet direct |r;:p voor de industrie. De kerken, landbouw en de bestaande indus- |trie verzetten zich; het openbaar bestuur is niet positief gestemd. De provincie is voorts te verbrokkeld, zodat de gescheiden arbeidsmarkten I te klein zijn om vestiging van be- drijven aantrekkelijk te maken. I ln 1959 wordt Zeeland stimule- I riiigsgebied met al spoedig als ker- nen: Terneuzen, Vlissingen-oost, I Goes, Zierikzee en Sint Maartens- dijk. De tijden van Dow, Hoechst, Bil- lliton, Hercules, Péchiney en de I kernenergiecentrale breken aan. Is I deze keuze juist? I Tussen 1945 en heden is duidelijk I gebleken dat de „normale" binnen- I landse industrie weinig naar Zee- I land trekt. Philips-Terneuzen, AKF- iGoes en Smit-Bolnes-Zierikzee zijn I uitzonderingen, evenals de kleine be- drijven die zich ook in Sint Maar- 1 tensdijk vestigden. Zij zullen I geen eind maken aan het groeiende I proces van ontvolking. 1 De toenemende problemen in ove- I rig Nederland: het noorden, Lim- 1 burg. Twente bijvoorbeeld, maken I het nodig de inlandindustrie daar- I heen. te sturen. De regering doet dat ook. Meer en meer wordt dit leen kwestie van regionale speciali- satie. De specialiteit van Zeeland ligt op I het terrein van de Zeehavens. Het I regeringsbeleid is er op gericht het I Westerscheldebekken in te richten [als derde complex naast Rijn- en llJmond. Er zijn talloze uitspraken dat Jlijnmond planologisch aan een af- fronding toe is, dat wil zeggen, dat de Westerschelde moet presteren Drs. M. C. Verburg Door Drs. M. C. Verburg Directeur ETI voor Zeeland Lid der Eerste Kamer. wat in de Hoeksewaard voor niet- wenselijk wordt gehouden. Er is hiertegen een verzet gaande, dat berust op de gezonde ideologie van de leefbaarheid. Men dient er zich echter van te overtuigen, dat men het kind niet met het badwater weggooit. Honderd jaar geleden heeft men de industrie niet opgeof ferd omdat er misbruik van kinde ren werd gemaakt. Een halve eeuw terug heeft men het evenmin ge daan omdat er veel meer dan acht uur per dag werd gewerkt. Het is beter binnen de bestaande structu ren aan verbetering te werken- Ook bij de milieuhygiëne zal zulks ge beuren op grond van internationaal groeiende maatstaven. In de eerste plaats is het nodig dat vastgesteld wordt welk volume aan zeehavenactiviteiten vereist is voor onze nationale economie. Zou dit te klein zijn, dan ontstaat er een vacuum met vooral gevaren voor de werkgelegenheid en te ge ringe draagkracht om aan de nog talloze sociale en culturele eisen te voldoen. Wordt het volume echter te groot, dan krijgt de Randstad een Injectie, die groter is dan die van 1870, toen onder meer de Nieuwe Waterweg werd gegraven, Hoe zal (Van onze correspondent) GOES „De muziekgezelschap pen worden ondergewaardeerd. Als we zien wat de gemeentelijke over heden ieder jaar uittrekken voor de voorzieningen aan sportvelden en hallen en de school en jeugdsport, komen wij er beslist slecht af. Bij iedere belangrijke gebeurtenis wor den enze gezelschappen gevraagd deze niet muziek op te luisteren. Daarom hebben wij recht op grotere bijdragen van provincie en gemeen ten dan nu het geval is". Dit zei voorzitter J. Uitterhoeve op de 52-ste jaarvergadering van de bond van harmonie- en fanfaregezelschappen in Zeeland in de Prins van Oranje te Goes. Aanleiding tot deze geladen uit spraak was de geringe animo bij de leden om het najaarsconcours 1970 en de zomer- en najaarsconcoursen 11971 te organiseren. De eventuele tekorten bij dergelijke concoursen komen geheel voor rekening van de organiserende verenigingen die het financieel toch al moeilijk hebben. Het bestuur van de Zeeuwse Bond hoeft daarom aan alle gemeentebe sturen een brief geschreven, waarin rij deze colleges op 'deze onduldbare on discriminerende situatie wijst. Op Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Af en toe buien, enige daling van temperatuur met in de nacht plaatselijk lichte vorst. weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon u tot 4; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een gehee droog etmaal: 40 procent, voor donderdag: aantal uren zon: tot 5; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 proeent; kans op en Seheel droog etmaal: 40 procent. deze brief zijn reeds enkele positieve reacties binnengekomen. De heer Uit terhoeve wekte verenigingen op om naar aanleiding van deze brief ook zelf contact op te nemen met hun gemeentebestuur. Bij eventuele on gunstige reacties zal het bestuur pro beren deze in positieve zin om te buigen. In zijn openingswoord wees de heer Uitterhoeve er op dat 1969 een goed jaar was geweest. Goed in die zin, dat men er in geslaagd was om door het ontwikkelen van verschillen de activiteiten de amateurmuziek- beoefening te bevorderen. Daarom betreurde hij het dat er nog steeds korpsen zijn, die zich nooit op een concours presenteren. Wil men de animo er bij de leden inhouden, dan moet men verder komen als het re petitielokaal en het eigen dorp. De heer Uitterhoeve wekte de leden op om ir. het jaarprogramma de deelname aan minstens één concours op te nemen. Doet men dit niet dan zal de animo snel verminderen en loopt men de kans dat het korps ter ziele gaat. De heer Reinhart van Vlijt en Vol harding uit Vlissingen vroeg het be stuur wat zijn standpunt zal zijn indien de SONMO er in slaagt haar plannen door te voeren, die beogen dat de organisatie van concoursen al leen door haar zal geschieden. De heer Uitterhoeve deelde mee dat het bestuur onverkort zal vasthouden aan de overeenkomst met het KNF van 1963. In dat jaar sloot de Zeeuw se Bond zich aan bij het KNF op voorwaarde, dat zij haar eigen con coursen en wedstrijden mocht orga niseren. Mochten de SONMO en het KNF hiervan afwillen dan zal het bestuur de leden oproepen voor een vergadering om hierin het standpunt van de bond te bepalen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. Welleman en A.L. van Wallenburg herkozen. Het Bondszaal concours 1970 en de zomer, en najaarsconcoursen 1971 zullen door de bond zelf worden ge organiseerd. De Marswedstrijd 1971 werd toegewezen aan Vlijt en Vol harding uit Vlissingen dat dan vijftig jaar bestaat. Dit was mogelijk door de medewerking van OKK uit West- kapelle dat zich bereid verklaarde haar kandidatuur voor één jaar op te schuiven. men dan nog fondsen vinden om de herstructurering van overig Neder land ter hand te nemen? Het is on ze overtuiging dat dit het grote ge vaar is van het Rotterdamse plan 2000. Het wordt hoog tijd dat deze vraag wordt opgelost. Onder andere bij het centraal planbureau wordt hieraan gewerkt. Het rapport «Ver kenningen" (het groene boekje) van het Overlegorgaan Zuidwest Neder land heeft reeds een voorstel ge daan. Voor Terneuzen, Ossenisse, Vlis singen-oost en Borsele-oost komt dit neer op in totaal 10.000 hectare. Als de tweede nota over de ruimte lijke ordening Zeeland in het jaar 2000 zo'n 750.000 inwoners toedenkt, heeft dat betrekking op een groter areaal. Het provinciaal bestuur heeft indertijd gekozen voor een model met 600.000 inwoners. Hiermee cor responderen ongeveer 8.000 hectare. vooral het aan te trekken personeel vooral op goed toegeruste steden zullen afkomen. Wij zijn er bovendien van over tuigd, dat de industrie zoals de Verenigde Staten en het Ruhrge- bied leren haar eigen nest niet zal bevuilen, al erkennen wij gaar ne dat een doeltreffende wetgeving hiertoe onmisbaar is. Ook volksge zondheid en de provincie zullen hun eisen inbrengen. Tenslotte stelt het groeiende vreemdelingenverkeer zijn voorwaarden waaraan wij planolo gisch zullen moeten voldoen. De conclusie moet dus positief zijn, met de eis van een kritische begeleiding. Vlissingen-oost en Terneuzen moe ten worden afgerond, dat wil voor al zeggen: met een raffinaderij. De tweede fase Ossenisse en Borse- le eisen een nog kritischer bege- a De gedachten dienen dus bepaald te worden op een oppervlakte van 8.000-10.000 hectare- Dit is exclusief Reimerswaal en Saeftinghe. Wij mogen niet vergeten, dat wij op dit alles reeds voorschotten heb ben genomen. De Zeelandbrug, de vaste Westerschelde verbinding, de kernenergiecentrale en de zoetwa- terfabriek zijn hiervan sprekende voorbeelden. De uitvoering van het Deltaplan nog acht jaar! is trouwens ook een sterk drijvende kracht. Ook de omvangrijke stadsontwik kelingsplannen zijn anticipaties, die niet gemakkelijk zijn terug te draai- Zij zijn trouwens noodzakelijk, ge zien de eisen die de moderne mens aan zijn woonstede stelt. De belang rijkste programma's kunnen worden aangeduid met de gehanteerde toe komstige inwonertallen. 1970 1980-'85 Vlissingen- Middelburg 71.000 100.000 Terneuzen 22.000 40.000 Goes 18.000 36.000 Axel 9.000 12.000 tot 14.500 Hulst 6700 10.000 Zierikzee 7.800 11.000 Het winkelapparaat, de parkeer terreinen en de sociaal-culturele voorzieningen worden in dit per spectief gezien. Terugdraaien is uit gesloten en niet wenselijk. Ook de vele dorpen, die zich sedert de in dustriële herleving redelijk ontwik kelen, zijn met dat proces gediend. De ontwikkeling van het bevolkings cijfer is in dit licht nog onvoldoen de. De industrialisatie zal dus ver der bevorderd moeten worden. Ge beurt dit niet, dan is er voor een groot stuk van de noodzakelijke zeehaven-industrialisatie in ons land geen plaats. Dit alles leidt tot een belangrijke constatering. Met deze politiek mikt het provinciaal bestuur op de nood zakelijke opvoering van het sociaal- culturele peil. Dit ig de rechtvaardiging, dus het doel, van het beleid en tegelijker tijd het belangrijkste instrument, het laatste, omdat de industrie en leiding. Tenslotte zien wij in de der de fase een met de Belgen samen opgesteld ontwikkelingsplan voor Saeftinghe. Of dit plaatsvervangend zal zijn voor Reimerswaal zal be studeerd moeten worden. MIDDELBURG drs. M. C. Verburg (Van een onzer verslaggevers) HULST Enkele maanden eer der dan verwacht, heeft de bejaar- denbond Hulst het 700-ste lid kunnen inschrijven. Het is mevrouw Mat- tens-de Smet, die daarvoor zaterdag morgen in bejaardenhuis Blauwe Hoe ve door het bestuur van de bejaar- denbond in de bloemetjes werd ge zet. Met haar 96 jaar is zij tevens de oudste in de gelederen van de bond. Volgens de eerder gemaakte prog noses had de vereniging pas in mei, rond de viering van het twintigjarig bestaan de 700 vol moeten maken. Dat het ledenaantal de afgelopen maanden sterker is gestegen, dan verwacht, is een ontwikkeling die door het bestuur met vreugde wordt bekeken. Voorzitter C. J. van der Walle stak zijn waardering daarover op de officiële bijeenkomst in het restau rant van het bejaardenhuis niet on der stoelen of banken. In aanwezig heid van het voltallige bestuur en een groot aantal leden van de bond sprak hij het 700-ste lid toe. Namens het bestuur kreeg mevrouw Mattens tenslotte uit handen van de voorzit ter een fruitmand aangeboden. In 1969 heeft de Hulster bejaarden- bond in totaal honderd nieuwe le den kunnen inschrijven. Verwacht wordt dat dit aantal de komende maanden nog wel zal stijgen. Het vestingstadje heeft naar schatting zo'n duizend bejaarde inwoners waarvan nu zeventig proeent als lid van de florerende afdeling van de bond staat ingeschreven. De afde ling maakt zich bijzonder verdien stelijk op het gebied van de organi satie van allerhande activiteiten voor bejaarden en is bovendien nauw betrokken bij de organisatie van het „open bejaarden werk" Hulst. MIDDELBURG Op ois verzoek heeft drs. M. C. Ver burg, directeur van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland en lid van de Eerste Kamer voor de PvdA in nevenstaand artikel de ontwik kelingsproblematiek van het Zeeland van gisteren, vandaag en morgen uiteengezet. De bijdrage van drs. Verburg vormt het startschot van een schriftelijke enquête die wij heb ben ingesteld onder de dertien Zeeuwen die als lijsttrekker, een politieke partij naar de arena van provinciale staten moeten leiden, om daar op 18 maart (naar zij al len hopen) zegevierend binnen te trekken. Alle lijsttrekkers kregen een vragenlijst te beantwoorden. Hun antwoorden op onze vragen zullen in de dagen die ons van 18 maart scheiden, in deze kolommen verschijnen. Hoewel geen lijsttrekker van eni ge partij, heeft drs. Verburg onze vragen ook beantwoord. Om de le zer een indruk te geven van de aard van de vragen en om alvast in de sfeer van da-s. Verburgs ar tikel enkele mogelijke antwoor den op tafel te leggen, laten wij hieronder vragen en antwoorden velgen: 1. Welke taken zijn naar uw me ning in het beleidsprogramma van het provinciaal bestuur voor de komende periode van vier jaren het meest urgent? Drs. Verburg: „De aanleg van twee nieuwe havenbekkens en een ambitieuzer programma voor cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk". 2. Hoe staat u tegenover de vor ming van een „Delta-provincie", waarin Zeeland uiteraard zijn autonomie zou moeten prijsgeven? Drs. Verburg: „Eerst een natio naal en operationeel ontwikke lingsprogramma voor de Delta. Daarmee krijgt de provincie ein delijk een serieuze bestuurskains. Daarna kaïn er bestuurlijk herver- kaveld worden. 3. Ziet u mogelijkheden voor praktische samenwerking en op welke gebieden, met België? Drs. Verburg: Samenwerken met België voor Saeftinghe en het Baailhoekkamaal, maar de fasen Borssele en Ossenisse eerst veilig stellen. Voor samenwerking met België is beider houding nog niet rijp. 4. Welke omschrijving geeft u van het begrip „welzijn"? Drs. Verburg: „Welzijn is: mi lieuhygiëne en een omvangrijke urbanisatie. Het gaat welvaart, koopkracht ver te boven, maar is wel een belangrijke voorwaarde. 5. Meent u dat Zeeland in de beleidsfilosofie van de landsrege ring met gelijke ogen bezien moet worden als alle andere randpro- vincies? Drs. Vea'bung: De regering moet zich richten op zeehavenontwikke- liinig in Zeeland. Elders zijn er an dere specialiteiten. 6. Kunt u aangeven wat het ant woord van bestuurlijke organen e.d. zou moeten zijn op de vraag naar inspraak van niet-gekozen vertegenwoordigers, met name van de jeugd? Drs. Verburg: Het is goed dat de publieke opinie een klankbord vormt, al zal men extremistische visies geen weerklank kunnen toe zeggen. 7. Kunt u een globale beschrij ving gleven van de kwaliteiten waaraan het college van G.S. van Zeeland in elk geval dient te vol doen? Drs. Verburg: „De kwaliteiten van een bestuurscollege in pro vincie en gemeente moeten een dosering zijn van theorie (grote ljjmen) en praktijk (concrete za ken). Men moet hieraan collectief voldoen; individueel is dit natuur lijk niet nodig en vrijwel uitgeslo ten. Een langdurige bestuurserva- rmg brengt echter beide hoedanig heden wel dichter bij elkaar. Drs. Verburg maakte een keuze uit in totaal twaalf vragen. De vijf die hij niet beantwoordde waren in zijn geval niet relevant, doch des te meer voor de politieke lei ders in Zeeland wier inzichten wij door middel van de enquête in de komende dagen een ruimere be kendheid hopen te geven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Cen trale Muziekbibliotheek, die sedert een jaar in Middelburg is gevestigd, heeft een goed jaar achter de rug- Op 23 mei 1969 werd de bibliotheek ondergebracht in het gebouw Koor kerkhof en geopend door de commis saris van de koningin, mr. J. van Aartsen. Doordat Provinciale Staten uit het ontwikkelingsfonds voor de provincie een extra-subsidie van f 25.000 be schikbaar stelden, kon wonden begon nen met e enverantwoorde basisver- zameling van ongeveer 5000 muziek werken, circa honderd boeken over muziek, naslagwerken en tijdschrif ten. In de loop van het jaar bleek een bijzondere belangstelling van de be zoekers uit te gaan naar orgelmu ziek. Deze werd dan ook aangevuld met een extra hoeveelheid werken. In totaal werden 311 boeken en 3500 muziekwerken aangeschaft. De maan delijkse uitleen steeg van ongeveer 170 werken in juni tot ongeveer 350 werken in december. In 1969 werd over het gehele jaar 2070 boeken uit geleend. Het aantal bezoekers be droeg 812. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese gemeenteraads leden zijn voor de tweede maal uit genodigd voor een hearing met de commissaris van de koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, over de benoeming van een burgemeester voor hun gemeente. Deze hearing vindt vrijdag plaats in het provincie huis in Middelburg. (ADVERTENTIE) BORSELE Tussen vrijdag en maandagmorgen is ingebroken in het gebouw van de Raiffeisenbank in Borsele. De dader(s) heeft (hebben) zich door het inslaan van een ruit aan de achterzijde van het gebouw toegang verschaft. Mevrouw S., werkzaam bij de bank, heeft de inbraak maandagmor gen vroeg ontdekt. Men bleek te hebben geprobeerd om met een snij brander een brandkast te openen hetgeen niet gelukte. Er wordt niets vermist. Vingerafdrukken zijn niet aange troffen, althans geen bruikbare; wel voetafdrukken buiten. Van deze voetafdrukken zijn afgietsels ge maakt. Het onderzoek wordt ver richt door twee leden van de tech nische recherche uit Den Haag in samenwerking met de recherche uit Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) fpu SAS VAN GENT Voor het eerst komen de christelijke groe peringen in Sas van Gent, West- dorpe en Philippine bij de verkie zingen voor de nieuwe gemeente raad van Sas van Gent uit met een gezamenlijke lijst. Die bundeling van kandidaten en programs is er op gericht de bestaande woonker nen tot één krachtige gemeente Sas van Gent te maken. Lijsttrek ker van de confessionele groepe ring W. H. M. Colsen, wethouder van Sas van Gent, zegt: „Wij wil len op de eerste plaats eensgezind streven naar een bestuurskrachti- ge zuidelijke kanaalgemeente. De samenwerking tussen Sas van Gent, Westdorpe en Philippine heeft eerder geleid tot de vorming van de tweede kanaalzonegemeen te naast Terneuzen". Groot-Sas van Gent zal per 1 april rond 9.000 inwoners tellen. Van de dertien raadszetels rekent de confes sionele groepering op zeven zetels, en misschien worden het er acht. Op het ogenblik bezetten de christelijke groeperingen in Sas van Gent, West dorpe en Philippine totaal twintig raadszetels (zes in Sas, zeven in De heer W. H. M. Colsen Westdorpe en zeven in Philippine). De kans zit er dus in, dat de confes sionele groepering in de nieuwe ge meenteraad van Sas van Gent de ab solute meerderheid verwerft. De kandidatenlijst telt achttien na men, waarvan 8 van inwoners uit Sas van Gent, vijf uit Westdorpe en vijf uit Philippine. Als nummer twee op de lijst staat A. C. de Beleir, wet houder van Westdorpe en als num mer drie E. L. van Hecke, raadslid van Philippine. De twee laatstge noemden zijn het er over eens, en de heer Colsen deelt hun mening, dat er in Westdorpe en Philippine straks wijkraden dienen te komen. Ook vin den zij het nodig, dat er in genoem de kernen zitdagen komen om de be volking van dienst te zijn. „Wij zullen hiervoor in de nieuwe gemeenteraad met kracht pleiten", zegt de heer Colsen. Er moet hem met betrekking tot die wijk- of dorps raden nog iets van het hart. „Eerst was de PvdA voorstander van drie grote gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren en nu zeggen ze op hun ver kiezingsbijeenkomsten, dat er dorps raden moeten komen, omdat de ge meenten na de herindeling te groot zullen zijn. De PvdA heeft, vind ik, geen recht van spreken over Sas van Gent. Dat moeten ze aan de mensen overlaten, die voor de zelfstandigheid van Sas van Gent hebben gevochten. Als het aan de PvdA had gelegen be stond er op 1 april geen gemeente Sas van Gent meer". De confessionele groepering is bij monde van de heer Colsen sterk ge porteerd voor een verdere industria- lisatie in het gebied van Sas van Gent. „Het havenschap Terneuzen moet zo spoedig mogelijk van de grond komen. Sas van Gent moet in dat verband een gelijkwaardige part ner worden". Westdorpe en Philippine rekenen erop, dat zij op het gebied van recre atie, onderwijs en sport, gelijkwaar dig gesubsidieerd zullen worden. Wat betreft de woningbouw is de heer v. Hecke van mening, dat het hoog tijd wordt, dat er in Philippine meer ac tiviteit aan de dag wordt gelegd. „We hebben wel een uitbreidings plan, maar daar is tot dusver niet veel van terechtgekomen". Wensen te over dus voor de confessionele groepering in de nieuwe Sasse ge meenteraad. Uw adres voor kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen Door de grote omzet en voorraad steeds de laagste prijzen. HULST - TEL. 01140-2628/3437 (Van onze correspondent) OOSTBURG De verkiezings strijd in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is in alle felheid losgebarsten en be gint zo langzamerhand Amerikaanse allures te krijgen. Een karavaan met ongeveer tien auto's van de VVD maakte een rondrit door de nieuw te vormen ge meente Groot-Oostburg en werd al spoedig gevolgd door lijst 4 (CH AR) eveneens met fleurig versierde auto's. Tegen het middaguur volgden ove rige groeperingen als D'66 en Partij van de Arbeid met al even uitbundi ge muziek en aanmoedigingskreten luid uit de geluidswagens slingerend om woensdag toch vooral de juiste keuze te maken bij de samenstelling van de nieuwe gemeenteraad. Nog nooit hebben politieke groepe ringen zo hard om de gunst gedon gen van de West-Zeeuwsch-Vlaming, die er zelf. zo blijkt uit menige re actie nogal koud onder blijft. Lijken de verkiezingsprogramma's van de verschillende groeperingen reeds veel op elkaar, de karavanen, bijna allemaal met dezelfde ballonnetjes getooid en gelijksoortige slogans sla kend, zijn helemaal niet meer uit el kaar te houden. Politieke duidelijk heid zat hem zaterdag meer in de kracht van de luidsprekers dan in de programma's. Hoe het ook zij: de kandidaat- raadsleden hebben hun beste „auto- tje" in elk geval voorgezet en hun vrije zaterdag aan het belang van de gemeenschap geofferd. En nu maar hopen dat ze dat na woensdag ook nog zullen blijven doen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het re glement op het gebruik van de provinciale bibliotheek zal een. anachronistische bepaling wor den geschrapt. Tot voor kort gold, dat geneeskundige litera tuur in beginsel alleen aan me dici mocht worden uitgeleend. Op een verzoek uit de Staten hebben GS nu besloten, dat deze bepaling zal vervallen, waardoor ook niet-medici het recht zullen hebben om medische literatuur uit de provinciale bibliotheek te betrekken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De tentoonstel ling Het Zeeuwse dorp in het rijks archief te Middelburg gaat haar laat ste week in. De tentoonstelling wordt besloten op zaterdag 28 februari om half één. Eind april gaat in het rijksarchief de jaarlijkse zomertentoonstelling open. Het onderwerp is deze keer het onderwijs op de lagere scholen in Zeeland in de eerste helft van de vo rige eeuw. De tentoonstelling heeft als titel: „A is een aapje". (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Een met ongeveer 2500 kilo afvalslakken beladen au to met aanhangwagen van de firma gebroeders Hendrikse uit Kerkwer- ve bij Zierikzee heeft in de drukbe- reden Terneuzensestraat ln Zaam slag een paar uur voor stagnatie en uiteraard veei bekijks van d« bevol king gezorgd. Toen de wagen uit de richting Ter neuzen moest afremmen voor een te genligger en een geparkeerde auto, bleken de remmen niet goe<j te func tioneren. Om een botsing te voorko men stuurde de chauffeur zijn wagen het trottoir op met de bedoeling vlug ger tot stilstand te komen. De wa gen zakte daarbij diep en muurvast in de stoep weg. Nadat eerst twee landbouwtracto- ren en later een zwaar beladen vrachtauto er niet in slaagden ook maar enige beweging in de gestran de auto te krijgen, werd met een hijs kraan van de firma Verlinde uit Zaamslag eerst de aanhangwagen en daarna de vrachtauto zelf op de weg getrokken. De auto hield een verbo gen stuurstang aan deze manoeuvre over. De schade aan het trottoir was aanzienlijk; persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Van onze correspondente GOES De stichting Nederlands Lomite Vrouwenwereldgebedsdag, heeft per circulaire bekend gemaakt', dat op 6 maart de wereldgebedsdag voor vrouwen gehouden zal worden

de Stem | 1970 | | pagina 3