VOOR ORGANISATIE WEST ALLIS BLEEK BANKET BELANGRIJKSTE HOCKEYERS KREGEN INSPRAAK IN TRAINING Nederlandse ploegen in Ronde van België Henk Houwaart werd in Brugge held van de dag Wat zijn Pandbrieven? illy BL IZOU UI Merckx won tweede rit ,Werk g; oor spoi Stien Kaiser bescheiden klassering Eerste grote zege Nastase Poolse handballer vroeg asiel Rusland klopte El Salvador GVAV-SPELER VERKEERDE IN LEVENS GEVAAR TOPSPORTERS VRIJSTELLING VAN DIENST? Pandbrieven Broekman in het ongelijk Bazen miste de conditie AARZELEN GEEN CONDITIE RONDE VAN SARDINIë SLECHT VELD VAN MOER ■Successen 1 Ontgoochelingen I dei-rtn*i toe beste °P 12 DE STEM VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 ..KEES BROEKMAN... JAN BAZEN ...ARD SCHENK... (Van een speciale verslaggever) WEST ALLIS Het door kinderziekten aangetaste eerste ISU- sprintkampioenschap in West Allis is geëindigd in een dubbel Rus sisch succes. Op de laatste duizend meter werkte de 23-jarige officieu ze wereldrecordhouder op deze afstand zich langs Keiichi Suzuki en greep de titel bij de heren. Bij de dames werd het zelfs een tweevoudi ge Russische triomf: eerste de eveneens 23-jarige Loedmilla Titova, tweede de Europese kampioene Nina Statkevitsj. Attje Keulen-Deel stra, die na drie afstanden nog de tweede plaats bezette, moest ook al omdat zij zich op het laatste rechte eind forceerde en bijna ten val kwam een stapje terug doen en eindigde als derde. pioenschap betwistten. Ard Schenk miste op de 500 meter juist dat beet je explosieve kracht dat hem in het spoor van de specialisten had moe ten houden. Nu moest hij op de kilo meter te grote verschillen wegwer ken. Dat lukte niet. Ook niet op de tweede dag, toen hij met brede sla gen door de uitgetrapte bochten la veerde en met 1.21.0 de overwinning op de afstand voor zich opeiste. Hij eindigde tenslotte als zesde. „Niet zo slecht", aldus Pfrommer. „Voor het begin van het kampioenschap had ik hem de vijfde plaats toege dacht. Dat is ongeveer uitgekomen. Je moet rekenen dat jongens als Schenk en Claesson een dergelijke wedstrijd met een geheel andere in stelling rijden dan bijvoorbeeld Suzu ki of Moeratov". Een overigens hoogst-verdienstelij- ke klassering, die wel bewijst, dat de trainingsopbouw van Klaas Visser minstens even goed, zo niet beter is geweest dan Broekman aan zijn pu pillen van het eerste uur heeft mee gegeven. De terugval van de Russin nen, die de Nederlandse damescoach voorspeld had, heeft voor zover nu te bezien valt niet plaatsgevonden. Een week voor het wereldkampioenschap dames zegt Broekman nu: „Het ver schil is niet groter geworden", ter wijl hij voordien steeds had geora keld dat voor het Nederlandse da mesteam de grote vorm pas in West Allis zou komen. De sneeuw in Davos en de wind in West Allis met daar tussendoor het vermoeide reizen heb ben zijn trainingsprogramma danig in de war gestuurd. Maar dat is nu eenmaal het risico van laat beginnen. Toch waren de prestaties van- de Nederlandse meisjes op zichzelf niet slecht. Attje Keulen, die >zeer be dachtzaam naar dit kampioenschap had toegewerkt, derde, Elly van den Brom duidelijk gehandicapt door het zachte ijs van de tweede dag vijfde, Ans Schut zondag juist sterk teruggekomen zesde en Car ry Geyssen elfde. Stien Kaiser nam genoegen met de bescheiden 16e plaats. Het viel uit haar reacties niet op te maken of zij zich had gespaaTd of dat zij niet harder kon. Gezien Stien's prestatiecurve van dit seizoen lijkt het eerste het meest aanneme lijk. Alles bij elkaar een cijferlijst, .die ruim voldoende is om volgend jaar in Inzeil van vijf startplaatsen verzekerd te zijn. Men zou zelfs van een gunstige uit gangspositie kunnen spreken als daar niet een zekere Nina Statkevitsj was geweest. In een rechtstreeks duel met Elly van den Brom gaf zij te verstaan, dat de overwinning van de Amsterdamse op de 1000 meter van zaterdag een uitschieter was. De Am sterdamse studente maakte het na delig verschil groter dan noodzake lijk was door bij de kruising te aar zelen om uiteindelijk de van buiten maar ook van achteren komen de Russin voorrang te verlenen. Geeft dit Russische sprintsucces op een grotere inbreng bij de allroun- ders? Trainer Evgeni Grisjin, waar schijnlijk de grootste sprinter die de wereld ooit heeft gekend en thans een jaar met opmerkelijk gevolg be zig de sprintcapdcireiten van zijn land genoten te vergroten: „Het is geen kwestie van inspiratie, maar van ma teriaal. Wij zitten nog steeds midden in de generatiewisseling. Bij echte klasse nentsw .dstrijden zie ik voorlo pig nog geen Russische successen in het verschiet". Met de overwinning van de in de pedagogie afgestudeerde, in het le ger dienende Valeri Moeratov heb ben de sprinters de klassementsrij ders afgetroefd. Het dient echter ge zegd dat de typische specialisten zich veel beter hebben kunnen voorberei den dan de allrounders, die een week geleden in Oslo nog het wereldkam- Pfrommer had ook Jan Bazen bij deze laatste categorie kunnen inde len. Alleen Bazen voldeed niet ge heel aan de verwachtingen. Hij mis te de pure snelheid om op de sprint zijn slag te slaan en de conditie om een rol te spelen op de 1000 meter. „Ik weet niet wat het is geweest", aldus de rijder uit Zevenhuizen. „Mijn greep op het ijs was weg. Dan kun je doen wat je wilt, maar dan gaat het niet". West Allis heeft bewezen dat voor de sprintkampioenschappen een toe komst is weggelegd. Al willen som migen onder wie Leen Pfrommer, de huidige formule van tweemaal 500 en twee keer 1000 meter wijzigen in 4 maal 500 meter. Wellicht zouden die twee soorten krachtmetingen naast elkaar kunnen bestaan: het ene als een zuiver sprintkampioenschap, het andere als confrontatie tussen sprin ters en allrounders. Men zal dan ech ter veel strengere eisen aan de orga nisatie en de ligging van de baan moeten stellen dan de ISU heeft ge daan toen het de wedstrijden aan West Allis toewees. De Amerika nen zijn in het geheel niet in staat geweest ijs van aanvaardbare kwali teit te produceren, of tenminste de omstandigheden voor iedereen gelijk te houden. Het was een blamage, dat zaterdag bij goed weer de wedstrij den vijf uur moesten worden uitge steld en het was al even blamerend dat zondag moest worden gereden, terwijl het ijs van de baan smolt. Scheidsrechter Roos heeft nog met de gedachte gespeeld na de 500-me- territten de zaak voor gezien te hou den en uitstel te gelasten tot maan dagmorgen tien uur. Niet om te wachten tot de zon weg was, want dan zou het officiële banket in ge vaar zijn gekomen. En dat was iets, dat de organisatoren van veel gro ter belang achtten dan de wedstrij den zelf. De Russin Ludmilla Titova veroverde in West Allis het ISU-sprintkampioenschap. Op de foto Titova in actie op de 500 meter, die zij aflegde in de nieuwe wereldrecordtijd van 44.58 sec. Op de achtergrond onze landgenote Attje Keulen-Deelstra, die op de derde plaats beslag lc UTRECHT, (ANP) „Men moet niet al te snel effect verwachten van de invoering van een medebeslis singsprogramma. Er is een zekere tijd nodig voor de uitwerking ervan. Bovendien moet men zorgen voor een continuïteit in de nazorg. Het is geen injectie die eenmaal toege diend, verder wel werkt". Dit concludeerde dr. P. Veen uit een onderzoek, waarop hij vrijdag middag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde, naar de effec ten van machtsafstand. Het instituut voor sociale psycho logie van de rijksuniversiteit te Utrecht doet reeds geruime tijd la boratoriumonderzoek naar deze machtsrelaties. Vanwege de natuur lijke beperking van deze opzet heeft dr. Veen zijn onderzoek uitgebreid tot een gebied waar macht en gezag een „normale" zaak zijn. In 1967 is daarom een veldexperiment onder nomen bij de jongenshockey-afde ling van Kampong, waarbij de pu pillen van deze Utrechtse sportclub betrokken werden bij de opzet van hun trainingsprogramma. De groep, die hiervoor in aanmerking kwam, jongens van 10 tot 14 jaar, was in vergelijking met een controlegroep meer tevreden met het trainingspro gramma en de uitvoering daarvan, leverde betere resultaten en stelde zich meer realistische doelen om deze prestaties te verbeteren. Er werd geen verschil gevonden tussen de twee groepen in de mate, waarin men de trainers graag mocht en in de algemene tevredenheid met de training. Een opvallend verschijnsel was volgens dr. Veen dat vrijwel al le effecten pas begonnen op te tre den na circa anderhalve maand. Voordat het acht weken durende experiment begon, moesten twee belangrijke hindernissen worden overwonnen. Het ontbrak de pupil len aan de nodige kennis om beslis singen te kunnen nemen over een trainingsprogramma en het meebe slissen was voor hen ongewoon en onverwacht. Daarom werd van tevo ren aan de jongens materiaal gege ven om zich een minimum deskun- SALISBURY (ANP) De Roe meense Davis cup.speler Ilie Nastase (23) heeft in Salisbury zijn eerste grote individuele succes behaald door het heren-enkelspel van de strijd om de internationale Amerikaanse in doorkampioenschappen te Salisbury te winnen. In de finale versloeg Nastase de Amerikaan Cliff Richey met 6-8, 3-6, 6-4, 9-7, 6-0. In de halve finales scha kelde de Roemeense legerluitenant de Britse beroepsspeler Roger Taylor met 6-4, 6-8, 6-3, 6-3 uit. Richey be dwong „Lavertemmer" Ismaeil el Shafei gemakkelijk met 6-3, 7-5 en 6-4, BREDA (ANP) De Koninklijke Nederlandse Wieler Unie heeft voor de Ronde van België voor amateurs, die van 26 april tot 3 mei wordt ge houden, twee ploegen ingeschreven. Behalve een nationale ploeg zal ook de merkenploeg van Trico Noble-Aci- fit worden ingeschreven. Tijdens de voorstelling van de ploeg van Trico Noble-Acifit, zater dag te Breda, maakte ploegleider Piet Liebrechts bekend, dat, wanneer de KNWU een beroep op zijn equipe zou doen voor de samenstelling van bijvoorbeeld een ploeg voor de ach tervolging op de baan, op volledige medewerking kan worden gerekend. „In onze ploeg", vertelde hij „zitten twee renners, Peter van Doorn en Frans van de Ruit, die hun kracht op de baan hebben bewezen. Zij zul len in het begin van het seizoen onze ploeg zal aan alle belangrijke wegwedstrijden deelnemen en zelfs met twee equipes rijden in Olympia's Toer door Nederland ook in veel wegwedstrijden starten, maar daar na krijgen zij, als zij het willen, alle gelegenheid zich voor te bereiden voor de baan". Bij de KNWU ligt overigens nog steeds het voorstel van bondscoach Joop Middelink om van het kam pioenschap ploegachtervolging een merkenkampioenschap te maken. „Of dit kampioenschap er komt", zei Middelink, „is ook afhankelijk van de belangstelling die de verenigingen tonen. Vorig jaar is de strijd om deze titel als clubkampioenschap verwerkt en toen was er een redelijke inschrij ving, maar als de belangstelling klei ner zou worden, zullen wij dit kam pioenschap vermoedelijk anders moe ten opzetten". KOPENHAGEN (ANP) Jan Ko- wonda, een 27-jarige Poolse hand- balintemationaal heeft maandag in Kopenhagen politiek asiel gevraagd. Kowanda bleef zondagavond in Ko penhagen achter nadat zijn club een wedstrijd tegen Elseneur had ge speeld. Kowanda wil doorreizen naar Oslo om daar zijn verloofde te ont moeten, die een maand geleden naar het westen vluchtte. SAN SALVADOR, (ANP) Het Russische voetbalelftal heeft in San Salvador met 20 gewonnen van El Salvador. Bij de rust van de wedstrijd tus sen de twee landen, die zich beide voor de eindronden van het wereld kampioenschap voetbal hebben ge plaatst, leidde Rusland met 10 door een treffer van Poezatsj. Sere- brianikov maakte een minuut na de hervatting de tweede goal. Er wa ren 40.000 toeschouwers. t HAARLEM, (ANP) De 19-jarige GVAV-er Peter Eimers heeft kort voor het einde van de eredivisiewed strijd Haarlem - GVAV bij een bot sing met de doelman van Haarlem, Paternostte, zijn borstbeen gebroken. Eimers, die vrijwel het gehele vo rige seizoen door een dubbele been breuk was uitgeschakeld, verliet weliswaar ondersteund, maar lopend het veld en kleedde zich normaal om. Korte tijd later begon hij ech ter bloed op te geven. Men achtte het raadzaam hem naar het St.-Jo- hannes-de-Deo-ziekenhuis te vervoe ren, waar bleek dat het gebroken borstbeen de longen van Eimers was binnengedrongen. Hoewel zijn toestand ernstig was, grepen de doktoren niet operatief in. Later op de avond hield zijn toestand geen levensgevaar meer in. digheid te verwerven, waardoor zij het gevoel kregen dat men het best aankan. De resultaten van dit onderzoek, dat financieel mogelijk is gemaakt door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek, zijn ook van toepassing op andere situaties waarin meebeslis sen een vraagstuk is zoals het be drijfsleven, aldus dr. Veen. Bij dit experiment zijn alle moeilijkheden van het meebeslissen in een notedop naar voren gekomen. Dr. Veen voor ziet, ofschoon het onderzoek positie ve resultaten heeft afgeworpen, toch veel tegenwerking bij een mogelijke inspraak van sportbeoefenaren in hun training. Het is een dergelijke grote afwijking van het patroon, waarbij de trainer zegt wat er moet gebeuren, dat dit voor velen moei lijk te accepteren zal zijn. Tot dus ver heeft dr. Veen ook van de Ne derlandse Sport Federatie nog geen reactie ontvangen. DEN HAAG (A.N.P.) De rege ring zal onderzoeken of topsporters vrijstelling van militaire dienst kan worden verleend, aldus heeft de mi nister van Defensie, W. den Toom, gistermiddag in de Tweede-Kamer commissie van Defensie meegedeeld. Hij waarschuwde dat dit een bij zonder ingewikkelde kwestie zal blijken, ook al omdat geen eenstem migheid bestaat wie wel en wie niet als topsporter kan worden be schouwd. CAGLIARI (A.N.P.) De Belg Eddy Merckx heeft gisteren de twee de etappe van de Ronde van Sardi nië, een rit over 149 km van Lanusei naar Cagliari, gewonnen. De Italiaan Giancarlo Po-lidori behield de eer ste plaats in het algemeen klasse ment. De uitslag van de tweede rit van de Rond van Sardinië is: 1. Merckx (Belg) de 149 kilometer in 4 uur 6 min. en 30 sec.; 2. Polidori (It.) z.t.; 3. Ballind (It.) op 1 sec.; 4. Gosta Petterson (Zwe) op 4 sec.; 5. Bitossi (It.) op 11 sec. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Henk Hou waart, de Nederlandse voetbal ler, die met zoveel financieel la waai vorig seizoen vertrok bij FC Twente om zijn geluk in Bel gië bij FC Brugge te gaan zoe ken, heeft datzelfde Brugge naar een nipte 10 overwinning op An- derlecht geschoten. Sinds de tijd, dat Houwaart bij Brugge speelt, gaat er bijna geen zondag voor bij, of hij behoort tot de uitblin kers van zijn formatie. In Brug ge werd hij tot de held van de dag gebombardeerd, toen hij reeds na vijf minuten doelman Trappeniers van Anderleclit kans loos liet. Houwaart zorgde met dat doelpunt ervoor, dat Brugge niet verder bij koploper Stan dard achter twam te staan. In de Belgische eerste klasse werden dit weekeinde namelijk slechts vier wedstrijden afge werkt, m-aar daar waren wel de drie koplopers, de leveranciers van de spelers voor Mexico, bij betrokken. Kampioen Standard toonde niet onder de indruk te zijn gekomen van de reputatie, die Lierse SK op eigen veld heeft op gebouwd en won met 02. Num mer d-rie de ranglijst, Gan- toise, kwam in Luik niet verder dan een 00 gelijkspel tegen FC Luik. FC Brugge won dus, zoals gemeld, met 10 van Anderlecht en Beringen raakte dieper in de put door nu met 1-2 van SC Char leroi te verliezen. Frans de Munck, de Nederland se oefenmeester in dienst van FC Brugge, was uiteraard tevreden na afloop van de confrontatie met Anderlecht. De Munck; „Na rust kwamen wij danig in moeilijkheden. Ander lecht heeft toen getoond, dat het echt nog wel kan voetballen, al is de voorname rol in de Belgische competitie voor de Brusselaren uitgespeeld- En verder werkte de conditie van het veld na rust bij zonder door. In de eerste helft hebben mijn spelers erg veej werk verzet. Toen waren we Anderlecht de baas. Maar na rust kregen wij de terug slag. De spelers raakten ver moeid van het constant door de blubber lopen. Ik ben er van over tuigd, dat, indien Brugge voor rust een tweede doelpunt had ge maakt - iets dat verhinderd werd door louter pech - mijn speler? veel meer hadden laten zien. Kij was er constant de dreiging van de gelijkmaker en dat maakte het spel van mijn jongens na rust wat krampachtig". De pech, waar Frans de Mune^ op doelde, waren twee schoten van Rob Rensenbrink, die door het houtwerk rond doelman Traj. peniers werden gestuit. De Murrck vergat daar echter bij te vertel len, dat ook Anderlecht vaak ge plaagd werd door pech. Pol Himst en Devrindt trapten, alleen voor Brugge-doelman Sanders komen, finaal over de bal heen Jan Mulder werd afgestopt in e doorbraak door het fluitsignaal van arbiter Schaut, die weigevdtj de voordeelregel toe te passen, Gantolse heeft het in Luik he-1 slist niet gemakkelijk gehad. Voet! al in de eerste helft speelden til Luikenaars zo sterk, dat er voo! Gantoise niets anders overbleef! dan massaal verdedigen. En wenjl de Gentse ploeg eens gevaarlijk! dan toonden de Luikse verdedigeisl Baré en Philips, dat zij de schui l terij van de Gentenaren, bestaan! de uit Dos Santos en Leonard vol komen de baas waren. De Hoi gaar Stzani van Gantoise zei afloop: „Wij mogen ontzettend blijl zijn met dit puntje. FC Luik spetl.| de echt zeer goed voetbal". „Van Moer en daar achter notl een doelman, dat is voor Standard! voldoende om een wedstrijd winnen", zei iemand na van het treffen tussen Lierse Stil en Standard. Een uur lang hail Lierse in de veronderstelling geT leefd, dat het ondanks het grofsl overwicht van Standard de koplt! pers toch een punt kon afsnoept! Maar toen brak het kwartier val Wilfried van Moer aan. De hal!-| speler van Standard, die enorm veel werk had verzet opll middenveld, zocht de voorste linisl op en scoorde binnen vijf mins! ten twee prachtige doelpunten'il Kwartier voor het einde werd d! winnaar van de „Gouden Schoei'! gelanceerd door Semmeling schoot vanuit een zeer moeilijk! hoek feilloos raak: 01. Vier nuten later had Van Moer weti succes. Een „eentwee" met T;| kac werd door Van Moer a ten met een ferme dreun, waartt| gen doelman Engelen van Lie niet opgewassen bleek: 02. (ADVERTENTIE) Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvoor nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlenen tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Hypotheekbanken geven ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. de Hypotheekbanken staan erachter Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheidstraat 8, 's-Gravenhage. (Va HULST Nadat de tl vroeger lid van de atlet Zeeuws kampioen veldh bewuste wedstrijd niemi plaats verwees, heeft de ïijke loopcapaciteiten ki het nog geprobeerd. Dat ■schaat. Hij liep de wed: jjagere-schoolperiode met fiets was terechtgekomei de Brasschaat was hij tijc Igaan sukkelen met deze .naanden werd uitgesch achterhaald, waarom W Nederlands veldloopkam] [burgse Tegelen werd bes Dat dit niet aanzetten van I de atletiekclub Hulst het i pioenschap van Nederland 1 kost, staat eveneens praktis pmdat de slanke Koewachte; tijd goed was voor een plaa eerste tien. Fermont daaro vind, dat teveel onware 1 omtrent mijn persoon to fijn verspreid, dit ondanks lat ik voorzitter Koster van [iekclub Hulst schriftelijk; hoogte heb gesteld van i stand. Toen ik hem daar: pet lijf liep te St.-Jansteen ne zelfs beloofd, dat ik r coord zou krijgen op ded naar ik heb nooit iets ontvai iat vond ik spijtig. Je moet i ten, dat ik iets heb met het tan de atletiekclub. Dat fond 't alleen zo vervelendj oveel onjuiste berichten ov liet-deelnemen aan de Ned eldloopkampioenschappen ten. „Willy Fermont werd veertiende jaar lid van de I atletiekclub A. S. Rieme. Das lij in handen van de Gantoise Stienne Staelens, die tevens |s van de Belgische jeugdpl centenaar had zoveel vertroi le jongen uit Koewacht dat jitnodigde om één keer per v bem te komen trainen. Na! wist Fermont ook Vonck te 1 bm zich te laten aansluiten bil letiekclub A. S. Rieme. Het i Fermont niet aan het Nee tampioenschap kon deelnemi lat hij lid van een Belgiscl zas, zat de man uit Koewach1| Toen Jo Everaert, ex-traiij I de atletiekclub Hulst hem een wedstrijd in België vroeg van de atletiekclub Hulst te •was hij direct bereid. Hij, die 't zich in zijn hoofd had l om eens een Nederlands ka schap bij de junioren op zijn brengen, kreeg al vlug de heid om te tonen hoe zwaar 1 Nederlandse atletiekwereld w In het Nederlands veldlc pioenschap junioren te Ap vestigde hij meteen de aanda de selectieheren van de KI 'zich door een tweede plaats overen, na de pas geneutra Engelsman Fairle, een man, -enige tijd daarna wegens ee [blessure uit de wedstrijdspor 1 terug te trekken, maar nu w( yesvol optreedt bij de atle Quick Nijmegen. Toch zag I datzelfde jaar zijn wens in ding gaan. Hij werd kampio [Nederland en wel tijdens d [kampioenschappen op de 3.0 [ter. Hij vestigde meteen een [Zeeuws record op die afstan verrichtingen waren niet [merkt gebleven. Fermont kreeg een plaats [Nederlandse jeugdploeg, die te Beverwijk de strijd aanbom [de jeugd van België en Du Het werd een derde plaats Zeeuwsch - Vlaming, die al [twee sterke Belgen Dumont teunis moest laten voorgaa [seizoen 1965 - 1966 zou trouw '0P.iaar worden voor de Koe oaar, daar hij ook een plaat: J Benelux-jeugdploeg kreeg t< zen in de wedstrijd, die dez tegen Frankrijk te Calais be I d Werd er vijfde. Winnaar i 1 Belg Willy Polleunis. Datzei Izoen behaalde hij ook nog I overwinningen in Belgische wedstrijden. I zUn laatste jaar bij de I H fï een -iaar vol ontgooch I in eS°n al tijdens de Zeeuw I ,,'"P amP'oenschappen, die I 'ten nP'aatS ^oewacht werden De atlete Chi van het eiland F I tin i ln. Vancouver tijdens i I ïnïr? indooratletiekwedstrij r horden gewonnen in I Rail Ilep de Atnerikaanse I 1 huis: 7 sec. precies. I

de Stem | 1970 | | pagina 12