KRITIEK OP ONTWERP ECHTSCHEIDINGSWET Kiesraad te veel fracties iii Kamer Bombardementen effectief in Laos R ussisch-orthodoxen positief to. kerk uwfonds ges] landen Moskou verwerpt voorstel tot staakt-het-vuren Mina-protest tegen „Margriet- journalistiek' OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING Fusie Demka met Franse staalgieterij 150 man weg Plan oefen terreinen kansloos na Frans aanbod I )e^re|yd hogere kiesdrempel gewenst gametuwtjjdmee-ganaardemnb! SUBSIDIE MAAND \ING JDE WONING raert-de Nijs Wijziging Geelzucht grijpt om zich heen Verzet Halszaak Buit hasjiesj- kraken verstopt in oud pand te Dordrecht Boulevardnieuws over Irene kost blad 100.000 DM Den Haag verwacht: ei v Zaterdag 11 uur op t.v. doop prinsjes dus metvergeien*. i Fricoeten J DE STEM VAN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 :r garage: g; >lderruimte van ia aftrek van de financierings- DS ZUID-NEDERLAND NV OOP ostdorpe, B 22. ij te aanvaarden. Tel. 01158-1477 (Van onze parlementaire redactie) pEN HAAG Bestuur®- en staf leden van vijf organisaties die zich bezighouden met advisering bij hu welijksmoeilijkheden en de geeste lijke gezondheidszorg hebben bij de Tweede Kamer een aantal diep gaande bezwaren ingebracht tegen het ontwerp echtscheidingswet van minister Polak (Justitie). De ingediende bezwaren houden In: a. De voorgestelde echtschei dingsgrond .duurzame ontwrichting' dient te vervallen, aangezien de overheid niet kan en mag treden in de relationele achtergronden van het verzoek tot echtscheiding. b. De wachttijd van een jaar na het verzoek om echtscheiding dient geheel te vervallen. c. De eis dat een huwelijk twee jaar moet hebben bestaan om voor echtscheiding in aanmerking te ko men, dient eveneens te vervallen. d. De clausule moet vervallen dat echtscheiding bij eenzijdig ver zoek wordt afgewezen als de ont wrichting aan de eisende partij te wijten is - omdat deze clausule het schuldbegrip toch weer binnenhaalt. e. De overheid moet iedere po ging tot verzoening nalaten. Het gezamenlijk beraad waarin deze bezwaren werden geformuleerd stond onder auspiciën van de Ne derlandse Federatie van Bureaus voor Levens- en gezinsmoeilijkhe den, het Centrum Katholieke Hu welijksbureaus, het Algemeen Cen traal Bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid, het Katholiek Na tionaal Bureau voor de Geestelijke Gezondheidszorg en het Nationaal Protestants Centrum voor de Gees telijke Volksgezondheid. De opstellers van de brief uiten als centrale kritiek dat het nieuwe ontwerp onvoldoende onderscheid maakt tussen het huwelijk als socia le structuur en als een hoogstper soonlijke relatievorm van twee mensen. Voor wat de sociale structuur be treft heeft de overheid zeker een verantwoordelijkheid, maar de kwa liteit van de persoonlijke relatie kan en mag zij niet beoordelen. Evenmin als de overheid het aan gaan van zo'n relatie bemoeilijkt, heeft ze de taak de beëindiging er van te bemoeilijken, aldus de op stellers. Zij zijn van mening dat een na delig effect op de huwelijksopvat tingen en de huwelijkspraktijk door verruiming van de echtscheidings mogelijkheden niet aannemelijk is. Integendeel: als de relatie meer op de voorgrond staat, zullen huwelij ken bewuster gesloten worden. Voorts meent men dat de overheid met een wachttijd mensen dwingt tot een samenblijyen dat ze zelf niet meer begeren. Zo'n wachttijd schept een periode van schadelijke onzeker heid voor alle partijen, zeker de kinderen. Ook kan een wachttijd het aanvragen van echtscheiding stimuleren, bij wijze van voorzorg. De mogelijkheid van scheiding tussen tafel en bed achten de op stellers van hun psycho-hygiënisch gezichtspunt uit niet langer nodig. Wat betreft de positie van de kin deren komt men met een nieuwe ge dachte, n.I. de kinderen ih te voeren als een derde partij, en derhalve hun belangen in het kader van de procedure te laten behartigen door een speciale persoon of instantie. De positie van de kinderen zou in het ontwerp niet voldoende ernstig genomen worden. De opstellers achten tenslotte het forceren van verzoeningspogingen geheel onjuist. Ook hebben zij er bezwaar tegen als de adviesinstan ties bij huwelijksmoeilijkheden bij een dergelijke verzoeningspoging zouden worden ingeschakeld. Deze advisering moet vrijwillig zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kiesraad is van mening, dat een politieke partij Itnminste twee procent van het aantal geldige stemmen moet hebben om in de Tweede Kamer te kunnen worden toegelaten. Dit betekent, dat een partij pas in het parlement zou kunnen komen, als het voldoende stemmen, heeft voor drie representanten. Thans is de toelatings- fampel tweederde procent van het aantal geldige stemmen, wat genoeg is [voor een vertegenwoordiger. De kiesraad heeft zijn opvattingen neergelegd in een advies aan de mi- /""V - nister van Binnenlandse Zaken, mr. I i j 1T1 51 51 T*T Beernink- Deze bewindsman had L/|" ad fl 1. !1C1.£XJL om een advies gevraagd, nadat hij in X het verleden, nog kamerlid zijnde, 1 via een motie voor verhoging van de Bt- kiesdrempel had geijverd. Die motie I 11 werd destijds, in 1962, wel door de Tweede Kamer aanvaard, maar de toenmalige minister Toxopeus leg- I _1 de haar naast zich neer. Uit deze h£kl Xfl voorgeschiedenis kan men al aflei- DvlLLv' den, dat mr. Beernink geneigd is het advies van de kiesraad te volgen. De kiesraad althans een meer derheid-van dit lichaam! is van mening, dat er thans teveel fracties in de Tweede Kamer zijn om dit ver tegenwoordigende lichaam goed te laten functioneren. De raad wil het daarom de partijen moeilijker ma ken in de Kamer door te dringen. De kiesraad heeft gekozen voor een norm van twee procent, omdat deze nog te rijmen valt met een desbetreffend grondwetsartikel. (Van onze redactie buitenland) BONN Premier Willi Stoph van Oost-Duitsland heeft gisteren bonds, kanselier Willy Brandt uitgenodigd, ten afgevaardigde aan te wijzen die op 2 maart a.s. om 10 uur met een Oostduitse vertegenwoordiger komt praten over het voorgestelde Duitse ,topoverleg". Stoph stuurt hiervoor 1 Gerhard Schluessler, het hoofd van |let bureau van het kabinet. Als its van samenkomst noemt hij liet gebouw waar dit bureau is ge- woordvoerder Ahlers van lieWestduitse regering wordt er over I gedacht, secretaris-generaal Ulrich ISahm naar Oost-Berlijn te sturen. |Hij zei dat de bondsregering zich [■an de door Oost-Berlijn genoemde datum zal houden. De Oostduitse regeringsleider Iwagt Brandt bijtijds de naam en llaictie van zijn vertegenwoordiger Ijs laten weten. Brandt had zoals be land woensdag voorgesteld tussen |!3en 27 februari het vooroverleg te i. Zelf was hij bereid in de -J of derde week naar Oost-Ber- |'i)n te komen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het aantal geelzucht jïsvallen in ons land is in de afge- 2en 'wee weken toegenomen van tot 435. Volgens het ministerie jan Sociale Zaken en Volksgezond ®>1, die deze nieuwste gegevens tinteren vrijgaf, is dit het dubbele vergelijking met de zelfde perio- Jsvan het vorige jaar (toen waren I'r 204). I Ondanks dit betrekkelijk grote I» j zu'lsn nog geen maatregelen I* ,en genomen, omdat er nog geen Iwaite is van een epidemie. I 'n Noord-Brabant zijn nu al 125 |™2ucht-gevallen geconstateerd, ter- I» l?r Zeeland niet eens vijf geel- Ijjjcht-patiënten zijn. Opvolging van dit advies zou dus slechts een wijziging van de kieswet nodig maken. En derhalve zou het mogelijk worden, de nieuwe kies drempel reeds te laten werken bij de kamerverkiezingen in 1971. Overigens is er nog geen zekerheid dat het kabinet en het parlement de door de kiesraad geadviseerde en door minister Beernink ongetwijfeld ondersteunde wijziging zullen over nemen. Met name de kleinere partijen zul len zich ernstig verzetten, omdat zij van het parlementaire toneel zullen verdwijnen. Te denken valt in dit verband aan de PPR. de SGP, het GVP, de ver schillende boerengroeperingen en wellicht ook de PSP van de zijde van de VVD zal men zich eveneens ver zetten, niet omdat deze partij er door zou worden getroffen, maar om dat men er principiële bezwaren te gen heeft. Het beginsel van de even redige vertegenwoordiging zou er door worden aangetast. In politieke kringen meent men zelfs, dat de WD van dit onderwerp een halszaak zal maken en er zelfs een kabinetscrisis voor over zou heb ben. Een complicatie hierbij vormt nog dat de staatscommissie Cals-Donner zich onlangs eveneens in meerder- hedi heeft uitgesproken tegen ver hoging van de kiesdrempel, zij het vanuit een andere benadering. Deze commissie heeft zich namelijk verdiept in de vraag, hoe de kiezer een grotere invloed zou kunnen krij gen en de commissie zag verhoging van de kiesdrempel niet als een bij drage daartoe. Enkele tientallen dolle Mina's hebben gisterochtend in 't gebouw van de Geïllustreerde Pers op de Amsterdamse Stadhouderskade hun gramschap geuit over de inhoud van de damesbladen, die volgens een door de actiegroep verspreid pam flet het Nederlandse „Huisvrouwen- proletariaat" bedwelmen met „sui kerzoete (ouwe) hoernalistiek". De meisjes, die met spuitbussen 'n „ludieke" geur verspreidden, ver zamelden zich in het redactielo. kaal van „Margriet" (foto). De indringsters gingen in discus sie met de adjunct-hoofdredacteur Fons te Marvelde (midden) en zijn collega mevr. H. v. d. Horst (rechts). (Van onze correspondent) DORDRECHT Uit een oud pand in Dordrecht heeft de Dordtse recher che een voorraad verdovende midde len gevonden ter waarde van enige tienduizenden guldens. Hiermee bracht zij tevens een aantal inbraken tot oplossing bij apotheken in Ooster hout, Dordrecht en Dubbeldam. De zes jeugdige bewoners allen rond de 20 zijn gearresteerd. Een Dordt se rechercheur is lange tijd de gan gen van de jongelui nagegaan. Een grote hoeveelheid hasjiesj, dui zenden pillen, tabletten en poeders, injectiespuiten en -naalden vond de recherche achter het behang, onder de vloer en in stoelen. De Rotterdamse politie heeft in een auto, die voor een verkeersovertre ding is aangehouden, twee kilo has jiesj gevonden. De inzittenden, een Amsterdamse en een Duitse student, zijn gearresteerd. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) VIENTIANE De Noordvietnamese bataljons in de Vlakte der Kruiken zijn begonnen zich naar het oosten terug te trekken, zo heeft gisteren een Laotiaanse militaire woordvoerder meegedeeld. Volgens hem zijn de Noordvietnamezen tot de aftocht genoopt door een tekort aan zwaar mate rieel, speciaal artillerie en tanks. De systematische bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht op dè aanvoerlijnen zijn naar het oordeel van waarnemers de oorzaak van dit tekort. eens dat de bombardementen, hoe wel ze hun onmiddellijk doel hebben bereikt, meer problemen hebben ge schapen dan opgelost. Men ziet zich al voor de noodzaak geplaatst, bijna een half miljoen vluchtelingen op te vangen van wie velen hun dorpen zijn ontvlucht om aan de luchtaanvallen te ontsnappen. Volgens onbevestigde berichten had de hele vanuit Thailand opere rende Amerikaanse vloot van B-52 bommenwerpers de laatste dagen haar doelen van Vietnam verlegd naar Laos. Zonder deze steun zou volgens waarnemers de vlakte door de Noordvietnamezen zijn veroverd. De Noordvietnamezen lieten don derdagavond na een bloedig gevecht van twee uur 70 doden achter in het prikkeldraad rond het vliegveld Xieng Khoeang in de Vlakte der Kruiken, zo is nog in Vientiane be kendgemaakt. Aan Noordvietnamese kant zouden sinds het begin van hun offensief in de vlakte, tien dagen ge leden, meer dan 300 doden zijn ge vallen. Waarnemers zijn het er ook over leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld ƒ3000,-. U lost af 18 x 186,28. Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bankjwaar óók u zich thuis voelt! NEW YORK (AFP Reuter) "us'an<i heeft gisteren Wens de 27e bijeenkomst en de Grote Vier in New ork een voorstel van de '™ierikanen verworpen om jramenlijk op de strijdende l'lrtijen in het Midden-Oos- een beroep te doen het ™'en te staken. Dit is in v "ifelichte kringen in W* 15 vernomen. Na af- P van de meer dan drie r Burende bijeenkomst, e ten buize van de Britse UH 00rdiger Lord Ca- Plaatsvond, werd geen v I muniqué uitgegeven. De 'Kende bijeenkomst vindt plaats op vrijdag 27 februari in de woning van de Ameri kaanse vertegenwoordiger Charles Yost. Volgens genoemde kringen zou de Russische afgevaar digde Jakob Malik hebben verklaard dat alleen Israël verantwoordelijk is voor de ernstige incidenten die zich de laatste tijd in het Mid den-Oosten voordoen. Met het oog op het Israëlisch bombardement op een Egyp tische fabriek, waarbij vori ge week 80 personen werden gedood, zou Malik hebben gezegd dat zijn land van me ning is dat Israël het staakt- het-vuren, neergelegd in de resolutie van de Veiligheids raad van juni 1967, moet eer biedigen. De Arabische lan den, wier standpunt in deze dóór Rusland wordt ver woord, maken ook bezwaar tegen elke actie die erop ge richt is de huidige bestands linie tot een permanente grens te maken. Diplomatieke kringen in New York sloten vandaag de mogelijkheid niet uit dat de vier nu verder zullen zoeken naar een nieuwe vorm om de situatie in het Midden-Oosten onder con trole te krijgen. Algemeen wordt verwacht dat de onderhandelaars nu weer terug zullen keren tot hun taak om een oplossing op langere termijn te be werkstelligen. Het Amerikaanse voorstel zou wel de steun hebben ge kregen van de Franse en de Britse vertegenwoordiger. Inmiddels is de Palestijnse commandoleider Jasser Ara fat gisteren uit Moskou ver trokken. Hij heeft daar over leg gepleegd met functiona rissen van het Sovjetrussi- sche comité voor solidariteit met de Afrikaanse en Azia tische landen. Het Franstalige blad „De dag" in Beiroet heeft giste ren gemeld, dat een kompiot dat tot doel had koning Hoessein van Jordanië te vermoorden met grote ze kerheid verijdeld. Om deze reden zou de vorst niet aanwezig zijn geweest bij een grote godsdienstige plechtigheid. Hij zou zich hebben teruggetrokken in Akaba. Zijn afwezigheid was door waarnemers al opge merkt. Er werd echter geen enkele officiële verklaring voor gegeven. UTRECHT (ANP) De koninklij ke Demka staalfabrieken in Utrecht, een dochter van Hoogovens, zal per I mei of 1 juni fuseren met de grootste staalgieterij op het Europe se vasteland, de Usine et Aciéries de Sambre et Meuse S.A. Deze in Parijs gevestigde vennootschap heeft fa brieken in Feignies en Saint Brieuc Ze produceert jaarlijks veertig a vijf tigduizend ton staalgietwerk, tegen Demka 6000 ton. De fusie zal voor 150 man bij Demka ontslag beteke nen of tenminste afvloeiing. De walserij van Demka blijft bui ten de fusie. De nieuwe naamloze vennootschap gaat de n.v. Staalgiete rij S.M.D (Sambre et Meuse et Dem ka) heten. Van het aandelenkapitaal van de nieuwe vennootschap komt 51 procent in het bezit van Sambre et Meuse en 49 procent in dat van Demka Voor een rendabele bedrijfsvoering tn de afdelingen staalgietwerk en de smelterij (die de laatste jaren met verliezen hebben gewerkt) is een re organisatie nodig, die zal leiden tot een afvloeiing van ongeveer 150 van de bijna 950 personeelsleden van Demka, voor het grootste deel be ambten. Voor zover voor hen geen vervangende werkgelegenheid kan worden gevonden, zullen ze moeten worden ontslagen De vakbonden toonden zich tevre den over het contact van Hoogovens met hen over deze zaak, ai viel het aantal van 150 afvloeiingen hen te gen. HAMBURG (AP) In Hamburg is gisteren in hoger beroep bevestigd dat het boulevardblad ,Neue Welt am Sonnabend" aan prins Bernhard en prinses Irene elk 50.000 mark schadevergoeding moet betalen. Dit wordt gegeven aan het Inter nationale Rode Kruis. Het blad had in oktober 1968 beweerd, dat prinses Irene voor haar huwelijk met prins Carlos Hugo in verwachting was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nota militaire oefenterreinen van minister Schut (Volkshuisvesting) en staatssecretaris Haex (Landmacht) is in het parle ment nauwelijks meer haalbaar. Po litiek Den Haag gelooft, dat de be windslieden het stuk daarom zullen intrekken, zodat de kwestie-Oirschot, de Harskamp en het Kuinderbos daarmee van de baan is, of minstens voor langere periode uitgesteld wordt. Het aanbod van de Franse regering om Nederlandse militairen in Frank rijk te laten oefenen is namelijk ook op lange termijn gezien aan merkelijk goedkoper (5 miljoen gul den per jaar) dan het plan Schut- Haex (voorlopig berekend op 650 miljoen gulden aan investeringen). Bovendien is het efficiënter, omdat grotere eenheden tegelijk in Frank rijk zouden kunnen manoeuvreren. Behalve in La Courtine, het be kende Franse terrein uit het ver leden, biedt de Franse regering ook mogelijkheden in andere delen van Frankrijk voor de Nederlandse mili taire oefeningen. Het is nauwelijks denkbaar, dat het Nederlandse kabi net het aanbod om financiële of militaire redenen zou kunnen af wijzen. Bovendien zal hoogstwaar schijnlijk ook de NAVO deze zij het bilaterale toenadering tussen Frankrijk en een lid van de NAVO aanmoedigen, aldus politieke des kundigen. De vraag, of Nederland aan de eventuele oefengebieden in Frankrijk voorlopig voldoende heeft, doet in feite niets ter zake. Zeker is name lijk, dat de Nederlandse militairen er wanneer de onderhandelingen afgerond zijn sneller gebruik van kunnen maken, dan van de nieuwe terreinen in Nederland zelf. Gegroet zijt gij, die heden uw ogen heeft opgeslagen teneinde het won der van een nieuwe dag te aanschou wen. Een dag die (volgens het weer bericht) een onstuimig briesje zal brengen, dat speels door de bomen spartelt. Een dag ook, die het voor spel vormt voor een andere dag: de zondag. En over die dag wil ik het niet hebben. Want het roordt weer een voetballoze dag. Een soort zondag zonder kunstgebit. En daar helpt geen ziekenfondsje (met Ze kunstgebit in het pakket) lief aan! Trouwens ook geen scheidsrechter, of KNVB. Gelijk switchen wij lateraal door het midden naar de Belgische ge meente Ukkel, waar ze een meeval lertje hebben. Dankzij de groeiende belangstelling van particulieren voor oude straatlantaarns heeft de ge meente een aanzienlijke besparing op de openbare verlichting kunnen boe ken. Niet minder dan een kwart van de kost.en voor die openbare voorziening kon worden gedekt uit de verkoop van al lang afgeschreven oude lan taarnpalen, waarvan een deel nog van het begin van deze eeuw dateerde. Waarschijnlijk allemaal hondebezit- ters! „Binnen twee jaar ben ik rijk In Spanje, binnen vier jaar miljonair" (J. Cruyff, 23, profvoetballer). De weledele, Engelse, uit Scun thorpe afkomstige, heer P. Nutt heeft na een moeilijk leven van 30 jaar naamsverandering aangevraagd en gekregen. En waarom? Spreek die naam maar eens op z'n Engels uit, en dat gebeurde duizenden malen bij meneer P. Nutt, die nu verder als Peter Knudsen door het leven gaat. In Nederland heet zo'n man P. Inda! Onze geliefde, zeer speciale, uit sluitend voor belangrijke figuren be stemde prijs voor de doordraver van de week gaat naar:- mr. L. H. Slote nmaker voorzitter- 'van de'AVRO), doordraver naar de totale beheersing van de ether. George bakt ze Brown! Eban-de-bom (gelezen). D'r gooit er hier een 'n kopje koffie om. Jammer. Amerika: La(l)os! En daarom wensen wij heden allen het allerbeste. MERIJN. (ADVERTENTIE) MOSKOU (RTR) De Russische orthodoxe kerk heeft haar priesters op dracht gegeven geen sacramenten te weigeren aan leden van de r.-k. kerk die er om vragen, zo heeft een woordvoerder van het Moskouse patriarchaat gisteren meegedeeld. Men had de woordvoerder verzocht de berichten uit Athene te bevestigen dat de Russische orthodoxe kerk de andere orthodoxe kerken heeft laten weten dat zij besloten heeft „in volledige gemeenschap" met de r.-k kerk te treden. „Dit is wellicht niet de juiste formulering," aldus de zegsman Wel Is het juist dat onze heilige synode onlangs besloten heeft onze priesters niet te verbieden de sacramenten toe te dienen aan rooms-katholieken die er om vragen, mits zij het bewijs kunnen overleggen dat zij in de r.-k. kerk gedoopt zijn. De woordvoerder wilde niet nader ingaan op de betekenis van dit besluit.

de Stem | 1970 | | pagina 9