Discussie in Middelburg over bibliotheekplan ORGEL GOES 28 FEBRUARI OFFICIEEL IN GEBRUIK SOLDIJ HOGER Drs. J. den Uyl stelde beleid van regering aan de kaak papier voor uw ^pen F 60 boete voor olie-diefstal Dr. Vondeling laakt D 66 in Terneuzen Boerenpartij altijd tegen herindeling geweest DE STEM Een beste krant in elk opzicht Avondschieting in Heinkenszand Jaarverslag van Commissie Zeehavenoverleg RECREATIE- GROND Gem eentenaren mogen naam bedenken voor kleuterschool' Gemeenschap Groothuisbezoek in Nieuw- en Sint-Joosland AOW-pretnie stijgt Woningbeleid Onderwijs Kapelle PJZ houdt culturele show in Roosendaal Politie Terneuzen arresteert joy-riders Be j aardenschietin g in Koewacht „Pax" op de Eendracht omhooggevaren Mr. J. Andreae naar Alkmaar Vrijzinnig Hervormden Middelburg 75 jaar Floralia houdt bollenwedstrijd Houen zo Raadsvergadering Borsele Paus heeft gelijk II Michaellegioen van gereedschappen en jar. iding- ring in soortgelijke funk- in de metaalindustrie I voor techniek en com- ijke groeimogelijkheden, icitaties te richten aan eelszaken van Ambac N.V., ■g 169, Breda. Voor tel. afspraak: 01600-24041 Xe koop jonge Duitse Herders geel met zwartdek van prima ouders met stamboom. G. Maas, Trambaan 81, Ossen, drecht, tel. 01646-518. DE STEM VAN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 „De Vogelgids" Box P-143, Lei. den. Onmisbaar volière-hobby, blad. Vraag gratis proefnum mers. Te koop, een Mechelse her dershond, oud 5 jaar A. Voe- senek, Mr. Bierensweg 47, Prinsenbeek. Engelse grasparkieten te koop f. 10 per paar. V. d. Elzen plein 5, Wagenberg. Komt u ook naar de jaarlijkse clubmatch van de Kynologen* club „Zeeland" op zondag 1 maart in de Schouwburg Juli- ana te Goes? Bespreking der ingeschreven honden en de monstraties. Zeer mooie jonge herdershon den te koop. D.H, x M.H, Margretsedijk 63, Vogelwaar de. Huwelijk Ook o kunt tot een jprecht gemeende kennisma king komen vis de landelijk sa. menwerkende afdelingen van hei Nederlands Bemlddelings» centrum die sinds 1953 onbe perkte contaetbemlddellng ver lenen Vraagt vrij bi. inlichtin gen- N B.c. postbus 6037 Am sterdam of afd Tilburg: Nwe Bossoheweg 92 tel 04250-21? T.k. witte- en zwarte dwerg en middelslag poedeltjes, Goudspaniels, pinchertjes, dashondjes en prachtige huis hond jes. Ampèrestraat 29 Roo sendaal. T.k.a. blauw-schimmel Cocktt- spaniels. Prima Engelse rij- zadel. Laagveldsestr. 7, R'daal, tel. 36712. Landbouw Zakkenheffer te koop. Pat. Coolenpl. 1, Standdaarbuiten Tel. 01652-2194. Huwelijken Dordrecht. Het betere en meest succesvolle bureau zoekt serieuze kennismaking voor jongeman 26 jaar r.k. met goede positie uit goed milieu beschaafd sportief se rieus type. Huwelijk. De tegenwoordige mens zoekt zijn levenspartner met hart en verstand. Huwe lijksbureau international - J** zenta sinds 1949 helpt daarbij m.b.v. de I.B.M.-computer. Persoonlij k*e behandeling en advisering komen bij ons OP de eerste plaats. Schrijf naar hoofdkantoor, postbus 18, tem (Gld.) en u ontvangt een brochure met volledige fil«" lenlijst, of bel 01600-44203, Bre da Keplerstraat 8. Weduwnaar met AOW-nevep- pensioen, niet onbemiddeld, nieuw huis met c.v., w.K.m, jongedame of weduwe om eenzaamheid op te lossen. Brieven, liefst met foto op erewoord retour, onder nr. HK 2298 bureau v.d. blad^ Dordrecht. Het betere en meest succesvolle bureau zoekt serieuze kennismaking voor: Intelligente beschaafde H.T.S.er 26 jaar R.K. ^ec. prog, met veelzijdige belang stelling en goede omgangs vormen. Dordrecht, straat 99, tel. 01850-40353^ Huwelijk. Het NederlandsM' welijkscontactcentrum pmv talrijke leden uit alle kruis u Als u eenzaam bent, scnnj ons dan eens uw leef»!a, n belt u even. U ontvangt vrijblijvend een overzicht contactmogelijkheden voor Afd. Breda: Delbergen 53. 01600-44946. Afd. Tilburg: w«* delboslaan 62, tel. 04250- 73026. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND De handboog vereniging Soranus hield bij de heer A. Junse in Heinkenszand een schie ting op de liggende wippen. Deze ging om poularden en een beker. Er waren 34 schutters van tien ver enigingen aanwezig. Uitslag van de eerste wip luidt: Hoofdvogel: C.D. Raas van Vooruit gang uit Kwadendamme; 1ste zijvo gel: F.J Ossewaarde van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk; 2de zijvo gel: P. de Jonge van Willem-Teil uit Ovezande; 1ste bovenkal: A. Dekker van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk; 2de bovenkal: L. Vermue van Spes-Nostra uit Ove zande: 1ste ondeirkall: P. Vermue van Spes-Nostra uit Ovezande; 2de ondcrkal. A. van Zunderen van Spes-Nostra uit Ovezande; 1ste klep; CD Raas van Vooruitgang uit Kwa dendamme; 2de klep: Jac. Doene van Victoria uit Kwadendamme; 3de klep: H. Koens van Spes-Nostra uit Ovezande Meeste kleine vogels: C. Bek van Soranus uit Heinkenszand, 6 stuks. Uitslag van de tweede wip: 1ste hoofdvogel: C.D. Raas van Vooruit gang uit Kwadendamme; 2de hoofd vogel: P de Jonge van Willem-Teil uit Ovezande; 1ste zijvogel: K. van Steenbergen van Willem-Teil uit Ovezande; 2de zijvogel: J. van de Dries van Eensgezindheid uit 's-Hee- renhoek; 3de zijvogel: C. de Jonge van Soranus uit Heinkenszand; 4de zijvogel: C. van de Dries van Eens- gezindheia uit 's-Heerenhoek; 1ste kal: Jac Doene van Victoria uit Kwadendamme; 2de kal: P. Vette van Concordia uit 's-Heerenhoek; 3de kal: A. van Steenbergen van Willem-Teil uit Ovezande; 4de kal: P. de Jonge van Willem-Teil uit Ovezande Meeste kleine vogels: P. Traas van Vios uit 's-Heerenhoek, 6 stuks. Hij had ook de meeste punten en won daardoor de beschikbaar ge stelde beker. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De politierechter in Middelburg veroordeelde P. van H. uit Wissekerke tot zestig gulden boete omdat hij samen met P. R. uit Veersdijk dieselolie zou hebben gesto len uit een tank. R. betoogde dat hij van plan was de volgende dag te gaan betalen. De politierechter vond dit een ongeloof waardig verhaal. R. werd vrijgespro ken. A. M. uit Zuidzande werd veroor deeld tot vijftig gulden boete omdat hij bieten-netten bij zijn buurman zou hebben weggehaald. Hij zei dit gedaan te hebben nadat zijn buurman hooi bij hem had weg genomen, waarvoor hij eerst „vijf da gen had moeten maaien". J. S. uit Kieldrecht (B.) werd ver oordeeld tot 250,- boete en acht maanden ontzegging van de rijbe voegdheid voor Nederland wegens roekeloos rijden. De officier had als boete vierhon derd gulden geëist. Weduwe 58 jaar zoekt keun) making met heer ong. d de leeft. Liefst met auta 0 rijbewijs. Brieven onder n 19277-K5 v.d. blad. Alleenstaande heer 33 j. eigen huis zoekt kennisma met lief meisje. Brieven der nummer 12175. Wed. r.k. 63 jr. geen .kind"®'1 goede middenstand, jeug nette verschijning. Ue' Ken ter, zou gaarne kennism met dito heer met aut<L2 4327. bewijs. Brieven o. no. btv_- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Begin deze week iieeft de voorzitter van de Commis sie Zeehavenoverleg, ir. S. A. Post humus, aan de minister van Ver keer en Waterstaat het eerste jaar verslag van de Commissie aangebo den. De Commissie Zeehavenoverleg jverd op 18 december 1968 geïnstal- eerd. Ze is bedoeld overlegorgaan Ie zijn voor een betere coördinatie en samenwerking tussen de zeeha- vens in ons land. De behoefte daar aan werd snel duidelijk na het ver- sc|ujnen van de Zeehavennota in 1966. staan heeft de Commissie acht keer assies, waarvan de eerste inventa- uussie formeerde zij twee sub-com- vepderd. Behalve een agenda-com- hJ het eerste jaar van haar be- ifa tmoe? verrichten van het in ons Sr beschikbare zeehavenareaal en t,, j bestaande plannen, terwijl de whm e®n beter inzicht moet ver- naffen in de motieven en de eisen een rol spelen bij de vestiging an een industrie. f* haar eerste jaar heeft de Com- ssie bovendien twee ongevraagde J®» uitgebracht aan de minister Verkeer en Waterstaat. Een van Part. vraagt te koop duin of aan water gele«en tot 1,— m2 voor plaat sing caravans. Brieven onder nr. bur. v. d. blad. fearvan handelt over een aantal as- en van de milieu-hygiëne. 'Van onze correspondent) gij het gemeente- Kapelle kunnen tot en 'everrt 'ar' namen worden inge- klu.t voor de nieuwe openbare laan s- 001 aan de Van der Bilt- °P 28 februari in gebruik Z o? zaI worden. 1 de» 5 februari kan van 7 tot 8 uur 1ende^leuWj sch°o1 door belangstel en worden bezichtigd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 14 maart wordt in de schouwburg aan het Molenwater te Middelburg een discussiedag gehouden over het rapport van de adviescommissie Zeeuwse bibliothekengemeen- schap. Inleidingen zullen worden gehou. den door dr. C. Reedijk, bibliothe caris van de koninklijke bibliotheek in Den Haag en dr. P. J. van Swig- chem, directeur van de openbare leeszaal en bibliotheek in Den Haag. Daarna zal onder leiding van mr. W. D. de Bruine, voorzitter van de adviescommissie Zeeuwse Bibliothe- kengemeenschap een discussie wor den gehouden. Deze discussiedag wordt georgani seerd door het Provinciaal Bestuur, dat het rapport voorzien van een preadvies binnen afzienbare tijd aan de Staten van Zeeland zal voorleg gen. Medio 1968 werd reeds door een „commissie lectuurvoorziening Zee land" een rapport over de biblio theekvoorziening aan G.S. uitge bracht. In dit rapport wordt gesteld dat een optimale bibliotheekvoor ziening in Zeeland pas bereikt zal zijn als alle bibliotheken in één ver band samenwerken. Nadat dit rap port was aanvaard, gaven G.S. op dracht aan de commissie, die met drie leden werd uitgebreid, te advi seren over een nieuwe organisatie vorm van de bibliotheekvoorziening. De conclusie van de commissie luidde, aan het slot van een reeks besprekingen, dat de doelmatigste organisatievorm voor een optimale bibliotheekvoorziening de bibliothe- kengemeenschap is. Daaronder wordt verstaan, dat in gebieden van een beperkte omvang (300 - 500.000 inwoners) samenwer king van bibliotheken wordt be reikt. In Zeeland is er al een zekere mate van samenwerking aanwezig, maar er zijn nog heel wat lacunes. Zo wordt het boekenbezit van de provinciale bibliotheek (250.000 ban den) nog te weinig gebruikt, ter wijl naar de mening van de commis sie ook de technische en. de muziek bibliotheek intensiever benut zouden kunnen worden. De commissie heeft haar aanbeve lingen om tot een Zeeuwse biblio- thekengemeenschap te komen, ge baseerd op de overweging dat de be langen van de gebruikers van de bibliotheek moeten prevaleren boven die van de bibliotheek zelf. De (Van onze correspondent) laatste groothuisbezoekavond van de Kerkeraad te Nieuw- en Sint Joosland bij de familie Dingemanse aan de Binnendijk is onder barre weersomstandigheden gehouden, waardoor de opkomst niet groot was. Binnenkort kunnen degenen die niet aanwezig waren gebruik maken van de groothuisbezoekavond bij de fami lie J. de Klerk, aan de Vlackeweg 3, op vrijdag 27 februari, aanvang acht uur. Ook bij de familie Van Eenen- naam, Kerkplein 7 zal nog en groot huisbezoek worden ghouden, waar van de datum nog nader zal worden vastgesteld. De Kerkeraad zoekt ook nog een huiskamer in de Sloehaven- straat. Wie een huiskamer beschik baar willen stellen voor zo'n avond kunnen dit opgegeven bij de Pasto rie aan de Rijksweg 45-a. Het kan bo vendien gebeuren, dat meerdere in woners gesteld zijn op het bijwonen van een groothuisbezoekavond, ook dit kan worden opgegeven aan de predikant ds. P. Siderius. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Den Haag wordt verwacht dat soldij van de dienst plichtigen gauw zal worden ver hoogd. Minister Den Toom (Defen sie) zal hierover maandag mededelin gen doen in de Tweede-Kamercom missie voor Defensie. De ministerraad heeft in zijn vergadering van vrijdag over de soldijverhoging gesproken. Ook heeft het kabinet gepraat over de militaire oefenterreinen. In de kabinetsvergadering is het centraal economisch plan 1970 aan de orde geweest. In het plan wordt de economische situatie gunstig be oordeeld. Voor volgend jaar zijn de economische verwachtingen wat som- oerder. Het Centraal Economisch Plan zal over zo'n tien dagen bekend worden gemaakt. Het kabinet heeft verder onder meer aandacht geschonken aan de extra verhoging van de AOW/AWW met 3 procent per 1 januari en het geven van een vakantietoeslag van 3 procent aan bejaarden en wedu wen. Deze vakantietoeslag wordt in september uitbetaald. Volgend jaar wordt de vakantietoeslag voor AOW/ AW W-trekkers 6 procent, uit te be talen in mei. In verband met de hogere AOW-uitkeringen zal de AO W-premie per 1 juli met 0,8 pro cent worden verhoogd. Men heeft een ontwerp gemaakt, dat ieder die een beroep doet op welke Zeeuwse bibliotheek dan ook, garandeert dat .hij gebruik kan ma ken van het geheel aan mankracht kennis en materiaal dat in de biblio theken in Zeeland voorhanden is. De organisatievorm van de biblio- thekengemeenschap wordt gezien als een door de provincie Zeeland op te richten overheidsstichtang, waar in de invloed van particulier initia tief en levensbeschouwelijke en re gionale differentiaties gewaarborgd is. De ontwikkeling naar een Zeeuwse bibliothekengemeenschap zou in fa ses moeten plaatsvinden, waarbij men kan beginnen met de provin ciale bibliotheek, de stichting federa tieve provinciale bibliotheekcentra le Zeeland, zo mogelijk samen met de stichting Zeeuwse centrale mu ziekbibliotheek. De overige biblio theken kunnen naar eigen oordeel toetreden. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS „De manier waarop de zaak van de vier oefenterrei nen voor Defensie aan de orde is gesteld, is ronduit schandalig". Deze uitspraak deed drs. J. den Uyl vrijdagavond op een verkiezings bijeenkomst van de P.v.d.A. in Sluis. Hij reageerde daarmee op een ver moedelijke toezegging van Frankrijk Nederland oefenterrein beschikbaar te stellen. De heer den Uyl vond dit een van de vele punten waarop de regering De Jong onrust in het land heeft ge bracht. Een punt dat hij daarna hekelde was de B.T.W. die in 1971 een mil jard extra moet opbrengen om de lo pende uitgaven te dekken. „Ondanks het feit dat er in Neder land het vorige jaar goed is gewerkt", zei de heer den Uyl, „hebben de werknemers niet in de welvaart ge deeld. De inkomensverdeling is nog steeds onrechtvaardig. Zo wordt bijvoorbeeld per jaar twee miljard vererfd, waarover slechts tien procent belasting moet worden betaald. Elke werknemer be taalt minstens twintig tot vijfentwin tig procent belasting." „Ook de kansen op gelijkheid wat betreft de woningvoorziening blijft achter. Minister Schut schiet de ene bok na de andere. In 1965 voerde ex-minister Bogaers de woningbouw van 80.000 tot 125.000 per jaar op. In die vijf jaar nam ons nationaal inkomen met ruim twintig procent toe. Nu komen er net 120.000 woningen per jaar uit de bus rollen. In plaats van de 140.000, die, gezien ons nationale inkomen, gerechtvaar digd zouden zijn. Dit is het failliet van de confessionele partijen". „Er zijn in Nederland 400.000 krot woningen waar ongeveer anderhalf miljoen mensen in leven", aldus drs. Den Uyl. „Ik weet wel waar de oorzaak ligt, namelijk in het feit dat dit kabinet startte met belastingverlaging. Een direct gevolg was dus minder bouwvolume. Ze hadden geen geld voor allerlei extra's. De KVP heeft zich schuldig ge maakt aan dit gebeuren omdat een KVP-woordvoerder heeft gezegd: Schut mag ook na 1971 blijven zit ten". Drs. Den Uyl vond ook dat het onderwijs niet vooruitstrevend wordt aangepakt. Hij zei: „De jeugd wordt onvoldoende opgevangen. Wél moe ten zij vele verantwoordelijkheden dragen maar wat weten zij af van de gang van zaken in het bedrijf waar (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de in het Zuidlandtheater gehouden ver kiezingsbijeenkomst van de PvdA is het tot een scherpe woorden wisseling gekomen tussen de PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling en leden van D'66. De heer S. Vlieger, lijsttrekker van D'66 bij de komende gemeenteraads verkiezingen in Terneuzen, reageerde fel op een zijns inziens unfaire be antwoording van enkele vragen door de heer Vondeling. Deze zei namelijk teleurgesteld te zijn dat de woordvoerder van D'66 met slechts twee „miezerige" vragen voor de dag was gekomen. De heer Vlieger had o.a. het standpunt van de P.v.d.A.-voorzitter gevraagd over het uittreden van wethouder Van Ctuyvenberg te Eindhoven uit de Partij van de Arbeid. De betogen die André van der Louw en Dr. Vondeling voor het stemmen op de P.v.d.A. hielden, bo den weinig nieuws. Tijdens de hieropvolgende discus sie beschuldigde een der aanwezigen de P.v.d.A. in Terneuzen ervan in de laatste vier jaar geen progressief be leid te hebben gevoerd. P.v.d.A.-lijst trekker P. Huijbrecht repliceerde: „Probeer maar een progressief beleid te vieren met een lege zak". Hij doel de daarmee op de slechte financiële positie van Terneuzen. „Laat D'66 eerst maar bewijzen dat ze een progressief beleid in Ter neuzen kunnen voeren". Aldus de heer Huijbrecht. ze werkzaam zijn. Er is meer oplei ding nodig voor deze werkende jeugd. Ook in deze zaak schiet dit kabinet tekort". Een ander belangrijk punt was de burgemeestersbenoeming. De PvdA aldus de heer Den Uyl heeft duidelijk gekozen voor het door de kiezers zelf laten uitzoeken wie zij aan het hoofd van een ge meente willen zien staan. Overal in West-Europa kent men het systeem van de gekozen burgemeester, be halve in Portugal. „Minister Beernink heeft vooral de laatst tijd gescharreld met burge meesterbenoemingen. Kijk bijvoorbeeld naar Zuid-Beve land waarop dit moment vier ge meenten zijn gevormd. Na de ver kiezingen in december kwam de PvdA als grootste partij tevoorschijn. Ik moet nog zien, dat er één PvdA bur gemeester wordt benoemd. In Goes en Borsele is dat nog mogelijk. Als er géén PvdA burgemeester komt, is dat een ergerlijke vorm van partij zin van de minister, het een het van de minister, het is het negeren van de kiezers. Het staat voor ons vast, dat als wij een andere politiek moeten voeren, de kiezers moeten uitmaken wie zij in de regering willen zien, niet de partijbonzen die onder elkaar uitma ken wie aan het hoofd van het land komt te staan. Ook de gemeenten hebben het met deze regering bijzonder slecht getrof fen. Vrijdag hoorden wij nog op Zeeuwsch-Vlaanderen dat het voor diverse gemeenten bijzonder moeilijk is hun taken Uit te voeren. Zo hoor den wij dat het moeilijk is in Terneu zen de muziekschool verder te subsi diëren. dieren, plannen voor een zwembad moeten worden uitgesteld en tarie ven op onverantwoorde wijze ver hoogd om aan geld te komen". De heer Den Uyl ging uitvoerig op de toekomst van Zeeuwsch-Vlaan- deren in. Hij motiveerde de houding van de PvdA-fractie tijdens de stem ming over de herindeling. Hij was voor een grote gemeente Zeeuwsch- Vlaanderen om in de toekomst aan alle industrievestigingen die hij over niet al te lange tijd in Zeeuwsch- Vlaanderen ziet verschijnen, het hoofd te bieden. De belangrijkheid van Zeeuwseh- Vlaanderen zal in de toekomst stuk ken toenemen gezien de ontwikkelin gen langs de Westerschelde en in Bel gië, aldus drs. Den Uyl. Biljartcompetitie Voor de bi.- lartcompetitie van de bejaarden uit een aantal gemeenten rond Kapelle ging de ploeg van Kapelle deze week naar Kruiningen. Van de tien par tijen die werden gespeeld won Ka pelle 7 partijen met 279 punten en verloor er drie met 228 punten. Op 12 maart is de volgende wedstrijd. Dan komt de ploeg uit Wemeldinge naar Kapelle. Bejaardenbond In „De Vroone" nied de afdeling Kapelle-Biezelinge van de Bond van bejaarden haar al gemene jaarvergadering. De leiding berustte bij de heer C. v. d. Kuyl. Het ledental aan het eind van het jaar 1969 bedroeg 328. Besloten werd een feestavond voor de leden te or ganiseren op 28 februari en er zul len ook een tweetal zomerreizen worden georganiseerd. Diaken benoemd Bij de her vormde gemeente van Biezelinge is de heer M. J. van der Weyde be noemd als diaken. Hij heeft zijn be noeming aangenomen. Hij vervult een nieuwe plaats in het college van diakenen in Biezelinge. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Plattelands Jongeren Zuid houden op zaterdag 21 februari de Culturele Show '70 in schouwburg De Kring in Roosendaal. De deelnemende verenigingen zijn; Axel, Fijnaart, Deurne, Zevenbergen en Schouwen-Duiveland. Om twee uur beginnen de afdelin gen met hun bijdragen, die door een jury worden beoordeeld. Men zal vooral letten op originaliteit, vinding rijkheid, decor, tekst, geluid en licht. De afdeling Schouwen-Duiveland was het vorige jaar winnaar van dit on derdeel op de landelijke cultuurwed strijd, zodat de verwachtingen bijzon der hoog gespannen zijn. Verder staat voor de middag op het programma: het introduceren van verschillende, minder bekende ex pressievormen. 's Avonds om acht uur begint het optreden van het studen tencabaret Ivo de Wijs. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De gemeentepoli tie in Terneuzen heeft gisteren twee jongens uit Hoek, de 22-jarige K. G. en de 18-jarige G. F. B. aangehouden die b(j het verhoor bekenden op zon dag 8 februari bij garage Moret in Sluiskil een auto te hebben ont vreemd. Na er die avond mee te heb ben rondgetoerd lieten zij de auto aan de Valput in Hoek achter. (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan de bejaarden- schieting bij J. de Guchteneire in Koewacht namen 34 schutters deel. De uitslag van deze schieting be perkt zich tot één man: de 68-jarige Leonard van Overloop uit Nieuw- dorp-Stekene want hij schoot drie kleine vogels, de eerste en tweede hoogvogel, de eerste zij vogel en de extra prijsvogel. De tweede zijvogel werd niet afgeschoten. ST. JANSTEEN Het Hd van de Privinciale Staten in Zeeland en raadslid van de gemeente Graauw, de heer De Waal, heeft tijdens een vergadering van de Boerenpartij ge zegd dat de Boerenpartij steeds tegen de herindeling van Zeeuwseh-Vlaan- deren is geweest, omdat zij hierin geen voordelen ziet en omdat het is gebeurd zonder inspraak van de be volking. Het zal alles voor de be woners veel duurder worden en er is hem onder andere al ter ore ge komen dat er in Hulst reeds een noodgebouwtje voor de ambtenaren wordt gezet van f 600.000,-. OUD VOSSEMEER Op de Een dracht ter hoogte van Oud-Vosse- meer is vrijdagmorgen het Neder landse m.s. Pax, groot duizend ton, uit Hontenisse, eig. Broeckaert, om hoog gevaren. Het schip was geladen met mijn- steen. In de loop van de dag is het vlotgetrokken door de bergingsvaar tuigen Zeetijger en Gier van het ber gingsbedrijf L. Polderman uit Hans- weert en naar Tholen gesleept. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Met ingang van 1 juni is mr. J. Andreae, officier van justitie en hoofd van het arrondis sementsparket te Middelburg, be noemd tot hoofd van het arrondis sementsparket te Alkmaar. Mr. J. L. Andreae is sedert okto ber 1942 aan de arrondissements rechtbank te Middelburg verbonden geweest. Tot 1946 was hij als ambte naar van het openbaar ministerie een functie, die later werd opgehe ven werkzaam bij de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg. In 1946 werd hij benoemd tot substi tuut-officier van justitie aan deze arrondissementsrechtbank. Mr. An dreae was tot 14 maart 1969 even eens waarnemend officier van justi tie te Rotterdam. In maart vorig jaar werd hij benoemd tot hoofd van het arrondissementsparket te Middel burg. MIDDELBURG (ANP1) De ver eniging van Vrijzinnig Hervormden in Middelburg organiseert, ter gele genheid van haar 75-jarig bestaan, een bijeenkomst en receptie op za terdag 28 februari in het verenigings gebouw „De Schakel" te Middelburg. Op zondag 1 maart wordt in de Poort- kerk nog een herdenkingsdienst ge houden. (Van onze correspondent) KAPELLE De Floraliavereniging in Kapelle-Biezelinge heeft het initia tief genomen voor een bollenwed strijd. De leden die hiervoor interesse heb ben gekregen potten met tulpen, hy acinthen en narcissen en moeten deze in bloei trekken. Het resultaat zal worden getoond in een tentoonstel ling op 6 maart in het CJV-gebouw. (Van een onzer verslaggevers) GOES Zaterdag 28 februari om 19.30 uur zal de officiële overdracht en ingebruikname van het gerestau reerde orgel van de Grote Maria Magdalenakerk in Goes gebeuren. De Utrechtse organist Lambert Er- né zal deze avond het orgel bespe len. Op zondag 1 maart volgt de kerkelijke ingebruikname en maan dag 2 en dinsdag 3 maart worden er orgelconcerten gegeven door Christoffel Gunst, Eddv de Jong en Albert de Klerk. Het orgel is niet alleen bestemd voor kerkelijke, maar tevens voor culturele doeleinden. De ingebruik stelling van het orgel, waarvan de restauratie ongeveer vijf jaar in be slag heeft genomen, wil men tevens zien als afsluiting van de restaura tie van het gehele kerkgebouw. Het orgel dateert oorspronkelijk uit 1643 en heeft 'n aan vernieuwing grenzen de restauratie gekregen van de be kende orgelbouwers de fa. Marcus- sen uit Aabenraa, Denemarken. Toe zicht hielden monumentenzorg en de organist-orgeladviseur Lambert Er- né. Het orgel staat nu op hoog Eu ropees niveau, zowel wat betreft de klankkleur als orgelfront. Het orgel beschikt over 39 stem men verdeeld over drie manualen en pedaal, waarvan één manuaal ten bate van een echowerk, hetgeen in de Nederlandse orgelbouw van na 1945 iets bijzonders is. Het derde ma nuaal maakt dit orgel tot een waar dig concertinstrument. Het kwam tot stand via een gemeentelijke subsi die verstrekt aan een speciaal in het leven geroepen stichting, die straks tot taak krijgt het orgel in cultureel opzicht recht te doen wedervaren. Als bijzonderheden aan 't front kun nen worden vermeld de uit 1739 da terende zgn. Turkse kap, die als in drukwekkend ornament boven dit or gel is aangebracht en die ook in akoestisch opzicht tot geheel eigen resultaten leidt, alsmede de vier e- veneens uit 1739 daterende beschil derde luiken. Welk een onschatbaar bezit heb ben wij toch met het dagblad De Stem! De hoofdredacteur weet steeds Nixon zo lekker op zijn num mer te zetten. Ik heb gehoord dat Nixon's eerste daad na zijn ontwa ken is: Luns bellen om te vragen of De Stem weer iets naars over hem heeft te vertellen. En dan Merijn. Die zet minister Schut weer eens lekker voor schut. Een ding valt me tegen van Merijn, namelijk dat hij er ruim 40 regels voor nodig heeft om de man af te kraken. Laatst was er een meneer in deze kolom, die in 19 regels vier partijen, drie fractievoorzitters en twee ministers in hun hemd zette. Merijn had alle records kunnen breken door alleen maar te schrijven: Schut flut! Jam mer is natuurlijk wel dat Merijn zich op zijn beurt ook een slordige 3.500 „vertelt", maar wie daarop let is een kniesoor. Overigens zou Merijn zich gelukkig moge prijzen, als hij zijn programma's voor 98,5 procent weet uit te voeren. De beste stuurlui zitten natuurlijk in de re dactie van De Stem- Houden zo, jon gens, dan kunnen we nog eens la chen! BREDA N.J. KLAASEN-BOS. De heer de Koster heeft de knup pel in het Borselse hoenderhok ge gooid door burgemeester en wethou ders op een principiële fout te wij zen Open sollicitatie is gewenst aldus dit PPR-raadslid, omdat het uit de tijd is op basis van vriendschap of partijpolitiek ambtenaren te benoe men. De inwoners van Borsele, zo is de strekking, hebben recht op de beste bestuurders die willen sollici teren. Wanneer het college dit niet in ziet twijfel ik aan hun politiek in zicht Dt verdediging van burge meester Dregmans hiertegen was erg zwak De opmerking van de burgemeester dat de heer de Koster pas kersvers raadslid is en wat meer vertrouwen moet hebben was m.d. niet ter zake. HEINKENSZAND V. W. Enige tijd geleden las ik het inge zonden stuk „De paus heeft gelijk" van een zekere Th. M. van R„ wat mij zeer frappeerde en waar, tot mijn grote verbazing, geen enkele reactie op kwam. Want is het niet opvallend dat een niet-katholiek „een buitenstaander", een veel hel derder kijk en juister oordeel blijkt te hebben over wat zich in onze r.-k. kerk afspeelt dan de katholieken zelf? Ook de manier waarop de schrij ver of schrijfster van het ingezonden stuk zich uitdrukt is, in tegenstel ling tot de wijze waarop sommige rooms-katholieken zich uitspreken, zeer beschaafd. Ik heb hiervoor al le respect. BREDA F.B. Che Guevara, Camilo Torres, Do- rothee Soelle, Maagdenhuisbezetters en Damslapers, kunnen zonder meer hun handtekening zetten: onder de bisschoppelijke vastenbrief. De bis schoppen schuwen „chantage" niet. En: met de modernisten is gene dia loog mogelijk. Uitspraken van de heer Knuvelder, secretaris van het Michaellegioen, die het kennelijk be ter weet dan „de" Heer. Knuvelder is nu juist de man, die deze dingen moet zeggen! Te oordelen naar wat ik uit zijn mond (via de t.v.) ge hoord heb, en (in mijn krant) over hem lees. De namen van Che Guevara, Ca milo Torres, Maagdenhuisbezetters, enzovoorts, passen niet op de lippen van déze mens, die slechts één doel bezit en ziet: Het „oude aanschijn" van deze aarde te behouden". Ter wijl mensen als Che Guevara, Caml- li Torres, Maagdenhuisbezetters en zelfs de Damslapers, alleen maar wensen waar te maken, wat hun plicht is, wat hun opdracht is in naam van Christus, namelijk: „het aanschijn der aarde te vernieuwen". Che Guevara, Camilo Torre3 en Dorothee Soelle, zijn mij niet bekend, maar ik heb gesproken met studen ten en Maagdenhuisbezetters, en er zit in hun gedachtengang veel dat mij aanspreekt, en wat de moeite van een dialoog loont. Ik ben het ook niet altijd eens, met de metho den welke door modernisten, jonge ren, enzovorts in het vuur van hun strijd gebruiken. En ik sta evenmin als de heer Knuvelder achter de bis schoppelijke vastenbrief, die zeker niet mijn handtekening zal dragen! Maar: Wanneer enkele duizenden fa natiekelingen, louter en alleen om dat zij hun zin niet krijgen, niet kun nen doordrijven en aan anderen op leggen, de bischoppen chantage in de schoenen denken te schuiven, en mensen, die zich wensen in te zet ten voor een nieuwe wereld, een we reld waarin plaats za] zijn voor de armen-van-God, beschuldigen van 'n eigenzinnigheid en eigengereidheid ■Jie een dialoog met hen onmogelijk maakt, dan is dat mij net iets te gortig! Ronduit gezegd: Ik heb mij tij dens de luttele minuten of seconden Jat de heer Knuvelder, met zijn Mi chaellegioen, in het t.v.-nieuws wa ren, zitten ergeren aan dit fanatie ke gekrijs, dat intellect-arme gedoe! Het verschil tussen de heer Knuvel der en zijn Michaellegioen, en de bisschoppen, de modernisten en an dere door Knuvelder genoemde groe peringen is: Dat noch Knuvelder, noch zijn legioen, to een dialoog be reid zijn. Omdat zij al menen te we ten, wie en wat God is. De heer Knu velder en zijn legioen zijn: De weg, De Waarheid en Het Leven. Terwijl de anderen, bischoppen en de mo dernisten, erkennen niets te weten, en nog te zoeken, naar wegen die de ze wereld en de wereld van onze sa menleving, ons samenleven: een nieuw aanschijn kunnen geven. TERNEUZEN W. VERMEULEN

de Stem | 1970 | | pagina 7