PvdA-kamerleden attent op fruitteelt en havenpolitiek Walsoorden steeds drukker Het Nederlands instituut voor spreekvaardigheid Afstand tussen kiezer en gekozene in Oostburg is groot TOTAL Uitzonderlijk transport door combinatie Oosterschelde Herindeling Z.-Vlaanderen TWEEDE VERDACHTE IN SCHILDERIJENZAAK OP VRIJE VOETEN Kandidaten in het vizier CENTRALE INDUSTRIE- ACQUISITIE IN LW.-NEDERLAND Duizend boten op 15e Hiswa Belgische „Tonij" was moeilijk vlot te krijgen RECREATIE Omzet Zeeuwse veilingen gestegen W. van Schaick van KVP: neentebelangen lijst 5 tburgs meisje t prijs in irweclstrijd :diertsten H. VAN SAMBEEK Schoeisel alleen goedkoper door lagere lonen WEDUWE (65) AL WEEK ZOEK Kaartleeswedstrijd van ZE VAC in Zaamslag (ADVERTENTIE) DE STEM VAN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 AMSTERDAM (ANP) De com binatie Oosterschelde, die in de ja ren 1962-1965 de Zeelandbrug bouw de, bereidt op het ogenblik een uit zonderlijk transport voor van twee betonnen „palen", lang 29 meter, dia meter 4.25 m. en gewicht van 290.000 kg per stuk. Op elke paal is boven dien een stalen „muts" bevestigd, die nog eens 30.000 kg weegt. Deze palen gaan dienen als funde ringen voor twee vuurtorens, die la ter in de nieuwe havenmond Hoek van Holland moeten worden ge plaatst. Het transport, dat 25 februa ri begint, gebeurt met een speciaal vaartuig, bestaande uit twee pontons, waertussen het gevaerte wordt opge hangen. In Kats (N.-Beveland) wor den de palen met de daar beschik bare zeer grote hefkranen op het vaartuig geplaatst. In Hoek van Holland zal de drij vende bok „Ir. J. G. Snip" deze van boord lichten en in de zeebodem plaatsen. De dam waarin de funde ringen worden opgenomen wordt la ter aangelegd. De levering en het plaatsen is een opdracht van rijks waterstaat, directie sluizen en stu wen. De combinatie Oosterschelde wordt gevormd door de aannemingsbedrij ven Amsterdamsche Ballast Beton en Waterbouw n.v. en Van Hattum en Blankevoort n.v. (Van onze correspondent) RILLAND Het Belgische mo. torschip Tonij, groot 500 ton, dat zon dag tijdens dichte mist op de Wes- terschelde ter hoogte van Bath in het vaarwater Westketel omhoog was gevaren, is thans vlotgetrokken en de haven van Bath binnengesleept. Het is voor het bergingsbedrijf Mul ler uit Terneuzen geen sinecure ge weest deze berging tot een goed einde te brengen. Het schip, geladen met 450 ton tarwe, was onderweg van Gent naar Antwerpen. Reeds zondagavond bleek dat de Tonij op twee plaatsen was geplooid. De schepen Betsy en Coby M. alsmede de Zeeland, hebben toen pompend het schip watervrij weten te houden. Maandagmiddag heeft men een begin gemaakt met het over slaan van de lading in het Neder landse m.s. Marianne. Verder kreeg men tijdens de ber ging nog af te rekenen met wind kracht 9 en enorme zware sneeuwval, welke factoren de berging ongunstig hebben beinvloed. Er zijn kritieke spannende momenten geweest. In de haven van Bath zal de nog in de Tonij resterende lading tarwe worden overgeslagen in de Marianne. Zodra het lossen van de Tonij is voltooid, zal het zwaar gehavende schip in de loop van het weekeinde, geassisteerd door de sleepboten Coby M. en De Schelde van bergingsbedrijf Muller uit Terneuzen, al pompend naar een werf in Gent worden ge bracht. door het regelmatig houden van zitavonden of open fractieberaad in verschillende plaatsen, voeling met onze kiezers te houden. Voor op bij ons staat de gedachte, het verenigingsleven in de verschil lende kernen te handhaven en zo mogelijk te verstevigen. Centrali seren in de vorm van overkoepe lende organisaties voor het gehele gebied lijkt mij een onmogelijk heid", aldus de heer Van Schaick, die ruim twaalf jaar actief is in de gemeentepolitiek. Pas de laatste vier jaar als raadslid in Breskens, waar hij een één-mans-fractie vormt. „Een zwa re taak. Je moet alles zelf uit- knobbelen". Daarvoor was de heer Van Schaick secretaris van de KVP te Breskens, waar hij nu vijf jaar woont. Hij groeide op in Eede. Zijn verkiezing als lijsttrekker vindt hij zelf democratisch. In elke KVP-afdeling op West-Zeeuwsch- Vlaanderen konden de leden drie kandidaten kiezen. Bij de eindtel- ling bleek hij het meeste aantal stemmen te hebben vergaard. De inwoners van de tien ge meenten zullen geen KVP-pro- gramma in de bus hebben gevon den. „Bewust hebben wij dat niet gedaan, omdat er in zo'n pamflet alleen maar beloften worden ge daan, die wij later als fractie al léén nooit waar kunnen maken. Dat zal mijns inziens in samen werking met de andere raadsleden dienen te gebeuren", zegt de KVP- lijsttrekker. Toch heeft de KVP een pro gramma, dat op vele verkiezings bijeenkomsten is gespuid. Grote prioriteit wordt gegeven aan de recreatie. „Industrie en recreatie verdragen elkaar niet", meent de heer Van Schaick. „Grote industrie wel te verstaan. Daar moet een halt aan worden toegeroepen. Te gen kleine bedrijven in de toele veringssfeer hebben wij geen be zwaar, maar deze streek moet het hebben van recreatie. Mogelijkhe den zijn hier volop aanwezig". „De woningbouw is een heet hangijzer in W.-Zeeuwsch-Vlaan deren. De terugloop, die zich het afgelopen jaar wat betreft de be volkingsaanwas manifesteerde, komt door de geringe woningcon tingenten, die ons worden toege wezen. Er wordt in deze streek te weinig gebouwd. Verder willen wij pleiten voor meer bejaarden woningen en aangepaste huizen voor gehandicapten", aldus de heer Van Schaick. De KVP-lijsttrekker is van me ning, dat het mogelijk is, gemeen tepolitiek te bedrijven op christe lijke grondslag. Hij noemt een paar voorbeelden, zoals subsidie voor het Wit-Gele Kruis in Breskens en bepaalde doorgevoerde verande ringen bij een bijzondere school in die plaats. Vooral, dacht hij, kon hij in Breskens als KVP-een- ling vanuit zijn overtuiging poli tiek bedrijven. Een terugslag ge zien de concurrentie van de PPR in Zeeuwsch-Vlaanderen voor zijn partij verwacht de heer Van Schaick niet. „Bij een gemeenteraadsverkie zing gaat het meer om de perso nen, dan om de partijen", meent hij. Op dit moment hebben de KVP en enkele katholieke belan gengroeperingen in het gebied Groot-Oostburg ongeveer negen tien raadszetels. Men zal blij zijn, woensdag vijf of zes plaatsen van de in totaal zeventien beschikbare zetels in de nieuwe raad Oostburg te bezetten. GOES De Zeeuwse groente- en fruitveilingen hebben in 1969 samen een omzet gehad van f 39.000.000, in 1968 was dat f 37.000.000,—. Het waren vooral de uienveilingen van Tholen die hebben gezorgd voor de ze omzetstijging. Zo steeg de omzet van de veiling Sint-Annaland van f 2.959.000,in 1968 tot f 4.368.000,— in 1969; die van de veiling Stavenisse verdub belde bijna, namelijk van f 894.000, naar f 1.545.000, Ook Tholen en Sint-Maartensdijk hadden hogere omzetten, evenals de veiling te Middelburg met f 4.285.000,De meeste fruitveilin gen hadden een lagere omzet. Zo daalde die van de veiling Goes van f 9.165.000,tot f 8.865.000,in 1969, en die van de veiling in Krab- bendijke van f 4.036.000,tot f 3.678.000,—. In Terneuzen daalde de omzet van f 3.529.000,— tot f 3.194.000,—. De omzet van de veiling in Kapelle- Biezelinge bleef met f 10-.000.000, vrijwel gelijk. De omzet van alle Nederlandse groente- en fruitveilingen steeg van f 1.091.235.000,— in 1968 tot f 1.188.444.000,— in 1969. BREDA (ANP) De Bredase po litie heeft gisteren in overleg met de officier van justitie, mr. K. Thijssen in Breda, de 25-jarige R. L. uit Wies- baden vrijgelaten. De man was inge sloten op verdenking van een over treding op de wet invoer en accijn zen en vermoedelijke diefstal van schilderijen. Dinsdagavond werd hij, samen met een 24-jarige Antwerpenaar, betrapt toen het tweetal probeerde vier ze- ventiende-eeuwse schilderijen aan de man te brengen in een woning in Breda. De politie was over de aan wezigheid van de mannen en de schilderijen getipt. De Antwerpenaar werd eerder vrij gelaten. Het onderzoek in deze duis tere zaken zal volgens de officier van justitie in Breda nog wel maanden duren en hij vindt het niet juist de twee buitenlanders zo lang in voor arrest te houden. Wel krijgt het tweetal een proces-verbaal wegens overtreding van de invoerbepalin- gen. De schilderijen en de auto van de Duitser, waarin de schilderijen wer den gevonden, zijn in beslag geno- ADVERTENTIE) Door de steeds toenemende industrie en andere projecten uit het buitenland die zich in Zeeuwsch-Vlaanderen vestigen, hebben wij gemeend EEN KURSUS ELEMENTAIR ENGELS te moeten organiseren voor hen die dit als conversatietaal nodig hebben. Deze zal worden gegeven elke maandagavond vanaf 23 febru ari, om 20.00 uur in het CULTUREEL CENTRUM „DE HALLE" TE AXEL. Het is een bijna geheel mondelinge kursus. Voor diegene die slechts alleen L.O. hebben genoten, kunnen hem ook volgen. Duur der kursus 5 maanden. Door de individuele scholing, kunnen wij niet meer dan 15 kur- sisten plaatsen. Zij die zich hiervoor interesseren gelieven zich te wenden tot Postbus 35, Axel. N.I.S., van Middelhovenstraat 85, Axel. Tel. 01155-2047 (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS „De afstand in de nieuwe gemeente Oost burg tussen kiezer en gekozene zal na 1 april erg groot worden. De raad van die gemeente zal een bepaalde lijn moeten ont wikkelen om enig contact met de burgerij te krijgen. De raads leden wacht een zware taak." Dit zegt de 39-jarige lijstaan voerder van de KVP voor Groot-Oostburg, W. v. Schaick, ambtenaar bij de Provinciale Stoomboot Dienst in Breskens. „Ik ben altijd tegen de herin deling van West-Zeeuwsch-Vlaan- deren geweest. Het gebied is veel te groot. De tien woonkernen lig gen te ver uiteen om er een ge meenschap van te maken. Onze toekomstige fractie zal trachten, ra van Axel, Koewacht orpe en Overslag, stemt a.s, dag voor een goed gemeen- beleid. een onzer verslaggevers) BURG De dertienjarig,, Campfens in Oostburg tweede prijs gewonnen in ae :e kleurwedstrijd, die uitge. was door de N.V. Honig jg n de Zaan. ijs, een spaarbankboekje met erd haar uitgereikt door de er van de Nuts Spaarbank in g, de heer G. J. van Maanen. :a prijs heeft de bank het ;oed van Annelies met tien verhoogd. -KATHOLIEKE KERK ïurg, OL.V. Tenhemelopne. zaterdag 19, zondag 7, 8.30, H Gregorlus de Grote, tel. 1532 Zaterdag 19 uur; zon- 15 9 39 en 11 uur. t, H Maria Onbevl. Ontv. 11152-382 Zaterdag 19 uur; g 7.30 en 10 30 uur. is: H. Barbara, tel. 01172. Zaterdag 19 uur, zondag 10 GE Parochie van de H, s. Zaterdagavond om 19.00 ndag 8.00 uur, 10.00 uur en li. lorpsplei». zaterdag 19, zon- 0 uur. 1. Maria Magd.. tel. 01100- Zaterdag 19 uur; zondag 9 uur. i.s„ Eruitlaan zondag 10.30 u. H. Bavo, tel. 01171-207. Za- 19 uur, zondag 9 uur. ndijk, H Martinus. tel. 01148- Zaterdag 18.30 uur; zondag 9. 10.39 en 17 jut. ert, O.L.V. Onbevl. Onto, 11139-1363 Zaterdag 19 uur; g 8, 10 en 11.15 uur (Krui- n). aat H Eiigius. zaterdag I) zondag 7.30 en 10 uur. H. Willibrurdus, tel. 01140- Zaterdag 19 uur; zondag 8.30, .39 en 17 uur. !ht, H.H Phllippus en Jaw el. 01146-360 Zaterdag 19 uur; ig 8 en 10 uur. ndijke, Cultureel Centrum g 10.15 uur: kerkdienst voor lieken. ïdamme, H Bonifatius, tel. -219 Zaterdag 19 uur; zoo- en 10 30 uur rp, H. Eiigius, tel. 01196-336, dag 19 uur zondag 8 en 10.30 turg, H. Petru» en Paulus, teL 2860 Zaterdag 19 uur; zon- 0. 12 en 19 uur Zuiderbaken: zor.dag 11.30 u. lenwiik. zondag 830 uur. rg, H. Eiigius. tel. 01170-2003. dag 19 uur: zondag 8.30 en uur. de: OI..V Hemelv., teL 01195- Oundae 8 en 10 uur. a West-Souburg: St.-Martinus- zaterdagavond 19 uur en g 8.15 en 10.15 uur. nhurg: zaterdag 19 uur; zon- 1 en 17 uur. Gereformeerde kerk, zater- 9 uur en zondag 9 uur. Gent H Maria Hemelv„ tel. -1961 Zaterdag 19.15 uur; B 9 30 II en i7 uur Hike. Dorpsplein, zaterdag ndag 10 uur al, Hulpkerk, zaterdag g 9 uur >t.-Jan de Doper. tel. 01178- laterdag 19 uur: zondag 8. nhoek, Sint-Willlbrordus. tel -264 Zaterdag 19 uur; zon- 39 8 10 en 10.39 uur ïszand H Blast us. tel. 0Hjj8' 29 45 uur (Ziekenhuis: 613' 1 18 uur avondmis), uur H Ant v. Padua, tel. aterdag 19 uur: zondag 7.30. zaterdag 19 uur; zondaë n 1015 uur :en. H Willibrordus, ®j: 2327 Binnenstad zaterdag zondag 8 en 11.30 uur. eitskerk. zaterdag 19 15 uur: g 9 II) 3d et. 17 uur kerk (Hoek) zaterdag 19 uur. g .0 uur Dt verrezen Christus" n De Zeemeeuw") zaterdag zondag 9 10. 11 uur jn: Parochiekerk O. E. -Jacob, zaterdagavond 19 uur ïdag 8.30. 10.30, 12 en 19 uur. inueikerk Paauwenburg: za- ;avond 19 uur en zondag uur. sephziekenhuis: zondag Mil. Tehuis: zondag 1" uUI ■pe, H Ma na Vis., tel. 01163* iaterdag 19 uur: zondag 8 01 r te: O.L.V. Tenhemelopne- tel 01176-284, zaterdag Is indag 8 30 en 10.30 uur. a Anna, tel 01131-1464- lag 19.10. zondag 7.30 en l" Par. St.-Anna: Zondag om 10 uur h. mis lat: H. Past. v. Ars, zaterdag zondag 10 uur. i lat, H Pas tooi van Ars. Za 19 uur; zondag 10 uur (VERVOLG VAN PAG. 1) De heer Den Uyl geloofde dat het „wenst is dat er een goede coördi natie komt van de industriegebieden in Het Sloe en Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoe vroeg zich af of men in Zeeland „el voldoende zorg besteedt aan de recreatieve functie van deze provin cie. Ook mag het noorden van Zee land meer betrokken worden bij de ontwikkelingen in Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen opdat in Noord-Zeeland geen vacuüm ont staat. In het stadhuis van Terneuzen heelt burgemeester Aschoff een uit eenzetting gegeven van de industrie en havenplannen in Zeeuwsch-Vlaan deren en de wensen die er op dit ge bied leven. De bijdragen uit het ge meentefonds zijn verre van toerei kend om in Terneuzen voorzieningen te realiseren die het leefklimaat kun nen bevorderen, aldus de burgemees ter. De PvdA-delegatie heeft ook een bezoek gebracht aan het fabrieks complex van Dow Chemical en de roetwaterfabriek bij Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met ingang van 1 maart zullen de partners in het overlegorgaan ZuidwesferNederland liet aantrekken van industrieën ge- zaraenlijk ter hand nemen. Na een I informele aanloopperiode is daartoe thans een instructie voor de deelne mers vastgesteld. De meeste tips voor de industrie vestiging waren en zijn afkomstig van het ministerie van Economische Zaken. Tot nu toe was de praktijk dat de eventuele gegadigden wel aan alle partners werden gemeld, maar dat de onderhandelingen door hen toch afzonderlijk werden gevoerd. Het centrale adres lijkt in Rotter- m dam te komen. De Zeeuwse verte- I genwoordiger in het overlegorgaan, I drs. M. C. Verburg, kon ons daar- I over geen uitsluitsel geven. Voorzit ter J. C. Aschoff, burgemeester van Terneuzen, was niet bereikbaar. 55' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De Nederlandse schoenindustrie zal binnen vijf jaar de loonkosten met de helft moeten verminderen om te kunnen blijven bestaan. In toenemende mate zal zij, evenals de schoenindustrie in andere „dure" landen, de felle concurrentie ondervinden van de landen waar lage lonen worden betaald. De loonkosten op schoenen in ons land bedragen nu nog 30% van de produktieprijs. Dat is te hoog". Dit is de mening van de voorzitter van de vereniging voor research en informatie in de schoenindustrie, de heer H. van Sambeek. De heer Van Sambeek meent, dat de gemiddelde Nederlander op den duur, ook door uiterst concurrerende prijzen, goedkoper nieuwe schoenen zou kunnen kopen, dan ze te laten herstellen. HAARLEM (ANP) De Haar- emse colporteur P. R. de R. (25) heeft tegenover de politie ontkend ■ets te maken te hebben met de raad selachtige verdwijning van de 68-ja. t'ge weduwe Th. H. Akersloot-König Pit haar woning in Haarlem. Met de vrouw, die sinds zaterdag ochtend wag vermist, was de colpor teur in contact getreden over de koop 'an haar huis. De transactie was ech ter afgesprongen op wantrouwen van de weduwe. Gebleken is dat de colporteur hier voor ook geen geld had. De vrouw is zaterdagochtend omstreeks 5 uur voor het laatst gezien, toen zij onder steund door een man naar een auto lleP. Naspeuringen hebben tot dus ver niets opgeleverd. Vooruitzichten voor zondag en maan dag, opgesteld door het KNMI op vrij dag om 18 uur. Perioden met regen, plaatselijk ook sneeuw en daling van temperatuur w s op Dchte vorst in de nacht. ■j?e,rsvooruitzichten in cijfers ge- middeld over Nederland, oor zondag aantal uren zon: 0 tot 3. temp: omstreeks normaal tot 3 s wen boven normaal. 3 0 jemp: van ongeveer normaal tot waden onder normaal. 3a,ns on een droge periode van "stens 12 uur: 60 procent. Kans op Vr>n„ ee' dr°og etmaal: 30 procent. 4 r maandag aantal uren zon: 1 tot frlli tei?p: omstreeks normaal tot 3 IjWen boven normaal. temp: van ongeveer normaal tot Prnd vmgcvtc 1 Kan? onder normaal, sten. eerl drose periode van min „Pn ï2 l|ur: 60 procent. Kans op geheel droog etmaal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Kiezers heb ben de Tweede-Kamerleden van de Partij van de Arbeid vrijdag avond na afloop van hun Zeeuw se trip nauwelijks ontmoet. En voorzover het Middelburgse afde lingsbestuur als zodanig fungeer de, waren het meer de algemene fiscale dan de gewestelijke pro blemen die werden aangesneden. De delegatie die onder aanvoering van Drs. G. M. Nederhorst Midden- Zeeland bezocht heeft haar aandacht op twee uiteenlopende aspecten toe gespitst namelijk de fruitteelt en de industrialisatie. (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN Voor een win terdag is het donderdag in het nieu we haventje van Walsoorden tamelijk druk geweest. In de nacht van woens dag op donderdag arriveerde de coaster Deo Duce uit Delfzijl met een paar honderd ton gerst, afkomstig uit Frankrijk. Verder werden donderdag in de haven twee schepen met zand gelost voor de betonfabriek in Wals oorden. In het scheepvaartverkeer op de haven van Wakoorden valt een dui delijk merkbare opgaande lijn te be speuren. Dit mede onder invloed van In Kapelle heeft men 's morgens een lang gesprek gehad met de vertegen woordiger van de fruittelers en de veilingdirectie. De P.v.d.A.-fractie zal gegevens ontvangen van een Belgi sche kweker, die als eigenaar van bedrijven in de Benelux en in Frank rijk met cijfers kan aantonen dat de Fransen hun fruitexport tegen de EEG regels in subsidiëren. Bovendien is de vraag opgekomen of de Zeeu wen zelf niet een actiever exportpo- litiek kunnen voeren, daar de Fran sen kans zien hun ooft tot in Scan dinavië toe af te zetten. Mevrouw Gerda Brautigam zal ver der nagaan of de Bijstandswet effec tief kan worden toegepast voor kwe kers die hun bedrijf hebben moeten inkrimpen en waarvoor de f 2000. rooipremie per ha. (in EEG verband is slechts f 1800.toegestaan) een onvoldoende schadeloosstelling be tekent. In de middag werd gesproken met het bestuur van het Havenschap Vlis- singen i.o. en een bezoek gebracht aan Hoechst. Voor het laatste bedrijf had men wat betreft de integratie in de Zeeuwse gemeenschap veel lof. Het was de P.v.d.A.-fractie in het bijzon der opgevallen dat er zoveel Zeeuwen uit de randstad dankzij dit bedrijf op hun basis waren teruggekeerd. Ingenieur S. A. Posthumus, de ener gie- en vervoerspecialist was vooral voldaan over de in streekvervoers- verband opgeloste transportproble men voor het personeel. De aanwijzing van Vlissingen als containerhaven voor wol roept in tussen twee problemen op. Er zal ac quisitie moeten worden bedreven om de container outillage een breder ge bruik te geven en er zal moeten wor den uitgemaakt wat er met de be staande haven van Vlissingen moet wordeh gedaan. De vraagstukken van water- en luchtverontreiniging zijn uiteraard eveneens ter sprake gekomen. Het Zeeuwse provinciaal bestuur is be paald niet gelukkig met de Brabantse lozing op De Schelde. Het was overduidelijk dat men de vestiging van een raffinaderij aan het De PvdA-kamerleden brachten tij dens hun werkbezoek in Zeeland ook een bezoek aan de zoetwaterfabriek bij Terneuzen. Sloe of in Zeeuwsch-Vlaanderen niet als een schrikbeeld zag. Ir. Posthumus gaf te verstaan dat bij het waterweggebied in dat opzicht als „vol" beschouwde. Maar Drs. Ne derhorst vroeg zich af of het wel ver standig is om de gehele Zeeuwse in dustrialisatie uitsluitend op de che mische kaart te zetten. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De door de ZEVAC georganiseerde kaartleeswedstrijd de Derde Nacht van Zaamslag, die zaterdagavond 21 februari om half negen van start bij aan het café restaurant bij de Kraagbrug aan de provinciale weg Terneuzen-Zaamslag beloofd een succes te worden. Donderdagmorgen waren reeds ruim 25 meldingen voor deelname binnen bij de heer J. Risseeuw in Zaamslag, die samen met de heer P. Scheele uit Axel het te rijden parcours in kaart heeft gebracht. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Duizend boten zullen te bezichtigen zijn op de 15e Hiswa-tentoonstelling, die van 13 tot en met 22 maart in de Amster damse RAI wordt gehouden. Kleine rubberbootjes, visbootjes, speedbo ten, zeil- en motorkruisertjes, mo torzeilers, maar ook zeewaardige zeil- en motorjachten. Het spektakel begint reeds een week voor de openingsdag. Dit keer moeten er 62 schepen, zwaarder dan 5 ton naar de RAI worden gebracht (vorig jaar waren het er 40 in de ze categorie). Daarnaast toont de expositie een uitgebreide collectie tenten en kampeerbenodigdheden. Er zijn 313 exposanten (vorig jaar 250) uit 27 landen. De tentoonstel ling is zo belangrijk, dat buiten landse watersportbladen groepsrei zen naar Amsterdam organiseren. Met name uit Engeland komen hon derden watersportliefhebbers met chartervliegtuigen naar de Hiswa. de aanleg van de rondweg rond Kloosterzande, waarvoor de grond stoffen via Walsoorden worden aan gevoerd. Het afgelopen jaar werden in totaal 286 schepen geregistreerd met zand voor deze werkzaamheden Deze week liepen in totaal zestien schepen binnen. Het zal nog wel drukker worden als over enige tijd een aanvang kan worden gemaakt met de dijkverzwaring in het noor delijk deel van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- ren. Verwacht wordt, dat ook hier voor een dankbaar gebruik gemaakt zal worden van de havenaccommoda tie in Walsoorden. Niet alleen het scheepvaartverkeer wordt intensiever, maar ook de sche pen, die binnenlopen, worden steeds groter. De Deo Duce, met gerst voor mouterij Menu in Kloosterzande meet 800 BRT. Het schip is 55 meter lang, maar nog een „kleintje" vergeten met de coaster „Terneuzen" van 1800 ton, die de haven vorige weeK aan deed. Dit schip is n.l. 99 meter lang. Er komt heel wat vakmanschap aan te pas voordat de kolos ongeschon den aan de kade is afgemeerd. Maar tot nog toe is het elke keer goed ge gaan. Wm

de Stem | 1970 | | pagina 3