zich >chap ZE KIJKEN ONS EROP AAN" Comité teleurgesteld EUROPEES KAMPIOENSCHAP BANDSTOTEN Belgen niet tevreden over hun prestaties GOED TRAINEN IS BIJNA ONMOGELIJK Dolman winnaar laatste etappe BESLISSING ZAL ZONDAG PAS VALLEN Eddy Merckx onderhandelde over de Giro Galli behield zijn titel Wagtmans blessure valt mee West Allis: geen ideaal schaatsoord Dit weekeinde geen amateurvoetbal mische België-Engeland rechtstreeks op t.v. ONWEZENLIJK DE STEM VAN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 27 i symbolen uitdrukkende mens. hij elementen uit oude a vere literatuur op eigen wij" jn werk verwerkt, lijkt me een irlijk uitvloeisel van het eerst! 'ikoombare „plagiaat", dat hij I ;de: uit de aarde, op de aar j nens, die op de rand van lf' en dood, op de rand van it met haar in gruwelijk ga- gewikkeld is. Zjj wint altp legt zich bij haar neer of wordt haar verpletterd, zoals Marston azia in „Work in progress f ik-persoon uit dezelfde tekst j en soort dagboek bijhoudt, ont- aan de razernij van de pool i e)vecht door, weigert zich iaar gewonnen te geven, doodt j ven, als om de aarde te ke- lij is krankzinnig. gevecht met de aarde - vrornt iverlngwekkender geworden, i it de reden waarom Ten Ber- wat lieve gedichten als „Out- ng", „Aan zee II" en „Elegie" .Poolsneeuw" niet in „Gedich- heeft opgenomen? De twee an- „Onherbergzaam", „Bijtijds die hij schrapte, hebben het n van poëzie tot onderwerp, gedicht „Dorp in lentestem- ning" is door een geheel nieu- srsie vervangen, dat wil zeggen inhoud is hetzelfde gebleven: sn badkamer voor de spiegel irberende vrouw. In de oude beweent ze haar ouder-wor* in de nieuwe ligt de nadruk rar eenzaamheid. Verder zijn e titels van gedichten gewij- Er is dus, kan men wei zeg- ran „Poolsneeuw" gesleuteld, j vee andere bundels zijn niet enswaard veranderd. vakman, die zijn eersteling bijvijlen, de mens, die inhou- verder is geëvolueerd: zijn e „uiteenlopende redenen" die lerge tot het aanbrengen van deringen dreven? In zijn „Ver- 1 oording" zegt hij, dat men zijn den niet moet ontkennen. DMJ I hderingen aan te brengen, heeft it toch gedaan. Een weinig >n" quent. De dichter die een he- e poëtische periode wilde af' 1 is dat de reden waarom t verzamelen overging? Om- er zelf in zijn „Verantwoor- over zwijgt, was ik gedwou- •yer de ontwikkeling van ziP1 in het algemeen te schrijve®; vas dat niet; integendeel: du id heeft de aandacht voor do chter nooit onder stoelen i geschoven. Een samenvat- kijk op zijn werk tot nu toe gezien van zijn vertalingen me ook daarom gerechtvaar- WIM HUÏSKENS 1 en het godsdienstonderwijs g. molen. Ook hier wil men nie dwingen. Als een bepaaldj i I de catechese op wil dragen haar eigen predikant, is ds! lijk. Ttaat er geen kanis dat de sfcich. I bet meest de trekken zal vet.' I I van de grote kerken? Zullej I fine kerken niet hun eigen iden I I verliezen? 1 de kleine kerken een gj-ote i fcd willen hebben, zullen ze| Izelf voor moeten zorgen, 2« I lleischer. Als ze hun bijdrage 1 leveren aan de oecumene is| lun eigen schuld. Wanneer ze I ligen mening de moeite waard I dan moeten ze die ook vve-1 brengen. En verder moeten I laar vrijheid gunnen. als voorzitter van de Raj(j I Cerken juicht ds. Fleischer het I Itoe. In een Raad van Kerken lijd de kans, dat men vrijblij. I tegenover elkaar wil s' ds. Fleischer heeft er s gestreefd, dat dit in de Gro-I e Raad van Kerken niet het f. zou zijn. Het is duidelijk f Ten gemeente, waar men da0,. lmet elkaar moet samenleven,! lans op een vrijblijvende cat. (ng van elkaar kleiner is da |;n raad, waarin men elkaar i ]>e eens ziet en spreekt. fikt u met deze interkerkelijki lente ook mensen te trekken die I rs van de kerk niet willen weten, I die nu zich wel tot de Jccrk Jetrokken voelen? I Eggink: „Ja, ongetwijfeld zul-1 ?r mensen zijn die bij deze ge- Ite willen behoren. Niet alleen Tritenkerkelijke moet zich in de I jve gemeenschap thuisvoelen, tl 4>ed het kerklid, dat tot nog I lewend was aan zijn eigen ge-1 Ite. Iemand die zich van bui- f In Noorddijk vestigt, moet in| Iterkerkelijke stichting ook van I "eigen kerk zoveel terug kun- .vinden, dat hij er zich op zjjn| Ik voelt", aldus ds. Eggink. pastores van de samemver-1 c kerken hebben verschillend! ;ven voor dit pian. Een ervan tuurlijk het oecumenisch mo- „Die verdeeldheid om allerkil ren, die niet relevant zijn, vind ischuwelijk", zegt ds. Fleischer! en advies zeggen de pastore zo: er moge een historisch l zaak geweest zijn dat verschil- i christelijke kerken zich tegen- Jêlkaar stelden, in onze tijd is er de omgekeerde behoefte: gelosi- I ensen proberen elkaar opniew nden en willen zich ook al ko- ze van verschillenden huize aan r binden. Zij voelen dit als een gelische opdracht en als een ïkoombare noodzaak voor de Pmst. Drs. N. SCHEPS (Van onze sportredactie) APELDOORN Jan Lageweg, voorzitter van de KNBB Apeldoorn en tevens voorzitter van het comité ,:o0r het Europese kampioenschap bandstoten, was gisteren een teleur gesteld man. Hij had er zijn redenen 'oor, want het is niet prettig als je jiet 'een aantal mensen maandenlang bezig bent met de voorbereiding van zo'n groot toernooi en al op de eerste gdj ontstaan er de grootste moeilijk- heden, buiten de schuld van het or- mnisatie-comité om. Lageweg: „De kranten hebben het user het verkeerde materiaal tvaar- rr.ee gespeeld werd in de eerste ron des. Natuurlijk mag dat, maar voor ons is het jammer. Het grote publiek denkt dat dat de schuld is van de organisatie. Wij worden erop aange kken, terwijl wij hieraan niets kun nen doen. De CEB Europese Biljart Federatie) bepaalt met welke ballen gespeeld wordt en niet wij. Daar heb je dan honderden uren voor vrijge- rnaakt om alles tot in de perfectie te verzorgen. En dan krijg je zo'n mo rele optater, doordat de CEB weer eens blundert. Ik raak er nu al wat overheen, maar op zo'n eerste mo ment denk je: voor mij hoeft het niet meer, was ik er maar nooit aan be gonnen Deelnemers en officials aan het Europees kampioenschap bandstoten in cultureel centrum Orpheus maak ten gisterochtend een uitstapje naar het koninklijk paleis 't Loo, waar zij enige uren de gast waren van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Ceulemans: „Het heeft op mij een ge weldige indruk gemaakt. Het heeft veel weg van een museum met al die schilderijen". Een speler, dit bijzonder blij was dat hy in Apeldoorn mee mag doen, is de Oostenrijker Otto Hitzinger. Hitzinger was tweede geworden in het kampioenschap van Oostenrijk, achter Johan Scherz. Normaal gespro ken zou Scherz vertegenwoordiger van zijn land zijn in Apeldoorn, maar de Weense spoorwegemployé ligt al geruime tijd ziek. Hitzinger mocht hem dus automatisch vervangen, maar er kwam een moeilijkheid hij: Hitzinger was in het kampioenschap van Oostenrijk geëindigd met een ge middelde van rond de 314 en dat vol deed niet aan de norm die gesteld wordt aan ereklassers. Via allerlei omwegen wist de voorzitter van de Wereld Biljart Bond, de autoritaire Belg Troffaes het toch klaar te krij gen dat Hitzinger mocht meedoen. Hitzinger: „Voor mij is het een toer nooi waar ik wat internationale er varing op kan doen. Dit is mijn twee de internationale kampioenschap. Mijn eerste was in Nuenen, waar het wereldkampioenschap libre gespeeld werd. Daar bracht ik er niets van terecht. Nu wil ik het beter doen. Ik weet dat ik hier volkomen kansloos ben, maar ik wil bewijzen dat mijn gemiddelde hoger kan dan waarmee ik in het nationale kampioenschap geëindigd ben." Hitzinger doet het in Apeldoorn echt niet onaardig. Hij heeft nog lang niet de kwaliteiten van een man als Johan Scherz, maar een moyenne van vijf moet toch haalbaar zijn voor hem. Roland Dufetelle, de Franse rou tinier die is teruggekeerd uit de rijen van de projs, ziet zich eveneens als de underdog. De Parijse biljartleraar is nog niet zolang amateur een vreemd begrip in de biljartwereld en hij ziet Apeldoorn eveneens als een kwestie van aanpassing. De ka lende Dufetelle, voor vijf dagen met zijn knappe echtgenote in Apeldoorn: „Het is mijn derde internationale kampioenschap nadat ik teruggegaan ben naar de amateurs. Het is een geweldige omschakeling. Je moet proberen de juiste wedstrijdmentali teit te krijgen. Daar ben ik nog niet aan toe". Dufetelle is zeker tot grote presza- ties in staat. Zijn algemeen gemid delde nationaal ligt op 10.34 en dat is een moyenne waarmee hij een be dreiging kan vormen voor de groot meesters Ceulemans en Dielis. Maar de juiste vorm is er nog niet bij de Fransman die zelf zegt niet tevreden te zijn met zijn prestaties tot nu toe ook al is hii dan na de derde ronde nog ongeslagen. De belangstellenden die in Apel doorn in de kantine van Orpheus de verslagen willen lezen van het Euro pees kampioenschap, kwamen bedro gen uit. Het organisatiecomité had voor een aantal kranten gezorgd maar nog geen vijf minuten later hadden de Belgen de sportpagina's keurig verwijderd uit de verschillende dag- bladert. (Van onze sportredactie) APELDOORN „Ik heb een snertwedstrijd gespeeld. De ene serie maakte gelukkig nog veel goed, maar over het geheel genomen is het om te huilen, misschien is het nog de angst van de eerste dag. Het materiaal is prima nu de ballen vervangen zijn, maar daarom juist ben je kwaad op jezelf dat het Diet beter gaat" zei Luido Dielis, de 24-jarige Belg, die als de grootste con current moet worden gezien van Raymond Ceulemans, in het achttiende Europese kampioenschap bandstoten. In Orpheus in Apeldoorn vocht Luido Dielis - met zijn persoonlijk gemiddelde van 12.30 goed voor een tweede plaats op de Europese ranglijst (achter Ceulemans) - lange tijd tegen zich zelf. In zijn partij voor de derde ronde tegen de koelbloedige Spanjaard Ale jandro Munoz, was Dielis geen schim van de crack met titelaspiraties. Hij begon meteen al slecht met twee poedels, kwam in de derde beurt tot een reeks van 33, maar hierna werd het sukkelen geblazen. Munoz slaagde er met regelmatig gescoorde series - het is geen speler met uit schieters - steeds in de achterstand behoorlijk beperkt te houden. Het ging er zelfs naar uitzien dat Dielis in de grootste moeilijkheden zou ko men, toen het scorebord na 27 beur ten de stand 122-123 aanwees in het voordeel van Munoz. Toen de Span jaard een redelijk goede aanvangs- stoot achterliet voor Dielis, toonde de Belg weer eens wat hij kan. Met perfect uitgevoerd bandspel reeg hij een serie van zestig caramboles aan een, en dat betekende meteen de ge nadeslag voor Munoz, die nog ©ven terug kwam met een serie van veer tien, maar niet de kracht had op nieuw in te lopen. In de dertigste beurt maakte Dielis de verlossende carambole vol. Het Europees kampioenschap was daarmee gered, want als Dielis vol komen onverwacht geklopt was door Munoz, had Ceulemans niets meer kunnen gebeuren. Nu zullen de bil jartenthousiasten waarschijnlijk tot zondagmiddag moeten wachten voor dat de kampioen bekend is. Dan im mers komen de twee Belgische favo rieten tegen elkaar uit. Daarom ook was Dielis toch blij met zijn overwin ning. Dielis: „Ik mag niet verliezen voor de vijfde ronde. Dan krijgt ik de sterkere tegenstanders. Ik ben onte- yreden over mijn gemiddelde, maar ik heb in dat opzicht één troost. Dat is dat Ceulemans eveneens beneden zijn kunnen draait. Raymond komt 'egen Siebert ook niet in zijn normale spel komen. Volgens mij is het een kwestie van angst. Daar moeten we overheen komen. Er moeten met dit materiaal partijen van dik boven de 'ien te spelen zijn. En die komen er ook. Let maar op de volgende rondes. Dat zijn de sleutelpartijen. Dan moet net beter gaan". Het moyenne van zes waarmee Dielis speelde is inder daad moeilijk te verteren voor de Belg, die het de normaalste zaak van de wereld vindt om een gemiddelde wan tien te halen. Feit is dat ook Ceulemans zijn vorm lang niet heeft. Anders had het toch niet mogen woorkomen dat hij tegen de West duitser Siebert, die zich in de scha duw van Spielman en Tiedtke heeft opgewerkt tot Europees niveau, maar uefst 24 beurten nodig had. Een moyenne van ruim acht - voor de meeste deelnemers in Apeldoorn sen droomwens - was voor Ceulemans een tegenvaller. De Grobbendonker, aast constant op records. Hij had ook 'dec graag zijn eigen Europees record dat op 13.li staat, scherper gesteld maar na drie ronden is wel duidelijk dat daar niets van komt. Daarom is Ceulemans, die leeft van do biljartsport - demonstratiepartijen es Seven en invitatietoernooien voor zeer aantrekkelijke bedragen - niet n^V1??fn' Hij is aan zijn stand ver- pucht hoog te eindigen, want hij weet at zijn marktwaarde naar gelang zijn Pcestatie stijgt of daalt. _enk de Kleine, de Nederlandse ■f ln d«ze titelstrijd een rol van betekenis zal spelen is niet te ver wachten. De Kleine behoefde van de Portugese Ribeiro, een aardige knaap die van bandstoten totaal geen kaas gegeten heeft, toch echt geen angst te hebben. Daarom was het onbegrijpe lijk dat De Kleine zo krampachtig speelde. Na twintig beurten had de nijdig op zich zelf wordende De Klei ne het schamele aantal van 75 ca ramboles verzameld, tegen Ribeiro die in dit kampioenschap zeker niet thuishoort, 57. Gemiddeldes waarvoor de Nederlandse ereklassers zich voor den schamen. In de 21e beurt kwam dan eindelijk het herstel van De Klei ne via een serie van 33. Toen ineens had de biljarter uit Mierlo-Hout weer de kracht om uit te halen voor een paar krachtige stoten. Via reeksen van 19, 26 en 19 ging Ribeiro in 13 beurten knock-out: 200-103. Behalve Ceulemans en Dielis bleek na de derde ronde ook de Fransman Dufetelle ongeslagen. Dufetelle had het geen moment moeilijk tegen Hit zinger, die in 29 beurten naar een kansloze 200-113 nederlaag werd ge speeld. Geen gemiddelde om over te juichen, maar Dufetelle is technisch bekwaam genoeg om tegen Ceule mans of Dielis voor een verrassing te zorgen. Hij is de enige - met mis schien De Kleine als die in topvorm is - die in staat is de favorieten een keer te laten struikelen. TON KOOMEN MILAAN (AP) De Belgische Tourwinnaar Eddy Merckx heeft in Milaan een langdurig onderhoud ge had met de organisatoren van de Ronde van Italië over zijn mogelijke deelname dit jaar aan de Giro. Merckx sprak met Vincenzo Torri- ani, hoofdorganisator van de Giro, tijdens een rustpauze van de zesdaag se in Milaan. Nadat Merckx vorig jaar in leiden de positie uit de Ronde van Italië was genomen, op beschuldiging van gebruik van stimulerende middelen, verklaarde hij nooit meer in de Giro te zullen uitkomen. Faema, het extra-sportieve merk, waarvoor Merckx rijdt, heeft inmid dels bekendgemaakt dat de Belg o.a. dit seizoen zal deelnemen aan de Ron de van Sardinië, de Omloop van het Volk en Parijs - Nice. Voor het laatste succes in de ronde van Andalusië zorgde Evert Dol man met een ritovenvinnlng. Jan Bazen bekijkt kritisch zijn schaatsen na een paar trainingsrondjes op de baan van West Allis. Ard Schenk (links) en Leen Pfrommer flankeren hem. (Van onze speciale verslaggever) WEST ALLIS West Allis had beter Wind Allis kunnen heten. De harde wind, die in Milwaukee de rook van de honderden fabrieks schoorstenen neerslaat in de straten- kloven tussen de wolkenkrabbers, maakt de training op de naar alle kanten open liggende kunstijsbaan tot een vrijwel onmogelijke zaak. Een half uur per dag hoogstens kan er gereden worden. Dat geldt ook voor de aan wind gewende Nederlandse ploeg. Het is bovendien niet zonder gevaar. De Fin Leo Linkovesi kwam voor de wind het rechte stuk afvliegen, schoot dwars over de bevroren sneeuwrand de stalen bijzettribunes in en moest met een ambulance naar een ziekenhuis worden vervoerd. Dat is één van de redenen waarom Kees Broekman en Leen Pfrommer zich steeds weer afvragen wat zij hier eigenlijk doen. De andere reden is de overstelpende reeks activiteiten, die de van vriendelijkheid overlopende Amerikaanse organisators voor de deelnemers aan het sprintkampioen schap en het wereldkampioenschap dames op touw hebben gezet. Bus tochten, party's, folkloristische avon den, er komt geen einde aan. Een wei gering zal al gauw verkeerd worden opgevat. De Amerikanen zijn trots op hun land en willen dat tonen. Dat schaatsenrijden een sportieve aange legenheid is, kan niet tot hen door dringen. De deelnemers zijn ondergebracht op de 18e verdieping van een groot hotel, waarin zij verloren gaan tus sen velerlei congresgangers. Op de baan is geen kleedgeiegenheid en geen massagetafel. Twee autowegen, die elkaar vlak achter de noordelijke bocht snijden, maken het vrijwel on mogelijk ruimte te vinden voor loop oefeningen. En de baan zelf ligt vol komen onbeschut. Aan de ene zijde (Van onze sportredactie) BRUSSEL De voetbalinterland, die België woensdag aanstaande in het Anderlechtstadion tegen Enge land speelt, zal hoogstwaarschijnlijk rechtstreeks via het Eurovisienet worden uitgezonden. Er is al een akkoord bereikt over een eventueel latere uitzending. Mocht echter het Anderlechtstadion zijn uitverkocht, dan wordt recht streeks uitgezonden. Gezien echter het feit dat reeds 30.000 plaatskaarten zijn verkocht en de totale capaciteit 37.000 bedraagt, is het vrijwel zeker dat de wedstrijd rechtstreeks op t.v. zal komen. (Van onze sportredactie) ST.-WILLEBRORD Rini Wagt mans heeft van dokter Rolink het vooruitzicht gekregen, dat hij waar schijnlijk over een week van zijn knie-blessure genezen zal zijn. Gis teren bezocht Wagtmans de Velser sportarts die hem gerust kon stellen over de aard van de kwaal. „Hij zei, dat het een verrekte spier achter mijn kuit is. De pijn daarvan trekt langs mijn knie. Volgens dok ter Rolink ben ik op tijd gekomen, want had ik met deze blessure ge fietst dan zou ik me voor maanden de vernieling in hebben gereden". Rini Wagtmans moet zich nu dage lijks tweemaal een kwartier bestra len met een infra-rode lamp en heeft iedere dag een half uur massage no dig. Daarvoor zal de Amsterdamse wielersoigneur Moos Bremer een week in St.-Willebrord komen loge ren. (Van onze sportcorrespondent) MALAGA Eef Dolman uit het Limburgse Weustenrade heeft er in de laatste etappe van de Ronde van Andalusië voor gezorgd, dat Willem II na Jan van Katwijk een tweede ritwinnaar heeft gekregen. De laatste etappe, over 100 kilometer van Ron- da naar Malaga, was over het alge meen vrij rustig. De Spanjaarden, met twee man op de eerste plaatsen ln het algemeen klassement, hadden niets meer te winnen, terwijl Willem II de achterstand van ruim drie mi nuten, die Ottenbros op de leider had, nauwelijks zou kunnen overbruggen en dus nog op een ritzege mikte. De grote verliezers van de Ronde van Andalusië waren wel de Belgen. Dit manifesteerde zich vooral in de laat ste rit, waarin twee Belgen, Mahieu en David, opgaven, Monseré niets in te brengen had in de sprint van de grote groep en Eric Leman met liefst twintig minuten achterstand arri veerde. Naast de Willem li-ploeg heeft van de Belgische Mars-Flandria ploeg enkel Joop Zoetemelk het er redelijk vanaf gebracht. Toen Leman door een lekke band achterop raakte, schoten Mahieu, De Boever, Bodart en Zoetemelk he mte hulp, maar de vier Belgen bleken niet meer ln staat om bij de grote groep te komen. Al leen Zoetemelk slaagde daar in z'n eentje in. De wedstrijd van gisteren stond in het teken van een ontsnapping van 4 renners: Dolman, Sahagun, Elorza en Momeme. Dezen konden zich ver heugen in de gunst van de grote groep en peddelden een aantal mi nuten vooruit. Toen eerst Elorza en later Momeme door een lekke band werden teruggeworpen, begonnen er nog enkele jachten, waardoor de voorsprong van het tweetal steeds kleiner werd. Op de meet, waar Dol man zijn vluchtgenoot duidelijk klop te, resteerden nog slechts 13 secon den. Harm Ottenbros toonde nog eens duidelijk zijn goede vorm door de sprint van de grote groep te winnen. Het enige verlies van de Nederlandse ploeg op de laatste dag was het uit vallen van prof-debutant Chris Pe pels. De uitslag van de laatste rit luid?: I. Dolman (Ned.), 100 km in 2.40.13 (met bon. 2.39.43); 2. Sahagun (Sp.), op 1 sec. (met bon. 2.39.58); 3. Otten bros (Ned.), op 13 sec.; 4. Dierikx (Belg.); 5. v. d. Flaes (Belg, Willem II); 6. Lasa (Sp.); 7. Duenas (Sp.); 8. Uribezubea (Sp.); 9. Saez (Sp.); 10. Tamanez (Sp.); 11. Monseré (Belg.). Het eindklassement: 1. Gomez Lu cas (Sp.), 830 km in 23.56.45; 2. Lina res (Sp.), op 2.04; 3. Ottenbros (Ned.), op 3.10; 4. Marine (Sp.), op 3.16; 5. Dierikx (Belg.), op 16.32; 6. Galera (Sp.), op 16.38; 7. Jesus Manzaneque (Sp.), op 19.19; 8. Zoetemelk CNed.), op 19.21; 9. Diaz (Sp.), op 23.04; 10. Pijnen (Ned.), op 23.34; 22. v. d. Vleu ten (Ned.), op 44.54; 30. Dolman (Ned.), op 1.17.48; 40. Serpenti (Ned.), op 1.23.33; 41. v. d. Flaes (Belg.), op 1.23.42. Puntenklassement: 1. Dierikx (B.) 54; 2. Ottenbros (Ned.) 62. BARCELONA (ANP) Tomasso Galli (It.) heeft in Barcelona zijn Europese bokskampioenschap in het verdergewicht behouden. Galli ver sloeg zijn uitdager, de Spanjaard Ma nuel Calvo op punten. Het was de tweede overwinning van Galli op Cal vo, die hij zes maanden geleden als titelhouder had onttroond. zijn wat lage gebouwtjes die deel uit maken van het tentoonstellingster rein van de staat Wisconsin, en in de andere bocht is een scherm opgesteld waarvan wordt verondersteld dat het de wind tegenhoudt. Tot dusverre heeft echter de wind steeds in de lengterichting van de baan gestaan. In het begin kwam hij nog wel eens over het meer, maar de laatste dagen vanuit de onafzienbare vlakte in het westen. „Het is wel zeer interessant, maar geen omgeving om je voor te berei den op de sprint", aldus Ard Schenk. „Alleen het ijs is goed. Voor mij zelf maakt het niet zoveel uit. Ik behoef het niet zo serieus meer op te nemen. Maar de meisjes kunnen hier wereld kampioen worden. En denk eens aan Jan Bazen. Hij heeft het hele seizoen getraind. Uitsluitend voor deze ene wedstrijd". Ard Schenk heeft een interview ge geven. De laatste vraag van de jour nalist was: „Hoe heet u eigenlijk?" Zo gaat het aan de vooravond van de ISU sprintkampioenschappen in West Allis. Het onbegrip van de Amerika nen over wat schaatsenrijden eigen lijk is, geeft een onwezenlijke sfeer. Wie zal zich laten beïnvloeden en wie niet? Wiens naam zal men note ren bij het maken van prognoses? Schaatstechnisch gezien wordt het een strijd tussen de typische sprinters en de klassementsrijders. Nederland ls met Jan Bazen en Ard Schenk in beide categorieën vertegenwoordigd. Bij de dames heeft ons land uitslui tend klassementsrijdsters ingezet. „Ik beschouw de wedstrijden van dit weekeinde als een training voor de komende week", aldus coach Broek man. „We moeten alleen zorgen dat we drie meisjes bij de eerste twaalf hebben, dan mogen we volgend jaar in Inzeil met vijf rijdsters starten". Daarvoor moeten Carry Geyssen, Stien Kaiser, Elly van den Brom en vooral Attje Keulen-Deelstra kunnen zorgen. Het Friese kernploeglid kan zelfs bij de eerste drie eindigen, want de concurrentie is hoofdzakelijk tot Rusland beperkt. Misschien een enkel Noors en Amerikaans meisje daar tussen. De Verenigde Staten rekenen op Diana Holum, het inmiddels achttien jaar geworden rijdstertje uit North Broke, dat drie jaar geleden in De venter aLs derde eindigde achter Stien Kaiser en Lasma Kaoeniste. Door een achillespeesblessure heeft zij haar training anderhalve maand moeten onderbreken Bij haar afwezigheid greep Jean Omelenchuck de Ameri kaanse titel in tijden die te verwaar lozen zijn (50,9, 1.48,7, 2.57,0 en 6.12,0). De 38-jarige Omelenchuck, die deel uitmaakte van de Amerikaanse Olym pische teams van 1960 en 1968, viert bij deze wedstrijden haar 25-jarig ju bileum als schaatsenrijdster. „Waar om zou ik stoppen", zegt ze, „ik ga elk jaar vooruit" De Russinnen hebben hun Heeren- veense équipe voor het sprintkam pioenschap versterkt niet Tatjana Si- dorova, de wereldrecordhoudster op de 500 meter, die samen met Loed- milla Titova en Nina Statkewitsj de wedstrijden kunnen beheersen. Bij de heren is het aantal typische sprinters gering te noemen. Rusland vaardigde er twee af: Boris Goeljajev en de wereldrecordhouder op de 500 en de 1000 meter Valeri Moeratov. Japan is vertegenwoordigd met de beide Suzuki's en Maeda, Amerika met Blatchford en Noorwegen heeft Johan Lind opgesteld. Zweden komt met Hasse Boerjes en Ove Koenig en West-Duitsland met Erhard Keiler. Samen met Jan Bazen zijn dit elf van de 33 deelnemers. De overigen zijn klassementsrijdere of horen wegens verregaande ongeoefendheid in geen van beide Wassen thuis, zoals de vijf Canadese vertegenwoordigers. Het zal veel van de omstandigheden afhangen wie als winnaar uit de strijd komt: allrounders of sprinters. De wind zal waarschijnlijk in het voordeel van de klassementsrijdere werken. Maar hoe zal het gaan als er een sneeuwstorm losbreekt? In dit deel van Amerika is daar inderdaad kans op. Een sneeuwjacht beneemt de rij ders het uitzicht, maar slijpt tegelij kertijd de baan uiterst glad. En voorts is er nog de kans dat de deelnemers niet onder gelijke omstandigheden moeten rijden. De wind is vaak vla- gerig, terwijl er voor het weekeinde regen wordt verwacht. De vraag is of de Amerikanen met hun geringe ervaring wat de ijsbereiding betreft daar tijdig op zullen reageren. Zoals de vooruitzichten nu zijn zou het wel eens een hoogst onregelmatig kam- pioennschap kunnen worden, waarin Nederland bij de heren echter niet bij voorbaat kansloos is. DEN HAAG (ANP) De KNVB en alle afdelingen van de KNVB heb ben, zowel voor vandaag als voor zondag, alle wedstrijden, die in het amateurvoetbal op het programma stonden, afgelast in verband met de toestand van de terreinen. De KNVB besloot tevens de wedstrijden van de B-elftallen betaald voetbal van van daag van het programma af te voe ren. De KNVB zal inzake het betaalde voetbal voor zondag niet overgaan tot algehele afgelasting. De beslis sing over het doorgaan van de wed strijden wordt overgelaten aan con suls en scheidsrechters. Inmiddels heeft de KNVB in het programma enkele wijzigingen aan. gebracht. De ontmoetingen NEC - GVAV en Harlem - MVV zijn uitge steld, terwijl de wedstrijd Haarlem - GVAV is ingelast. De KNVB heeft tot deze maatregel besloten omdat het zeer twijfelach tig was of de ontmoeting in het Gof- fertstadion tussen NEC en GVAV doorgang zou kunnen vinden van wege de toestand van het veld. Om GVAV niet nog verder op het com petitieprogramma te laten achter ge raken spelen de Groningers in Haar lem. In verband met de gesteldheid van de terreinen heeft de Koninklij ke Nederlandsche Hockeybond alle wedstrijden, die voor vandaag en zon dag waren vastgesteld in de distric ten Noord-, Oost- en Zuid-Nederland afgelast. ADVERTENTIES)

de Stem | 1970 | | pagina 23