1350: DENT (e) Koffie uit automaten te waterig de charmante koffiepot 1 Koeien Scheermesjes Juweel !eprijzen!\ ren— Slank Margje Toonder Pers VI Werving Vrouw en fiets 21 FEBR. TIM 1 MRT. JOSEPHINE m JOSEPHINE N RIEL Haven 5 „Trenco' TWEEWIELER RAI CARAVAN RAI70 SUSKE en WISKE DE STEM VAN VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 O X 1/7 CL m LU "O l/> I O ed ribvelours bankstel te d mooie J x140, ge hout voor indioze tafel, PCB soit weer! U ulU» 150x40. Zeld-CQC loord lage prijs 33ul UUR 32.90 oor een sponderen in de Fran- op de hoogte is van tiling van daarmede ieiten. DE MUMMIES van 68 heiige koei en, die vele eeuwen geleden door de Farao's werden aanbeden, zijn „„gegraven door de Britse oudheid kundige, professor Walter Emery. Volgens functionarissen van het museum in Cairo zijn 24 koeien ge vonden in de eerste dodenstad ten noordoosten van de grote steile Salckarapiramide ten wensen vam de Nünl. Elke 65 ton wegende mummie was geplaatst in een granieten sar- kofaag van vier meter lengte en bij na drie meter breedte. De heilige koe, door de oude Egyptenaren Isis «enoemd, werd beschouwd als de moeder vam het heilige kalf Apis. TWEE ARCHEOLOGEN hebben bij opgravingen in het gebied van Sakkara een stel oude roestige scheermesjes gevonden, die onge veer 2500 jaar geleden door de ou de Egyptenaren zijn gebruikt. De vinders, de Britse professor Wal ter Emery en de Egyptenaar Ali El Khoii, gaan de roest van de mesjes verwijderen om de hiëro gliefen te kunnen lezen. Bij dezelfde opgravingen is ook een bronzen instrument van een tandarts tevoorschijn gekomen, dat veel lijkt op een instrument dat nu wordt gebruikt voor het vul len van kiezen. DE SCHATRIJKE Amerikaan Ja mes Buchanan die het van arme jongen tot spoorwegmagnaat bracht, was een groot liefhebber van goud en edelstenen. Hij koes terde ook veel liefde voor de be faamde actrice Lilian Russell en gaf haar daarom een juweel van een fiets cadeau, waarmee zij zich graag, in een wit sportief kostuum gestoken, liet fotografe ren. De fiets van Lilian was van goud, had paarlemoeren handvat ten en de spaken waren bedekt met verschillende diamantjes. Be waard in een blauwe leren koffer, gevoerd met pluche ging deze fiets die indertijd 10.000 dollar kostte steeds mee als de actri ce op tournee ging. OP DE automatendag in de Amsterdamse RAI is deze ludieke automaat te zien. Voor een kwartje spuit hij een I ii plexiglas bol water, onder gesputter en geborrel. Het ontwerp is van de beeldhouwer Richard van der Salie. „IK BEN niet zo gek op wat John en Yoko doen. Ik vind het gewoon leuk om mijn vrede thuis te maken". RINGO STAR. „DE SULTAN van Turkije heeft het wielrijden in zijn harent verbo den; niet omdat hij het voor de ge zondheid van de dames minder ge schikt acht, maar omdat de da mes er slank van zouden kunnen worden en een slanke vrouw vindt de Turk iets vreeselijks". Al dus een bericht uit de Lady Cy clist van 1896. DE GEMEENTE Soest gaat in het vervolg de gemeenteraadstuk- «en alleen nog gratis ter beschik- I hng van de pers stellen, als men I uen gratis abonnement op de be- I 'tuffende kranten voor terug Krijgt. I Undanks de sterke aandrang van- wt de raad op meer openheid en voorlichting van de zijde van bur- I gemeester en wethouders zullen de nieuws- en dagbladen er net als iedere burger voortaan f 30,- voor Tm moe*en hebben om de raad- stukken (exclusief de notulen) te ontvangen. Als men er tenminste geen gratis abonnement voor over heeft. DE NEDERLANDSE ambassa deur in Mexico S. baron Van Heemstra, heeft in het Palacio de Bellas Artes in Mexico-stad een tentoonstelling van schilderijen van schrijfster-schilderes Margje Toonder geopend'. Deze expositie werd voorbereid en ingericht door de Nederlandse culturele attaché Aa Dekker en prof. Jorge Hernan dez Compas van het Institute Na- cionalde Bellas Artes. Margje Toonder begon haar schilderscarrière in september 1966 op 59-jarige leeftijd en had reeds succesrijke exposities in Los Angeles en San Francisco in de VS en in Rome. In Amsterdam debuteerde zij in november 1967 in galerie Mokum. Werk van haar bevindt zich in het El Paso Mu seum of Art in El Paso (Texas), in privé-collecties in de VS, Italië, Argentinië en Nederland, onder anderen prinses Beatrix en prinses Irene. Haar werk werd verschillen de malen bekroond in de VS en in Italië. De tweede Amsterdamse ten toonstelling van Margje Toonder is ingericht in galerie Podulke aan de Anjelierstraat, waar ruim 60 wer ken zijn te zien tot 7 maart, tesa- men met de litho's van John Len- non. EEN PERZISCHE jonge vrouw, voor wie een ziekenhuisarts in de Engelse badplaats Brighton al een overlijdensverklaring had getekend blijkt slechts schijndood te zijn ge weest. De fout werd ontdekt, toen men het slachtoffer in een koelcel wilde plaatsen. De vrouw werd met spoed naar het ziekenhuis terugge bracht. Haar toestand is kritiek. DE BRITSE regering is gekant te gen het werven van „klanten" door klinieken in Engeland, die te gen betaling abortus plegen op vrouwen die daarvoor uit het bui tenland. komen. Barones Serota, een onder-minister van het depar tement van gezondheid, verklaar de dit in het hogerhuis naar aan leiding van vragen over runners, die grote bedragen aan provisie in de wacht slepen door op Heathrow Airport deze vrouwen te overreden naar „hun" kliniek te komen. Dat zijn over het algemeen par ticuliere instellingen, waar voor het uitvoeren van abortus hoge hono raria worden berekend. Mevrouw Serota beloofde, dat de regering intrekking van de vergunningen van klinieken zal overwegen, wan neer bewezen kan worden dat zij zich aan dergelijke praktijken schuldig maken. Hoewel de Nederlander steeds meer gebruik gaat maken van koffie uit automaten, is er een vrij groot percentage dat al lesbehalve te spreken is over de kwaliteit van het warme vocht. Ongeveer driekwart van de Ne derlanders maakt wel eens ge bruik van automaten voor war me dranken. Stations, zieken huizen, automatiekhal en het werk zijn de plaatsen, waar het meest het automatenvocht wordt genuttigd. Nu blijkt 35 procent van de automatengebruikers de kof fie matig van kwaliteit te vin den en 19 procent vindt hem ronduit slecht. Minder dan de helft kan een waarderend woord opbrengen. Dit is gebleken na een onderzoek van het voorlich tingsinstituut voor distributie van automaten VIDA)De con clusies zijn besproken op de au tomatendag door vertegenwoor digers van bedrijven die zich bezighouden met de verstrek king van voedsel en dranken door middel van automaten. Ondanks alles wordt koffie toch het meest gedronken: gemiddeld ongeveer tien koppen per week. Warme chocolade, waarvan de kwa liteit gunstiger wordt beoordeeld (71 procent goed, 21 procent matig en 8 procent slecht), wordt minder gedronken: zeven bekers per week. Andere warme dranken worden in mindere mate gebruikt: soep, thee en melk. Over het algemeen vindt men de warme drank te waterig. Onder de werknemers ln bedrij ven bestaat nog een groot verschil van mening over het wel of niet gebruik van een drankautomaatt. Ruim de helft zegt, dat de koffie- automaten wat hun betreft kunnen blijven staan. Daarentegen ziet 41 procent liever de koffiejuffrouw langs komen. Dit bevordert tevens de werksfeer, die volgens de tegen standers er niet beter op is gewor den door de invoering van een dran ken automaat. Toch blijven de voor standers 51 procent vindt dat de sfeer door de automaat er beter op is geworden in de meerder heid, zij het slechts met een gering percentage. Wil men de koffiejuffrouw die op kantoor en in bedrijf voor het zo noodzakelijke opkikkertje zorgt, in de toekomst nog handhaven, dan zullen de directies en personeelsle den zich moeten realiseren dat elk kopje koffie duur wordt betaald. In de duurste restaurants is men daarvoor goedkoper uit. Het kopje koffie van de koffiejuffrouw kost in Nederland gemiddeld f 2,50. Binnen enkele jaren zal deze prijs nog aan zienlijk oplopen, omdat de kostprijs van een kop koffie vooral wordt be paald door het verlies aan produk- tie-uren per werknemer. In het buitenland zijn enkele grote bedrijven, die hebben berekend dat iedere kop koffie oude stijl, die het personeel gebruikt, nu al f 3,- kost. Het is daarom niet voor niets, dat de automaat voor warme dranken op kantoren en in bedrijven steeds meer de overhand krijgt In Neder land telt men nu ongeveer 14.000 van deze apparaten. De koffiejuf frouw zal het ten slotte moeten af leggen tegen de automaat, die voor een paar dubbeltjes een kopje kof fie levert, zij het dan niet van de zelfde kwaliteit. Een van de problemen die tijdens de automatendag aan de orde kwa men, was juist de verbetering van de kwaliteit van de automatendran- ken, voornamelijk van de koffie. Er zal nog veel onderzoek worden verricht en in de komende jaren hoopt men dan ook een beter kopje koffie uit de automaat te presente ren. Voorlopig blijft de koffiejuf frouw onbetwist een beter kopje koffie zetten. „HOE TALRIJK zijn nog zij die menen dat het fietsen voor dames uitputtend en schadelijk zou zijn", aldus een bericht in het tijdschrift Gentlemen in 1892. Deze verkeerde opvattingen berusten op een volsla gen gebrek aan kennis. In de eerste plaats is het fietsen beslist niet zo vermoeiend als het er uitziet. De lichamelijke inspanningen die het fietsen vergt, zijn minder zwaar dan deze die een dame zich ge troost die gedurende een volle dag inkopen doetof die de ganse nacht doordanst. Dient erbij gevoegd dat het fietsen aanzienlijk gezonder is. The Irish Cycling and Athletic News wist er ook van en schreef in datzelfde jaar: „Er zijn vele mensen die slechts datgene als goed aanzien wat hun door hun ouders werd voor gedaan. Er zijn tal van mensen wier grootste wijsheid er in bestaat het fietsen door dames te veroorde len. Hun bewering luidt: „De vrouw hoort in huis". „Wij geven grif toe dat het huis in de eerste plaats het domein der vrouw moet zijn. Maar ook hier be staat er, zoals overal, zoiets als een gulden middenweg. Een vrouw kan niet steeds thuis zitten. Zoals de man heeft zij behoefte aan beweging en afwisseling- Het kan niet „on vrouwelijk" zijn wanneer zij er lust in heeft een stalen rijwiel te bestij gen". Koningin Victoria dacht er niette min anders over. Zij verzette er zich in 1895 tegen dat haar klein dochters van de „safety" gebruik maakten. Zij vond fietsen voor da mes niet passend. Toen een van haar kleindochters in Schotland aan het fietsen was en hoorde dat de ko ningin langs zou komen, verstopte zij haar fiets zolang in een stal. DE NEDERLANDSE homofielen partij in oprichting heeft zich in een brief aan de minister van justitie tegen de koninklijke goed keuring van de Nederlandse vere niging van homofielen COC ge keerd. De homofielenpartij vreest dat deze goedkeuring zal leiden tot een grotere homoseksuele invloed in homofiele kringen. De wijziging van de moraal, die het COC na streeft, zal de maatschappij niet ten goede komen en de homofiele groepering benadelen, zo vreest de homofielenpartij. De enige functie die het COC nog vervult, is het bieden van bijna altijd op seksua liteit gerichte contacten in zijn so ciëteiten. De homofielenpartij acht zulks „volkomen pretentieloos en uitsluitend in het voordeel van de homoseksueel en niet van de ho mofiel". (ADVERTENTIE) Met twee wielen goed uit! Internationale show van: fietsen, brommers, scooters, motoren, onderdelen en toebehoren Vrij.. dan de caravan! Honderden kampeer- en vouwwagens en toebehoren uit Nederland en ver daarbuiten, s open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang f 3,50 AMSTERDAM speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-stations

de Stem | 1970 | | pagina 27