Romantisch Tafelen MADURODAM Naam van oorlogsheld leeft voort in 98 GEORGE MADURO, 25 JAAR GELEDEN OVERLEDEN ns een dag e kunt ver- de slotsom goed als ik. i/leeswaren 'eet dat de dat ze een Irukover.. VERENIGING VAN NEDERLANDSE EN BELGISCHE RESTAURATEURS NIEUWE ATTRACTIES ONGEWOON PLAN Iden de- 2 kilo DE STEM BREDA/EGMOND AAN ZEE - „Chroom, plastic, rationalisering en massaficatie vragen om een tegenhanger. Tegen de wind van de tijd in proberen wij iets te handhaven van de Nederlandse sfeer en ambiance in de restaurantwereld. We mikken daarbij niet alleen op de maat schappelijke bovengroep en de gezeten middenklasse, maar evenzeer op de jeugd en al degenen, die ook een duide lijke weerzin hebben getoond tegen de gladgestreken maatschappij." Dit zegt drs. J. H. Middelbeek, directeur van restaurant „Altenburg" in Egmond aan Zee en se dert kort secretaris van de vereniging „Romantisch Tafelen". „Romantisch Tafelen" is gesticht door een dertigtal restaurateurs van romantisch ingerichte bedrijven in Nederland en België. Dat kunnen kastelen zijn, maar ook historische boerderijen, oude koopmanshuizen aan een verstilde haven of originele herbergen. Met „Romantisch Tafelen" is sinds 2 februari een keten van restaurants in Nederland en België aan elkaar geklonken. Br wordt bij de toelating van andere be drijven rekening gehouden met geografische ligging, kwaliteit en sfeer van een restaurant. De groep zal niet groter worden dan 45 tot 50 in totaal. „We proberen de problemen van vervlakking in de verzorging van de gasten en de algemeen waar neembare tendens tot smaakvervlakking aggressief te lijf te gaan. We willen de in 1969 ontstane Horeca- Image-Crisis voor onze bedrijven ongedaan maken", aldus de heer J. H. M. Stevens, directeur van „Au- berge De Arent" in Breda, lid van de vereniging „Romantisch Tafelen". De restaurateurs die tot de vereniging zijn toege treden, zijn van plan hun gasten meer bij de sfeer volle gang van zaken in hun restaurants te betrek ken. Het is namelijk zo dat niet alleen restaurateurs lid van de vereniging kunnen worden, maar ook de potentiële gasiten van die restaurants. De gast-leden - zeg maar donateurs zien een keur van voor rechten verbonden aan hun donateurschap van de zogenoemde „Candle Light Diner Club". De donateurs krijgen voor 12,50 per gezin, per jaar recht op vijf proeent korting op bestedingen in de bij de vereniging aangesloten bedrijven. Ze hebben tevens toegang tot de jaarlijks in elk bedrijf te houden „Member's Night", het culinaire, lokale hoogtepunt. Deze avonden worden gebracht met entertainment en krijgen zo verzekert Arent- directeur Stevens, alle aandacht kan de restaurateurs. De donateurs kunnen een Romantisch Maand-Menu bestellen, dat in elk bedrijf anders zal zijn, maar wel dezelfde prijs heeft 18,50 all-in). Ze krijgen voorts het periodiek van „Romantisch Tafelen" het eerste jaar gratis toegezonden. In dit blad zullen de aangesloten bedrijven de lezer infor meren over de speciale hoedanigheid van hun res taurant en over periodieke attracties. De bedrij ven zullen uiterlijk te herkennen zijn aan een speciaal muurschild; een dubbele gestyleerde R. De donateurs krijgen een Candle Light Dinner Club pasje. In enkele bedrijven o.m. in Breda zal men wekelijks aain een C.D.C.-Selfservioe-Sunday-Brunch kuninen aanzitten. Deze brunch is voor Nederland iets nieuws. Het is een lichte maaltijd, die tussen de kof fietafel en het déjeuner in zit en wordt gebracht volgens het idee van de zelfbediening. De brunch kan bijvoorbeeld bestaan uit: Pot au Feu gegrilleerde verse braadworst koude kalfsfri candeau met Parmenitóer Salade kalfsitierbroodjes kaas frituurtjes boeremik met Abdij-hesp kaassoorten met Frans stokbrood sherry pud ding. Drs. Middelbeek licht verder toe: „We willen een gemeenschappelijke image gaan opbouwen. De drem pelvrees bij het publiek opheffen. De gasten moeten vooraf weten waar zij aan toe zijn. Hoe vaak wilt u niet een restaurant binnengaan, maar twijfelt u, om dat u aan de buitenkant ook niet voldoende kunt zien wat er binnen met u zal gebeuren? Of dat u in. een plaats komt, waar u geen zaak weet die aan uw smaak en/of eisen voldoet? Het is normaal geworden dat men zich eerst afvraagt: wat krijg ik, wat kost het, hoe ziet het er uit? Men is gelukkig prijs bewust geworden", aldus drs. Middelbeek. De aangesloten restaurant hebben besloten geza menlijke propaganda te gaan voeren; een goede fol der uit te geven, waarop de R.T.-restaurants zijn aan gegeven; een culinaire commissie te benoemen die zich bezig zal gaan houden met enige in alle bedrij ven te krijgen specialiteiten-van-de-maand, culinaire manifestaties e.d. Een opmerkelijk detail: Tijdens de lunch van die werkvergadering van Romantisch Tafelen onlangs in Breda, kwamen enkele restaurateurs uit het hoge noorden binnen, die door de gladheid op de weg ver laat waren. Ze kregen applaus! Wel een bewijs van de eensgezindheid onder de restaurateurs. Eén hun ner merkte op: „Klappen voor een collega; dat heb ik nog nooit meegemaakt". Het werk van de zojuist genoemde culinaire com missie zal van groot belang kunnen zijn. Ze zai in dividueel adviezen gaan geven. Gevarieerde menu's brengen; van zeer uitgebreid tot eenvoudige schotels. De culinaire deskundigen zullen proberen de hoofd schotel zo veel mogelijk uit streekspecialiteiten te laten bestaan. De aangesloten restaurants zijn in heel Nederland te vinden: Amsterdam (Miranda, De Silv'ren Spie- ghel, Cave Internationale), Den Haag (Boerderij de Hoogwerf), Hoorn (de Oude Zaadmarkt), Breda (Auberge De Arent), Veere (Campveerse Toren), Eersel (De Acht Zaligheden), Grubbenvorsit (Brei- denbach), Wittem (Kasteel Wittem), Volendam (Spaander), Medemblik (De Twee Schouwtjes), Mid- delhamds (De Hooge Heerlijkheid), Markelo (De Kop'ren Smorre), om er enkele te noemen. Over de maatstaven, waaraan een bedrijf dat wil toetreden moet voldoen, zegt de heër Middelbeek; „Er moet een goede keuken heersen, het moet een aantrekkelijk karakter hebben en een structuur die als typerend voor Holland kan worden beschouwd en waar men vooral ook een romantische sfeer aan treft". Dat kan allemaal, naar zijn mening. „Al kost het veel meer werk en zorg, en al moet er iln het ddenst- vertoon pen duidelijk element zilbten. Onze samen werking heeft uiteindelijk een zakelijke ondergrond, dat zai u duidelijk zijn. Maar een gezamenlijk stre ven deze zaken zich in hun soort te laten handhaven, kan veel goed maken. We willen dan ook samen doen, wat samen gedaan kan worden", aldus dis. Middelbeek. „De malaise in de horecawereld is ons inziens wel degelijk tevens de oorzaak van het feit dat veel be drijven er niet in zijn geslaagd een eigen en aan trekkelijk gezicht op te bouwen. Tegenover de ge weldige teruggang in het uitgaansleven is niets nieuws gezet. Het opmerkelijke is dat de zaken met een aparte omgeving nog steeds in de lift zitten, dat ze zelfs groeien." De teruggang in de horecawereld is voor de heer Middelbeek „zeer verklaarbaar". „Veertig jaar terug moest men voor muziek naar een horecagelegenheid; voor een koel glas bier kon je alleen daar terecht; om je gedachten eens te verzetten ook al. Maar nu heeft iedereen een koelkast, radio, televisie, enz. Er moet iets anders zijn dat de mensen trekt uit de dagelijkse sfeer van het jachtige leven. Wanneer dat er is dan is men wel degelijk bereid er iets voor over te hebben- Nu blijft men vaak thuis plak ken, omdat het nergens in de buurt aantrekkelijker is dan thuis. Maar voor ons blijft een gode horeca bedrijf als vanouds het ontmoetingspunt, waar je nieuwe energie kunt opdoen", aldus drs. Middel beek. PIM GAANDERSE Beatrix de officiële opening. Zij werd die dag als „koninklijke burgemees ter" geïnstalleerd. De moeder van George Maduro, die met haar man uit Curacao was overgekomen, ont hulde bij de ingang een plaquette van haar zoon, waarop de woorden prijken: „In hem eert Nederland zijn oorlogshelden uit de strijd 1940- 1945". Aan de poort van Madurodam zal men de plaquette momenteel tever geefs zoeken, want de stad-in-'t-klein krijgt een hele nieuwe, ruimere en tree om de stromen bezoekers beter te kunnen verwerken. Het is een van de vele veranderingen, die men in de loop van de jaren aanbrengt. De mi niatuurstad is gegroeid, hoewel de oppervlakte geen centimeter is uit gebreid. „De kuil", waar aanvanke lijk zo'n vijftig gebouwtjes stonden, raakt vol. Van de beschikbare ge meentegrond zijn tuinen en weiland opgeofferd aan nieuwbouw. „De ruimte is op, maar dat mag niet hin deren", zegt men, „we saneren ge woon". Uiteraard levert dat niet zo veel problemen op als in echte Ne derlandse steden. Aan Je micropolis hadden staads meer mensen een dagtaak. In het be gin werkten er enkele gepensioneer den, maar de staf is bijvoorbeeld in achttien jaar verdubbeld tot acht man. Tegenover de timmerman van het eerste uur staan nu drie timmer lieden met. twee assistenten. Madurodam is een kostbaar bezit gewordenhet complex is verze kerd voor zo'n vijf miljoem. Het aan tal binnen- en buitenlanders dat zich per seizoen over de kronkelende paadjes voortbeweegt, is opgelopen tot praktisch één miljoen. Op topda gen verdringen zich tien- tot twintig duizend mensen voor de kassa. Steeds meer bussen (vorig jaar 3.272) doen de Haagse miniatuurstad aan Madurodam biedt telkens nieuwe attracties Voor het komende seizoen open op 26 maart zal dat het nieuwe schiphol-in-mini zijn. Kost van de luchthaven: 104.000 gulden. Overigens blijven de oude banden tussen de familie Maduro en de Haagse micropolis bestaan. Vroeger kwamen de heer en mevrouw Madu ro om de twee jaar naar de residen tie. Zij logeren dan in Hotel de Witte- brug en brachten iedere dag een be zoek aah de miniatuurstad. De va der van George Maduro is inmiddels overleden. Zijn moeder, die in hotel „Le beau rivage" in Lausanne woont, onderhoudt schriftelijke contact met het bestuur van de stichting Maduro dam. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het nazicon- •entratiekamp Dachau overleed 25 jaar geleden een 28-jarige man: George Maduro. Als jonge reser ve-luitenant der huzaren had hij zich buitengewoon dapper gedra gen tijdens de vijf oorlogsdagen ln 1940. De heldhaftige jongeman -- voor de mobilisatie student in Leiden zou later posthuum worden onderscheiden met de mi litaire Willemsorde. De ouders van George Maduro stelden gel den beschikbaar voor een blijvend monument; de bekende minia tuurstad Madurodam, die thans (25 jaar na Dachau) uitgegroeid is tot de grootste toeristische trek pleister van Den Haag. Een stichting, die in de loop van de jaren bijna twintig miljoen gulden beschikbaar kon stellen voor charitatieve doeleinden, spe ciaal op het gebied van de jeugd. Het dynamische monument brengt zijn geld wel op, George J L. Maduro werd op 15 juli in Willemstad, Curacao geboren. In de geschiedenis van Madurodam staan enige wapenfeiten van hem op getekend. De jonge Maduro maakte zich bijzonder verdienstelijk in de strijd om het behoud van Nederland, toen hij op 10 mei de oude tolbrug te Voorburg uit handen van de vijand kon houden. Duitse parachutisten hadden zich verschanst in de „Leeu wenberg" (dorrepaal) en namen van daaruit de oude tolbrug hevig onder vuur. Wanneer zij erin zouden slagen de brug in bezit te nemen, dan zou de vijand een open toegangsweg naar Den Haag vinden. Dat moest uiter- aaard worden voorkomen. Luitenant Maduro, een van de jongsten van zijn onderdeel, viel met zijn manschappen de frontzijde van de villa aan, sergeant G. Hekhuizen de achterkant. Hun stormaanval, die nog ondersteund werd door een stuk afweergeschut, had succes. Zeven Duitsers vluchtten de kelder in en lieten zich later zonder veel tegen stand krijgsgevangen maken. Ook achter de villa gaven enkele Duitse parachutisten zich over, overrompeld en met de schrik in hun benen. George Maduro liet het niet bij de aktie. Maar als zovelen heeft hij het uiteindelijk met zijn leven moeten be talen. In 1950 opperde mevrouw B. Boom van der Starp als lid van de raad van bijstand van het Nederlands stu denten sanatorium heb idee om een miniatuurstad te bouwen en de ba ten tein goede te laten komen aan het sanatorium. Het ongewone plan sloeg aan en de heer en mevrouw Maduro stelden een stamkapitaal van vijftig duizend gulden beschikbaar: de mi cropolis Madurodam zou een levend monument ter nagedachtenis van hun enige zoon George worden. Be halve het beginkapitaal van de fami lie Maduro was er meer dan een mil joen nodig voordat het stadje er stond. Mevrouw Boon-van der Starp een intiem pleintje in de mini-stad draagt haar naam slaagde erin voldoende goodwill bij een reeks van grote en kleine Nederlandse bedrij ven en instellingen te kweken. De gemeente Den Haag bood een terrein van 18.000 vierkante meter aan, nabij de Wittebrug op de grens van Scheveningen. Buitenlandse stu denten egaliseerden de „kuil", waar in Madurodam kwam te liggen: stu denten uit Delft legden wegen aan en bouwden bruggen Onder leiding van architect S.J. Bouma kwam de miniatuurstad ln twee jaar van de grond. In juli 1952 verrichtte prinses Dórt groente. uit de tuin Nu keiharde )0 gram y Q aantal bezoekers dat Madurodam bezoekt is opgelopen tot bijna één miljoen per seizoen.

de Stem | 1970 | | pagina 9