VASTENACTIE BISDOM OP GANG iAR I Zeeuwse dekenaten nemen projecten ónder hun hoede Povere indruk in Zaamslag van rechtse partijen Landmacht opende centrum Aluminiumcomitéprotest tegen vestiging in Sloe Dubbele tip Moord Demonstratie voor een kunstijsbaan Van 4 woonkernen in t vizier één gemeente maken ii Cr 12 uur: procent; D. J. HUIJBKECHT (PvdA) Kandidaat Herindeling Z.-Vlaanderen BREDA-ORANJEBOOM KOOPT AMSTEL- COMPLEX IN HELMOND IN MIDDELBURG aarsvergadering ^landsvrouwen aainslag lichting over gezet onderwijs xelse Halle Solistenconcours in Middelburg Motorschip vlot Regenbuien -loog water INFORMATIE IN BREDA De schilders DE STEM VAN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 :n onzer verslaggevers) \NT De familie Vaa de Schoolstraat in Hei- reidt zich voor op ee„ l weekend. Vandaag viert rootvader en overgroot. >ns van Houte zijn hou. verjaardag. ag wordt dat heuglijk liselij ke kring gevierd en komt daar heel de be- van Heikant aan te pas. n honderd jaar Is de heer e een van de oudste, zo niet inwoner van Zeeuws^. _jn. Voor zijn dorpsgenoten reden geweest om een feestprogramma in elkaar te Jaterdagmiddag begint dat t voor twee met het inhalen k. Om twee uur is er in de j honderdjarige met bruidje! :erk van Heikant een heilige daarna een ballonwedstrijd kinderen van het dorp a drie een optocht van praal. •erluidt zijn er zo'n tien Duwd, waarmee de verschil- jnsperioden van de honderd- urd-en uitgebeeld. Van vier uit is er vervolgens een re. het Verenigingsgebouw In In de circulaire, gericht aan mers van Heikant, heeft het Lté uitdrukkelijk verzochten ;aties niet gepaard te een persoonlijke handdruk, ■rwachten zo'n grote toelooj voor de heer Van Houte te -nd zal zijn om iedereen een geven", luidt het motief. I ■j aarde zelf ziet het allemaal I omber in. de drukte om zijn persoon over zich heen gaan en ziet -rogramma met plezier tege- erigens houden de feestelijk- ■t de receptie niet op. Zater- I om half zes volgt er een door de plaatselijke mu- i-ging met lampionoptodtt, I door een vreugdevuur en et zover is zal vandaag het it eerst in huiselijke kring tmse gezelligheid worden ge- heer Van Houte heeft zo'n te afstammelingen en da»- en er ongetwijfeld velen aai- n op het feest in de woibj schoondochter aan de Schil- nderdjarige komt er eerlijk dat al deze feesteüj'kheiai bevallen. Maar daarvoor is ook een rasechte Zeeuwsen- geboortig uit Stekene in naar voor het belangrijkste van zijn leven woonachtif rlands grondgebied. iot zijn 99ste jaar is hijvlil' van een aantal verenigingen,- Ier van de Zeeuwsch-Vlaam- ersbond, de boerenbond en de Inbond. Ook van deze kant ïgetwijfeld verschillende vet- ordigers op de receptie van aanwezig zijn. (Vervolg van pag 1) In de omgeving van St.-Gillis heeft de arrestatie een eind ge maakt aan de slepende onzekerheid onder de inwoners. Men was ervan overtuigd geraakt, dat de moord moest z'jn gepleegd door een ter plaatse goed georiënteerde figuur. De geruchten namen toe, toen bo vendien bekend werd, dat de twee mannen, die aanvankelijk in Kort- rijk in het weekend waren aange houden op verdenkin-g van de moord, weer op vrije voeten waren gesteld. Achteraf blijkt de theorie van de inwoners uit St.-Gillis te kloppen. E. V. is geboren en geto- gen in St.-Gillis, waar hij door een pleegvader werd opgevoed- Op de plaats waar nu de vijver ligt, waar in men de auto met het lichaam van de taxichauffeur heeft willen duwen, is vroeger een akker ge weest van de pleegvader van E. V. De twee daders woonden samen in het gehucht Heule. In de woning heeft de politie na huiszoeking de schede gevonden van de dolk, waar mee de moord zou zijn gepleegd. Het wapen zelf werd eerder deze -week door kikvorsmannen uit de vijver opgevist, evenals de lege portemonnee van de vermoorde chauffeur. Op de dag van de moord zijn de mannen ermoediiijk met de auto van V. naar Kortnjk gere den. Van hieruit zijn ze per taxi naar St.-Gillis gegaan. En passant H zou dan de moord zijn gepleegd. Waar dat gebeurd is zal moeten blijken uit de reconstructie van het f misdrijf. Na de moord zou het twee- tal in een hotel te St.-Niklaas heb ben overnacht om vervolgens _zon- dag in St.-Gillis aan aantal cafés te bezoeken. In de omgeving van het station van Kortrijk heeft de politie 'r later de auto van de Belg terugge vonden. De aangehouden Nederlander werd in Leiden geboren, had als vaste woonplaats Ossendrecht, maar verbleef de laatste weken vaak in /Heule en Hombeek. het tweetal ver- bleef geregeld in St.-Gillis, waar het beschikte over een woonwagen. De ze salonwagen staat op het perceel langs de Stropersstraat- In het verlengde van deze straat ls op een paar honderd meter af stand van de woonwagen zaterda-g- morgen door landbouwer Richard Frans van Duyse de auto gevonden. I De vermoorde taxichauffeur zal van- daag worden begraven in zij-n woon- plaats Harelbeke. een onzer verslaggevers) 1SLAG De afdeling Tf van de bond van platteland!' houdt donderdag 26 febrtr De Poort" in Zaamslag t" ■svergadering. Aanvang /an onze correspondent) In De Halle te Axel is tingsbijeenkomst gel»m ouders van de leerlingen, jaar naar het voortgezet zullen gaan. deze bijeenkomst Westcmd^^ fi< A stelijke mavo, christelijke (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De bond van harmonie en fanfareverenigingen in Zeeland organiseert op 28 februari, 14, 21 en 28 maart a.s. een solisten concours. Dit concours wordt gehou den in de concert- en gehoorzaal te Middelburg. Vele tientallen solisten, bijna even veel muziekgezelschappen in Zeeland vertegenwoordigend, zullen tijdens het concours hun prestaties door de jury laten beoordelen. In de ere-afdeling solisten komen alleen al vijftien executanten uit en in de vaandelafdeling zeventien. De aanvangstijd op elke concoursdag is 13 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse dekenaten hebben in het kader van de vastenactie van het bis dom Breda „Bouwen met Afrika", elk een project in verschillende Afrikaanse ontwikkelingslanden toegewezen gekregen. De dekena ten Hulst en Terneuzen is ge vraagd de gelden bijeen te bren gen voor de bouw en inrichting van een school voor voortgezet on derwijs in Ghana. Het dekenaat Aardenburg zai moeten trachten een bijdrage voor een landbouw project in Kameroen te leveren en het dekenaat Middelbburg komt op voor het uitbreidingsplan voor een ziekenhuis in Malawi. Met al deze projecten zijn grote bedragen gemoeid, maar de streefbe dragen zijn zo gesteld (waarbij het bisdom is afgegaan op de opbreng sten van de vastenactie van 1969) dat de dekenaten zich er met aan behoe ven te vertillen. Bovendien is elke gulden voor directe ontwikkelings hulp, en in het bijzonder wanneer die hulp op concrete projecten gericht is, zijn gewicht in zilver waard. De ver schillende vastenactieprojecten na der bekijkend, zien wij voor de Zeeuwse dekenaten het volgende: HULST/TERNEUZEN: In Ghana, zestien maal zo groot als Nederland en met 8 miljoen inwoners, zwoegen de „broeders van Maastricht" aan de bouw van een school voor voortgezet onderwijs in de noordoosthoek van het land. Er bestaat daar geen enkele middelbare school voor jongens, hoe wel de behoefte eraan enorm groot is. Onderwijs en voorlichting vormen de hefbomen waarmee onderontwik kelde samenlevingen naar een hoger plan kunnen worden getild. De Nederlandse regering heeft on langs 750.000 gulden beschikbaar ge steld om de bewuste school te bou wen, maar dit bedrag dekt slechts de helft van de bouwkosten. De broeders van Maastricht hebben bij de vasten actie om een bedrag van ƒ50.000, gevraagd. Hoe men de school verder moet financieren is nog niet bekend, maar men heeft een wissel op de toe komst getrokken door alvast maar met de bouw te beginnen. Het bedrag van 50.000,wordt van de dekena ten Hulst en Terneuzen verwacht. AARDENBURG: Het dekenaat Aar denburg kan, als het in totaal 15.500,offert, een landbouwpro ject in de Balundastreek in Kame roen van de grond helpen. In de Ba lundastreek bestaat een modelcen trum van landbouwontwikkeling. De laatste 10 a 15 jaar wordt met veel enthousiasme geijverd voor moderni sering van de landbouw. Een aantal dorpsplantages is met het oog daarop in een coöperatie verenigd. Het cen trum voorziet die plantages van land- bouwmateriaal, zoals spaden en bij len, en van plantmateriaal. Kameroen is 14 maal zo groot als Nederland en het land telt bijna 5,5 miljoen inwo ners. Nodig: ƒ9.000, West-Kameroen rekent, in verband met de aankoop van een gemeen schappelijke graanmolen, ook op het dekenaat Aardenburg. Er is 6.500, nodig voor het aanschaffen van zo'n molen, die door zesduizend mensen uit vier verschillende dorpen wordt gebruikt voor het malen van maïs. MIDDELBURG: Het dekenaat Mid delburg wordt gevraagd om 30.000 bijeen te brengen voor de uitbreiding van een ziekenhuis in Madisi, een stad in Malawi (het vroegere Nyassa- land). Het bewuste ziekenhuis is gro tendeels gefinancierd door Misereor uit Duitsland. De capaciteit van dit ziekenhuis, waar jaarlijks zesduizend mensen opgenomen worden en waar 50.000 mensen poliklinische behande ling ontvangen, is veel te gering. Er zijn slechts 31 bedden aanwezig en de zieken liggen letterlijk tussen en onder de bedden. De medische zorg in geheel Malawi is een schrijnend probleem. Er wer ken tachtig artsen in het land, het geen betekent dat er één arts per 50.000 inwoners is. In die situatie is een ziekenhuis bijna een paradijs, zelfs als het een klein ziekenhuis is. Met een bedrag van 30.000,kun nen de idealisten die zich voor de gezondsheidszorg in Malawi inzetten, ware wonderen verrichten. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De verenigde christelijke partijen (KVP, CHU en AR) bij de op vijfentwintig fe bruari te houden verkiezingen voor de nieuw te vormen gemeen te Terneuzen hielden in het ge bouw De Poort te Zaamslag hun eerste verkiezings-propaganda- avond. De publieke belangstelling was wellicht mede door de slechte weers omstandigheden zeer matig, maar ook het optreden van een aantal aanwezige kandidaat - raadsleden maakte een povere indruk. Met name het optreden van de toekomstige fractievoorzitter, drs. R. Barbé uit Hoek maakte een zeer zwakke indruk. Toen speciaal aan hem uit de vergadering de vraag werd gesteld hoe hij als econoom bij Dow Chemical te Terneuzen in zijn functie als raadslid zou gaan beslis sen over een aanvraag van eventueel nieuwe vestigingen van nieuwe indu strieën in Terneuzen zei hij dat vestiging van nieuwe industrie niveau. Voorbeeld G. S. of zelfs lan delijk, en niet va'n de gemeenteraad, Zijn opponnent in de vergadering verweet hem echter met het verkie zingsprogramma van de verenigde belangstelling, waarsc^« slechte weersomstandigj1 j ond werd georganiseerd j (Van onze correspondent) WEMELDINGE Het bergingsbe- F' drijf Muller uit Terneuzen is er in geslaagd met de sleepboten Zeeland en Betsy het dinsdagmorgen te 11.00 nur in het Brabants vaarwater op de oosterse hel de omhooggevaren 600 ton i metende Nederlandse motorschip I Anthonius vlot te trekken Het schip, nat onderweg was naar Gent met 600 ton kali, kon daarna de reis voortzet- i ten. huishoudschool Het Mole»' i korte inleiding door de regen de vertegenwoon diverse scholen de (ADVERTENTIE) iets te zeggen over de dWj J OW V." cn van scholen .De her ïgers en Vekkes sprake" si re beroepsonderwijs, 'e J Kisjes het algemeen vor®iu)n s van mavo tot gym®3 rekening nam. Na een beantwoordde een f°ru.. aanv. nw. leerjaar 31 mrt. 1970 Oostzoedijl, 232-242 tel. (010) 138125' vragen, die de ouders stelde»' ie De leden van het hat uwengilde te Hulst bre l g 25 februari om hail o oek aan de firma Mo<rr« e firma Morres acht he dit 's middags te doen- gstellenden dan de mens ijf bezig zien en alles bij ter tot zijn recht kom I vrijdag 20 februari'- op Zoom 3.42 en g keert 2.42 en Dnmmelen 6-15 en ,429 t°38 en 13-5» fee 3.32 en r, Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Af en toe regen en 110rrna'ai 'n het algemeen boven m,v!'jeir?vooru^zichten in cijfers ge middeld over Nederland. tr>+ a?r "Üdag: aantal uren zon: 1 vm, min "temP 1 tot 5 graden bo- n "°™«1; max.-temp.: omstreeks I- van op een droge periode L'kan-Tlnstens 12 UUT- 60 procent; IProcent 6811 geheel etmaal: 30 tot^2?1" aantal uren zon: 1 norm 1 tot 5 gparï®11 b°- veer nl^aa i max.-temp.: van onge- aormaahTn3 W 3 Sraderl boven "an min "P een droge periode 40 procent 61 droog etmaal: christelijke partijen in de hand, met de woorden: „Hier staat lettterlijk dat de gemeenteraad volgens de V.C. P. meer inspraak moet hebben in het vestigen van nieuwe industrieën, en nu ontkent u dat". Ook over een herhaaldelijk ge stelde vraag betreffende he t in leven roepen van zogenaamde wijk- of dorpsraden kwam geen positief ant woord. Sommige kandidaatraadsleden gingen hier wel op in, maar ge bruikten steeds met nadruk de term „Wat mij persoonlijk betreft", enz. Een uitspraak van de fractie als ge heel kwam niet naar voren. Verder bleek ook in deze vergade ring de vrees te bestaan dat Zaam slag, eenmaal ingedeeld bij Terneu zen, ten achter gesteld zou worden. Men gebruikte als voorbeeld het reeds lang bij Terneuzen gevoegde dorp Sluiskil. De heer Ramond wees erop dat de vraag naar woningen in de centrumgemeente Terneuzen gro ter blijft dan in Sluiskil. Het ge meentebestuur van Terneuzen had in Sluiskil veel woningen willen bou wen, maar de vrees was dat er dan een aantal leeg zou blijven staan. De heer G. Meert uit Terneuzen gaf daarvoor een uiteenzetting van het ontstaan van de samenwerking van de drie christelijke partijen, wat tenslotte resulteerde in een gezamen lijke lijst. Hij rekende op acht tot tien zetels in de nieuwe raad, en dus een sterke rechtse fractie waar ter dege rekening mee gehouden moet worden. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) MIDDELBURG Tachtig jonge lieden hebben gisteren bij het Mid delburgse stadhuis en bij de abdij, waar het provinciaal bestuur huist, gedemonstreerd voor een kunstijs baan in Zeeland. Spandoeken en leuzen onderstreepten hun eisen. Hun leeftijd: 9 tot 12 jaar. Het resultaat van hun actie is, dat zij volgende week maandag met het provinciaal bestuur zullen gaan praten over hun eisen betreffende een kunstijsbaan. Het initiatief voor deze demonstra tie werd genomen door de elfjarige Marlieske Steenaard, leerlinge van de Zeeburchschool in Middelburg- Zuid, nadat eerder jongens uit Vlis- singen in een jongerenprogramma op de televisie de wens hadden uitge sproken voor een kunstijsbaan in Zeeland. Een wens, die deze week ook in de Middelburgse raad werd geuit. Van haar onderwijzer, de heei J. Korstanje, kreeg ze toestemming met haar klas over een eventuele de monstratie te praten. Dat gebeurde allemaal officieel en democratisch. Nadat de klasgenoten in meerderheid zich uitspraken voor actie, werden leiders gekozen en gestemd, waai naar toe te gaan. Het doel werd het Middelburgse stadhuis. Marlieske Steenaard, niet voor een kleintje vervaard, vond, dat een groepje van één school te weinig inbreng zou hebben, waarop zij con tact opnam met andere Middelburgse lagere scholen. Woensdagmiddag was het dan zo ver. Met spandoeken, waarop leuzen als „Zonder dralen komen wij een kunstijsbaan halen" en „Wij willen een kunstijsbaan, want in heel Zeeland is er geen één", toog men naar het stadhuis, waar men tevergeefs aan de deur klopte. De jongelui hadden de verkeerde ingang te pakken. Allerminst uit het lood geslagen toog men vol goede moed naar de Abdij, waar tenslotte de hoogste heren zetelen. Tevergeefs werd op de deur van de ambtswoning van de commissaris der koningin gebonsd: hij was niet thuis. Hierop werd een andere deur gekozen, die van de provinciale bi bliotheek, waar men de jongeren weinig verder kon helpen. Tenslotte besloot men, belust op concrete resul taten, een grote bronzen deur te openen, die toegang gaf tot de kan toren van de provinciale griffie. „Daar zijn we gewoon binnenge drongen," vertelt een der leiders, Cas Dekker (12). „We werden er weg gestuurd, maar een paar mochten toch met een meneer praten." Deze „meneer" bleek niemand anders dan gedeputeerde A. L. van Geesbergen, die de jongeren uitnodigde, om vol gende week maandag met een groepje per school één leerling nog eens verder te praten. „Je kunt hier helemaal niet fat soenlijk schaatsen," zo licht de twaalfjarige Stella Overheid de mo tieven van de actie toe. „Als het eens vriest, is het ijs niet goed," vult Peter Pepermans (12) aan. Over de plaats voor de kunstijs baan hebben ze uitgesproken ideeën. „Bij het nieuwe overdekte zwembad. Daar zijn genoeg oude woningen, die wel gesloopt kunnen worden," vindt de praktische Henk Kasteleijn (10). Ze zijn vol goede moed voor het a.s. gesprek met het provinciaal be stuur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „In de komen de vier jaar zie ik als voornaam ste taak de groepskernen die na de herindeling ontstaan, tot één gemeente te maken- Het wan trouwen dat nu heerst t.o.v. Ter neuzen bij de irwoners van Zaam slag, Biervliet en Hoek, moet worden omgezet in vertrouwen". Aan het woord: de heer P. J. Huijbrecht (45), lijsttrekker voor de Partij van de Arbeid in de nieuwe gemeente Groot-Terneu- zen. „Om dat te bereiken, moeten we naar de mensen toegaan. We moeten ze regelmatig opzoeken en hun wensen aanhoren. Dit is be" langrijk. Nu even voor de verkie zingen hebben wij dat wens-ins genoemd. De naam is niet belang rijk. Als het contact er maar is. Dat heeft bovendien het voordeel dat je later direct verantwoorde lijk voor je daden gesteld kan worden. Je kunt als raadslid niet alleen maandelijks in de groene stoel gaan zitten en het daarbij laten. Je daadwerkelijk inzetten is een eerste vereiste, al gaat daar nog zoveel tijd in zitten", aldus de heer Huybrecht die op 6 januari van dit jaar met een vrij grote meerderheid door zijn oar- tijleden als lijsttrekker werd aan gewezen. De heer Huijbrecht, in het dage lijkse leven (nog) sluismeester, doet al twaalf jaar actief aan ge meentepolitiek. Van geboorte .3 hij Zeeuw, maar hij groeide in Rotterdam op. In 1947 kwam hij naar Terneuzen, waarvan hij de stormachtige ontwikkeling van het provincie-dorp, zoals hij het zelf uitdrukt, op de voet heeft gevolgd Op maatschappelijk terrein heeft de PvdA-lijsta-anvoerder vanuit zijn functie als raadslid, ruim schoots zijn snoren verdiend. Van uit een zeven jaar geleden op po ten gezette algemene stichting So ciaal Cultureel Opbouw Werk zijn tal van andere stichtingen voort gekomen, die zowel op maatschap pelijk als cultureel terrein in de groeiende gemeente Terneuzen broodnodig bleken. Op dit moment heeft de heer Huijbrecht bemoeienis met twee werkgroepen: de kindercrèches en recreatieve sport. Trouwens, be sturen is een hobby van hem, meer nog het opbouwen. Mis schien komt er straks iets voor hem uit de bus om deze hobby als dagtaak uit te oefenen. „Terneuzen is uit zijn krachten gegroeid en met de gemeente le raad. Iedereen meent het goed, maar ja, in het verleden moesten we kiezen of delen. Op korte ter mijn moest te veel worden ge daan om de vraag van de hier gevestigde industrieën, wat be treft woonruimte en andere voor zieningen, bij te houden". „Tijd en geld ontbraken om er een leefbare gemeenschap van te maken. Dat ogenblik is volgens mij nu wé] aangebroken. We zijn hier aan het plafond van ons kun nen. In het verleden hebben wij mijn mede-fractiegenoten en ik steeds getracht begrip voor wat men nu pleegt welzijn te noe men, te kweken. Een klein voor beeld: er werd enige tijd geleden anderhalve ton uitgetrokken voor parkeergelegenheid aan de Heren gracht. Een in onze ogen niet zo'n dringende zaak omdat daaT vlak in de buurt voldoende ruimte voor auto's aanwezig is. Dat geld had veel beter in de sociaal-culturele sfeer bij de opbouw van onze nieuwe wijken gestopt kunnen wor den. Tijdens een raadsvergadering komt zoiets er niet luidelijk uit, maaj- ih zie dat toch als een standpunt vanuit onze ideologie", aldus de heep Huijbrecht. Als prognose wat betreft het aantal te behalen zetels op 25 fe bruari a.s., denkt de PvdA-lijst- aanvoerder aan acht plaatsen- Dit aanta] baseert hij op de door de PvdA behaalde resultaten tijdens de laatste Tweede Kamer-verkie zingen. Tot slot dit: de samenwerking van de drie confessionele partijen (KVP, AR en CHU) in Terneuzen ziet de heer Huijbrecht als een soort noodsprong. „Vooral nu er een KVP-er de lijst aanvoert, kan dat een terugslag betekenen, mede gezien de activiteiten van de PPR in dit gebied". P. J. Huijbrecht. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Brigade-generaal C. Ros heeft gisterochtend in aanwezigheid van vele militarie en burgerlijke au toriteiten het nieuwe regionaal ten trum van de Koninklijke Landmacht geopend, dat is gevestigd in het voor malige militaire kledingmagazijn aan de Halstraat. Het RIC Breda, dat een wervings- gebied heeft dat zich uitstrekt over geheel Zeeland en het grootste deel van Noord-Brabant, stelt zich ten doel voorlichting te verstrekken aan personen en instanties over allerlei zaken die betrekking hebben op de militaire dienst. Het informatiecentrum dat onder leiding staat van kapitein J. G. Kooi- stra, behandelt o.m. zaken die ver band houden met studiemogelijkhe den in dienstverband, ko-rtverband- vrijwilligers, de mogelijkheden die er zijn voor technische specialisten, maar het informeert ook over andere vra gen en problemen die verband hou den met de dienstplicht in het alge meen. In dit opzicht functioneert het cen trum als een soort militair beroeps keuzebureau. Vanuit het centrum worden ouders die daarvoor belang, stelling tonen geïnformeerd over de mogelijkheden die er in dienstver band voor hun kinderen zijn, er wordt documentatiemateriaal ver schaft, sollicitanten worden ontvan gen en voorgelicht, maar de selec tie en plaatsing blijven plaatsvinden in Den Haag. Brigade-generaal C. Ros, die het RIC openstelde door een lichtpla- teau te ontsteken, betrok in zijn ope ningstoespraak de vraag wanneer een dienstplichtig leger zou kunnen wor den vervangen door een beroepsle ger. Voorlopig zal daar geen sprake van kunnen zijn, omdat Nederland vastzit aan bondgenootschappelijke verplichtingen. Het vriistellingsbe- leid, de hogere keuringseisen en de verkorting van de diensttijd hebben gevolgen voor de bezetting van die (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In Amsterdam is een persconferentie gehouden door een groep jonge mensen die zich het Aluminiumcomité noemt. Dit comité steunt onder meer op een aantal Surinaamse verenigingen in Nederland. Het stelt zich ten doel te protesteren tegen de vestiging van de Péchiney-aluminiumindustrie in het Sloegebied en te pleiten voor Nederlandse bijstand om te komen tot een nationale Surinaamse alu miniumindustrie Het comité zegt dat de bauxiet, de grondstof voor de fabriek bij Vlis- singen, afkomstig is uit Suriname en tegen te lage prijs geleverd zal worden. Door het bouwen van een nationale aluminiumindustrie in Su riname wordt werkgelegenheid ge creëerd in dit land, waar het per centage werklozen tussen de 20 en 30 schommelt. Dan komt een einde aan de uitsluiting door buitenlandse partijen. Een der regreingspartijen de Progressieve Nationale Partij heeft dit denkbeeld in het programma en het staat zelfs in het regeringspro gramma, zo zegt het comité. Er is echter weinig reden te veronder stellen dat deze regering een an dere koers gaat volgen dan vroegere regeringen. Daarom overweegt het Aluminiumcomité contact op te ne men met de extreem linkse partij van dr Bruna. Ook wil men de Nederlandse vakbeweging inscha kelen. Het comité heeft een telegram aan de voorzitter van de Tweede Kamer gezonden met de volgende inhoud: „In verband met de be spreking van de begroting van mi nister Bakker in de Tweede Kamer eist het Aluminiumcomité voor de reeds vijftig jaar durende bauxie- exploitatie van Suriname herstel betalingen aan dit land in de vorm van de vestiging van een nationale Surinaamse aluminiumindustrie". Verder is een brochure uitgege ven, die gewijd is aan de eisen die men stelt. Op 23 februari wordt 's-avonds een demonstratieve bij eenkomst gehouden in de Oudeman- huispoort in Amsterdam. (Wij tekenen hierbij aan dat de mogelijke Péchiney-vestiging in het Sloe haar bauxiet zal gaan betrek ken uit Australië en Frans-Guyana. Red.). posten waarvoor vakkennis nodig is. Om dit probleem op te vangen is al enige jaren geleden begonnen met het z.g. project technische specialisten, dat in vrijwillig verband de moge lijkheid biedt om in rijkstjjd een of ficieel civiel erkende vakdiploma': te behalen. Volgens generaal Ros bestaat er veel belangstelling voor dit project, In deze sectoren blijft een aantal vak mensen broodnodig. Werving en het aantrekken van personeel blijven za. ken waarvoor de Landmacht zich ter dege moet blijven inspannen. In het kader van dit problematiek moet de vestiging gezien worden van een achtttal regionale informatie centra die het hele scala van mogelijkhe den binnen het dienstverband in hun verzorgingspakket opnemen. Sinds gisteren hebben Noord-Bra bant en Zeeland in Breda de be schikking over een dergelijk centrum, BREDA (ANP) De directie en commissarissen van de Verenigde Nederlandse brouwerijen Breda-Oran- jeboom N.V. hebben besloten per oktober 1970 het complex van de Amstelbrouwerij te Helmond te ko pen. Deze aankoop gebeurt door de dochteronderneming N.V. Limonade- fabrieken „Sparks" van de N.V. Bier brouwerij „De Drie Hoefijzers" in Breda. Deze vennootschappen beho ren tot het concern van Allied Bre weries Ltd. De sterke groei van de omzetten, met name in de sector frisdranken kan door deze aankoop voor geruime tijd worden opgevangen, terwijl me de de mogelijkheid tot rationalisatie en uitbreiding van de produktie van de verschillende produktgroepen wordtj verkregen. Een belangrijk deel van de aanwe zige gebouwen en apparatuur kan, zij het met enige aanpassingen, voor de beoogde produktie ter plaatse worden gebruikt. Het gemeentebe stuur van Helmond heeft alle mede werking toegezegd, in het kader van het behoud en uitbreiding van de plaatselijke werkgelegenheid, aldus een communiqué van Breda-Oranje boom. Van de zijde van Heineken wordt nog meegedeeld, dat de produktie van Amstelbier per 2 oktober 1970 door de Amstelbrouwerij te Amster dam zal worden overgenomen. Het feit dat in het complex soortgelijke bedrijfsactiviteiten zullen worden voortgezet heeft voor de werknemers het voordeel, dat zij naast het aan bod om in de Heineken's brouwerii tc 's Hertogenbosch werkzaam te kunnen zijn, nu ook ongeveer gelijk werk in Helmond zullen kunnen vin den, terwijl daarnaast de indertijd gedane investeringen in gehouwen en apparatuur door deze overname tot hun recht komen. De in verband met de overplaatsing van het bedrijf reeds met de vakbon den en ondernemingsraad overeenge komen regelingen ter sociale begelei ding blijven onverkort van krac1 (Vervolg van pagina 1) Afgaande op de foto's, die woens dagmorgen per ijlbode naar het Rijks bureau Kunsthistorische Documenta tie in Den Haag zijn gebracht, is van die zijde meegedeeld, dat in elk ge val van het op koper geschilderde werk van David Teniers, groot 63 bij 49 cm, voorstellende een grot, wordt aangenomen dat het echt is. Het schilderij, zo heeft het rijksbureau weten te achterhalen, was in 1967 eigendom van een particulier in Frankfurt. De op het «aneel geschilderde Abraham Janser (118 bij 191 cm), voorstellende „de dood van Lucretia of Panthea", behoorde in 1950 nog toe aan een particulier in Zwitser land. Het stuk, dat wordt toegeschre ven aan de Fluwelen Breughel (47 bij 65 cm groot), op paneel geschilderd en voorstellende het „Bacchusfeest" kon tot dusver nog niet worden thuis gebracht. Dat was evenmin het ge val bij de potloodtekening van J. L. Israëls (37 bij 27 cm), voorstellende „vrouw met hoed". Hoewel dit laat ste stuk, als enige, is gesigneerd, twij felde het Rijksbureau Kunsthistori sche Documentatie, afgaande op de foto, toch aan de echtheid, omdat het zou afwijken van de stijl van Jozef Israëls. De Abraham Jansen en Flu welen Breughel zaten niet in een lijst, de David Teniers was wel ingelijst evenals de tekening, die achter glas zit. Op enkele van de stukken wer den Duitse Zollscheinen (stempels) aangetroffen. „Het wachten is nu op het onder zoek van Interpol dat op het ogenblik in West-Duitsland volop gaande is", aldus hoofdinspecteur Verhagen, die niet uitsluit met deze onverwachte vangst een araad in handen te heb ben gekregen van een bende inter nationale handelaars in kunstwerken. „Wij houden er rekening mee, dat de kunstwerken afkomstig kunnen zijn uit joods kunstbezit in de tweede wereldoorlog maar wij kunnen daar over uiteraard nog niets zeggen. In terpol in West-Duitsland is echter wel op deze mogelijkheid geattendeerd", aldus hoofdinspecteur Verhagen. David Teniers werd in 1582 te Antwerpen geboren en overleed in 1649 Hij zou schilderles gehad heb ben o.m. van Rubens Hij reisde veel o.a. naar Italië. Hij schilderde voor namelijk religieuze stukken in ro mantische trant. Jan Brueghel, bijgenaamd Fin- welen Brueghei, leefde van 1568 tot 1625. Hij verbleef lange tijd in Italië. Hij muntte uit in het schilderen van landschappen, bloemen, dierstukken, allegoriën en mythologische onder werpen. Jozef Israëls werd geboren te Groningen in 1824 en'overleed in 1911 Hij werkte in Amsterdam en Parijs en werd vooral geïnspireerd door historische onderwerpen en werd later de schilder en tekenaar van het arme volk (vissers). Rem brandt heeft op zijn werk grote in vloed gehad Abraham Jansens werd in 1576 te Antwerpen geboren, waar hij in 1633 ook overleed. Hij was een leer ling van Jan Snellink en een van de krachtigste en meest persoonlijke ta lenten van zijn tijd. Ook hij verbleef geruime tijd in Italië.

de Stem | 1970 | | pagina 3