d: oep ntochoc POLITIE STUIT OP MYSTERIEUZE SCHILDERIJENHANDEL Dubbele tip leidt naar kostbare doeken andaag in BRANDT EN STOPH GAAN PRATEN Hartpatiënt roept op tot schriftelijk protest J f de DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Vrijstelling voor bouw vakkers lichting '70 DE STEM itm lekker lui Treffer 1972 L-dik Vorst en sneeuw op de vlucht Zouttekort in opgeheven Franse politie arresteert vermoedelijke daders moord taxi-chauffeur dioczèlfook zig is? Alléén an heeft'ten Dij u thuis, ist dagelijks! ere :olade drank lancfse pucijners editie voor m W" 'II- Nóg twee Duitsers met pokken Bondskanselier: „Laten we zoeken naar dat wat verbindt Margarineprijs in België omhoog MIJN EN MUNITIE IN ééN HAVEN BIJEEN W oonf orensen- belasting in Veere 20 pet. Nieuwe „Eend" is sneller én sterker Naasl Ige. ief bij de melkhandel 'nfifi-produkt literblik 69 110e jaargang no. 26356 ZEELAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 donderdag 19 febr. 1970 WEERBERICHT Neerslag Aanvankelijk opklaringen; later van Het westen uit bewolking, overgaand in sneeuw of ijzel. Mid- dagtemp. om of boven vriespunt, KANTOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 Dit schilderij van David Teniers wordt beschouwd als het meest waarde volle van de vier. Meergenoemd Rijksbureau trekt de echtheid ervan niet ln twijfel en achterhaalde dat het stuk in 1967 toebehoorde aan een parti culier in Frankfurt. Dit is het schilderij: „De dood van Lucre- tia of Panthea" toegeschreven aan Abraham Jansens. Het Rijksbureau Kunsthistorische Do cumentatie in Den Haag stelde vast dat dit schilderij in 1950 nog in Zwitsers particulier bezit was. Het „Bacchusfeest" is de titel van dit op hout geschilderde kunstwerk, dat wordt toegeschreven aan Jan Brueghel, bijgenaamd de Fluwelen Brueghel. Het is bijzonder lieflijk van toon. De potloodtekening, achter glas en gevat in een zwaar beschadigde goudkleurige lijst, is gesigneerd met J. L. Israels. Het koperen plaatje onder op de lijst vermeldt behalve de naam van Israels nog: Ecole Hollandaise, „La Modiste". DEN TOOM (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister W. den Toom van Defensie gaat dienstplich tigen van de lichting '70, die thans werkzaam zijn in de bouw, vrijstel ling geven. Den Toom heeft hiertoe besloten op verzoek van bouwminis- ter Schut. De desbetreffende ministeriële be schikking komt in .grote lijnen over een met die, welke destijds gold voor I bouwvakarbeiders van de lichtingen 1964 tot en met 1967 en sluit aan op de mededelingen, welke minister-pre- sident P. J. S. de Jong eind januari over dit'onderwerp heeft gedaan. Dit houdt in, dat voor vrijstelling ffl aanmerking komen dienstplichti gen van de lichting 1970, waarvan de eerste oefening nog niet begonnen is en die goedgekeurd zijn voor de mi- htaire dienst; werkzaam zijn als bouwvakarbeider in de nieuwbouw van woningen, waaronder mede be grepen de woningfabrieken, in Ne derland ten tijde van het indienen van de aanvraag om vrijstelling. On- der bouwvakarbeider" wordt in dit verband verstaan: tariefcalculator, aroeidsanalyst, opzichter, adjunct-op- «ehter, tekenaar, uitvoerder, adjunct- dttvoerder, metselaar, voeger, beton- «7 tegelzetter, terrazowerker immerman, schilder, loodgieter, eten, dakdekker en centrale erwarmingsmonteur; in het bezit seh fan-ee? diploma of een getuig- indien zij werkzaam zijn in s»i„ ,oeP> waarvoor diploma's of I LT^riften bestaan. Is dit niet vprifi <ian moet in de werkgevers- .fn? worden aangegeven hoe ziirv ZlJ m bouwvak werkzaam ver l?en verklaring van hun werkge- dat 7„nne? overleggen waaruit blijkt niem,,vfe n bii voortduring in de land7*7W van woningen in Neder- werkzaam zal laten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In de kluis van het Bredase politiebureau zijn sinds dinsdagavond drie schilderijen en een potloodtekening zuinig opgeborgen. Al ze echt zijn„we hebben nauwelijks redenen om daaraan te twijfelen", zegt hoofdinspecteur F. Verhagen dan heeft de Bredase politie voor een waarde van een slordige miljoen gulden onder haar hoede. De schilderijen, toegeschreven aan resp. David Teniers, de Fluwe len Brueghel, Abraham Jansens en de pentekening, gesigneerd door J. L. Israels, zijn dinsdagavond aangetroffen in de kofferruimte van een Citroën met Duits kenteken, die geparkeerd stond voor een pand aan de Heuvelbrink, waar op dat moment werd onderhandeld over de verkoop van de stukken. De 25-jarige Duitser It. L. uit Wiesbaden en de 24-jarige Belg J. S. uit Antwerpen zijn aangehouden en ingesloten. De politie werd dinsdagavond rond 8 uur getipt, dat er in een pand aan de Heuvelbrink gestolen goederen, o.a. schilderijen, voorhanden zouden zijn en dat over de verkoop daarvan onderhandelingen werden gevoerd. Maar toen de politie bij het bewuste pad aankwam, was het er donker en er was kennelijk niemand aanwezig. „We dachten met een grap te doen te hebben en keerden onverrichter- zake terug", aldus hoofdinspecteur Verhagen. Een uur later belde dezelf de tipgever opnieuw met hetzelfde verhaal en voegde eraan toe, dat er een Duitse wagen voor het pand stond, die de aandacht van de politie waard zou zijn. Opnieuw trok de politie naar het pand aan de Heuvelbrink, waarvan de bewoners nu wel aanwezig waren alsmede twee mannen, een Duitser en een Belg. In de woning werd ech ter niets aangetroffen dat voor de politie „interessant" zou kunnen zijn, maar dat werd anders toen de Duitse wagen, die voor de deur stond, wat nader werd bekeken. In de koffer ruimte trof de politie de vier kunst werken aan. Volgens verklaringen van de bewoner van het pand, R. P, D. genaamd, waren de stukken voor 150.000,te koop aangeboden. „We hadden toen voldoende motieven om in te grijpen", aldus hoofdinspecteur Verhagen. De Duitser en de Belg en ook de bewoner van het pand wer den aangehouden, de schilderijen in beslag genomen. Interpol werd ingeschakeld als mede het Rijksbureau Kunsthistori sche Documentatie in Den Haag. „Het vermoeden was gerechtvaardigd", al dus hoofdinspecteur Verhagen, „dat de stukken in West-Duitsland gesto len waren, te meer omdat in de wagen nog een pakket foto's van kunstwer ken w.o. die welke in de kofferruim te waren gevonden, werd aangetrof fen. Hoogstwaarschijnlijk zijn de kunstwerken afkomstig uit particu lier bezit. De aangehouden Duitser en Belg verklaarden via verschillende tussenpersonen in het bezit te zijn gekomen van de schilderijen en dat ze ermee naar Nederland waren ge komen om hier en daar eens te pol sen wat ze zouden kunnen opbren gen. Het was een verhaal waaraan wij geen waarde konden hechten". Om dat de bewoner van het bewuste pand aan de Heuvelbrink niets ten laste kon worden gelegd, is deze gister morgen op vrije voeten gesteld. Demonstratie vol vergissingen voor kunstijsbaan in Middel burg. Pagina 3 E.E.G.-landbouwministers kun nen het niet eens worden. Pagina 13 Kamerlid Geert Ruygers, groot pionier voor ontwikkelingshulp, overleden. Pagina 15 Het moreel van de Britse po- tiemannen is nog nooit zo laag geweest. Pagina 16 Ottenbros blijft leider in Ronde van Andalusië. Pagina 17 Het beroemdste filmpaar van Italië leeft als een stel trappis ten. Pagina 19 Au-pair meisjes in Engeland: jaarlijks zo'n 18.000. Tussen Haakjes. Pagina 21 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Na vandaag is het afgelopen met het winter weer. Een nieuwe actieve de pressie, die vandaag aanvanke lijk wat sneeuw en ijzel brengt, gaat daarna regen en zachte lucht naar' ons land voeren. De temperatuur zal tegen het week einde tot 4 a 7 graden boven het vriespunt komen. De vorst wordt in de komende dagen door deze grote depressie-activi teit tot diep in Europa terugge dreven. Wij zitten echter nog met een laag sneeuw, die nog moet smelten. Dat neemt een paar dagen in beslag, maar wel licht is er tegen zondag weinig van de winter meer overgeble ven. Wel kan er vandaag tijde lijk nog sprake zijn van gladde wegen, doordat in het grensge bied van vorst en dooi verschil lende neerslagvormen voorko men. Het aantal vorstdagen in deze winter bedroeg in Brabant ongeveer 50, in Zeeland ruim 38, in Noord-Nederland bijna 70. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO In 1972 zal er geen tekort aan strooizout in Nederland meer zijn. De Koninklijke Zout Indu strie zal dan een tweede zoutfabriek (capaciteit één miljoen ton per jaar) in gebruik nemen. Dit heeft de direc teur van het bedrijf, drs. J. van den Driest, laten weten naar aanleiding van het enorme tekort aan strooizout dat deze winter is ontstaan. Volgens drs. Van den Driest zal in 1973 zelfs een derde fabriek van strooizout in gebruik worden genomen. (Vervolg op pag. 3, MESCHEDE (AP) In Duitsland zijn weer twee nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. De twee nieuwe zieken zijn een vrouw van 89 en een man van 75 jaar, die thans, samen met de andere 15 patiënten, worden behandeld in een ziekenhuis in Noordrijn-Westfa- len. STOPH BRANDT (Van onze redactie buitenland) BONN Bondskanselier Willy Brandt zal in de tweede of derde week van maart als eerste Westduitse regeringsleider naar Oost-Berlijn reizen voor overleg met zijn Oostduitse collega Willy Stoph. Dit heeft de Westduitse regerings woordvoerder, Conrad Ahlers, giste renmorgen na afloop van een kabi netsvergadering bekendgemaakt. Stoph had op 12 februari Brandt uitgenodigd op 19 of 26 februari naar Oost-Berlijn te komen, ln zijn ant woord stelt Brandt voor tussen 23 en 27 februari op ambtelijk niveau het Duitse topoverieg voor te bereiden. Voortzetting van de correspondentie noemt Brandt „ondoelmatig". Brandt zegt in zijn brief aan Stoph o.m.: „Een begin met de normalise ring van de betrekkingen tussen bei de staten in Duitsland zal een weder zijdse bijdrage tot ontspanning en tot de veiligheid in Europa betekenen. De tijd lijkt mij rijp om een poging te ondernemen, dat wat scheidt naar de achtergrond te verplaatsen en te zoeken naar dat wat verbindt." Het overleg, zo heeft Brandt geëist, moet zonder voorwaarden vooraf worden gevoerd. De fractie van de in de Westduitse oppositie zijnde CDU/CSU heeft zich achter het besluit van Brandt gesteld voor het overleg met Oost-Duitsland. Zij waarschuwt de bondsregering echter „dit overleg niet te laten ver smelten met de eis van de volken rechtelijke erkenning van de DDR". (Van een onzer verslaggevers) ST.-GILLIS - HULST De Fran se politie heeft in het plaatsje Pont- arlier bij de Frans-Zwitserse grens de vermoedelijke daders van de moord op de zestigjarige Belgische taxichauffeur G. de Lange aangehou den. Het zijn de negentienjarige J. de G„ uit Ossendrecht en de 21-jarige E. V„ oud-inwoner van St..GiIlis, in welke gemeente zaterdagmorgen de auto met het stoffelijk overschot van de chauffeur werd gevonden. De twee mannen werden sinds dinsdag door de Belgische politie ge zocht. Naar verluidt heeft het twee tal na de arrestatie de moord op de taxichauffeur meteen bekend. Beide verdachten werden in Frank rijk op heterdaad betrapt, toen ze een diefstal wilden plegen. Ze kon den zich niet legitimeren, maar in hun zakken trof de politie nylonkou sen aan die vermoedelijk als masker bij eventuele volgende misdrijven hadden moeten dienen. (Vervolg op pagina 3) (Van onze correspondent) Een kg margarine wordt in België 3 frank duurder. Margarine is een van de produkten, die de index der kleinhandelsprijzen in België bepa len: wanneer deze index stijgt wor den lonen en pensioenen aangepast. (Van onze correspondent) ZEEBRUGGE Met een „leven de" Duitse vliegtuigmijn aan boord voer gisteren de vissersboot „Pacem in Terris" de haven van Zeebrugge (België) binnen, waar juist op dat ogenblik een Britse boot 200 ton mu nitie aan boord nam. Na een milde paniek bij de haven autoriteiten werd de vissersboot naar het uiteinde van de pier verwezen. Voor het laten exploderen van de mijn is het wachten op een minder woelige zee. (Van een onzer verslaggevers) VEERE De mensen die in Veere wonen doch eiders hun werkkring hebben, zullen in het vervolg een zo genaamde woonforensenbelasting moeten betalen ter hoogte van 20 pro cent van de huurwaarde van de door hen bewoonde huizen. Veere kende reeds een woonforen senbelasting (sindr 1966), doch deze bedroeg tot dusverre 15 procent van de huurwaarde. De financiële positie van de gemeente maakt het noodza kelijk deze belasting te verhogen, zo hebben b. en w. de raad meege deeld. In de vergadering van 20 fe bruari komt het voorstel in behande ling. De meer-opbrengst van deze soort belasting wordt op 4.000, per jaar geraamd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 2 C.V. oftewel „lelijke eend" krijgt een snellere broer, de 2-C.V.-4 genaamd. Deze auto krijgt de technische uitrusting van de Dyane 435, hetgeen betekent 'n 435 cc sterke motor met een vermo gen van 26 pk, homokinetische aan- drijfkoppelingen en een verfraaid in terieur. De 2 C.V.-4 kan volgens een opgave van Citroën een snelheid bereiken van 102 km/u. Het brandstofverbruik schommelt tussen de 1 op 19 en 1 op 20. De nieuwe wagen gaat f 4395 kos ten. De gewone lelijke eend blijft normaal leverbaar tegen een prijs van f 4190. In de Dyane-serie krijgt de Dyane-6 een even sterke motor als de Ami-8 met een vermogen van 35 pk. (ADVERTENTIE) weekenders en shirts (Van een onzer verslaggevers) BREDA De heer H. S. Fievet uit Breda wil alle patiënten die lij den aan een hart- of vaatziekte op roepen tot een schriftelijk protest, dat hij met enige tam-tam wil aan bieden aan de regering. Dit naar aanleiding van een regeringsbesluit om de uitbouw van een speciale operatie-afdeling in het Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam voor twee jaar op te schorten. De kosten er van zijn overigens niet meer dan drie miljoen gulden. „Ieder gezond mens", aldus de heer Fievet, „kan door acties, zoals demonstraties en protestmarsen, kracht bijzetten aan zijn argumen tatie. Dat is voor ons lichamelijk onmogelijk. Maar dat wil niet zeg gen dat er geen andere wegen zijn. Daarom wil ik al mijn mede-patiën ten, lijders aan hart- en vaatziekten, oproepen, mij hun naam en adres toe te zenden om, na gezamenlijk overleg, langs andere wegen onze wensen en noden kenbaar te ma ken". De heer Fievet tekent daarbij aan, dat men vergeel dat vele hartpa tiënten door hun kwaal volkomen naast de maatschappij staan, dat er gebrek is aan medewerking van re geringszijde en dat er voor deze pa. tiënten door anderen maatregelen genomen worden „levensgevaarlij ke beslissingen" waarover hun me ning niet wordt gevraagd. Daarnaast zijn er sociale noden bij deze pa tiënten en hun gezinnen, die vol komen worden genegeerd, aldus de heer Fievet. Hij zegt in zijn oproep: „Wij moe ten als Nederlanders eisen: meer inspraak, research en geldelijke steun van de regering voor verbe teringen in onze toestand langs operatieve en revalidatieve weg". We hadden een gesprek met de heer Fievet, die zelf een van de 150 patiënten is, die in Rotterdam op een wachtlijst staan voor een operatieve ingreep. Er kan op het ogenblik echter maar één zo'n ope ratie per week worden verricht. Voor het gesprek verwijzen we naar pagina 16 in dit nummer. Het adres van de heer H. S. Fievet is: Hendrik Beriagestraat 122, Breda. I .'IV.V 'l\ -V, V»'

de Stem | 1970 | | pagina 1