BRABANT EN ZEELAND HET EERST UIT DE SNEEUWELLENDE Dooi breekt door: winter blaast de aftocht Nieuwe bestuurs vorm voor hoger onderwijs DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM Gevaar voor verdroging Braakmanpolders RITUELE MOORD IN V.S. andaa^ in Christina 23 jaar Mirage-fabriek bij Athene? Een greep uit onze vakantie gidsen na inpoldering van schorren voor dow-uitbreiding in voorontwerp van wet trek invers brood? leerstoelen editie voor zeeland mensen in Dertig januari verdronken Limburgse wint half miljoen in Duitse Lotto Veel fracturen Wali DE MAGNEETnv ASVA onthoudt medewerking \\\j/ varopa eten héél pak 69c IlOe jaargang no. 26355 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 woensdag 18 febr. 1970 WEERBERICHT WEERBERICHT Dooi zet door Van het zuidwesten uit opWafin» gen met slechts hier en daar een bui. Dooi zet flink door. Tempera^ turen overdag even boven nul. HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 Aan onze abonnees. I In verband met de huidige weersomstandigheden vragen wij begrip voor de problemen I waar onze chauffeurs en be- zorgers(sters) voor gesteld wor den om De Stem tijdig bij u be- zorgd te krijgen. Wij zullen alles doen om ver traging te voorkomen, doch het is mogelijk dat desondanks de bezorging vertraagd wordt. De Directie. PARIJS (DPA) De Franse vlieg tuigfabriek Dassault, die de Mirage- jachtbommenwerpers vervaardigt, is volgens „Le Monde" van plan, een vliegtuig- of montagefabriek neer te zetten in een voorstad van Athene. Het blad meldde dinsdag voorts, dat de Griekse regering pas over enige tijd een besluit zal nemen over de aankoop van 20 tot 30 Mirages. Een dergelijk contract zou min of meer aan de bouw van een vliegtuigfabriek in de omgeving van Athene worden gekoppeld. HAARLEM (ANP) In de maand januari zijn volgens de gegevens van de koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen in Ne derland dertig mensen door verdrin- king om het leven gekomen. Dertien kwamen om doordat zij in een auto te water raakten en eveneens dertien waren slachtoffer van het ijs. Zeven I ran de laatste dertien waren kin deren. TEGELEN (ANP) Het gezin I van de groothandelaar in dran ken H. Teeuwen uit de Betouw- I straat in Tegelen is, naar eerst gisterochtend in ruimere kring bekend is geworden, dit week einde in één klap ruim f 500.000 rijker geworden. Mevrouw Teeu wen had namelijk de zes cijfers, die zaterdag prijsbepalend waren I voor de hoofdprijs in de „West- duitse Lotto" feilloos op het for mulier ingevuld. Het kantoor van de Lotto in Keulen heeft de grote winst van de familie be vestigd. (Van onze verslaggevers) BREDA - GOES - TERNEUZEN Na ruim een week on afgebroken winterweer met zware sneeuwstormen en voor deze tijd abnormaal koude nachten, is gistermiddag vanuit het zuidwesten de dooi ons land binnengetrokken. Reeds gisteravond was er in Zeeland en Brabant één tot vier graden dooi. Juist in deze provincies viel de afgelopen week de meeste sneeuw. Gisteravond nog meldde Gilze-Rijen een sneeuwlaag van 28 centime ter, tegen slechts twee tot vijf centimeter in een groot deel van Zeeland. Een depressie is de afgelopen nacht over ons land oostwaarts getrokken. Deze ging aan de zuidkant gepaard met stormachtige wind, waarmee zach tere lucht werd aangevoerd. Boven de oceaan komt een krachtige, westelijke luchtstroom voor, die de komende dagen actieve depressies richting Noordzee brengen. Deze ontwikkeling betekent een aftocht van de winter met in de komende dagen zachtere lucht. Temperaturen tussen 5 en 10 graden zullen tot de normalen behoren. Het verkeer ondervond veel hinder van de sneeuwjachten. Hier en daar liepen treinen vertraging op omdat door stuifsneeuw deuren niet geslo ten konden worden. De bussen reden over het algemeen met veel vertra ging. Veel diensten vielen uit. Met name in Zeeuwsch-Vlaanderen waren gistermorgen enkele dorpen niet of nauwelijks te bereiken. Op de binnenwegen liepen talloze auto's vast in de sneeuw. De weg was vaak niet van de sloot te onderscheiden. Er waren veel slippartijen, maar ernstige ongelukken bleven voor zo ver gisteravond kon worden nage gaan, gelukkig uit. De verkeersgroep van de rijkspolitie in West-Brabant liet weten dat de automobilisten „voorbeeldig rustig" hebben gereden. Ze hadden overigens niet veel keus. In de steden en dorpen hadden vooral bromfietsers en fietsers het zwaar te verduren omdat de meeste fietspaden niet sneeuwvrij waren ge maakt. Voetgangers konden zich in de sneeuwstormen vaak nauwelijks staande houden. Melkbezorgers en bakkers kwamen stukken later dan normaal bij hun klanten. Sommigen adviseerden om voor twee dagen in te slaan. In enkele ziekenhuizen was het aantal mensen, dat met arm- of been breuken werd binnengebracht, gro ter dan normaal. Het St.-Ignatiuszie- kenhuis in Breda bijvoorbeeld had gisteren acht nieuwe gevallen van arm- of beenbreuken tegen vier ge vallen normaal. Voor krantenbezorgers was er, vooral in de buitenroutes, vaak geen doorkomen aan. De krant kwam daarom vaak veel later dan gewoon lijk in de brievenbus. De heer L. van Geel, directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf Bre da, deelde mee, dat men wegens ge brek aan strooizout was overgegaan op kali. „Dit was wel een stuk duurder, maar het was de enige manier om nog méér verkeersmoeilijkheden te voorkomen", vertelde hij „bij de sneeuwval van de afgelopen week werd in Breda 60 ton zout en zand (een-op-een) per strooibeurt dit is vijf uur verwerkt. Om niet in de kortste tijd door onze voorraad heen te zijn, hebben we dus kali ge bruikt. De levertijd voor strooizout door de KNZ is een lachertje. Reeds in december bestelden wij 300 ton zout. Daarvan is nu nog geen 200 ton geleverd". Het gewestelijk bestuur van de pa cifistisch socialistische partij in Lim burg heeft inmiddels aan de minister van Verkeer en Waterstaat een tele gram gezonden waarin de minister aansprakelijk en verantwoordelijk wordt gesteld voor de doden, het li chamelijk letsel en de grote materiële schade, die het wegdek tot dusver heeft opgeëist en nog zal opeisen ten gevolge van te late of onvoldoende bestrooiing van de wegen. In het te legram wordt opgemerkt, dat er nog voor drie dagen zout is, ondanks een zoutmijn in eigen land. Ons land zit echter wel vol met Leopardtanks, waar geen gehrek aan is, aldus het telegram. Italië beleeft op het ogenblik nog de ergste periode van de winter. Ha gelbuien hebben grote schade toe gebracht aan de citruscultuur van Sicilië. Hoewel in Frankrijk nog tal van dorpen zijn ingesneeuwd en door de sneeuwstormen op veel plaatsen nog geen elektriciteit is, wordt de situatie langzaamaan iets beter. Inwoner van Ossendrecht ge zocht in verband met taxi- moord. Pagina 2 EMS wil steun van gemeente Den Haag om concurrentie Het hoofd te kunnen bieden. Pag. 9 Voor automaten ligt in ons land nog een groot terrein braak. Pagina 11 Veranderingen in de Arabische wereld. Pagina 13 Zeeuwse wielerverenigingen scherper tegenover elkaar. Pagina 15 Joe Frazier opvolger van Cas- sius Clay. Pagina 14 Max Arab is geen keuterboertje Gods. Pagina 16 Straks kinderen uit een reageer buisje? Tussen Haakjes. Pagina 17 „Er werd voorbeeldig langzaam gereden", meldde de rijkspolitie. Prinses Christina viert vandaag haar 23e verjaardag. De toekomstige concert-zangeres studeert nog steeds in Canada. Max Koot maakte deze foto van haar. (ADVERTENTIE) Ziet u maar: Per K.LM. MALLORCA 8-15-ï2dg. (vlieg reis appart.v.a. f 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. f 318,- per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,- de vakantiegids ligt voor u klaar. het meest complete reisbureau Hoofdkantoor Eindhoven, Stationsplein 24, tel. 040-62787/66780; Eindhoven, Hoogstraat 183, tel. 040-24636. Breda, Passage 2, tel 01600-33552; '8-Hertogen- boach, Kolperstraat 3, tel. 04100-42128; Tilburg, Heuvelring 49, tel. 04250-34809. (Van een onzer verslaggevers) Het gevaar is niet denk- eeldig aat ,je Braakmanpolders na M inpoldering van 190 hectare horren en slikken ten noorden recreatiegebied „De Braak te ?ullen verdrogen. Weliswaar s rondom de nieuwe polder die de «f uitbreiding van Dow-Che- Proiwt herbergen een sloot ge- trn o rf maar deze ringvaart zal verdi.n°- zest"S procent van de land kunrf Va" acI|terliggende hunnen opheffen. Hoek «ai!?1 _meeSedeeld op de in gehouden districtsvergadering van het waterschap de verenigde Braakmanpolders. Het zogenaamde mosselbanken- project dat de bedijking van de Savoyaardpiaat ten noorden van de zeedijk van de Braakmanpolders omvat is ontworpen door de Neder landse Heidemaatschappij. De con cessieaanvraag van Dow-Chemical wacht op de goedkeuring van de kroon. Het is te verwachten dat de inpoldering van de schorren en slik ken nog dit jaar ter hand zal wor den genomen. Het inpolderingsplan komt binnen afzienbare tijd bij de gemeentehuizen ter visie zodat be langhebbenden daartegen bezwaren kunnen indienen. De aanleg van de nieuwe zeedijk noordwest van het watersportgebied van De Braakman is geraamd op twintig a vijfentwintig miljoen gul den. Dat van het binnendijkse werk op acht a tien miljoen gulden. Deze kosten komen voor rekening van Dow-Chemical die er echter subsi die van het departement van Eco nomische Zaken voor terugkrijgt. De aan te leggen zeedijk krijgt een hoogte van 10 meter plus NAP, de nieuwe dijk langs de Braakmanha ven wordt 8.20 meter plus ANP. De inpoldering van de schorren en slikken zal ongeveer vier jaar ver gen. Voor de ontsluiting van het nieu we industriegebied van Dow-Che mical zullen twee nieuwe tertiaire wegen moeten zorgen. De eerste verbindingsweg is momenteel tus sen de Herbert Dowweg en het dorpje Boeregat in de Nieuw Neu- zenpolder in aanleg. De andere tertiaire weg is ont worpen tussen de rijksweg in Hoek ter hoogte van de voormalige bur gemeesterswoning en de Lovenpol- der. Het is de bedoeling dat de nieuwe wegen naar Dow-Chemical later zullen aansluiten op een derde verbindingsweg die uitkomt op de rijksweg bij Biervliet (Van onze redactie buitenland) FORT BRAGG De vrouw van een Amerikaanse legerarts en de twee kleine kinderen van het echt paar zijn gisternacht in hun woning te Fort Bragg in Noord-Carolina doodgestoken, bij wat een „rituele slachtpartij door een hippie-groep schijnt te zijn", aldus de politie. De legerarts, kapitein Jeffrey MacDo- nald (26) van de zesde afdeling „Groene Baretten", is met steekwon den opgenomen in het Womack-hos- pitaal te Fort Bragg. De kapitein heeft de politie meege deeld dat vier jongeren twee blan ke mannen, een neger en een blank meisje met slappe hoeden op en kaarsen in hun hand om vier uur zijn woning waren binnengedrongen Zij hadden het gezin voor dood ach tergelaten maar de kapitein was zwaar gewond en had de politie kun nen bellen. De militaire politie vond hen, de moeder en twee kinderen dood en de vader buiten kennis. Met bloed was het woord „Pigs" (var kens) op het hoofdeinde van het bed van de ouders geschreven. De politie heeft de, omgeving afgezet. De moordpartij doet denken aan de moord op filmactrice Sharon Tate en vier anderen in augustus vorig jaar in Hollywood. Daar was op de buitendeur het woord „varken" in bloed geschreven. Leider van de hip pie-groep Charles Manson en twee vrouwelijke leden van de groep „Sla ven van Satan" zullen hiervoer 30 maart terechtstaan. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De blauwdruk voor de toekomstige bestuursstructuur van onze universiteiten enho gescholen ligt op tafel. In een voort- ontwerp van wet. Democratisering is de centrale gedachte die de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. K. Veringa, voor ogen staat. Alles met het doel „bevordering van onderwijs en weten schapsbeoefening". Haag onderhoudt. Deze beheerstop trekt voorts op alle niveaus het be heer, en daarmee de macht over on derzoek en onderwijs, aan zich. Ook wordt een verdergaande controle op de richting van het wetenschappelijk onderzoek vastgelegd. De NSR meent, dat de voorstellen van de minister de studenten dwingen hun eigen belan gen in directe acties te verdedigen. Veringa ziet de universitaire ge meenschap als een gebouw dat drie geledingen omvat: wetenschappelijk corps (hoogleraren, lectoren en we tenschappelijke medewerkers) stu denten en niet-wetenschappelijke me dewerkers. De senaat gaat verdwijnen, even als de colleges van curatoren. De universiteiten zullen worden be stuurd door universiteitsraden. Daarin zitten ook leden die niet door de universitaire gemeenschap zijn ge kozen. Colleges van bestuur, vak mensen, zullen als dagelijkse bestu ren gaan optreden. Een college van decanen, samenge steld uit de rector-magnificus en de voorzitter van de faculteiten en sub faculteiten, adviseert de universi teitsraad. De gekozen (door de decanen) rector- magnificus is duidelijk een figuur die de band onderhoudt tussen de faculteiten en dat dagelijks bestuur. De Algemene studentenvereniging Amsterdam (ASVA) heeft al laten weten, dat zij op basis van de beslui ten die door studentenvereniging in het verleden zijn genomen ten aan zien van de bestuurlijke herstructu rering niet zal meewerken aan de tot standkoming van de door minister Veringa voorgestelde bestuursorgani satie. Zij zal intussen sabotagetech- nieken ontwikkelen om deze organi satie te ondermijnen en alle krachten inzetten om te voorkomen dat Ve ringa's raden hun rol gaan spelen als aanpassers van de universiteit aan de eisen die de ontwikkeling van het moderne kapitalisme stelt. Ook de NSR (Nederlandse Studen tenraad) vindt, dat via adviesproce dures, goedkeurings- en initiatiefre gelingen en via getalsverhoudingen elke reële invloed van de studenten wordt verhinderd. In een commentaar oordeelt de NSR, dat minister Veringa in het voorontwerp de almacht legt bij de be heerstop, die alle relaties met Den (ADVERTENTIE) Vera geroosterd-vers verpakt-vers op tafel van de warme bakkers uit Tilburg DE GRIEKSE strijdkrachten „on derzoeken de mogelijkheid tot mo dernisering van hun uitrusting". Dit heeft een officiële Griekse regerings woordvoerder verklaard in antwoord op berichten dat Griekenland met Frankrijk onderhandeld over de aan schaf van 30 Mirage straaljagers DE OUD-MARINIER Roy Burke (29) is benoemd tot hoofd van de po litie in de Amerikaanse stad Cairo, waar de verhouding tussen blanken en negers gespannen is .Een neger groep voor gelijke burgerrechten vindt hem onaanvaardbaar. Het middenniveau wordt gevormd door de faculteitsraad. In die raden wordt minstens de helft van het aan tal zetels ingenomen door leden van het wetenschappelijk corps. De dage lijkse gang van zaken wordt behar tigd door het faculteitsbestuur. In de faculteiten werken vakgroe pen. Do leerstoelen verdwijnen. Voorzitter van een vakgroep is een hoogleraar of een lector. Vakgroepen kunnen samen werkgroepen vormen. Een kenmerk van het voorontwerp is de niet onaanzienlijke betekenis die door de minister wordt toege kend aan de wetenschappelijke mede werkers. Het is duidelijk dat zij in het geheel van de universitaire ge meenschap een uiterst belangrijke rol in onderwijs en research gaan spelen. De minister is voorts blijven staan op zijn stuk voor wat betreft de ver kiezingsprocedures Die zullen per ge leding plaatevinden. In het ontwerp is grote ruimte gelaten voor experi menten. Eigenlijk ziet minister Veringa die hele nieuwe bestuursstructuur als een proef. Hij stelt voor die niet langer dan 5 jaar te laten duren. (Zie ook pag. 13) Zie voor commentaar pag. II

de Stem | 1970 | | pagina 1