K Volksfront „guerrilla"- eban:„ q av" j| Palestijnse verzetsgroepen samen Regering-Eyskens stelt einde van taalstrijd in vooruitzicht commentaar Danielou. ontkent aanval op Nederlandse bisschoppen Negerras in V.S. wordt systematisch verzwakt WEEK: Zonnebrillen met royaal zicht NKV voor federatie met NYY en CNV Weer missionarissen ingesloten in Nigeria DOOR GRONDWETSWIJZIGING Onvolledig I z'in- Vervelend gevolg Pijpleiding neemt taak Suez- kanaal over Brandt raadpleegt oppositie en bondgenoten «ver uitnodiging Stopli Bloemen voor Dubcek leidden tot ontslag Scheuring Zeister PvdA-fractie Weer hongersnood in voormalig Biafra DE STEM VAN DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 9 :sprodukten! jurlijk zijn de Gé een van- (tVéGétoch en te komen. gingen voorbehouden u recht op bovendien dukten. :end (<Van onze redactie buitenland) BEIROET De Jordaanse cri sis heeft voor het eerst in de ge schiedenis van de Palestijnse ver zetsstrijd alle Palestijnse organi saties samengebracht. Tien groe pen hebben een politieke en een militaire raad gevormd om de ge zamenlijke activiteiten te coördi neren. De verschillende bewegin gen behouden echter hun autono mie. Het opmerkelijkste is dat nu ook get „Volkstront voor de bevrijding van Palestina" zich bij deze raden heeft aangesloten. Tot nu toe eiste het front onder leiding van George Habasj volledige vrijheid van hande len bij haar strijd tegen Israël. Het volksfront weigerde indertijd zich aan te sluiten bij de „Palestijnse be vrijdingsorganisatie", die wordt be heerst door El-Fatah en onder voor zitterschap staat van El-Fatah-leider Yasser Arafat. Volgens het Volksfront voor de be vrijding van Palestina moet de strijd tegen Israël zich niet beperken tot de bezette gebieden maar zich uitstrek ken over alle Israëlische belangen in de wereld. De organisatie is bekend geworden door haar vliegtuigkapin gen en aanvallen op Israëlische ver tegenwoordigingen in Europa. Het doel van het volksfront en zijn visie op de situatie zijn gisteren nog eens duidelijk door George Habasj uiteengezet in een vraaigegsprek met het Duitse blad „Der Spiegel". Hij zegt hierin o.m.: „Ónze enige kans om Palestina te bevrijden is een soort gelijke actie als in Vietnam wordt ge voerd. In feite kunnen wij Israël, het zionisme, en Amerika met zijn Phan toms en machtige technische midde len niet verslaan. Onze enige kans ligt in een guerrilla-oorlog". „In de loop van 20 of 30 jaar zal er veel veranderen" aldus Habasj. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, die deze week een bezoek aan Nederland brengt, heeft in een vraaggesprek eveneens in „Der Spiegel' gezegd: „Voor Israël betekenen de Arabische commandotroepen geen militaire be dreiging. Hun zogenaamde successen I worden overdreven. De veiligheid van Israël wordt bedreigd door de legers van Egypte en Jordanië, Ctoor de tanks en kanonnen, maar niet door de terroristen". Hij verwierp het denkbeeld dat Israël met de Arabische verzetsorga nisaties zou moeten gaan praten. Vol gens hem zou alleen kunnen worden onderhandeld met de oorlogvoerende landen. Abba Eban zou van mening zijn dat Israël de militaire acties tegen Egyp te eenzijdig moet staken. Dit schrijft het Amerikaanse weekblad „Time". Minister Eban zou dit vorige week op een kabinetsvergadering hebben voorgesteld omdat een dergelijke stap zou kunnen bijdragen tot het zoeken naar een oplossing voor de crisis en omdat Israël daardoor „een deel van de verloren gegane „goodwill" zou kunnen herwinnen". Het voorstel werd echter, aldus de „Time', door premier Golda Meir resoluut van de hand gewezen. De zonnebril wordt steeds groter, maar of het zicht ook beter wordt? De „uilige" ornamenten laten nog slechts het neuspuntje vrij. In Amsterdam toonde montuurontwerper Jean d'Or reeds zijn collectie voor de komende zomer en waarom eigenlijk ook niet voor vandaag, nu een hagelwitte M| vacht het oog verblindt? Links het model BBszard. Het montuur heeft de vorm van een opengewerkte veer. Rechts een neo-style-model, groot en opvallend van lijn. Het materiaal is gedeeltelijk transparant. (Van onze correspondent) BRUSSEL Mogelijk nog deze week zal de Belgische regering aan het parlement een ontwerp tot wijziging van de grondwet voorleggen, waarop dit land meer dan 20 jaar heeft gewacht. Dit akkoord, waar van de meeste details nog strikt geheim zijn, voorziet in de afbake ning van de Brusselse agglomeratie, in een nieuwe indeling van de Belgische staat en in bescherming van de taalminderheden. Een van de belangrijkste punten in het ontwerp, waarvan de tekst pas in de loop van deze week officieel be kend zal worden gemaakt, zou voor zien dat heel België zal worden in gedeeld in federaties van gemeenten en in grote agglomeraties. In de grondwet zal worden vastge legd dat de Brusselse agglomeratie, door de Vlamingen een Franstalige -A. president Nixon van de Verenigde Staten heeft een eerste belang- I rijke stap gezet op de weg naar be- I perking van strategische wapens. I Zijn verbod op het gebruik van I bacteriebommen en zijn bevel om I bestaande voorraden van ziekte- I verwekkende wapens te vernieti- I gen, gebeurde tegen de wil van het I Pentagon (ministerie van defensie) in. Het verlost de wereld wel van I waarschijnlijk ongeveer de helft van I deze meest geheimzinnige, maar I wel degelijk zeer dodelijke wapens. I En daar kan iedereen gelukkig mee Toch is de beslissing van Nixon onvolledig, want hij heeft niet enkele vergiften verboden, die mo menteel nog in zijn (militaire) straat je te pas komen. Zoals de ontblade- nngschemicaliën, die in Vietnam op grote schaal worden gebruikt. A angemoedigd door een uitlating van minister Klompé heeft de AVRO met haar 835.000 leden ge waagd om meer zendtijd. Enkele laren geleden was er sprake van bat de AVRO door een gestaag da- ®nd aantal leden in aanmerking 20u komen voor zendtijdverminde- r|ng. Snel sloot de AVRO een mon- ji sterverbond met het omstreden fa ll milieblad Televizier. Met deze coup wist de AVRO de naderende degra- 'e vermijden. Ook de TROS 9aat om meer zendtijd vragen, nu e' ledental van deze nieuwe om roepvereniging snel de 250.000 na dert. Wat beide verenigingen vragen 'e ROS op grond van de Omroep- Wet' AVRO op grond van een uitlating van de minister), is het ge volg van de regelingen in de Om roepwet. Daarin wordt het aantal zenduren toegekend naar gelang het aantal leden-abonnees van het programmablad van de betreffende omroep. De vervelende consequen tie van dat systeem is dat het ether geluid in de toekomst steeds meer bepaald zal worden door de weinig originele of vernieuwende program ma's van TROS en AVRO. Laten we hopen dat een eventue le uitbreiding van de zendtijd niet gaat ten koste van de kleine om roepen, die proberen te concurre ren in de programma's zelf. EEN ATHEENSE militaire recht, bank heeft gisteren zes Grieken tot gevangenisstraffen variërend van 15 tot 14 maanden veroordeeld wegens het bezit van wapens en explosieven, Een journalist kreeg drie maanden voorwaardelijk en zes personen wer den vrijgesproken. olievlek genoemd moet beperkt blij ven tot 19 gemeenten, die allen twee talig zullen zijn. De Brusselse agglo meratie, tot nu toe een „Balkan van kleine en grote gemeenten", zal één centrale raad krijgen, die alle proble men, die buiten de gemeentegrenzen van belang zijn, zal kunnen behande len. Wat de mijnstakingen betreft: in de mijn van Winterslag zijn gister morgen de arbeiders van de ochtend ploeg in een ondergrondse staking gegaan. De staking is er volledig. In de mijn van Winterslag was „stakingshoofd" Siegers, voorheen werkleider. In de andere Limburgse mijnen is de werkhervatting totaal, en zijn on dergrondse stakingen zeer beperkt. In Eijsden en in Zolder zaten een 50- tal arbeiders ondergronds in staking bijeen. In Waterschei begon de och tendploeg met staking, deze was na de middag echter weer opgeheven. (Van onze correspondent) JERUZALEM Een zeer gro te Israëlische oliepijpleiding heeft de taak van het Suezkanaal over genomen. De ruwe olie wordt vanuit Eilath aan de Golf van Acaba gepompt naar de Middel landse Zee ten zuiden van Tel Aviv. Daar zal men schepen van 150.000 ton kunnen ontvangen. (ADVERTENTIE) Bij elke Boidoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boidoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. BOI—DOOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. BONN (AFP) Bondskanselier Brandt zal, alvorens een beslissing te nemen over de uitnodiging van de Oostduitse regeringsleider Willy Stoph om te komen praten, de christen-de mocratische oppositie en de westelij ke bondgenoten raadplegen. Dit heeft regeringswoordvoerder Ahlers gisteren na een kabinetsver gadering verklaard. Hij zei dat er niet voor de volgende kabinetsverga dering, morgen, een definitief besluit over een topbijeenkomst in Oost-Ber- lijn zal worden genomen. LEXINGTON, Kentucky (AP) De socioloog dr. E. James Lieberman vindt dat het negerras systematisch verzwakt wordt door de Amerikaanse militaire keuring. Hij sprak van „genasthenie", de uitroeiing van de sterkste leden van een ras om dit systematisch te verzwakken. „Bijna twee maal zoveel blanken als zwarten worden voor de militaire dienst afgekeurd, of schoon het percentage gesneuvelden en verminkten in alle leeftijdsgroepen bij de negers hoger ligt ongeveer 75% hoger", zo verklaarde hij. Lieberman, raadgever van het nationale instituut voor geestelijke volks gezondheid te Bethesda, Maryland, stelde dat de militaire keuring ongelet- terden en de mensen die slechte resultaten behalen bij de psychotechnische keuring, uitroeit. „Ondertussen worden de zwarten die de proef beter afleggen, gepakt, worden zijn medische problemen op de achtergrond geschoven enwordt hij geplaatst in militaire posities waar hij gemiddeld een groter risico loopt te sneuvelen of verminkt te worden dan de gemiddelde blanke. De zwarte gemeenschap noch het land kan zich dit selectief uitwieden onder de leiders van deze minderheid veroorloven", aldus Lieberman. UTRECHT (ANP) Het ver- bondsbestuur van het NKV heeft zich in de gisteren gehouden ver gadering positief opgesteld tegen over een voorstel om in het kader van de samenwerking tussen de Ne derlandse vakcentrales te streven naar een federatie van NVV, NKV en CNV. Het verbondsbestuur be sloot de concretisering van de fede ratieve samenwerking nader in stu die te nemen. Zoals bekend nam de katholieke bouwarbeidersbond St.-Joseph in de NKV-kring het initiatief tot een nau were samenwerking tussen de drie vakcentrales St.-Joseph besloot vo rig jaar reeds tot aansluiting bij de beroepscentrale van het internatio naal verbond van vrije vakvereni gingen, waarbij ook de NVV bouw arbeidersbond is aangesloten. De NKV-bond eindigde meteen het lid maatschap van het wereldverbond van de arbeid, waarbij de CNV- en NKV-organisaties zijn aangesloten. Het meest verstrekkende voorstel binnen het NKV was ook afkomstig van St.-Joseph, doch uit een mede deling van het NKV blijkt, dat de concretisering van de samenwerking eerst nader in studie zal worden ge nomen. Het besluit in het NKV-ver- bondsbestuur werd unaniem geno men. De voorzitters van het NVV en het CNV, de heren KIoos en Lanser, heb ben zich positief uitgelaten over het NKV-initiatief, maar wensen voor alsnog af te wachten welke inhoud het aan de federatiegedachte wil ge ven. PRAAG (AP) Twee meisjes die op de luchthaven van Praag werkzaam zijn, zijn ontslagen, omdat zij vorige maand Alexan der Dubcek bij zijn vertrek naar Turkije, bloemen hadden gege ven. Een ooggetuige vertelde: „Toen Dubcek langs kwam, werden de mensen door de luchthavenpolitie tegengehouden en kon niemand bij hem in de buurt komen. Een aantal meis jes van de CSA (de Tsjechoslo- waakse luchtvaartmaatschappij) gaven hem echter bloemen en schudden zijn hand'. Onlangs zijn zij allemaal door de politie ondervraagd. Men wil de weten, van welke illegale or ganisatie zij lid zijn. Twee meisjes zijn ontslagen en verwacht wordt, dat de anderen ook ontslagen zullen worden. LAGOS (KNP - RTR) De bis schop van Owerri, mgr. J. Wehlan, is met 28 priesters en zuster-missiona- rissen, in de gevangenis van Port Harcourt ingesloten. De missionarissen, die bijna allen van Ierse afkomst zijn, werden don derdag jl wegens illegaal binnenko men in Nigeria tot 4 maanden hech tenis of 100 Nigeriaanse ponden (935 gulden) boete veroordeeld. Hoewel zij de boete hebben betaald, zijn de missionarissen toch gevangen gezet. Men verwacht dat zij dezer da gen het lot van hun 32 voorgangers zullen moeten volgen en uit Nigeria uitgewezen zullen worden. Toch is het eigenlijk wel mooi, zo'n witte wade over het land, als je 's morgens uit je warme bed op het koude zeil stapt. En de wereld kunt beschouwen van achter een lichtelijk beslagen raam. Dan krijg je ogen blikkelijk visioenen over gedichten die in je opwellen en maar al te prachtige foto's die je zou willen maken. Maar meestail laat ik me er niet door meeslepen. Uit ervaring is be kend hoe wreed sneeuw kam zijm; hoe lieflijk hij er 's morgens ook uit ziet. En daarom verfoei ik de sneeuw in dit zo langzamerhand volstrekt on uitstaanbaar seizoen. Ik waarschuw de winter voor de laatste maal. Een lichtpuntje in de duisternis. De Westduitsers boven 15 jaar heb ben vorig jaar gemiddeld 178 liter bier gedronken, of 5,6 procent meer. Het totale hierverbruik was 82,6 mil joen hectoliter. Proost. „Politiek is niet iets vies" (Haja van Someren-Downer, voorzitter vam de VVD). De AVRO.OOO! Die nieuwe politieke partij, dat restant van de PvdA heeft nu ein delijk ook een gezicht (min of meer) en een naam gekregen. En dat laatste valt me eigenlijk een beetje op. „De- mooratisch-socdalisten '70" noemen ze die afsplitsing. Maar wat wil promotor Van Stuy- venberg? „De PvdA halveren". Daar om vind ik. die naam zo merkwaardig. „Democratisch-socialisten '70". Een beetje konsekwent doorgedacht zou je aan PV moeten komen of DA. Of VD. Maar dan lijkt het er te veel op dat de politiek wèl iets vies is! Witteveen: Ik kom helemaal geen belastinggeld tekort; als Schut het maar kairnpj es-aam doet. (Een PPR- adikaal). Nederlandse politie: Abba E-bang! Maar goed, we hebben weer een wereldkampioen en daar mogen we best een beetje trots op zijn. We kunnen Ard Schenk, wamt die is het, zoals u allen natuurlijk al lang weet, ook gerust feliciteren. En dat doe ik dan hier, namens u. Hebben we hier in Nederland niet ook een Thomassen, die af en toe wat obstinaat is? Dag, Fomaess! En dag, mensen! Eens stopt die winter er toch echt mee. MERIJN ZEIST (ANP) Twee leden van de PvdA-fractie in de Zeister gemeen teraad, die bedankt hebben voor het lidmaatschap van hun partij, zullen onder de naam Democratisch-Socia- listen '70 aan de komende raadsver kiezingen deelnemen. Beide leden, de heren Stikker en Sprakelaar, hebben bezwaar tegen de voorgenomen samenwerking van de PvdA met de PSP en de PPR in Zeist. LAGOS (AFP) Michal Ogoen, commissaris voor wederopbouw en reclassering in Zuidoost-Nigeria ver klaarde gisteren op een persconferen tie, dat de bevolking van zijn gebied het voormalige Biafra „ernstig bedreigd wordt met honger" als niet onmiddellijk hulpmaatregelen wor den getroffen. DEN HAAG ROME/MADRID (KNP- RTR) In antwoord op een protest- schrijven van 41 Nederlandse je zuïeten, onder wie de professoren P. Schoonenberg, P. Smulders, H. Ren- ckers, heeft kardinaal Danielou s.j. geantwoord dat hij met zijn artikel van 29 januari in „La Croix" geens zins d® Nederlandse bischoppen heeft willen aanvallen. Dit artikel, zonder bronvermelding- overgenomen door de „Osservatore Romano" van 31 januari, werd in Ne derland algemeen gezien als een rechtstreekse aanval op het Neder landse episcopaat. In zijn antwoord aan de Nederland se priesters gedateerd op 10 februari schrijft kardinaal Danielou: „Uw brief geeft mij de gelegenheid met klem te protesteren, tegen de ver keerde uitleg in de Nederlandse pers van mijn artikel in „La Croix". Dit artikel was geenszins een aanval te gen de Ned. bisschoppen en de Ned. kerkprovincie, maar een antwoord op een artikel in dagblad „Le Figaro", dat in Frankrijk een campagne in luidde tegen het priestercelibaat. De paragrafen over de leugens inzake de historische en sociologische kant van de celibaatsvraag sloegen slechts op dit artikel, dat van onjuiste statistie ken gebruik maakte. Door te veronderstellen dat ik het Nederlandse episcopaat zou verden ken van „haat tegen het gezag van Rome", wordt mij een verachtelijke houding toegeschreven terwijl ik in feite de grootste waardering heb voor het Ned. episcopaat, wiens trouw aan de Stoel mij bekend is. Het is meer dan duidelijk dat deze zin geen be trekking kan hebben op uw bischop pen. Ik betreur het dan ook bijzonder dat deze veronderstelling toch is ge maakt". Directe aanleiding tot het protest der jezuïeten vormde het feit, dat noch uit „La Croix" noch uit de bij na gelijktijdige publicatie in de „Os servatore Romano" blijkt dat het ar tikel tegen „Le Figaro' was gericht. Eerder blijkt het tegendeel uit de volgende passage; „Op handige wijze worden oproepen gericht aan het we reldepiscopaat om zich solidair te ver klaren met de Nederlandse bisschop pon. Men probeert aldus het gezag van de paus aan te tasten, te chante ren en te vernietigen. Achter deze hele campagne steekt een haait taegen het gezag van Rome". (In de Franse tekst wordt in dit verband „la haine" voor „haat" ge bruikt, te-rwijl in de Italiaanse tekst „avversione" wordt gebezigd. In de Engelse vertaling wordt het woord „hatred' gebruikt). Vorige week vrijdag heeft het hele Spaanse episcopaat een telegram ge zonden aan paus Paulus, waarin het eenstemmig de gehoorzaamheid van zijn 195 leden aan de paus betuigt, als opvolger van Petrus en zichtbaar op perhoofd van de hele kerk. De bisschoppen uiten ook hun medeleven met de droefheid, die de paus is aangedaan door de verwar rende verklaringen, welke de afge lopen weken gepubliceerd zijn. Zij danken hem voor zijn herhaalde blij ken van standvastigheid ten aanzien van het celibaat en voor de vastbe radenheid. waarmede hij dit kostbaar goed verdedigt. Toch heerst er verschil van inzicht bij het Spaanse episcopaat ten aan zien van Nederland. Terwijl mgr. Morcillo, voorzitter van de bisschop penconferentie, het volkomen oneens is met de Ned. bisschoppen hebben kardinaal Tarancon van Toledo en aartsbisschop Cantera van Zagagoza in persoonlijke verklaringen gezegd, dat de Ned. bisschoppen hun plicht moeten nakomen de H. Stoel in te lichten over de plaatselijke situatie en over de gedachten wensen, welke in Nederland tot uitdrukking komen. Tegelijkertijd hebben 146 Spaanse priesters in een brief aan kardinaal Alfrink hun dank betuigd en hun be wondering jegens het Nederlands episcopaat te kennen gegeven. De 146 priesters protesteren tegen de eenzijdige verklaringen van de Spaanse bischoppen en vooral tegen hun. stelling-nemen tegen de Ned. bisschoppen en he-t pastoraal concilie. Wegens angst voor repressailles heb ben de 146 priesters hun namen niet vermeld. Kardinaal Heenan, primaat van Engeland heeft in een vastenbrief verklaard dat het huidige tekort aan priesterroepingen niet opgeheven wordt door afschaffing van de celi baatsverplichting en dat dit iets is wat alle kerken weten. Bevestigd noch ontkend wordt in het Vaticaan het bericht dat de paus een apostolisch visitator naar Raven na in Italië heeft gestuurd om te on derzoeken hoe 9 pastoors van het de kenaat Campiano zich tegen het ver plichte celibaat hebben uitgesproken. Mgr. Baldassarri van Ravenna, de meest vooruitstrevende Italiaanse bis schop, heeft zich achter de 9 pastoors gestel.d

de Stem | 1970 | | pagina 9