LAAT MIDDELBURG EN VLISSINGEN SAMENVLOEIEN STALMEST: TE KORT EN TE VEEL Algemene beschouwingen Riet S. berust in vonnis D'66 wil bekendmaking van G.S.-kandidaten Mej. Kessel sprak op P.P.R.- vergadering Bouw tweede DOW kraker is begonnen 5Grensmoord taxi-chauffeur ip breda merkje sraad s ook in lancleren ren MESTSTOFFEN Fa. De Moor- Vlaeminck ZVTM-bus slipte en reed huis binnen Lichte dooi Ouderavond op Zeeburghschool Actie in Goes voor verwarmd zwembad geslaagd Joke van Eenennaam uit Nieuwland won KLM-reisje Proefneming met teelt appelras Odin Lichtgewonden bij aanrijding DE STEM VAN DINSDAG 17 FEBRUARI 1970 zer verslaggevers) JKERKJE De op. ctie-comité in Watei- de inwoners om de bezoeken tot instel, ng van een z.g. dorps, rklank gevonden. De voorzitter van het idde de drukbezette gaf een uiteenzetting mstige taak van de Waterlandkerkje een Oostburg zal worden ing zal het een ge- ten missen zodat het itief is aangewezen, dorpsraad nodig om Waterlandkerkje te een contactpunt met leenteraad te zijn al- Bron. De gemeente een streekgemeente het gevaar schuilt dat itralisatie een éénzij. net zich meebrengt, .eine gemeenten ach- mtwikkeling, meende heer Bron leeft de efaitistische gedachte leling Waterlandkerk- wordt, hier tegenover een positief element uitgebrachte stem leden gekozen: de on, W. J. de Bruijne, J. E. V. de Milliano, Th. Pijcke en Iz. latsvervangende leden J. C. Bron, E. Pij- hilleman. Het bestuur iron, voorzitter. W. J, retaris M. J. Poison- :ester. Met de oprich- irpsraad is het actie ïzer verslaggevers) r ontsluiting van gas- n in Midden- en West eren, start de P-Z-E- ie voorbereiding voor aardgas in een aantal Zeeuws-Vlaanderen. ingsmedewerkers van 1 ginnen in de tweede ari met een huis-aan- Cloosterzande. Tijdens oerio'de zullen ook in e (tijdelijke) gunstige ■waarden van kracht ■lichtingscentrum t» ipgericht kunnen wot- erk. Beroepen ts erpenisse en te Stel- n der Plas, kandidaat Zee. aar Winterswijk (wijk voorheen zend. prcd woon. te Epe - naar ïoek, kand. te Utrecht, oor Grijpskerke, Hee ls en Wilhelminadorp enparochie. euwkerk (toez.) S.W- trdam. - Beroepbaarstel- is Gouda heeft geëxa- ect beroepbaar ver van Krimpen, Bren- Krimpen aan de I"3' Vrijgemaakt. ®e' erwoude K. Folkerts- ■dum Beroepen te Noorn te Vlaardin- (toez.) H-J-O^ Haaften J- te Katwijk t»n Kuus te Voort' ■rk ein - te lat t R.E. irk- Beroepen w ididaat J. de Vreugd Zee. kerken. Aang®' nmercompascuiirn, Emmererfscheider- r Weij te Emmeren den (ADVERTENTIE) Uw adres voor kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen Door de grote omzet en voorraad steeds de laagste prijzen. HULST - TEL. 01140-2628/3437 (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De „Schijndelse gifmengster" Riet S. (46) zal berus ten in haar vonnis. Haar raadsman, mr. R. van der Putt heeft laten we ten, dat zij niet in hoger beroep zal gaan na het vonnis van de rechtbank in Den Bosch. Riet is drie weken ge leden veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De officier van justitie, mr. J. Boos ter, had acht jaar en t.b.r. geëist. De rechtbank achtte de haar ten laste gelegde moord op haar vader, Petrus H. toen niet bewezen. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Maandagochtend om vijf over half zes reed een bus van de ZVTM op de Graaf Jandijk in Westdorpe de woonkamer van de familie De B. binnen. De bus, waarin op dat moment geen passagiers aan wezig waren, slipte op de smalle dijk en ramde behalve het huis een licht mast en de achterzijde van de bus raakte het huis van de familie T., van de A. Persoonlijke ongelukken deden zich bij deze botsing niet voor. De mate riële schade aan het huis van de fa milie De B. is aanzienlijk. De bewoners waren vroeg opgestaan en bevonden zich op het tijdstip van het ongeval in de keuken. Het andere huis werd niet beschadigd. De bus, hoewel flink gehavend, kon zijn weg vervolgen. TERNEUZEN (ANP) Bij Ter- neuzen is met de bouw van een twee de grote naftakraker voor Dow Che mical (Nederland) N.V. begonnen. Guy H. Watkins, directeur produk- tie in Terneuzen heeft medegedeeld dat op het ogenblik hei- en andere werkzaamheden voor het civiele ge deelte worden uitgevoerd. Aan Lummus Nederland N.V. is de leiding van het project opgedra gen. Verwacht wordt dat de tweede naftakraker die Dow bij Terneuzen laat bouwen, tegen het eind van 1971 gereed zal zijn. De capaciteit van de nieuwe fabriek zal 400.000 ton ethy- leen per jaar bedragen. Tevens zul len andere olefinen, zoals propyleen, benzeen en butadieen worden ge produceerd. Bij de bouw van de tweede naftakraker zullen ca. 1500 personen zijn betrokken. JULITO ESPINO, de 50-jarige burge meester van Arayat, ten noorden van Manilla, is doodgeschoten toen hij een hanengevecht bijwoonde. «ieerde kerk?n* Z jeveen: A.C. en Velde te Zier* (MiddeldiepstraatJ. Oud-Beierland uize te Delft. Gemeenten- "„2% ngerhorn en Z W us te Itens, die ïgenomen. ■sdag 18 februari pOM: 2.06 en 14-34 U- 4.06 en 13-43 uuri BLEN 4-53 en l'-za u 1.32 en 13.07 uur, |),08 en 12.38 uur« 1.56 en 14-24 uur- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De dubbelstadgedachte leeft in Mid delburg, als men althans mag afgaan op hetgeen er gisteravond door de voorzitters der Middelburgse raadsfracties tijdens hun algemene beschouwingen naar aanleiding van de gemeentebe groting werd opgemerkt. Het inzicht, dat verschillende grote voorzieningen de schaal van het gemeentelijk mogelijke te bo ven gaan, was bij de meeste woordvoerders aanwezig. Het sterkst was dit te beluistè ren bij de fractieleider van de PvdA, de heer W. Don. Deze kwam zelfs met de wens, dat de nieuwe burgemeester van Middel burg, drs. Wolters, in zijn ambts periode de gemeenten Middelburg en Vlissingen volledig zou zien sa menvloeien. „Het doel van het sa mengaan met Vlissingen moet zijn", zo stelde hij het, „dat wij komen tot een nieuwe gemeente lijke herindeling, waarbij de fou ten van de vorige herindeling worden gecorrigeerd". De heer M. L. Almekinders, woordvoerder van de rechtse frac ties in de Middelburgse raad, som de een aantal feitelijke mogelijkhe den van samenwerking met Vlissin gen op, b.v. op het gebied van een rampenorganisatie, een ambulance dienst, voorzieningen van sport en recreatie, waarbij hij sprak over een kunstijsbaan e.d. Het accent in zijn beschouwing lag bij overwegin gen betreffende het welzijn, in welk verband hij uitvoerig sprak over de noodzaak van waarborgen tegen schadelijke luchtverontreiniging door de industrie. De heer C. Kam- meraad (WD) wijdde een fors deel van zijn betoog aan het probleem van de inspraak, hij deed in dit ka der het voorstel om open gesprek ken tussen deskundigen en de inwo ners der gemeenten te doen houden, waarbij de belangen van de bewo ners tot gelding kunnen komen en hun positieve bijdragen kunnen wor den gebruikt. De heer Kammeraad zin-speelde op het dubbelstadthema, dooi- de regionale brandweer te noe men. Met ongerustheid sprak hij over de exploitatiemoeilijkheden welke Miniatuur Walcheren ondervindt. De heer Kammeraad wilde dit evene ment niet missen en drong aan op een desnoods tijdelijke oplossing. De heer Almekinders betoogde na mens de rechtse fracties, dat de welvaart pas tenvolle beleefd kan worden, als het de moeite waard blijft in deze omgeving te wonen. Hij had wat dit betreft bijzondere zorgen ten aanzien van de ligging van de kern Nieuw- en Sint Joos land, dat geklemd ligt tussen het Middelburgse groot - industrieterrein en het Zuid-Sloe. De heer Almekinders signaleerde ook het onbehagen ever het wel standstoezicht, dat som-s in bedil zucht ontaardt. Het jeugdprobleem besprekend, meende hij, dat een klein, destructief deel van do jeugd door zijn extreem en dikwijls dicta toriaal optreden het aanzien van het consequent vooruitstrevende en te vens grootste deel van de jeugd schaadt. „In naam van de vrijheid wordt de vrijheid om zeep ge bracht", zei hij- Hij betreurde, dat de leiding van het vrijetijdscentrum te Middelburg zich heeft geïdentificeerd met de extreem destructieve groep. „Op de ze wijze mag het geestelijk klimaat van dit algemene centrum voor het overgrote en goedwillende deel van de jeugd niet worden bedorven' riep hij uit, daaraan toevoegend, Vooruitzichten voor woensdag on donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Plaatselijk sneeuw. Later opklaringen. In de nacht over het al gemeen matige vorst en overdag temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Weersvooruitzichten in cijfers ge- ttiiddeld over Nederland, t y?or woensdag: aantal uren zon: 0 t°t 3; min.-temp 0 to-t 6 graden on eer normaal; max.-temp.: 1 tot 6 g'aden onder normaal; kans op een uroge periode van minstens 12 uur: i proeent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag; aantal uren zon. tot 6; m-in.-temp.: 0 tot 6 graden ncier normaal; max.-temp.: van on geveer normaal tot 4 graden onder ormaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; ns op een geheel droog etmaal: 50 Procent. dat hij hoopte, dat 'de kerken zich niet van het centrum zullen terug trekken. „Juist nu is het zeer be langrijk, dat zij er gezamenlijk achter blijven staan", zei hij- De heer Almekinders vroeg het college om te komen met een cul tuurplan, in plaats van met de aan gekondigde cultuurnota. Op onder wijsgebied noemde hij de stichting van een sociale academie in Middel burg wenselijk. Hij vroeg hiervoor een studiecommissie in te stellen. Het huisvestingsbeleid behande lend vroeg de heer Almekinders naar de stand van zaken betreffen; de samenwerking tussen de woning" bouwcorporaties. „Is het juist", vroeg hij, „dat voordelige saldi van „Goed Wonen" voor andere doelen worden aangewend dan die van het doel der stichting zelve?" De heer W. Don (PvdA) maakte van verdergaande democratisering der samenleving het startpunt van zijn uitvoerig betoog. Bij de komen de raadsverkiezingen, beloofde hij, zou een van de programmapunten van de PvdA in elk geval zijn: het openbaar maken van commissiever gaderingen en een z-o groot mogelij ke openheid van overheidsstukken. Hij suggereerde voor direct een overgangsmaatregel. „Laat vanaf heden de commissievergaderingen ook voor de raadsleden, die niet in de commissie zitten, toegankelijk zijn", stelde hij voor. Sprekend over de behoefte aan een gebouw, waarin ongehinderd grote jeugdevenementen kunnn plaatsvinden, lanceerde de heer Don het idee van een combinatie van een dergelijke gelegenheid met een z.g. ruwe sporthal in „Zuid", hoe wel hij evenveel voelde voor de houw van een dergelijke hal in het centrum, door afbraak van een leegkomend pand met behoud van de gevel. Vandaag komen b. en w. aan het woord. (Van een onzer verslaggevers) ST. GILLIS Op een verlaten landweg in het Belgische gehucht Het Kalf, (gemeente St. Gillis) is zater dagmorgen op een afstand van twee kiSometer van de Belgisch-Neder landse grens, het levenloze lichaam van taxi-chauffeur G. Delang (62) uit Harelbeke aangetroffen. De man, die voorin zijn auto op de grond lag, bedekt door een overjas, blijkt te zijn vermoord. In verband hiermee heeft de Belgische politie twee jonge mannen uit de omgeving van Harel beke aangehouden en in Kortrijk voorgeleid. Eén van hen is al eerder met de justitie in aanraking geweest. Het feit, dat in het afgelegen oord een taxi stond geparkeerd, wekte bij omwoners bevreemding. Toen men ter plaatse poolshoogte ging nemen, werd de misdaad ontdekt. Een politie-onderzoek wees uit. dat de man moet zijn overleden aan ver wondingen, opgelopen door messte ken. De Rijkswacht acht het on waarschijnlijk, dat de moord is ge pleegd op de plaats waar de verla ten auto werd aangetroffen. Men leidt dit af uit het ontbreken van bloed sporen. Ook verder wijst niets op een gevecht. Over het motief van de moord is niets bekend. De taxi-chauffeur is vrijdagavond om 17.30 uur uit Kort rijk vertrokken en nadien nergens meer gesignaleerd. De Belgische Rijkswacht heeft bij het onderzoek de hulp ingeroepen van de Nederlandse rijkspoltiie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ouders van de leerlingen van de openbare lagere school „De Zeeburg" in Middelburg zijn op de gebruikelijke ouderavond actief bezig geweest. De bijeenkomst was modern van opzet. De ouders konden een speel- leesles bijwonen, waarbij van het modernste materiaal gebruik werd gemaakt. Ook werd er een muziekles gegeven, waarbij onder meer op rit me en melodie moest worden gelo pen. Daarbij werden ook eenvoudige muziekinstrumenten bespeeld. Na de pauze werden de ouders in groepen van vijf verdeeld, om het groepslezen te beoefenen. Dit is een leesmethode waarbij niet alleen de gene die hardop voorleest zijn volle dige interesse moet inbrengen, maar waarbij van de anderen ook oplet tendheid wordt vereist. Het hoofd van de school, de heer Korstanje, zorgde voor een verhelderende toe lichting. Veel interesse toonden de ouders voor het in de hoogste klassen ge volgde systeem van „leren stude ren". De kinderen wordt geleerd om, als zij in hun lessen moeilijke woorden ontmoeten, zelf naslagwer ken op te zoeken en deze te raadple gen. In zijn slotwoord stelde de heer Korstanje, dat de school de kinderen wel steeds van nieuwe leefstof voor ziet en voor begeleiding zorgt, maar dat er daarnaast voor de ouders een belangrijke taak is weggelegd. De ouders kunnen hun kinderen op merkzaam maken op allerlei dingen die rondom hen gebeuren. Als de ouders het kind activeren betekent dit voor het onderwijs een enorme stimulans. (Van een onzer verslaggevers) GOES De werkgroep voor een verwarmd zwembad in Goes is er in geslaagd het streefgetal van 5000 handtekeningen van Goesenaren, die zich achter de mening van de werk groep scharen, ruimschoots te berei ken. Behalve 500 handtekeningen van inwoners uit Goes, betuigden ook ruim anderhalf duizend scholieren hun instemming met de actie, terwijl het grootste deel van de leerkrach ten hun handtekening zetten. Bovendien heeft de initiatiefne mer, de heer C. Wolvetang, een groot aantal adhesiebetuigingen binnenge kregen van artsen uit Goes en om geving. De heer Wolvetang, trainer van de zwemvereniging De Ganze, zei dan ook uitermate gelukkig te zijn met het verloop, dat deze actie heeft gehad. „Bijna iedereen, die wij om steun voor onze actie verzochten door middel van het zetten van zijn handtekening, heeft hieraan voldaan. Vandaag zullen de lijsten om twee uur op het gemeentehuis aan het col lege van b. en w. worden aangebo den. (Van een onzer verslaggevers) GOES In een schrijven aan de provinciale besturen van de politieke partijen, die deelnemen aan de komende statenverkiezin gen in Zeeland, heeft het regiobe stuur van D'66 laten weten dat zij het, in verband met haar streven naar meer openheid bij de verkie zingen, noodzakelijk acht dat de kiezer bij zijn stembepaling weet welke personen kandidaat staan voor het lidmaatschap van de ge deputeerde staten. De kiezer is dan, aldus de brief in de gelegenheid bij zijn keuze des gewenst rekening te houden met de aanwijzing door de partijen van de kandidaat-gedeputeerde. Hij zal daardoor enig idee kun nen hebben hoe hij het college van gedeputeerde staten in zijn provincie kan verwachten. Hoewel het regiobestuur Zeeland van D '66 niet verwacht dat zij met NIEUW- EN SINT-JOOSLAND Een van de prijzen in de tekenwed strijd, die door de K.L.M. was uitge schreven is gewonnen door Joke van Eenennaam van de van Randwijck- schooi uit Nieuw-en Sint Joosland. Joke maakte als tekening van het voorgeschreven onderwerp: Het lucht ruim verbindt alle volkeren, vetkrijtillustratie van een openge werkt vliegtuig met passagiers van diverse nationaliteiten erin. De prjs is een reisje op 14 maart per vliegtuig naar Parijs. De kinderen vertrekken 's morgens om half elf van Schiphol en zullen om half zeven 's avonds weer terug zijn- Het hoofd va de school de heer P. de Nooyer zal Joke naar Schiphol brengen en ook weer naar huis te rugbrengen. De zesde klasse van de Van Randwijckschool heeft ook mee gedaan aan de sectie collectieve in zendingen. De uitslag hiervan wordt bekend gemaakt in de uitzending op de t.v. door de KRO in de tv- jeugduitzending „Oebele" op zater dag 2l maart. een grote fractie haar intrede zal doen in de provinciale staten, neemt zij wel aan dat een van haar leden in aanmerking zal komen voor de ver kiezing tot gedeputeerde. Indien daarom door de andere par tijen aan D '66 gevraagd zal worden een gedeputeerde beschikbaar te stel len, is zij bereid een van de leden van haar fractie voor deze functie kandidaat te stellen. Afhankelijk van deze portefeuille die vervuld moet worden, zal de heer J. Roodenburg of de heer H. Kapenga kandidaat worden gesteld, aldus het regio-be stuur. Het regiobestuur besluit haar brief met het verzoek aan alle partijen om voor 4 maart bekend te maken welke kandidaten zullen worden aanbevo len voor het lidmaatschap van gede puteerde staten. (Van onze correspondent) GOES Het Ontwikkeling®- en Sanertnigsfonds voor de Landbouw heeft een bijdrage-regeling vastge steld ter bevordering van de proef neming met de teelt van het appel ras Odin op onderstam M IX. Onder nemers die aan bepaalde voorwaar den voldoen, kunnen een bijdrage ontvangen van f 5.000,- per ha in dien ze dit nieuwe appelras willen planten. De minimumoppervlakte is een halve hectare en ten hoogste mag men 2 ha per bedrijf telen. De proef zal gelden voox ten hoogste 20 ha. Tot 13 maart kunnen aanvragen voor deelname aan deze proef wor den ingediend bij de H-I.D. voor de bedrijfsontwikkeling in de provincie waar men woomt. Onder de voor waarden die hiervoor gelden, be hoort o.m. de bepaling dat men ge durende de eerste acht groei-jaren zonder toestemming van de Directie voor de Bedrijfsontwikkeling van het ministerie van Landbouw geen wij ziging in de aanplant mag aanbren gen. Men is ook verplicht de appels te verkopen via een door genoemde directie aan te wijzen veiling. Per ha moeten minstens 1700 bomen worden geplant. TERNEUZEN Naast alle narig heid, die overvloedige sneeuwval kan veroorzaken, valt in het Zeeuwse landschap ook een verlaat kerstpren tje te maken. Ditmaal in Spiu, ge meente Axel, waar rustiek water, kaal riet en op de achtergrond een industrie samensmelt tot een decem ber ansichtkaart. Al zullen veel automobilisten, die ter hoogte van het doorkijkje op de brus meer oog voor de weg hebben gehad. Een slip op het gladde weg dek zit immers in een klein hoeikje. Maandagmorgen om half twaalf kwam tengevolge van het gladde wegdek nabij St. Annapolder de au to, bestuurd door mevrouw M. van de V.-T. uit Dordrecht in een slpi en boste tegen een lichtmast. Haar echtgenoot, J. van de V„ liep een hoofdwonde op. Dokter Hoving liet hem per ambulance naar het Julïanaziekenhuis brengen. De auto moest met een kraanwa gen worden weggesleept. (Van een onzer verslaggevers) KOUDEKERKE Maandagmor. gen om half acht is op de Koudekerk- seweg in een flauwe bocht de per sonenauto, bestuurd door Van de II. uit Middelburg in een slip geraakt en. dwars over het wegdek komen te staan. De personenauto bestuurd door J. R. uit Westkapelle, die uit tegen overgestelde richting kwam, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Beide auto's werden geheel ver nield. Twee personen liepen lichte verwondingen op en konden, na ter plaatse door een arts behandeld te zijn, weer naar huis terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN In akkerbouw gebieden bestaat een tekort aan stal mest, dus zijn er groenbemesters no dig, schrijft de voorlichtingsdienst van zaadhandel D. J. van der Have uit het Zeeuwse Kapelle-Biezeiinge. Deze dienst voorspelt zelfs een toe nemende behoefte aan „groenbemes ters" (gewassen die ondergeploegd worden), met name bij bedrijven op kleigrond. In West-Brabant en Zeeland be vinden zich akkerbouwbedrijven op kleigrond. En voor de boeren uit die gebieden onder andere heeft Van der Have een nieuwe groenbemester op de markt gebracht. Anderzijds hebben de veefokkers en -mesters in het oosten van Brabant een overschot aan stalmest. Zij weten met die poep geen raad. Er is zelfs een mestbank opgericht om de afzet van die mest te regelen. Waarom dan een nieuw produkt als van 't oude vertrouwde 'n teveel bestaat? Bij van der Have zegt een voorlichter: „De landbouwer wil geen stalmest. Daarin komt zaad voor, dat op het land ontkiemt. Stalmest is bovendien te duur in aanschaf en vraagt meer handelin gen om te verwerken". Stalmest heeft aldus het ver kooppraatje van de firma niet de goede werking van groenbemester. Met dat laatste kan verdichting van de grond (aanslempen) beter worden bestreden. Deze verklaring geeft nog geen reden om over een tekort aan stal mest te praten. Daarover vertelt H. Lammers, landbouwconsulent aan de Wagenimgse landbouwhoge school: „Een beetje overtrokken. Om het humusgehalte van kleigrond te vergroten heeft groenbemesting inderdaad voordelen op organische mest. Er bestaat evenwel geen tekort aan organische mest". De landbouwer voelt er echter geen bliksem voor stalmest aan te slepen. Indien zijn buurman erover beschikt, koopt hij die koeie-, var kens- of kippepoep ogenblikkelijk. Maar hij past ervoor mest uit de andere hoek van de provincie te ko pen. In dat geval moet hij namelijk opdraaien voor: transportkosten, op slag- en verwerkingskosten. En daarmee heeft de nationale landbouw, naast melk- en boterover- schot, een probleem erbij. Enerzijds kan de landbouwer niet gemakkelijk aan organische mest komen en an derzijds ziet de veefokker de berg mest achter de stal hoger en hoger worden. „Op dit moment heeft de Brabant se mestbank nog wel afzet", vertelt consulent Lammers. „De vraag is of het overschot straks ook gemakkelijk aan de man kan worden gebracht". Hij ziet op diverse plaatsen in het land de mestberg in omvang toene men: in Oost-Brabant, in de Gelder se Achterhoek. De mestberg groeit op plaatsen, waar geen akkerbouw ooit bedreven kan worden. De kolos sale veebedrijven bevinden zich voornamelijk op zandgrond. Klei voor akkerbouw ligt een flink stuk van dat zand vandaan. In het westen van het land bijvoorbeeld. Transport van organische mest van zand naar klei betekent een afstand van minstens 100 kilometer over bruggen. Dat heeft de landbouwer er niet voor over. Waarheen dan met organische mest? Drogen misschien, hoewel, drogen verspreidt een oenrme stakn. Daartegen komen de bewoners van de zandgronden ongetwijfeld in op stand. Verwerking in een compost- bedrijf behoort ook tot de moge lijkheden. Zo'n bedrijf verwerkt evenwel geen enorme hoeveelheden. Laatste afvoermiddel: de zee. De zee biedt voor de afvoer van mest on gekende mogelijkheden. Totdat een of andere instantie ook daar be zwaar tegen gaat maken. Ondertussen doet zich het merk waardige verschijnsel voor dat de natuurlijke wisselwerking op het boerenbedrijf uit elkaar is getrok ken. Nog niet zo lang geleden mestte de boer zijn land met afval van eigen vee. Vraag en aanbod waren in evenwicht. Behalve dan op de zandgronden. Daar was iedere keu tel een daalder waard. De zandboer gebruikte mest voor de allernoodza kelijkste gewassen. Gras kwam al niet eens in aanmerking. Nog geen generatie nadat de zand boer heel omzichtig met organische mest omsprong, heeft de zoon van dezelfde zandboer een berg mest van jewelste achter het huis liggen. En dat komt alleen maar omdat de zoon het gemengde bedrijf van zijn ouders aan de kant zette voor een verede- lingsbedrijf, waarop honderden var kens of duizenden kippen rondlopen. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK De Politieke Partij Radikalen belegde in het ge bouw de Jeugdhoeve in 's Heeren- hoek een vergadering, waar het Twee de-Kamerlid voor de PPR, mejuf frouw A.A.M. Kessel uit Breda het woord voerde. Op zeer duidelijke wij ze gaf mejuffrouw Kessel een uiteen zetting van werk en doel van haar partij. Volgens haar bevindt de *>o- litiek van de conventionele partijen zich in diskrediet. Mejuffrouw Kes sel was van mening dat de belangen van de werknemers vandaag de dag een nieuwe politiek noodzakelijk maken. In haar betoog stelde het kamer lij dat de werkgevers nemen wat ze kunnen en maakte hieruit op dat de inkomensverhoudingen niet zijn ver anderd. Men spreekt tegenwoordig we] over een minimumloon, maar een maximumloon kent men blijk baar niet, aldus mej. Kessel en ze voegde er aan toe: „De partijen van vroeger passen niet meer in het hui dige bestel, daarom is een nieuwe partijvorming noodzakelijk". De PPR streeft naar samenwerking met an dere politieke partijen, zoals de AR of PvdA. Mejuffrouw Kessel meende dat vakbondsleider Kloos, de man van de harde lijn, iemand is, waar iets mee te beginnen valt en ze sprak dan ook de hoop uit, dat hij lijsttrek ker wordt van de samenwerkende partijen- Ook de woningvoorziening vond mejuffrouw Kessel een voor naam punt in de nieuwe partijsatnen- werking. Terugkomend op de belangen van de werknemers vertelde mejuffrouw Kessel dat een employee bij de brou werij „De Drie Hoefijzezrs" in Breda n,a 40 jaar trouwe dienst met een pensioen van f. 2.34 per week naar huis werd gestuurd. Zij schreef dit toe aan een tekortkoming van de vakbond „St.-Willibrordus". Later werd het pensioen na lang praten op getrokken tot f- 13- in de week. Na de toespraak van mejuffrouw Kessel werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Er werd druk gebruik van gemaakt

de Stem | 1970 | | pagina 3