N.-VIETNAM WINT TERREIN IN LAOS Massamoord in Nigeria gemeld A.R.: 3 meningen over defensie Amerika ver nietigt wapens met bacterie vergiften RADICAAL-SOCIALISME op „vlakte der kruiken Bruidspaar Barnard gaf rondjes AVRO vraagt meer zendtijd ..Agrariërs opleiden tot 18 jaar iman door genoot iclit /AN DAAG -itoonstellingen Hoogwater Sovjet-hoofdredacteur treedt af uit protest Kaans op sneeuw Twee groepen in optocht ergerden burgemeester Statenleden en studenten tegen statuut Sterke vergrijzing in gereformeerd predikantenkorps Nieuwe ruzie in leiding C'70 GOOCHELAARS OP CONCOURS IN ROOSENDAAL Dr. G. Heida in Terneuzen: Lord Dowding overleden Michaellegioen contra bisschoppen Congres herkoos Von Thadden als leider NPD 3 DE STEM VAN MAANDAG 16 FEBRUARI 1970 3 onze correspondent) rzEN De in Terneuzen ;e Fransman A. F. C. e gemeentepolitie aangifte n oplichting door een in lende landgenoot, J. P. c. en bedrag van bijna 2.300 franken. De dader heeft legen hem is proces-ver- maakt. Films 20 uur: Het motnster van rstein, 18 jaar. pgebouw 20 uur! ;aard, 18 jaar 5urg uur: rste liefde, 14 jaar ZEN !0 uur: ed je toen het licht uitviel! GEN )ra 20 uur: The graduate, tPEN )e dolle kever, a.l. Bambi, a.l. De Krakatoa, ten oosten van .1. Hibernatus, a.l. ïeintje met een hart op reis, ne Oh, wat is die oorlog 4 j. .ades Ik ben een olifant, w, 14 j. e De wilde bende, 18 j, Cactusbloem, 18 j. ;t dodend goud van ■ay, 18 j. De clan der Sicilianen, 18], c Hello Dolly, a.l. De Keikoppen van Monte a.l. Noem mij Mathilde, 18 j. y My fair lady, 14 j. ejaagd door de wind, 14 j. e De wilde bende, 18 j. Vampiers op het bal, 18 j. ndie „De val naar de top" en e Quevara", 18 j. De uitverkorene van de 18 j. - Muziek - Dans I van Oranje 14 uur: proces" van Manuel van n. Jeugdvoorstelling voor het ezet onderwijs. burg vburg 20 uur: Wanja" van Anton P. ov door Toneelgroep Theater j dam elen (Kleine zaal) 20.15 up. :t Pepijn van Paul van Vliet, svburg 20.15 uur: „Dat ver* *an jou" van John Hopk le Nederlandse Comedie. 1 nd-theater 20 uur: Caterer Tangel met Marijke en Sieto g, Tineke van Leer en Fnts rechts. EPEN «Jed. Schouwburg 20 uur: dag uit de dood van P'e van Peter Nichols door he* lent. Ned. Schouwburg 20 uur: Jan" van Friedïich Dürren- Diversen .burg rt- en gehoorzaal 20 uur- rursus van het Zeeuws te voor het Amateurtoneel. voor deze rubriek tel. OlM Postbus 116 in Middelbar,. reeshuis, Singelstraat. ;elling „25 jaar Zeeland f - j >r.) Ma. t.m. za. van 10-J I uur. Zon. van 14-17 uur. LBURG rchief, St.-Pieterstraat J itie „Het Zeeuwse d?.rpq 3n 28 febr.) Ma. t.m. vr«. en 13.30-17.30, zat. van uis (v.m. Vleeshal): 1 it in het klein, de schoo iude tegels" (t.m. „h vrijd. van 14-18, zat. 13-17 uur. ftDAM to:j I ïi Boymans:- Expositie Holt met o.a. schilderij ;n (t.m 28 febr.) WM. i •d. Kunstkring, W. de Rinus van den Bosch, -n, n en Louis Vorkink, teK (t.m. 8 mrt.) Werkd. 1" m 1-16 uur. rd. feil o cu —o m n en tekeningen G*1'1 6 uur' K-ruisp!ci" ra. Kunststichting, Kru,.ij len Bout en Sjef Toby, f Werkd 10-17, zon. 12-17 uut I t)KrE :*ig e Troutzaerte: Expositie Dubbelman met bee „„tele in brons en experimf, ng „De Porceleyne V8I1 in keramiek Ma. t*111*,.— 28 zon. van 14-18 uur. iri) n: dinsdag 17 februari- q ,N OP ZOOM: 0*59 e" "uur; ERT: 0.02 en l2-40 je.28 RIMMELEN: 3.52 en ZEN: 1210 uur. NGEN: 11.42 uur; 0ll. DINGE: 0.49 en (Van onze redactie buitenland) VIENTIANE/SAIGON De Laotiaanse regeringsstrijdkrachten zijn in het weekeinde begonnen aan een grootscheepse terugtocht van hun zware artillerie uit de Vlakte der Kruiken. Zij hergroepeerden hun eenheden, waarmee zij kennelijk een algemene achterwaartse concentratie voorbereiden. Het besluit, de Vlakte der Kruiken aan de Noordvietnamese troepen over te laten en de regeringseenheden opnieuw te ontplooien achter een defen- sielijn die wordt gemarkeerd door het gebergte ten westen van de vlakte, schijnt al te zijn genomen voordat het Noordvietnamese offensief was be gonnen. Dit zou op Amerikaans advies zijn gebeurd. Nadat de burgerbevolking in het begin van de week was geëvacueerd kon de vlakte het slagveld worden voor de strijd tussen de Noordvietna mese grondstrijdkrachten en de Amerikaanse luchtmacht. Een woordvoerder van het Lao tiaanse ministerie van defensie heeft berichten tegengesproken volgens welke de Vlakte der Kruiken reeds in handen van de Noordvietnamese troepen zou zijn gevallen. Hij voegde daar echter aan toe: „Onze militairen in de Vlakte der Kruiken zijn niet opgeleid om grote gevechten het hoofd te bieden .Daarom hergroepe ren wij onze strijdkrachten in twee weerstandspunten". Het vliegveld van Xieng Choeang, op slechts 170 km ten noordoosten van Vientiane, wordt beschouwd als een strategisch punt voor de verde diging van de uitgestrekte Vlakte der Kruiken, die de afgelopen weken on der zware Noordvietnamese druk heeft gestaan. Meer dan 10.000 mensen zijn uit de vlakte geëvacueerd. Volgens wes telijke diplomatieke kringen in Vien tiane zal ook Xieng Choeang binnen kort worden geëvacueerd. Een Laotiaanse woordvoerder deelde mee dat Noordvietnamese geregelde troepen, voornamelijk van het 144e regiment, de afgelopen maanden stelselmatig een 12-tal strategische punten in de vlakte hebben bezet. De vlakte, een infiltratieroute van vitaal belang voor de verplaatsing van Noord- naar Zuid-Vietnam, is de laatste tien jaar het toneel geweest van bittere gevechten tussen de re gering en de Pathet-Lao. HILVERSUM (ANP) Het be stuur van de AVRO heeft zaterdag in een brief aan de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gevraagd om meer zendtijd. Ofschoon de AVRO hierop formeel geen rechten kan doen gelden, heeft de minister bij de behandeling van de omroepwet medegedeeld, dat om roepen met een uitzonderlijk groot aantal leden méér zendtijd kun nen vragen. AVRO-voorzitter mr. L. H. Slotemaker, die zaterdagmiddag tijdens een buitengewone algemene vergadering van de AVRO werd her kozen deelde mee, dat de AVRO thans 835.000 leden heeft. MOSKOU (AP) De liberale hoofdredacteur van het Russische li tcraire tijdschrift Novy Mir, Alexan der Tvardofsky, heeft zijn functie neergelegd. Dit uit protest tegen de gedwongen reorganisatie van zijn redactie, zo wordt iin welingelichte kringen in Moskou verromen. t Vooruitzichten ijl voor dinsdag en woensdag, liet K.N.M.I. op opgesteld door MAASTRICHT (ANP) Burge meester Baetcn van Maastricht heeft geantwoord op vragen van de PvdA- fractie over het ingrijpen van de bur gemeester in de grote carnavals optocht van 8 februari. In zijn antwoord zegt mr. Baeten, dat er, voor dat hij optrad, al twee groepen in de carnavalsoptocht zijn ergernis hadden gewekt: „De wijze van uitbeelding van za ken, die velen dierbaar zijn, hebben de grenzen van ethiek en goede ze den overschreden. De essentie van het carnavaisgebeuren is zeker niet gediend met een aantasting van ethische normen." (ADVERTENTIE) LAGOS (Reuter) Dorpsoudsten hebben te gen de internationale waarnemers in Nigeria ge zegd, dat federale troepen op de eerste kerstdag 106 burgers, onder wie vrouwen en kinderen, hebben vermoord. De massamoord zou gepleegd zijn in een voormalig Biafraans dorpje bij de oostgrens van de centraal oostelijke staat. De internationale waarnemers hebben hiervan mel ding gemaakt. Zij hebben echter verklaard geen bewijzen van groepsmoord gevonden te hebben en te kennen gegeven dat het gedrag van de fe derale Nigeriaanse troepen „net zo goed is ge weest als dat van welke strijdmacht ook tijdens en na een oorlog". De Nigeriaanse regering heeft inmiddels laten weten dat op grond van een door haar ingesteld onderzoek gebleken is dat een bende opstandige terroristen een overval op onschuldige burgers heeft gepleegd. De groep internationale waarnemers in Nigeria bestaat uit vertegenwoordigers van Engeland, Canada, Polen en Zweden. Het desbetreffende dorpje, Ndoekwe geheten, maakt met nog vier dorpen deel uit van een ge bied dat Amaseri genoemd wordt. De dorpsoud sten hadden de internationale waarnemers ook verteld dat zich in alle dorpen van Amaseri en ook in plaatsen in de buurt van dit gebied soort gelijke incidenten hebben voorgedaan. De waar nemers hebben kunnen vaststellen dat er om het bezit van Ndoekwa niet gevochten is tussen de federale en Biafraanse troepen. Wel waren alle huizen verbrand. In hun eindrapport zeggen de internationale waarnemers, dat zij, ondanks het behoorlijke ge drag van de federale troepen in het algemeen, gevallen van plundering en verkrachting door federale militairen hebben geconstateerd. Ook was tijdens hun bezoek aan een bepaald deel van het voormalige Biafra gebleken dat daar geen organisatie bestond die afdoende hulp kon verlenen, hoewel er voldoende voorraden levensmiddelen en medicijnen in de havens en pakhuizen lagen. In het betrokken gebied waren tijdens het bezoek van de waarnemers, dat van 17 tot 22 januari duurde, niet genoeg transport middelen aanwezig. Voor een deel was dit ver oorzaakt door het feit dat vrachtauto's, bestemd voor de hulpverlening, op onwettige wijze door federale soldaten waren gevorderd om door roof verkregen goederen te vervoeren. Bij hun twee de bezoek aan het gebied hadden de waarne mers op dit punt een grote verbetering kunnen constateren. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG/ROME De Zuidafrikaan.se hartchirurg prof. Christiaan Barnard is na de hu welijksvoltrekking in Johannesburg zaterdagavond laat in Rome aange komen. Hij was vergezeld van zijn 19-jarige bruid Barbara Zoelnner. Het bruidspaar (zie foto) zal waar schijnlijk doorreizen naar het eiland Ischia, een van Barnards favoriete vakantieplaatsen. De stewardessen van het vliegtuig waarmee de Bar nards uit Johannesburg aankwamen zeiden dat de hartspecialist alle pas sagiers iets te drinken had aange boden. Een half uur na de trouwplech tigheid bood hij de journalisten, die hierbij niet aanwezig mochten zijn, een glas champagne aan. Barnard verklaarde dat hij Bar bara „ongeveer negen maanden" kent. Op de vraag, of het liefde op het eerste gezicht was zei hij: „Ik hield van Barbara, voordat ik haar ooit had gezien. Ik hield van haar toen ik haar naam voor het eerst hoor de". De beroemde chirurg zei, dat het huwelijk om middernacht had plaatsgevonden, omdat Barbara „niet op vrijdag de 13e, maar op de 14e wilde trouwen". De plechtigheid vond volgens Barnard in alle stilte plaats „omdat het belangrijk is, dat wij ons eigen leven hebbenen om andere re denen die ik niet bekend kan ma ken". Op de vraag, wat Barbara hem als huwelijkscadeau had gegeven antwoordde Barnard. „Zichzelf" Hij verklaarde haar een „eenvou dige broche" te hebben gegeven. Zij zullen in de „mooiste stad ter wereld, Kaapstad" gaan wonen. Dit is het tweede huwelijk van Barnard. Vorig jaar scheidde hij van de vrouw waarmee hij 21 jaar getrouwd is geweest, Aletta Louw- tjie. Hun dochter Deirdre is even oud als de nieuwe mevrouw Barnard. De chirurg heeft ook een zoon van 18 jaar uit zijn eerste huwelijk. Na hun verblijf in Italië zal Bar nard medische congressen bijwonen in de V.S., Scandinavië, Libanon en Zwitserland. WILLEMSTAD-AMSTERDAM (ANP) De zes statenleden van de Democratische partij, de vier leden van de Patriottische partij Aruba, het lid van de democratische partij van de Bovenwindse eilanden en hel lid van Bonaire hebben er in een communique op aangedrongen voor bereidingen te treffen, die moeten leiden tot herziening van de staat kundige verhoudingen binnen het ko ninkrijk. Ook de Antilliaanse studentenraad in Nederland dringt er bij konink- rijksregering op aan dat het statuut en daarmee het gouverneurschap op korte termijn wordt afgeschaft. De raad heeft zaterdag in Amsterdam vergaderd. Zaterdagavond is de heer B. Fox. Black Powerleider op Curacao, uit het casino van een der plaatselijke hotels gezet. De heer Fox schijnt het casino te zijn binnengegaan, terwijl hij niet gekleed was volgens regels van het hotel (met jas en das). Het dagblad „La Prensa" zegt dat de politie gebruik heeft gemaakt van de gummieknuppel om de heer Fox te verwijderen. UTRECHT (ANP) Het percen tage predikanten van 25 tot 35 jaar is de laatste tien jaar in de gerefor meerde kerken sterk teruggelopen. In 1959 telde men 246 predikanten in deze leeftijdsgroep, in 1969 nog maar 116. Het percentage jonge pre dikanten in het geheel van het predi- kantencorps is daarmee in tien jaar gehalveerd, namelijk van 27 procent in 1959 tot 13,1 procent in 1969. Dit probleem steat de komende dagen op de agenda van de Hervormde synode. LONDEN (AFP) Een nachtwa ker en een politieman zijn gisternacht in een fabriek in Pudsey (Yorkshire) door een onbekende neergeschoten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De defensiepolitiek is in de AR-partij het meest omstreden punt. Dat is vrijdag en zaterdag gebleken tijdens een conferentie over het program van de actie voor de jaren 1971-1975. Aan het einde van deze open conferentie resulteerden drie standpunten over het defensiebeleid en in het bijzonder over de Nederlandse houding ten opzichte van de NAVO. De me ning van de vergadering was nog gepeild over de vraag of er gestemd moest worden om tot een meer eensluidend standpunt te komen, maar de meerder heid was tegen stemming. Partijvoorzitter Veerman noemde het wat griezelig als er met stemmen gemanipuleerd zou worden. Hij vond het helemaal niet erg dat er drie standpunten over het defensiebeleid waren. Er zijn nog meer variaties mogelijk, we zouden de discussie kwaad doen door de standpunten te verdoezelen, aldus dr. Veerman. Een groep wil onvoorwaardelijk vasthouden aan de NAVO. Een an dere groep wil dat Nederland uit de NAVO treedt, zich opstelt als onge bonden natie en alle nucleaire, biolo gische en chemische wapens afwijst. Tussen deze twee uiterste standpun ten staat een groep met een genuan ceerde houding: handhaving van het bestaande machtsevenwicht, afzien van het gebruik van kernwapens, geen Europese kernmacht. Met een voorzichtige politiek zou aan de ge leidelijke ontspanning tussen Oost en West moeten worden gewerkt. Duidelijk was wel dat een meerder heid zich uitsprak voor erkenning van Oost-Duitsland. Zelfs gingen stemmen op voor erkennnig van N. Vietnam. Gemeend werd ook dat het buitenlands beleid democratischer moet worden, onder meer door het parlement meer greep op dit beleid te geven. Verdere punten van, bespreking wa ren: In de sociaal-economische sector zullen opnieuw prioriteiten moeten worden gesteld, waarbij de milieu hygiëne sterke nadruk moet krijgen gepleit wordt voor een inkomens beleid. AOW en AWW dienen geleidelijk te worden opgetrokken tot het netto minimum loon. Ook de zelfstandigen moeten onder meer de arbeidsonge schiktheidsverzekering komen te val len. Het verstrekkingenpakket van de algemene wet bijzondere ziektekos ten dient belangrijk te worden uitge breid. Het is de bedoeling dat op het par tijconvent in juni het program van actie definitief wordt vastgesteld. ROTTERDAM (ANP) Mr. Ton Frenken uit 's-Hertogenbosch is ont slagen als coördinator van de beel dende kunst-manifestatie in Rotter dam, een onderdeel van het bevrij dingsfeest Communicatie 1970. Mr. Frenken, aangetrokken in ver band met zijn succesrijke Jeroen Bosch-tentoonstelling, heeft bij de in een impasse geraakte kunstmanifes tatie ruzie gekregen met de inge schakelde Rotterdamse kunstenaars. Dezen waren ontevreden over 't huns inziens geringe budget van fl 200.000 voor overwegend tijdelijke projec ten in de sector beeldende kunst. Het bestuur van C. '70 verwijt mr. Frenken zijn veelvuldig contact met de pers in strijd met het met hem overeengekomen contract. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De wisselbeker van 't jaarlijkse onderlinge magische concours tussen een aantal Zuidne derlandse magische Ringen, dat gis teren vijf groepen met totaal rond zestig goochelaars naar Roosendaal bracht, is gewonnen door de Ring Gooiland, die daarmee automatisch gastheer zal zijn in 1971. Alle Gooi- landers kregen een herinneringsprijs. Aan dit concours namen de vol gende verenigingen deel: de Ring Okito uit Den Bosch, de Vlaamse Goochelaars, de Magische Ring Gooi land, de 52 Schakels uit Rotterdam en de Ring Zuid-Oost. Gastheer was de Magische Ring Ten-I-Chi, waarin verenigd de ama teurgoochelaars van Zuidwest-Neder land. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „De positie van de agrarische werknemer zal in de toekomst niet wezenlijk veranderen. In ieder geval zal zij niet afwijken van het welvaartsniveau van andere werknemers. In de agrarische sector zal men er echter wel rekening mee moeten houden, dat de werknemer in de landbouw vaker van beroep zal veranderen. Daarom zal veel aan dacht moeten worden besteed aan het voortgezet onderwijs van de agra rische werknemer. Op zijn minst zou deze voortgezette opleiding tot de leeftijd van achttien jaar moeten duren." Dat zei dr. G. Heida, secretaris van de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap op de Zeeuwse studiedag van de Katholieke Bond van Personeel in Agrarische, Voe dings- en Genotmiddelen, die zater dag in hotel Rotterdam in Terneuzen werd gehouden. Dr. Heida meende, dat steeds meer gestreefd zal moeten worden naar bedrijfsvergroting in de agrarische sector. Ondanks de inkrimping van het aantal bedrijven zal er in de toekomst behoefte blijven bestaan aan een kern van vakbekwame en goed be taalde werkkrachten in de landbouw. Over tien tot vijftien jaar zullen de lonen van deze werknemers ten op zichte van nu verdubbeld zijn, zo voorspelde dr. Heida. LONDEN (Reuter) Lord Dow ding, de leider van de groep Engelse jachtvliegtuigen tijdens de „Strijd om Engeland" in de Tweede Wereld oorlog, is gisteren in de ouderdom van 87 jaar overleden. Hij heeft een groot aandeel gehad in het verslaan van de Duitse „Luftwaffe" tijdens de „Battle of Britain". KEY BISCAYNE (Florida) (AFP- RXRDe Amerikaanse regering heeft de produktie en het militaire gebruik van dodelijke bacterievergif ten (toxines) verboden en de ver nietiging bevolen van alle in de Ver enigde Staten bestaande voorraden van ziekteverwekkende wapens. Dit is zaterdag meegedeeld door een woordvoerder van het Witte Huis in de woning van de president in Key Biscayne, Florida. Vorig jaar november had presi dent Nixon al bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten eenzijdig zou den afzien van het gebruik van che mische aanvalswapens en van de pro duktie en het gebruik van bacterio logische wapens. Volgens de woordvoerder worden „op dit moment" tot de bacteriolo gische wapens niet gerekend traan gas (dat bij relletjes wordt gebruikt) en ontbladeringschemicaliën (Viet nam). Volgens functionarissen van het Witte Huis zijn dodelijke bacte rievergiften nog nooit bij de oorlog voering gebruikt. Tot deze groep wapens behoren onder meer vergiften die voedsel vergiftiging kunnen veroorzaken, slangengif en tetanusbacillen. Zij wor den bewaard in legeropslagplaatsen in Maryland en Arkansas. Met de vernietiging van deze vergif ten is reeds begonnen. Het Witte Huis hoopt dat deze maatregel een goede sfeer zal schep pen bij de besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over een beperking van het gebruik van strategische wapens. UTRECHT (KNP) De secretaris van het bijna 3000 leden tellende Mi chaellegioen, de heer L. Knuvelder heeft tijdens een zaterdag in Utrecht gehouden vergadernig opgeroepen om tijdens het voorlezen van de bisschoppelijke vastenbrief de kerk uit te lopen of anders pas na het voorlezen de kerk binnen te komen. Helemaal wegblijven kon ook. Onder deze brief immers zouden volgens Knuvelder Che Guevara, Ca- milo Torres, Dorothee Soelle, de Maagdenhuisbezetters en de Damsla- pers zonder meer hun handtekening kunnen zetten. „Met de modernisten is geen dialoog mogelijk", riep hij uit en stelde, dat de bisschoppen chantage niet schuwen. Het legioen zou door Rome nieuw te benoemen bisschoppen met ap plaus begroeten, alhoewel hij niet geloofde dat zulks gebeuren zou. De leden van Michaellegioen wer den opgeroepen lid te worden van Radio Michael Legioen, een onder deel van de stichting „Ned. radio en televisie" die begin 1969 is opgericht en goede katholieke programma'^ wil. WERTHEIM (DPA/AFP) De herkiezing van Adolf von Thadden als voorzitter en de aanvaarding van een besluit om de partij voortaan conservatief te noemen, vormen de voornaamste besluiten van het vierde congres van de uiterst rechtse „Na- tional-Demokratische Partei Deutsch- lands" (NPD), dat gisteren in Wert- heim in de deelstaat Baden-Württem- berg werd besloten. Von Thadden kreeg ais engie kan didaat voor het voorzitterschap 527 van de 612 uitgebrachte stemmen. Daartegenover werd het zg. „Mani fest van Wertheim 70" slechts met 276 tegen 238 stemmen aanvaard. Daarin wordt „totalitair denken en elke vorm van dictatuur" afgewezen. Gesteld wordt, dat de staat krachtige maatregelen moet nemen om „de rode infiltratie" te bestrijden. zondag om 18.00 uur: Koud weer met later kans °P sneeuw. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 1 lot 5; min.-temp.: 3 of meer graden onder normaal: max.-temp.: 3 tot 7 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: tot 3; min.-témp.: 1 tot 5 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; kans op een Oroge periode van minstens 12 uur: Procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Franse ra dicaal-socialisten willen, wanneer zij weer aan de macht komen, in Frankrijk een liberaal socialisme naar Zweeds model invoeren. Dit is de grondgedachte van een manifest met talrijke hervormingsvoorstellen tot politieke, economische en sociale vernieuwing van Frankrijk, dat een buiten gewone partijdag van de radicaal-socialisten na een beraad van twee dagen gisteren in Parijs heeft goedgekeurd met slechts één stem tegen. De voornaamste initiatief nemers tot het program zijn secretaris-generaal Jean- Jacques Servan-Schreiber, en de voorzitter, Maurice Faure, die de sterk verbur gerlijkte, liberale links ge oriënteerde partij uit haar lange politieke apathie wil len wekken. De radicaal-socialisten willen bereiken, dat bij alle politieke, economische en sociale besluiten de mens in het middelpunt staat. Niet temin zouden, in tegenstel ling tot de louter socialisti sche en communistische stelsel, in het economisch leven de wetten van de rentabiliteit en de concur rentie in stand gehouden moeten worden. Wonderlijk genoeg, zo meldt onze Parijse corres pondent verder, is er in het congres van de Franse ra dicale (liberale) partij in Salie VVagram te Parijs, maar één man opgestaan om tegen het nieuwe pro gram van de algemene se cretaris Jean-Jacques Schreiber te stemmen. Op positie was er genoeg, maar in de stampvolle zaal, waar anders grote bokswedstrij den worden gehouden, was iedereen zo verschrikkelijk blij met de wederopstan ding van de oude, doodge waande liberale partij, dat bij de stemming zondag al le opposanten zwegen. Het meest gewaagde pro grammapunt van Schreiber was, dat hij een eind wil maken aan het oude fami liebedrijf in Frankrijk. In zulk een bedrijf mag het geen wet van Meden en Perzen zijn, dat onveran derd de zoon de vader op volgt. Schreiber wil dat de kleinzoon zoveel successie rechten moet betalen (95 pet.) dat hij van zijn be drijf een naamloze ven nootschap moet maken. En mocht dan blijken dat hij toch een goed zakenman is, dan kan hij directeur van de nieuwe vennootschap worden. Schreiber wil der halve grote bedrijven en fusie van grote bedrijven, die het tegen buitenlandse concurrenten kunnen opne men. Jean-Jacques Servan- met aan Schreiber kan thans opgestroopte mouwen het werk gaan. Maar voor de uitvoering van zijn aan trekkelijk program zal hij kiezers en bondgenoten moeten vinden en pas de tijd zal Ieren of hij erin slaagt premier Chaban-Del- mas van zijn stoel te wrik ken en zelf minister-presi dent of later, president van de republiek te worden.

de Stem | 1970 | | pagina 3